WIE KLEURT ER MEE? De eerste muizensinterklaas Ql Sinterklaas vast in het zadel Zie ginds komt de atoomboot i NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 "KINDEREN", zei vader muis gewich tig, "kinderen, ik moet jullie wat belang rijks vertellen" De zes kinderen muis, Grijsje, Tijsje, Grietje en Pietje. Jantje en Tandje schoven dicht om vader heen "In deze tijd", begon de oude muis, "als het buiten stormt, regent, hagelt en sneeuwt komen er voor ons muizen goede dagen aan. De mensen vieren dan namelijk een soort feest, waarbij een schitterend mooi geklede man verschijnt, die allerlei pakjes weg geeft en zij noemen hem Sinterklaas. Maar er is nog meer. Hij brengt altijd een zwarte jongen mee. Die jongen, die ik wel eens Zwarte Piet heb horen noemen, net zoals jij Pietje, schijnt veel van muizen te houden. Want hij strooit met volle handen allerlei lekkere dingen op de grond. Natuurlijk proberen de kinderen van de mensen dat lekkers zo veel mogelijk op te grabbelen, maar er blijft altijd wel wat liggen in de hoeken en gaatjes. En dat betekent voor ons muizen: knabbelen en smullen maar. Op mijn tocht van gisteravond heb ik de mensen horen zeggen, dat het feest over een paar dagen is. Ik zal dan wel voor ons muizegaatje de wacht houden en zodra het feest is afgelopen en de mensen naar bed zijn, gaan wij op speurtocht. Moeder heeft voor elk van jullie al een rugzakje gemaakt. En alles wat je vindt stop je daarin. Als we dan weer thuiskomen, gaan we een smul- feest houden". De muizekinderen klapten in hun poot jes van pret. "Reken maar", zei Pietje, die de brutaal ste was, "dat ik met de volste zak van jullie allemaal thuiskom". TOEN de muisjes in hun bed lagen, lekker toegedekt door moeder muis, zei Grietje tegen haar zusjes Gijsje en Tandje: "Als we nu weten hoe dat feest bij de mensen toegaat, zouden wij dat ook kunnen vieren. Dat lijkt me leuk". "Ja", zei Tandje, "maar we weten hele maal niet hoe dat gaat". "Jawel", zei Gijsje, "vader weet het toch. Ik zal hem alles morgen vragen". Zo gezegd, zo gedaan. Gijsje vroeg en vroeg aan vader, tot ze precies wist hoe alles in zijn werk ging. "Sinterklaas draagt een rode mantel en op zijn hoofd heeft hij een steek", ver telde ze 's morgens in bed aan haar zusjes. "Moeder heeft in haar lappen- mandje nog wel iets, dat we kunnen gebruiken", zei Tandje nadenkend, "maar niemand mag het weten het moet ons geheim blijven". Nu was het zo, dat wanneer vader en moeder muis 's nachts op speurtocht gingen, vader altijd naar eten zocht en moeder naar lapjes, plukjes wol en draadjes. Dat bewaarde ze jNemaaJ in een hoekje van het holletje. Terwijl vader en moeder weg waren gingen de meisjes-muizen op onderzoek uit. En jawel hoor, zij vonden wat ze zochten: een rood lapje dat groot genoeg was om er een mantel en een steek van te maken. En dat deden zij stilletjes. Tand je zou zich verkleden en als iedereen weer thuis kwam met een zak vol lek kers zou zij opeens te voorschijn ko men. EINDELIJK was de dag van het Sinter klaasfeest aangebroken. De hele fami lie muis was er zenuwachtig van. Vader was al vroeg op wacht gaan zitten voor het gaatje. Soms draaide hij zich om en zei: "Er rollen pepernoten vlak voor mijn neus. Als het niet zo licht was, kon ik ze zo pakken". Toen het feest afgelopen was en alle mensenkinderen naar bed waren, nam de hele familie muis de rugzakken op en achter elkaar kwamen ze het holletje uit. duurde dat wachten lang. Net toen zij bijna in slaap was gevallen, hoorde ze vader, moeder, de broertjes en zusjes thuiskomen. "Wat hebben we veel", riep Jantje opge togen. En Pietje zei opschepperig: "Mijn zak is wel zo zwaar als een kat. Maar ik heb hem toch gedragen". "Aan tafel kinderen", zei moeder muis, "dan gaan we uitdelen. Tjonge, tjonge, wat een smulpartij. Maar waar is Tand je? Is die nog niet terug?" "Jawel moeder", zei Tandje en klom uit haar bed. "hier ben ik, de eerste mui zensinterklaas". Het werd een geweldig feest en vader muis bulderde: "Dat doen w.e volgend jaar weer", en hij streek met zijn poot over zijn bolle buikje. "En dan vragen we de buurmuizen er ook bij". Dat weten jullie dus: als je volgend jaar na het sinterklaasfeest gepiep en getrippel achter het behang hoort, dan vieren de muizen Sinterklaas. Tandje kwam het laatst en toen de anderen in alle richtingen verdwenen waren liep zij gauw terug naar het hol, om haar mooie rode pakje aan te trek ken. Zij verstopte zich in bed. Maar wat Het is al weer zichtbaar in warenhuizen en winkels dat het Sinterklaas feest is aantocht is. De voorraden nemen toe, het assortiment breidt zich uit. Opvallend is dat er steeds meer variatie komt in het aanbod, want de bestedingsmogelijkheden zijn weer groter. Aan de vindingrijk heid van het bedrijfsleven komt geen einde. De verwachtingen van de detailhandel zijn hoog gespannen, al zijn daar wel deuken in gekomen. HET FEEST VAN GEVEN EN ONTVANGEN DAAR zijn ook oorzaken voor aan te wijzen. De teruglopende geboortecij fers van de laatste tien jaren hebben hun uitwerking niet gemist. Per gezin een lager kindertal en bij het kind ligt de grote kracht van het feest van de goed heiligman. Daarnaast een minder dui delijk vraagpatroon bij de consument. Er zijn nauwelijks nog duidelijk vaste trends bij de kopers te vinden. De con currentie tussen de Sint en de Kerstman verschuift nog ten gunste van de laat ste. Het geloof in de gulle kindervriend uit Spanje heeft onder invloed van de maatschappelijke ontwikkeling en de grotere openheid een flinke deuk ge kregen. Het zal waarschijnlijk nooit ver dwijnen maar de geheime erecode rood de rijkdom en goedgeefsheid van de Spaanse bisschop wordt wel hoe langer hoe duidelijker geschonden. Er is wel sprake van vervlakking in het proces van geven en ontvangen van geschenken. Een cadeau geven en ont vangen gebeurt bij een veelvoud van gelegenheden vergeleken bij enkele decennia geleden. Eerst een Sinter klaasverrassing dat enkele weken later gevolgd wordt door een kerstgeschenk behoort niet meer tot de uitzonderin gen De ontkerstening van de westerse wereld heeft in vele kringen het kerst gebeuren ook aangetast. Minder ge- loofsbeleven. meer feest en pret. Het laatste samengaand met het uitwisse len van geschenken. Bij volwassenen onder elkaar is dat meer zichtbaar dan in een gezin met kinderen. Maar het proces is voelbaar in alle kringen van de samenleving. Toch heeft het Sinterklaasfeest in Nederland zijn karakter weten te behouden. Dat is te danken aan de legendes rondom de bisschop, aan de sagen en gedichten, die rondom hem geweven zijn en die uitmondden in de plaagrijmen. die met zijn cadeau's zijn verbonden. VOOR Nederland is de bisschop van Myra een folkloristisch verschijnsel geworden. Onafscheidelijk verbonden met het cadeau en zijn zwarte knechten moest hij wel uitgroeien tot de grote kindervriend. Daarom staat de hele we reld van speel- en snoepgoed in het hart van dat decemberfeest. Ook aan het speelgoed, zo verbonden met verbeel dingskracht en creativiteit, is de techno logische ontwikkeling niet voorbij ge gaan. De welvaart heeft die ontwikke ling bevorderd. Nu is de gehele tech nische wereld van volwassenen in speelgoed nagebootst Het geringe kindertal per gezin doet de rest. Van jaar tot jaar nemen de uitgaven per kind voor speel- en snoepgoed toe. Voor technisch- en informatief speelgoed omdat het de leergierigheid en creativi teit prikkelt. Voor snoepgoed omdat het, gespecialiseerd gebracht, een u- nieke omlijsting betekent van het jaar feest van de Sint. Zoals alle festiviteiten wordt ook St. Nicolaas door de commercie gestimu leerd. Zonder de detailhandel en zijn stuwende kracht zou geen enkel feest tot de nu bereikte hoogtepunten zijn gekomen. Het is het winkelbedrijf dat St. Nicolaas en zijn zwarte knechten op het spoor van de geschenken voor vol wassenen heeft gezet. Een stormvloed van cadeau-mogelijkheden ligt voor hen gereed Dat geldt voor vele bran ches. Lopen wij de muziekwinkels bin nen dan staan de muziekmachines op gestapeld Ook in video-recorders en televisietoestellen is er een ruime keuze en een grote keuze. Verder zal St. Nico laas er stellig aan meewerken om het aantal computers in de privé-huishou- dens sneller te vermeerderen Het is duidelijk zichtbaar dat de belangstelling van niet ingevoerden voor dit artikel wordt geremd door onwetendheid en achterdocht over het bij-de-tijd zijn van de aangeboden 'hardware' Met onvol doende voorkennis van de snelle ont wikkelingen op die markt kan de koper al gauw voor een paar duizend gulden een miskoop doen. Gaat de Sint niet in zee met een vakkundig en betrouwbaar winkelier dan kan er veel mis gaan MEER vertrouwd is de consument met het z g witgoed in de huishoudelijke sector als wasautomaten, koelkasten en vrieskisten Verwant aan dit soort aankopen is nu de aanschaf van een magnetron. De mogelijkheid om snel warme maaltijden te voorschijn te tove ren doet de harten van veel moderne huisvrouwen sneller kloppen. Bij veel van deze artikelen gaat het om forse bedragen, die meestal uit voorafgaande besparingen van de Sint zijn bijeenge bracht. Juist in de sector van de ver melde kapitaal-financieringen voor de gezinshuishouding zijn er velen die on middellijk na 5 december de kerstman bellen voor een leuk, meer persoonlijk, minder kostbaar, geschenk op kerst avond. Een toenemend aantal verlang lijstjes van ouderen is gevuld met wen sen voor de wintervakantie. Vaak gaat het om een uitrusting van ski's, sport- kleding of daarbij passend schoeisel. De kosten van een uitrusting voor een wintervakantie zijn dikwijls zo hoog dat men daarbij de hulp van Sinterklaas en zijn makkers niet kan missen. Nog meer is de aandacht gericht op een massa huishoudelijke apparatuur van minder omvang en lagere aanschafkosten. Ge durende enkele jaren heeft de Sint minder oog gehad voor het schenken van goud, zilver en edelstenen maar, aangemoedigd door nieuwe inflatiege ruchten, zullen de juweliers dit jaar meer profiteren van zijn gunst. Een groot deel van ons volk zal van een dure Sinterklaas geen weet hebben. De klachten over het rijker worden van de rijken en het amier worden van de armen nemen toe, ook in ons land. Maar juist aan dit verschijnsel heeft de goede Sint altijd veel aandacht besteed. Door een stroom van nlet-verwachte uitgaven uit te gie ten over de minder gelukkigen In ons economisch bestel zullen veel tegenvallers kunnen worden op gevangen. Maar het traditionele van het Sinterklaasgebeuren zal ook dit jaar bevestigd worden door de eindeloze stroom van handzame pakjes met de meest uiteenlopende inhoud, voorzien van gedichten, en omhuld met toeters en bellen die uit allerlei hoeken en gaten tevoorschijn ko men. In die pakjesstroom klopt het ware hart van Sinterklaas. Ook dit jaar mag hij zijn paard be stijgen in het besef dat Nederland zijn leest viert in welvaart en voor spoed. Hij mag dan wat verguisd en bespot worden, wij zien zl|n komst met geestdrift tegemoet. In 1905 kwam de stoomturbine in ge bruik en dat betekende dat de schepen een nog grotere snelheid konden be reiken. Toch werd dit systeem niet op alle schepen toegepast. We vinden het hoofdzakelijk bij oorlogsschepen die noodzakelijk een grote snelheid moe ten kunnen bereiken. Steeds economischer DE dieselmotor heeft ook in de scheep vaart een zeer belangrijke rol gespeeld. De schepen met dieselaandrijving maakten wel niet zulke grote snelhe den, doch hadden een ander belangrijk voordeel: ze behoefden niet meer te bunkeren, doch namen vloeibare brandstof in, hetgeen ruimte, veel ha vengeld, veel mankracht (stokers) be spaarde en het schip schoner hield. En heden ten dage varen nog een groot aantal forse koopvaarders met diesel motoren. Dit zijn de schepen die hun afgewerkte stookolie soms op onpret tige wijze in zee lozen, waardoor veel narigheid kan ontstaan voor badgasten en zeevogels. Eveneens zeer belangrijk op het gebied van de scheepsbouw werd in de laatste tijd het gebruik van bepaalde lichte metalen, zoals bijvoorbeeld aluminium gebruikt, terwijl ook veel kunststoffen hun intrede deden. Zij maakten de schepen lichter en verhoogden de maximumsnelheid. ZO werd langzaam maar zeker in een tijdsbestek van ongeveer 100 tot 150 jaar het beeld van het schip ingrijpend veranderd. En de goede Sint heeft dit alles meebeleefd. Hij heeft ons land be zocht met geroeide galjoenen, met zeil schepen, met raderboten, met stoom boten met één, twee, drie en vier schroeven, hij heeft de schoorsteen zien roken van stoommachines, hij voer op schepen met dieselmotoren en het ziet er naar uit dat de goede, oude heilige ook nog eens naar ons land zal worden gebracht door een koopvaar der, voortbewogen door kernenergie. Dan kunnen we toch zingen: 'Zie ginds komt de atoomboot... uit Spanje weer aan'. Nu lacht de wereld om stoom als een oude, onvoldoende vorm van ener gie, en heeft de mens geleerd door te dringen tot in de diepste geheimen der materie en deze dienstbaar te maken aan zijn behoeften. Doch de goedhei ligman verwondert zich nergens meer over. Hij maakt slechts gebruik van de hem geboden mogelijkheden, waarvan hij weet dat ze wijzigen met het voort schrijden der eeuwen. Misschien vraagt hij zich soms wel eens af, welk vervoermiddel hij misschien over hon derd jaar zal kunnen gebruiken. En- vermoedelijk weet hij het al! Want Sint Nicolaas weet toch alles! DE grote kindervriend zelf is nooit met het beroemde stoomraderschip van Fulton dat in 1870 voer, naar ons land gekomen, maar toch wel met iets derge lijks, dat eveneens door raderen werd aangedreven. Vrij spoedig namen de scheepswerven afscheid van de rader aandrijving en ging men over tot een meer efficiënt systeem der schroefaan- drijving dat in 1838 werd toegepast. Nu moet men niet menen, dat de stoom- voortstuwing dadelijk de zeilkracht ver drong. Nee, zo snel ging de overgang niet. Ten eerste bleven nog vele sche pen met zeilvermogen de oceanen be varen en enkele van hen, zoals de beroemde bark 'Pamir' hebben het zelfs nog tot de Tweede Wereldoorlog uitge houden. Aanvankelijk beschouwde men de stoomkracht niet meer dan een soort hulpvermogen om het schip voort te bewegen, wanneer de wind verstek liet gaan. Men sprak dan ook van zeil schepen met hulpstoomvermogen. La ter, toen de stoomaandrijving door de steeds verder voortschrijdende tech niek werd verbeterd, kwamen er sche pen met in eerste instantie stoomver mogen en deze schepen werden dan ook stoomschepen genoemd. Doch de meeste van hen hadden daarnaast nog forse masten met zeilen, die in geval van nood - want zo bedrijfszeker waren de stoommachines nog niet - er voor zou den zorgen dat het schip met behulp van de wind tijdig het einddoel kon bereiken.' Dergelijke schepen noemde men stoomschepen met hulpzeilver- mogen. Zo zien we, dat langzaam maar zeker de stoomkracht de boventoon ging voeren. De omwenteling EEN ander belangrijk facet was wel het vervangen van hout voor de romp door metaal, hetgeen na 1870 goed ging doorzetten. Een en ander was het ge volg van de vele proeven die de geleer de William Froude had genomen op het gebied van scheepsvormen, die hij in sleeptanks beproefde. Daarmee kwam trouwens ook een totale omwenteling in de scheepsbouw. In 1888 kwam het eerste schip met dubbele schroeven, vrij snel gevolgd door schepen met 3 en zelfs met 4 schroeven. ZO rond de 5de december komt traditiegetrouw de goede Sint in ons land en het is een reeds honderden jaren oude gewoonte, dat de goedheillgman uit het warme Spanje naar het kille noordelijke Neder land reist per stoomboot. Het aloude versje: 'Zie ginds komt de stoomboot' vertelt ons daar alles van. In onze belangrijke havenplaatsen Is het een jaariijks weerkomend gebeuren. Duizenden drommen dan samen rond de haven om de aankomst van de grote kindervriend persoonlijk te aanschouwen. Anderen zien het aan over de telëvisie. De Savanna, het eerste zeilschip met hallstoomkracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 25