Natuurverschijnselen in Zeeland gezien door bril Middeleeuwers K /'W-v ingezonden stukken Ziekenomroep Nomen Nescio vierde het 10-jarig jubileum Informatie-middag Dag van vrijwilligers Kometen werden gezien als voortekens van een ramp Ouderenspreekuur FNV valt in goede aarde Nieuwe behandeling sclerodermic Oproep Met feestprogramma in Corneliastichting en ziekenhuis ZLM-manifestatie volgend jaar in teken van Werken aan morgen Aansluiting HALT-project kost vijfduizend gulden 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 't k. T,. •'■U.' - 'V 6 'V' Vitf.'i r ,,Yi L •Vi'.;'- -.v 1 Kop van de komeet Donati, gezien in 1858. ZIERIKZEE - Anno 1992 is men in staat veel, zo niet alle, natuurverschijnselen wetenschappelijk te ver klaren. Kinderen leren op school wat een onweer is en hoe het ontstaat. In vroeger tijden beschikte men niet over die kennis. Natuurverschijnselen werden vaak gezien als een teken van de Goden of een voor teken van een op handen zijnde ramp. Amateur historicus J. Schot Bwz uit Zierikzee dook in de ge schiedenis. Hieronder zijn relaas. ZIERIKZEE - Het instellen van een speciaal oude renspreekuur op woensdagmorgen is een goede zet geweest. Dat concludeert de FNV-werkgroep voor ouderen en uitkeringsgerechtigden nu na drie maan den ervaring met dit speciale ochtendspreekuur. Dit spreekuur wordt in 1993 dan ook zeker voortgezet en mogelijk ook uitgebreid. Wanneer men in oude Kronie ken snuffelt komt men tot de conclusie welke vervaarlijke beschrijvingen aan kometen gegeven werden. Het zijn deze kometènstaarten die van ouds her op de verbeelding van men- Maar voor het zover was, wa ren al hèel wat handen uit de mouwen gestoken. Zowel in de voorafgaande weken door de Feestcommissie die de organi satie op zich had genomen, als op de dag zelf door alle mede werkers die voor en achter de schermen, een uitvoerende taak toebedeeld hadden gekre gen. 's Morgens werd aan alle pa sen gewerkt hebben. Thlloze keren worden in oude kronie ken kometen vermeld en de schrijvers beschouwen de ver schijning van het hemellicht niet als toeval, maar stellen het voor de beschreven rampen, tiënten van het ziekenhuis het programma voor die dag over handigd, tezamen met een reep chocolade, die speciaal voor de ze gelegenheid omwikkeld was met het logo van Ziekenom roep Nomen Nescio. Om 10.30 uur werden alle oud-medewer kers die zich in de afgelopen 10 jaar voor Nomen Nescio had den ingezet, verwelkomd in de recreatiezaal van de Cornelia- stichting. oorlogen en epidemieën ver antwoordelijk. Onheilspellend Het geloof aan het onheilspel lende karakter van kometen is tot diep in de nieuwe tijd blij ven bestaan. De Kroniek van Zeeland door Reijgersbergh uit 1551 vertelt dat in het jaar 1304 een grote komeet verscheen, waarna een grote aardbeving volgde 'dat sijne ghelijck niet veel ghesien en was (Dit was de komeet van Hally). In 1316 openbaarde zich wederom een zeer grote komeet, waar een lastige en dure tijd op volgde, met grote pestelantiën bijzon der in Holland en Zeeland zo dat er veel mensen van honger stierven. Van die komeet die Reijgers bergh van 1337 vermeldt wordt niets bijzonders gezegd. Alleen dat Graaf Willem III stierf. In het jaar 1447 zag men op 21 ja nuari weer een grote komeet 'staen in 't Ooster seer blinc- kende met een lange staert'. Een bijvoegsel geeft de kro niekschrijver van een komeet in 1351. Zij verscheen in Sep tember, was groot en vreselijk en daarna kwamen stormen uit het noorden. 'Ende daer was ook een eclipsis der sonne wel seventhien uyren lanck dat noyt mensche dergelijk ghe sien en hadt'. Een wonderlijk verhaal tekent Reijgersbergh op over koning Willems tijd, ongeveer 1250. 'Er was soo een groote Heyjaar (jaar van grote droogte) dat noyt sijns ghelijk ghesien was. En in datzelfde jaar vielen ha gelstenen uit de lucht; daar on ze Here in gecruijst stont, daar in geschreven stont Jesus Naza- renus Rex Judeorum'. Ook staat een en ander beschreven van de watersnoodrampen van de jaren 1530-1532. 'Omtrent sinte Lauwerensdag sach men in Zeelant eene comete met een vierige vlamme oft strale tot Sinte Bartholomeus dach toe, en scheen alle avonds uit Noord-Westen'. Voorteken De gedachte dat kometen een Onder het genot van een kopje koffie met gebak maakten de huidige en oud-medewerkers (opnieuw) kennis met elkaar en werden herinneringen uit gewisseld. Vanaf 13.30 uur wer den de bewoners en bezoekers van de Corneliastichting, als mede de patiënten van het zie kenhuis verhaald op een geva rieerd programma: De Boeren- kapel Stuitje Leut- zette zijn beste beentje voor en natuur lijk was entertainer John Prins, die zich al jarenlang be langeloos voor Nomen Nescio inzet, van de partij. Behalve de normale lijnverbin ding tussen het ziekenhuis en de Corneliastichting waren er nog wat extra technische hoogstandjes verricht om di verse programma-onderdelen zowel vanuit het ziekenhuis als vanuit de Corneliastichting in het programma te kunnen ver werken. Dit hield in dat het voor de technici vooral rond het middaguur op spitsroeden lopen leek. Tot grote opluchting echter, kon het Hoofd Tbchniek, Ton den Breejen, bij de laatste con trole constateren dat alle voor zieningen ,,als een sneltrein liepen". Deze jubileumdag werd besloten met een optre den van het Bru s Visserskoor dat in de hal van het zieken huis en in de recreatiezaal van de Corneliastichting bekende vissersliedjes ten gehore bracht. De patiënten uit het ziekenhuis, de bewoners van de Corneliastichting en ook de be zoekers van de beide instellin gen waren onder de indruk van het optreden van het Vissers- koor. Als muzikale verrassing zong het visserskoor een lied dat speciaal voor deze gelegenheid van tekst was voorzien en dat werd opgedragen aan Nomen Nescio. Om kwart voor vijf werd het programma beëin digd. Alle medewerkers waren het er over eens dat het een ge slaagde dag was geweest, die dankzij de steun en medewer king van, de diverse instellin gen en bedrijven tot stand was gekomen. bijzonder voorteken voorspel den heeft bij vele mensen lang bestaan. In 1811 begon de war me temperatuur reeds in fe bruari en in mei bereikte de hitte een hoogte waarvan in vroeger tijden geen of weinig voorbeelden te vinden zijn ter wijl in die buitengewoon hete zomer de oogsten van bijna alle vruchten bij uitstek gunstig waren. Het jaar 1811 staat be kend als een bijzonder goed druivenjaar, en sommigen schreven dit toe aan de omstan digheid dat de aarde toen door de staart van een komeet ge gaan was. Volgens de beschrij ving was de kop van die ko meet bijna zo groot als de zon. De nachtelijke hemel vertoon de wonderbare tekenen. Men zag een komeet met vlammen de" staart; het was de Elfer. Noorderlichten met een bloed rood schijnsel werden 's avonds gezien. De mensen ston- dep daar urenlang naar te sta ren, want die tekenen van vuur en bloed beduidden immers nieuwe verschrikkelijke oorlo gen. Het was in december 1811 en Europa werd gekweld door meedogenloze oorlogen van Napoleon. Ook deze komeet, de zogenaamde Elfer, bracht veel teweeg in de troepen van Napoleon die met honderddui zenden samengetrokken waren in Hamburg, Dresden, Ko- ningsbèrgen enzovoorts om Rusland binnen te vallen. Alle soldaten, waaronder veel Nederlanders en Vlamingen, (zogenaamde Conscripts) had den ook deze komeet gezien en schreven erover naar huis, daar ze na het zien van die komeet het ergste vreesden. Deze ko meet was met kijker zeventien maanden zichtbaar. Zo schrijft soldaat Jacob Laroi in begin 1812 vanuit zijn leger plaats in Koningsbergen, vlak voor de inval in Rusland naar zijn ouders in Vlamertinge in West Zeeuws-Vlaanderen onder meer; 'Beminde vader, als gij schrijft dat gij zout het nieuws opschrijven dat er zijn want ik ben verwondert als er ook zul ke teekens in de logt van gelijk als hier. Wij allen hebben hier gezien een groot kruis voor de zon gaan, den negen uren van den dag en ik ben verwondert als dat het bij jullie ook is. Het nieuws is hier dat er al 60 uren De vorige ZLM-manifestatie werd in 1988 gehouden op Neel- tje Jans. Er kwamen ongeveer 20.00 bezoekers op af. De ZLM verwacht ook in 1993 weer een massale toeloop. De manifesta tie in Kapelle staat in het teken van het thema Werken aan morgen. Dat betekent dat de toekomstmogelijkheden van de land- en tuinbouw in ruime mate aan bod komen. De stand houders brengen dit motto zo veel mogelijk tot uitdrukking in hun presentatie. In de hal van de Coöperatie Veiling Holland-Zeeland (CHZ) is 11.000 mJ tentoonstellings ruimte beschikbaar. Daarnaast kan in beperkte mate op het buitenterrein geëxposeerd worden. Er wordt voorzien in parkeerfaciliteiten voor 3000 auto's. De manifestatie wordt omlijst door een show van ou de trekkers, culturele evene menten en een permanente veeshow. Vrijdag 18 juni is de dag van de levende have. Er zijn dan keu ringen, shows en demonstra ties van rundvee. De organisa tie is in handen van het Zeeuws Rundvee Syndicaat. Zaterdag 19 juni staat in het teken van het paard. De jaarlijkse Zeeuwse dag van het paard met show-, dressuur- en spring- wedstrijden wordt op het ma nifestatieterrein gehouden, 's Zaterdags staan ook shows en keuringen van schapen en gei ten op het programma. EINDHOVEN - Een 37-jarige Poolse asielzoeker is maandag avond op de autosnelweg tus sen Eindhoven en Den Bosch doodgereden. Het slachtoffer was te voet. Wat hij op de auto weg deed is niet bekend. Fransen naar de vleisbank in Rusland gegaan zijn' Sterre met een steerd Vanuit Hamburg schrijft de Vlaamse soldaat Denoylle in december 1811 naar huis in Ie peren onder meer 'Ik ben ge heel te passé (gezond). Ik heb vernomen door Uwe brief dat gulder in Ieperen eene sterre met een steerd ziet. Dat is nu tegenwoordig al 3, 4 maanden dat wij hier die sterre zien. Het is om angstig voor te zijn.' Een derde Vlaamse soldaat schrijft vanuit Pfeddersheim in de Pfalz naar zijn moeder en broer in Blankenberghe, na zijn terugkeer in april 1813 uit de veldtocht in Rusland onder meer het volgende; ^Zeer be- mijnde Moeder ende Broeder, na u gegroet te hebben soo laet ik U weijten den staed van mijn gezondeijd. Godlof ware het anders, het waere droevig om te hooren. Lieve Moeder wi sin van Rusland gekoomen met onze cypalije van duizend sol daten (Vlaamse onderdeel) en wij sijn nog met 30 man waar onder ik in leven'. Zo verging het het gehele Grand Armée van Napoleon in de veldtocht van 1812 in Rus land. De troepen van Napole on, bestaande uit 11 tot 122 ver- chillende volkeren waaronder 15.000 Nederlanders, trokken 24 juni 1812 over de Njemen Rusland binnen met ongeveer 570.000 soldaten. Het Russi sche leger vernietigde de in dringer, die in december 1812 met nog minder dan 30.000 man, waaronder enkele Neder landers en Vlamingen, over de zelfde rivier terugkeerden. Ze waren allen door honger, kou de en niet te vergeten de Ko zakken, omgekomen. De angst van de komeet met zijn vlam mende staart die de soldaten van Napoleon eind 1811 overal zagen was voor hen bewaar heid geworden. J. Schot Bwz. Bronnen: Kroniek van Reij gersbergh, Antwerpen 1551 Ge denkboek 'Nederland en Oran je herenigd door L. Penning Vlaamse Soldatenbrieven uit de Napoleontische tijd door dr. Jan van Bakel Oosthoeks Geïl lustreerde Encyclopedie 1928 KNMI-De Bilt. De manifestatie in Kapelle krijgt een extra feestelijk tint je, omdat het in 1993 precies 150 jaar geleden is dat de ZLM als Zeeuwsche Landbouw Maat schappij werd opgericht. Door de fusie met de Noordbrabant se Landbouw Maatschappij ih 1969 werd de ZLM Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Het jubileum wordt officieel ge vierd met een herdenkingsbij eenkomst op 31 augustus 1993 in de Grote Kerk te Goes. Bij die gelegenheid zal ook het herdenkingsboek worden ge presenteerd. Alle leden van de ZLM krijgen een exemplaar van dit boek. Naast de officiële viering wor den op verschillende plaatsen in het werkgebied van de ZLM jubileumactiviteiten gehou den. Zo wordt op 3 september 1993 op de Grote Markt in Goes een taptoe gehouden met deel name van drie Nederlandse toporkesten. De Heidemij or ganiseert een congres over de toekomst van het Zeeuwse platteland en in Zeeland en Noord-Brabant worden activi teiten georganiseerd door de kringen van de ZLM. Een aantal bedrijven en instel lingen heeft inmiddels via een voorlopige inschrijving te ken nen gegeven aanwezig te zijn op de ZLM-manifestatie. Daar onder zijn aardappelverwer- kende bedrijven, zaadbedrij- ven, banken, onderwijs- en overheidsinstellingen. Belang stellenden voor een stand op de manifestatie kunnen die aan vragen via een formulier in de ZLM-Nieuwsbrief. De nieuws brief kan worden besteld via telefoonnummer 01100-47700 of een briefje naar de ZLM in Goes. Het ouderenspreekuur waar mee de FNV ouderen en uitke ringsgerechtigden werkgroep (UGO) begin september is be gonnen is min of meer een uit vloeisel van het spreekuur dat elke laatste donderdag van de maand 's avonds tussen 19.30 en 21.30 uur in de Paternoster in Zierikzee wordt gehouden. Voor veel ouderen bleek dat tijdstip een handicap te zijn zo dat besloten werd voor hen een apart spreekuur in de morgen uren te houden. Vanaf begin september kunnen ouderen, lid of geen lid van de FNV, nu elke eerste woensdag van de maand tussen 10.00 en 11.30 uur met hun vragen te recht in de Paternoster. Daar van is tot nu toe dankbaar ge bruik gemaakt, niet alleen door senioren en uitkeringsge rechtigden maar ook door men sen die nog volop in het ar beidsproces zitten. Het HALT-project - HALT staat voor het alternatief - is een samenwerkingsproject van gemeente, politie en openbaar ministerie voor het tegengaan en voorkomen van vandalisme en kleine vergrijpen, begaan door jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. Dit door jon geren die zich hieraan schuldig hebben gemaakt een alterna tieve straf te geven. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan voorlichting en hulpverle ning. Inmiddels zijn in den lande po sitieve ervaringen met de HALT-projecten opgedaan en wordt ook op Schouwen-Duive- land zwaar gedacht over het participeren in zo'n project door aansluiting te zoeken bij het HALT-bureau De Bevelan- den/Tholen. Voor die aanslui ting is grofweg een bijdrage van een gulden per inwoner no dig. Over de wijze van verdeling van deze kosten over de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten en Sint Philipsland is tot nu toe geen overeenstem- Het evenement is een initiatief van de stichting Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven, het comité Thfeltje-Dek-Je en de Welfare-groep van de afde ling Brouwershaven van het Rode Kruis. Mensen die deze drie organisaties met hun vrij- UTRECHT - Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam begint in januari met een nieuwe behandeling van patiënten met scleroder mic. Deze ziekte gaat gepaard met overmatige bindweefsel- vorming. Sommige patiënten hebben alleen huidafwijkin gen maar andere worden inva lide of overlijden aan orgaa nafwijkingen. Dat heeft het AMC vandaag, dinsdag, mee gedeeld. Jaarlijks komen er vijfhon derd patiënten bij. De ziekte wordt waarschijnlijk veroor zaakt doordat overactieve af- weercellen eigen li chaamsstructuren aanvallen. Dat leidt tot teveel bindweef sel vorming. In ongeveer drie maanden tijd zijn in die morgenuren de meest uiteenlopende vragen voorgelegd variërende van ont slagkwesties en echtschei dingszaken tot en met het in vullen van een aanvraagformu lier voor VUT en AOW en het invullen van het belastings aangifteformulier. Op grond hiervan concludeert de FNV-werkgroep dat het morgenspreekuur in een be hoefte voorziet. Er wordt dan ook gedacht aan het uitbreiden van dit spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur is woensdag 2 december. Wie van deze mogelijkheid ge bruik wil maken, maar zonder vervoer zit of slecht ter been is, kan zich wenden tot D. Jeroense, vanaf 1 december te lefonisch bereikbaar via num mer 01110-10303 of J. van Oorschot, telefoon 01110- 14263. ming bereikt. Daarom wordt nu de mogelijkheid om zelf als gemeente aansluiting te zoe ken bij dit bureau. Dankzij een eenmalige subsidie van het mi nisterie van binnenlandse za ken 19.700,-) is het nu moge lijk om voor twee kwartjes per inwoner mee te doen aan het HALT-project. Voor Zierikzee komt dat neer op een bedrag van zo'n vijfduizend gulden. Behalve dit bedrag wil het col lege van b en w ook subsidie geven voor de uitvoering van het voorlichtingsplan voor ou deren op Schouwen-Duiveland 3085,-) en aan de Vrouwen Advies Commissie voor de Wo ningbouw. Deze heeft de ge meente een bedrag van 1738,- gevraagd als bijdrage in het be grotingstekort. Ook de Advies groep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland kan wat het college betreft op subsidie rekenen. Deze belangengroep heeft de gemeente om een be drag van 1234,- gevraagd. Op grond van de regeling Woon consumenten en sociale ver nieuwing krijgt de gemeente hiervoor geld van het rijk. willigerswerk draaiende hou den laten tijdens de open mid dag zien wat de bezigheden zijn binnen deze drie organisaties. Men is daarbij bereid om vra gen van bezoekers te beant woorden. De open middag be gint om 14.00 uur. De redactie behoudt 7ich hel recht voor ingekomen stukken in te korlen Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten veranlwoordeli|kheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de bnet schrijver, waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zi|n Leden van Kinderboerderij De Punt, ik vraag u toch dringend om de jaarvergadering op woensdag aanstaande om 20.30 uur in De Driehoek bij te wo nen. Dan komt de waarheid van het wanbeleid eindelijk een keer naar voren. Uw stem is dan ook dringend nodig voor een eerlijk bestaan van Uw boerderij. Want de boerderij is van U. leden! KOMT ALLEN! De geschorste beheerder, tevens lid. Leo Lievense Presentatrice Coby de Feijter in actie. Op het toneel zit boeren- kapel Stuitje Leut reeds klaar. ZIERIKZEE - „En we gaan er mee door, want bij No- Onder het genot van een kopje men Nescio is het altijd feest". Met deze woorden *0",tmet geto,k m<!akleI? de - huidige en oud-medewerkers sloot presentatrice Coby de Feyter het feestpro- (opnieuw) kennis met elkaar gramma af, dat onlangs in de Corneliastichting en werden herinneringen uit- werd gehouden ter ere van 10 jaar vrijwilligerswerk gewisseld. Vanaf 13.30 uur wer- XT xt i -rx i j den de bewoners en bezoekers van Nomen Nescio op Schouwen-Duiveland. van de Corneliastichting. als- Van 17 lot en met 19 juni in veilinghal te Goes ZIERIKZEE - De ZLM-manifestatie, die van 17 tot en met 19 juni 1993 in de veilinghal te Kapelle wordt gehouden, begint vorm te krijgen. De ZLM, een or ganisatie van ongeveer 8000 boeren en tuinders in Zeeland en Noord-Brabant, heeft een aantal bedrij ven en instellingen die op agrarisch gebied actief zijn uitgenodigd voor de manifestatie. ZIERIKZEE - Als Zierikzee aansluiting zoekt bij het HALT-bureau De Bevelanden/Tholen dan gaat dat de gemeente ongeveer vijfduizend gulden (twee kwartjes per inwoner kosten). Dit onderwerp is een van de agendapunten voor de raadsvergadering die maandag 30 november aansluitend op de begrotings vergadering in het stadhuis wordt gehouden. De Zie- rikzeese gemeenteraad vergadert daar vanaf 13.30 uur. In woonzorgcentrum Poortershof te Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Tijdens de Internationale dag van de' vrijwilligers op maandag 7 december wordt in het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof een informatie-middag over vrijwilligerswerk ge houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6