A GIRL CALLED JOHNNY Bruse Gereformeerde kerk gerenoveerd dichters Concert in Brogum Hoorzittingen over nota Ouderenzorg Westerschouwen in 't geweer tegen schrappen woningbouw Door team van vrijwilligers Open dag Gewoon Anders i: KOPIËREN ZONDER KUREN TOSHIBA jffij Amnesty International houdt Oeganda-actie 0) Q) DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 NR 25259 5 Brief aan gedeputeerde staten BURGH-HAAMSTEDE - In een brief aan gede puteerde staten protesteert de gemeente Wes terschouwen tegen het voornemen van de pro vincie om Westerschouwen voor de jaren 1993 tot en met 1995 geen toestemming te geven voor sociale woningbouw. Het college wil op korte termijn een gesprek over de materie met veran- woordelijk gedeputeerde L. Nederhoed-Zijl- stra. De gemeenteraad schaarde zich gister avond, maandag, tijdens de gemeenteraadsver gadering volmondig achter de protestbrief van het gemeentebestuur. Het college spreekt in haar brief haar teleurstelling uit over het verdeeladvies. .Ge zien de enorme wachtlijst bij de woningbouwvereni ging Beter Wonen in Zierik- zee voor onze gemeente van 300 personen, waar zo'n 200 sociaal en economisch ge- bondenen deel van uitma ken, betreuren wij dit des te meer. Genoemde woning bouwvereniging heeft dit probleem ook al diverse malen onder de aandacht gebracht, maar blijkbaar tevergeefs", aldus het colle ge in de brief. Knelpunten Het college zegt in haar brief nu al de grootste moei te te hebben om met name jongeren uit de gemeente Westerschouwen -aan pas sende woonruimte te hel pen. ,,Wat als gevolg heeft dat velen van hen naar el ders uitwijken. Samen met het door u al gesignaleerde feit dat het merendeel van de vestigers 'van buiten' hier tussen de 54 en 64 jaar oud zijn neemt de vergrij zing hierdoor nog sterker toe, met alle gevolgen van dien". Verder zegt het college zich af te vragen waar de door gs vastgestelde woningbehoef te van zeven op gebaseerd is. ,,Dit cijfer geeft naar on ze mening totaal niet de werkelijke behoefte weer en staat in geen verhouding tot de realiteit. Hiervan uit gaande zou het betekenen dat bijvoorbeeld zelfs Brui- nisse en Middenschouwen meer behoefte aan wonin gen zouden hebben dan wij. Iets wat ons inziens door de praktijk wordt weerlegd", aldus het college. De raad schaarde zich zoals reeds aangestipt volmondig achter de brief van het colle ge. „Op die manier zou het voor onze gemeente erg moeilijk worden", aldus PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse. VVD-vertegen- woordiger C. A. Hoorweg sloot zich daarbij aan. „Ik hoop dat het college alle wa pens uit de kast haalt", al dus Hoorweg. CDA-fractie- voorzitter A. J. Padmos noemde de handelwijze van gs te gek voor woorden. Wethouder G. J. W. van der Salm toonde zich ingeno men met de raadsbrede steun aan de brief. GOES - De Interkerkelijke Werkgroep Homosexualiteit Zeeland, ofwel Gewoon An ders, houdt 28 november een opep jilag in De Bonte Koe aan de Beestenmarkt in Goes. De open dag begint om 17.00 uur. Doel van de open dag is belang stellenden kennis laten maken met de door de Zeeuwse kerken opgerichte werkgroep. Niet al leen gelovige homosexuele mannen en lesbische vrouwen zijn welkom, maar bijvoor beeld ook ouders van een ho- mosexueel of lesbisch kind. Naast voorlichting over de ach tergrond, doelstellingen en ac tiviteiten van Gewoon Anders wordt tijdens de open dag ook aandacht besteed aan het ge brek aan ontmoetipgsmoge- lijkheden voor gelovige, l^opao- sexuele mannen en lesbische vrouwen in Zeeland. In overleg met de aanwezigen wordt nagegaan zo ja en op welke wijze Gewoon Anders een bijdrage kan leveren aan het creëren van een ontmoe tingsmogelijkheid voor gelovi ge homo's en lesbiennes. Man nen en vrouwen die hierbij wil len helpen zijn daarom extra welkom. Voor een avondmaal tijd wordt gezorgd. Voor meer informatie of aanmelding; 011180-38741. ZIERIKZEE - A girl called Johnny heet de groep die op zaterdag 21 november optreedt in het Zierikzeese podium voor muziek en theater Brogum. A girl called Johnny is de nieuwe formatie rond Frédérique Spigt. De zangeres die bekend werd met hits als In the Middle of the night en I'm only Wounded van de voormalige groep I've got the bullets. Nadat die groep werd ontbonden heeft de zangeres zich bezig gehouden met het schrijven van songs. Sa men met Jan van der Mey maakte zij enkele composities. De mu ziek die zijjnet haar nieuwe groep maakt varieert van stevige bluesrock tot ballads. A girl called Johnny wordt verder ge vormd door de gitaristen Erwin van Ligten en Wil Sof ie, de bas sist Rudi Englebert en de drummer Christian Muiser. Het concert in Brogum begint zaterdag om 23.00 uup Onder de schrootjes bleken zich fraaie panelen te bevinden. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Een ploeg actieve vrijwilligers binnen de Gereformeerde kerk in Bruinisse heeft dit week einde het schitterend resultaat van hun kunnen ge toond. In amper vijf weken heeft het kerkgebouw aan de Noorddijk een ware metamorfose ondergaan. Zaterdagmiddag werden de belangstellenden ver welkomd en zondag stond dominee A. Gootjes in de morgendienst stil bij de ingebruikname van het ver nieuwde kerkgebouw. De Gereformeerde kerk die in 1904 loodrecht tegen de dijk werd gebouwd, kreeg destijds een bijzonder mooie preekstoel binnen de muren. Tijdens een verbouwing in 1962 werd het oude spreekgestoelte achter schrootjes weggetimmerd. Het weghalen van één schrootje was voldoende om te besluiten dit weer in oude staat terug te brengen. „Het pronkstuk is bijna in dezelfde staat terugge keerd", zei ouderling H. Groe- neyeld in een terugblik. Wilskracht Groeneveld bedankte allen die een steentje bijdroegen aan de getoonde wilskracht en kame raadschap. Het werk dat in de vrije uurtjes moest worden ge daan was volgens hem op een uitstekende wijze uitgevoerd. Groeneveld verwees tot besluit naar 1 Koningen .8 waar de in wijding van de tempel door ko ning Salomois beschreven. „Ook wij mogen onze dank baarheid laten blijken voor al dit moois", aldus de praeses. Namens de bouwcommissie memoreerde A. Verschoor de periode van voorbereiding en hetgeen daarop, volgde. Hij had ervaren dat de kar hard werd geduwd, soms.,zelfs te hard. Verschoor: is. hejt, gelukt ohi aeze kar opdemocratische wijze in het spoor te houden. Weliswaar anders dan in eerste instantie de bedoeling was. h Het hele bouwplan was name lijk al snel op zijn kop gezet." Met een opspmming van de aanpassingen bracht hij de ver richte werkzaamheden onder de aandacht. Met name de re novatie van de preekstoel en het schilderen van de hemel van het kerkgebouw bleek een emorme klus. Schildersbedrijf Wesdorp uit Oosterland werd voor het uitgevoerde schilder werk dank gezegd. Torentje Verder bedankte Verschoor al len die hebben meegeholpen met het opruimen van stof, het rechtzetten van het torentje met de haan, de isolatie met steenwol, de uitbreiding van het podium, schilderwerk van vloeren en banken, bestrijding van boktor, elektra vernieu wen, het orgel stemmen en nog veel meer andere activiteiten. Een rekensommetje maakte duidelijk hoeveel uurtjes de to tale verbouwing had gekost. Daarvoor waren liefst ÏOÓO tot 'lloo arbeidsuren nodig wat door de leden met vreugde werd gedaan. Verschoor sprak de wens uit om ook in de toe komst binnen de kerkelijke ge meenschap op een bijbelse ma nier met elkaar te mogen blij ven omgaan. ZIERIKZEE Dorkas-bazar De afgelopen zaterdag in Zie- rikzee gehouden jaarlijkse ba zar van de Dorkas-groepen heeft 2850,- opgeleverd. Voor janauri 1993 staat een zang avond ten bate van de slachtof fers van de oorlog in voormalig Joegoslavië op het program ma. De exacte datum en plaats is nog niet bekend. NEELTJE JANS Computerbeurs In het Ir Topshuis op Neeltje Jans wordt zondag 29 novem ber een computerbeurs voor Zeeland gehouden, waaraan een tiental landelijke- en/of Zeeuwse comRuterverenigin- gen een bijdrage levert. Als gastheer treedt de HCC Zee land op. Tussen 10.00 en 18.00 uur kan men daar alles op het gebied van computers zien. Zo'n dertig standhouders zul len in het Taphuis acte de pré- sence geven. Zowel hobbyisten als zakenlui kunnen op deze beurs hun licht opsteken over de computer en alles wat daar bij hoort. Met het oog op de feestdagen zijn ook Sint Nico- laas en de Kerstman aanwezig. Voor de kleintjes is er boven dien een speciale kinderhoek, waar de kleintjes bezig worden gehouden, zodat hun ouders op hun gemak inkopen kunnen doen. KERKWERVE Bijeenkomst NCVB Op woensdag 18 november houdt de afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen vrouwen Bond (NCVB) een le denvergadering: De heer Van de Wel houdt daarbij een lezing en een videopresentatie over de verzorging in het verpleeghuis Corneliastichting te Zierikzee en het onderwerp dementie. De bijeenkomst wordt gehouden in het dorpshuis Zuudènde en begint om 19.45 uur. Behalve leden van de afdeling zijn ook andere belangstellenden wel kom tijdens de bijeenkomst. BRUINISSE Uitslag kleurwedstrijd Rabobank De Rabobank Oost-Duiveland heeft naast het grote spaarfeest een kleurwedstrijd voor de kinderen op de basisscholen georganiseerd. Hieronder vol gen de prijswinnaars die na een selectie uit de vele inzen dingen uit de bus kwamen. De hoofdprijzen zijn in groepen onderverdeeld: Groep 1 2 (roller-skates of schooltasje met inhoud) Bruinisse: Joost van Oostenbrugge, Michel Krijger, Dominique Fluit. Oos terland: Mare de Reus en Rian- da Flikweert. Groepen 3, 4 5 (keyboard met microfoon) Bruinisse: Maurice Haaij, Ro bin Bal en Bram de Bruine. Oosterland: René Nikerk en Liesbeth de Bruine. Groepen 6, 7 8 (Soundmix machine) Bruinisse: Marcella van Klin ken, Laura de Vos, Wouter Hoek. Oosterland: Jeroen Ni- kerk en Liselore Biemond. De directie van de Rabobank be treurt het dat door de school kinderen uit Sirjansland niet een kleurplaat werd ingele- Advertentie Meer dan 9 modellen. Vaste kopieprijs per model. Rechte popierdoorvoer. Professionele service en onderhoud. MRtaufhT? *»1 H8 ntO'*ZF£ TELEFOON 01 "0^6100 verd. Overige prijzen waren onder meer walkmans, compu terspelletjes, walki talkies, drinkbekers en diverse andere spelletjes. Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander in Bruinisse komt vanavond, dinsdag 17 no vember, bij elkaar. De vergade ring begint om 19.30 uur in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Gasten zijn wel kom. Opbrengst Diabetes Fonds De opbrengst van de gehouden collecte Geef'es voor Diabetes, uitgaande van het Diabetes Fonds Nederland (DNF) heeft in Bruinisse 1.607,90 opge bracht. Hiermee subsidieert het DNF wetenschappelijk on derzoek naar de voorkoming van complicaties als blindheid, nierziekten, hart- en vaatziek ten die uit diabetes kunnen ontstaan. Diabetes is een aan doening die nog steeds onge neeslijk is en volgens deskun digen de komende decennia zal toenemen. Alle gevers worden hartelijk bedankt. Mede door uw giften kan het wetenschap pelijk onderzoek gecontinu eerd en verder uitgebreid wor den. Heeft u de collectant ge mist en wilt u het onderzoek steunen, maak dan uw bijdra ge over op giro 5766 of bank nummer 70.70.70.805 ten name van Diabetes Fonds Nederland te Amersfoort. MIDDELBURG Symposium Rode Kruis In verband met het 125-jarig bestaan van de Kring Zeeland van het Rode Kruis dit jaar wordt op donderdag 3 decem ber in de Stadsschouwburg te Middelburg een symposium ge houden. Het thema van de bij eenkomst is Calamiteit: grijs gebied tussen ongeval en ramp. In het bedoelde grijze gebied kan het Rode Kruis Zeeland de lokale overheden medische as sistentie bieden bij calamitei ten die specifiek zijn voor de betrokken gemeente. Tijdens het symposium worden over dit onderwerp vier inleidingen gehouden. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 23 en dinsdag 24 november schrijfavonden ZIERIKZEE - De Amnesty International groep Schouwen-Duiveland is sinds enige tijd betrokken bij een actie tegen het schenden van mensenrechten in Oeganda. Daarvoor zijn (vanuit het RAN-werk) al de nodige brieven naar de Oegandese autoriteiten geschreven. Amnesty heeft de indruk dat president Museveni gevoelig is voor deze druk van buitenaf: onlangs immers zijn ruim vijftienhonderd gevange nen vrijgelaten. In de petitie wordt daar dan ook tevredenheid over uitge sproken. Maar tegelijkertijd wordt daarin bezorgdheid geuit over de voortdurende schendingen van mensenrech ten zoals het onwettig gevan gen zetten van mensen, marte ling en buitengerechtelijke executies door het leger. Via de petitie vraagt Amnesty om concrete maatregelen om ver dere schendingen te voorko- A1 vanaf dé jaren zestig, ten tij de van de regering van Idi Amin en Obote heeft Amnesty zich regelmatig ingezet voor het naleven van de mensen rechten in Oeganda. De huidi ge regering heeft weliswaar be loften gedaan ter verbetering, maar veel resultaat heeft dat- tot nu toe niet opgeleverd. Schrijfavonden Naast deze actie houdt Am nesty ook op verschillende plaatsen in de regio schrijf avonden. Tijdens deze avonden kunnen voorbeeldbrieven voor .gevangenen worden geschre ven. Deze maand gaat het voor al om verdwenen gevangenen in Chili, onder wie de 24-jarige Jacqueline Jurich die op,het moment van haar verdwijning drie maanden zwanger was. Opsluiting Het tweede geval betreft een student in Griekenland die ge vangen is gezet omdat hij om godsdienstige redenen dienst weigeraar is. Een derde gevan gene waarvoor aandacht wordt gevraagd is Mordechai Vanunu die in door Israël bezet gebied al zes jaar opgesloten zit na een proces achter gesloten deuren wegens verraad. Maandag 23 november kan men in de Gereformeerde ker ken in Haamstede en Brou wershaven tussen 19.00 en 20.00 uur een voorbeeldbrief aan een van deze gevangenen schrijven. Dat kan ook bij de familie Va- rel aan de Ring in Ouwerkerk. Dinsdagmorgen 24 november kan men dat tussen 10.00 en 12.00 uur ook doen bij de fami lie Murphy, dr Wortmanstraat 23 in Noordgouwe. 's Avonds (van 19.00 tot 20.00 uur) liggen pen en papier klaar in de Prin ses Julianschool in Zierikzee en in de Gereformeerde kerken in Nieuwerkerk en Scharendij- ke. MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van de provincie belegt drie hoorzittingen met de nota ouderenzorg Zeeland 1993 tot en met 1996 als onder werp. ,Jt tlill ,)l De bijeenkomsten zijn speciaal bedoeld voor wie schriftelijk bezwaar heeft gemaakt tegen de nota. De termijn waarbin nen bezwaarschriften kunnen worden ingediend loopt 8 de cember af. De bijeenkomsten zijn op 14 december in Kruinin- gen, op 15 december in Middel burg en op 16 december in Tér- De bijeenkomsten staan onder voorzitterschap van respectie velijk gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij, Commissaris der Koningin drs. W. T. van Gelder en gedeputeerde D. J. P. Brui- nooge. Gedeputeerde A. J. Dij- kwel van ouderenzorg is op al le hoorzittingen aanwezig. Zo kan het ook Gebogen leed verborgen tranen w» onbewogen zo tezamen van maal tot maal geduldig wachten lange slapeloze nachten. Temidden van dit grauw bestaan was er één die was begaan. „Zuster doosje" was haar naam leefde vele jaren met deez' grijze mensenzaal waar zij als vanzelfsprekend sprak in echte mensentaal. Liefdevolle mensenhanden schonken thee en smeerden brood ondertussen wakend oogje op haar man in ademnood. Zuster doosje was een rots tussen brokkelend ademhalen uitgebluste lege ogen klaarden flauwtjes lichtjes op, met een kwink en vrolijk lachje vertelde ze een kindermop. Zuster doosje heet niet „doosje" maar het paste zo bij haar, immers net gesneden broodjes bracht zij met zich, kant en klaar. Dapper vecht zij eenzaam verder, laat een spoor van wijsheid na en een dankbaar „goed zo"! Ja! Edith Diephout Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5