'We dansen niet perfect, we hebben alleen veel plezier' 1 uw mant m schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE Commissie ruimtelijke ordening tegen 10 5 regeling kamperen bij de boer 0 r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mj Voorstel wat er nu ligt is volstrekt irreëeV Tien jaar volksdansen voor ouderen op Schouwen-Duiveland 3 HOTEL 3 KINDERBOEK 4 SLUFTER 1 1 SLECHT SCHOEISEL Manifestatie tegen dienstplicht Vernieling autoruit Snelkraak warenhuis Renesse Inbraak dé krant van schouwen - duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE I DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 ,149e JAARGANG NR 25260 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakeriman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee TeJ. 01110-16551 Meerderheid, raad Westerschouwen wil vijftien eenheden op de mini-campings gedurende het hele seizoen. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de commissie ruimtelijke ordening toonden zich in de vergadering van afgelopen dinsdag niet gelukkig met de wijzi ging van de kampeerwet die staatssecretaris Gabor van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij voor ogen heeft. In de nieuwe wet mogen kampeerboeren van 15 mei tot en met 31 oktober op hun terrein tien eenheden plaatsen. Gedurende een piekperiode van zes weken mag dit aantal met vijf eenheden worden uitgebreid. „Een voorstel dat vol strekt irreëel is", aldus WD-woordvoerder de heer dr H. J. van Zuylen. Op 25 november heeft wethou der ir C. W. Veerhoek een afspraak met gedeputeer de mevrouw G. de Vries-Hommes om samen met de andere Zeeuwse gemeenten, de Recron en de Vekabo te praten over een gelijke behandeling in de provin cie. Hoewel men het er binnen de commissie redelijk over eens was dat de 10 5 regeling niet de meest optimale is, bestond er wel een verschillende me ning over hoe met de wetswijzi ging dient te worden omge gaan. De heer J. van den Berge (SGP/trPV/RPF) drong met na me aan op een gelijkheid bin- pen de provincie waarbij zo veel mogelijk aan de wensen van de kampeerboeren tege moet moet worden gekomen. „We moeten met zijn allen op één lijn komen met een zo gun stig mogelijke tijdsduur en aantallen voor de boeren", was zijn mening. „Het voorstel waar Gabor mee komt is niet haalbaar", luidde de duidelij ke conclusie van de heer Van Zuylen. „Onze fractie meent dat we moeten komen tot vijf tien eenheden gedurende de he le periode". Van Zuylen vroeg zich af of het niet mogelijk was om zich als gemeente Wester schouwen te conformeren met de andere gemeenten en min der te gaan controleren. „We proberen loyaal te zijn, maar worden door de regering bijna gedwongen om net als andere gemeenten fouten te maken"., De heer J. C. Hendrikse (PvdA) vond het overtreden van de wet ontoelaatbaar 'ondanks dat de nieuwe wet aan veel kampeer boeren geen soelaas biedt'. „Vijftien eenheden zien ook wij als absoluut maximum en hét is zinloos tftffTe zeggen dat we het er niet mee eens zijn. We moeten geen, uitzondering vor men". De heer A. J. Padmos (CDA) kwam met een alterna tief plan wat inhield het gedo gen dat kampeerboeren gedu rende de gehele periode vijf tien eenheden plaatsen. „Maar blijkt bij controle dat hij er zestien heeft staan, dan zijn dat er zes te veel en moet hij onmiddellijk terug naar tien". Uniformiteit Een plan waar wethouder Veer hoek, zelf ook voorstander van vijftien eenheden, niets in zag. „De gemeente trekt aan de bel als zij ergens zestien eenheden constateert. Er wordt een AROB-procedure opgestart. Hoe denkt u dat de staatsraad reageert al we toegeven dat we vijftien eenheden gedogen? Ze zullen zegen dat als wij als ge meente niet rechtlijnig zijn, we niet bij hen hoeven aan te klop pen en de boer krijgt misschien nog gelijk ook". Beter idee vond de wethouder dat de ver schillende fracties binnen de gemeente aankloppen bij hun partij in de Tweede Kamer en hen te kennen geven niets te zien in de 10 5 regeling. Vanuit het publiek nam de heer B. Landegent van de Agra rische Recreatieve Minicam- pinghoudersvereniging Westenschouwen het woord. Hij sprak de hoop uit dat het gesprek met de gedeputeerde op 25 november leidt tot een uniformiteit voor de gehele provincie van vijftien eenhe den per minicamping. „Alle campings en ook de gemeente vaart wel bij het ei van Colum bus: de recreatie. Gesproken over welvaartsverdeling, be merken de agrariërs van van daag daar echter totaal niets van!". Woorden waar de heer Van Zuylen zich nogmaals bij aan sloot. „Mijn fractie adviseert vijftien eenheden voor het ge hele seizoen omdat de wet die er nu ligt niet te handhaven valt". Afspraken die de ge meenten op 25 november ma ken moesten volgens de libe raal worden nageleefd, ook als wordt afgesproken niet te con troleren op overstand. De heer Padmos kon zich nog steeds niet voorstellen dat kampeer boeren misbruik zouden ma ken van zijn alternatief. Even als de overige commissieleden gaf ook hij aan bij Tweede Ka merleden aan te dringen op het afwijzen van de voorstellen van Gabor. Hij dacht echter dat de provincie Zeeland alleen staat in haar problematiek. „Het kamperen bij de boer is nergens zo nijpend als in Zee land. Dus Zeeland moet zich qua regeling gewoon aanslui ten bij de overige provincies", was zijn sombere conclusie. In de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening wordt de kwestie van het kam peren bij de boer opnieuw aan gehaald. Wethouder Veerhoek doet dan verslag van zijn over leg met de overige Zeeuwse ge meenten. SIRJANSLAND - „Volksdansen is goed voor ouderen omdat ze er door in bewe ging blijven. Het is een vorm van hersengymnastiek omdat ze zich moeten con centreren om de pasjes te onthouden. Maar het heeft vooral een sociale functie. De mensen ontmoeten elkaar en er wordt heel veel gelachen. Dat komt omdat er regelmatig wat verkeerd gaat. Wanneer ze linksaf moeten en dan rechtsaf gaan, loopt de hele boel in het honderd en dan ligt iedereen weer dubbel". Joke Oele uit Sirjansland wordt in zo'n geval niet boos, maar lacht mee en begint weer van voren af aan. Al tien jaar leidt zij met veel plezier de groepen volks dansen voor ouderen op Schouwen-Duiveland, vier in totaal. „Ik ben er mee be gonnen omdat mij dat werd gevraagd, maar ik zou het niet meer willen missen. Ouderen zijn erg leuk om les aan te geven. Ze hebben dezelfde spontaniteit en enthousiasme als kinderen, maar zijn daarbij zeer gemotiveerd". De groepen volksdansen voor ouderen ontstonden tien jaar geleden in aansluiting op de groepen Meer Bewegen voor Ouderen die in 1977 op Schouwen-Duiveland van de grond kwamen. Joke Oele werd daarbij betrokken van wege haar opleiding als onder wijzeres. In die tijd werkte zij af en toe als invalster op de ba sisschool te Sirjansland waar haar man directeur is. „Omdat ik als onderwijzeres de be voegdheid had om gymnastie kles te geven, werd ik vanuit de kruisvereniging benaderd met het verzoek een groep Meer Bewegen voor Ouderen te gaan leiden. Dat heb ik gedaan omdat ik op dat moment geen werk had op school en de om gang met ouderen trok me wel". Ze begon in het dorpshuis te Dreischor met gymnastiekles sen die waren aangepast voor ouderen. „Je moet ze natuur lijk geen vogelnestje laten ma ken". Al gauw kwamen daar ook Sirjansland en Nieuwer- kerk bij en Joke volgde, mét subsidie van het ministerie van WVC, in Goes een speciale cur sus om de lessen Meer Bewegen voor Ouderen professioneel te kunnen geven. Dat beviel zo goed dat ze ook de cursus Volksdansen voor ouderen volgde die daarna volgde. In 1982 werd naast de drie groe pen Meer Bewegen voor Oude ren een groep Volksdansen voor ouderen gestart. Dat bleek vanaf het begin een groot succes. „Naar de eerste les in het Volksdansles voor ouderen in het verenigingsgebouw te Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt). dorpshuis in Nieuwerkerk kwamen bijna veertig ouderen. De mensen kwamen vanuit Oosterland, Ouwerkerk en la ter zelfs vanuit Brouwershaven en Zierikzee naar Nieuwer kerk om aan de lessen deel te nemen. Then men eenmaal in de gaten kreeg dat er een volks dansgroep voor ouderen was, wilden steeds meer mensen ko men". Die populariteit had tot gevolg dat Joke Oele in 1983 .ook in Zonnemaire en Zierik zee een volksdansgroep opstartte. Tferwijl de lessen Meer Bewe gen voor Ouderen in Sirjans land en Nieuwerkerk wegens gebrek aan belangstelling wer den gestopt en de groep in Dreischor werd overgedragen aan een andere leidster, legde Joke Oele zich helemaal toe op het volksdansen. Er kwam nog een groep in Haamstede bij en nu, tien jaar later, doen zo'n ze ventig ouderen er aan mee. Zij variëren in leeftijd van bijna zestig tot 85 jaar en vijftien van hen volgen de lessen al vanaf het begin. Een keer per week komen ze naar het dorpshuis in Nieuwer kerk of Zonnemaire, het Ver enigingsgebouw in Bruinisse of het verzorgingshuis Borren- damme te Zierikzee waar Joke al met de cassetterecorder klaarstaat. „Je hoeft niet te kunnen dan sen om aan de lessen deel te kunnen nemen", zegt ze vol overtuiging. „Het enige dat je moet kunnen is tot tien tellen". Het tempo waarin wordt geteld is aangepast aan ouderen. „In plaats van vier doet men twee stappen op een bepaald ak koord en er wordt ook niet gesprongen of snel gedraaid". Hoewel de volksdansgroepen regelmatig optreden in oude- rensosen, verzorgingshuizen of thuis bij verjaardagen is het presenteren van een goede show niet de opzet van de les sen. „Wij hebben geen speciale kleding en we dansen niet per- vervolg pagina 2 De dans is in de grond niets als muziek in stappen en lijnen. Fraticelli Buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en buien, sommige met hagel en onweer. Minimumtemp. ±4 graden. Mid- dagtemp. ±7 graden. Wind uit noordwest tot west, matig tot vrij krachtig, 4 5, aan de kust hard tot stormachtig, 7 8. Er bestaan plannen voor de aanleg van meer parkeer plaatsen en de bouw van een hotel in Port Zélande. De Oosterlandse onderwijzeres E. B. Smeenk- Peterkamp schreef een kinderboek. De najaarsstorm maakte een stroomgeul in de nieuwe slufter op Neeltje Jans. Herenteam hockeyclub Schouwen-Duiveland won wedstrijd dankzij verkeerd schoeisel tegenstander. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG - Zesduizend dienstplichtigen hebben hun ontslagbrief ingediend. Directeur-generaal personeels zaken van het ministerie van defensie W. Bunnik nam dins dagavond op een manifestatie van de soldatenvakbond VVDM tegen de dienstplicht de brieven in ontvangst. Ruim vijfhonderd mensen waren daarbij aanwezig. De WDM wil met de mani festatie de stem van de dienst plichtigen laten horen. Volgens de VVDM zijn zij in de discus sie rond de afschaffing van de dienstplicht nauwelijks aan bod gekomen. De vakbond vindt dat de dienstplicht zin loos -en onrechtvaardig is en ziet het als een weggegooid jaar. ZIERIKZEE - De heer B. üit Zierikzee kwam tot de ontdek king dat de ruit van zijn gepar keerd staande auto was in geslagen. De auto stond aan de Fonteine in de binnenstad van Zierikzee. De ruit werd ingeslagen in de nacht van dinsdag op woens dag. Uit het voertuig wordt niets vermist. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag werd een snelkraak gepleegd in een warenhuis aan de Hogezoom te Renesse. De dieven gingen er vandoor met goederen ter waarde van 7500 gulden. Om ongeveer 04.15 uur werd een ruit van het warenhuis in gegooid. Vervolgens werd een groot aantal trainingspakken weggenomen, waarvan de waarde ongeveer 7500 gulden was. De daders vluchtten met een gereedstaande personenau to. BRUINISSE - In een woning aan de Dokter de Kockstraat te Bruinisse werd dinsdag avond een inbreker gesigna leerd. Uit een andere woning in die straat werd een geldbe drag en cheques gestolen. De inbreker, die onbekend is gebleven, werd om ongeveer 18.30 uur door de bewoners be trapt in een woning waar hij was binnengedrongen terwijl zij thuis waren. De indringer bleek de slaapkamer te hebben doorzocht. Er was niets gesto len. De man kon ontvluchten. Bij de buren bleek eveneens te zijn ingebroken. Uit deze wo ning werd een geldbedrag en cheques gestolen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: aS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1