Oneens met kritiek CDA op 40 meter hoge windturbines College Bru wil Zeeuws Orkest subsidie geven Achterstand vergunningen kan nog worden ingehaald B en w Zierikzee: Standpunt Zierikzees college: Bekijken of in Bruinisse concert kan worden gehouden 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Het bezwaar van de Christendemocraten tegen het plaatsen van veertig meter hoge windturbines in het gebied tussen Nieuwe Koolweg-Gast- huisdreef en Zandweg deelt het dagelijks bestuur (b en w) van Zierikzee niet. Dit antwoorden burgemeester en wethouders naar aanleiding van een de van vragen die het CDA in zijn algemene beschouwingen stelt. De christendemocraten hebben geen bezwaar tegen windturbi nes, alleen in het gebied tussen Nieuwe Kooiweg, Zandweg en Gasthuisdreef vinden ze een maximale hoogte van veertig meter te hoog. Het CDA ziet de maximale hoogte voor dit ge bied liever beperkt tot 25 me ter. Het college is het niet eens met dat CDA-standpunt. Tb meer omdat een windturbine van veertig meter niet zonder meer mag. Voor het plaatsen van turbines hoger dan 20 me ter, moeten bepaalde procedu res worden gevolgd. Wat het college niet begrijpt is dat de bezwaren van het CDA alleen betrekking hebben op ge noemd gebied en niet op de oostkant van de gemeente. In antwoord op de vragen van zowel WD als CDA en RPF/ SGP/GPV meldt het college dat in de Zuidhoek en op het Haringvlietplein in totaal 9509 m2 aan industrie- cq bedrijfs- grond is verkocht, ter waarde van in totaal 430.765 gulden. Daarnaast zijn er in de Zuid hoek opties voor in totaal 9344 m2. Begin '93 wordt een begin gemaakt met het bouwrijp ma ken van een tweede bedrijven terrein aan de Boerenweg. Daarvoor hebben zich nog geen potentiële kopers aangediend. Toerisme Wat de toekomst de WV bren gen moge is ook voor het colle ge op dit moment nog niet pre cies duidelijk. Dit heeft te ma ken met de aanvraag van de S- status voor het WV-kantoor. Onduidelijk is of één van de andere VVV-kantoren op Schouwen-Duiveland de A- status (hoofdpost) zal krijgen of dat de ,VW-Zierikzee aan sluiting moet zoeken bij Mid delburg of Vlissingen. Het ont wikkelen van een visie op de gewenste toeristische ontwik kelingen in de toekomst wordt het werk van een werkgroep die daarbij steun krijgt van een stagiaire van de Land bouwuniversiteit van Wagenin- gen en een klankbord. Wie een plaatsje in beide werkgroepen moet krijgen is iets waarin de commisie middenstand, re creatie en toerisme moet advi- Toeristenbelasting De suggestie van de PvdA om ook in Zierikzee een toeristen belasting in te voeren krijgt binnen het college weinig bij val. Deze is dan ook niet van plan om het invoeren van zo'n belasting te bevorderen. Als argument hiervoor wordt het relatief geringe aantal over nachtingen in hotels en op cam pings genoemd. Bij invoering van een toeristenbelasting zul len de inkomsten niet in ver houding staan tot de kosten die gepaard gaan met het heffen en innen van deze belasting. Het invoeren van een toeristenbe lasting zou er ook weieens toe kunnen leiden dat minder bo ten in Zierikzee afmeren, om dat de ligplaatsen in de Zierik-1 zeese haven daardoor duurder worden dan in de omringende havens. Voorlichting De vrees van de WD dat het bijstellen van de twaalf jaar oude voorlichtingsnota tot ge volg heeft dat de zoveelste nota wordt opgesteld en vervolgens in de la verdwijnt is onge grond. Dit bijstellen komt erop neer dat een beknopte beleids visie op papier wordt gezet, waarin voorstellen staan om de voorlichting te verbeteren om zodoende de afstand tussen burgers en bestuur te verklei nen. De discussie over hoe dat voorlichtingsbeleid eruit moet zien zal binnen de commissie algemene en bestuurlijke za ken worden gevoerd. Een mogelijkheid om die af stand tussen burger en over heid te verkleinen is het instel len van een informatiebalie of een service-loket. Die gedachte die de PvdA in zijn algemene beschouwingen oppert wil het college nader bestuderen en verder uitwerken in de voor lichtingsnota. Eén ding is ech ter zeker, voor het bezetten van zo'n informatieloket kan geen extra personeel worden aange trokken. De gedachte van het CDA om een deel van de inkomsten uit het betaald parkeren te reser veren voor het (versneld) uit breiden van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat vindt het college op dit moment niet verstandig. B en w willen eerst het verkeersstructuurplan af wachten. Wel worden de uit breidingsmogelijkheden voor de parkeerterreinen aan de Hoofdpoortstraat en Mossel boomgaard binnenkort in kaart gebracht. Wat het ver keersstructuurplan betreft ver wacht het college dat dit vee lomvattende plan eind volgend jaar klaar is voor inspraak. Het college vindt die inspraak, waardoor burgers en belangen organisaties hun mening over het ontwerp-plan kunnen ge ven niet meer dan logisch. Ontwikkelings samenwerking De kritische vragen van de WD over het draagvlak van de werkgroep ontwikkelingssa menwerking vindt het college op dit moment voorbarig. De VVD laat zich in zijn algemene beschouwingen wat sceptisch uit over het feit dat de werk groep afgelopen jaar overigens buiten haar schuld om- - nog geen project heeft kunnen „adopteren". Volgens het college zal die projectkop peling in 1993 wel van de grond komen. Uitspraken over het al dan niet voortzetten van de werkgroep zijn op dit moment nog wat voorbarig. Mocht ook in 1993 weinig voortgang wor den gemaakt dan zal een kriti sche noot wat betreft de voort gang van de werkgroep op zijn plaats zijn. ZIERIKZEE - Het feit dat tot nu toe de jaartaak voor het aantal te verlenen hinderwetvergunningen niet is gehaald betekent niet automatisch dat het on mogelijk wordt om met ingang van 1995 een vol doende aantal vergunningen te hebben verleend aan hinderwetplichtige bedrijven. Om die streefdatum te halen zijn wel extra inspanningen nodig, zo mel den b en w in antwoord op de vragen van CDA, PvdA, RPF/SGP/GPV en VVD. Het college denkt er dan ook aan om de raad een extra kre diet te vragen voor of het inhu ren van een extern bureau dan wel voor het inhuren van extra „menskracht". Het feit dat on danks het inschakelen van een extern bureau de jaartaak toch niet is gerealiseerd is geen re den om te constateren dat het bureau niet aan de verwachtin gen heeft voldaan. Het inscha kelen van dit bureau mag vol gens het college niet worden gezien als een inhaaloperatie maar als een van de onderdelen daarvan. Mocht Zierikzee er ondanks al les niet in slagen om begin '95 te beschikken over een toerei kend niveau in vergunningver lening, dan is het Oosterschel- destadje waarschijnlijk niet de enige gemeente die dat over komt. Volgen^ het college kam pen ook andere gemeenten met dit probleem. Bang dat Zierik zee hierdoor geld misloopt, dat in het kader van het Besluit Uitvoering Gemeentelijke Mi lieutaken (BUGM), en het Na tionaal Milieu Beleidsplan (NMP en NMP door het rijk beschikbaar wordt gesteld, is het college niet. Want stellen b en w, het ministerie van VROM vordert op dit moment pas geld terug als duidelijk blijkt dat de gemeente te weinig inspan ningen levert wat betreft de uitvoering van milieutaken. Dit door bij voorbeeld gelden voor milieudoeleinden (BUGM, NMP(+)) onvoldoende of zelfs voor andere doeleinden te besteden. Dit jaar nog krijgt de Zierikzeese gemeenteraad een BUGM-verantwoordings- formulier over 1991 voorge legd. Milieuzorg systeem Volgend jaar wil het Zierikzee se college een begin maken met het opzetten van een bedrijfs intern milieuzorgsysteem voor de eigen organisatie. Volgens een ontwerp-samenwerkings- plan, dat door de zes gemeen ten op basis van het NMP/ NMP+ wordt opgesteld moe ten Westerschouwen en Mid- denschouwen samen het voor touw nemen bij het opzetten van zo'n gemeentelijk bedrijf sintern milieuzorgsysteem. Af hankelijk van de ervaringen van deze twee gemeenten met zo'n milieuzorgsysteem ver wacht het college in het laatste kwartaal van '93 over een blauwdruk van zo'n bedrijfsin tern milieuzorgsysteem te be schikken. Sloop Eerder al wordt een begin ge maakt met de verplaatsing (eerste fase) van de dienst ge meentewerken. In concreto be tekent dit dat het nieuwe ter rein van de gemeentewerk plaats omheind wordt. Momen teel wordt nog gewerkt aan het opstellen van een plan voor de sloopwerkzaamheden van de daar aanwezige opstallen. Dit sloopplan wordt naar verwacht begin '93 uitgevoerd. KAATSHEUVEL/DALLAS - De Efteling in Kaatsheuvel is zaterdagavond in Dallas be kroond met de Applause Award, de prijs voor het beste attractiepark ter wereld. De Efteling heeft dit zondag be kendgemaakt. De Applause Award wordt eens in de twee jaar uitgereikt aan het park waarvan het management, de organisatie en de creatieve groei, de gehele recreatiebran che hebben geïnspireerd, door visie, originaliteit en een ster ke bedrijfsontwikkeling. Tbt de genomineerden boorden on der andere ook Universal Filmstudio's in Hollywood, Ocean Park in Hong Kong en Six Flags Magic Mountain in de Verenigde Staten. BRUINISSE - Tijdens de raadsvergadering die op donderdag 26 november wordt gehouden in het Bru- se gemeentehuis, zal het college van burgemeester en wethouders aan de raad voorstellen om het Zeeuws Orkest te subsidiëren met 500 gulden. Het betreft voorlopig een een malige subsidie. Het Bruse col lege wil die verstrekken omdat uit overleg met het Zeeuws or kest is gebeleken dat de kosten van het orkest zijn toegenomen als gevolg van een verhoging van het artistieke niveau en uitbreiding van de activiteiten. In de afgelopen jaren nam het provinciaal bestuur van Zee land de jaarlijkse kostenstij ging van het orkest voor haar rekening, terwijl de gemeente lijke bijdragen gelijk bleven. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes heeft de gemeenten in Zeeland nu gevraagd om de kostenstijging op te vangen door een bijdrage of (wanneer men het orkest al subsidieerde) een hogere bijdrage Bruinisse subsidieërde het Zeeuws Orkest nog niet. Maar de burgemeester en de wethou ders yinden dat het orkest een belangrijk onderdeel vormt van de culturele voorzieningen in de provincie. Daarom komen zij met het voorstel vijfhon derd gulden bij te dragen aan de kosten van het orkest in 1993. Volgend jaar wordt op nieuw bekeken of een subsidie zal worden bijgedragen. De Bruse adviescommissie fi nanciën heeft een positief ad vies uitgebracht inzake de voorgenomen subsidie. Wel kwam vanuit de commissie de vraag naar voren of het Zeeuws Orkest ook een keer een con cert in Bruinisse kan geven. Het college van b en w heeft toegezegd te zullen onderzoe ken of dat in ruimtelijk, tech nisch en financieel opzicht mo gelijk is. De agenda van de raadsverga dering omvat verder een aantal verordeningen en regelingen waarin veranderingen zijn aan gebracht en die daarom op nieuw moeten worden vastge steld. Zo is er de reiskosten- en onkostenvergoeding voor wet houders waarin wordt bepaald dat wethouders voortaan jaar lijks een vast bedrag voor reis- en onkosten krijgen. Tbt nu toe werd dat bedrag vastgesteld op basis van ingediende declara ties. Nu het overleg tussen de zes ge meenten over de financiële ver deling van de kosten voor de vorming van een Halt-bureau is vastgelopen, stelt het Bruse college de raad voor om als ge meente Bruinisse zelfstandig aansluiting te zoeken bij het regionaal Halt-bureau De Bevelanden-Tholen. Via een Halt-bureau wordt het vanda lisme in een bepaalde regio aangepakt. Ook in de gemeen te Bruinisse wanneer de raad donderdag tot aansluiting zou beslissen. De kosten daarvan bedragen een gulden per inwo ner. Maar door een subsidie van de rijksoverheid worden die in het eerste jaar gehal veerd tot vijftig cent per inwo ner. Het Bruse college wil de ge meente ook wel laten meebeta len aan het project Voorlich ting aan ouderen op Schouwen- Duiveland. Een 35.000 gulden kostend project waarmee oude ren via brochures, folders, the mamiddagen en publiciteit worden geïnformeerd over al lerlei mogelijkheden die er voor hen bestaan en rechten die ze hebben. Aan de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland gezamenlijk wordt daarvoor een bijdrage van 9.300 gulden (26 procent van de kosten) ge vraagd. Dat komt voor Brui nisse neer op 31 cent per inwo ner ofwel bijna duizend gul den. Het college van b en w wil dit bedrag beschikbaar stellen onder voorwaarde dat dit het maximum bedrag is. De gemeenteraadsvergadering waarin over dit alles wordt be slist kan doör iedere bealngstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Donderdag 26 november in het Bruse gemeentehuis, vanaf 19.30 uur. ZIERIKZEE PCOB-themamiddag goed bezocht De thema-middag over dieet voeding die werd gehouden op initiatief van de Protestants Christelijke Ouderen Bond trok zoveel belangstellenden dat de grote zaal van De Drie hoek helemaal vol zat. De bij eenkomst werd geopend door voorzitter K. T. de Jonge die daarbij aandacht besteedde aan het thema Recht en gerech tigheid. Hij ging daarbij in op de gezondheidszorg in de toe komst, met name waar de gren zen moeten worden gelegd. Ook verwees de heer De Jonge naar het naderende kerstfeest, het feest van vrede en gerech tigheid voor alle volken. Het thema van de middag: dieet voeding, werd behandeld door mevrouw M. M. Moelker-van de Stolpe. Zij gaf informatie over het dieet voor suikerziek te, een aandoening waarmee veel ouderen te maken krijgen. Kenmerkende verschijnselen zijn vermoeidheid, dorst en veel plassen. Uit de uiteenzet ting bleek dat suikerziekte al tijd serieus behandeld moet worden. Naast injecties met in suline is het nauwgezet volgen van een dieet heel belangrijk. Men moet daarbij een juiste hoeveelheid koolhydraten bin nenkrijgen die de glucose moe ten aanmaken. Suikerziekte is volgens de diëtiste niet te voor komen. Men kan er alleen voor zorgen niet te zwaar te worden. House-party Op initiatief van de disc- jockey's van twee discotheken in Renesse, S. Verschuur en D. Vleugel wordt op 27 november in discotheek Trinity een house-party ghouden. Het feest draagt de titel Looney Tu nes. Er wordt een andere soort house gedraaid dan gebruike lijk is in de discotheken te Re- nesse. Daarbij grijpen de DJ's regelmatig terug naar de housemuziek uit het acid- tijdperk van enkele jaren gele den. Ook worden de nieuwste platen uit Rotterdam, Amster dam en Chicago gedraaid. Een van de drie DJ's is M. Paarde- koper, bekend door de projec ten Exposure en the Gateway Experience waarmee hij platen uitbracht in Europa en Ameri ka. De house-party begint om 22.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Gemeentepolitiek Tijdens een ledenvergadering van de afdeling Westerschou wen van de politieke partij CDA zal worden gesproken over de gemeentepolitiek. Het onderwerp wordt toegelicht door drie CDA-fractieleden. De bijeenkomst wordt gehouden in de Gereformeerde kerk en •begint om 19.30 uur. Eerst komt een huishoudelijk ge deelte aan de orde. Kerst work-shop In verband met het naderende kerstfeest hield de afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen een kerst work-shop. Daarbij werden onder leiding van enkele vrouwen van de af deling kerstversieringen, wenskaarten en doosjes ge maakt waarin kraaltjes, bor duur- en plakwerk, patchwork of pergamano werden ver werkt. Vele afdelingsleden na men een eigengemaakt werkstukje mee naar huis. Men was daarover zo enthou siast dat om herhaling van een dergelijke handwerkmiddag werd gevraagd. Op dinsdag 1 december viert de afdeling het Sinterklaasfeest met ouder wetse Zeeuwse spelletjes en op 15 december is de Kerstmid dag. Beide evenementen wor den gehouden in de Gerefor meerde kerk te Haamstede en beginnen om 14.00 uur. BROUWERSHAVEN Activiteiten NBvP Tijdens een bijeenkomst van de afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) in het Tonnenmagazijn gaf de heer A. Viergever uit Burgh- Haamstede informatie over de vroegere RTM; de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij. Hij vertoonde een film uit 1928 over het vervoersbedrijf. De RTM had toen al behoorlijk veel lijnen. Via de film werd een reis gemaakt vanuit de Ro zenstraat in Rotterdam naar de suikerfabriek in Puttershoek. Een reis van Rotterdam naar Brouwershaven duurde inder- tijd vier uur. De RTM vervoer de groenten, fruit, vee, melk en suikerbieten. Op verschillende plaatsen langs de lijn stonden j onderhoudswerkplaatsen want alles was in die tijd erg ar- I beidsintensief. Enkele dagen I na de bijeenkomst werd vanuit de afdeling een kerstexcursie gehouden waaraan een groot aantal leden deelnam. Men be zocht een kerstshow van Intra- tuin te Koudekerke. Daarbij werd gedemonstreerd hoe ta felversierselen, menukaarten en geurbollen kunnen worden gemaakt. KERKWERVE Reanimatie-examen Tijdens een examen dat werd gehouden in de Christelijke ba sisschool te Kerkwerve zijn ne gen kandidaten geslaagd voor het examen reanimatie. Het zijn de dames R. van de Hoek en I. Hofman en de heren J. Boot, S. Erkamps, R. Horter, K. de Jong, K. Louwerse, J. van Oeveren en P. Uil. De cursus die zij volgden werd geleid door de arts J. W. F. Loubert en kaderinstructeur K. Uil. Het examen werd afgenomen door de arts J. L. Flach uit Renesse. NIEUWERKERK Verenigd Europa Maastricht en het komende verenigde Europa. Over dit on derwerp wordt op donderdag 3 december een voorlichtings avond gehouden in het dorps huis te Nieuwerkerk. Het be treft een initiatief van de afde ling Duiveland van de politie ke partij WD. Het onderwerp wordt behandeld door het hoofd bureau voorlichting van het Europees Parlement in Den Haag, E. Jansen. De bijeen komst begint om 20.00 uur en kan worden bezocht door iede re belangstellende. BRUINISSE Tholen helpt Polen zoekt breisters De stuwende krachten achter de Stichting Tholen helpt Po len in Bruinisse zijn met man en macht doende om enorme stapels goederen verzendklaar te maken. De bijdragen van de inwoners uit de regio zijn groot en binnenkort vertrekt weer een hulpgoederentransport naar Polen. Voor de Thoolse or ganisatie werden onder leiding van Els Bal onder meer 700 kerstpakketten en vijf rolstoe len verzameld. Een breigroep bestaande uit vriftien actieve dames wist gezamenlijk maar liefst 56 paar sokken, 66 mut sen, 15 sjaals, 23 paar wanten en 51 truien bij elkaar te brei en. Nieuwe breisters binnen deze groep dames zijn hartelijk welkom. Belangstellenden die tijdens de lange winteravon den een steekje voor Polen wil len doen kunnen zich aanmel den bij mevrouw J. IJzelen- berg-Goudzwaard, tel. 1282. Ie dereen die heeft meegewerkt om tot bovengenoemd resul taat te komen wordt namens de Thoolse Stichting door Els Bal hartelijk bedankt. Jaarvergadering Varkenshond De leden van de Varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp in Bruinisse kwamen vo rige week donderdag in hotel Storm bijeen voor de 99ste jaarvergadering. Na de wel komstwoorden van voorzitter C. Bal werden onder het genot van koffie met een paling broodje de notulen en het fi nanciële plaatje van de vereni ging onder de loep genomen. Mevrouw J. IJzelenberg- Goudzwaard en K. Hoek wer den herkozen als bestuurslid. Mevrouw J. Ahrens-Bal verliet dit jaar het bestuur wegens verhuizing. De zestien aanwe zigen opperden tijdens de rondvraag verschillende voor stellen over de manier waarop het 100-jarig bestaan van deze oudste Bruse vereniging ge vierd zou kunnen worden. Van uit de zaal kwamen voldoende suggesties die door het bestuur nader worden uitgewerkt. Na afloop van het officiële gedeel te volgde een gezellig samen zijn waarbij traditioneel de sjoeltafel op de proppen kwam. Toen volgens voorzitter Bal de tijd van gaan gekomen was, sprak hij de wens uit vol gend jaar allen weer in goede gezondheid te mogen begroe ten voor de viering van het ju bileum dat nu reeds uniek is. Vogeltentoonstelling De Nachtegaal Vogelvereniging De Nachte gaal in Bruinisse houdt op vrij dag 27 november en zaterdag 28 november een grote vogelten toonstelling in het dorpshuis aan de Molenstraat. Op vrij dagavond om 19.00 uur neemt burgemeester A. Vogelaar de openingshandeling voor zijn rekening. Vogels van velerlei pluimage zullen tijdens de ten toonstelling te kijk worden ge zet. Bovendien is in het dorps huis gelegenheid om de volgels onderling te ruilen. Voor de kinderen van de basisscholen is er een kleurwedstrijd. Ver der is tijdens de tentoonstel ling een schiettent en het Rad van Avontuur. Volop prijzen zijn te winnen zoals vleespak ketten, taarten en boterletters. Leden van de tekenclub stellen tijdens de beurs hun zelfge maakte schilderijen ten toon. De openingstijden zijn op vrij dag van 19.00 uur tot 22.00 uur. Op zaterdag gaan de deuren van het dorpshuis open van 14.00 uur tot 22.00 uur. De toe gang is gratis. GOES Durf eri zelfvertrouwen Op initiatief van de stichting Regionaal Educatief Centrum voor Volwassenen (REC) wordt in het REC-gebouw te Goes een cursus Meer durf en zelfver trouwen gehouden. De kursus is bedoeld om mensen die erg verlegen zijn te helpen bij het overwinnen van schroom, het opkomen voor zichzelf en het verminderen van spanning in sociale contacten. De cursus omvat dertien bijeenkomsten die wordpn gehouden op don derdagavond. belangstellen den kunnen voor informatie of aanmelding telefoneren via te lefoonnummer 01100-31170. MIDDELBURG Zeeland in film en video Op woensdag 9 december wordt in de Abdij te Middel burg het eerste exemplaar van de catalogus Zeeland in film en video aangeboden aan gedepu teerde D. J. P. Bruinooge. Het betreft een initiatief van de werkgroep Zeeuws Filmar chief die een inventarisatie heeft gemaakt over alle films en video's die in de loop der tijd zijn gemaakt over Zeeland. Hieronder bevinden zich ook opnamen van particulieren. Het is de bedoeling dat de cata logus nog wordt aangevuld met materiaal dat zich bevindt in bewaarplaatsen buiten Zee land. Gay en lesbian filmfestival Op initiatief van de afdeling Midden-Zeeland van Neder landse Vereniging tot Integra tie van homosexualiteit COC wordt van 24 november tot en met 3 december in Middelburg een gay en lesbian flimfestival gehouden. Het evenement vindt plaats in het Schutters hof theater en omvat een aantal films waarop homosexuele re laties op verschillende wijze worden belicht. Het festival wordt gesubsidieerd door de gemeente Middelburg. Expositie Ibt en met 15 februari is in het Zeeuws Museum te Middelburg een expositie van schilderijen en tekeningen van de Middel burgse schilders Jan Frederik Schutz (1817-1888) en Willem Johannes Schuts (1854-1933). Het betreft een eigen collectie van het museum die is aange vuld met werken die men in bruikleen heeft van de Zeeuw se Bibliotheek, het Rijksar chief in Zeeland en het Gemeente-archief Middelburg. De kunstenaars Schulz zijn vooral bekend geworden om hun zee- en riviergezichten. De expositie is te zien van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zon dag van 13.30 tot 17.00 uur. Bevrijding of onderdrukking Op initiatief van het comité Stille Tochten Zeeland wordt op vrijdag 27 november in de Engelse Kerk te Middelburg een avondgebedsbijeenkomst gehouden. In het kader van het Columbusjaar heeft de avond het thema bevrijding of onder drukking. Mevrouw J. van Woerkom die net terug is van een reis door Latijns Amerika brengt de aanwezigen op de hoogte van de laatste ontwik kelingen in dat gebied. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Japans VOC-porselein In het Zeeuws Museum te Mid delburg is tijdens openenings- uren een collectie Japans por selein te zien dat werd ge maakt volgens de procedure die werd gebruikt van de ze ventiende eeuw tot de ophef fing van de Verenigde Oostin- dische Compagnie. Overleg van enkele Nederlandse mu seumdirecteuren met het Ja panse keramiekcentrum Arita heeft er toe geleid dat dit veel kleurige porselein weer terug in produktie werd genomen. Het is te zien in enkele Neder landse musea, waaronder het Zeeuws Museum en kan daar ook worden besteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6