►►finarVm "Vlieger Gehandicapte sporters krijgen cadeau Dick van Rijn-stichting „Destijds was bevolking net zo enthousiast als de toeristen nu" W KRANT M n SCHOWEH-DUimm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m Thema-avond boeren en boerinnen A. Verspuy DEKBEDDEN MATRASSEN DEKENS Deurloo TOPPERS IN DE AANBIEDING A Wat een brief al niet kan doen dé krant van schouwen - duivelend! Teun van der Bok tien jaar molenaar in Zierikzee 10% korting NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 LANGE REKE 1 RENESSE TEL 01116-2124 Frank heeft weer een groot aantal "top-CD-plaatjes" sterk in prijs verlaagd... f. 29,95 (p.st.)2 voor f. 49,95. VOOR RELATIEGESCHENKEN ZIERIKZEE TELEFOON 01110-17148 FAX 01110-17348 keer kiezen we iets wat een an der weer leuker vindt. Op die manier heeft de groep voor ie dereen iets aantrekkelijks", al dus Theo van Wijngaarden, die net als zijn vrouw actief be trokken is bij deze groep. Eén sport die door alle leef tijdsgroepen met evenveel ple zier kan worden beoefend is echter tafeltennissen. Tbt voor kort echter waren de hoge kos ten voor een tafeltennistafel echter het grootste struikel blok. Tbtdat Anje van Wijn gaarden op het idee kwam een brief te schrijven aan de Dick van Rijn-stichting. Deze stich ting geeft bijdragen aan ver enigingen die zich bezighouden met gehandicaptensport. Anje van Wijngaarden hoorde van deze stichting en besloot de stap te wagen; ze schreef een brief met daarin de vraag of er een mogelijkheid bestond dat deze stichting ook Rust Roest zou steunen bij de aanschaf van een tafeltennistafel. Thfel- tennis is namelijk een sport die prima geschikt is voor het ont wikkelen van richtingsgevoel en daarnaast heel gezellig is, omdat iedereen het kan beoefe nen. Wachten Nadat de bewuste brief op de bus zat gingen er enkele maan den voorbij voordat er iets werd gehoord. Tbt op een zon dag de telefoon ging bij de fa milie Van Wijngaarden. ,,Dat was Dick van Rijn zelf", vertelt Anje. ,,Hij vroeg waarom we een ta fel wilden met wieltjes en niet een gewone. Ik heb hem toen uitgelegd dat dat om prakti sche redenen veel makkelijker is omdat je zo'n tafel in je een tje kunt verplaatsen en omdat we altijd een tekort aan hulp hebben is dat geen overbodige luxe. Afijn, er gingen weer een paar maanden voorbij tot we werden gebeld met de medede ling dat de tafel besteld was". wiekenkruis bewerkstelligd. ,,Als je dan ineens een enorme windvlaag krijgt gaan de zoge naamde remkleppen vanzelf open waardoor de wieken als het ware afremmen, langzamer draaien. Hierdoor ontstaat een constante maling wat weer een beter eindprodukt oplevert. Ik wilde eigenlijk dit jaar al dit systeem aan laten leggen, maar de molenmaker had het tot nog toe te druk dus het wordt wel volgend jaar, maar het komt er wel". Een gebrek aan inzicht en creativiteit kan de Zierikzeese molenaar zeker niet verweten worden, hij weet wat hij wil met deze molen en doet er ook alles aan die wensen te verwe zenlijken. Ouddorp Teun van der Bok komt van oorsprong uit Ouddorp. In deze plaats groeide ook zijn liefde voor het molenaars vak. „Als ik als kleine jongen bij mijn opa kwam wilde ik altijd eerst bij de 'meuwe gae kieke' ver telt hij lachend. „Mijn opa woonde vlak bij molen De Hoop in Ouddorp. Van mijn achtste tot mijn veertiende was ik veel te vinden bij molen De Zwaan van Hameeteman, ook uit Ouddorp. Op mijn veertien de kreeg ik van Voogd van De Hoop toestemming om alleen te malen. Hij was wel altijd in de buurt, maar ik mocht toch alleen in de molen werken. Nu realiseer ik me pas wat een ver antwoordelijkheid ik toen kreeg; je bent toch met een be hoorlijk kapitaal aan het werk. En ook al maalde ik toen alleen voor veevoermengsels, het was heel wat om als veer tienjarige jongen alleen in zo'n molen bezig te zijn. Als de mo lenaar me dan op het hart drukte voorzichtig te zijn dacht je bij jezelf: „Doe niet zo raar, er gebeurt niets", maar nu doe ik hetzelfde bij mijn eigen hul pen". Om meer mensen kennis te la ten maken met het mooie van het molenaarsvak heeft Van der Bok zijn molen open gesteld voor publiek. In de zo mer is de molen zes dagen in de week te bezichtigen; in de win ter alleen op zaterdag. „De toe risten reageren over het alge meen heel positief. Er zijn nog maar weinig molens in Neder land die op eenzelfde wijze met de molen werken als wijMen sen vertellen vaak dat bij hen in de gemeente nog wel eens een molen draait, maar niet zo produktief als hier. De eigen bevolking van Zierikzee was in het begin ook heel enthousiast, vervolg pagina' 3 Advertentie Advertentie Na weer een lange tijd niets te hebben gehoord besloot Anje van Wijngaarden zelf maar eens te bellen waarbij ze kreeg te horen dat de stichting dacht dat de tafel al lang was afgele verd aangezien zij de rekening al binnen hadden gekregen. Uiteindelijk werd de tafel dan toch afgeleverd, bijna een jaar nadat het verzoek was inge diend. Voorzitter Dick van Rijn van de gelijknamige stich ting kwam speciaal naar Zie rikzee om de langverwachte ta fel officieel te overhandigen. Een week na de officiële over handiging was het wederom feest voor de leden van de groep, want toen kwam Paul de Graaf, bekend tafeltennisser uit Zierikzee een speciale de- monstratieles geven. Samen met zijn vader, Ad de Graaf, van sportvereniging Scaldina gaf hij ook nog een demonstra tie om te laten zien hoe het gaat als je vaak oefent met tafelten- nisen. Naast deze demonstratie kreeg de groep van Rust Roest ook nog een batje en een doosje ping-pong ballen van Scaldina uitgereikt. Gezellig „Met deze tafel erbij wordt het nog leuker bij de vereniging. En hoewel we niet elke keer zullen tafeltennissen zullen we er zeker veel gebruik van ma ken", weet Anje van Wijngaar den. Wie meer informatie over de activiteiten van deze groep wil hebben kan bellen naar het echtpaar Van Wijngaarden. Zij zijn bereikbaar via 01110-15243. Zij kunnen ook één en ander vertellen over de vervoersmo gelijkheden van en naar de sportzaal. Hier wordt voor ge zorgd door Thxi-bedrijf Lem- som. Het vervoer naar de sportzaal is voor veel mensen vaaH een probleem, maar hier voor bestaat een regeling waar door de mensen deze vervoers kosten vergoed krijgen. t Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode; plaats; telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, 02 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Sinds 1986 heeft gymnastiek vereniging Rust Roest uit Zie rikzee een aparte sportavond voor (verstandelijk) gehandi capten. Hiervoor hadden zij een verzoek ontvangen van de NSG, een instantie die zich in zet voor sportmogelijkheden voor gehandicapten. Ook ande re sportverenigingen in Zierik zee waren hiervoor benaderd, maar niemand leek het aan te durven. Totdat Rust Roest het verzoek binnen kreeg. In de tweede helft van 1986 ging de groep van start. Leden Momenteel bestaat de groep uit zo'n veertien mannen en vrouwen van Schouwen-Duive- land. Elke woensdagavond van 19.30 tot 20.30 uur krijgen zij de mogelijkheid gezamenlijk al lerlei sporten te beoefenen. De kosten bedragen vijftig gulden per half jaar. Anje van Wijn gaarden: „We doen werkelijk van alles; voetballen, paaltjes voetbal, volléybal, slagbal, noem maar op. Hier en daar worden er wel wat aanpassin gen gedaan; zoals een veld ver kleinen, maar we proberen zo veel mogelijk sporten te beoe fenen". De leden variëren in leeftijd. De jongste is veertien jaar en de oudste is bijna vijf tig jaar. Hoewel het leeftijds verschil groot is brengt dat weinig problemen met zich mee wat het kiezen van sporten betreft. „De ene keer doen we iets wat de één leuk vindt en de andere het het werken met oerkrach ten als de wind en aan de ande re kant is het een uitdaging een goed produkt te leveren met die oerkrachten; een produkt waarover de consument tevre den is". Met dat laatste schijnt het wel goed te zitten. Bakkers vanuit heel Nederland komen naar de molen van de Zierikzeese mo lenaar om samen met hem tot een ideaal mengsel te komen. Een mengsel wat bij meelfa brieken niet of nauwelijks te realiseren is omdat het te spe cialistisch is. „We zijn intussen een speciaalmolen voor de am bachtelijke en grootbakkerij en. Soms ga je met een bakker om de tafel zitten om samen tot een mengsel te komen wat die bakker graag wil gebruiken om zijn brood te bakken. De één wil meer van dit in zijn meel en de ander weer meer van dat. Dit is ook afhankelijk van het feit of het gaat om een ambachtelijke- of om een in dustriële bakker. Je moet er iets voor doen. Intussen heb ben we op die wijze echter wel zo'n veertien verschillende me langes samengesteld. Melanges die bakkers uit Tilburg, Rot terdam, Delft en Maassluis speciaal vanuit Zierikzee laten komen". Huur Tfeun van der Bok heeft molen De Hoop gehuurd van de ge meente Zierikzee. Toen hij tot de huur overging in 1982 bood de molen weinig mogelijkhe den wat produktie betreft. Dat de molen hedentendage geheel commercieel draait is te dan ken aan de investeringen die de molenaar zelf er in heeft gesto ken. Tien jaar van hard werken heeft ervoor gezorgd dat de molen nu is voorzien van alle moderne snufjes. ZIERIKZEE - De werkgroep Landbouw en Levensbeschou wing houdt maandag 30 no vember een thema-avond in Zierikzee. Centraal hierbij staat de toekomst van boeren en boerinnen. Vorig jaar zijn door de provinciale werkgroep twee discussiemiddagen ge houden over de Zeeuwse land bouw. De conclusies daarvan zijn neergelegd in het Manifest Voedselproduktie en grond stoffen in de agrarische sector. Ook deed de werkgroep in dit manifest voorstellen over het maken van verantwoorde keu zen door consumenten, produ centen en overheid. Dit mani fest wordt nu op zes regionale thema-avonden ter discussie gesteld en uitgewerkt. Tijdens de bijeenkomsten, waaronder ook één in Zierikzee, wordt dit manifest ter discussie gesteld. Het thema wordt verder be licht door drie sprekers waar na aan de hand van de uitslag van een enquête een discussie mogelijk is. De reslutaten van deze bijeenkomsten zullen worden voorgelegd aan politie ke en maatschappelijke orga nisaties alsook aan de kerken in Zeeland. Voor meer informa tie en/of aanmelding kunnen belangstellenden zich wenden tot de werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing, telefoon 01180-15353. Deelnemers aan ZIERIKZEE - Onlangs mocht de leiding van gymnastiekvereniging Rust Roest een prachtige tafeltennistafel in ontvangst nemen voor hun leden van de sport- groep voor gehandicapten. Zij kregen dit cadeau nadat algemeen leidster Anje van Wijngaarden een brief had geschreven aan de Dick van Rijn-stichting. Een stichting die bijdragen levert voor de aanschaf van sport-attributen voor gehan dicapten. Voorzitter Dick van Rijn, oud-verslaggever van radio en televisie kwam het cadeau persoonlijk overhandigen. Voormalig radio-en televisieverslaggever Dick van Rijn overhandigde officieel de tafeltennistafel aan Anja van Wijngaarden. Zij is algemeen leidster van de verstandelijk gehandicapten groep van gymanstiekvereniging Rust Roest. (Foto: Joop van Houdt). M Naast de nodige materialen voor malen met gebruik van de Wind heeft Van der Bok "öök een elektrisch aangedreven maalstoel laten installeren. Op die manier kan er zelfs op windstille dagen worden ge produceerd. Ook heeft hij een transportinstallatie met diver se verdeelpijpen aan laten leg gen en heeft hij een schoon- maakmachine aangeschaft. Hiermee zorgt hij ervoor dat het eindprodukt van nog bete re kwaliteit is. Binnenkort hoopt hij ook een stroomlij nsysteem met rem kleppen op 2jjn wieken te plaatsen. Met dit systeem wordt ervoor gezorgd dat de molen meer trekkracht krijgt en door de remkleppen wordt een constante snelheid van het deze avond krijgen vooraf een mapje met informatie (onder meer het manifest) toe gestuurd. Advertentie Yamaha keyboard gratis lespakket MUZIEKCENTRUM Westdijk 53 Sommelsdijk 01870-84776 Advertentie Molenaar Teun van der Bok van Molen De Hoop en Den Haas. Als kind al wilde hij molenaar worden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als kleine jongen van vier jaar wist Teun van der Bok het al. Als hij bij opa in Ouddorp was wilde hij hij de 'meuwe gae kieke'. Een interesse die met de jaren uitgroeide tot een ware hobby en in 1982 werd gekozen als 'baan erbij'; molenaar van molen De Hoop in Zierikzee. En hoewel hij zich na tien jaar nog steeds 'part-time molenaar' noemt neemt de molen wel een belangrijke plaats in in het leven van het gezin Van der Bok. „Het begon eigenlijk puur als hobby", vertelt de Zierikzeese molenaar. „Op 13 november 1982 hebben we deze molen weer in bedrijf gesteld. We draaiden toen af en toe een paar zakjes meel. Sinds 1985 zijn we echt commercieel aan het werk gegaan en hoewel ik nog wel twee dagen per week werk voor Zeelandia vormt hetgeen we produceren met de molen de hoofdbron van in komsten voor ons gezin". Naast molen De Hoop heeft Van der Bok ook de tweede molen van Zierikzee in zijn beheer, molen Den Haas, maar hier wordt al leen ter demonstratie meel ge malen. Het produktieve ge deelte voor de verkoop aan klanten vindt plaats in De Hoop. Aantrekkingskracht Voordat Teun van der Bok be sloot als molenaar zijn brood te gaan verdienen had hij een goedbetaalde baan bij een scheepswerf in Stellendam. Wat heeft een molen wat een 'gewone' baan niet kan bieden. „Er is mij de afgelopen jaren veelvuldig gevraagd wat mij zo aantrekt in het werken in een molen. En telkens zeg ik het zelfde: het is moeilijk te be schrijven. Aan de ene kant is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1