,,Je moet het niet te serieus zien, mail art is gewoon leuk" Concert vanwege tienjarig bestaan Cantiona Musicum Kermis Burgh-Haamstede in de eerste week augustus VAN HET RECHTE PAP AF? Nederlandse topbands in Beest Op zaterdag 28 november in Nederlandse Hervormde kerk Kermis in Renesse begint dit jaar weer op zaterdag NS: tekort aan materieel in 1993 Birds en Borders in De Bewaerschole PROFILE PROFILE TYRECËNTER RINUS ROON 1 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 NR 25261 Tot en met 14 december Zierikzee Expositie Het varken in beeld. Galerie Gale rij, Hatfieldpdrk 2. Geopend op maandag van 14.30 tot 15.30 uur, of na telefonische af spraak; 01112-2017. NIEUWERKERK - Op zaterdag 28 november presen teert het vocaal ensemble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk een concert ter gelegenheid van haar tien-jarig bestaan. Het ensemble staat onder leiding van de heer A. van 't Geloof. Het jubileumconcert wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde kerk te Nieuwerkerk. Er wordt aan meegewerkt door de fluitiste A. Jumelet en de organist J. Bezuyen. Aan vang 20.00 uur, de toegang is vrij. (Cantiona Musi cum is de opvolger van het voormalig Duivelands Barok Ensemble dat destijds werd opgeheven als ge volg van de verhuizing van de toenmalige dirigent W, Jumelet. In november werd de impuls voor oprichting van een nieuw koor gegeven toen enkele oud-leden van het Duivelands Barok Ensemble bij elkaar kwamen. In de heer A. van 't Geloof uit Dirksland vonden zij een nieu we dirigent en op 17 november 1982 ging het nieuwe vocaal en semble van start onder de naam Cantiona Musicum. De zanggroep wordt momenteel gevormd door- zeventien en thousiaste amateurmusici. Het repertoire van het ensem ble omvat uitsluitend geestelij ke koormuziek. Meestal wor den stukken gezongen van componisten uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. Een enkele keer studeert het ensemble ook êen werk in van een componist uit de twin tigste eeuw. Adventsmuziek Het programma van het jubi leumconcert, omvat voorname lijk adventsmuziek.. Onder meer de Lofzang*'van Maria, het Magmïicat van Johan Pa- chelbel, de (verkorte) Lobge- sang uit de Weinachtsorato- rium van Johann Sebastian Bach, Es ist ein Ros entsprun- gen van M. Pratorius en de lof zang van Simeon van F. Men delssohn Bartholdy. Dirigent A. van 't Geloof stu deerde orgel bij de heer A. J. Keyzer en koordirectie bij de heer F. Schouten. Verder was hij dirigent van verschillende koren. Behalve Cantiona Musi cum leidt de heer Van 't Geloof thans nog een koor. De fluitiste A. Jumelet speelt zowel blokfluit als traverso. Van Ferenc Hutyra kreeg zij drie jaar privéles bohmfluit en traverso, terwijl ze nu nog tra verso- en blokfluitlessen volgt. De organist J. Bezuyen stu deerde orgel, piano, koordirec tie en carillonbespeling. Mo menteel is hij beiaardier te Goeree en dirigent van zes ko ren, waarvan twee tijdelijk. i Het jubileumconcert kan door iédere belangstellende worden bijgewoond. De toegang is gra tis. Het concert begint om 20.00 uur. Chocolademelk Naast de buitenlandse inzen dingen, ,,er is gestuurd vanuit Japan, Australië tot en met Eu ropese landen", zijn er ook bij dragen van Zeeuwse, maar ook Schouwse kunstenaars. Zo zond Gust Romijn uit Drei- schor een mooie tekening waarin het thema vogels en grenzen is verwerkt, en maak te Ko de Jonge uit Middelburg een prachtige collage met hier in verwerkt een kranteknipsel over de Golfoorlog, losse veren en een schilderij van borders. Pratend over het project wil Jo han Everaers het woord kunst niet in de mond nemen. ,,Of het kunst is moet ieder voor zich maar bepalen", klinkt het nuchter. Hij heeft ook niet de pretentie om kunstenaar ge noemd te worden. „Voor mij is het echt een hobby. Je moet mailart niet te sei'ieus nemen, het is gewoon leuk en men is vrij om er aan mee te werken". Mailai't blijkt zeer populair. Wil Everaers meewerken aan alle uitnodigingen die hij bin nen heeftgekregen dan heeft hij nog een aardige tijd voor de boeg. Inmiddels heeft hij een sigarenkistje vol met invita ties. Johan Everaers (rechts) en Rod Summers op de grens van twee panelen met ingezonden werk. (Foto: Joop van Hpudt). BURGH-HAAMSTEDE - In De Bewaerschole is vanaf morgen, zaterdag 21 november tot en met zaterdag 12 december de mailartexpositie Birds en Borders van Noordgouwenaar Joban Everaers (Ever Arts) en Rod Summers te zien. Tweehonderd mensen van de ongeveer driehonderd uitnodigingen die de deur uit zijn ge gaan, reageerden op de oproep die Johan en Rod rond kerst plaatsten om iets op te sturen wat met het thema van de expositie te maken heeft. Het gevolg: panelen vol met bontgekleurde ansichtkaarten, tekeningen, collages enzovoorts, maar ook 27 cassettes vanuit twaalf landen met onder meer geluidsopnamen en liedjes (The Birds en Borders song). In 1991 ontmoetten Johan Eve raers, in het dagelijks leven le raar Frans aan de RSG in Zie rikzee, en Rod Summers, En gels beeldend kypstpn^ar,. el- toWC-A&m P5BP»itiR>(P .gale- rie,Galerij in Zierikzee. Beiden fervent 'vogelaar' besloten na een excursie naar de Koude- kerkse inlaag en de verschrik kelijke beelden op televisie van door de Golfoorlog met olie besmeurde aalscholvers het mailart project Birds en Borders op te starten. Variatie Beider adressenbestanden van professionele en amateur kunstenaars, bij elkaar zo'n drieduizend adressen, werden naast elkaar gelegd. Hieruit werd een selectie gemaakt en drie- a vierhonderd uitnodigin gen voor deelname aan het pro ject gingen de deur uit. Ér werd enthousiast 'gérèa^èérd. Sorii- rriigen stüürd'èh één bijdrage, anderen maakten er meer werk van. Opvallend is de variatie in bijdragen. Zo stuurde een vrouw uit Guatemala een mo biel met vogeltjes, de bekende Bulgaarse kunstenaar Christo stuurde ëen zestal foto's met af beeldingen van „werk van.hen?, anderen stuurdbn' computerte keningen. Veermensen maak ten gebtuik vbn dé afbeelding van een vogel die Everaers en Summers als stempel op hun uitnodiging hadden geplaatst. Zaterdag 21 november wordt de expositie geopend. Om 15.00 uur wordt een excursie ge maakt naar de inlagen nabij de Plompe Toren. Vooral Everaers kan hier de geïnteresseerden van alles vertellen over de vo gels die hier leven en broeden. „Hij is een echte kenner van vijfhonderd meter afstand her kent alle soorten ganzen", zo weet zijn kameraad Rod Sum mers. Bij terugkomst kunnen de handen en het inwendige worden opgewarmd met een kop warme chocolademelk. Vervolgens, om ongeveer 15.30 uur, geeft Rod Summers een performance met als titel Response and Responsibility. Over de inhoud hiervan kan hij weinig zeggen. „Moeilijk uit te leggen, je moet het gewoon zien om het te ervaren", aldus de sympathieke Brit die in Maas tricht bekend staat als de 'Maastrichtse Engelsman'. Summers, die veel ervaring heeft met performances, raadt de mensen aan wel te komen kijken en luisteren want de performance wordt slechts één keer uitgevoerd. „Zo werk ik altijd" De expositie loopt tot 12 de cember. De Bewaerschole is da gelijks geopend,, behalve op zondagi vaii 13.30 tot 16.3Q uur. bezoekers krijgen' een cata logus mee naar huis met daarin de adressen van de kunste naars die aan het project heb ben meegewerkt. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de commissie openbare werken stemden gisteren, donderdag, in met bet voorstel om de kermis in Haamstede vol gend jaar te laten beginnen pp de eerste zaterdag in augustus. De proef om de kermis in Renesse op een zaterdag aan het eind van de maand juli te laten be ginnen, moet worden volgehouden, zo vonden de commissieleden. Alleen de heer J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) toonde zich vanwege principiële overwegingen tegen het houden van een kermis. Met de start op de eerste zater dag in augustus van de kermis in Haamstede wil het college en de kermisexploitanten meer publiek trekken. Een suggestie waar de commissieleden zich met uitzondering van Van den Berge achter konden scharen. Bovendien is deze zaterdag voor de exploitanten goed in te passen in de kermiskalender. De overweging om de kermis sen ook op zondag open te hou den vond geen steun bij de commissieleden. Dit betekent dat de kermis van Burgh- Haamstede drie dagen duurt, zaterdag en de daaropvolgende maandag en dinsdag en die van Renesse vier dagen te weten za terdag, maandag, dinsdag en woensdag. Naast de tijdsduur werd er ook gesproken over een oplossing van de parkeerpro- blematiek door de kermis in Haamstede als de attracties zo wel worden geplaatst op het Schoolplein, bij de Slotmuur aan de Noordstraat en rond de Ring. Wethouder Veerhoek dacht dat er door de kermis aan de Noordstraat zo'n vijf tien parkeerplaatsen verloren gaan en daarnaast wat plaat sen op het Schoolplein. „De problematiek is echter niet groot als we dit jaar nog kun nen komen tot een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen bij de brandwéergarage". Op het sportveld Wat betreft de kermis in Renes se is een wens van de bewoners dat de kermiswagens op het sportveld aan de Laone worden geparkeerd in plaats van aan het dorpsplein. De commissie besloot om eerst te onderzoe ken wat de kosten zijn van voorzieningen als elektriciteit en water die hier genomen moeten worden en hoeveel plaatsen de kermiswagens op het parkeerterrein aan het sportveld' innemen. „Het mag niet zo zijn dat het parkeerter rein vol komt te staan want we hebben ook sportactiviteiten. Op dit moment 'hebben we nog geen alternatief, dat is er pas als de randweg, is aangelegd", aldus Veerhoek. De heer A. M. Verseput (VVD) vroeg zich af of er in Renesse geen alternatieve lokatie is voor de kermis. In zijn antwoord wees wethouder Veerhoek op het beleid om in de toekomst het verkeer uit de kern te mijden. „Leuke activi teiten als een kermis willen we echter zo veel mogelijk in het centrum. Een kermis, in het buitengebied tast de authenti citeit van de kermis aan". Geluidsnorm De commissieleden kwamen verder overeen de exploitanten een gunning voor een jaar te geven. Daarmee kan per jaar worden gekeken welke attrac ties erbij kunnen en welke eventueel vervangen kunnen worden. Hiermee wordt meer grip op de activiteiten verkre gen. De geluidsoverlast van de attracties mag vanaf volgend jaar de 80 decibel per afzonder lijk attractie niet overschrij den. Via metingen wil de ge meente bij de invoering gaan controleren of het geluid deze norm niet overschrijdt. In de cember wordt het totale voor stel behandeld in de raadsver gadering. De kermis in Renesse begint 'ook volgend jaar op zaterdag. (Archieffoto). GRONINGEN - Werknemers van energiebedrijven in het noorden van het land staan klaar om actie te voeren voor een nieuwe cao. Een grote meerderheid van de werkne mers in de volcontinudienst van EPON. EGD en PEB heeft zich donderdag tijdens een ac tievergadering in de Hunzecen- trale in Groningen uitgespro ken vóór protest. Leveren de onderhandelingen met de werkgevers niets op dan zal be gin december met acties wor den begonnen. Dat heeft AbvaKabo-woordvoerder Hans Oostmeijer uit Groningen don derdag bekendgemaakt. GOES - Twee Nederlandse superacts spelen op zaterdagavond 28 november in podium 't Beest in Goes, te weten Soft parade en The Blue Guitars. Opnames van beide bands staan op de laatste cd van twee meter sessies. Sinds The Blue Guitars in 1989 producer Mayo Thompson (ex-lid van Pere Ubu en producer van onder andere The Fall, en The Chills) aantrok heeft dit geleid tot een vrucht bare samenwerking. De veelzijdigheid van de groep, die ondermeer geïnspireerd is door The Beat les en Nick Drake, blijkt uit het gegeven dat ze de kunst verstaat om met verfijnde, soms akoestie- ke middelen uiteenlopende genres als folkpop, melancholica, dartele pop en psychedelica weet te verenigen op een evenwichtig album getiteld Shellfish. Toen Dave Stewart enkele jaren geleden een demo hoorde van de Soft parade bood hij hen meteen een contract aan op zijn Anxiouslabel. Na een intensieve samenwerking werd Puur uitgebracht, een cd die door velen als de beste cd van 1992 wordt gezien. De Soft Parade is beïnvloed door Velvet Underground, Bebtles en The Doors. De dubbele gitaaropstelling, het 'Doors'orgeltje en de rauwe stem van zanger Hans Boston vormen een geschikt draagvlak voor moderne experimenten met jaren-60 muziek. Aanvang van de optre dens is om 22.00 uur. UTRECHT - De NS voorziet voor het komende jaar een da ling van bijna 1.000 zitplaat sen. Gezien de verwachte groei van het reizigersvervoer vre zen de spoorwegen een tekort aan materieel. De daling van het aantal zit plaatsen in 1993 komt doordat NS het geleende Belgische ma terieel moet teruggeven. Voorts gaat een groot aantal „honde- kop"-treinstellen naar de schroothoop omdat die asbest bevatten. Tbgenover het weg vallen van die treinstellen staat de invoering van nieuwe dubbeldekkers. Advertentie fells de besle chautleur pikl wel eens een sloep randje mee Mei hel nsico dal uw auto mei meer spoort Onnodige slijtage van uw banden is dan het gevolg Prohle Tyrecenier breng) met behulp van de modernste appara tuur en vakkundig personeel re uw auto weet op hel rechte pad Wij leveren kwalitatief vak werk legen scherpe pnpen V TYRECENTER Zierikzee, Vissersdijk 46, tel. 01110 - 1 70 40 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5