WEEKEND RECEPT dier in het vizier 25 november: eerste internationale dag voor volken in dringende nood Voorstelling Peter Lusse verplaatst Een goede nachtrust is de basis voor energie overdag Informatie-avond bij Stelleriinners Omlegging van weg in gemeente Oostflakkee Bobby wil graag aandacht Wilgen knotten Succes De Hoop Presentatie nieuwe CD Tagliatelletaart Premier Lubbers neemt het boek over bedreigde volken in ontvangst WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 15 OUDDORP - Zaterdag 28 november beginnen voor de vereniging voor Natuur en Landschaps Bescherming Goeree- Overflakkee de winter activiteiten voor het sei zoen 1992/1993. Deze ac tiviteiten worden geor ganiseerd door de werk groep terreinbeheer van de vereniging. De start van de activitei ten is deze keer in Oud- dorp en wel op het ter rein van restaurant Duinzicht. Al eerder is op dit terrein door de vereniging achterstallig onderhoud aan verschil lende natuurelementen weggewerkt. Op deze ac tiedag van de vereniging kunnen we weer veel hulp gebruiker. Een ie der die iets voor het be houd van de natuurele menten wil doen kan daar zaterdag bij helpen. De werkzaamheden be ginnen om 8.30 uur en duren tot ongeveer 12.30 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn aanwe zig, maar wie ook in be zit is van goed gereed schap mag dit zeker mee nemen. Zoals gebruike lijk zal het afkomende openhaardhout onder de helpers worden verkocht voor 10,- per m3. Verde re inlichtingen zijn te krijgen bij Anton Trom- per, tel. 01870-84156 of bij Kees van 't Zelfde tel. 01870-85566. STELLENDAM - Zaterdag heeft fanfareorkest De Hoop uit Stellendam met succes deelgenomen aan het KNF- concours te Veldhoven. De Hoop behaalde in de Vaandel afdeling met 325Va punten een eerste prijs met onderschei ding van de jury. Voor het ver plichte werk Amazonia van Jan v. d. Roost gaf de jury 162V* punten en voor het keu- zewerk The Ainur van Hardy Mertens 163 punten. Met de keuze van de werken had De Hoop het zich niet ge makkelijk gemaakt: voor The Ainur met een extreme tijds duur van 17 minuten was een uiterst moeilijk stuk dat tech nisch het uiterste vroeg van de muzikanten van De Hoop. Ju rylid Henk van Lijnschooten was echter zeer tevreden met de uitvoering en roemde de voortreffelijke kwaliteiten van De Hoop en haar dirigent Arie Stolk. Ook de andere juryle den, Ber Joosen en Jo Con- jaerts, lieten zich zeer lovend uit over het gebodene. De Hoop sleepte ook de dagprijs in de wacht (een prachtige beker), op de voet gevolgd door de Ko ninklijke Harmonie Deurne. Door dit mooie resultaat is De Hoop voor de dertiende achter eenvolgende keer gerechtigd om deel te nemen aan het KNF- topconcours, dat in maart 1993 zal worden gehouden. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 27 november om 19.30 uur wordt in de Nederlandse Her vormde kerk van Sommels- dijk de CD/MC A dieu seu la gloire gepresenteerd. Deze Franstalige CD is ontstaan in een samenwerking tussen de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits te Middel- harnis en de Association pour la Promotion de l'Etude de la Bible te Parijs. Het betreft een Franstalige CD die in Neder land verkocht wordt, maar met name bedoeld is ter ver spreiding in de Franstalige we reld. Tijdens deze bijeenkomst zal de eerste CD worden uitgereikt aan vertegenwoordigers van kerken die op de een of andere wijze met Franse kerken of Franssprekende landen door middel van zending, verbon den zijn. De presentatie vindt plaats door middel van een concert waaraan meewerken: de twee nieuwe koren van de Christelij ke Scholengemeenschap Prins Maurits: de Maurits Singers en het Mauritskoor Nuove Prima- vera, het jongerenkoor Tfehil- lim uit Krimpen aan den IJs- sel, de zangeressen Liesbeth Franken en Nelleke Duizer, de fluitiste Dorette Lagendijk, de organist Paul Kieviet en ande ren. Het presentatieconcert is voor iedereen gratis toegankelijk. Uitgevoerd worden werken die ook op de CD te beluisteren zijn. Na afloop van het concert is de CD verkrijgbaar. Radio Flak- kee hoopt op dinsdag 1 decem ber in het programma Wissel aandacht te besteden aan het verschijnen van deze CD: Advertentie Lattenbodem, spiraal, boxspririg of een natuurlijk waterbed. Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. Bedspeciaiist Deurloo geeft u graag persoonlijk advies. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 18 november zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- L. van Wagtendonk, Zeedistelweg 3, Renesse. De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- J. M. Buis-Beyens, Kromwal 7, Brouwershaven. De derde prijs: Een waardebon van i 10,- G. Versnel-Kubat, Franselaan 194b, Rotterdam. Het sleutelwoord van de puzzel van 11 november is: Beste ganzen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 4 december in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1.-maand van het jaar; 4. kinderziekte; 7. muziek die bij een begrafenis gespeeld wordt; 9. meisjesnaam; 10. het (verboden) Ierse leger (afk.); 11. op welke tijd?; 14. buis met zwanehals (stankafsluiter); 15. afk. van de wijnmaand; 17. openbaar vervoermiddel; 18. duizend kilo; 19. algemeen voortgezet onderwijs (afk.); 20. wereldbol; 21. (al te) goedig mens; 23. natio naal socialisten; 25. water in Noord-Holland; 28. ontkenning; 29. lidwoord; 30. strook licht, uit één bron voortkomende; 33. zenuwachtig; 34. evenaar. Verticaal: 1. kinderen (m); 2. deel van de dag; 3. Europeanen; 4. troep jacht honden; 5. plaats; 6. mensen die van de ene plaats naar de andere trekken; 7. publiek kamertje van de PTT; 8. bekende postzegel met toeslag; 11. als in de winter; 12. bovenste rand van een dak; 13. rond verkeersplein; 15. 100 gram; 16. hoeveelheid; 20. lachen met boosaardig vertrokken mond; 22. United States of America (afk.); 24. bedrijf dat geld of goederen beschikbaar stelt (voor sport bijv.); 26. bekende dierentuin; 27. enorm; 31. in plaats van (afk.); 32. meisjesnaam. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters uit de vakjes: 21. 10. 33, 7, 1. 22. 17. 16. 34. 4, 31 en 25. lichting; telefoon 06-8-212212 (20 cent per minuut). Berichten van Artsen zonder Grenzen Medewerkers van Artsen zon der Grenzen werken in noodge- bieden overal ter wereld. Zij zijn dagelijks getuige van hon ger, ziekte en geweld. Een greep uit de berichten die zij de afgelopen maanden naar het hoofdkantoor in Amsterdam stuurden. Berichten over vol ken in nood. Geen kinderen: '...er zijn geen kinderen van 2 tot 13 maanden meer over in Kismayo...' (So malië). Vliegeren: 'Duizenden Rohin- gya's, een islamitische minder heid in het overwegend Boedd histische Burma, namen hun toevlucht tot Bangladesh na dat zij aan geweldplegingen van het Burmaansè leger wer den blootgesteld. De druk te in de vluchtelingenkampen is onvoorstelbaar, variërend van 5.000 tot 15.000 inwoners per kamp. In de nauwe steegjes van de kampen zie je honder den beeldschone kinderen, die altijd weer kans zien om een vlieger te maken of een spel met knikkers te spelen'. (Bang ladesh). Hongerwinter: 'Hoe dit alles te beschrijven? Wat moet ik straks thuis vertellen? Over de volle voedingscentra met dui zenden kinderen. Over de men sen in hun huizen zonder daken in een kapotgeschoten stad. Over de mensen die leven in hutten als omgekeerde vogel nesten. Misschien willen ze het wel niet weten thuis, misschien moet ik alleen maar zeggen dat het erger is dan de hongerwin ter en dat we doen wat we kun nen...' (Somalië). Bescherming: 'Meer dan an derhalf jaar na het begin van de Golfoorlog zijn de gevolgen nog steeds merkbaar. Recente lijk moesten de Sjïeten in Zuid- Irak met behulp van een door de geallieerden afgekondigd vliegverbod worden be schermd tegen Saddam Hoes sein. In het noorden is eenzelf de vliegverbod voor de Irakese luchtmacht al langer van kracht'. (Irak). Keuze: 'We kunnen voedsel ge ven aan de meest ondervoede kinderen. Dat betekent dat je kinderen die er minder ernstig aan toe zijn, maar die ook best een bord pap lusten, moet over slaan. Dat is een harde keuze'. (Soedan). Vakantieland: 'Joegoslavië. In mijn herinnering een mooi va kantieland met gezellige dorp jes aan een rotsachtige kust. Binnenlandse grenzen leker er niet te bestaan. Nu, tien jaar later, was ik er weer. Joegosla vië toonde haar andere gezicht. Burenliefde is omgeslagen in haat. Een gruwelijke oorlog'. Krant: 'Na zestien jaar oorlog bestaat de bevolking van Mo zambique voornamelijk uit vluchtelingen en uit mensen die blijven, maar meestal niets meer bezitten door de ver woestingen van de oorlog. Na tuurlijk kun je dagelijks in de krant lezen over oorlog, vluch telingen en verwoestingen. Maar het is toch wel anders dan die vele kranteberichten, als je zelf over een dorp vliegt dan zojuist in de as is gelegd'. AMSTERDAM - De landelijke tournee van het Nationaal Win- tercircus Martin Hanson gaat op 4 december van start met op een optreden in De Lievekamp in Oss. STELLENDAM - Op donderdag 26 november houdt loopgroep de Stellerunners een informatieavond in de kantine van voetbalvereniging Stellendam. Op deze avond zijn er twee gastsprekers te weten dhr. H. van Buuren en H. van Vliet. De heer van Buuren zal uitvoerig informeren over het nut van goed schoeisel van zowel confectie als sportschoenen. Thvens bestaat er de mogelijk heid om een voetanalyse te la ten maken. De heer van Vliet zal alles vertellen over hartslagmeting tijdens het sporten en het belang hiervan. Gedachten wisselen Natuurlijk kan men op deze avond van gedachten wisselen met een aantal Stellerunners over hun plezier in de duur- loopsport en alles wat daarmee te maken heeft. Heeft men in teresse om deze avond te bezoe ken dan kan men zich aanmel den bij L. Melissant, 01879-2802 of P. Kurvink 01879-3088. De aanvang is 19.15 uur en de en tree is gratis. Heeft men zin om mee te lopen met de Stellerunners iedere dinsdag- en donderdagavond van 19.15-20.30 uur zijn de trai ningen. Deze zijn zowel voor heren als dames en niet alleen voor hardlopers maar ook voor mensen ddie hun conditie op peil willen brengen en/of hou den. OO LTG ENS PLAAT - De plaatselijke commissie Wel zijnswerk voor Ouderen Oolt- gensplaat houdt op dinsdag 1 december poterbal voor 55- plussers in 't Centrum aan de Van Weelstraat 10. BRIELLE - Op dinsdag 1 de cember zou Peter Lusse in het sociaal cultureel centrum De Goote zijn nieuwe voorstelling Schoudervulling spelen. He laas heeft Peter een hersen schudding opgelopen en mag voorlopig even niet de theaters in. Wanneer hij weer mag begin nen is niet bekend. Om geen ri sico te nemen is de voorstelling van 1 december op verzoek van zijn management verschoven naar vrijdag 11 december. Wie al een toegangskaart in bezit heeft en op 11 december niet in de gelegenheid is de voorstel ling bij te wonen, kan de kaart voor 5 december tijdens de kassa-openingsuren terugbren gen in De Goote. De kassa-uren zijn: maandag, dinsdag- don derdag en vrijdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur en op woens dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. OOSTFLAKKEE - Rijkswa terstaat is van plan werkzaam heden te verrichten aan de bocht van de Lageweg met de Groeneweg in de gemeente Oostflakkee. Deze werkzaam heden worden uitgevoerd in week 48 van 23 tot en met 27 november. In verband hiermee worden de ze wegen afgesloten voor het doorgaande verkeer. Het ver keer naar Stad aan 't Haring vliet wordt omgeleid via de Schaapsweg én de Zandweg. Verkeer komende uit de rich ting Stad aan 't Haringvliet wordt omgeleid via de Tilse- dijk, Schoolweg en de Provin- cialeweg naar het kruispunt Schaapsweg. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit een gecastreerde kater van drie jaar oud. Hij heet Bobby en is zwart van kleur. Bobby heeft een lief karakter. Hij wil ook graag aan dacht, dus men moet wel wat tijd en aandacht aan hem besteden, dan krijgt men daar ook veel vriendschap voor terug. Wie Bobby een kans wil geven, kan voor inlichtingen bellen, telefoon 01114- 1583. De poes Tara uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland is ge plaatst. Er zitten in het asiel aan de Zandweg in Zierikzee nog 23 katten, drie honden en een konijn. (Foto: Joop van Houdt). en de zout en peper aan toe. Laat dit onder af en toe roe ren ca. 10 minuten inkoken tot een dikke saus. Kook de tagliatelle, laat hem uitlek ken en doe deze vervolgens in een kom. Meng er de saus, peterselie en 75 gram van de oude geraspte kaas door. Fruit in 25 gram boter de bloemkool. Doe de hüt- tenkase in een zeef, laat hem uitlekken en wrijf hem boven een schone kom door de zeef. Meng er de bloem kool door. Maak van het bladerdeeg een stapeltje van 6 plakjes en een stapel tje van 4 plakjes. Rol deze stapeltjes deeg uit tot een ronde lap die 2 centimeter groter is dan een spring vorm met een doorsnede van 24 centimeter en een ronde lap 1 centimeter gro ter dan de springvorm. Be kleed de ingevette spring vorm met de grootste lap. Prik hier en daar met een vork in het deeg en strooi wat bloem over het deeg. Schep er eerst het tagliatelle- en dan het bloemkoolmengsel in. Strooi er de rest van de ge raspte kaas over. Bedek met- de kleine deeglap en druk deze goed vast. Bak de taart in het midden van een voor verwarmde oven van 200°C in ca. 1 uur goudbruin en gaar. Lekker met een lofsalade en een witte wijn. Voedingswaarde per portie: Energie: ±5260 kJ (1255 kcal) Eiwit: 47 gram Vet: 80 gram Koolhydraten: 88 gram Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Vervolgens verder bakken tot het vereiste gaartepunt. Het vlees uit de pan nemen en de braadbo ter evetueel afblussen met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 250 rundertartaar 50 gram ontbijtspek, in reepjes gesneden 200 gram tagliatelle 10 plakjes bladerdeeg 300 gram schoongemaakte bloemkoolroosjes 100 gram geraspte oude kaas 300 gram hüttenkase 50 gram boter 1 fijngehakte ui deciliter droge witte wijn lh liter gezeefde tomaten 1 eetlepel gehakte peterse lie zout en peper Bereiding: Internationale aandacht is het enige dat volken in nood nog enigzins zal kunnen helpen. (Foto: Marie-José Sondeyker). ZIERIKZEE - Vijfentwintig november krijgt vanaf dit jaar een speciale betekenis. Artsen zonder Gren zen heeft deze dag uitgeroepen tot Internationale dag voor volken in nood. Hiermee wil de internatio nale noodhulporganisatie aandacht vragen voor vol ken die worden bedreigd in hun bestaan. De immense problematiek on- der Soedanezen, Rohingya's of Somaliërs speelt nauwelijks een rol op de wereldpolitieke agenda's. Toch is internationa le aandacht vaak het enige dat hen nog kan redden. Door te vertellen wat er aan de hand is, wil Artsen zonder Grenzen po litieke leiders wereldwijd doordringen van de verant woordelijkheid die ze hebben voor het lot van miljoenen mensen. Artsen zonder Grenzen stelde een boek samen, 'Populations in Danger' ('Volken in nood), waarin de problematiek van tien in hun bestaan bedreigde volken centraal staat. Minister-president Ruud Lub bers krijgt het boek woensdag 25 november aangeboden door de directeur van Artsen zonder Grenzen Nederland, Jacques de Milliano. Tegelijkertijd ne men in New York de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Boutros Boutros Ghali, en in Brussel de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, het boek in ontvangst. Artsen zonder Grenzen biedt medische hulp aan slachtoffers van oorlog, rampen en epide mieën, waar ook ter wereld. Past een activiteit als deze daar wel bij? Marianne Meije- rink, voorlichtster van de orga nisatie, vindt van wel. 'Natuur lijk, wij zorgen in de eerste plaats voor medische hulp. Maar dat is niet altijd voldoen de', zegt ze. 'Eén hulporganisa tie k,an problemen als geweld, honger en ziekte nou eenmaal niet structureel oplossen. Daarvoor is de aandacht van de internationale gemeenschap nodig. En dat willen we met deze Internationale dag voor volken in nood bereiken'. Bevolkingsgroepen Het boek 'Populations in dan ger' gaat over tien bevolkings groepen die worden bedreigd in hun bestaan. Helaas zijn er veel meer volken die een plaats in het boek verdienen. Artsen zonder Grenzen maakte voor deze eerste uitgave een selèctie. De volken uit het boek zijn: 1. Volken in voormalig Joegosla vië. In Bosnië is de burgeroor log uitgelopen op een smerige oorlog waarbij hele dorpen en gebieden 'etnisch gezuiverd' worden. Ziekenhuizen worden getroffen door mitrailleurvuur en bominslagen. 2. Tbearegs. Een miljoen Tbe- regs leven als nomaden ver spreid over vijf landen, in het gebied tussen de Sahara en de Sahel. Als slachtoffers van re pressie is hun bestaan uiterst onzeker. 3. Mozambikanen. Zestien jaar burgeroorlog heeft naar schat ting aan zeshonderdduizend mensen het leven gekost, ter wijl miljoenen door de hon gersdood worden bedreigd. 4. Somaliërs. Somalië is volle dig verlamd door de honger en de aanhoudende oorlog tussen rivaliserende groepen. Naar schatting dreigt voor drie mil joen Somaliërs de hongers dood. 5. Soedanezen. De burgeroor log tussen regeringsleger en verzetsbeweging SPLA heeft honderdduizenden doden geëist en miljoenen mensen op de vlucht gejaagd. Een kala azar-epidemie in het zuiden is nauwelijks te bestrijden door de oorlog. Minstens 30.000 mensen bezweken al aan deze ziekte. 6. Koerden. De Koerden heb ben nog steeds te lijden onder het repressieve bewind in Bag dad. 7. Armeniërs. Sinds augustus 1990 wordt Armenië beheerst door geweld. Verschillende be wapende nationalistische groe peringen betwisten elkaar de macht. De burgerbevolking is het slachtoffer. 8. Srilankanen. Al acht jaar woedt een burgeroorlog op Sri Lanka tussen het regeringsle ger en Thmils. Duizenden bur gers zijn het slachtoffer van de gevechten. 9. Rohingya's. De Rohingya's zijn een islamitisch volk in Burma. Vanwege de onder drukking door de Burmese re gering zijn 300.000 Rohingy's over de grens naar Bangladesh gevlucht. 10. Peruanen. De guerrillabe weging Lichtend Pad terrori seert het land al jaren lang met aanslagen en sabotages. 'Populations in Danger' is ver krijgbaar in de boekhandel. Prijs 36,10. Populations in danger, Médecins sans Frontiè- res/ed, by Francios Jean. 154 biz., ISBN 0 86196 392 X. Imp. Nilsson Lann, Weesp. Voor meer informatie over Artsen zonder Grenzen kunt u schrij ven naar Postbus 10014, 1001 EA Amsterdam. U kunt ook bellen met de afdeling Voor- Kook de bloemkool in ca. 5 minuten bijna gaar. Fruit het ontbijtspek en de fijnge hakte ui in 25 gram boter glazig. Voeg daarna de tar taar toe en bak deze rul en gaar. Voeg er de droge witte wijn, de gezeefde tomaten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 15