D66 Schouwen-Duiveland zet hoofdlijnen beleid op papier TE KOOP Najaarsstorm maakt stroomgeul in nieuwe slufter op Neeltje Jans INDUSTRIETERREIN Vergadering Stad en Lande Werkzaamheden van de afgelopen maanden op natuurlijke wijze afgerond Solovoorstelling Turks Fruit Een D66-er is een praktische idealist INLGEMEENTEMEN ZIERIKZEE TEL:OIIIO-I3l5li DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 NR 25260 5 in Nederland. Behalve op Neel- tje Jans vindt men alleen op Tfexel en bij het Zeeuws- Vlaamse Cadzand (het Zwin) een slufter. Uit een toelichting van hoofd terreinbeheer van Het Zeeuwse Landschap, G. J. Buth en districtsbeheerder Na tuurmonumenten R. Barkema bleek dat aan de Nederlandse kust op natuurlijke wijze vele slufters zouden zijn ontstaan wanneer men de natuur in de loop van de jaren zijn gang had laten gaan. Uiteraard is dat vanwege de veiligheid niet gebeurd. Om dat Rijkswaterstaat op Neeltje Jans het damvak aanhoudt als onderdeel van de Nederlandse basiskustlijn is de zeewering op Neeltje Jans zo bree.d dat aan de Noordzeekant van het voormalige werkeiland de mo gelijkheid bestond voor het realiseren van een slufter. De veiligheid is immers gewaar borgd door de dam die achter het duingebied ligt. In de sluftervlakte zullen naar verwachting gradaties van zout tot zoet grondwater ont staan waardoor de omstandig heden geschikt worden voor specifieke plantsoorten als zoutmelde, zilte rus, lamsoor, strandduizendguldenkruid en parnassia. Vogels als strandlo- pers, scholeksters, meeuwen en bergeenden zijn nu reeds in het gebied aanwezig. Naar ver wachting komen daar aan staand voorjaar nog vele kust- vogels bij en zullen in kreekjes regelmatig vissende sterns te zien zijn. Het sluftergebied is ongeveer een kilometer lang en beslaat zo'n veertig hectare. Volgens de heren Barkema en Buth wordt in de komende jaren bij het be heer van de slufter uitgegaan van de natuurlijke ontwikke lingen. „Zelfs als de slufter zou verzanden onder invloed van de zandbanken die zich voor de Zeeuwse kust vormen laten we dat zo. Dan wordt het gebied een duinvallei, net zoals de ver klikkerduinen' Het nieuwe natuurgebied krijgt een belangrijke functie als voorbeeld voor beleidma kers. Ook wil men via de sluf ter het publiek informeren over natuurbeheer. Daarom willen Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap het ge bied gedurende een deel van het jaar openstellen voor pu bliek. Via informatieborden wordt men geïnformeerd over het landschap waar men door heen loopt. Variaf de Hoogh Plaetweg wórcH' een pad 'ge maakt van ongeveer vijftig me ter lang waarover men te voet of per fiets een uitkijkpunt kan bereiken waar men uit zicht heeft over het hele duin- valleigebied. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland heeft voor vrijdag 27 november een vergadering belegd. Deze ook voor niet- leden toegankelijke vergade ring wordt in de Concertzaal van Zierikzee gehouden en be gint om 19.30 uur. Tijdens deze vergadering wordt onder meer gesproken over het verhogen van de con tributie met drie gulden'. Wordt het voorstel door de leden aan genomen dan zullen de leden voortaan 25,- of 28,- (inclu sief huisgenoten) moeten beta len. Een vast onderdeel in de najaarsvergadering van Stad en Lande betreft de presentatie van het nieuwe jaarboek, de Kroniek van het Land van de Zeemeermin. Ook de begroting '93 wordt deze avond aan de aanwezigen ter goedkeuring voorgelegd. Tureluur Na de pauze, zo rond 20.45 uur, I£gtThijs Kramer van de Reeuwse Milieu Federatie in hèfkóft uit wat het plan Ture luur inhoudt. Dit natuuront wikkelingsproject voor de naaste omgeving van de Oos- terschelde kan bij uitvoer van grote betekenis zijn voor Schouwen-Duiveland. De werkzaamheden met bulldozers, scrapers en shovels werden afgerond door de zee zelf(Foto: B. Muller). NEELTJE JANS - „We waren bijna klaar met de werkzaamheden. We wilden juist overleg gaan voeren over de plaats waar het sluftergat het beste zou kun nen worden gemaakt. Maar de zee was ons voor". Verrast en enthousiast vertel de provinciaal ecoloog J. Beijershergen dat de Noordzee tijdens de zware west- noordwesterstorm van vorige week een stroomgeul heeft geslagen in de duinval lei, die de afgelopen maanden door bulldozers werd gecreëerd aan de Noordzee kant van Neeltje Jans. Via die doorbraak ontstond de open verbinding met zee die de duinvallei tot een slufter maakt. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de staatssecretaris van landbouw, natuurbeheer en visserij Gabor de open ver binding met zee op 10 december tot stand zou brengen via het doorbreken van de voorste duinrand met een bulldozer. Omdat de zee de staatssecreta ris voor was wordt nu vlak voor de officiële opening in de stroomgeul alsnog een dam metje opgeworpen, zodat de heer Gabor volgens planning op donderdag 10 december om 13.30 uur met een bulldozer de officiële opening kan verrich ten. Inmiddels is de zee al sinds vorige week bezig om in het sluftergebied achter de voorste duinrand haar eigen stempel te drukken. Via natuurkrachten worden de kunstmatige ken merken van hetnatutirbouw- project geschaafd. Bij spring vloed verdwijnen bulldozer- sporen, zoeken geulen en prie len zelf hun weg in het gebied en ontstaan plaatselijk hogere zandafzettingen in de vorm van oeverwallen. In luwe hoe ken van de vallei worden aan- spoelranden van plantaardig materiaal afgezet, waarop naar verwachting in de komende zo mer al kenmerkende planten soorten als gele hoornpapaver en zeebiet groeien. De slufter op Neeltje Jans is aangelegd in het kader van het Natuurbeleidsplan waarmee de Rijksoverheid beoogt vijftig hectare nieuw natuurgebied te creëren in Nederland. Het ont werp voor de slufter werd in opdracht van de provincie Zee land gemaakt-door de directie Milieu en Waterstaat. De werk zaamheden voor'het verplaat sen van zo'n 350.000 m3 zand die daaruit voortvloeiden, werden begeleid door dë provinciaal -ecoloog J. Beijersbergen. Wan neer de slufter is opgeleverd wordt ze overgedragen aan Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten. De stichtingen die het gebied op kosten van de overheid gaan' beheren. c.- r! 'von v Eén slufter ïs: 'een duinvallei die in open verbinding staat met de zee en daardoor tien twaalf keer per jaar onder wa ter loopt. Het betreft een type duinlandschap dat zeldzaam is GOES - Op vrijdag 20 november speelt Sjoerd Pleijsier in 't Beest te Goes de theatervoorstelling Turks Fruit. Het betreft een solovoorstelling naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. De bewerking is toegespitst op de relatie tussen de beeldhouwer en diens vrouw, zijn ideale liefde. De andere figuren uit het boek spelen op het toneel een kleinere rol. De tekst die is overgebleven is letterlijk die van Jan Wolkers. Sjoerd Pleijsier speelde zijn eerste voorstelling van Turks Fruit in de huiskamer van Jan Wol kers. Het solotoneel in Goes begint vrijdag om 20.30 uur. (Foto: M. C. Scheers) ZIERIKZEE - Pragmatisch handelen, de afstand burger/overheid zo klein mogelijk maken en vooral het besef dat pasklare oplossingen en voor altijd gel dende besluiten niet altijd mogelijk zijn. Die kern begrippen keren in het globale partijprogramma van de Schouwen-Duivelandse D66-ers regelmatig terug. Dit programma in hoofdlijnen, dat een eerste aanzet moet zijn voor het D66-programma voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1994 wordt dinsdag 8 december in café De Gekroonde Suikerbiet (Zierik zee) tegelijk met de resultaten van de telefonische enquête over gemeentelijke herindeling gepresen teerd. Hoewel de gemeenteraadsver kiezingen van 1994 nog ver weg lijken, hebben de Schouwen- Duivelandse Democraten '66 nu reeds de koppen bijeen gestoken om een aanzet te ma ken voor het verkiezingspro gramma waarmee de partij dan voor de dag wil komen. Dit programma, opgesteld door een speciale werkgroep be staande uit J. van der Veer, A. P. den Reijer en T. Rigter, moet behalve de nodige kiezers (tij dens de laatste provinciale sta tenverkiezingen boekte D66 een aanzienlijke stemmen winst) ook een voldoende aan tal leden opleveren om de D66- kar op Schouwen-Duiveland te trekken. Zonder voldoende le den, die binnen de gemeente besturen de stem van D66 laten klinken en daarbij gesteund worden door1 hun achterban, is meebesturen op lokaal niveau nauwelijks te realiseren. En dat laatste - meedoen in het de mocratisch spel - vinden D66- voorzitter E. Romijn en be stuurslid A. P. den Reijer es sentieel. Plicht Kritiek hebben op de wijze van besturen maar tegelijkertijd niet bereid zijn om bestuurlijk actief te zijn is een handelwijze die de democraten bepaald af keuren. „Als democraat heb je de plicht om mee te doen in het spel" aldus Den Reijer. Om er voor te zorgen dat D66 bij de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen voldoende kandi daat-raadsleden achter de hand heeft, zijn nu reeds de hoofdlijnen van het verkie zingsprogramma op papier ge zet, nadat deze eerst ter beoor deling aan de leden zijn voor gelegd. Pragmatisme Een en ander heeft geresul teerd in een veertien pagina's dikke nota. Treffend in deze notitie is het pragmatisme waarmee D66 allerlei maat schappelijke vraagstukken be nadert. De D66-er heeft dan ook weinig op met het opplak ken van etiketjes als links of rechts. Den Reijer: „Die be grippen zijn als molenstenen waartussen de mens maar al te vaak wordt vermalen". Wat D66 wil is een concrete oplos sing voor allerlei maatschap pelijke vraagstukken. Daarbij erkennen de democraten dat er niet voor elk probleem een pas klare oplossing is en dat een maal genomen bes.luiten niet altijd het „eeuwige leven" kun nen hebben, want zegt de nota een D66-er is een prakti sche idealist". Daarom ook is D66 voorstan der van de vorming van één ge meente op Schouwen-Duive land. Dit omdat de praktijk laat zien dat de huidige manier van samenwerking via ge meenschappelijke regelingen maar moeizaam verloopt, waardoor de besluitvorming wordt geremd en waardoor ook de democratische controle wordt bemoeilijkt. Wat D66 wil is bereikbare gemeente raadsleden enerzijds en goed geïnformeerde Schouwen- Duivelanders, die zich bij hun bestuur betrokken voelen. Referendum over herindeling Die betrokkenheid kan ver groot worden door voor ingrij pende plannen als bij voor beeld een gemeentelijke herin deling de mening van de bevol king via een referendum te pei len. Zo'n referendum kan er ze ker na een gemeentelijke herindeling voor zorgen dat de burger betrokken blijft bij zijn gemeentebestuur. Om diezelfde reden is D66 er voorstander van om burgers mee te laten discussiëren tij dens commissievergaderingen. Nu hebben ze (op papier) alleen de mogelijkheid om vooraf gaande aan de behandeling van het desbetreffende onder werp hun zegje te doen. Even eens belangrijk voor het be trekken van de burger bij het bestuur is het tijdig openbaar maken van beleidsstukken en het vroegtijdig inschakelen van de burgers bij het opstellen van woningbouwplannen. Het feit dat zij pas bij een hoorzit ting hun stem kunnen laten ho ren vinden Den Reijer eigen lijk al te laat. Meer inkomsten voor gemeenten Behalve het verhogen van het democratisch gehalte van het bestuur heeft D66 ook een ei gen visie wat de gemeentelijke financiën betreft. Een wens is om op termijn de eigen inkom sten van de gemeenten via een eigen belastingstelsel te verho gen, mits de rijksbelastingen tegelijkertijd evenredig om laag gaan. Het gebruik maken van belastingverhogingen om de gemeente-begroting slui tend te maken is iets dat alleen in uiterste noodzaak mag wor den overwogen. In feite mogen die tarieven al leen zo worden verhoogd om de loon- en prijsstijgingen te com penseren. Daarbij zijn de de mocraten voorstander van een doelbelasting en een baatbe lasting, waarbij diegenen wor den belast die 't meeste van een voorziening profiteren. Met het oog op de steeds beperktere mogelijkheden voor nieuw be leid vindt D66 dat beslissingen over belangrijke nieuwe uitga ven slechts in het kader van de begrotingsbehandeling wor den genomen. Werkgelegenheids- structuur D66 vreest dat Schouwen- Duiveland door het verdwij nen van overheidsdiensten en het nagenoeg ontbreken van bedrijfsvestigingen een sociaal-economisch probleem gebied wordt. Er is bovendien sprake van een te eenzijdige werkgelegenheidsstructuur. Daarom moet hard worden ge werkt om de regio als vesti gingsplaats voor overheids diensten, kleinschalige bedrij ven en dienstverlenende instel lingen te promoten en om een gunstig klimaat voor de verde re ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf te scheppen. Het afstemmen van de verschillende vestigingsre gelingen op elkaar en een meer uniforme informatieverstrek king door de verschillende ge meenten zou deze zaak alleen maar ten goede komen. NMP Voor D66 zou het een goede zaak zijn dat de normen uit het Nationaal Milieubeléids Plan hier als minimumeisen zouden gelden. Voor specifieke proble men in de regio zouden scher pere normen gesteld kunnen worden. Ook denken de demo craten aan een regionaal milieubeleidsplan met een daarbij behorend uitvoe ringsprogramma. Bij het ma ken van beleidskeuzen geldt voor D66 dat de belangen van natuur en milieu zwaarden we gen dan de mogelijke financië le aspecten. „De natuur mag niet het slachtoffer of de sluit post worden van de begroting" vermeldt de nota. Omwille van het natuurbe houd zou de relatie tussen landbouw en natuur via een natuurbeleidsplan bevorderd kunnen worden, waarbij de agrariër een functie als beheer der van natuur en landschap kan vervullen. Ook op sociaal-cultureel ge bied heeft D66 een eigen visie. Een van de punten waarvoor de democraten pleiten is het reali seren van accommodaties in de kernen waarin artsen, wijkver pleegkundigen, fysiotherapeu ten en meer zorgaanbieders zit ting kunnen hebben. Eerr-even- wichtige spreiding van zor gaanbieders is voor D66 nood zakelijk. Dat is ook van belang voor het leefklimaat in de klei ne kernen. Dat leefklimaat moet worden beschermd door onder andere te zorgen voor een goede spreiding van wijk en dorpsvoorzieningen en door het realiseren van woningwet woningen en particuliere huur woningen in alle woonkernen op Schouwen-Duiveland. Subsidie Op het gebied van de subsidie verlening zouden de gemeen ten volgens de democraten wat meer één lijn moeten trekken. Daaraan schort het nogal vin den ze. Die subsidie mag niet- als iets vanzelfsprekends wor den beschouwd, maar als een middel om instellingen en ver enigingen te helpen om zoveel mogelijk op eigen benen te staan. Instellingen en vereni gingen zullen dan ook moeten proberen om zelf zoveel moge lijk geld bijeen te krijgen voor hun activiteiten, want stellen de democraten „de eigen in breng is essentieel". Emancipatie In een moderne samenleving is geen plaats voor discriminatie. Daarom ook vindt D66 dat kor te metten moeten worden ge maakt met discriminatie op grond van leeftijd, geslacht, huidskleur, sexuele geaard heid, godsdienst of nationali teit. De overheid moet daarin het voortouw nemen door er onder meer voor te zorgen dat traditionele rollenpatronen worden doorbroken. Bij gelij ke geschiktheid moeten vrou wen en minderheden voorrang krijgen bij het vervullen van een vacature. Dit is nodig zo lang deze groepen binnen het personeelsbestand onderverte genwoordigd zijn. Zo'n tijdelij ke maatregel is nodig de situa tie dat vrouwen in de hogere functies ondervertegenwoor digd zijn te doorbreken. Het nagenoeg ontbreken van bedrijfsvestigingen dreigt een sociaal-economisch probleem te wor den, aldus D66. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5