dichters K HIJS DE MENSEN OP M DE LOL IN MUZIEK BEVORDERING VAN N00TZAKEN 0) EN DAN NOG DIT... DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 NR 25263 ZIERIKZEE Collecte De collecte ten bate van het Diabetes Fonds heeft in Zierik- zee 2654,10 opgebracht. Ieder een die door een gift of door te collecteren aan dit resultaat heeft bijgedragen wordt harte lijk bedankt. Vergadering CPB Onlangs vergaderde de Chris telijke Plattelandsvrouwen bond (CPB) in een zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee. De avond werd op de gebruikelijke wijze geopend met zang, gebed en meditatie. Presidente me vrouw Zweistra-van der Staay heette 60 dames welkom en sprak de wens uit dat het een gezellige bijeenkomst zou mo gen worden. Daarna kregen de heer en mevrouw Van der Kamp het woord. Zij verzorg den een lezing onder de titel Anders is beter. Ondersteund door dia's werd een en ander verteld over voorlichting over voeding, gezondheid en per soonlijke verzorging. Middels de dia's werden de dames ver der meegenomen naar een wasmachine-fabrikant. Na de pauze volgde een kwis. De pre sidente eindigde de avond met het gedicht Dankstond. BURGH-HAAMSTEDE/ BRUINISSE Leesprogramma Slimme streken is het thema van het leesprogramma voor de jeugd waarmee de bibliothe ken De Schutse in Burgh- Haamstede en De Zaete in Bruinisse deze week gestart zijn. Het programma loopt door tot en met 11 februari en heeft tot doel het lezen van kin deren en vooral het leesplezier tebevorderen. Voor het leesprogramma is een lijst van boeken samengesteld met als thema Slimme streken. Die lijst bevat ook een aantal meer eenvoudige boeken voor kinde ren die moeite hebben met le zen. Kinderen die zich bij de bi bliotheek melden om mee te doen aan het leesprogramma krijgen een pasje waarop vijf stickers geplakt kunnen wor den. Elk gelezen boek levert een sticker in de pas op. Het leesprogramma wordt in fe bruari afgesloten met een fees telijke bijeenkomst in de bi bliotheek. HAAMSTEDE Lezing Vrijdag 27 november verzorgen de heren Munsters en Krebs, le den van de herpetalogische werkgroep Zeeland, voor de Natuur- en Vogelwacht een le zing over amfibieën en reptie len. Zo wordt uit de doeken ge daan wat de leefgewoonten van reptielen en amfibieën zijn, hoe zij zich gedragen en wat hun voedsel is. Ook wordt spe ciaal aandacht besteed aan de diersoorten die op Schouwen- Duiveland voorkomen. De le zing is ook toegankelijk voor mensen die geen lid zijn van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. De lezing wordt gehouden in de Gerefor meerde kerk aan de Hogezoom in Haamstede en begint om 19.45 uur. KERKWERVE NCVB-ledenvergadering Onlangs hield de afdeling Kerkwerve van de Nederland se Christen Vrouwen Bond (NCVB) haar ledenvergade ring. Spreker tijdens de leden vergadering was de heer Van der Wel, hoofd verplegings dienst van de Corneliastich- ting. Hij hield een lezing met video-presentatie over demen tie. BROUWERSHAVEN Collecte De onlangs gehouden collecte Geef 's voor diabetes heeft in Brouwershaven 696,55 opge bracht. Hiermee subsidieert het Diabetes Fonds Nederland wetenschappelijk onderzoek naar voorkoming van compli caties als blindheid, nierziek ten, hart- en vaatziekten die uit diabetes kunnen voortko men en onderzoek naar voor koming van jeugd- en ouder- domsdiabetes. Diabetes is een aandoening die nog steeds on geneeslijk is en die volgens deskundigen de komende de cennia zal toenemen. BRUINISSE NCVB Bruinisse De afdeling Bruinisse van de NCVB vierde vorige week met de leden en de gasten het jaar feest. De presidente mevrouw M. Knop-Jansen opende de bij zondere vergadering met het lezen van Handelingen 27 vers 14-25 en hield een meditatie naar aanleiding van dit bijbel gedeelte. Daarna ging zij voor in gebed. Na het nuttigen van een gezamenlijke broodmaal tijd werd een spreekwoorden puzzel opgelost. Hierna volgde het jaarverslag van de secreta resse en het financiële plaatje van de penningmeesteresse. Enkele leden droegen leuke stukjes voor, meestal in het Zeeuws. Ondèr accordeonbege leiding van mevrouw De Ko ning werden verschillende ou de schoolliedjes gezongen. Ver der was er een verloting zodat een aantal leden met leuke prijsjes naar huis ging. Me vrouw Knop en mevrouw De Koning ontvingen tot slot dankwoorden voor al de trou we diensten die zij aan de ver eniging besteden. Met het zin gen van het Bondslied en dank gebed werd de avond van de NCVB-leden afgesloten. Expositie bodemvondsten Van woensdag 25 november tot en met dinsdag 15 december is in bibliotheek De Zaete in Bruinisse de tentoonstelling Vondsten uit de Zierikzeese bo dem te zien. De vondsten uit de Zierikzeese bodem zijn afkom stig van opgravingen door de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek op een voor malig sloopteri*ein aan de Gra venstraat, en opgravingen op Lammermarkt en Meelstraat. Ook zijn er enkele fragmenten uit de 13e eeuw en enkele siera den te zien. De expositie is sa mengesteld in samenwerking met het Provinciaal Depot Bo demvondsten uit Middelburg. De tentoonstelling is toeganke lijk tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Ledenvergadering ijsvereniging Op dinsdag 1 december is door het bestuur van- ijsvereniging Nooit Gedacht in Bruinisse een ledenvergadering belegd. Ook de ouders van de juniorleden worden daarvoor uitgenodigd. Wat het bestuur betreft kunnen de schaatsen uit het vet. De ijs baan aan de Deltastraat is on langs fors gereconstrueerd en aanzienlijk vergroot. Eer het gaat vriezen meent het bestuur dat de vernieuwing en de plan nen voor het komende winter seizoen met elkaar moeten worden doorgepraat. Het be stuur heeft inmiddels beslag weten te leggen op een ge bruikte salonyvagen. Deze staat bij de ijsbaan gestatio neerd en moet worden opge knapt. Het is de bedoeling dat de wagen wordt ingericht als clubgebouw, ,kogk en zoopie- tent en opbergruimte. Iedereen wórdt uitgenodigd een origine le naam voor deze nieuwe aan winst van de ijsvereniging te bedenken. Degene die de mooiste naam inlevert wordt een fraaie prijs in het vooruit zicht gestel^. De winnaar wordt tijdens de ledenvergade ring bekend gemaakt. De aan vang is om 20.15 uur in ca fé/restaurant Centrum. GOES Pasar Malam De tweede Pasar Malam op 18, 19 en 20 december in de Zee landhallen bij Goes is dit jaar beduidend groter dan de eerste keer. Naast allerlei kinderat tracties treedt jeugdcircus Ho gerop dagelijks op en wel om 18.30 uur. Tbr gelegenheid hier van wordt een kleurwedstrijd gehouden die onder meer mid dels de scholen wordt ver spreid. De drie prijswinnaars worden zondagavond bekend gemaakt door de spreekstal- meester van het circus. Wie meedoet aan de kleurwedstrijd kan de kleurplaten inleveren bij de portier en mag dan gra tis de Pasar Malam en het kin dercircus bezoeken. Voor 20 de cember staat een optreden in kerstsfeer van soundmixshow- winnares Nahalia de la Rossa met haar creatie van Shirley Bassey op het programma. ARNEMUIDEN Lezing Voor donderdag 10 december heeft de werkgroep Kunstge schiedenis van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen een lezing over le ven en werk van de Zeeuwse schilder Dirck van Delen ge pland. Van Delen heeft voor een belangrijk deel van zijn le ven in Arnemuiden gewoond. Hij bekleedde in die plaats ver schillende maatschappelijke functies. .Zo was hij onder an dere ontvanger van de tollen en licenten, lid van de Kerkeraad en burgemeester. Als schilder is hij voornamelijk bekend door zijn architectuurschilde rijen. Voor de raadzaal van zijn woonplaats schilderde hij een indrukwekkend Justitiapa- neel. Drs. B. Vermet, die de le zing over de Zeeuwse schilder verzorgt, maakte lange tijd studie van het leven en werk van Van Delen. De lezing wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis in Arnemui den en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG COC houdt een Surprise night in eigen pand De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexuali- teit COC Midden-Zeeland houdt zaterdag 28 november een Surprise night. Zoals de naam al aangeeft verklapt men nu nog niet wat er allemaal gaat gebeuren. De avond is bedoeld voor zowel vrouwen en mannen. De toe gang is gratis voor COC-leden. De Surprise night wordt ge houden in het COC-pand aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg en begint om 21.00 uur. o We doen het niet meer! Veel mensen zeggen elk jaar weer Aan „Sinterklaas" doen we niet meer dan raak je zo veel centjes kwijt En nadien heb je dan wat spijt Want door al die kadootjes te geven Moet je soms zelf zuinig leven dus kort en goed: we doen 't niet meer En daarbij leggen we ons dan neer. Maar.... als het dan weer november is Het andere jaar, dan is 't weer mis De kranten kondigen het aan Véél zie je al in de winkels staan En dan: je kunt het echt geloven dan komt de liefde weer naar boven Voor man en kinderen, groot of klein moet er toch een kadootje zijn. En al konden we vorig jaar dan praten We doen 't niet meer, toch kun je 't niet laten Je neemt voor elk, wat aardigs mee En bent dan zelf nog 't meest tevree Soms til je een „koopje" op de kop Je denkt ziezo dat is geen strop En eer 't weer 5 december is dan is 't met veel mensen wéér mis. Je doet weer mee aan 't grote feest Zo als het altijd is geweest Want en daar dient ook op gelet Het geeft toch vaak weer vreugde en pret dus daarom nemen we voortaan „We doen 't niet meer" voor kennisgeving aan. A.W.B. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. JAARGANG 3 Twee pianistes. Cathy Kotoun en Nel Heijbroek. Er zit bijna een halve eeuw tussen. Als ik bij het sfeervolle schijnsel van een brandende kaars opschrijf wat Nel Heijbroek ver telt worden de overeenkomsten frappant. Ook Nel had eens 'de droom'. Uiteindelijk ging het niet alleen meer om de muziek maar om de mensen die het maken. Ofwel: Midden in de kamer staat een bedstee in oud- paarse kleur. 'Die heeft Folke gemaakt' zegt ze.'We woonden in de vesting Naarden en daar hadden we ook zo'n bedstee. Toen we hier kwamen wonen vonden we dat we er eigenlijk hier ook één moesten hebben.' Vlakbij het raam staat een zwarte vleugel, onder het raam liggen honderden boeken met muziek. Op de vensterbank liggen tientallen schelpen uitgespreid. De deur naar de keu ken is volgehangen met prachtige oude ansichtkaarten. Op de kleine tafel brandt een enkele kaars. Kortom, de unieke sfeer aan de Varremarkt in het huis van Nel Heijbroek is niet te beschrijven. Amsterdam, Naarden, Zweden en Zierikzee. Deze namen keren steeds terug als we in gesprek zijn. En haar Folke, de kunstschilder, wiens sporen aller wegen in het huis nog te vinden zijn. 'Kijk, hij kijkt ons aan' zegt ze als ze naar een fototje op de tafel wijst. Ze werd geen verpleegster, maar ze mocht piano studeren op de Joodse Muziekschool bij Daniel Belinfante. Het vorm de de weg naar het staatsexamen piano. Maar de droom die ze even had ging niet door. 'Ik kon niet uit mijn hoofd spelen. Het zijn gewoon de zenuwen.' Wel gaf ze aanvan kelijk huisconcerten en begeleidde ze zangers in bijvoorbeeld 'Die Winterreise', maar haar grote kracht werd uiteindelijk toch het lesge ven, tot op vandaag toe. 'Ik noem mezelf de muzikale ophaaldienst'. Haar leerlingen zijn wat oudere mensen die vroeger piano hebben gespeeld maar nu het geleerde weer willen ophalen. Eenmaal per twee weken gaat ze een paar dagen naar Amsterdam waar ze nog steeds een aantal leerlingen heeft zitten. Nel komt 'even' uit Zierikzee, per openbaar vervoer, belt bij de eerste leerling in Buitenveldert aan, geeft les, en steeds wordt de 'muzikale ophaaldienst' door de vorige leerling naar de volgende gebracht. Enkele leerlingen heeft ze ook in Zierikzee. De pianoles duurt van half twee tot half zes, compleet met een kopje thee en een glaasje wijn. Het is een vrolijke boel, maar na afloop is ze ook doodop. 'Je moet je helemaal in de leerlingen verplaatsen. Elke leerling heeft weer een andere aanpak nodig.' Het lesgeven is meer dan muziek op zich. Muziek is een middel. Soms een therapie 'Ik hijs de mensen ermee op.' Door zo intensief les te geven heeft ze achteraf ontdekt dat juist dat 'in een ander verplaatsen' haar geholpen heeft door de moeilij ke tijd te komen waarin ze Folke moest missen. Op het laatst stel ik haar dezelfde vraag die ik ook aan Cathy stelde: Zou je iemand vandaag dr aanraden om 'piano' als beroep te kiezen? Ze aarzelt. Je zou zo iemand toch eerst moeten horen. Als ik mijn jas aantrek gaat ze er toch nog dieper op in. 'Het zijn eigenlijk drie dingen die Onze lieve Heer je gegeven moet hebben: het auditieve, het visuele en de motoriek. Deze drie moeten op voldoende wijze met elkaar in evenwicht zijn.' En voor ik de deur opendoe komt er zelfs nog even een kleine pianoles:. 'Tegen een violist zeggen ze vaak: je moet zingen als een viool. Tegen mijn leerlingen zeg ik altijd: je moet spelen als een zanger.' HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD De droom. Je naam prijkt op affiches voor pianorecitals in de grote concertzalen van de wereld. Maar de droom valt altijd in duigen De concertzalen worden kleiner en klei ner totdat het een kamertje is waar je les geeft aan kinderen. Maar waar de pinnige pianojuf voorgoed verleden tijd is. In gesprek met pianiste Cathy Kotoun. 'Een grote stress-bal is die studie' zegt ze en ze neemt een hap van haar boterham. We zit ten in de kleine praktijkruimte die Cathy heeft gehuurd óm pianoles te kunnen geven. Het is geen vrolijk gesprek als ze vertelt over de langdurige diepe dalen en de korte kleine hoogten die je moet passeren als je 'piano' als hoofdvak op een conservatorium kiest. 'Ik vond het spannend dat ik naar 'het conserva- torium'mocht. En eigenlijk was ik best wel een beetje trots Maar dan kom je op het conser vatorium en stel je je regelmatig de vraag: Is dit het nou?' Opeens kom je erachter dat je niet de enige student met talent bent. Je komt terecht in een wereld waarin ieder voor zich leeft. Anders dan orkestmusici leven pianisten in een isolement. Tegelijk kom je in een wereld vol prestatiedrang, een wereld waarin je mee moet doen om niet vermorzeld te raken. Het betekent studeren, studeren en nog eens studeren. 'Als een beest'. Want je wilt niet achterblijven, niet zakken voor je auditie. En iedereen komt met 'de droom' in het hoofd binnen totdat je beseft dat, hoewel je prachtig kunt spelen niet de solistenkamer van het Concertgebouw je bestemming is, maar een leskamer in de Sint Domusstraat. In het derde jaar besloot Cathy een ander hoofd vak erbij te kiezen: orkestdirek- tie. Na beide hoofdvakken met succes voltooid te hebben is ze momenteel dirigente van drie harmonie-orkesten en heeft ze een bloeiende lespraktijk opge bouwd in Zierikzee. Is er leven na de conservatoriumstudie? Het is een vraag die tijdens de opleiding niet gesteld wordt. Je komt er vanzelf wel achter. Bijvoorbeeld de ontdekking dat er geen tijd meer overblijft om te kunnen studeren. Naast de gewone dingen van het dagelijks leven ben je bezig orkestpartijen uit te schrijven, te dirigeren, les sen voor te bereiden en pianoles te geven. Het werd niet De Doelen, maar de Sint Domusstraat. Geen recital, maar de pianoles. Hoe vindt Cathy het eigenlijk om pianoles te geven Het gesprek eindigt in majeur. Ze zegt:" Als ik er eenmaal zit vind ik het schitterend.". Maar al die verhalen dan van kinderen die een hekel krijgen aan muziekles en zelfs als verjaar dagscadeau vragen om van 'pianoles af te mogen Bij Cathy zal het weinig voorkomen. 'Ik ga er vanuit dat de kinderen pianoles leuk moeten vinden. Ze moeten met plezier komen. Ze hebben zelf inspraak, we doen alles op een speelse manier. Het gaat om de lol die ze in muziek hebben, alles wat ze daar bij leren is mooi meegenomen. Altijd maak ik een praatje over de school, de vakantie, de verkering. En als ze thuis niet meer studeren, dan ga ik eens even met ze babbelen. Het wordt even stil als ik vraag wat ze zou doen als ze opnieuw achttien jaar zou zijn en moest kiezen voor een beroep. Zou ze dezelf de keuze maken? Aarzelend zegt ze dat ze het niet opnieuw zou doen. Het zou anders worden...maar wel iets in muziek. De deur gaat open, de eerste leerling voor deze mid dag komt binnen. 'Gefeliciteerd meid' denk ik. Je boft met zo'n lerares. Maar dan ik ga ik op weg naar die andere pianiste die een 'beetje' ouder, maar even jong blijkt te zijn. - Deze week kreeg het Nootverband een casset teband in handen. Het was een bijzondere band: het tweehonderdste en tevens laatste exemplaar. - Veel koren stoppen de luisteraar van alles in de mond: oliebollen, gevulde koeken en noem maar op. Van de opbrengst wordt dan nieuwe koork/eding aangeschaft. Het gevolg is dat de maten van de kle ding nog ruimer zullen uit vallen. Het kinderkoor De Sjofar verkocht geen appelflap pen of banketstaven, het koor verkocht muziek op een cassetteband. De afgelopen dagen heeft onze hoofdredakteur tij dens elke autorit het band je afgedraaid. - Maar liefst vijfentwintig liedjes hebben de kinde ren bij elkaar gezongen en elke keer klinkt het even fris en nog zuiver ook. - Kees Groenleer speelt piano en Astrid Schouls speelt dwarsfluit en diri gente Ellen van der Hoek speelt gitaar. Een hele dag hebben de kinderen gewerkt en het klinkt allemaal zo lief. soms zelfs ontroerend. - Omdat de band kinderen laat horen zoals ze zijn. Je hoort ze hun best doen. En dat kuchje? Die onze kere inzet? Het maakt het allemaal nog echter omdat het allemaal toch mooi klinkt. - Op zaterdag 12 december zullen de kinderen in hun nieuwe koorkleren te zien zijn. Op een zangavond in de Nieuwe Kerk. De kleur Kom zelf maar kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5