Echte mannen White Sands HET HUIS MET GOUDEN MUREN L'espace bizarre in 't Beest Expositie werkstukken edelsmeed-wedstrijd Storm velt bomen 4 ZIERf KZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Liefhebbers van echte mannen dienen zich zater dag 28 november onverwijld naar Muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee te begeven. Dan kan men getuige zijn van het optreden van het theater-duo Echte mannen. Volgens de over levering was Koning Hendrik VIII van Engeland het prototype van een echte man. Een zelfbewuste potentaat die in zijn streven naar een zoon aan één vrouw niet genoeg had en die om te kun nen scheiden een nieuwe kerk stichtte. In hun nieuwe voorstel ling zet genoemd theaterduo zijn tanden in deze koning. De thea tervoorstelling in Brogum begint om 22.00 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Bij edelsmid Mireck Jech in Zierikzee ZIERIKZEE - Tot 5 december is bij Edelsmid Mireck Jech in diens winkel aan de Korte Sint Janstraat in Zierikzee een expositie te zien van sieraden en peper- en zoutstellen. Het gaat hier om werkstuk ken gemaakt voor een edelsmeed-wedstrijd. De Amsterdamse school was het thema voor de door de Vak school Edelsmeden Amster dam in samenwerking met de Stichting Schone Edelmetaal 250 jaar Goud en Zilver in Am sterdam georganiseerde wed strijd. De Amsterdamse school is een van de meest klassieke, stromingen binnen de Neder landse bouwkunst. Tussen 1910 en 1930 ontwierp een groep ar chitecten een aantal zeer ex pressionistische bouwwerken. Decoratie In hun ontwerpen speelden plasticiteit, decoratie en een hang naar het organisatorische een hoofdrol. Bekend is het Scheepvaarthuis aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, gebouwd door Van der Mey. Het huis heeft een fraai trap penhuis en is rijk gedecoreerd. Een ander voorbeeld van bou wen volgens de Amsterdamse school is het postkantoor in de Spaarndammerstraat, even eens in Amsterdam. Bijzonder is hier het originele interieur. Ook het gebouw waar de Vak bond Edelsmeden zelf huist is een goed voorbeeld van de Am sterdamse school. Het gebouw is een ontwerp van architect Westerman. De inspiratie was derhalve voor de leerlingen van de Vakschool onder hand bereik. Binnen het thema Am sterdamse School moesten de goudsmeden een halssieraad maken. De zilversmeden kre gen de opdracht een peper- en zoutstel te vervaardigen. Eerder dit jaar werden de prij zen uitgereikt. Aansluitend daarop werden de werkstuk ken tentoongesteld op verschil lende plaatsen in Nederland. Zo waren de werkstukken te zien bij juweliers in Amster dam, Den Haag, Bilthoven en Roermond. Edelsmid Jech uit Zierikzee is de laatste in de rij die het publiek de werkstuk ken mag tonen. DEN HAAG - Begin jaren ne gentig is voor het eerst sinds jaren de werkloosheid onder academici gedaald. Minder academici waren werkloos en zaten kortere tijd zonder baan.' Dat komt vooral doordat pas afgestudeerde wo-studenten makkelijker werk vinden dan eerst. Onder hbo-opgeleiden blijft het aantal werklozen re delijk stabiel. DE BILT - De storm die in de nacht van woensdag op don derdag woedde, heeft door heel Nederland tientallen bo men geveld. In het westen van het land, in Noord-Brabant en vooral in de provincie Utrecht moesten politie, brandweer en gemeentelijke diensten in ac tie komen op tal van versperde wegen. Dat hebben woordvoer ders van diverse politiekorp sen gemeld. Politie- en brandweerkorpsen in heel Nederland ontvingen talrijke meldingen van bescha digde en (gedeeltelijk) wegge blazen daken, schoorstenen, losgeslagen zonneschermen, kapotte ramen en gedraaide verkeersborden en -lichten. Ook ging door harde windsto ten een groot aantal alarmin stallaties af. In Zeeland bot sten auto's op omgewaaide bo men. Persoonlijke ongelukken hebben zich voor zover bekend nergens voorgedaan. Volgens KNMI-meteoroloog H. Plomp had de storm langs de kust van Zeeland korte tijd windkracht 11. In Vlissingen werd een zwaarste windstoot van 130 ki lometer per uur gemeten. Landinwaarts registreerden waarnemingsstations bij Her wijnen en op de vliegbasis Vol- kel uitschieters van 117 kilome ter per uur. Dat is volgens de meteoroloog „ongebruikelijk hard" voor het binnenland. Na half vier donderdagochtend is de windkracht sterk afgeno men. PETTEN - Rijkswaterstaat heeft woensdag de olie opge ruimd die vorige week op de Noord- en Zuidhollandse stran den was aangespoeld. Het is nog onduidelijk of deze nieuwe vervuiling van hetzelfde schip afkomstig is. DELFT - Nederland gaat sa menwerken met de Verenigde Staten, Canada en Zweden bij het onderzoek naar de oorzaak van transportongevallen. Dat heeft mr. Pieter van Vollenho ven donderdag tijdens een symposium aan de Technische Universiteit Delft aangekon- digd.Van Vollenhoven is voor zitter van de Raad voor de Ver keersveiligheid en de Spoorwe gongevallenraad. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee ■zaterdag 28 iiov. 20.00 uurj zondag 29 nov. 20.00 uuri Zaterdag 28 en zondag 29 november ZIERIKZEE - In de Concertzaal Zierikzee draait op zaterdag 28 en zondag 29 november de film White Sands. Aanvangstijd van de voorstelling op beide dagen is om 20.00 uur. AMSTERDAM - De 29ste Cara- van Cèmping RAI, die van 20 tot en met 25 november in de RAI in Amsterdam plaats vond, heeft meer bezoekers ge trokken dan vorig jaar. In to taal bezochten 80.282 mensen het evenement, ten opzichte van 76.505 in 191. Vier op de tien bezoekers kwamen naar de RAI met aanschafplannen, aldus een bekendmaking De hoofdrollen in deze thriller van regisseur Roger Donaldson worden vertolkt door bekende namen. Mensen als Wiliam Da- foe en Mickey Rourke hebben hun sporen op het witte doek reeds lang verdiend. Ook niet onbesproken mag blijven de glansrol in deze film van de mooie Mary Elizabeth Mastrantonio. Ray Dolezal (Wiliam Dafoe) is hulpsheriff in een klein stadje. Als er in de woestijn een lijk gevonden wordt, gaat hij direct op onderzoek uit. Tot zijn ver bazing vindt hij bij het dode li chaam een koffertje met een half miljoen aan geld. De iden titeit van de dode blijft lange tijd een raadsel. Met behulp van de lijkschouwer vindt Ray in de maag van het slachtoffer een papiertje met een telefoon nummer. Als Ray het vermelde nummer draait vraagt een vrouwenstem waar hij blijft. Dus haast Ray zich naar het op gegeven motel, waar hij van het geld beroofd wordt. FBI-agent Meeker kan Ray heel wat meer vertellen. Het slachtoffer heette Bpb en was bezig met een zaakje. Het ge stolen geld was van de FBI, die de centen terug wil zien. Ray stelt voor om Bobs plaats in te nemen. In deze hoedanigheid ontmoet hij Gorman Lennox (Mickey Rourke). Ray ontdekt dat hij als Bob samen met Gor man in de wapenhandel zit en dat ze met elkaar in contact zijn gekomen door ene Lane Bodine (Mary Elisabeth Mastrantonio). Na enkele ver wikkelingen volgt een ontvoe ring van Ray door twee FBI- agenten. Gorman weet Ray te bevrijden en vertelt in dienst te zijn van de CIA. Intussen oe fent Meeker steeds meer druk uit op Ray om de koffer met geld terug te krijgen. Wanho pig steelt Ray het geld van Gor man, die uit wraak Lane ont voert op wie Ray inmiddels verliefd is geworden. En Gor man laat Lane alleen vrij als hij het geld terug krijgt. Een confrontatie lijkt onvermijde lijk Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 24 Ze had moeders kerkboek gepakt en Psalm 22 opgezocht. Ze las het eerste vers en liet het boek zakken. Nu be greep ze het: Mijn God, mijn God, waarom verlaat Gij mij en redt mij niet, terwijl ik zwoeg en strij' en brullend klaag in d'angsten die ik lij', dus fel geslagen? 't Zij ik, mijn God, bij dag moog' bitter klagen, Gij antwoordt niet; 't zij ik des nachts moog' kermen, ik heb geen rust, ook vind ik geen ontfermen in mijn verdriet. De psalmdichter schetste hier de om standigheden van Hasse. Hasse had zijn woorden diep in het geheugen ge grift, dat moest wel zo zijn. Hij kwam niet meer in de kerk, zijn kerk was de duiventoren geworden, waar hij vrije lijk kon vloeken, maar misschien ook kon bidden zonder dat iemand deelge noot werd van zijn zwakheid. Haar gezonde jeugd wint het als altijd, ze valt in slaap en schrikt pas wakker door de sonore slagen op de gong in de hall beneden. Haastig kijkt ze op haar horloge. Zes uur. Tijd voor het avond eten, en ze heeft niets klaar, ze heeft zich gewoon verslapen. Ze gunt zich geen tijd om zich te verkle den, ze let er niet op dat haar jurkje door het liggen gekreukeld is. Ze haalt vlug een kam door haar kapsel. Zich wassen is er niet bij, ze spoelt slechts haar handen af. Dan rent ze naar beneden. Ze moet maar wat improviseren, ze hoopt dat het fornuis in de ontbijtkeuken flink brandt, dan heeft ze over een half uur wel iets op tafel. Ze ziet dat Dries al heeft gekookt, ge lukkig. In de eetkamer is het al schemerig. Ze blijft even staan. Hasse zit reeds aan tafel, correct in een donker kostuum, waarvoor hij het tweedpak dat hij van morgen droeg heeft verwisseld. Naast zijn stoel liggen de honden, die haar zacht grommend een ónhartelijke groet brengen. Dries nu in rok met een wit dasje staat bij het buffet. Zichtbaar nerveus trekt hij de te korte mouwen over zijn losse ouderwetse witte manchetten. 'Je kunt nu wel opdoen. Dries', zegt Hasse, staat op, maakt voor zijn vrouw een lichte buiging en beduidt haar plaats te nemen. Het hart klopt Rieneke in de keel. Wat is ze weer te kort geschoten! Ze zit hier in dit vanmorgen haastig aangeschoten daagse jurkje bij een man die erop ge steld schijnt te zijn aan het diner avondkleding te dragen, een diner dat geserveerd wordt door een butler in rok. Het lijkt haar of ze meespeelt in zo'n Engelse film, over een oud kasteel enzo Maar dan ze kan zich niet bedwingen dan schiet ze in de lach. Dat is wan neer Dries wat meer licht maakt. Nu ziet ze dat zijn rokkostuum roodachtig verkleurd is op de naden, dat het Dries veel te klein is en dat hij dezelfde brui ne huispantoffels draagt als vanmor gen toen hij in zijn gestreepte jasje voor huisknecht speelde. En het diner? Het bestaat uit stamppot van rodekool met een groot stuk veel te vet vlees, en als toetje heeft Dries een pudding ge construeerd waarin de lepel stijf recht op blijft staan. 'Waarom lach je, Rieneke?' vraagt Has se stijfjes. Ze moet even naar een antwoord zoe ken, dan kijkt ze hem recht in het ge zicht en zegt: 'Om ólles hier, Hasse (wordt vervolgd) Vrijdag 27 november NEDERLAND 1 15.53 uur Nieulvs voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.06 uur Oproep Spoorloos 16.26 uur Heb ik iets gemist? Terugblik op de programma's van de afgelopen week. 16.55 uur Young riders, Ameri kaanse jeugdserie. 1-7.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokh'uis, infor matief kindermagazine. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur Perfect strangers, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Spoorloos, program ma waarin vermiste personen worden opgespoord. 21.23 uur Reporter, actualitei ten. 21.58 uur Inspector Morse', En gelse misdaadserie. 22.54 uur Watergate, het gehei me verhaal, 3-delige documen taire. 23.29 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma. 16.58 uur Candid camera, Amerikaanse humor met de verborgen camera. 17.22 uur Stuntmasters, repor tage. 18.00 uur Journaal. 18.22 uur Dingbats, crypto- gramspel gepresenteerd door Marceline Schopman. 18.52 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 19.20 uur Natte neuzen, behen digheidsspelletjes voor hon den en bazen. 19.50 uur De leukste thuis, de beste thuisvidep's. 20.21 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. 21.15 uur TrosKompas TV ster gala, programma waarin de kandidaten voor deze onder scheiding genomineerd wor den. 21.25 uur TROS tv show, talk show 22.21 uur TV dokter 22.23 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 22.33 uur Crime time, 2- wekelijks magazine. 23.10 uur William Tyndale bij belvertaler (God's outlaw), Engelse speelfilm. 00.42 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 8. 09.30 uur Huisje, boompje, beestje, afl. 57. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 11. 11.00 uur School-tv weekjour- naal, afl. 11. 18.00 uur Jöurnaal. 18.15 uur Bagger, documentai re. 18.40 uur Zie zoo, serie co lumns van politieke teke naars. 18.47 uur Zendtijd politieke partijen: PvdA. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 20.00 uur Strapless, tv-film. 21.40 uur Vooruitblik Edison Klassiek 1992, zie 23.15. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.15 uur Edison Klassiek 1992, portretten van de win naars van deze muziekprijs voor klassieke muziek. 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Showtime. Afleve ring van een nieuw, actueel magazine over entertainment. 11.45 uur RTL Radio studio live 13.00 uur Ron's tweede jeugd- show, spelprogramma. 14.20 uur Carol Company. Amerikaanse comedyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.00 uur Telekids. Kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.50 uur RTL minispel: Picti- onary. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Eerste af levering van een nieuwe reeks van het spelprogramma waar in twee teams het tegen elkaar opnemen. 21.25 uur Klasgenoten. Afleve ring van een nieuwe reeks pro gramma's waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.25 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.20 uur Brimstone and Trea cle. Engelse speelfilm. 00.05 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur Brimstone and Trea cle deel 2. Engelse speelfilm. 01.55 uur Mata Hari, Ameri kaanse film. 03.40 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 14.30 uur Engels: People and places. Les 10. Herh. 15.00 uur TV-Tam-Tam. Afl. 1. Herh. 15.30 uur Moorden onder de tropen. Amerikaanse misdaad film. 17.15 uur Duupje. Kinderserie. 17.20 uur Er was een Amerika, Franse tekenfilmserie. 17.45 uur Dag Sinterklaas. Kinderprogramma. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 331. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 565. 18.35 uur TV 1 - Top 30, mu ziekprogramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Hollywood stuntma kers, 26-delige Amerikaanse documentaire serie. Afl. 13. 20.25 uur Baraka, spelpro gramma. 21.40 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Het eenzame harten- buro. Talkshow. 23.25 uur Waar ligt Maas tricht? Engelse serie. 01.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Dag Sinterklaas. Kinderprogramma 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Document: Een week op cel. Documentaireserie. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur'Affiche. Kunstmaga zine. 22.20 uur Vuurvogel: Binnens kamers. Het strijkkwartet Mandelring speelt vanuit het kasteel van Gors het derde strijkkwartet van Sjostako- vitsj. DEN HAAG - Oud-minister van defensie H. J. de Koster is dinsdag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar overleden. De Koster was al een tijd ziek. Hij wordt zater dag begraven in Oegstgeest. Dat heeft de familie donder dagmorgen bevestigd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een twee- a driejarig jongetje is dinsdagmiddag te vondeling gelegd aan'de rijksweg-West in Westerbroek, gemeente Hoogezand-Sappemeer. Een ongeveer 50-jarige vrouw heeft het kind daar bij een woning achtergelaten. BRUSSEL - Boeren hebben woensdagavond het huis van de Belgische minister van landbouw geblokkeerd uit pro test tegen het handelsakkoord tussen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten. Dit heeft het Belgische persbu reau Belga gemeld. GOES - Op vrijdag 27 november wordt in podium 't Beest de voorstelling L'espace bizarre opge voerd. Ko van den Bosch is de oprichter en drijvende kracht achter de theatergroep Alex d'electri- que. Nu Alex d'electrique wel subsidie heeft gekregen, maar een jaartje stopt met het uitbrengen van produkties, begint het toch te kriebelen bij Van den Bosch. Vandaar L'espace bizarre. Hierin worden vitaal spel met komische acts en objecten met elkaar gecombineerd. Majorie Boston heeft als achtergrond een mime-opleiding en zij speelde onder andere bij het Theater van het Oosten en Lodewijk de Boer. Samen met Ko van den Bosch speelt zij L'espace bizarre, een theaterstuk naar de Russische avant-garde dichter Majakovski. Opgebouwd uit materiaal wat de stad op straat heeft laten liggen: een chaotische wereld met rauwe teksten, humoristische momenten en bizarre beelden die samenvloeien tot een afdruk van het bestaan. Zwart variété, wilde muziek en waanzin nige in vallen of uitvallen. De twee spelers worden begeleid door Joost Dieho (sax) en Lorant Sarna op gitaar. Aanvang van de voorstelling 20.30 uur. (Foto: Clemens Boon).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4