ING Bank Zierikzee: van lelijk eendje tot beeldschone prinses VVV's Renesse en Haamstede fuseren in vereniging de VVV Schouwse Kust Fusie Boek voor Zierikzeese burgemeester Boeren in actie tegen Gatt Achterban lijkt in grote lijnen akkoord met fusie WV's Service en advies op maat Helft Neder landers tegen maat schappelijke dienstplicht Hand tekeningen tegen sluiting bejaarden oord 4 DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 NR 25263 3 De leden van de VVV's Renes se en Haamstede lijken zich, als de geluiden in de wandel gangen en tijdens de informa tiebijeenkomst vorigeweek niet bedriegen, te scharen ach ter een fusie van de VVV's Re- nesse en Haamstede. Dit bete kent dat per 1 januari 1993 de VVV Schouwse Kust een feit zal zijn. Dat een fusie van WV's in de Westhoek hard no dig is, lijkt duidelijk. Het doel dat beide kantoren nastreven is namelijk hetzelfde. Het op een verantwoorde manier wer ven van toeristen en hen gede gen informeren wanneer zij eenmaal een bezoek brengen aan Schouwen-Duiv eland. Door gebruik te maken van de specifieke kwaliteiten van de afzonderlijke kantoren en per soneelsleden, kan de hulpver lening richting toerist worden verbeterd. De fusie zal niet al leen zorgen voor meer unifor miteit richting het publiek, maar ook voor de gemeente komen de zaken er duidelijk voor te staan. Tot de eventuele fusie van begin volgend jaar werd door de afzonderlijke kantoren een apart subsidie verzoek ingediend. Hoewel er vanuit de gemeente Wester- schouwen uiteraard zorgvul dig met de subsidieverstrek king werd omgegaan, kon niet voorkomen worden dat de VW-besturen toch nauwlet tend in de gaten hielden wat de buurman op zijn rekening kreeg gestort. Ander positief punt voor de gemeente is dat een voorschot wordt genomen op de gemeentelijke herinde ling. Westerschouwen heeft wanneer er gediscussieerd gaat worden over de verdeling van gemeenten op het eiland middels een krachtige VVV een sterke troef in handen. P.S. ZIERIKZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee heeft dit weekeinde in het Museon in 's-Gravenha- ge het eerste exemplaar van het boek De Mammoet, sporen uit de ijstijd ontvangen. Dit gebeurde tijdens een bijeen komst waar burgemeester As selbergs iets over de betekenis van Kor en Bot vertelde. In de Mammoet, sporen uit de ijstijd wordt aandacht besteed aan de wetenschappelijke bete kenis van de jaarlijkse tochten van Kor en Bot. Dr J. de Vos en dr P. Y. Sondaar die sinds dit jaar deze tocht over de Ooster- schelde wetenschappelijk be geleiden hebben een bijdrage geleverd aan het boek. Son daar heeft daarnaast ook een kinderboek over de mammoet geschreven, dat tijdens deze bijeenkomst, die geleid werd door Midas Dekkers eveneens werd gepresenteerd. BERGEN OP ZOOM - Boze boeren hebben dinsdagochtend rond acht uur een grote hoe veelheid aardappelen gestort op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Het gaat om een protestactie tegen het Gatt-akkoord van vori ge week. Naar schatting zestig tractoren uit West- Brabant en Zeeland voerden ongeveer zestig ton aardappelen mee naar Bergen op Zoom. Niet alle voertuigen kon den het al snel volle plein op. Met hun actie „sneeuwbal" willen de actievoerders, zo legde voorman M. de Lint uit, een aanzet geven tot ver dere acties in het land. „Nu zijn de acties nog publieksvriendelijk, maar ik weet niet of ze even sympathiek zullen blijven. Als de Gatt doorgaat, gaan wij er aan", voerde De Lint aan. EINDHOVEN - In het stedelijk van Abbemuseum in Eindho ven is van 5 december tot 31 ja nuari een tentoonstelling te zien van werken van Rachel Whiteread, Marcel Brood- thaers en Garry Hill. Het gaat respectievelijk om sculpturen, video-installaties en diawer- ken. Rachel Whiteread ver zorgt bovendien op 17 januari een lezing over haar eigen werk. Evenals het kantoor Haamstede blijft ook het VVV-kantoor Re nesse bestaan, bestuurlijk vallend onder De Schouwse Kust(Ar chieffoto). RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - Na een jaar van overleg, onderzoek en studie lijkt het dan toch zover. De fusie van de VVV's Haamstede en Renesse in een nieuwe vereniging, de VVV Schouwse Kust, lijkt per 1 januari 1993 realiteit. De achterban schaarde zich tijdens een informatiebijeenkomst die door de beide VVV's was georganiseerd in grote lij nen achter de plannen die naar voren zijn gebracht. Op 22 december mogen de leden hun definitieve standpunt kenbaar maken. Een speciale fusiecommissie, waarin drie vertegenwoordi gers van de beide WV's, is het hele jaar bezig geweest met het doen van onderzoek om te kij ken of er mogelijkheden zijn om de WV's Haamstede en Renesse te fuseren in een ver eniging. Dit geheel volgen de richtlijnen die de ANW heeft gesteld in haar plan Greve en wag.rin staat dat iedere ge meente in Nederland slechts over één VVV met een A-status mag beschikken. Historie Gezien de historische achter grond is een fusie geen gemak kelijke zaak, zo weet de voor zitter van de VVV Haamstede, de heer D. Mooijaart, die na de fusie waarschijnlijk gaat op treden als.' voorzitter van de nieuwe vereniging. Beide ver enigingen hebben namelijk een rijke historie van ongeveer 80 jaar die moeilijk op te geven valt. Na intensief overleg lij ken de belangrijkste knopen toch doorgehakt. Vanaf januari van dit jaar heeft de fusiecom missie zich gebogen over drie doelen. Allereerst het juri disch, statutaire aspect, daar naast de financiële kant van de operatie en tenslotte de organi satorische invulling. „Hierbij heeft altijd terugkoppeling plaatsgevonden naar het eigen bestuur waarbij de vorderin gen en de hobbels zijn doorge nomen. Ook is door middel van contact met de ANW gebruik gemaakt van de ervaring en de (juridische) kennis die men hier heeft met fusies", vertelt Mooijaart. Wat betreft de juridische kant van de zaak is gesproken over de rechten en plichten, de be zittingen en schulden die straks overgaan in de nieuwe vereniging. De statuten, de leefregels van de club, moesten worden vastgesteld, een nieuw algemeen bestuur met min stens zeven en maximaal der tien leden en een nieuw dage lijks bestuur met minimaal drie en maximaal vijf leden moet zo dadelijk worden be noemd. „Wat hierbij heel be langrijk is dat de leden mee praten en dat we het toerisme in goede banen leiden. Een evenwichtige VW dat in goed overleg met de gemeente ope reert. Vandaar dat is gekozen voor een bestuur waarin men sen van alle geledingen plaats nemen. Recreatie-onderne mers, horeca-mensen, hote liers, middenstanders enzo voorts. Alleen dan houd je een goede voeling met de hele ach terban", aldus Mooijaart. Ervaren krachten Bij de financiële, administra tieve aspecten is door de fusie commissie gekeken naar de beide exploitatierekeningen van de VVV's. „Dit had na tuurlijk een struikelblok kun nen zijn, maar er bleken niet al te grote verschillen. Boekhoud kundig moeten we dit nog in el kaar passen". Ook wat betreft de organisatie is men het eens geworden. Hierbij is men uit- gegaan van het feit dat de nu nog afzonderlijke WV's met de hoofdinformatrices Tineke Deurloo (Haamstede) en Mary Dalebout (Renesse) beschikken over twee ervaren krachten die de leden en de streek goed ken nen. Mooijaart: „Bij deze men sen met kennis van zaken moet je gebruik maken van de afzon derlijke kwaliteiten waarbij er een uitwisseling van activitei ten plaatsvindt. Waarom zou je dan iemand van buitenaf aan trekken die hier boven moet staan?". Nadat beide dames hiermee hebben ingestemd wordt voorgesteld om Mary Dalebout tot directeur van de beide kantoren te benoemen en Tineke Deurloo tot adjunct. Daarnaast zullen er geen ont slagen volgen, ..rpaar blijft het huidige personeelsbestand ge waarborgd. Een punt dat altijd in de fusiebesprekingen boven aan heeft gestaan. Vertrouwen Op 22 december is het woord aan de leden van de WV's die hun goedkeuring moeten geven aan de plannen. Gezien de ge luiden bij de informatiebijeen komst worden hier geen grote problemen verwacht. „Er bleek een vertrouwen in de fu siecommissie en de werkwijze die deze heeft gevolgd. Er zijn geen wezenlijke op- of aanmer kingen geplaatst. Met de grote lijnen zijn de leden het eens en alleen wat zaken in de kantlijn zijn aangehaald. Iedereen snapt dat er in de toekomst iets moet gebeuren". Wat het publiek van de fusie gaat merken durft de heer Mooijaart vooralsnog niet te zeggen. „Met de nadruk op vooralsnog. Dit jaar hebben we gebruikt om op stand te ko men. Er moet nog veel gebeu ren en we moeten niet te hard- van stapel lopen. Dan kun je namelijk alleen hard onderuit gaan". Beoogd wordt om de dienstverlenende functie van de VVV te verbeteren en de wervende taak te versterken. Wat wel zeker is dat in het land in de nieuwe situatie de afzon derlijke VW-kantoren een uni form promotie- en informatie pakket naar buiten zullen brengen. Bij ieder kantoor is dus exact dezelfde informatie te verkrijgen. Hoofdinformatrice Tineke Deurloo (r) voor het VVV-k antoor Haamstede. ZIERIKZEE - De twee dames kijken bij binnenkomst wat verwonderd om zich heen alsof ze zich afvragen of ze wel op het goede adres zijn. De nieuwe groen blauwe en rode ruimte die zij maandagmiddag betreden lijkt immers in niets op het oude, wat hokkerige onderkomen van de Zierikzeese ING Bank in de Lange Nobelstraat. Dankzij een drastische metaformose is die in zestien maanden tijd omgetoverd van een lelijk eendje in een beeldschone prinses. Een gedaantewis seling die vrijdag 11 en zaterdag 12 december de nodige aandacht krijgt. Weg zijn de nauwe gangetjes, de hokkerige en niet direct functionele werkruimten en de gesloten publieksruimte waar in loketbediende en cliënt door een dikke glazen ruit van el kaar gescheiden werden. In de plaats daarvan is een open ruimte gekomen, een soort bhnkplein, waarin de privacy toch voldoende gewaarborgd is door middel van een uitgekien de indeling van de ruimte en de plaatsing van enkele panelen. Kleurcombinatie Opvallend in die ontvangst ruimte zijn de ronde vormen, de asymmetrische lijnen en de aparte kleurcombinatie blauwgroen met warm rood; een combinatie die het heel goed doet met de kersehouten balies en de marmeren en ko peren accenten. Kortom, alles harmonieert met elkaar, zodat de ruimte niet alleen een rust gevende maar ook chique in druk geeft. Deze kleurtinten zijn overigens niet alleen maar apart, maar vertellen volgens C. P. Linnenbank, de nieuwe directeur van het ING-filiaal, tevens iets over de vorm van dienstverlening. In het voorste gedeelte van de bank, waar onder meer de tra ditionele bankhandelingen als het storten en het opnemen van geld worden verricht over heerst het rood, een kleur die geassocieerd wordt met actie. Wie wat verder doorloopt komt in het blauwe gedeelte terecht, waar specialisten de cliënten persoonlijk adviseren. Daar voor kan ook worden beschikt over enkele spreekkamers. Filosofie Die inrichting is voor de ING- bank méér dan alleen een smaakvolle aankleding van een bankgebouw, er ligt een heuse filosofie aan ten grond slag. Een filosofie waarin de wensen van de cliënten cen traal staan. Die gedachtengang heeft de ING Bank, zoals de NMB Bank sinds 9 september heet, samen met het Engelse ontwerpbureau RS vertaald in een ontwerp voor de inrichting van de ING-filialen. Dat plan is voor de Zierikzeese bank- vestiging verder uitgewerkt en uitgevoerd door architect W. Kraamer uit Schuddebeurs en bouwbedrijf Boogert uit Oos- terland. Graanbeurs Het filiaal in Zierikzee behoort tot de eerste tien filialen die op grond van dit ontwerp zijn in gericht. Daarvoor was een in grijpende verbouwing nodig die in totaal zo'n zestien maan den in beslag nam. In die tus sentijd bankierde de bank, die toen nog NMB Bank heette naar hartelust in de Graan beurs. Volgens H. Willems van het ING hoofdkantoor „de eni ge bank met een podium". Al met al is dat bankieren in een „zaal voor feesten en partijen" honderd procent meegevallen, is de ervaring van de bankdi recteur B. Waaijenberg die na dik 42 jaar nu zijn werkzaam heden in het bankwezen gaat beëindigen. Parkeerruimte Hoewel de Graanbeurs als tij delijke bank alleszins is mee gevallen - het enige nadeel was het ontbreken van parkeer ruimte - zijn Waaijenberg en Linnenbank blij dat hun bank vanaf maandag weer op het ou de nest is teruggekeerd. Er is weinig meer wat aan die tijd herinnert. Zo heeft de bank naast de entree in de Lange No belstraat ook een achteringang gekregen. Vanaf het eigen par keerterrein aan de Baden Po- wellweg, dat plaats biedt aan ongeveer twintig auto's kan de cliënt nu ook de bank binnen gaan. Cliëntservice- manager Centraal in deze nieuwe ruimte staat de balie van cliënt service-manager A. Timmer. Met zijn twintig jaar ervaring is hij de man die als een gast heer de klanten op moet van gen en verder moet helpen. Bo vendien moet hij waken over de kwaliteit van de dienstver lening. Dit alles in het kader van het nieuwe bankieren zo als de ING Bank voorstaat en waarin een principe als service en advies op maat voorop staat. Want, zoals ten onrechte nog vaak wordt gedacht, is de bank meer dan alleen een instelling waar men moet zijn om geld te storten of op te nemen. Advise ring over bij voorbeeld verze keringen, hypotheken, het be ginnen van een eigen bedrijf en beleggen, het hoort er allemaal bij. Relatie Gezien het toenemend belang van die advisering is ook de verhouding tussen cliënt en bankmedewerker veranderd. Was het vroeger vooral zaak om de (kas)transacties zo snel mogelijk te verrichten, in de nieuwe strategie is vooral een goede relatie van cliënt met medewerker van belang. Dit met het doel om zo goed moge lijk in te kunnen spelen op de wensen van de cliënt. Een prin cipe dat ook buiten de eigenlij ke kantooruren geldt, zo blijkt uit de woorden van De Waai- jenbergs opvolger, Linnen bank. „De bank - Linnenbank praat liever over een financiële speciaalzaak - is dan soms wel dicht, maar niet gesloten". Hiermee maakt hij duidelijk dat de bank als dat gewenst is ook buiten de eigenlijke ope ningsuren bereikbaar is. Kasbalie Het spreekt voor zich, dat ook in de nieuwe strategie van de ING Bank aandacht blijft voor de traditionele bankhandelin gen als geld storten en opne men. Daarvoor kan men te recht bij de geldautomaat en de nachtkluis naast de hoofdin gang of bij de kasbalie tegen over de service-balie Wie haast heeft kan voor het deponeren van zijn kasafstortingen bo vendien ook gebruik maken van een dagkluis. Deze is tij dens de kasuren van de bank in gebruik. Nieuw Niet alleen de ruimte waarin alle mogelijke bankhandelin gen worden verricht heeft een nieuwe jas gekregen, ook de medewerkers die rechtstreeks contact hebben met de cliënten zijn voorzien van een nieuwe outfit, die ontworpen is door Sophie van Kleef. Die gardero be biedt zoveel combinatiemo gelijkheden dat Waaijenberg liever niet van uniformen spreekt maar van bedrijfsge richte kleding. Afscheid Hoewel de nieuwe ING Bank vanaf maandag weer volop in bedrijf is wordt deze vrijdag 11 december officieel geopend door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Tijdens deze ge beurtenis wordt dan tevens af scheid genomen van bankdi recteur Waaijenberg. Na bijna tweeënveertig jaar in het bank wezen werkzaam te zijn ge weest - waaronder achttien jaar als bankdirecteur van de Zierikzeese vestiging - vindt Waaijenberg het nu tijd wor den om terug te treden en plaats te maken voor C. P. Lin nenbank. Als hoofd Zakelijke Relaties Midden-Zeeland - een functie die hij siflds 1987 be kleedde - kent die Schouwen- Duiveland inmiddels al aardig. Open huis Na de officiële opening houdt de ING Bank zaterdag 12 de cember tussen 10.00 en 16.00 uur open huis. Voor ontvangst van alle belangstellenden wordt op het parkeerterrein achter de bank een grote tent neergezet, waaruit men dan vervolgens een kijkje in het nieuwe gebouw kan nemen. Te gelijkertijd met dit open huis zorgen de Schouwen-Duive- landse makelaars voor een uni cum door in de Graanbeurs een woningmarkt in te richten. Tussen 10.00 en 16.00 uur wordt daar het gezamenlijk aanbod van koopwoningen in de regio in beeld gebracht. De ING Bank zal tijdens de woning markt het hypotheek-analyse systeem demonstreren. Dit systeem biedt de mogelijkheid van een „hypotheek op maat". DEN HAAG - De helft van de Nederlanders is tegen de maat schappelijke dienstplicht voor jongeren, de andere helft is voor. Dat is de globale conclu sie van een enquête van het bu reau NSS Marktonderzoek in Den Haag. Volgens NSS is 47 procent te gen en 46 procent voor. Onder de voorstanders bevinden zich vooral ouderen en mensen met een hogere opleiding. NSS be naderde 800 mensen. Naar ar gumenten is niet gevraagd. Mi nister D'Ancona (Welzijn) maakte vorig jaar in haar be groting bekend de Raad voor het Jeugdbeleid om advies te zullen vragen over de wense lijkheid van de maatschappe lijke dienstplicht voor kinde ren ouder dan 16. Ook moet worden gekeken naar de moge lijkheden voor kinderen vanaf 12 jaar. Die zouden dan via school aan de samenleving moeten bijdragen. verwachting t/m zaterdag 28 novembe WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 7 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25nov. Zon op 08.17, onder 16.36 Maan op 09.32, onder 17.20 26 nov. Zon op 08.18, onder 16.35 Maan op 10.23, onder 18.20 Eerste Kwartier: 2 dec. (07.17) HETWEEROVERZICHT DË BILT - Het blijft de komende da gen wisselvallig en tamelijk zacht weer. Vooral de eerste dagen trekt de wind er nog stevig aan. De komende nacht passeert een Oceaanfront met regen. Door de bewolking zakt het kwik niet verder dan een graad of 8. In de ochtend bereiken enkele opkla ringen het westen van het land en de ze trekken dan verder het land in. De lucht is tamelijk onstabiel zodat de kans op een bui blijft bestaan. De middagtemperatuur wordt ongeveer 11 graden. De zuid tot zuidwesten wind is boven land vrij krachtig en langs de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig. Ook donderdag blijft het flink doorwaaien. Een actie ve Oceaandepressie brengt dan mo gelijk stormachtige winden en veel regen. DEN HAAG - Reisorganisato ren die reizen verzorgen naar ontwikkelingslanden gaan uiterst slordig om met de voor lichting over verplichte vacci naties en gezondheidsvoor schriften. SINT MAARTENSDIJK - Het actiecomité Sint Maartenshof biedt op dinsdag 1 december in Middelburg ruim 6.000 handte keningen aan. Het betreft een protest tegen de voorgenomen sluiting van het bejaardenoord Sint Maar tenshof in Tholen. Het huis zou volgens het ontwerp-plan Ou derenzorg Zeeland in de perio de 1993 tot en met 1996 gesloten moeten worden. Het protest hiertegen heeft onder meer ge leid tot de handtekeningenac tie. De handtekeningen worden om 17.30 uur in het Provincie huis overhandigd aan gedepu teerde A. J. Dijkwel. ZIERIKZEESCHERSSS NIEUWSBODE Ha Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, f.éuccesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3