'Te weinig onderzoek naar typische ouderdomsziekten' Boete voor vissers Uitstel eigen bijdrage medische hulpmiddelen &ee£L Ontvoerster peuter had grote persoon lijke problemen" Proef met nieuw systeem voor verkeersinformatie Ter Veld spoort tuinbouw aan zwart werk uit te bannen Prof. S. Duursma bepleit oprichting „stichting geriatrie Ministerie wil overbe mesting terugdringen Staatssecretaris Simons: 2 ZIERIKZÈE SC HE-NIEUWSBODE Persofficier van justitie: HEEMSKERK - De 19-jarige ontvoerster M. V. van de bijna twee jaar oude peuter Miranda uit Heems kerk heeft gehandeld vanuit „grote persoonlijke problemen". Dat heeft de Haarlemse persofficier van justitie C. Hemmes-Boender maandag meege deeld. V. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De-vrouw heeft de ontvoering mede bedoeld als .een roep om hulp. Daarnaast wilde zij graag iets „om helemaal zelf voor te zorgen". Het plan om de peuter van een goede kennis te ontvoeren is in een plotselinge opwelling ontstaan tijdens een autorit naar Beverwijk. Het kind is in de vijf dagen waarin zij zoek was, uitstekend door haar ontvoerster verzorgd. De verdachte is eerder in aanra king geweest met justitie. De. persofficier zei te verwachten dat zij vóór de berechting psy chiatrisch wordt onderzocht. De politie vond het kind en haar ontvoerster afgelopen za terdag in een opvanghuis in Zoetermeer. De gestolen auto waarin de vrouw reed werd aangetroffen in Den Haag. V. wordt dinsdag aan de officier van justitie in Haarlem voorge leid op verdenking van weder rechtelijke vrijheidsberoving en onttrekking van een kind aan het ouderlijk gezag. De moeder van de peuter liet het kind op maandag 16 november in goed vertrouwen meerijden in de auto van V.. Ook een an dere vrouw en haar kind zaten in de auto. "Iben deze uitstapten voor een boodschap, zou V. met Miranda in de auto wachten. Bij terugkomst bleken beiden echter verdwenen. DEN HAAG - In het voorjaar van 1993 start een proef met een nieuw systeem van verkeersinforma tie (RDS-TMC). Aan het proefproject „Rijn Corri dor" nemen uiteindelijk 450 automobilisten deel. Dat heeft een woordvoerder van Philips maandag bekendgemaakt. Minister Maij (verkeer) teken de maandag in Den Haag een contract ter waarde van 10 mil joen gulden met Philips Car Systems. Philips levert de ap paratuur die in 200 vracht auto's en en in 250 personenau to's wordt aangebracht. Het verbeterde verkeersinforma tiesysteem wordt in 1993 op de autowegen ten zuiden van de lijn Schiphol-Amersfoort-de Achterhoek getest. Aan de proef nemen onder meer ook de Algemene Verkeersdienst in Driebergen (AVD), de ANWB, NOB Wegtransport en Konink lijk Nederlands Vervoer deel. De proef sluit aan bij een pro ject in Noordrijn-Westfalen in Duitsland. De informatie die in Nederland door de AVD wordt verzameld zal worden uitgewisseld met die in Duits land. De zenders die tijdens het proefproject de verkeersinfor matie uitzenden, zijn Radio 2, WRD 2 en SWF 3. Automobi listen die het systeem in hun autoradio hebben, worden bij opkomend belangrijk nieuws over het wegverkeer (files, weer en werkzaamheden) via een computerstem daarvan op de hoogte gebracht. Een radio programma en muziek uit een cassettespeler worden „wegge drukt" tijdens de verkeersin formatie. De informatie kan ook op een andere tijdstip dan de uitzending worden be luisterd. Het RDS-TMC- systeem is zodanig ingericht dat ook in Groot-Brittannië of Duitsland de daar geldende verkeersinformatie in de Ne derlandse taal te beluisteren is. Het systeem kan in de toe komst worden gekoppeld aan het zogeheten Carin-systeem. Dat is een navigatie-apparaat dat weggebruikers de snelste route naar een aangegeven eindbestemming toont op een beeldscherm in de wagen. TOLLEBEEK - De Nederland se tuinbouw moet in het eigen belang zwartwerkers weren. Ook als er sprake is van pie- karbeid moeten in het belang van de sector zelf gewoon pre mies en loonbelasting worden afgedragen. Die aansporing kwam maan dagavond van staatssecretaris Tbr Veld van sociale zaken en werkgelegenheid op een spreekbeurt bij de Gezamenlij ke Landbouworganisaties in Flevoland. Zwart werken werkt concurrentievervalsing met bedrijven die uitsluitend met legale arbeid werken in de hand. Bovendien ondermijnt het het sociale verzeke ringsstelsel, aldus Tbr Veld. Zij heeft diverse oplossingen voor handen om de arbeidsvoorzie ningsproblemen in de tuin bouw op te lossen. Door kleine re deeltijdbanen op diverse be drijven te combineren kan er één arbeidspooler aan de slag bij diverse werkgevers. Er komt een vrijlatingsregeling voor scholieren en studenten die over bijverdiensten geen premies hoeven te betalen. Het gaat om scholieren met kinder bijslag en studenten met een beurs. Er valt te denken aan 1.500 gulden bijverdiensten per jaar, aldus Ter Veld. Verder komt er, zoals al eerder be kendgemaakt, een verruiming van de vrijlating voor bijver diensten van mensen met een bijstandsuitkering. Vanaf 1994 kunnen gemeenten zelf bepa len of die vrijlating wordt toe gepast. Uitsluitend voor 1993 geldt de zogenoemde asperge- regeling dat 75 gulden per week niet zal worden verre kend met de bijstandsuitke ring. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 november 03.45 165 09.35 -133 16.05 173 21.50 - 126 26 november 04.30 163 10.20 -138 16.50 176 22.30 - 119 ROOMPOT BUITEN 25 november 02.05 173 08.20 -137 14.20 182 20.35 -130 26 november 02.50 170 09.05 - 141 15.00 184 21.20 -123 BRUINISSE 25 november 04.20 175 09.35 - 144 16.40 183 21.55 -137 26 november 05.00 172 10.20 - 149 17.20 185 22.35 -129 WEMELDINGE 25 november 04.00 171 09.35 - 140 16.20 179 21.55 -132 26 november 04.45 168 10.20 - 144 17.05 181 22.35 -125 Springtij 26 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT - Momenteel wordt veel te weinig onder zoek gedaan naar typische ouderdomsziekten. Prof. S. Duursma, hoofd van de afdeling geriatrie van het Academisch Ziekenhuis Utrecht, bepleit daarom de oprichting van een stichting geriatrie, zoals ons land ook een hart- en een nierstichting kent. Duursma stelt dit in een ge sprek met het ANP naar aan leiding van het eerste grote Eu ropese ouderencongres dat op 30 november en 1 december in Londen wordt gehouden. Hij is daar de enige Nederlandse spreker. Er zijn in ons land geen stichtingen en subsidie fondsen voor de research van ouderdomsziekten, terwijl de overheid zich meer en meer te rugtrekt. En dat terwijl de groep ouderen alsmaar groter wordt met alle bijkomende kosten. Duursma: „De geria trie, de geneeskunde van de ou derdomsziekten, kan een enor me groei doormaken, mits er wordt geïnvesteerd in onder zoek. Elk vakgebied in de ge neeskunde heeft research no dig, anders heeft zij geen toe komst." Kostenbesparing Er zijn volgens Duursma diver se ouderdomsziekten waarvan de research is achtergebleven en waar veel medische terrein winst, en dus ook kostenbespa ring, te boeken valt. Door veel van die ziekten worden oude ren hulpbehoevend, wat jaren lang enorme kosten met zich meebrengt. De initiatieven voor de stichting geriatrie moeten volgens hem uit de ou- derenwereld zelf komen. De stichting zou èen soort infra structuur moeten opzetten, zo dat bij diverse geriatrische in stituten onderzoek van de grond kan komen. „De groep van 50 jaar en ouder moet het gewoon gaan vinden om ook wat geld te investeren in hun eigen toekomst. En let wel, het gaat iedereen in die leeftijdsca tegorie aan." Het Londense congres wordt georganiseerd door „Eurolink Age" in het kader van het „Eu ropees jaar van de ouderen en de solidariteit tussen de gene raties", dat de EG voor 1993 heeft uitgeroepen. Eurolink Age is een Europees netwerk waar zestien organisaties uit twaalf landen deel van uitma ken. Tweehonderd deelnemers uit twaalf landen willen op het congres een actieprogramma presenteren dat toepasbaar is voor alle EG-landen. Vanuit ons land is het Nederlands In stituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) lid van Eurolink Age. De organisatie probeert vooral in Brussel bij de EG te lobbyen voor de belangen van de Euro pese ouderen. De Engelsman Anthony Smith -van Eurolink Age noemt het uniek dat vol gende week maandag en dins dag mensen uit.zo veel ver schillende diciplines op Euro pees niveau bij elkaar komen: doktoren, beleidsmakers, le den van ouderenorganisaties, enzovoort. Het congres wordt gefinancierd dpor de Europese Commissie, terwijl ook de we reldgezondheidsorganisatie WHO medewerking verleend. Het is volgens Smith heel goed dat er eens op Europees niveau wordt gepraat over ouderenza- ken. „Het is een ambitieus con gres waar allehande Europese ouderenorganisaties voor het eerst bij elkaar worden ge bracht. We willen inventarise ren en aantonen wat er aan maatregelen kan worden geno men. Volgend jaar komt er een follow-up mening van de deel nemers, om zo de Europese band te versterken en de resul taten door te praten,"" aldus Smith. Eerste aanzet Hij beschouwt het congres als een eerste aanzet tot de vor ming van een Europees oude renbeleid. Leeftijdsdiscrimi natie is een van de hot items en het zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen van ouderen een van de doelstellingen. Een kwart van de EG-bevolking is ouder dan 50 jaar en dat aan deel groeit de komende jaren alleen maar. Duitsland en Griekenland zijn de landen met de oudste bevolking. Duursma wil in zijn toespraak in Londen de noodzaak van on derzoek naar ouderdomsziek ten benadrukken. Dat doet hij door een voorbeeld van succes volle research (hoge bloed druk) te vergelijken met een voorbeeld van achterblijvende research (heupfracturen). Door veel onderzoek naar hoge bloeddruk en de ontwikkeling van bloeddrukverlagende mid delen worden veel hartinfarc ten, hersenbloedingen en bloedvataandoeningen voorko men. Met heupfracturen liggen de zaken anders. Op dit mo ment zijn er in Europa jaar lijks 360.000 ouderen van bo ven de 65 die een heupfractuur oplopen. In het jaar 2025 loopt dat op tot 600.000. Een halve eeuw geleden ging nog vrijwel iedereen dood aan een heup- fractuur. Mensen moesten maandenlang in een zieken huis liggen en stierven dan aan long- of andere infecties. Uit een Utrechts onderzoek onder 500 ouderen met een heupfrac tuur blijkt dat binnen een jaar 30 procent van de patiënten overleed, terwijl na vier jaar de helft van de 500 bleek te zijn overleden. Van de 250 overlevenden kon 20 procent zichzelf niet meer goed verzorgen, wat veel kosten ver oorzaakt. Duursma schat al leen al de kosten van zieken huis, polikliniek en fysiothera pie in Nederland op bijna 41.000 gulden per patiënt. In Nederland komt dat jaarlijks neer op 425 miljoen gulden, ter wijl het bedrag aan hulp dat daarna nog moet worden gege ven misschien wel groter is dan 425 miljoen, zo schat prof. Duursma. „In de toekomst moeten bot-, spier- en gewrichtsfuncties bij ouderen worden verbeterd om heupfracturen te voorkomen. In laboratoria moeten stoffen worden aangemaakt die de cel functies van botten, spieren en gewrichten regelen. Het tekort bij ouderen van die stoffen kan zo worden aangevuld, waarna de kans op vallen verminderd en er dus minder heupfractu ren zullen voorkomen. De po tentiële kostenbesparing is gi gantisch, afgezien van het vele leed dat kan worden voorko men. Meer research is dus pure noodzaak," zal Duursma op het Europese ouderencongres beto gen. DEN HAAG - Het ministerie van landbouw start samen met het bedrijfsleven een campag ne om het overtollig gebruik van dierlijke mest en kunst mest in de akker- en tuinbouw terug te dringen. Dit maakte de projectgroep „Voorlichting Bemesting" waarin het minis terie en het bedrijfsleven zijn vertegenwoordigd, ipaandag bekend. Uit een onderzoek van het mi nisterie van landbouw blijkt dat een groot aantal boeren en tuinders meer mest gebruikt dan nodig is. Hierdoor geven boeren en tuinders jaarlijks 50 miljoen gulden onnodig uit. Bovendien brengt de overbe mesting schade toe aan het mi lieu. Volgens de projectgroep die haar plannen maandag pre senteerde, wordt met name in de tuinbouw veel meer mest gebruikt dan voor een goed produkt met een goede op brengst nodig is. In de praktijk blijkt dat tuinders en akker bouwers geen risico's nemen en liever te veel dan te weinig be mesten. De overbemesting kost hen 50 gulden per hectare. Eén gering bedrag in het licht van de totale opbrengst. Het minis terie wil de overbemesting in eerste instantie via voorlich ting terugdringen. Mocht dat niet lukken, dan worden vol gens directeur Akker- en Tuin bouw van het minisiterie K. van Ast, maatregelen geno men. Volgens Van Ast wordt er gewerkt aan bemestingsnor men voor het jaar 2.000. Daarin zal worden vastgelegd dat er niet meer mag worden bemest dan aan de grond wordt ont trokken. Als het merendeel van de boeren en tuinders zich daar nu al aan houdt, blijft de emissie de komende jaren bin nen de perken. ZWOLLE - De economische po litierechter in Zwolle mr. J. van Aerde heeft maandag 32 Urker vissers veroordeeld tot boetes van in-totaal 514.305 gulden. In één zaak volgde vrijspraak. De Urkers stonden terecht voor diverse vormen van visfraudes. Het ging vooral om het over schrijden van de individuele contingenten en het opzettelijk vervalsen van logboekformu lieren. Het eerste is een econo misch delict; het tweede een misdrijf. Officier van justitie mr. I. van Zevenbergen-Joele eiste dat er 760.500 gulden aan boetes en 510.000 gulden aan wederrech telijk genoten voordeel aan de staat zou worden betaald. De overtredingen en misdrijven dateerden uit 1990 en 1991. De opzettelijke vervalsingen van de logboeken werden geconsta teerd toen Justitie eind 1990 een grootschalig onderzoek deed naar de handel en wandel van vishandelaar N .-(Neboma). Die zorgde ervoor dat de teveel gevangen vis buiten de officië le boeken bleef door de afzet daarvan te regelen. Het legale deel werd via de afslag verhan deld. Zo werd het eigen contin gent gespaard. „Een groot deel van de vloot heeft de boel bela zerd", merkte Van Aerde daar over op. DEN HAAG - Invoering van een eigen bijdrage voor hulpmiddelen op 1 jnauari 1993 lijkt niet haalbaar. Beter is het om nog eens goed te gaan praten met de verzekeraars en om het advies van de Ziekenfonds raad over eigen betalingen af te wachten. Invoering kan dan wellicht op 1 april volgend jaar. Dat zei staatssecretaris Simons (volksgezondheid) maandag in een vergadering met de Tweede Kamer over het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) 1993. Vergoedingen In dat FOZ staat het plan om op 1 januari eigen bijdragen in te voeren dan wel te verhogen, en vergoedingen te schrappen voor een flink aantal hulpmid delen, zoals orthopedisch schoeisel (eigen bijdrage), hoortoestellen (verlaging ver goeding), elastische kousen (hogere eigen bijdrage), bril- leglazen en contactlenzen (schrappen vergoeding, tenzij zware medische indicatie) en incontinentiemateriaal (eigen bijdrage). Simons stelde in de uitgebreide commissievergade ring dat de overheid niet exact moet blijven formuleren welke eigen bijdrage bij welk middel verantwoord is. De marktpar tijen krijgen van hem daarin een grotere vrijheid. Uitstel van invoering is geboden, om geen overhaaste beslissingen te nemen. De Ziekenfondsraad komt in december bovendien met een uitgebreid (princi pieel) advies over de pro's en contra's van eigen betalingen. Simons zegde de Kamer verder toe voor verloskundigen het aantal bevallingen verder te verlagen naar 155 per jaar. De meeste fracties hadden daarom gevraagd. Meer investeringen en meer opleidingsplaatsen moeten zo meer verloskundi gen aan het werk helpen en de werkdruk verlichten. Knelpunten Veel fracties voerden ook de knelpunten in de thuiszorg aan. Die moet volgend jaar 30 miljoen bezuinigen, maar er bestaan al lange wachtlijsten. In de thuiszorg is een grote re organisatie gaande, door de sa menvoeging van kruiswerk en gezinsverzorging. Dat moet op den duur geld gaan opleveren, maar volgens de thuiszorg zelf worden er voorlopig daardoor alleen maar kosten gemaakt. Simons gaf toe dat de winst uit die reorganisatie „qua tempo wat is overschat". Verder stelde hij dat de knel punten zich alleen in bepaalde regio's lijken voor te doen. Dat werd bestreden door Kohnstamm (D66). door Mare Legendre Dinsdag 24 november Zierikzee Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. 19.30 uur. VW-vergadering. Café-restau rant De Westhoek. 20.00 uur. Donderdag 26 november Zierikzee Optreden van De Berini's, ca baret, met Groeten uit Rotter dam in de Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede CDA-fractieleden geven toe lichting op gemeentepolitiek. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jubileumviering volksdans groepen voor ouderen. Dorps huis. 14.00-17.00 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 27 november Zierikzee Stad en Lande-vergadering in Concertzaal. 19.30 uur. Neeltje Jans Officiële presentatie boek De ramp een reconstructie. Ir. Tbpshuis. 17.00 uur. Kerkwerve Jazz-avond in dorpshuis 't Zuudènde, m.m.v. Saldis Jazz Bluesband, Ons Genoegen en Saxomaniacs. Aanvang 20.00 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering gemengd koor Nu met Hope. De Schutse. 19.30 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Scharendijke Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Putmeet. 14.00 uur. Dreischor Spruitkoolexcursie. Helleweg 3. 15.30 uur. Lezing met dia's over Saoedi- Arabië. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 28 november Zierikzee Sinterklaasfeest. Kinderboer derij De Punt. 14.30 tot 17.00 uur. Culturele manifestatie Schouws.Spel. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Serooskerke Feestavond dorpsgemeenschap Serooskerke e.o. Dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Playback wedstrijd. De Schut se. 19.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Brouwershaven Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 13.00 uur. Zonnemaire Aankomst Sinterklaas. Haven Bommenede. 10.00 uur. Noordgouwe Intocht Sinterklaas. Door dorp. 13.30 uur. Nieuwerkerk Intocht Sinterklaas. Dorp. 10.00 uur. Jubileumconcert Cantiona Mu- sicum. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Oosterland Intocht Sinterklaas. Dorp. 14.00 uur. Bruinisse Concours voor paarden en po- nies: Dressuur. Hippisch Cen trum De Grevelingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2