Aanleg bocht Hogeweg in het nieuwe jaar 'Er valt veel te regelen in '93; die uitdaging gaan we aan' Studiedag voor vrijwilligers die met vluchtelingen werken Vuile wegen Auto tegen omgewaaide boom Materiële schade bij aanrijding VVV bezorgd over ver dwijnen ambu lance dienst Vergadering algemeen bestuur Beatrix- school Heropening Nederlandse Hervormde kerk in Burgh Mogelijk vierde geval van polio DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 NR 25264 3 ZIERIKZEE - De politie atten deert er nog eens extra op dat landbouwers na hun werk zaamheden verplicht zijn om de weg schoon te maken. Regelmatig wordt door de poli tie en de wegbeheepder gecon stateerd dat wegen ernstig ver vuild zijn en niet worden schoongemaakt. Indien er on gelukken gebeuren door een besmeurd wegdek dan wordt degene die de vervuiling heeft veroorzaakt aansprakelijk ge steld voor de schade. Als de weg na het werk op het land niet meteen wordt schoonge maakt wordt dit op kosten van de vervuiler gedaan in op dracht van de wegbeheerder. DREISCHOR - De auto van J. uit Middelharnis raakte be schadigd bij een eenzijdig on geval. J. kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde in de nacht van woensdag op donder dag op de Gaanderseweg bij Dreischor. J. reed met zijn auto op een omgewaaide boom. De auto werd weggetakeld. ZIERIKZEE - Twee personen auto's werden beschadigd bij een aanrijding die dinsdag om ongeveer 10.30 uur plaats vond op het Havenplein te Zierik- zee. Het jongeluk gebeurde toen de heer H. uit Zierikzee met zijn geparkeerd staande auto ach teruit het parkeervak uit reed. Hij zou daarbij de personenau to waarmee de heer W. uit Zie rikzee over het Havenplein kwam aanrijden niet tijdig hebben gezien. Hij raakte de auto aan de rechterzijde. BURGH-HAAMSTEDE - „Wij zijn gastheer, en daar hoort ook medische zorg bij". Dat was de reactie van D. Mooi- jaart, voorzitter van de VVV-Burgh-Haamstede op de hartekreet van D. M. Meulblok over het verdwijnen van de am bulancedienst in Wester- schouwen. Een en ander kwam aan de orde tij dens de algemene leden vergadering van de VVV in Haamstede. Volgens Meulbldk is het personeel van de ambu lancedienst al ontslag aangezegd. „Als er nu een ongeluk gebeurt in de Westhoek moet de am bulance uit Zierikzee ko men. Ik denk dat dat een verarming is, niet alleen voor de inwoners van Westerschouwen maar ook voor de recreanten", aldus Meulblok. Krachtig protest Hij zei zich af te vragen of er mogelijkheden zijn om de ambulancedienst voor Westerschouwen te behouden. „Ik ben er voor om een krachtig protest te laten horen", aldus Meulblok. Hij voegde daar aan toe dat de ambulancedienst niets verweten kan wor den. „Die staan ook met de rug tegen de muur". Bezorgdheid Mooijaart kon zich wel vinden in de bezorgd heid van Meulblok. Hij vroeg de leden het be stuur te machtigen tot het schrijven van een brief waarin de VW als organisatie haar onge rustheid uitspreekt. Meulblok deed de sug gestie om een dergelijke brief niet alleen naar drs. W. T. van Gelder, commissaris van de Ko ningin in Zeeland te stu ren, maar ook naar staatssecretaris H. Si mons. „Dat zal hem best aanspreken, want hij is in Renesse geboren". Eerst het voortraject afhandelen Voordat de leden van de commissie financiën krediet beschikbaar willen stellen voor de bocht in de Hogeweg, moet eerst het voortraject zijn afgewerkt. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Voor de realisering van een haakse bocht bij het kruis punt Hogeweg/Beijelaan is een bedrag nodig van 100.000 gulden. Met het be schikbaar stellen van het krediet wilden de leden van de commissie financiën gisteravond, woensdag, liever wachten totdat bekend is welke prioriteiten voor volgend jaar in de begroting worden vermeld. De begroting die in januari 1993 behandeld zal worden. Omdat er, voor er met de aanleg kan worden begonnen, eerst nog een aantal andere stappen genomen moet worden, is er door het be sluit niet sprake van een vertraging van de werkzaamheden. De commissie openbare wer ken had vorige week reeds in gestemd met de voorziening; die er voor moet zorgen dat het autoverkeer langs de Hogeweg zijn snelheid moet minderen. Doordat ook bussen en ander zwaar vervoer de vaart moet temperen wordt verwacht dat de bocht op genoemd kruis punt zorgt voor een verminde ring van overlast voor de om wonenden. De heer H. J. Klatter (CDA) wilde liever eerst wachten met het toezeggen van het krediet totdat enkele andere stappen die genomen moeten worden zijn gedaan. Het gaat hierbij om de planologische regeling, informatie vap omwonenden en van het streekvervoersbe- drijf ZWN en de technische uit werking. Naar de mening van de heer W. Muilwijk (SGP/ RPF/GPV) was dit niet nodig. Wat hem betreft werd het geld direct beschikbaar gesteld. „Als het het gestelde bedrag moet kosten, is mijn fractie het er mee eens", liet de heer dr H. J. van Zuylen namens de VVD weten. De heer C. Verton (PvdA) kon en wilde geen uit spraak doen over het voorstel, simpelweg omdat hij de stuk ken niet had gelezen. „Ze zaten niet in de map en dus geef ik geen advies". Hij was wel vaker tegen dit probleem aangelopen en sprak van een chaos. Wethouder G. J. W. van der Salm stelde ietwat geïrri teerd over de handelwijze van de heer Verton voor dat wan neer dit soort zaken aan het licht komen voortaan de secre taris van de vergadering in te lichten. „Nu hebben we geen mogelijkheid de fout te her stellen". Verder stemde hij in met het voorstel te wachten op de prioriteiten die in de begro ting worden genoemd. „Het wachten tot de raadsvergade ring van januari levert geen verdere vertraging op". Bij het spreekrecht stelde een van de buurtbewoners nogal verbaasd te zijn dat vanuit de gemeente er volgens de heer Polak van de ZWN niemand aanwezig wilde zijn bij een bespreking die volgende week over dit onderwerp met alle be trokkenen wordt gehouden. Van der Salm nam de gelegen heid direct te baat om een aan tal misverstanden uit de we reld te helpen. „De gemeente heeft juist ingestemd met het overleg. Ik kan me niet voor stellen dat er een boycot is van gemeentezijde. Het kan hoog uit zo zijn dat onze mensen an dere afspraken hebben. In dat geval moet er een afstemming plaatsvinden". Hij beloofde voor volgende week contact op te nemen met de heer Polak. „Want op deze wijze kan er ge makkelijk een geruchten stroom ontstaan, wat ik zou be treuren". ZIERIKZEE - Vrijdag 27 no vember vergadert het alge meen bestuur van de Beatrix- school. De vergadering wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Grachtweg en begint om 15.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het voorstel tot aanstelling van mevrouw J. van den Bosch als psycholoog aan de VSO-afdeling. Verder komt aan de orde het voorstel om de heer H. Francke tijde lijk aan te stellen. Tijdens de vergadering wordt ook aan dacht besteed aan de begroting voor 1993 en wordt de rekening 1991 doorgenomen. BURGH - Vrijdag 28 november wordt de Nederlandse Her vormde kerk in Burgh feeste lijk heropend. De opening, die gepland staat voor 15.00 uur, wordt omlijst met enkele kor te toespraken en muziek. Eindelijk is het dan zover. Na de restauratie hangen de epita fen, ofwel grafschriften, weer op zijn plaats. „Heel veel men sen hebben daar de afgelopen jaren en maanden aan meege werkt, zowel binnen als buiten de gemeente", aldus de kerke- raad. Diegenen die de opening bijwonen kunnen kennis ma ken met iedereen die betrok ken is geweest bij de restaura tie. Tijdens de bijeenkomst in de kerk vertelt streekarchiva ris H. Uil over de geschiedenis van de epitafen. Organiste Wil lie Bil zorgt voor de muzikale omlijsting van het gebeuren. 'Hef is een vreemdeling zeker MIDDELBURG - Onder de titel Het is een vreemde ling zeker wordt op initiatief van de hogeschool Zee land donderdag 10 december een studiedag gehou den voor vrijwilligers die met of voor vreemdelin gen werken. De studiedag wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en gaat om 9.00 uur van start. Ook in het Zeeuwse komt men gekleurde mensen tegen. Reeds lange tijd kent men de groep mensen uit het voormali ge Ambon. De laatste jaren completeren Turken, Aruba nen, Marokkanen, Surinamers, Antillianen, Algerijnen en an deren het straatbeeld. Daar de politieke toestand in tal van landen voor velen onhoudbaar is geworden vinden veel vluch telingen bun weg naar Neder land en dus ook naar Zeeland. Zeeland biedt dus onderdak aan tal van wat je voor het ge mak vreemdelingen zou kun nen noemen. De aanwezigheid van zoveel mensen zorgt, ook in Zeeland, voor spanningen. De datum 10 december, de dag waarop de studiedag gehouden wordt, is dan ook niet wille keurig. Tien december is de dag waarop de verklaring van de rechten van de mens van kracht werd. 't Is een vreemdeling zeker, die verdwaald is zeker, Ik zal hem gauw eens vragen naar zijn naam'. Dit couplet uit het Sin terklaasliedje Hoor wie klopt daar kin'dren kent iedereen. Maar wie naar de inhoud van het liedje kijkt komt tot de ont dekking dat het een lied is waar men eigenlijk wat langer stil bij zou moeten blijven staan. „De Nederlander is gastvrij, maar ook in dit liedje blijkt er al een addertje onder het gras te zitten", aldus de Volkshoge school Zeeland in een persbe richt. „De vreèmdeling is wel kom als hij of zij iets komt brengen. Dat kan snoepgoed zijn zoals bij Sinterklaas, maar ook arbeidskracht zoals bij gastarbeiders. Na vijf decem ber zijn we ook wel weer blij als Sinterklaas met z'n zwarte knecht Piet weer naar Spanje vertrekt". Tolerantie Thema van de studiedag is' de tolerantie ten aafnzieri van vreemdelingen in de Zeeuwse samenleving. Volgens de Volks hogeschool Zeeland hoeven we niet ver te zoeken als we ra cistische uitspraken willen ho ren. „Een aantal organisaties in Zeeland zou daar iets tegen over willen stellen. Vrijwilli gers van een anti-discrimina- tiepunt bijvoorbeeld, of men sen die asielzoekers begelei den. Maar ook de organisaties van gastarbeiders zouden zich willen presenteren om de voor oordelen ten opzichte van deze mensen weg te nemen of in ie der geval te weerleggen". Veel reacties van mensen wor den volgens de Volkshoge school Zeeland bepaald door onbegrip, onwetendheid en on bekendheid. „En daar wil de Volkshogeschool Zeeland in sa menwerking met allerlei groe pen in de provincie wat aan doen", aldus het persbericht. Het programma van de studie dag gaat om 9.00 uur met een ontvangst van de deelnemers van start. Om 9.45 uur wordt een officieel openingswoord uitgesproken. Omstreeks 10.00 uur wordt het spreekgestoelte beklommen-door dr. Henry G. Dors. Hij verzorgt een inlei ding over Etnische relaties bin nen de Nederlandse samenle ving. Na een koffiepauze wordt het programma om 11.15 uur hervat met inleidingen van me vrouw F. Pisanu (Anti-discri minatie Zeeland) ir. B. A. J. van der Wouw (Sociaal-maatschap pelijk medewerker Stichting Zeeland) en H. Akdag (Provin ciaal consulent buitenlanders bij Stichting Zeeland). De mid dag is gereserveerd voor dis cussie binnen een aantal werk groepen. Om 16.00 uur volgt de nabespreking. ALKMAAR - Het gasbedrijf Kop Noord-Holland zal alle 1.654 huishoudens in de kop van Noord-Holland die nog zijn verstoken van aardgas vóór 1998 aansluiten op het gasnet. Geen oppositie tegen fusie VW's tijdens vergadering BURGH-HAAMSTEDE - D. Mooijaart, voorzitter van de VVV-Burgh-Haamstede is zeer optimistisch over de kansen van het welslagen van de op handen zijnde fusie tussen VVV-Renesse en VVV-Burgh- Haamstede tot de VVV De Schouwse Kust. Dat bleek gisteren, woensdag, tijdens de, waarschijnlijk laatste, algemene ledenvergadering van de VVV- Burgh-Haamstede. „Er valt heel wat te regelen in 1993, maar die uitdaging gaan we aan", aldus Mooi jaart. Belangrijkste agendapunt tij dens de vergadering gister avond in café-restaurant De Westhoek in Burgh-Haamstede was de fusie tussen de twee VW's. Vorige week werd een gecombineerde ledenvergade ring gehouden samen met de VW-Renesse. Nu werd het fu sieplan aan de leden van de WV-Burgh-Haamstede voor gelegd. Van de leden die op de vergadering aanwezig waren kwam geen tegenstand tegen het fusieplan. A-status Mooijaart toonde zich tijdens de vergadering gisteravond ook zeer optimistisch over de kansen voor de nieuw te vor men VW op het verkrijgen van de A-status. Op een vraag van een van de aanwezigen ant woordde Mooijaart dat hij per soonlijk de kans dat de A- status verleend wordt op zo'n 85 90 procent inschat. In zijn openingswoord schetste Mooijaart een beeld van wat er zoal aan het aanvragen van de A-status vooraf gaat. Een VW die om een dergelijke status verzoekt krijgt een zogenaam de visitatie-commissie op be zoek die moet bekijken of de VW in kwestie de A-status al dan niet verdient. Volgens Mooijaart is de visitatiecom missie inmiddels langs ge weest en heeft noch in Renesse noch in Haamstede ernstige te kortkomingen ontdekt die het verkrijgen van de A-status in de weg zouden kunnen staan. Mooijaart haastte zich te zeg gen dat het samengaan van de twee VW's tot één VW De Schouwse Kust wel een van de voorwaarden is. Maar verder, zo stelde hij zijn er weinig pro blemen. „Er waren geen aan merkingen op accommodatie en huisvesting. Alleen werd opgemerkt dat de bewegwijze ring naar de VW's beter zou kunnen. Wij hopen dat de ge meente daar iets aan kan doen", aldus Mooijaart. Stemmen Het is wel zaak, zo legde Mooij aart uit, dat voor 22 december, de dag dat het fusiebesluit offi cieel wordt, de leden van zowel de VW-Renesse als de WV- Burgh-Haamstede om hun steun gevraagd wordt. Twee derde van de leden moet met het plan instemmen, anders gaat het feest niet door. In de wetenschap dat het schier on mogelijk lijkt tweederde van die leden naar een vergadering te krijgen worden nog voor 5 december alle leden aange schreven. Wie niet naar de ver gadering kan of wil komen kan stemmen bij volmacht. Met betrekking tot de fusie op zich kwamen tijdens de verga dering nauwelijks nog vragen los. Alleen enige detail kwesties werden aangeroerd. Dat sterkte voorzitter Mooi jaart in het vertrouwen dat 'de eindstreep' op tijd, voor 31 de cember dit jaar, zou kunnen worden gehaald. „Wellicht zul len sommigen met enige wee moed afscheid nemen van de WV-Burgh-Haamstede", aldus Mooijaart. Hij ging in zijn openingswoord kort in op enkele aspecten van het VW-werk zoals dat in 1992 verricht is. Hij constateerde dat over het Zomerbusproject tegenstrijdige berichten de ronde doen. „Het zou jammer zijn als dat project afgeblazen zou worden", aldus Mooijaart. Hij stak vervolgens de loftrom pet over het werk van de Stich ting Recreatieactiviteiten Wes terschouwen. „Er is goed ge werkt", aldus Mooijaart. Kritiek Minder te spreken was Mooi jaart over het beleid van de ge meente Westerschouwen. Hij doelde daarbij met name op de toen ook al omstreden Tburist- menuborden waarop geen culi naire mededelingen werden ge daan maar waarop stond te le zen waar bezoekers van de ge meente Westerschouwen die zich niet aan de regels houden op getrakteerd worden. „Ik vind dat toch een wat vreemde benadering", aldus Mooijaart. „En verder wil ik er maar niet al te veel meer over zeggen". Het seizoen 1992 is volgens Mooijaart een goed seizoen ge weest. „Het was een zonnige zomer en tijdens het Hemel- vaartweekend en met de Pasen is het bijzonder druk geweest", aldus Mooijaart. Hij stelde dat er in Burgh-Haamstede in ge noemde perioden geen grote problemen zijn geweest. Dat was, zo gaf de voorzitter toe, met het pinksterweekend an ders geweest. Problemen „Er zijn met de Pinksteren nogal wat problemen geweest met jongeren. Het wordt jaar op jaar moeilijker om de jeugd onder te brengen op campings. Ze komen vaak in groepen en dat schrikt af", aldus Mooi jaart. Hij koppelde daar de op merking aan vast dat de uit de problemen voortgevloeide ne gatieve publiciteit schadelijk is geweest. „Wij willen graag een positieve uitstraling en daar zullen we aan moeten werken". Mooijaart maakte ge wag van wat hij noemde een positieve ontwikkeling. „Er lijken weer meer gezinnen met jonge kinderen naar Burgh- Haamstede te komen. Slotcon clusie van Mooijaart was dat men alles bij elkaar terug kan zien op een goed seizoen. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht z-west 4 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht z-west 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht z-west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 08.20, onder 16.34 Maan op 11.03, onder 19.27 Eerste Kwartier; 2 december 07.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De stormdepressie die af gelopen nacht veel wind en veel re gen bracht is inmiddels naar het oosten weggetrokken. Vervolgens gaat een rug van hogedruk ons weerbeeld bepalen. Komende nacht zijn er flinke opklaringen, maar een bui blijft mogelijk. De tem peratuur daalt dan naar ongeveer 4 graden. Morgen begint de dag met redelijk wat zon. Later op de dag na dert evenwel alweer de bewolking van een nieuwe oceaanstoring. De ze bewolking wordt in de avond ge volgd door nu en dan regen. De middagtemperatuur blijft bij onge veer 10 graden steken. De wind waait eerst uit west, later uit zuid west en is matig, kracht 4. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind krachtig, 6. Ook na morgen blijft het weer een wisselvallig karakter hou den met een temperatuur overdag rond een graad of 11. DEN HAAG - De arbeidsom standigheden in het kappers- bedrijf laten veel te wensen over. Zo blijkt uit onderzoek van de arbeidsinspectie dat in 30 procent van de kapsalons een goed ventilatiesysteem on- breekt om schadelijke, brand bare en hinderlijke stoffen af te zuigen. Driekwart van de kappers heeft rug-, arm- en beenklachten vanwege het lan ge staan in steeds dezelfde hou ding. THOLEN - Er is een mogelijk vierde geval van polio gecon stateerd in Zeeland. Slachtof fer is een tien-jarig meisje uit Tholen. Het meisje werd op 25 novem ber in het ziekenhuis opgeno men. De ziekteverschijnselen wijzen mogelijk op polio. Mocht na onderzoek blijken dat dit vermoeden juist is dan gaat het om het vierde geval van polio in Zeeland. De GGD zal evenals bij de eerdere geval len met ring-onderzoeken star ten. ZIER1KZEESCHEÜU NIEUWSBODEIBa Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, r.succe^jes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3