Bestuur kinderboerderij laat beheerder uit zaal verwijderen 0 1 GRATIS ADVERTENTIE Te hard gereden in Zierikzee UW KRAUT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 'Elk gaatje benutten om de school als onderwijsvoorziening in dorp te behouden' BOTERLETTERS BESTELLEN 01110-12224 BELLEN i- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Personeel openbare basisschool Sitjansland blijft vechten en hopen Groen licht voor overname De Punt door Brugzicht 2 3 5 Aanrijding auto en bromfiets dé krant van schouwen-duiveland! j 3cix§ RIKZEESCHE NIEUWSBODE K GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25264 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Directeur G. Oele: ,,ln een kleine klas kan veel aandacht worden besteed aan elke leerling". (Foto: Marijke Folkertsma). SIRJANSLAND - „Het onderwijzend personeel is al twintig jaar bezig om de school voor Sirjansland te behouden en dat is nog steeds onverminderd het ge val. „Op basis van de ministeriële nota Toerusting en Bereikbaarheid, over de beruchte schaalvergroting in het onderwijs, is fusie met een andere openbare basisschool onvermijdelijk geworden. Onze zelfstandigheid als school zullen we daarbij verliezen. Maar we vinden wel dat elk gaatje benut moet worden om de school als onderwijsvoorziening in het dorp Sirjansland te behouden", aldus de directeur van de openbare basisschool in Sirjansland, G. Oele. Zeventien jaar geleden, toen de heer Oele zijn werkzaamheden als hoofd van de openbare lage re school in Sirjansland begon, werd hem in het vooruitzicht gesteld dat de school nog slechts één jaar zou kunnen blijven bestaan. Desondanks accepteerde hij de baan. Ook nu de berichten, dat de school uit Sirjansland zou moeten verdwijnen, weer nadrukke lijk de kop opsteken, blijft hij optimistisch. ,,Ik wil geen val se hoop wekken. Maar in de af gelopen zeventien jaar heb ik zoveel meegemaakt dat ik ook nu zeg: Je weet maar nooit hoe de zaak kan keren". Sinds 1883 staat in Sirjansland een openbare lagere school. Een voorziening die vandaag de dag in het 250 inwoners tel lende dorp nog steeds een van de belangrijkste voorzieningen voor de leefbaarheid is-. De nieuwe normen die het minis terie stelt ten aanzien van de hoeveelheid leerlingen die een school moet hebben om te mo gen blijven bestaan, dreigen nu roet in het eten te gooien. Via de nieuwe berekeningen is dui delijk geworden dat een school in de gemeente Duiveland 46 leerlingen moet hebben om zelfstandig te mogen voortbe staan en 23 leerlingen om, als dependance van een meer ba sisschool, in het eigen dorp te kunnen blijven draaien. Vijftien leerlingen De basisschool in Sirjansland heeft momenteel vijftien leer lingen en naar verwachting ook in oktober 1993; de telda tum die bepalend is voor de toekomst van de school. ,,In augustus 1993 gaat één leerling van school en komt er één bij", aldus de heer Oele. Toch nog niet op 23 Een aantal kinderen uit Sir jansland gaat in Bruinisse of Nieuwerkerk naar school om dat hun ouders voor christelijk onderwijs kiezen. Maar zelfs wanneer rekening wordt ge houden met de theoretische mogelijkheid dat die kinderen in het eigen dorp naar school zouden gaan, komt men vol gens de heer Oele niet op 23 leerlingen. „Het zou helpen wanneer er kinderen vanuit andere dorpen zouden bijkomen. Maar je kunt als school moeilijk leerlingen gaan vangen. De ouders heb ben een vrije schoolkeuze, daar kun je niets a«,n doèfr.-Je kunt geen advertentie plaatsen om bekend te maken dat de kinde ren hier op school een heel per soonlijke begeleiding en veel aandacht krijgen". Dat laatste heeft onder andere tot gevolg gehad dat de afgelopen dertien jaar geen enkele leerling hoef de door te stromen naar het speciaal onderwijs. „Het is zelfs zo dat kinderen met leerstoornissen uit andere dor pen hier op school geplaatst worden omdat wij de mogelijk heid hebben om via een indivi duele aanpak wat aan die pro blemen te doen. En dat is ons ook gelukt. Het is logisch dat in een klas met vijf of zeven leerlingen meer aandacht aan bijvoorbeeld een leesprobleem kan worden besteed dan in een klas met 25 kinderen". Kwalijke zaak Daarom is het volgens de heer Oele een kwalijke zaak dat het ministerie in het kader van de nota Toerusting en Bereikbaar heid de kwaliteit van kleine scholen ter discussie stelt. „De nota is vooral een bezuini gingsoperatie". Een bezuini gingsoperatie waar men als school en gemeente (het be stuur van de openbare scholen) niet omheen kan. Dat betekent dat de basis school in Sirjansland in geen geval als zelfstandige school kan blijven bestaan. Wanneer men in oktober 1993 23 leerlin gen zou hebben kan de school in Sirjansland blijven draaien als nevenvestiging van een an dere openbare school in de ge meente waarmee men moet fu seren. Fusie is natuurlijk ook verplicht wanneer het leerlin genaantal onder de 23 blijft. In dat geval moet naar 'een gaatje' worden gezocht om de school als onderwijsvoorziening in Sirjansland te behouden. Fusie met Nieuwerkerk Het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland is op ba sis van de tweede onderwijsno- titie en na afweging van de voor- en nadelen tot de conclu- sie gekomen dat een fusie met de openbare basisschool De Dobbelsteen te Nieuwerkerk de beste oplossing zou zijn. Het onderwij steam van de school in Sirjansland heeft daar even eens voorkeur voor uitgespro ken en bij De Dobbelsteen is ook positief gereageerd. „Een dergelijke fusie biedt de moge lijkheid dat het personeel in ie der geval tot 1996 kan blijven lesgeven. Daarna bestaat de kans dat het onderwij steam via natuurlijk verloop of af vloeiing moet worden inge krompen". De schoolbegeleidingsdienst RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) is inmiddels door de gemeente Duiveland aangezocht om een fusie van de openbare scholen in Nieuwer kerk en Sirjansland te begelei den. Volgens de heer Oele hangt het van de uitkomst van de besprekingen die gevoerd gaan worden af of men ook in de komende jaren in Sirjans land les kan blijven geven. „We moeten daarbij alle mogelijk heden benutten. Het zou een enorme teleurstelling zijn als de kinderen uit Sirjansland niet meer in hun eigen dorp naar school zouden kunnen gaan. Voor de leerkrachten is de school in Sirjansland een stuk van hun leven. We werken hier respectievelijk al tien, zes tien en zeventien jaar". Terwijl de besprekingen over de komende fusie plaatsvin den, kan in elke geval tot augustus 1994 les worden gege ven op de school in Sirjans land. In die periode werkt het personeel verder aan wat vol gens de heer Oele de beste vorm van protest is: het geven van zeer goed en individueel onderwijs. „In een kleiner ge zelschap kan veel gerichter worden gewerkt dan in een gro tere groep. Dat is kostenbespa rend omdat leerlingen veel minder vaak moeten doorstro men naar het speciaal onder wijs". ZIERIKZEE - De spanning was woensdagavond om te snijden in de Driehoek (Zierikzee), waar leden en bestuur van Vereniging Kinderboerderij De Punt ver-' gaderden over de toekomst van hun boerderij. Nog voordat de vergadering goed en wel was geopend riep het bestuur de hulp van de politie in om de geroyeerde Leo Lievense uit de Balkenzaal te verwijderen. De politie behoefde niet in actie te komen, want na enig beraad stapte Lievense en echtgenote uit eigen beweging op. Dat de emoties tijdens deze al gemene ledenvergadering hoog op zouden lopen stond op voor hand al vast, nadat tijdens een eerdere en slechtbezochte le denvergadering over en weer de nodige verwijten en be schuldigingen waren geuit. En ook de vergadering die het ac tiecomité zaterdag in 't Schotse wapen hield wees al in de rich ting van een stevige discussie tussen beide kampen. Politie Het eerste incident voltrok zich echter al voordat er ook maar met één woord over de toekomst van de kinderboerde rij was gerept. Kort voor half negen, de aanvangstijd van de ledenvergadering, verschenen tot verrassing van de vele aan wezigen twee politiemannen in de Balkenzaal om de voormali ge beheerder Leo Lievense uit de zaal te verwijderen, nadat het bestuur dit hem tot twee maal toe had verzocht. Lieven se was niet welkom bij deze vergadering omdat hij volgens het bestuur niet alleen als be heerder maar per 18 november ook als lid is geroyeerd. Een beslissing waarvan Lievense niets zei af te weten. „Als lid schijn ik nu vanaf van daag geroyeerd te zijn" aldus de vroegere beheerder. Boven dien vond Lievense het niet meer dan billijk dat hij de gele genheid zou krijgen om zich te verdedigen. Zaal verlaten Na het nodige heen en weer ge praat en na advies te hebben ingewonnen bij een van de ad vocaten die zich met de Punt bezighouden gaf Lievense rond 21.00 uur gehoor aan het ver zoek om de zaal te verlaten. In de gang echter wisselde het be heerdersechtpaar nog enkele heftige woorden met P. de Rij ke, die deze avond als wethou der jeugd- en jongerenwerk achter de bestuurstafel zat. Er waren echter meer signalen die erop wezen dat het een tu multueuze vergadering zou worden. Trillend van boosheid ageerde Bob de Zwaan tegen het feit dat tijdens een leden vergadering van de kinder boerderij ook de voorzitter van stichting Brugzicht, C. Bij de Vaate, een plaatsje achter de bestuurstafel bezette. Ook keerde De Zwaan zich tegen de handelwijze van het bestuur, want niet het bestuur royeert leden, maar de.algemene le denvergadering. Gehinderd door de nodige on derbrekingen vanuit de zaal probeerde voorzitter D. Mooij in het kort de problemen, waarin de kinderboerderij ver keert te schetsen. Duidelijk on duidelijk was voor een aantal aanwezigen wie nu in feite pen ningmeester is. Nadat A. Tim mermans tot de conclusie was gekomen dat hij zijn werk als penningmeester door de werk wijze van Lievense niet naar behoren kon vervullen, had W. K. Schot de zaken als ad inte rim penningmeester beheerd. Belangrijker was echter de hamvraag hoe nu verder met de kinderboerderij. Voor het huidige bestuur hing zelfs het voortbestaan van het bestuur van die keuze af. Mochten de aanwezigen zich achter het standpunt van het actiecomité scharen voor een zelfstandig voortbestaan van de kinder boerderij, dan zou dat tevens het aftreden van het bestuur betekenen. Beschuldigingen Waarom dat actiecomité zo voor het voortbestaan van de kinderboerderij in de huidige opzet is, lichtte Wim Schot, vanachter de bestuurstafel toe. Van zijn eerder geuite beschul digingen dat het bestuur er niet hard genoeg aan heeft ge trokken, nam hij geen woord terug. De problemen die zijn ont staan, zijn niet alleen de schuld van Lievense maar ook van het bestuur dat zich te weinig op vervolg pagina 2 Strijd is de vader van alles. Heraclitus Eerst nog zon HET WEER Vannacht een enkele bui en mini mumtemperatuur omstreeks 4 gra den. Overdag perioden met zon, maar in de loop van de dag meer bewolking en in de avond nü en dan regen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. OPKOMSTPLICHT CDA en PvdA willen opkomstplicht snel afschaffen. HOGEWEG De plannen voor aanleg van een bocht in de Hogeweg staan voor volgend jaar op het programma. OUWERKERK De Ouwerkerkse jeugd is wel te vinden voor wat meer jeugdactiviteiten. BADMINTON BC-Zierikzee slaat belangrijke slag in klassebehoud. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Afgelopen dins dag tussen 10.45 en 12.00 uur hield de politie aan de Lange Blokweg te Zierikzee een snel heidscontrole. Er werden twaalf overtredingen geregi streerd. Dat gebeurde door middel van radarapparatuur. In totaal re den in de controleperiode 297 voertuigen langs. De snelheids overtreders onder hen reden 85 tot 99 kilometer per uur terwijl slechts een snelheid van 70 is toegestaan. Zij krijgen in de komende weken een proces verbaal met acceptgiro voor" betaling van de boete in de brievenbus. SCHUDDEBEURS - Op de kruising Kloosterweg/Roterij- dijk nabij Schuddebeurs is dinsdag een bromfiets ge schept door een personenauto. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.30 uur toen de heer A. uit de gemeente Duiveland met zijn bromfiets vanaf het langs de Kloosterweg gelegen fietspad de rijweg haaks over stak. De heer L. uit Hoge Stelle die met zijn personenauto over de Kloosterweg reed kon de bromfietser niet meer ontwij ken, hij werd geschept. De be trokkenen werden door het on geluk niet noemenswaardig ge wond. Er was wel de nodige materiële schade. Advertentie Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HARINGVUETPLEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL. 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL 01110-12644 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ZEL Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1