Eerste exemplaar 65 jaar Van Oeveren voor ZWN-directeur „Provinciale overheid moet betrouwbaar, benaderbaar, berekenbaar en betrokken zijn" 'Van geschiedenis kun je altijd leren Herdenking Opdringerige verkopers aan de deur Najaars leden vergadering VVV-Renesse Derde notaris kantoor in Zierikzee zierikzeescheg! nieuwsbode!! Commissaris van de Koningin houdt toespraak in Zierikzee Bijeenkomst Cornelia- stichting DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 NR 25259 3 Uit handen van A. A. van Oeveren (geheel rechts) ontvangt ZWN-directeur drs. G. J. M. Koelemij het eerste exemplaar van het hoek 65 jaar Van Oeveren reizen. L. van den Ouden (midden) kijkt toe. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „U bent niet zomaar gevraagd voor de overhandiging van het eerste exemplaar. Door de jaren heen loopt als een rode draad de haat-liefde verhouding tussen de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) en het bedrijf Van Oeveren. Na lezing van dit boek zullen deze woorden u nog veel duidelijker wor den Dat zei L. van den Ouden van Touringcarbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee gisteren, maandag, in een korte toespraak tot drs. G. J. M. Koelemij. directeur van Streekvervoersmaatschappij Zuid-West Neder land (ZWN). Uit handen van Van den Ouden kreeg Koelemij het eerste exemplaar van het boek 65 jaar Van Oeveren reizen. Terwijl duizenden kinderen af gelopen weekeindein Dor drecht Sinterklaas ontvingen die in Nederland binnenkort zijn verjaardag viertwerden in ons buurland Duitsland de gevallenen van de beide we reldoorlogen en van het natio- naalsocialisme herdacht. Volkstrauertag noemen onze oosterburen deze herdenkings dag. Verschil met de Neder landse herdenking is dat rechts radicalen de kans grij pen om op deze dag hun 'hel den' van de SS en de Wehr- macht te eren. Na de ver schrikkelijke onlusten bij de asielzoekerscentra van de af gelopen maanden besloot de Duitse overheid gelukkig de demonstratie waarbij veelal jonge kaalgeschoren skin heads met hun rechterhand in de hoogte marcheren, te ver bieden. Gezien de kans op rel len werd ook een tegenbeto ging van antifascistische orga nisaties niet toegestaan. Dui delijk is dat de Duitse regering vastberaden is om een duide lijk standpunt in te nemen te gen de vreemdelingenhaat. Waaromis dit zo belangrijk, want is dit niet de ver van mijn bed show? Nee, ook in Ne derland wordt de laatste tijd steeds meer gediscussieerd over het asielbeleid en met na me de illegalen die in ons land verblijven. De PvdA heeft in deze discussie velen geschokt door op ontactische wijze te la ten weten dat illegalen uit ons land moeten verdwijnen. On verstandig, juist in een tijd dat in landen om ons heen de ex treem rechtse partijen aan aanhang winnen is het zaak om juist weloverwogen met el kaar te overleggen over deze gevoelige kwestie. Het is niet voor niets dat de gemeente Rotterdam wel degelijk angst heeft voor rassenrellen. Iedere onvoorzichtig gebrachte me ning zal door de aanhangers van Janmaat en consorten in hun voordeel worden uitge legd waarmee de lont richting het kruitvat een stukje verder opbrandt. P.S. AMSTERDAM - Bij de Amster damse politie zijn sinds de vliegramp begin oktober in de Bijlmermeer 52 aangiftes bin nengekomen van diefstal uit de woningen in de twee getroffen flats. De diefstallen zijn waar schijnlijk onmiddellijk na of in de eerste dagen na de ramp gebeurd, omdat de meeste ver missingen binnen enkele da gen bij de politie werden ge meld. Direct na de ramp heeft de politie de getroffen flats Klein Kruitberg en Groene- veen afgesloten en permanent bewaakt. ZIERIKZEE - In Zierikzee en omstreken is maandag een aantal mensen bet slachtoffer geworden van zeer opdringeri ge verkopers die aan de deur waspoeder te koop aanboden. Men was vooral actief bij apart staande woningen in het bui tengebied, onder meer aan de Altekleinseweg te Zierikzee. De verkopers probeerden hun waren te slijten voor veel te ho ge prijzen en drongen bij afwij zing daarvan de woningen bin nen door de, vaak alleen zijnde bewoonsters min of meer te overrompelen. Om van de ver kopers af te zijn werden bedra gen van honderden guldens be taald voor zakjes waspoeder. De politie waarschuwt ook voor louche figuren die con tracten afsluiten voor het was sen vanrde ramen, vooruit la- teij betalen en vervolgens niet meer terugkomen om de door hun verkochte diensten uit te voerèn. Er zijn de laatste dagen diverse meldingen binnen ge komen van mensen die hiervan het slachtoffer werden. RENESSE - Donderdag 26 no vember houdt de VVV-Renesse haar algemene najaarslcden- vergadcring. De vergadering wordt gehouden in hotel- congrescentrum De Zeeuwse Stromen in Renessc en begint om 20.00 uur. Op de agenda van de vergade ring als een van de belangrijk ste punten de voortgang voor wat betreft de fusie tussen VW-Renesse en VW-Haam- stede. Verder aandacht voor de besprekingen met PTT-post in verband met eventuele overna me van een pand aan de Zeea- nemoonweg. Het boek, waarin de geschiede nis van het 65 jaar oude Zierik- zeese touringcarbedrijf be schreven wordt, draagt als sub titel Bèschrijving van een stuk Schoüwen-Duivelandse onder nemingszin en doorzettings vermogen door magere en vette jaren heen. Van den Ouden haakte daar in zijn toespraak op in. Samenwerking Anno 1992 kan men terugzien op veertig jaar samenwerking tussen het Zierikzeese touring carbedrijf en Streekvervoers maatschappij Zuid-West Ne derland. Vroeger lagen de ver houdingen iets anders, zo- bleek uit het verhaal van Van den Ouden. Hij stelde dat het touringcarbedrijf en de RTM vroeger verwoede concurren ten waren. i „In 1951 werd de strijdbijl be graven en gesprekken tussen de heer C. H. van Oeveren en de toenmalig directeur (van de RTM. red.) dr. H. J. van Zuylen resulteerden in een 100-jarige overeenkomst, die de basis leg de voor de huidige samenwer king. Hiervoor zijn wij bijzon der veel dank verschuldigd aan de grondlegger van het bedrijf, wijlen de heer C.H. van Oeve ren die samen met de heer Ver- maat als het ware tegen de toenmalige trend inging en de zelfstandigheid inruilde tegen een samenwerking onder de RTM-vlag". Van den Ouden stelde dat de beslissing van wijlen C. H. van Oeveren voor velen destijds een onbegrijpelijke stap was geweest. „Echter de tijd heeft de heer Van Oeveren in het ge lijk gesteld. Kijken we nu in 1992 om ons heen in het streek vervoer, dan zijn er nog weinig particuliere zelfstandigen...", aldus Van den Ouden. Van den Ouden stelde in zijn toespraak dat nadat de vrede tussen de voormalige concur renten gesloten was er een goe de samenwerking ontstond tus sen RTM/ZWN en Van Oeve ren. Van den Ouden sprak van een historische band tussen de twee ondernemingen. Ook ging Van den Ouden in op het ontstaan van het nu gepresen teerde boek. Hij vertelde dat L. K. van Oe veren regelmatig foto's liet ma ken van het wagenpark en van evenementen waar het bedrijf bij betrokken was. „Dit resul teerde in een stapel foto albums en kranteknipsels. Ja ren geleden speelde hij met de gedachte om alles voor het na geslacht 'veilig' te stellen. Ech ter de vorm waarin dat alles gegoten moest worden was nog niet duidelijk", aldus Van den Ouden. „Tbtdat in een gesprek met J. C. van Hartingsveldt 't lampje ging branden'. Genoemde Van Hartingsveldt reageerde enthousiast op het idee om foto's en kranteknip sels te bundelen in een boek werk waarin de geschiedenis van het Zierikzeese touringcar bedrijf beschreven zou worden. Het betekende voor hem veel spitwerk in archieven van mi nisteries, provincie en gemeen ten. „Dat spitten heeft dit boek gemaakt tot een uitermate be trouwbaar naslagwerk voor de toekomst", aldus Van den Ou den. Van leren Na dit verbale geweld werd aan de heer Koelemij en de le den van het managementsteam van de ZWN een exemplaar van het boek uitgereikt. ZWN- directeur Koelemij reageerde met een kort dankwoord aan het adres van Van Oeveren. „Ik ben zeer geïnteresseerd in ge schiedenis, en zeker als het om de geschiedenis van het streek vervoer gaat. Van zo'n geschie denis kun je wat leren", aldus Koelemij. |Verwachting t/m zaterdag 21 novembei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 08.05, onder 16.43 Maan op 00.30, onder 13.42 19 nov. Zon op 08.07, onder 16.42 Maan op 01.52, onder 14.01 Nieuwe Maan: 24 nov. (10.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft wisselvallig weer. Een actief lagedrukgebiedje trok vandaag met veel regen over ons land. De komende nacht zijn er op klaringen en voornamelijk in het noorden van het land vallen nog en kele buien, sommige met hagel en onweer. De minimumtemperatuur wordt omstreeks 3 graden. De dag begint morgen eerst nog met wat zon, maar weldra neemt de bewol king van het westen uit toe en gaat het opnieuw regenen. De middag- temperatuur wordt ca. 7 graden. De wind waait uit richtingen tussen west en zuid en is boven land matig en langs de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, in de avond in het Waddengebied mogelijk stormach tig. De stroming boven de Oceaan en West-Europa blijft de komende da gen westelijk en hiermee trekken van tijd tot tijd storingen over ons land, waardoor het weer een wisselvallig karakter behoudt. ZIERIKZEE - De staatssecre taris van justitie, A. Kosto heeft toestemming gegeven voor het vestigen van een der de notariskantoor in Zierik zee. Dat maakte de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. As- selbergs maandagavond be kend tijdens de openbare ver gadering van de adviescom missie voor algemene en be stuurlijke zaken. De burge meester liet daarbij blijken niet echt blij te zijn met de nieuwe mogelijkheid die de staatssecretaris heeft ge creëerd. „We vinden het een slechte zaak ten aanzien van de huidige twee notariskantoren die er al zijn". De burgemeester zei dat het nog maar de vraag is of er voldoende belangstel ling voor de nieuwe plaats is en zich daadwerkelijk een derde notaris in Zierikzee zal vesti gen. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekkeh 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezereservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Op maandagavond 16 november is door de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland een bijeenkomst georganiseerd in Restaurant Mon- dragon te Zierikzee. Eén van de voor deze bijeen komst uitgenodigde sprekers was de onlangs be noemde Commissaris van de Koningin van de Pro vincie Zeeland, de heer drs W. T. van Gelder, die daarmee in functie voor het eerst voet zette op Schouwen-Duivelands grondgebied. Voorafgaand aan de toespraak van de Commissaris van de Ko ningin werd eerst een inleiding gegeven door de eveneens door de Ondernemerskring uitgeno digde staffunctionaris van de Kamer van Koophandel, de heer P. P. Aussems. In zijn in leiding, die als thema de 'Ont wikkelingen met betrekking tot de Bodemsanering in Zee land' had, schetste de heer Aus sems in het kort een aantal ont wikkelingen sinds het bekende bodemvervuilingsschandaal van Lekkerkerk in 1980. Met name de onlangs opgerich te Stichting Bodem Sanering Bedrijfsleven (BSB) zal binnen een periode van vijf jaar onge veer 80% van de bodemsane- ringskosten in kaart gaan brengen, waarbij een eerste taak van deze Stichting zal ko men te liggen in het organise ren, coördineren en initiëren van de bodemsanering. Be langrijk in de uitgangspunten van de Stichting is, dat de me dewerking van het bedrijfsle ven gebaseerd is op vrijwillig heid, en dat de rol van de over heid in eerste instantie die van toehoorder is. Een tweede taak ligt in de rapporterende func tie die deze Stichting heeft naar de overheid zelf. Werkwijze Hoewel de Stichting zelfstan dig opereert, zal in eerste in stantie door middel van in principe openbare gegevens j van de Kamer van Koophandel een lijst worden gegenereerd van voor bodemvervuiling in aanmerking komende bedrij ven. Deze bedrijven zullen dan een vragenlijst krijgen toege zonden, waaruit na invulling mogelijke bodemvervuiling zou kunnen blijken. Na een aantal stappen en het verder bekijken en verscherpen van criteria als aantal jaren be drijfsvoering, bedrijfsgrootte en dergelijke worden dan die bedrijven voor mogelijk onder zoek geselecteerd die mogelijk verantwoordelijk zouden kun nen zijn voor het grootste ge deelte van de bodemverontrei niging, waarna verdere actie zou kunnen worden onderno men, met als integraal motto „de vervuiler betaalt", aldus de heer Aussems. Na deze inleiding was het woord aan de Commissaris der Koningin, die als thema voor zijn voordracht 'Samenwer king als Economische Uitda ging' gekozen had. In zijn ope ningswoord wenste de heer Van Gelder als eerste het belang te benadrukken van een regelma tige gedachtenwisseling tussen vertegenwoordigers van de provinciale overheid en het be drijfsleven, en voelde hij zich mede daardoor aangesproken door het gespreksthema van de heer Aussems. Vervolgens wer den door de heer Van Gelder navolgende drie aspecten met betrekking tot zijn gespreks thema nader uitgediept. In de eerste plaats werd door hem de relatie tussen overheid en be drijfsleven beschreven. Tenein de een goede voedingsbodem voor een goede samenwerking tussen overheid en bedrijfsle ven werd door de commissaris gesteld dat de overheid be trouwbaar, benaderbaar, bere kenbaar en betrokken zou moeten zijn. Lijnen van en naar de overheid zouden kort en duidelijk moeten zijn; ge maakte afspraken zouden een duurzaam karakter moeten hebben om de berekenbaar heid en de betrouwbaarheid te onderstrepen. De betrokken heid zou tot uitdrukking moe ten komen door het creëren van een juiste voedingsbodem, die de wisselwerking tussen sa menleving en het bedrijfsleven zou moeten bevorderen. Met name dacht de heer Van Gelder hierbij aan de creatie van een goede infrastructuur op het terrein van onderwijs en ken nis. Extra benadrukt werd de creatie van de infrastructuur op het terrein van communica tie en telematica. Met betrek king tot de infrastructuur van het verkeer wenste hij dit ech ter met betrekking tot het 'gro te' handelsverkeer zoveel mo gelijk buiten de provincie Zee land te houden, en moesten de bestaande wegen als regionale verbindingen gezien blijven worden. In het oogpunt van de commis saris zou onder meer één van de sterkere kanten van Zee land, het toerisme, verder ont wikkeld dienen te worden, en zou ook gedacht kunnen wor den aan verbetering van de kwaliteit van deze bedrijfs vorm. Men zou zich ook meer kunnen richten op een soort toerisme dat meer te plaatsen is buiten het hoogseizoen. Economie en milieu In de tweede plaats werd door de heer Van Gelder benadrukt, hoe economie en mileu nauwer met elkaar zijn gaan samen hangen. Zowel natuur als mi lieu gaan uit van het 'schaarste principe', en in de loop der tij den blijkt ook het milieu haar prijs te hebben gekregen. Af valpreventie en energiebespa ring hebben beide zowel een maatschappelijk als bedrijfse conomisch aspect gekregen. De in Nederland ontwikkelde mi lieutechnologie is een belang rijk exportartikel geworden, en geeft voor talloze mensen werkgelegenheid. Als derde en laatste punt verweven met het gespreksthema werd door de heer Van Gelder de zogenaam de 'netwerking' genoemd. Hieronder worden alle formele en informele relaties tussen al le partijen betrokken bij de le vering van goederen en dien sten bedoeld. Tten gevolge van de verlegde grenzen en de vaak ingewikkelde vervlechtingen van verschillende bedrijfstak ken is een clustering opgetre den, waarbinnen een bepaalde functieverdeling gegroeid dan- wel noodzakelijk geworden is. Een aantal grootstedelijke re gio's zijn ontstaan, waartegen 'als eenling' niet meer te con curreren is. Voor solisme is daarbinnen geen plaats meer, aldus de heer Van Gelder. Beter is daarom te kijken op welke velden men als grotere regio gezamenlijk sterker kan zijn, en hoe men op die wijze met eventueel andere grotere re gio's kan samenwerken, die op grond van bijvoorbeeld vesti gingsplaatsfactoren op andere terreinen sterker zijn. Als voorbeeld noemde de heer Van Gelder verdere kwaliteitsver betering van het toerisme en de recreatie voor de provincie Zee land. Overigens benadrukte hij daarbij nog, dat ook inter nationaal gezien sprake is van groeiende kwaliteitseisen met betrekking tot exportproduk- ten, en dat ongeveer 36% van het midden- en kleinbedrijf di rect of indirect afhankelijk is van export. ZIERIKZEE - Op donderdag 19 november om 14.00 uur wordt in verpleeghuis De Cornelia- stichting een bijeenkomst ge houden van verpleeghuis fysiotherapeuten uit de regio Zeeland en West-Brabant. Op deze bijeenkomst staat cen traal het thema PDL, een af korting van: Passiviteiten van het Dagelijks Leven. Over dit thema zal een lezing worden gehouden door de heer J. van Eijle, eindredacteur van het werkboek PDL en trainer van de PDL-methode. In elk verpleeghuis zijn bewo ners die niet meer actief kun nen zijn, niet meer bij wassen en kleden, niet meer bij eten en drinken en niet meer bij zich verplaatsen. Bij veel van deze bewoners ziet men stijve ge wrichten in combinatie met verhoogde spierspanning. Niet zelden treedt tijdens de verzor ging zelfs een sterke af- weerspanning bij deze mensen op. De zorg voor deze groep van bewoners is fysiek soms heel zwaar, vooral voor de zieken verzorgenden. Het is duidelijk dat de bewoners volledig af hankelijk zijn van de zorg en behandeling van de verzorgen den, artsen en therapeuten. Ac tiviteitenbegeleiders trachten vaak nog structuur aan te bren gen in de dingen die men voor deze bewoners kan doen. De PDL-methode is ontwik keld om blijvende passiviteit structureel aan te pakken door middel van het trainen van nieuwe vaardigheden, het ge bruik van technische hulpmid delen en het ontwikkelen van beleid dat de lichamelijke werkbelasting terugdringt. Omdat de PDL-methode een multidisciplinaire aanpak vergt, zijn voor de lezing van de heer Van Eijle behalve fysi otherapeuten ook praktijkbe geleiders, verpleegkundigen, ziekenverzorgenden, ergothe rapeuten, artsen en activitei tenbegeleiders van de ver pleeghuizen uit de regio Zee land en West-Brabant uitgeno digd. De PDL-methode wordt door de dit jaar opgerichte Stichting PDL verbreid door middel van het geven van PDL- trainingen en het uitgeven van het werkboek PDL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3