Landbouwcoöperaties moeten de grens over Familieleden Bosnische ex-gevangen zijn welkom fieeec ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SINTERKLAAS-KWIS waterstanden dé krant van schouwen - duiveland! Haakse bocht in Hogeweg Politie jaagt jongeren uiteen in Amsterdam Landbouwminister Bukman: Aanleg van poelen voor amfibieën Stroom storing NS tussen Utrecht en Arnhem Gecombineerde hulp actie voor voormalig Joegoslavië en Somalië Vrachtwagen met sigaretten beroofd DEÜRLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De vier vragen uit de krant van vandaag, vrijdag 20 november 1992. Vraag 1 Met hoeveel procent steeg de criminaliteit op Schouwen-Duiveland? Vraag 2 Hoe lang bestaat vocaal ensemble Cantiona Musicum? Vraag 3 Wat is het thema van de Mail-art expositie in De Bewaerschole? Vraag 4 Wie werd districtskampioen in de derde klasse libre? De antwoorden invullen op het kwis-formulier dat vermeld staat in de speciale zaterdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode van afgelopen zaterdag 14 november. Mocht u dit formulier kwijt zijn dan kunt u een exemplaar van deze zaterdagkrant alsnog afhalen op ons kantoor. Vervolg van pag. 1 geweg en het moet passen in het verkeerscirculatieplan, on derdeel van het mobiliteitssce nario", aldus Klatter. Veiliger Wethouder Veerhoek verzeker de de aanwezigen dat het plan past binnen het mobiliteitssce nario dat klaarligt als er met de uitvoering van de maatregel ligt. „Als je het hele verkeers circulatieplan er bij haalt ge beurt er weer lange tijd niets en dat is nu juist wat we niet willen. Het is getoetst aan het verkeerscirculatieplan, maar we moeten nu ook iets fysieks doen richting de burger". De aanleg van asfalt druistvol gens het college in tegen het landelijke karakter van de weg. Bovendien wist de heer W. van Meerten, directeur ge meentewerken te vertellen dat asfalt uitnodigt om harder te rijden. Door de aanpassing van de weg wordt er minder hard gereden en overstemt het ge luid van de motor het geluid van de banden over het weg dek. Asfalt heeft dus geen zin. Hij wist ook te vertellen dat er wel degelijk subsidiemogelijk heden zijn voor de aanpassing, maar dat de gemeente dan de kans loopt bij verdere projec ten in het kader van bijvoor beeld het mobiliteitsscenario haar oortje versnoept heeft. De opmerking dat het verkeer nu misschien geneigd de Beije- laan in te slaan kon volgens hem met borden waarop de doorgaande route staat aange geven, worden opgelost. Even tueel is er nog de mogelijkheid tot het instellen van eenrich tingverkeer op de Beijelaan. De heer Hendrikse wist hij te overtuigen van het feit dat het voor het fiets verkeer juist vei liger wordt. Nu nog moeten de fietsers vanuit Burgh dwars de weg oversteken om op het fietspad te komen. Nu komt er een fietspad tot de kruising vanwaar de fietsers rustig kunnen oversteken. Het verkeer ter plaatse heeft een lage snelheid. Ook vanaf de kant van Westenschouwen waar het fietspad na-de krui sing overgaat in de Hogeweg loopt de fietser geen gevaar. Het achteropvolgend verkeer moet eerst de kruising nemen en heeft dus geen snelheid meer, zo legde Van Meerten uit. Een aantal bewoners van de Hogeweg aanwezig op de pu blieke tribune toonde zich zeer verheugd met het plan. Voor een aanpassing van het be stemmingsplan wordt nu eerst een artikel 19 procedure op gestart. In de volgende verga dering wordt de commissie fi nanciën om advies gevraagd waarna het voorstel aan de raad wordt voorgelegd. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft donder dagavond in de omgeving van de Nieuwendijk/Kal verstraat in het centrum van Amster dam een charge uitgevoerd om een groep van 100 a 150 jonge ren uiteen te jagen. Volgens een woordvoerder van de politie valt de groep al gedu rende enkele weken winkelend publiek en winkeliers op de Nieuwendijk lastig. Ze belem meren mensen de doorgang en lopen af en toe in grote groepen winkels binnen om goederen te stelen. Na de charge zou de rust tijdens de koopavond volgens de politie zijn weergekeerd. Er werden geen arrestaties ver richt. Tijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland l.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 november 00.20 160 06.25 - 111 12.40 141 18.55 - 144 22 november 01.25 165 07.25 - 118 13.45 151 19.45 - 143 23 november 02.15 167 08.05 - 123 14.35 160 20.30 - 139 21 november 11.10 141 05.30 - 103 23.45 167 17.45 - 137 22 november 12.05 155 06.15 - 112 18.35 - 140 23 november 00.35 173 06.55 - 121 12.50 J68 19.20 - 140 21 november 00.15 170 06.35 - 119 12.35 151 18.55 - 152 22 november 01.25 173 07.25 - 127 13.30 158 19.45 - 152 23 november 02.35 174 08.15 - 133 15.00 166 20.30 - 150 21 november 00.20 167 06.25 116 12.40 148 18.55 - 149 22 november 01.25 172 07.25 - 123 13.45 157 19.45 - 149 23 november 02.25 173 08.15 - 129 14.45 165 20.35 - 145 WEMELDINGE Springtij 26 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 VEENENDAAL - Minister Bukman (landbouw) vindt dat de Nederlandse land- en tuinbonwcoöpera- ties hun heil meer in het buitenland moeten zoeken. In plaats van binnen de eigen landsgrenzen te blij ven opereren, moeten de agrarische coöperaties naar samenwerking streven met buitenlandse bedrijven.' Bukman zei dat in Veenendaal op de jaarlijkse bijeenkomst van landbouwcoöperaties. Vol gens de minister is een interna tionalisering van de agrarische industrie noodzakelijk. Op die manier kunnen de coöperaties de belangrijke rol blijven ver vullen bij op de markt brengen van land- en tuinbouwproduk- ten. Kwart De Nederlandse land- en tuin bouw exporteert jaarlijks voor 60 miljard gulden. Dat is een kwart van de totale Nederland se export. De Nederlandse land-en tuinbouw is daarmee de nummer drie in de wereld, na de VS en Frankrijk. Dit suc ces is volgens de minister voor een belangrijk deel te danken aan de agrarische coöperaties. De omstandigheden voor de agrarische sector wijzigen ech ter drastisch, aldus Bukman. Het nieuw EG-landbouwbeleid en een eventueel Gatt-akkoord leiden tot lagere prijzen voor de boeren en en minder subsi dies voor de agro-industrie. Te gelijkertijd wordt door de Eu ropese eenwording niet alleen de afzetmarkt groter, maar neemt ook de concurrentie toe. Deze tendens wórdt versterkt door het opengaan van Oost- Europa. Bovendien stelt de consument steeds hogere kwa liteitseisen. Bij een internationale markt hoort een internationalisering van het bedrijfsleven, vindt Bukman. „De Nederlandse agri-business kan alleen haar sterke positie handhaven als zij kiest voor een plaats in het volle spel van internationale economische krachten. Ze moet offensief te werk gaan en zich niet verschuilen achter een ge vel van protectie." Hoewel Bukman hier en daar wel goede voorbeelden van in ternationalisering zegt te zien, gaat het hem allemaal niet snel genoeg. De land- en tuinbouw- coöperaties dreigen volgens hem achterop te raken bij de particuliere agrarische indu strie. „Voor coöperatieve on dernemingen is het een must internationaal meer in bewe ging te komen. Anders worden ze gepasseerd door de particu liere industrie." Het oude pa rool dat er in Nederland wordt geproduceerd en vervolgens geëexporteerd, moet worden verlaten, stelt de CDA- minis ter, „Ik denk dat we er naar moeten streven om samen met partners in het buitenland markten te ontwikkelen, sa men te investeren en joiht- ventures op te zetten. Mis schien willen we dat wel, maar durven we niet zo goed omdat we traditioneel dit type samen werking het liefst binnen de ei gen landsgrenzen zoeken." Vólgens Bukman moet de zui velindustrie zich niet blijven beperken tot het verwerken van melk, maar zich ontwikke len tot zogenaamde foodcom- panies, die een breed scala aan produkten produceren. Om dat mogelijk te maken is het nodig dat veehouders hun korte- termijnbelangen even opzijzet ten en wat verder naar de toe komst kijken, vindt de minis ter. In de praktijk komt het er op neer dat ze voorlopig genoe gen moeten nemen met een la gere melkprijs, zodat hun coö peraties investeringen kunnen doen. Voorzitter C. Veerman van de Nationaal Coöperatieve Raad zei donderdag de visie van Bukman geheel te onderschrij ven. CHAAM - In een gebied rond Baarle-Nassau gaat Staatsbos beheer de komende maanden vijftig poelen aanleggen voor amfibieën. Zo zou uitsterven van deze dieren kunnen wor den voorkomen. Later zal dat aantal poelen worden uitge breid tot ongeveer honderd vijftig. Volgens Staatsbosbeheer is de streek rond Baarle-Nassau en Chaam altijd rijk geweest aan amfibieën. In 1980 leefden hier nog elf verschillende soorten kikkers, padden en salaman ders. Twee soorten zijn inmid dels uitgestorven en nog drie andere worden ernstig - be dreigd. De verwachting is dat het 9000 hectare' grote' gebied binnen enkele jaren Weer'ge1' schikt is als leefgebied voor tenminste acht soorten amfi bieën. UTRECHT - Als gevolg van een stroomstoring was er vrij dagochtend vroeg geen trein verkeer mogelijk tussen Utrecht CS en station Ede/Wa- geningen. De NS moest pen delbussen inzetten om gestran de reizigers alsnog te vervoe ren. Tegen zeven uur 's och tends werd het treinverkeer al weer hervat en bleven de gevol gen van de storing beperkt tot vertragingen van 10 tot 15 mi nuten. NS wordt dit jaar veel ge plaagd door storingen. Het aantal grote storingen is in de eerste tien maanden van dit jaar bijna verdubbeld ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar: 223 tegen 117. Die stij ging was vooral toe te schrij ven aan meer aanrijdingen, de fecte beveiligingen, extreme weersomstandigheden en het kapot trekken van bovenlei dingen door wegverkeer. De maanden juni en september waren als gevolg van de vele blikseminslagen de slechtste maanden, zo verklaarde een NS-woord voeder. Afgelopen woensdag legde een stroomsto ring op het Centraal Station van Utrecht het treinverkeer rond Utrecht volledig plat. Grote delen van het land on dervonden hinder van die sto ring. Van 7 tot en met 13 december DEN HAAG - De samenwerkende hulporgani saties in Nederland houden van 7 tot en met 13 december een actieweek om geld in te zamelen voor zowel hulp in het voormalige Joegoslavië als in Somalië. De gecombineerde actie wordt mede gevoerd vanwe ge de machteloosheid van de internationale gemeen schap om de noodzakelijke hulp te bieden, aldus voor zitter van het samenwer kingsverband, W. Cense. Overwogen^yórdt of vanuit de organisaties een signaal gaat richting Europese top, in december in Edinburgh. Gevreesd wordt dat de reeds ingetreden winter voor grote problemen zal zorgen in het voormalig Joegoslavië. Er moet snel hulp ter plekke worden ver leend. De hulp zal bestaan uit voedsel, kleding, medi cijnen en onderdak, zoals honderden in Nederland ge bouwde prefabwoningen. Door de actie te combineren met hulp voor Somalië wil len de hulporganisaties voorkomen dat de proble men in dat land worden ver geten. „We moeten niet ver- getëp dat daar,een hele ge neratie uitdroogt en verhon gert," schetst Cense. De hul porganisaties noemen het een „nationale actie voor internationale solidariteit'. Het geld, dat binnenkomt via een speciaal gironum mer dat vrijdag bekend wordt gemaakt, wordt door tweëen gedeeld. Radio en televisie wordt ge vraagd de actie te onder steunen met spots. HOÓGERHEIDE - Twee onbe kende mannen hebben donder dagochtend omstreeks vijf uur een vrachtwagencombinatie van de firma Bernaard uit Halstere overvallen en meege nomen, aldus een woordvoer der van de rijkspolitie. De vrachtwagencombinatie was om 04.30 uur bij-Philip Morris in Bergen op Zoommet sigaretten geladen om op weg te gaan richting Zeeland. Tus sen Bergep op Zoom en Hoo- gerheide haalde een personen auto met daarin de twee over vallers de vrachtwagen in. Ach terop de auto werd een verlicht stopteken getoond wat veel lijkt op het stopteken van een politie-autó. De vrachtwagen chauffeur zette daarop zijn vrachtwagen aan de kant van de weg. Onmiddellijk daarop werd de chauffeur uit zijn wa gen gehaald, geboeid en aan een boom vastgebonden. De overvallers gingen er daarna met de vrachtwagen en hun ei gen auto vandoor. De chauffeur wist zich na enige tijd te bevrij den en kon met een passant meerijden naar Hoogerheide waar hij aangifte deed. DEN HAAG - Nederland zal naast de 200 Bosnische ex-gevangenen waarvan de opvang in Nederland een aantal weken werd toegezegd, ook hun echtgenotes en kinderen onder de 18 jaar opvangen. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt.* Afgelopen weekeinde deed het Nederlandse Rode Kruis een klemmend beroep op Nederland ook de naaste familieleden van de 200 Bosnische ex- gevangen op te vangen. Het ministerie verspreidde donderdag een persbericht „naar aanleiding van mis verstanden omtrent recent ver schenen berichtgeving" over de opvang van ex-gedetineerden uit Bosnië-Hercegovina in Ne derland. Daarin zet het minis terie de procedure rond de op vang van ex-gedetineerden uit Bosnië-Hercegovina uiteen. Doorgangsverblijf Volgens het ministerie ge schiedt de selectieprocedure via het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR). Na opheffing van een gevange nenkamp worden de ex- gedetineerden overgebracht naar een doorgangsverblijf waar registratie en medische keuring plaatsvindt. Vervol gens wordt door de UNHCR in samenspraak met het eventue le land van opvang bepaald welke ex-gedetineerden naar welk land gaan. Volgens het ministerie zijn de ex- gevangenen die op dit moment in het doorgangsverblijf in Karlovac nabij Zagreb verblij ven inmiddels voorbestemd voor opvang in andere westerse landen dan Nederland. Zodra in Karlovac een nieuwe groep is aangekomen, zal een nieuwe selectie worden gemaakt. Uit die groep zullen waarschijnlijk ook de 200 ex-gedetineerden voor Nederland worden gese lecteerd. Is dat eenmaal het ge val dan neemt het hoofdkan toor van de UNHCR contact op met het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken. Blij mee Het Nederlandse Rode Kruis toonde zich donderdagavond erg ingenomen met het bericht dat de 200 ex-gevangenen echt genotes en kinderen mee naar Nederland kunnen nemen. „Het beantwoordt precies aan het verzoek dat wij de afgelo pen week hebben gedaan. We zijn daar erg blij mee," aldus een woordvoerder. door Mare Legendre Vrijdag 20 november Zierikzee Thema-avond zuivere koffie in Parochiecentrum. Vanaf 19.30 uur. Uit op Schouwen-Duiveland voorstelling (Brutale Winterbe- kentenissen), toneel. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt/bazar. Kerkge bouw. 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Intocht Sinterklaas. Dorps- ring. 18.30 uur. Nieuwerkerk Vogelshow Zang en Kleur. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Oosterland Verkoping plus mini- rommelmarkt. Voorkerk Her vormde kerk. Van 13.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 13.00 uur. Ledenvergadering, georgani seerd door Actiegroep kinder boerderij De Punt, in 't Schot se Wapen. 15.00 uur. Concert A girl called Johnny. Brogum. 23.00 uur. Burghsluis Aankomst Sinterklaas. Haven. 14.00 uur. Renesse Intocht Sinterklaas. Vanaf par keerterrein La one 14.00 uur. Ellemeet Toneeluitvoering Postorderfo bie. Dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Intocht Sinterklaas. Vanaf eind Bogerdweg. 13.30 uur. Ouwerkerk Romelmarkt/bazar. Kerkge bouw. 10.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Vogelshow. Zang en Kleur. Dorpshuis. 13.00-22.30 uur. Bruinisse Intocht Sinterklaas. Vanaf Vis sershaven. 14.00 uur. Zangavond werkgroep Ont wikkelingssamenwerking in dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 22 november Zierikzee Zangdienst. Grote Kerk. 18.20 uur. Scharendijke Zangavond ten behoeve van Roemeense weeskinderen in de Nederlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Maandag 23 november Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Varel (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 24 november Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national (Dr. Wor tmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstedc Vergadering commissie finan ciën. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SeTODPESFW^Iti OWIMbab

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2