gemeente Z wl rikzee DE BEGROTING VOOR 1993 DE RAAD SPREEKT ZIERIKZEE NIEUWS WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 7 De gemeentebegroting is het draaiboek waarin het financiële beleid voor een jaar wordt vastgelegd. De begroting voor 1993 is alweer enkele weken geleden gepresenteerd. De verschillende afdelingen in het stadhuis hebben hun cijfers ingevuld en wensen ken baar gemaakt, waarna het college van B W, op basis van alle bekende feiten, een concept-begroting heeft opgesteld. Deze is vorige maand uitvoerig besproken in de commissie Financiën. Inkomsten en uitgaven De begroting bevat een staat van inkom sten en uitgaven. Hiervan ligt een groot deel min of meer vast, zoals bijvoorbeeld de rentelasten en salarissen. Dat geldt ook voor de inkomsten die van het Rijk worden ontvangen of die, op basis van bepaalde uitgaven, worden vergoed. De speelruimte is daarom beperkt. Hoe deze ruimte kan worden besteed is een zaak van de politiek. Daarom is overleg in de verschillende com missies en de gemeenteraad van groot be lang. Want moeten er meer uitgaven komen voor volkshuisvesting en verkeer? Of moet er meer zorg besteed worden aan cultuur, recreatie of sociale zorg? Moet de volksge zondheid meer bevorderd worden of de openbare veiligheid? Hetzelfde geldt voor de inkomsten. Een thematisch overzicht van de inkomsten en uitgaven van de ge meente Zierikzee vindt u in het overzicht hieronder. De financiële stukken De gemeentebegroting bestaat uit vijf stukken: de begroting van uitgaven en inkomsten, de bijlagen behorende bij de begroting, de memorie van toelichting, de beleidstoelichting en het meerjarenpers pectief 1993 t/m 1996. De begroting van uitgaven en inkomsten geeft een overzicht per onderwerp, bij voorbeeld onder cultuur en recreatie van openbaar bibliotheekwerk, vormings- en ontwikkelingswerk, sport, kunst, oudheid kunde/musea, natuurbescherming, maat schappelijke leefbaarheid en openluchtre creatie en overige cultuur en recreatie. In de memorie van toelichting staat per on derdeel alles uitgesplist. Bij sport zijn dit bijvoorbeeld gas- en stroomverbruik op de sportparken, onderhoud sportvelden, aan schaf compost, onderhoud verlichting sportvelden etc. etc. In de bijlagen staan onder andere de staat van geactiveerde kapitaaluitgaven, de staat van reserves en voorzieningen, de staat van langlopende geldleningen en de staat van inkomensoverdrachten. De beleidstoelichting beschrijft het beleid, zoals het college van burgemeester en wet houders dit voorstaat. Een aantal punten uit deze beleidstoelichting vindt u op deze pagina terug. In het Meerjarenperspectief staan de wen sen voor de komende vier jaar. Deze wen sen zijn extra activiteiten, die niet in de be groting zijn opgenomen. Zoals bij iedereen heeft de gemeente ook meer wensen dan er financieel mogelijk is. Dit betekent dat maar een klein deel van de wensen kan worden uitgevoerd. Alle financiële stukken kunt u voor 47,50 kopen bij de afdeling Financiën in het stad huis, ingang Verrenieuwstraat 1. De be leidstoelichting en het Meerjarenperspec tief zijn afzonderlijk te koop voor 6,- per exemplaar. TOELICHTING VAN HET BELEID Gemeentelijke herindeling De gemeenteraad heeft zich afgelopen zo mer in beginsel uitgesproken om ernaar te streven de zes huidige gemeenten van Schouwen-Duiveland samen te voegen tot één nieuwe gemeente. Eén van de vele argu menten die daarbij zijn overwogen is het feit dat de problematiek van de gemeenten niet ophoudt bij de huidige gemeentegren zen. Veel zaken worden nu al gezamenlijk uitgevoerd door de Schouwen-Duivelandse gemeenten via gemeenschappelijke rege lingen. Deze zijn er onder andere voor de reinigingsdienst, werkvoorzieningschap De Zuidhoek, het Streekarchivariaat, re gionale scholengemeenschap Prof. Zeeman en dag- en avondscholengemeenschap Zee land. Bij de gemeenschappelijke regelin gen heef u als burger geen directe invloed op het bestuur. In één gemeente, met open bare raads- en commissievergaderingen en hoorzittingen heeft u dat wel. De Provincie Zeeland zal in 1993 een standpunt bepalen voor gemeentelijke herindeling. Politie Als gevolg van een fusie tussen rijks- en ge meentepolitie ontstaat waarschijnlijk op 1 januari 1994 de regiopolitie Zeeland. Voor Schouwen-Duiveland heeft dit nauwelijks gevolgen voor de politie-sterkte. De ge meenten van Schouwen-Duiveland probe ren al jaren meer politiemankracht te krij gen, met name in de zomermaanden. De vaste Kamercommissie voor politie heeft begrip voor de situatie, doch dit betekent niet dat er mensen bij komen. Het gevolg voor de burger is dat het wel eens lang kan duren voor de politie ter plekke is. De poli tie vraagt ook de hulp aan u om vanda lisme tegen te gaan door dit te melden aan de politie. Inwoners die met vakantie gaan kunnen hun afwezigheid melden bij de politie. De ze probeert dan tijdens het surveilleren een oogje op uw woning te houden. Dit project loopt in ieder geval door tot 1 mei 1993. In het activiteitenprogramma voor volgend jaar is geld opgenomen voor aansluiting bij het Halt-bureau De Bevelanden-Tholen. Een Halt-bureau houdt zich bezig met pre ventie, voorlichting, advisering en hulpver lening bij vandalisme door jongeren van 12 tot 18 jaar. Zij kunnen een strafblad ontlo pen wanneer zij alternatief werk verrich ten. Verkeersstructuurplan Toen eeuwen geleden het stratenpatroon in Zierikzee werd aangelegd, kon niemand voorzien hoeveel verkeer zich aan het einde van de 20e eeuw door de smalle straatjes moest bewegen. Zierikzee heeft een be schermd stadsgezicht en wil en kan niets doen aan dit stratenpatroon. De grootste problemen zijn, met name in het toeristen seizoen de grote hoeveelheid auto's, het ge bruik van sluipwegen, de bevoorrading van de winkels, dat met steeds grotere vracht wagens gebeurt en een gebrek aan parkeer plaatsen gedurende een gedeelte van het jaar. Door deze ontwikkelingen en de ver wachte verdere toename van de mobiliteit wil de gemeente een verkeersstructuurplan ontwikkelen voor het gebied gelegen bin nen de bebouwde kom. In dit plan wordt vooral gekeken naar fiet sers en voetgangers, openbaar vervoer en mogelijkheid van het invoeren van belang- hebbendenparkeren. Het plan krijgt een looptijd van 10 jaar. school in Zierikzee, afneemt. De basisscho len en de scholen voor speciaal onderwijs zijn samen verantwoordelijk voor „onder wijs op maat". Op Schouwen-Duiveland is er al een samenwerking tussen bijna alle scholen voor het basisonderwijs en de Bea- trixschool voor speciaal onderwijs. Toerisme en recreatie De gemeente heeft vorig jaar een onder zoek laten houden naar het toeristisch pro duct Zierikzee door de Nationale Hoge school voor Toerisme en Verkeer in Breda. Als gevolg hierop wil Zierikzee volgend jaar een toeristisch beleidsplan opstellen. De gemeente wil meer doen aan kwalitei tenverbetering, omdat het seizoen te druk is, terwijl er buiten de zomervakantie best enige uitbreiding mogelijk is. Hoewel er in ieder geval volgend jaar geen ANWB-balie in het VVV-kantoor wordt gevestigd, wil de VVV 20.000,- meer subsidie om de huidige dienstverlening in stand te houden. Het college van B W wil voorlopig nog niet verder gaan dan de helft. Ontwikkelingssamenwerking Sinds 1989 bestaat de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking. Het doel van deze werkgroep is de mensen hier bewust ma ken van de situatie in een ontwikkelings land. Aan deze bewustwording wordt uit voerig gegeven via een projectkoppeling, die naar verwachting in 1993 wordt gereali seerd. Herdenking watersnood Maandag 1 februari 1993 wordt herdacht dat 40 jaar geleden de watersnoodramp plaatsvond. Speciaal voor de inwoners van Zierikzee wordt er een herdenkingsbijeen komst gehouden in de Nieuwe Kerk. Overi ge activiteiten zijn een informatiemap en excursie voor de scholen, een herdenkings krant en een tentoonstelling, waarbij een videofilm vertoond wordt. De tentoonstel ling vindt in februari plaats in de Vier schaar van het stadhuis en van mei tot en met oktober in het Stadhuismuseum. Op de Calandweg wordt nog steeds vaak te hard gereden. In 1993 worden nog enkele schelheidsremmende voorzieningen en een extra versmalling aanbracht. Weer samen naar school Het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen wil dat het leerlingenaantal in het speciaal onderwijs, zoals de Beatrix- Multi Functioneel Gebouw Afgelopen zomer heeft de gemeente de ge bouwen van de Christelijke Scholenge meenschap in de wijk Malta aangekocht. Met deze aankoop gaat een jarenlange wens in vervulling: een gebouw waarin al lerlei verenigingen en instellingen geves tigd kunnen worden. Tijdens een informa tiebijeenkomst voor verenigigingen en instellingen bleek dat velen belangstelling voor huisvesting in dit gebouw hebben. Waarschijnlijk gaat een stichting, waarin de gemeente vertegenwoordigdd is, het ge bouw beheren en de lokalen indelen. Er wordt gestreef naar een betaalbare huur voor de vaste en incidentele gebruikers. Er is een bedrag van f 750.000,- in het beste dingsplan voor 1993 opgenomen om onder andere de noodzakelijke bouwkundige aanpassingen in het voormalige schoolge bouw uit te voeren. Sociale vernieuwing Sinds het begin van dit jaar heeft de ge meente een convenant sociale vernieuwing afgesloten met de rijksoverheid. Op grond hiervan krijgt de gemeente een doeluitke ring. Deze uitkering is onder andere be stemd voor de uitvoering van de banen poolregeling, het jeugdwerkgarantieplan en de basiseducatie. In Zierikzee is ook kinderopvang, verslavingszorg en preven tie van criminaliteit in deze overeenkomst opgenomen. Met deze projecten is vrijwel al het geld dat de gemeente in het kader van de sociale vernieuwing krijgt op. In 1993 wil de gemeente een „sociaal- vernieuwings-onderzoek" uitvoeren, waar bij de voorkeur uitgaat naar een wijkge richte aanpakt. Drugsprojekt De gemeente onderzoekt in samenwerking met diverse hulpverlende instanties, zoals het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en drugs, de Federatie Maatschappelij ke Dienstverlening, de Intergemeentelijke Sociale Dienst en de politie de drugspro blematiek in Zierikzee. De stuurgroep die hieraan werkt hoopt volgend jaar een ge meentelijke drugsnota te presenteren. Riolering De panden op het havenplateau bij de Val lozen nog rechtstreeks op de Oosterschelde. Rijkswaterstaat wil dat deze woningen en het restaurant uiterlijk in 1995 aangesloten zijn op het riool. Om dit te bewerkstelligen moet een riool aangelegd worden door de Straalweg naar het gemeentelijke riool stelsel in de Deltastraat. De gemeente wil deze riolering in 1993 aanleggen, omdat er dan subsidie kan worden verkregen. Tte- vens kunnen de woningen aan de Straal weg op deze drukriolering worden aan gesloten. Milieu Volgend jaar treedt de Wet Milieubeheer in werking. Bedrijven hebben dan één inte grale milieuvergunning nodig. De gemeen ten moeten tevens ieder jaar een uitvoe ringsprogramma vaststellen, waarin de planning van de vergunningsverlening en de controle hierop staat aangegeven. Dit jaar is de gemeente begonnen met het inha len van de achterstand in de vergunning verlening aan Hinderwetplechtige bedrij ven. Voor 1995 moeten volgens de BUGM (Besluit Uitvoering Gemeentelijke Milieu taken) zowel de vergunningverlening als de controle aan bepaalde eisen voldoen. Het zal de gemeente veel moeite kosten om bin nen twee jaar een voldoende niveau te be reiken. Om deze reden lukt het niet om in 1993 een milieubeleidsplan op te stellen, hoewel het belang hiervan erkend wordt. Prioriteit heeft thans het opzetten van een bedrijfsinterne milieuzorg voor de gemeen telijke organisatie. Hierbij kan de gemeen te een voorbeeldfunctie vervullen in het „omgaan met het milieu". Woningbouw In de wijk Poortambacht wordt gestaag doorgebouwd. Aan de Vondelingenplaat worden eensgezinswoningen en 2-onder-l kap woningen gebouwd en aan de Kie vitstraat verschijnen steeds meer bunga lows. Uitbreiding van woningbouw ge beurt de komende jaren in „Poortambacht 10", waar wellicht ook seniorwoningen ko men. Verbetering Hofferstraat Mede omdat Zierikzee een extra bijdrage van 70.000 van de provincie ontvangt zal de Hoffferstraat, tussen de Verrenieuw straat en de Zevengetij straat, verbreed worden. Deze verbreding is mogelijk wan neer de door de gemeente aangekochte boerderij aan de Verrenieuwstraat wordt afgebroken. Onroerende zaakbelastingen Nog geen 10% van de inkomsten van de ge meente komt rechtstreeks van de burgers binnen, vooral via gemeentelijke belastin gen. De belangrijkste is de onroerende zaakbelastingen, de nieuwe naam voor de onroerend goedbelastingen. Eerder dit jaar zijn alle onroerende zaken in de gemeente gehertaxeerd. Dit gebeurt iedere vijf jaar. Het resultaat van de her taxatie is dat de waarde met 18,04% geste gen is. Dit is uiteraard een gemiddeld per centage. Voor de onroerend zaakbelastingen betalen eigenaren en gebruikers (huurders) een be drag per 3000,- waarde. Nu de waarde is gestegen betekent dit dat de inwoners meer belasting zouden moeten betalen. De gemeente heeft besloten de tarieven met 7V2% te verlagen, om een gedeelte van de stijging teniet te doen. Per 3000,- betalen huiseigenaren in 1993 6,85 in plaats van 7,43 en gebruikers 5,15 in plaats van 5,57. Eigenaren die in hun eigen huis wo nen betalen 12,- in plaats van 13,-. Een gemiddelde verhoging van de waarde van 18%, afgezet tegen een verlaging van het tarief met TVi%, betekent dat u in de meeste gevallen volgend jaar toch een ho gere aanslag voor de onroerende zaakbe lasting krijgt. KERNGEGEVENS GEMEENTE ZIERIKZEE A. Aantal inwoners 0 t/m 4 jaar 505 5 t/m 14 jaar 1240 15 t/m 64 jaar 6585 65 jaar en ouder 1620 Totaal 9950 B. Fysieke strucuur: Oppervlakte gemeente (excl. buitenwater) Historische binnenwater (netto meter kadelengte) Oppervlakte buitenwater Grondoppervlakte van in bebouwde kom gelegen bebouwing 2.395 ha 3.600 m' 9.773 ha 511.809 m2 Aantal woningen waarvan: in de w.w.-sector 1.727 particuliere huurwoningen 355 particuliere eigen woningen 2.025 4.105 4.105 Oppervlakte van de wegen etc. waarvan: tertiaire wegen 3.965 m2 andere wegen buiten de bebouwde kom 12.169 m2 andere wegen, straten, pleinen en paden binnen de bebouwde kom 337.351 m2 353.485 m2 353.485 m2 Openbaar groen (inclusief sportcomplexen) 76 ha De gemeenteraad van Zierik-zee behandelt de gemeen tebegroting op maandag 30 november vanaf 13.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Nadat het college van B W begin oktober de begroting voor het volgende jaar had gepresenteerd, is deze besproken in de commissie Financiën en heb ben de vier in de raad vertegenwoordigde fracties de gelegenheid gehad schriftelijke vragen over het voorgestelde beleid te stellen. De verantwoorde lijke portefeuillehouders uit het college hebben ook schriftelijk op deze vra gen geantwoord. In de raadsvergaderingen krijgen de fractievoorzitters van achtereenvolgens de PvdA, de WD, het CDA en de SGP/RPF/GPV de gele genheid hun mening-over het beleid mondeling toe te lichten.. Vervolgens ant woorden de collegeleden en daarna volgt er nog een kortere tweede ronde. Hierna worden de financiële stukken vastgelegd en heeft de raad de mogelijk heid posten op de begroting te plaatsen of te schrappen. Aansluitend op de be handeling van de gemeentebegroting is er een normale maandelijkse raads vergadering. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een identiteitskaart ontwik keld die de huidige verschillende in omloop zijnde identiteitskaarten moet vervangen. Deze identiteitskaat is bestemd voor burgers die geen paspoort of rijbewijs hebben. De projectgroep „Voorlichting aan ouderen op Schouwen- Duiveland" vraagt een eenmalige subsidie van 0,30 per inwoner om het door hen samengestelde voorlichtingsplan uit te voeren. Dit plan bestaat uit het maken van brochures en folders en het organiseren van themamiddagen. De museale collectie wordt uitgebreid door de aankoop van oorhangers en een noodmunt. Overige agendapunten zijn onder andere de aanleg van groenvoorzieningen tussen de Schouwenbank en de Volkerakstraat, het vervangen van de pomp- installatie in een voertuig van de brandweer en het vaststellen van een monu- mentenverordering. Iedere burger kan een raadsvergadering bijwonen. Heeft u interesse in de plaatselijke politiek en wilt u regelmatig een raadsvergadering bijwonen, dan kunt u zich abonneren op alle raadstukken. Dit betreft een exemplaar van de raadsagenda, de daarbij horende voorstellen van het college van burge meester en wethouders aan de gemeenteraad en het verslag van de vorige ver gadering. De raadsstukken worden ruim 1 week voor de vergadering toe gestuurd. Een jaarabonnement op de raadstukken kost 37,50. Heeft u hiervoor belangstelling, dan kunt u zich opgeven bij de afdeling Interne Za ken in het stadhuis, tel. 01110-13151. GEMEENTE is de wekelijkse mededelingenrubriek van de gemeente Zierikzee REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING, POSTBUS 5003, 4300 KA ZIERIKZEE TELEFOON 01110-13151 INKOMSTEN 1993 Totaal Per inwoner Algemeen bestuur 318.000 32 Openbare orde en veiligheid 8.600 1 Verkeer, vervoer en waterstaat 514.500 52 Economische zaken 26.100 3 Onderwijs 2.743.500 276 Cultuur en recreatie 1.473.735 148 Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening 77.800 8 Volksgezondheid 194.600 20 Ruimtelijke ordening en volksgezondheid 5.917 594 Financiering en algemene dekkingsmiddelen 13.955.000 1402 Totaal 25.230.435 2536 Totaal 4.490.700 392.800 2.167.900 70.100 3.395.000 4.550.063 1.880.100 1.244.500 6.362.000 677.272 25.230.435 Per inwoner 451 40 218 7 341 457 UITGAVEN 1993 Algemeen bestuur Openbare orde en veiligheid Verkeer, vervoer en waterstaat Economische zaken Onderwijs Cultuur en recreatie Sociale voorzieningen en maatschappeli j ke dienstverlening Volksgezondheid Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Financiering en algemene dekkingsmiddelen Totaal Indeling naar hoofdfunkties olgomno dokklngnldilolon Indeling naar hoofdfunkties »n tuur VolkmpOBondboid riaanciorlng on mlffitBtirtit dokklnemidóe 1 an tooi aiv-oorMioalngon on mootoehoppolijk work tulmtolljko ordenine on volkrbiilrrortLng

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7