'Gewoon een avondje uit voor Ellemeet en omstreken' HET HUIS MET GOUDEN MUREN Klucht in dorpshuis Ellemeet Industrie neemt minder aardgas af Ontslagen bij Tetrapak voorlopig van de baan Wereld omroep maakt documen taire met Chinees tv-station CDA- voorzitter; banenplan voor jongeren sneller uitvoeren Hofland winnaar columnisten prijs 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een sc^ne uit Postorder-fobie. (Foto: Joop van Houdt). ELLEMEET - Voor een redelijk goed gevuld dorps huis in Ellemeet bracht toneelvereniging Ellemeet zaterdag de klucht Postorder-fobie. „We oefenen er niet lang voor, maar wel vrij intensief", aldus J. van Burg, voorzitter van de toneelvereniging en één van de hoofdrolspelers in de klucht in drie bedrijven die zaterdag in het dorpshuis opgevoerd werd. Traditie getrouw wordt het toneelstuk binnenkort nog een keer uitgevoerd voor de bejaarde inwoners van Elle meet. De traditie om elk jaar min stens één *keer een toneeluit voering te verzorgen is volgens Van Burg al heel oud. „Hoe oud de toneelvereniging pre cies is zou ik niet kunnen zeg gen, maar het is nog van voor de ramp", aldus Van Burg. „Ik weet ook dat de jaarlijkse to neelvoorstelling ontstaan is tij dens de Strao-viering. Later werd het een jaarlijkse voor stelling samen met de muziek vereniging, maar die bestaat niet meer", aldus Van Burg. Hobby De belangstelling voor de to neelvereniging is volgens Van Burg de laatste jaren stabiel gebleven. „We zijn nu met tien mensen en dat is in de regel voldoende om leuke stukken te kunnen spelen". Hij legt uit dat de tonelisten van Toneel vereniging Ellemeet geen am bitieuze plannen voor verbete ring van de kwaliteit of voor uitbreidihg van hun activitei ten hebben. „Voor ons is de to neelvereniging iets dat we puur voor onze lol doen", aldus Van Burg. Hetgeen niet wil zeggen dat niet serieus nagedacht zou wor den over de jaarlijkse uitvoe ring. Er bestaat binnen de to neelvereniging een speciale commissie die zich buigt over de keuze van het te spelen to neelstuk. Als eenmaal de keu ze is gemaakt worden de rollen verdeeld en kan een begin wor den gemaakt met het repeteren voor de jaarlijkse uitvoering. „We zijn nu in augustus begon nen met één keer in de week te repeteren", aldus Van Burg. „Ik denk dat we alles bij el kaar zo'n vijftien keer geoe fend hebben". De toneelvereniging wil vol gens Van Burg niets meer of minder dan de inwoners van Ellemeet in ieder geval één keer per jaar een toneelstuk voorschotelen. „Het is in feite gewoon een gezellig avondje uit voor Ellemeet en omstre ken", aldus Van Burg. De leden van de toneelvereniging leve ren niet alleen acteerprestaties maar zijn ook verantwoorde lijk voor de aankleding van het decofc. Zaterdag had men ter- wille van dat decor ëen groot aantal planten in bruikleen. Prijsvraag In de klucht Postorder-fobie zoals die zaterdag in het dorps huis in Ellemeet werd opge voerd draait het allemaal om de lotgevallen van Bas en Erna de Vlieger (Jan en Elly van der Klooster), dochter Kitty (Jac queline Plaisier) en haar vriend Arno Jagermans (Jos van Burg). Het stuk speelt zich af in de tuin van vee-arts De Vlieger. Hij heeft, zo wordt hem medegedeeld door postor der-vertegenwoordiger Jan Visser (Paul de Graaf) met een prijsvraag een reis voor twee personen naar India heeft ge wonnen. Leuk nieuws voor De Vlieger, ware het niet dat hij panisch van angst is voor vliegen. De veearts wil tégenover familie en vrienden natuurlijk niet af gaan en broedt een plan uit. Zijn dochter mag in zijn plaats naar India. Tbt zijn ergernis neemt Kitty echter iemand an ders mee dan haar pa voor haar in gedachten had. Bij terug komst van het tweetal blijken er dingen gebeurd te zijn waar vader De Vlieger niet bepaald blij mee is. Het geheel loopt vervolgens uit op allerlei leu gens voor bestwil... De toneel avond in Ellemeet werd afge sloten met muziek van het Del ta Combo. GRONINGEN - De Nederland se industrie heeft in de maand oktober 9 procent minder gas afgenomen van de Nederland se Gasunie dan in dezelfde maand vorig jaar. De elektri sche centrales namen 14 pro cent minder af. De gasdistri- butiebedrijven daarentegen namen 26 procent méér af. Dat blijkt uit een maandoverzicht van de Nederlandse Gasunie. Ook de export lag in oktober van dit jaar hoger dan in okto ber vorig jaar (plus 25 procent), waardoor de totale afzet van de Gasunie 15 procent hoger was in oktober 1992 dan in oktober 1991. Dat de industrie in okto ber minder aardgas heeft afge nomen wijst volgens Gasunie zeker niet op een recessie. UTRECHT - De aangekondig de ontslagen bij Tetrapak in Moerdijk zijn voorlopig van de baan. Volgens het verpak kingsbedrijf is er „eventueel een mogelijkheid" te voorko men dat werknemers gedwon- Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 23 Wanneer het waar is wat Dries be weert, dat de lieve familie het erop aanstuurt dat haar man ontoereikbaar wordt verklaard en onder curatele wordt geplaatst, zullen ze in Rieneke ten Have een struikelblok vinden. Ze weet niet veel van recht en wet af, maar de familie zal nu buiten haar toe stemming niets kunnen ondernemen. Was Hasse zich de plannen van zijn fa milie bewust en is hij daarom ge trouwd? Eigenlijk met de eerste de beste? Om niet alleen te staan? Ze wilde dat ze met iemand kon pra-i ten. Aan oude Dries heeft ze niet ge noeg, haar ouders wil ze niet raadple gen. Ze zal afwachten, haar ogen openhou den en zich in ieder geval van de fami lie te beginnen met tante Melanie niets aantrekken. Ze zal morgenoch tend het salon en de eetkamer een goe de beurt geven, de rest komt later wel, wanneer ze een goede werkster heeft kunnen vinden. Ze moet iets doen; deze eindeloze nut teloze verveling werkt op haar zenu wen. Vandaag zal ze dan nog de vrouwe van de Warrenborch zijn, morgen is ze Rieneke ten Have, die orde in de chaos zal scheppen, er moge van komen wat wil. Ze heeft een barstende hoofdpijn ge kregen, gaat op haar bed liggen en pro beert te slapen. Ze voelt zich ineens zo moe, zo oud, zo afgedankt. Het is te veel geweest op deze eerste dag na de huwelijksdag en toch eigenlijk zo bit ter weinig Ze wil niet huilen, zich niet aanstellen, hoewel de tranen ach ter haar oogleden branden. Ze wil sterk zijn en haar lot dragen. Ze moet het zien als een beproeving, iets dat haar is opgelegd. God weet immers wat Hij met haar voorheeft? Het is vaak moeilijk om je dat te realiseren, en je gevoel van in opstand te willen komen te bedwingen. Ze begint nu al naar de zondag te ver langen, wanneer ze in de stilte en de sfeer van de kerk het Hogere misschien beter kan benaderen dan nu. Ze is thans veel te onrustig voor, het leven komt te veel op haar afstormen, ze kan haar plaats nog zo slecht bepalen. Ze heeft Hasse, kort nadat hij haar had gevraagd zijn vrouw te worden, ver teld dat ze gewoon was iedere zondag naar de kerk te gaan en ook gezegd te hopen dat ze dat na het huwelijk sa men met hem zou mogen doen. 'Jij kunt gaan', had hij bits geant woord. 'Al is het driemaal, maar mij krijg je niet mee. Als ze mij zien, blij ven ze steken in het eerste vers van Psalm 22 en gaan verder met het vierde dat meer toepasselijk is op de situatie: Als wi mij ziet, bespot mij boos te moê; men schudt het hoofd, men steekt de lip mij toe Laat me niet lachen, Rieneke, ik in de kerk! Nee, jij mag in de familiebank van de Van Artendaels zitten, eerste rij stalles, altijd plaats, want de Van Artendaels die nog kerken doen het hier niet en ik laat al een paar jaar verstek gaan. Je zult de dominee wel met een paar ouderlingen op be zoek krijgen. Schenk ze een kop koffie en geef ze een sigaar, maar houd mij die hemeldragonders asjeblief van het lijf, hè?' Ze had daarna niet gewaagd hem te vragen het huwelijk in de kerk te laten inzegenen; hij was er zelf oVer begon nen. Met een kerkelijk huwelijk ging hij akkoord, maar dan niet in het dorp en zonder pottekijkers Hasse ge loofde nog, dat wist ze zeker, maar hij was te verbitterd geworden om daar voor uit te komen. Rieneke kan niet zonder meer de tek sten van de psalmen noemen. Waarom had Hasse Psalm 22 geciteerd? Waarom moesten de kerkgangers dat eerste vers maar overslaan? (wordt vervolgd) gen op straat komen te staan, Een onderzoek door de Zwit serse hoofddirectie moet daar over duidelijkheid verschaf fen. Twee weken geleden kondigde de Nederlandse directie van Té- trapak aan dat er door produk- tiebeperking 104 van de 445 werknemers moesten worden ontslagen. Door de toenemen de concurrentie op de Europese markt is het aantal verkochte verpakkingen sterk teruggelo pen. HILVERSUM - Het Chinese te levisiestation Guangdong Te levision gaat in samenwerking met de televisie-afdeling van Radio Nederland Wereldom roep een vijfdelige documen taire maken over Nederland. Het is volgens de Wereldom roep de eerste co-produktie van een Nederlandse omroep en een Chinees televisiestati on. Een Chinese filmploeg zal de komende twee weken opnamen maken in Nederland. De mon tage en geluidsafwerking vin den plaats in China. Als onder werpen zijn gekozen het hoger en universitair onderwijs, ar chitectuur en woningbouw, „Nederland, het koninkrijk der bloemen", management van Nederlandse ondernemin gen en de Chinese gemeen schap in Nederland. De vijf de len zullen in het voorjaar van 1993 worden uitgezonden op de televisie in Kanton. Guang dong TV heeft een kijkbereik van 100 miljoen mensen. ETTEN-LEUR - CDA- partijvoorzitter Van Velzen vindt dat het banenplan voor werkloze jongeren en school verlaters sneller moet worden uitgevoerd. Op die manier kunnen zowel de werkloosheid als de criminaliteit onder jon- geren beter worden bestreden. Van Velzen hield dit pleidooi zaterdag op een CDA- bijeenkomst in Etten-Leur. Via de Jeugd Werk Garantie- wet (JWG) die vorig jaar is in gevoerd, probeert het kabinet alle jongeren tot 27 jaar in etappes aan een baan of oplei ding te helpen. Het is de bedoe ling dat de werking van de wet zich elk jaar met een nieuwe leeftijdscategorie uitbreidt. Van Velzen pleit ervoor dat het tempo waarin de wet wordt uitgevoerd per gemeente ver schilt, als de afzonderlijke plannen van gemeenten dit toe laten. De wet geeft die moge lijkheid, maar er wordt vol gens Van Velzen nog te weinig gebruik van gemaakt. Advertentie Bent u een van die mensen die door hun lengte niet lekker languit kunnen liggen in hun bed? Dat komt uw nachtrust niet ten goede. Kom eens praten met Deurloo uw bedspecialist. Hij geeft u graag persoonlijk advies - voor elke lichaamsbouw en lengte is er een passende oplossing. deurloo intermeubel Haringvlletplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 24 november NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.07 uur Voorlichtingspro gramma over de serie Wijnwe reld, die vanaf 1 december wordt uitgezonden. 17.17 uur Alle dieren tellen mee, dierenmagazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.01 uur Tussen kunst en kitsch, experts beoordelen door het publiek meegebracht voorwerpen. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie Afl. 9. 21.21 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 22.00 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.34 uur Rondom Tien, thema tisch praatprogramma. 23.17 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.45 uur Hoe groeit geld? In formatief magazine over spa ren en beleggen. 00.10 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Samson, Belgisch kinderprogramma. 16.45 uur Zorro, jeugdserie. 17.10 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie 19.20 uur Veronica film vi deo, filmmagazine. 19.50 uur Married with child ren, comedyserie. 20.20 uur All you nee is love, datingprogramma. 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedy. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Ziekteverzuim, les 2. 23.55 uur Strip- en cartoonte kenen, voorlichtingsprogram ma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaai, afl. 4. 10.30 uur Nederland 1948-1973, afl. 2. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 10. 11.30 uur Nederlandse Antil len en Aruba, afl. 4. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur Waar hoor ik thuis, 3- delige serie over allochtone jongeren. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Het onbewaakte mo ment, portret van de fotograaf dr. Erich Salomon. 21.26 uur Suite 215, serie. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sportjournaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag 23.15 uur De gulden snede, do cumentaire serie over de nor men van kunstenaars en vorm gevers. Afl. 1. 23.48 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 11.10 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.35 uur Geldwijzer, afleve ring van een reeks informatie ve programma's over geld en geldzaken. 11.50 uur RTL radio en text 12.10 uur Beverly Hills 90210, herh. 12.55 uur Je eigen huis, doe- het-zelf programma. 13.25 uur Lief en leed, afleve ring van dit praatprogramma waarin geprobeerd wordt de relatieproblemen van paren op te lossen. 14.20 uur Carol company, co medyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin» spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase- rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 23.00 uur Favourite son, Deel een van deze Amerikaanse mi niserie in zes delen. 23.45 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.00 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.30 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.15 uur Bloodbrothers, Ame rikaanse speelfilm. 03.10 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur De zanger van Mexi co, Franse mucical. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 328. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.25 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 23.30 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Decors, 4-delig inte rieurmagazine. 20.30 uur Kijk uit? 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Salvador, Ameri kaanse actiefilm. TILBURG - Henk Hofland is de winnaar geworden van de Audax Columnistenprijs 1992. De prijs, 15.000 gulden, werd voor het eerst uitgereikt tij dens de Nacht van de Colum nist in Tilburg. Dit heeft de or ganisatie zaterdag bekendge maakt. De winnaar is aangewezen door een jury die bestond uit het D66-Kamerlid G.J. Wolf- fensperger, publicist J.J. van Galen, publiciste M. Laseur, auteur N. Noordervliet en hoogdleraar literatuursociolo gie H. Verdaasdonk. De prijs behoort tot een van de grotere literaire prijzen in Nederland. Hij is bedoeld voor de colum nist die in de landelijke dag bladen „als geen ander heeft bijgedragen aan de ontwikke ling van het genre". Audax, dat de prijs beschikbaar stelt, is een uitgevers- en distributie concern. DEN HAAG - Prins Bernhard zal donderdag 26 november in Doorn tien Draaginsignes Ge wonden uitreiken aan oorlogs veteranen. Hij doet dat in het bondsbureau van de Bond van Nederlandse Militaire Oor- logs- en Dienstslachtoffers. Het insigne werd in 1990 inge steld voor (oud-) militairen die onder oorlogsomstandigheden of tijdens internationale vre desmissies gewond zijn ge raakt en /of geestelijk letsel hebben opgelopen. Ibt nu toe zijn 2000 insignes uitgereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4