'Lezen is belangrijk maar kinderen moeten het wel met plezier doen' Plannen voor extra parkeerruimte en bouw hotel in Port Zélande Zangavond in Scharendijke Schoen- inzamel- actie Premiedaling Zeeuwse ziektekosten verzekeraar Oosterlandse onderwijzeres schrijft boekje voor moeilijk lezende kinderen Vakantiedorp groeit uit haar jasje Dode vrouw blijkt Belgische DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 NR 252è0 SCHARENDIJKE - In de Ne derlandse Hervormde kerk van Scharendijke wordt zon dag 22 november een zang avond gehouden met onder meer een optreden van Reinata Heemskerk. Deze avond be gint om 19.00 uur. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Roe meense weeskinderen. Aan de ze avond verlenen behalve Rei nata Heemskerk ook Sursum Corda onder leiding van J. Schouls en de Gospelgroep Re joice onder leiding van W. Kaashoek hun medewerking. Voorganger is de heer R. Lous. ZIERIKZEE - „Uw oude schoe nen zijn geld waard". Onder deze slogan starten de Stich ting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland en het Leger des Heils een inzamelac- tie van schoenen. In de weken van 8 tot en met 19 december kunnen bij het clubhuis De Lichtboei schoenen worden af gegeven. De actie is ontstaan naar aan leiding van een actie in 1990 in Zwolle waarbij gebruikte schoenen werden ingezameld. De initiatiefnemers vonden het jammer dat er nog heel goede schoenen worden weggegooid terwijl er elders in de wereld een enorme behoefte is aan schoeisel. In veel gebieden heeft men geen geld voor nieu we schoenen. Na een proefperiode willen de initiatiefnemers komen tot een landelijke inzameling vjparaan de Stichting Wélzijn Ouderen Schouwen-Duiveland en het Leger des Heils hun medewer king verlenen. Reden hiervoor is bijvoorbeeld het feit dat mensen die normaal gesproken geen nieuwe «schoenen kunnen aanschaffen op deze manier tóch voor een redelijke prijs goede schoenen kunnen kopen. Andere redenen: de initiatief nemers ontvangen voor de in gezamelde schoenen een rede lijke vergoeding, de opbrengst wordt gebruikt voor hulp aan vluchtelingen en asielzoekers, zelfs de allerarmsten kunnen profiteren van de actie want laarzen, plastic sandalen en dergelijke worden weggegeven en de eigenaar hoeft zijn schoe nen niet in de container te gooi en. Om de actie te doen slagen wordt de medewerking ge vraagd yan de bevolking. In de weken van 8 tot en met 19 de cember kunnen de verzamelde schoenen van 09.00 tot 21.00 uur worden ingeleverd bij club huis De Lichtboei aan de Post- straat in Zierikzee. OOSTERLAND - Veel kinderen vinden lezen leuk, maar er zijn ook heel wat kinderen die in de boeken wereld niets van hun gading kunnen vinden. Spe ciaal voor hen schreef de Oosterlandse onderwijze res E. B. Smeenk-Peterkamp een kinderboek waarin zij de avonturen van de Griekse jongen Kosta ver telt. Zij beschouwt haar boek, dat deel uitmaakt van een speciale serie, als een broodnodige aanvulling op het assortiment kinderboeken. „Het is een boek voor een vergeten groep kinderen", aldus de schrijf ster. Het schrijverschap begon voor mevrouw Smeenk zo'n vier jaar geleden. Zij reageerde op een oproep van de Stichting Begeleiding Gereformeerd Schoolonderwijs om een boek te schrijven voor kinderen die moeilijkheden hebben met le zen. Inmiddels zijn in deze spe ciale boekenserie, die de naam De Leeslamp heeft meegekre gen, zes kinderboeken versche nen. Geen moeilijke woorden Mevrouw Smeenk kreeg van de stichting een nauw omschreven opdracht mee Het boek mocht niet te dik zijn, het moest span nend zijn en makkelijk te be grijpen. „Dat houdt in dat je korte zinnen moet maken en geen moeilijke woorden mag gebruiken. En dat is best moei lijk", aldus mevrouw Smeenk. Zij vertelt hoe de hoofdper soon, het Griekse jongetje Kosta, op gegeven moment een archeoloog ontmoet. „Maar het woord archeoloog mag je dan niet gebruiken omdat de kin deren dat misschien niet be grijpen". „Je moet dan omschrijven wat een archeoloog doet. Je moet uitleggen wat een archeoloog is zonder dat het opvalt dat je iets aan het uitleggen bent. En dan mag het ook weer niet belerend zijn", aldus de schrijfster. „Verder mocht ik bijvoorbeeld geen flashbacks gebruiken en moesten ook de overgangen tussen de verschillende hoofd stukken heel vloeiend zijn". Alles bij elkaar derhalve een heel nauw omschreven op dracht. Voor mevrouw Smeenk betekenden al die regels echter geen belemmering. Zij koos voor een Grieks eiland als decor voor haar boek. „Ik ben zelf verschillende keren in Griekenland geweest en het leek mij leuk als het verhaal zich in Griekenland zou afspe len. Dan kun je kinderen ook meteen laten zien hoe het leven in een ander land eruit ziet", aldus mevrouw Smeenk. In Kosta beschrijft zij de lotgeval len van een Grieks jongetje dat een oude vaas, bestempeld als cadeau voor een oude vrouw op moet halen. De vaas blijkt ge stolen en dat leidt weer tot al lerlei verwikkelingen. Spannend „Dan maakt het eigenlijk niet uit of het verhaal nou in Grie kenland speelt of in Neder land. Het gevoel van een kind dat ten onrechte van diefstal beschuldigd wordt is hetzelf de", aldus mevrouw Smeenk. Voordat zij aan het boek begon had zij in grote lijnen het ver haal voor ogen. „Ik heb eerst alles met de hand geschreven. Ik kan nu eenmaal niet typen en denken tegelijk. Maar tij dens het uittyperi van een hoofdstuk ga je wel weer van alles zitten veranderen". De echtgenoot van mevrouw Smeenk, zelf ook actief in het herschrijven. Eerst liet de Stichting in wier opdracht het boek geschreven werd haar licht schijnen over het manus cript. Daarna ging het naar de uitgever en steeds weer moest er herschreven en veranderd worden. Uiteindelijk werd het manuscript goedgekeurd en kreeg mevrouw Smeenk be richt dat haar boekje uitgege ven zou worden. Illustrator Jaap Kraamer werd ingehuurd om het boekje van passende te keningen te voorzien. Over zijn werk is mevrouw Smeenk zeer te spreken. Sfeer „Ik vind het heel knap zoals hij de sfeer die het boek ademt in zijn tekeningen weet weer te geven. Als ik die tekeningen zie denk ik: Ja, dat is precies het beeld dat ik er bij had toen ik het schreef". Uiteindelijk volgden de drukproeven en weer een poosje later kreeg de schrijfster het resultaat van haar pennevruchten in handen. „Dat is best wel een raar ge voel als je dan zo'n boek ziet dat je zelf geschreven hebt". Inmiddels hebben de avontu ren van Kosta in het verre Grie kenland al heel wat schoolkin deren bereikt. Of de doelgroep, kinderen die problemen hebben met lezen, ook wordt bereikt is volgens mevrouw Smeenk een vraag die moeilijk te beantwoorden valt. „Ik heb het zelf op de school waar ik lesgeef (de Ds. Boogermanschool in Ooster- land, red.) aan een groep kin deren laten lezen en die waren er heel enthousiast over". Op de vraag of het schrijven van het boek voor haar aanlei ding is om een nieuwe hobby te beginnen komt een wijfelend antwoord. „Ik vond het heel leuk om te doen en mij is ook gevraagd om nog een boek te schrijven. Ik heb aan het eind van het boek over Kosta ook wel de mogelijkheid open gela ten voor een vervolg". UTRECHT - De Zeeuwse parti culiere ziektekostenverzeke raar ZHV (150.000 verzeker den) gaat de premies voor 1993 met 5 tot 7 procent verlagen. Volgens marketing-manager E. Westveer van ZVH is de pre mieverlaging mogelijk, aange zien dc premiestelling in 1992 „aan de voorzichtige kant" is geweest. In tegenstelling tot de meeste particuliere verze keraars voerde ZHV het afge lopen jaar geen premieverla ging door. De meeste verzekeraars moe ten de premies voor 1993 nog vaststellen. UAP (225.000 ver zekerden) en Enzico (70.000) denken aan een verhoging in de orde van grootte van 5 pro cent. Het KLOZ, de overkoepe lende organisatie van particu liere ziektekostenverzeke raars, deelde woensdag mee dat de kostenstijging in de ge zondheidszorg geschat moet worden op 5 procent. Vanwege overschrijdingen van de ramin gen van 1992 verwacht het KLOZ dat de premies over het algemeen met 7 procent zullen stijgen. Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) liet woensdag doorschemeren dat hij de premiestijging van de goedkope standaardpakketpo lissen in 1993 gelijk wil laten oplopen met andere particulie re polissen. Op die manier moet de toeloop worden be perkt van het aantal verzeker den dat onder de (verliesgeven de) standaardpakketpolis valt. Naast de premieverlaging kon digde ZVH aan dat ze uitbreidt met een afdeling Thuiszorg. Die adviseert, informeert en regelt zonodig de thuiszorg voor de verzekerden. ZHV ziet hierin een extra service voor de verzekerden die vaak moeite hebben gebruik te maken van thuiszorg, zo verklaarde een woordvoerder. onderwijs, fungeerde als kriti sche lezer. „Hij heeft me echt heel erg ge holpen. Hij zag soms dingen die ik compleet over het hoofd gezien had", aldus mevrouw Smeenk. Zij leefde zich tijdens het schrijven van het boek hele maal in in de situatie. „Het verhaal speelt zich af op een ei land waar ik geweest ben en terwijl ik aan het schrijven was zag ik die omgeving weer voor me". Alles bij elkaar heeft het schrijven van het boek me vrouw Smeenk ongeveer een jaarwerk gekost. „Daar heb ik me wel een beetje op verkeken. Ik dacht dat ik het in een paar maanden wel voor elkaar zou kunnen krijgen, maar er kwam gewoon van alles tussen. Wij zijn in die tijd verhuisd en ik. moest het boek natuurlijk ook in de vrije uurtjes schrijven". Na het schrijven volgde het Onderwijzeres-kinderboekenschrijfster mevrouw E. B. Smeenk- Peterman. (Foto: Joop van Houdt). bestempeld. „Weliswaar is de verkeersafwikkeling het laat ste jaar door een gewijzigde aankomstregeling belangrijk verbeterd, maar van een rede lijk onbelemmerde doorgang naar het achterliggende open bare gebied is geen sprake". Omlegging In de visie van het dagelijks bestuur van het Grevelingen- schap is met dat in het achter hoofd nog een beperkte omleg ging van de openbare weg en de aanleg van opstelbanen voor ongeveer 40 auto's noodzake lijk. Dit plan moet echter nog verder worden uitgewerkt. De kosten van realisering van een dergelijk plan zouden dan door Gran Dorado moeten worden betaald. Omdat het bestaande zwem bad te klein is en er behoefte bestaat aan een 25-meterbad is een uitbreiding gepland naast het bestaande zwembad. Ver der is het de bedoeling dat op het Buitenplein voor de cen trumvoorzieningen in de win termaanden een ijsbaan aange legd wordt als uitbreiding van het programma-aanbod. Om de verbinding van de apparte menten/hotelvoorziening op de pier naar de centrumvoor zieningen heeft men het plan opgevat om een overkapping te maken. Dit plan is echter nog niet nader uitgewerkt. Het da gelijks bestuur van het Greve- lingenschap heeft in principe geen bezwaar tegen de plannen van Gran Dorado. „Alhoewel wij moeite hebben met de mas saliteit van het te realiseren congrescentrum met bovenlig gende appartementen is het niet onze bevoegdheid om over dit aspect te beslissen. Wij heb ben ér vertrouwen in dat in overleg met de gemeente Goe dereede en de provincie Zuid- Holland tot een aanvaardbare bebouwing kan worden geko men". Verkeersproblemen Verder gaat het dagelijks be stuur van het Grevelingen- schap ervan uit dat de proble men met betrekking tot de ver keersafwikkeling opgelost kunnen worden. „Wij stellen als voorwaarde bij de toestem ming tot realisatie van de aan gegeven onderdelen dat de aan passingen voor de verkeersaf wikkeling op korte termijn worden gerealiseerd en dat de aanleg van het parkeerterrein wordt uitgevoerd voordat de huidige parkeergelegenheid ter plaatse van het congrescen trum verdwijnt", aldus het da gelijks bestuur. Zij vraag de Raad van Bestuur volmacht om de kwestie verder af te mo gen handelen. •fcr injonj fork 1. Congrescentrum; 2. Tramstation3. Parkeerterrein; 4. Uitbreiding zwembad; 5. Ijsbaan; 6. Hotel; 7. Overdekte wandeltuin; 8. Overdekt plein. BROUWERSHAVEN - Vakantiedorp Port Zélande aan de Brouwersdam groeit uit haar jasje. Er zijn plannen voor de aanleg van een extra parkeerter rein, de bouw van een hotel, uitbreiding van het zwembad en realisering van een overdekte wandel- tuin. De plannen komen aan de orde tijdens de ver gadering van de Raad van Bestuur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen op vrijdag 20 novem ber. De vergadering wordt gehouden in gemeen schapshuis De Schakel in Dirksland en begint om 10.00 uur. Het Grevelingenschap heeft zitting in een van de belang rijkste instanties die betrok ken is bij het beheer van de Kabbelaarsbank; de Stuur groep Kabbelaarsbank. Omdat in de vergaderingen van deze stuurgroep een aantal knel punten en afzonderlijke ont wikkelingsideeën naar voren kwamen is aan Gran Dorado, en Coltof Beheer verzocht die knelpunten en ontwikkelings ideeën te bundelen in een to taalvisie. Die totaalvisie wordt tijdens de vergadering van vrijdag 20 november aan de Raad van Be stuur van het Grevelingen schap voorgelegd. Congrescentrum Om de kwaliteit van Port Zé lande nog verder te verbeteren wil men op het huidige par keerterrein langs de haven over een lengte van ongeveer 200 meter een congrescentrum met ruimte voor aanverwante be drijven/kantoren realiseren. Boven dat complex zouden dan nog eens 40 luxe appartemen ten gebouwd kunnen worden. In een brief aan het Grevelin genschap noemt Gran Dorado genoemd plan een welkome aanvulling op de stille perio des. Op het optieterrein van Rijks waterstaat/Domeinen zijn on geveer 1350 parkeerplaatsen gepland. Ruim de helft van dit aantal is bestemd voor gebrui kers en bezoekers van jachtha ven en congrescentrum. De ove rige parkeerplaatsen zijn be doeld voor personeel en tweede auto's van Port Zélande. Gran Dorado wil het parkeren con centreren op alleen het optie terrein. Dit terrein is volgens haar groot genoeg voor deze functie. Verder stelt Gran Dorado zich voor dit terrein tevens te be nutten als tijdelijke piekop- vang van binnenkomende gas ten: Men hoopt-op1 die manier de verkeersafwikkeling op de openbare weg te verbeteren. Het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap ziet echter niets in dat plan dat door hen als 'niet werkbaar' wordt Verwachting t/m maandag 23 nov] WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 08.08, onder 16.41 Maan op 03.13, onder 14.22 Nieuwe Maan: 24 november (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft tot en met het weekeinde wisselvallig en nat. Voor al morgen staat er nog veel wind. Een actieve depressie boven het noordelijk deel van de Noordzee trekt naar het oosten en ligt rinorgen- middag al boven de Oostzee. Aan zijn zuidflank staat vandaag boven de Noordzee een storm tot zware storm. Ook langs onze kust blijft de wind morgen eerst nog stormachtig. In de westelijke stroming die mor gen boven ons land staat wordt on stabiele lucht aangevoerd. Er vallen talrijke buien, sommige met hagel en onweer. De middagtemperatuur wordt ongeveer 7 graden. Tijdens het weekeinde gaat de temperatuur omhoog, maar het binnendringen van zachtere lucht gaat wel gepaard met veel regen. Na het weekeinde brengt een hogedrukgebied boven de Alpen bij ons rustig, bewolkt en vrij zacht weer. Het blijft dan overwe gend droog. DEN HAAG - Nederland legt 4,8 miljoen gulden op tafel voor het betalen van een derde vliegtuig voor het vervoer van voedsel en hulpgoederen naar Somalië. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking heeft dit woensdag bekendge maakt. Nederland heeft tot nu toe 45 miljoen gulden geschon ken aan hulp aan het door hon ger en burgeroorlog geteisterde land. MIDDELBURG - De dode vrouw die zaterdag op het strand van de Banjaard in Kamperland is aangespoeld, blijkt een 22-jarige inwoonster van het Belgische Ukkel te zijn. De rijkspolitie in Middel burg heeft dit bekendge maakt. De vrouw werd sinds 15 okto ber in Zeebrugge vermist. De rijkspolitie neemt aan dat de vrouw is verdronken. ZIERIKZEESCHERfflj NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-pèriode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesies" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3