'Mensen betalen liever voor een mooie verpakking dan voor doordacht produkt' 'In de vrije natuur zouden deze beestjes niet kunnen overleven' Zestig automobilisten reden vrijdag te hard Toekomst Zeeuwse boeren en boerinnen centraal op thema-avond 'Aantal j zieken huis bedden kan nog veel lager' Inbraken in Brouwse botenloods Dronken achter het stuur Automobi liste rijdt op stilstaande auto Inbraak in woning Calandweg Inbraak in auto Vogelshow Zang en Kleur voor het eerst in Nieuwerkerk MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 NR 25262 5 In februari '90 gingen de boeren massaal de straat op om te protesteren tegen het landbouwbeleid. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Als we niet oppassen gaat het helemaal mis met de landbouw. Boerinnen moeten nu al vaak buitenshuis gaan werken om met dat extra inko men hun boerenbedrijf in stand te kunnen houden. Dat is de boodschap zoals die verwoord is in het Manifest voedselproduktie en grondstoffen in de agrari sche sector. Tijdens een themaavond maandag 30 november in café De Gekroon de Suikerbiet in Zierikzee staat de toekomst van de Zeeuwse boeren en boerin nen centraal. Leidraad voor de discussie is genoemd Manifest. De thema-avond is een initiatief van de Werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing. Politie registreert snelheids overtredingen met radarapparatuur ZIERIKZEE - Tijdens een snelheidscontrole met ra darapparatuur die vrijdagmiddag op diverse loka- ties op Schouwen-Duiveland werd gehouden heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 64 automobi listen geregistreerd die te hard reden. In de agrarische sector werken wereldwijd miljoenen mensen. Hun klantenkring bestaat uit de totale wereldbevolking. In veel landen is het vanzelfspre kend dat' er "voldoende voedsel voorhanden is, en dat dan het er eigenlijk niet toe waar dat voedsel vandaan komt. „Alle mensen die politiek, journa listiek of wetenschap bedrij ven, alle mensen in bedrijven, onze hele economie draait ge ruisloos op een sluitend sys teem van voedselvoorziening", aldus het Manifest. Men plaatst daarbij wel meteen de kanttekening dat dat vrijwel naadloze systeem van voedsel voorziening in Europa onder druk staat. Verpaupering Er zijn een aantal ontwikkelin gen gaande die het voor de boe ren moeilijk maken het hoofd boven water te houden. Voor wat betreft een aantal produk- ten is er sprake van overschot ten, hètgeen weer invloed heeft op'de j3rijs die de "boer voor zijn produR'tten krijgt' Vérder héb ben de Gattonderhandelingen nog steeds niet tot nieuwe af spraken geleid en krijgen de boeren ook nog eens te maken met steeds strenger wordende milieu-eisen. Vooral voor klei ne boeren wordt het steeds moeilijker om te overleven. Ook in Zeeland raken steeds meer boeren in de problemen. Volgens mr, W. Smallegange, één van de inleiders tijdens de themadag, staat 70 procent van de Zeeuwse akkerbouwbedrij ven er slecht voor. Hij waar schuwt voor onzichtbare ver paupering die zich uit in het in teren op het eigen vermogen, achterstallig onderhoud van gebouwen en erf, gelatenheid en verbittering. Volgens Smal legange functioneert een we reldmarkt voor landbouwpro- dukten niet. Daarbij komt dat voedsel een basisvoorziening is, JBij een lagere prijs ontstaat niet meèr vraag en'dat onder scheidt voëdselprodukten van een heleboel andere produk- ten. Mevrouw Josje de Koning bracht voor het eerst in de openbaarheid dat agrarische vrouwen vaak buitenshuis gaan werken om met dat inko men het bedrijf mede in stand te houden. In het Manifest wordt de vraag gesteld of het hier gaat om een ethisch- maatschappelijk vraagstuk, een probleem waar we met z'n allen mee te maken hebben, of een probleem van de agrari sche sector zelf. „Gelet op de keten tussen producent en con sument is de totale samenle ving in beeld en kan dus aan gesproken worden op verant r,. n woordelijkheid", aldus het Ma nifest. „Er valt goed te leven zonder plastic tasje, computer of auto, maar zonder gezond water en voldoende voedsel gaan we dood. Landbouwpro- duktie is nauw verweven met gezond water, gezond voedsel en de invulling van de groene ruimte". Beïnvloeden Met andere woorden; Ieder mens is een deel van het pro bleem, maar ook een deel van de oplossing. „De managers in de industrie, de vakbeweging,, de opinieleiders in de regio en uiteindelijk vooral ook de ge wone burger als consument en de individuele boeren en hun belangenorganisaties zijn ver antwoordelijk", aldus het ma nifest. „Eigenlijk is iedere kas sabon een stembiljet". Met dat laatste doelt men op het feit dat de vraag van de consument in het geval van de boer mede bepalend is voor het aanbod. Een boer die iets teelt waar geen vraag naar is is niet goed bezig. Dé vraag is dan, zo wordt in het Manifest gesteld, of de consument zich laat lei den door reclame en mooie ver pakkingen of bewust kiest voor een bepaald produkt dat Vogelvereniging Zang en Kleur timmert al zo'n twintig jaar aan de weg. De vereniging is ontstaan uit twee kleinere vo gelverenigingen die op het mo ment van samengaan al zo'n veertig jaar bestonden. Alles bij elkaar een rijke traditie derhalve, en al die tijd was Zie rikzee de thuishaven van de vo gelvereniging. Het was voor de leden van Zang en Kleur dan ook even wennen afgelopen weekend. „Het is voor ons een beetje een gok. In Zierikzee wisten ze ons altijd te vinden, maar nu moeten ze er toch voor naar Nieuwerkerk komen". Traditie Het jaarlijks op poten zetten van een grote vogeltentoonstel ling is eveneens een oude tradi tie. „Zo'n tentoonstelling is iets waar de leden van onze vereniging elk jaar weer naar uitkijken", stelt Pipping. Hij legt uit dat een dergelijke vo geltentoonstelling niet alleen versteviging van de onderlinge contacten tot doel heeft maar ook een stukje promotie bete kent voor de vereniging. „Want er komen heus niet alleen vo gelkwekers, maar ook gewoon mensen die het leuk vinden om eens een keer zo'n tentoonstel ling te bezoeken". Het organi seren van een vogeltentoonstel ling is een heel karwei. In het dorpshuis in Nieuwerkerk was het afgelopen weekend het ge- op een bepaalde manier ge teeld is. Zij die kiezen voor het kopen van milieu-vriendelijke pro ducten betalen meer. Milieu vriendelijke produkten zijn nu eenmaal duurder dan traditio neel geteelde produkten. Niet iedereen kan of wil zich die duurdere produkten veroorlo ven. In het Manifest stelt men daar tegenover dat ook de pro ducent recht heeft op een rede lijk inkomen. Maar een rede lijk inkomen is voor lang niet alle boeren weggelegd volgens het Manifest. „De Vrije-markt- economie kent negatieve aspec ten, vooral omdat hier het recht van de sterkste geldt en de zwakkeren offers moeten brengen". Volgens het Manifest zou het met dat in het achter hoofd te overwegen zijn om naast het principe dat de ver vuiler betaalt ook de stelregel 'de gebruiker betaalt' in te voe ren. „Dat betekent het invoeren van milieu als mede kostprijs- bepalende factor. Hierdoor worden milieubelastende pro dukten duurder. Het is van be lang om te beseffen dat slechts 12 procent van ons budget aan voedsel wordt besteed. Me vrouw Kesler merkte in dit verband op dat we nog liever voor stijgende energieverbruik en mooie verpakkingen beta len in plaats van voor een goed doordacht en op duurzame ont wikkeling gebaseerd consump tiepakket", aldus het Manifest. „Er zal voor produkten die mi lieuvriendelijk geteeld worden en onder goede arbeidsomstan digheden voor arbeidskrach ten een prijs bedongen worden. Deze prijs kan alleen tot stand komen in nieuwe verhoudin gen tussen producent en consu ment". Fundamenteel In het Manifest wordt gesteld dat de landbouw voor de sa menleving van fundamenteel belang is. Men koppelt daar de conclusie aan vast dat de sector het daarom verdient om ge steund en beschermd te wor den. „De agrarische sector als bron van alle mogelijkheid tot handelen, overleven en functio neren kan niet als marginaal terzijde geschoven worden. Als wij erkennen dat voedselvoor ziening en landbouwproduktie van fundamenteel belang zijn in een op duurzaamheid ge richte samenleving dan moeten wij allen zowel individueel als collectief toe naar nieuw ge drag", aldus het Manifest. „Ie dere partner van de coalitie is verantwoordelijk. De boeren moeten zorgen dat ze invloed hebben op het beleid en mani fest maken wat de risico's zijn van het beleid zowel voor hen zelf als producent als voor de consument. De overheid dient duidelijke uitvoerbare regelge ving en beleid te maken dat ge richt is op een duurzame sa menleving". kwetter van driehonderd vo gels in allerlei maten en soor ten te horen. „Vijfennegentig procent van de vogels dat hier op de tentoon stelling te zien is is eigen kweek", aldus Pipping. Hij legt uit dat de waarde van een vogel afhangt van verschillen de factoren. „In het algemeen zou je kun nen stellen dat hoe moeilijker het is om een vogel te kweken, des te kostbaarder het beestje is. Sommige vogels zijn 1000 a 1500 gulden waard". Iedere zichzelf respecterende vogelkweker is volgens Pip ping heel wat tijd kwijt met de verzorging van zijn dieren. „Goede verzorging kost veel tijd", legt hij uit. Uiteraard moeten de dieren goede voe ding krijgen, maar ook belang rijk is dat de vogelkweker de gezondheid van de vogels met argusogen in de gaten houdt. Een vogel die een ziekte onder de leden heeft moet in quaran taine om te voorkomen dat de ziekte zich verspreidt. „Nor maal gesproken zitten de vo gels natuurlijk niet in van die kleine kooitjes, maar in een grote volière", aldus Pipping. Keuring Bezoekers van een vogelshow als in Nieuwerkerk vergapen zich aan de bonte variëteiten, felle kleuren en wisselende formaten van vooral de tropi sche vogels. De leek ziet daar bij maar weinig verschil tussen de verschillende exemplaren van een soort. Met een heel an der oog kijken de keurmees ters naar de vogels. „De vogels moeten aan een aantal standaardeisen vol doen. Daar bestaan complete lijsten van", legt Pipping uit. Een hagelwitte kanarie moet ook echt helemaal hagelwit Zij krijgen binnen enkele we ken een proces-verbaal in de brievenbus met daarbij een ac ceptgiro voor betaling van de boete. Automobilisten die de snelheid met meer dan dertig kilometer overtraden krijgen een oproep om voor de rechter te verschijnen. De controle werd tussen 14.00 en 15.00 uur gehoudqn langs de Bredeweg te Sirjansland. Daar vonden geen overtredingen plaats. Dat was wel het geval langs de Lange Blokweg waar men tussen 15.00 en 16.00 uur controleerde. Zeven weggebrui kers reden daar tussen de 90 en 114 kilometer per uur terwijl UTRECHT - Door slui ting van ziekenhuizen en fusies waarbij bedden werden ingeleverd is het aantal ziekenhuisbed den tussen 1981 en 1992 met tien procent ge daald. Volgens organisa tie-adviseur J. G. Meeg- des van NZf/Consult, een afdeling van de Ne derlandse Zorgfedera- tie, kan het nog veel ver der omlaag. Het huidige aantal bed den in de algemene en academische ziekenhui zen komt neer op 3,6 per duizend inwoners. De overheid wil dat promil lage terugbrengen tot 3,4. Omdat de gemiddel de verpleegduur blijft dalen is staatssecretaris Simons van plan in de toekomst nog verder gaan. Meegdes noemt dit in het blad Ziekenhuis redelijk. Van de nu be schikbare bedden is ge middeld maar 75 procent bezet. Driekwart van het totaal komt neer op 40.000 bedden, ofwel 2,6 per duizend inwoners. GRONINGEN - Het openbaar vervoerbedrijf Gado en het particuliere touringcar- en reisbedrijf Sijpkes gaan nauw samenwerken in Noord- Nederland. zijn. Een donker vlekje in het verenpak betekent een smet op het blazoen van de kweker. „De keurmeesters letten behal ve op kleur ook op vorm en postuur", aldus Pipping. Hij legt uit dat iedere soort haar eigen kenmerken heeft. Ken merken die niet mogen ontbre ken, want dat kost punten. Op de zangkwaliteiten van bij voorbeeld kanaries wordt niet gelet hoewel juist dat gezang voor veel mensen aanleiding is om een kanarie als huisdier te nemen. Overigens zijn kana ries en parkieten, in tegenstel ling tot wat veel leken denken, geen tropische vogels. „De meeste niet-tropische siervo- gels komen uit Australië". De variëteit aan vogels was op de vogelshow van Zang en Kleur en De Noordvink bijzon der groot. Naast een groot aan tal kanaries in alle mogelijke kleuren, grasparkieten, zebra- vinken, spitsstaarten, groen vinken en papegaai-achtigen als lori's was er bijvoorbeeld ook een nachtegaal present. Eén van de meest bijzondere vogels die op de vogelten toonstelling in het Nieuwer- kerkse dorpshuis te zien was was de felblauwe Honingeter. BROUWERSHAVEN - In dc botenloods van dc heer Van A. uit Brouwershaven werden dc afgelopen veertien dagen di verse jachten opengebroken. Wat daarbij is gestolen en hoe veel de schade aan de boten door braak bedraagt is volgens dc politie nog niet bekend. De diefstal wordt verder onder zocht. een maximum snelheid van ze ventig kilometer is toegestaan. Vervolgens reed de politie naar de Serooskerkseweg (door gaande weg tussen Zierikzee en Haamstede) waar men tus sen 16.00 en 17.00 uur stond. Niet minder dan 45 automobi listen reden daar tussen de 96 en 116 kilometer per uur ter wijl een snelheid van tachtig kilometer is toegestaan. Van 17.15 tot 18.00 uur werd ge controleerd langs de Schel- destraat te Zierikzee waar men niet harder mag dan vijftig ki lometer. Twaalf weggebruikers reden tussen de 64 en 75 kilo meter. ZIERIKZEE - Tijdens ver keerscontroles langs de Nieu we Kooiweg te Zierikzee heeft de politie vrijdag- en zaterdag nacht twee autoniobilisten en een bromfietsbestuurder aan gehouden omdat zij hun voer tuig bestuurden terwijl ze on der invloed van alcoholhou dende drank waren. Dat bleek uit proeven met de ademanalyse-apparatuur van de politie. Vrijdagnacht werd de heer L. uit Zierikzee be keurd en zaterdagnacht de heer B. uit Middenschouwen die bei den met een personenauto re den. Zaterdagnacht was ook de heer Z. uit Zierikzee de klos. Hij reed dronken op een brom fiets over het fietspad naast de Nieuwe Kooiweg. Allen kregen een flinke boete en tijdelijke ontzegging van de rijbevoegd heid. ZIERIKZEE - Zaterdagavond vond op de Scheldestraat te Zierikzee een aanrijding plaats waarbij twee personen auto's zo zwaar werden bescha digd dat ze total loss waren. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.30 uur toen mevrouw S. uit Zierikzee met haar auto over de Scheldestraat in de richting van het centrum van Zierikzee reed. Zij zou daarbij de geparkeerd staande auto van de heer Van V. uit Zierik zee te laat hebben gezien en reed er tegenaan. De automobi liste liep hierbij geen noemens waardige verwondingen op. ZIERIKZEE - Tijdens afwezig heid van de bewoonster is vrij dagavond ingebroken in een woning aan de Calandweg te Zierikzee. De daders werden gestoord door thuiskomst van de buren. Zij maakten zich uit de voeten met een hoeveelheid sieraden en een nog onbekend bedrag aan contant geld. RENESSE - Mevrouw D. uit het Brabantse Tcrhcijdcn werd de dupe van auto-inbrekers. Vrijdag tussen 11.00 en 14.30 uur drongen die binnen in haar auto die geparkeerd stond op het parkeerterrein aan de Jan van Renesseweg te Renesse. Ontvreemd werd een leren tas die later elders langs de weg leeg terug werd gevonden. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en waterstaat) is van plan de PTT te vragen een sy steem in te voeren waarbij de telefoongebruiker gewaar schuwd wordt als zijn telefoon rekening tot een door hem zelf te bepalen maximum is opgelo pen. Dat staat in een evaluatie verslag over de algemene richt lijnen voor het telefoon- en I postverkeer dat de minister dc- i ze week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. NIEUWERKERK - „Een vogel in een kooitje zielig? Nee hoor. Als je deze beest jes in de vrije natuur zou zetten zouden ze het niet overleven". Aan het woord is J. Pipping, voorzitter van Vogelvereniging Zang Kleur Schouwen- Duiveland. Afgelopen weekend hield de vereniging, in samenwerking met Orni thologische Vereniging De Noordvink uit het Belgische Hove, haar jaarlijkse vo gelshow. Voor het eerst gebeurde dat niet in Zierikzee, maar in Nieuwerkerk. „We moesten wel verhuizen", aldus Pipping. „In Zierikzee is geen plaats meer voor ons". Keurende blikken en deskundig commentaar. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5