uw mm m GRATIS ADVERTENTIE 'Naar kinderen luisteren is minstens zo belangrijk als creatief met ze bezig zijn' 0 SCHOUWEN-DUIVELAND Paternoster door de ANBO voorzien van ringleiding r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3QbS Juffrouw Hage bijna 25 jaar handwerkonderwijzeres bij openbare basisscholen in Duiveland v,,| t I i i 1 Gebruik van Zeeuwse zomerbus groeit flink Inbraak clubhuis tennis vereniging Aanrijding Oosterland Ombudsman: Arbeidsvoor ziening handelt beroeps schriften te traag af I- dé krant van schouwen-duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25263 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 1 m Mevrouw Hage: ,,Ik ga toch nog helpen bij de creativiteitslessen, anders is de overgang zo groot". (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Ze leefde intensief mee met de verhalen die de leerlingen haar tijdens de les vertelden. In haar fietstas zat altijd een zak drop waaruit ze na de les trakteerde omdat de kinderen weer zo goed hadden gewerkt. Bijna 25 jaar reed mevrouw A. M. Hage-Hage vanuit haar woonplaats Ouwerkerk door weer en wind op de fiets naar de openbare basisscholen in de gemeente Duiveland om de kinderen handvaardigheid bij te brengen. In die periode evalueerden de les sen van nuttige handwerken voor meisjes tot creativiteitslessen voor jongens en meisjes, van het aanleren van basistechnieken als breien en borduren tot 'lekker bezig zijn op creatief gebied'. Vorige week nam juffrouw Ha ge officieel afscheid. Op basis van de DOP-regeling (Door stroming Onderwijzend Perso neel) is zij gestopt met haar baan, maar desondanks is zij wekelijks als vrijwilligster aanwezig bij de creativi teitslessen in de obs Ooster burcht te Oosterland. ,,Die les sen worden nu door ouders ver zorgd. Het is gemakkelijk dat ik er bij ben, ik weet alles te staan. En op die manier is de overgang voor mij ook niet zo groot. Ik ben met mijn baan ge stopt omdat ik daardoor ande re jongere leerkrachten een kans kan geven. Maar eigenlijk heb ik er nu al spijt van, omdat ik de kinderen mis". In de plaats van mevrouw Hage wordt op de Oosterburcht nu een speciale leerkracht aange trokken voor probleemkinde ren. Mevrouw Hage werd 59 jaar ge leden geboren in Oosterland, waar zij als PTT-telefoniste werkte tot het automatisch te lefoonverkeer werd ingevoerd. Vanwege overplaatsing naar de internationale telefoondienst verhuisde zij naar Rotterdam, waar zij tevens de handwerk- akte behaalde. Door haar hu welijk met de Ouwerkerkse timmerman Hage keerde zij te rug naar Schouwen-Duiveland. ,,Toen ik een jaar of zeven was getrouwd werd ik door de hoofden van de openbare lage re scholen in Oosterland en Nieuwerkerk gevraagd om te komen werken als handwerk- lerares. We hadden nog geen kinderen, dus dat vond ik wel een goed idee". Ondanks het feit dat ze vrij snel daarna in verwachting raakte, bleef mevrouw Hage bijna 25 jaar achter elkaar ac tief als handwerkjuffrouw. Al die jaren in Oosterland, tien jaar in de openbare school in Nieuwerkerk, tien jaar in Ouwerkerk en een jaar in Sir- jansland. ,,Als ik moest wer ken bracht ik mijn dochtertje bij familie in Oosterland of Ouwerkerk". Omdat dat alles per fiets gebeurde was me vrouw Hage een groot gedeelte van de week met haar werk zaamheden voor de scholen be zig. „Het vergde wel veel tijd, maar dat had ik er graag voor over. Op de fiets zag je de eerste krokussen en de reigers langs de slootkant". Ook het contact met de leerlin gen was in de loop der jaren een bron van plezier voor de handwerkjuffrouw. „Kinderen zijn heel open en spontaan. Als ze merken dat je belangstelling voor ze hebt vertellen ze van al les. Dat hun oma is overleden of dat ze ergens bang voor zijn. Dan moet je even aandacht aan ze besteden. Want naar kinde ren luisteren is minstens zo be langrijk als creatief met ze be zig zijn". Toen mevrouw Hage als vakle rares begon heetten haar werk zaamheden nog nuttige hand werken voor meisjes. „Ik leer de de kinderen basistechnie ken zoals breien, haken en naaien op de machine. Daar is niets meer van overgebleven". Dat kwam omdat de creatieve vorming in de loop van de ja ren een steeds grotere rol in de lessen kreeg. „Eerst verander de de omschrijving van de les sen van nuttige handwerken in handwerken voor meisjes. Dat hield in dat er ook met verf en papier gewerkt werd. Stempe len, spattèn, sjabloneren en we deden ook macramé". Via het behalen van het creati- viteitsdiploma schoolde juf frouw Hage zichzelf bij en on geveer vijf jaar geleden kwa men ook de jongens naar de creativiteitslessen. „Ik presen teerde de lessen toen samen met de groepsleerkracht. Er werd meestal gewerkt aan de hand van een thema en vaak waardeloos materiaal gebruikt als grondstof. Het belangrijk ste was om de kinderen lekker creatief bezig te laten zijn". Hoewel juffrouw Hage begrip had voor die ontwikkeling heeft het haar altijd gespeten dat het bijbrengen van ba sistechnieken als breien, ha ken en naaien daardoor is weg gevallen. „Vroeger bewaarden de kinde ren vaak de werkstukken die ze maakten. Een boekenlegger die ze borduurden of poppe- kleertjes die ze breiden bij voorbeeld. Bij werkstukken die zijn gemaakt van waarde loos materiaal zie je dat toch minder. Dikwijls vond ik die na afloop van de lessen in de bosjes rond het schoolplein", juffrouw Hage probeert daar om nog steeds om de kinderen tussen de creatieve uitingen dingen te leren als het aanzet ten van een knoop, het aan brengen van een knoop en het maken van een lusje, ook aan de jongens. „Aan alle kinderen die er belangstelling voor to nen". Behalve tijdens de creativi teitslessen was juffrouw Hage ook altijd present tijdens schoolkampen of andere niet- alledaagse schoolactiviteiten. „Als ik tijdens zo'n kampweek meehielp om voor het eten te zorgen voelde ik me net de moeder van een heel groot ge zin". Ze zegt haar werk altijd heel leuk te hebben gevonden omdat andere persoonlijke beslommeringen er door op de achtergrond werden gedron gen. „En het is heel leuk om kinderen iets te leren en dan te zien dat daar een stijgende lijn in zit". Dat de waardering voor haar werk ook van de andere kant kwam, bleek afgelopen don derdag toen in de Oosterburcht afscheid van haar werd geno men. „De kinderen hebben al lemaal iets voor me gemaakt. Een tekening of een klein werkstukje, heel leuk". Voor het begin van de kerstvakantie trakteert juffrouw Hage de kinderen vanwege haar af scheid. Maar ondanks dat alles is zij gewoon iedere week op school tijdens de creativi- teitsles. „Daar ga ik mee door zolang ze me niet wegsturen. Want het is een prachtige ma nier om af te bouwen". ZIERIKZEE - Ik versta het niet, wat zegt ie nou Met die klacht dat een spreker niet te volgen is heeft de afdeling Zierikzee van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) korte metten gemaakt. Sinds vorige week is de Paternoster, het onderkomen dat de ANBO met de FNV deelt, uitge rust met een ringleiding voor slechthorenden. Een ringleiding hoort erbij, ze ker in een gebouw dat dienst doet als ontmoetingsplaats voor ouderen. Jarenlang echter ontbrak zo'n voorziening voor slechthorenden in de Pater noster, het gebouw waarin de ANBO-Zierikzee vanaf 1986 re sideert. Dat leverde weieens klachten op van slechthoren den die zeker achterin het lang gerekte zaaltje niet alle spre kers konden volgen. Dat gold ook voor de gebrui kers van een gehoorapparaat. Maakten ze gebruik van hun „derde oor" dan leverde dat een hoop herrie in hun hoofd op omdat behalve de spreker ook het geroezemoes werd ver sterkt. Tijdens een van de maandelijkse themamiddagen maakte de heer J. J. Marks van de Vereniging van Slechthoren den in Zeeland de ANBO warm voor zo'n ringleiding. Door zo'n installatie zouden klach ten van een slechte verstaan baarheid voortaan tot het ver leden behoren. Zelfwerkzaamheid Met een gift van ongeveer vier honderd gulden van de Stich ting Bevordering Gezondheids- en Maatschappelijke Zorg Schouwen-Duiveland en de no dige zelfwerkzaamheid van de ANBO-leden Snijders en Pronk is de Paternoster nu een van de eerste openbare gebou wen in Zierikzee mét een ring leiding. Die ringleiding bestaat uit een versterker, enkele meters draad en drie microfoons, waarvan er normaliter twee op de versterker van de ringlei ding zijn aangesloten. De ene microfoon is gereserveerd voor de spreker, terwijl de andere microfoon bedoeld is voor op merkingen vanuit de zaal. De derde microfoon werkt op bat terijen en is vooral voor slecht horenden zonder gehoorappa raat. Toegankelijkheid Met het aanbrengen van deze ringleiding, keurig wegge werkt achter de plinten, is de toegankelijkheid van de Pater noster weer een stukje verbe terd. Zoals het er nu naar uit ziet zal de ANBO-Zierikzee daar nog geruime tijd van kun nen profiteren, nu duidelijk is dat het gebouw vooralsnog niet wordt ingericht als werkruim te voor het streekarchivariaat. Dit gezien de hoge kosten en de onduidelijkheid over het wel of niet doorgaan van een gemeen telijke herindeling. Vooralsnog blijft de Paternoster dan ook het ontmoetingspunt voor ou deren. Groei van 40 procent MIDDELBURG - De zomerbus heeft iri Zeeland het afgelopen seizoen 145.000 passagiers ver voerd. Dat is een groei van 40 procent ten op zichte van 1991. De zomerbussen hebben ge zorgd voor een besparing van ongeveer 160.000 autokilometers, een toename ten opzichte van 1991 van 60 procent. Dit blijkt uit een evaluatie van het project. De NS-strandexpres, die vo rig jaar 2.000 passagiers vervoerde, en de zomerbus op Voome (dit seizoen voor het eerst in het project) vol deden niet aan de verwach tingen. Einde van de groei van het zomerbusproject is nog niet in zicht. Hierbij wordt aangetekend dat het experiment op Schouwen- Duiveland, waar het toeris tisch bedrijfsleven buskaar- ten gratis of tegen geringe vergoeding verstrekte, voor een extra groei heeft ge zorgd. In 1991 bedroeg het finan cieel tekort van het project 100.000 gulden. Voor 1992 wordt gerekend op een slui tend financieel resultaat. Verzelfstandiging van het project na een aanloopperi ode blijft uitgangspunt. In 1993 haakt het ministerie van economische zaken, dat de afgelopen twee jaar 375.000 gulden bijdroeg, af. De omvang waarin de zo merbus volgend seizoen rijdt, is afhankelijk van de bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat en de voorwaarden hierbij. Hierover zijn vervoersbe drijven en de provincie nog in gesprek met het ministe rie. De intentie van de pro vincie is in elk geval de zo merbus in 1993 weer te laten rijden. De kunst van het luisteren is dikwijls moeilijker dan die van spreken. Wijnaendts Frandien Een bui HET WEER In de nacht regen. In de ochtend van het westen uit enkele opklarin gen afgewisseld door een bui. Mi- nimumtemp. ±8 graden. Middag- temp. ±11 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, vrij krachtig, 5, aan de kust hard of stormachtig, 7 8. 1 3 VVV-FUSIE De fusie van de VVV-Renesse en de VW-Burgh- Haamstede is in grote lijnen geregeld. 3 VERBOUWING De verbouwing van de ING-bank in de Lange Nobel- straat te Zierikzee is klaar. 6 NOMEN NESCIO De ziekenomroep Nomen Nescio vierde haar tien jarig bestaan. 9 MOSSELLOOP John Vermeule won de vijfentwintigste Mosselloop in Westenschouwen. Dit nummer uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De heer D. K. uit Zierikzee deed aangifte van een inbraak in het clubhuis van de Zierikzeese tennisver eniging. Tussen 21 en 23 november dron gen onbekenden door middel van braak in het clubhuis bin nen. Zij braken een kluis open en stalen daaruit een hoeveel heid contant geld. Verder werd snoep, koffie en frisdrank ge stolen. OOSTERLAND - Twee perso nenauto's werden beschadigd bij een aanrijding die maan dagmiddag plaats vond op de kruising Leuvenstraat/Oud Heiligenweg te Oosterland. Het ongeluk gebeurde om on geveer 13.10 uur toen de heer L. W. B. met zijn auto over de Oud Heiligenweg in de richting Rijksweg N-59 reed. Mevrouw S. V. reed op dat moment met haar auto over de Leuvenstraat en wilde rechtdoor de Oud Hei ligenweg oversteken. Zij zou daarbij de auto van de heer B. te laat hebben gezien. Het ge volg was een aanrijding waar bij beide voertuigen werden beschadigd. DEN HAAG - De Nationale Ombudsman heeft het Cen traal Bestuur voor de Arbeids voorziening (CBA) met klem aanbevolen om voor 1 januari 1994 de achterstand bij afhan deling van bezwaar- en be roepsschriften weg te werken. In een eigener beweging uitge bracht rapport signaleert drs. M. Oosting dat de termijnen van maximaal 60 dagen voor een bezwaarschrift en 90 dagen indien er een commissie van advies wordt ingeschakeld, al ruim twee jaar lang worden overschreden. In de praktijk is met afhandeling tien maanden gemoeid. Op 1 januari 1994 wordt de Al gemene wet bestuursrecht van kracht, die voor de hele over heid afhandelingstermijnen stelt. Oosting vindt het van be lang dat het CBA tijdig de af handelingstermijnen terug brengt tot de wettelijk voorge schreven termijn. Bovendien moet het CBA cliënten er op wijzen dat zij als de termijnen worden overschreden, het recht hebben daartegen beroep in te stellen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN^j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1