'Immigratieland te algemeen' Een aparte regeling voor een woonzorgcomplexen bejaarden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gerechtshof wijst schadeclaims krakers af 'Reële ontwikkelingshulp stapsgewijs naar 1 procent van het bruto nationaal produkt' agenda SINTERKLAAS-KWIS dé krant van schouwen - duiveland! Investering van 94 mille in milieubeleidsplan Nieuwe visie op hoofdlijnenvan minister D'Ancona Minister Kok van financiën sluit niet uit: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De vier vragen uit de krant van vandaag, dinsdag 17 november 1992. Vraag 1 Hoe laat sluiten de café's in Renesse? Vraag 2 Wat was de voorloper van Streekvervoers- maatschappij ZWN? Vraag 3 Wat is de (volledige) naam van de Commis saris van de Koningin in Zeeland? Vraag 4 Wie scoorde het beslissende punt tijdens de schaakwedstrijd tussen Zierikzee en Groothoofd? De antwoorden invullen op het kwis-formulier dat vermeld staat in de speciale zaterdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode van afgelopen zaterdag 14 november. Mocht u dit formulier kwijt zijn dan kunt u een exemplaar van deze zaterdagkrant alsnog afhalen op ons kantoor. Vervolg van pag. 1 raad met het voorstel van het college om 46.000,- uit te trek ken voor inrichting van de hoek Ring/Weststraat. Het plan voor de herinrichting van genoemde hoek is een uitvloei sel van het Ruimtelijk Econo misch Onderzoek (REO). Eer der werd voor inrichting van het terrein, bestrating, riole ring, straatverlichting en be planting al een krediet van 108.000,- beschikbaar gesteld. De 46.000,- waarover nu een besluit van de raad gevraagd werd is nodig voor de afwer king van de westelijke gevel- wand, plaatsing van een een voudige beuze en een door de aannemer geschonken kunst werk. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad akkoord. Meer discussie ontstond over het voorstel van het college om een aantal voorbereidingsbe- sluiten te nemen in het kader van het REO. Zo wil men de tailhandel mogelijk maken op een perceel aan het zuidelijk gedeelte van de Zoom. Middels bepaalde voorwaarden zal dan voor een niet gewenste omzet ting van detailhandelszaken worden gewaakt. Verder wil men, op verzoek van de heer Van den Hoek die er een computer-automatiserings zaak wil beginnen, de bestem ming van het voormalige Groe ne Kruisgebouw aan de Krom me Reke in Renesse wijzigen in een kantoorbestemming. Tenslotte wil het college het L. S. de Feiter mogelijk maken zijn koffieshop uit te breiden. Het gedeelte van Ring 31/33 dat hij daarvoor nodig heeft heeft nu nog de bestemming detailhandel. Het college stel de de raad voor die bestem ming te wijzigen in een nader te bepalen horeca-bestemming. PvdA-vertegenwoordiger J. C. Hendrikse stelde ten aanzien van de plannen met de Zoom dat voor het perceel in kwestie ook 'zachte' horeca geweerd dient te worden. Voor wat be treft de toekomstige bestem ming van het voormalige Groe ne Kruisgebouw stelde Hen drikse dat er uitdrukkelijk geen detailhandel mag komen. Het CDA maakte aanvanke lijk, bij monde van fractievoor zitter A. J. Padmos, bezwaar tegen wat zij omschreef als 'verkoop-belemmerende bepa lingen'. ,,Als iemand een ba byshop, ik zeg maar wat, be gint en erachter komt dat dat niet loopt moet het toch moge lijk zijn op datzelfde adres een bloemenwinkel of zoiets te be ginnen", aldus Padmos. Wet houder ir. C. W. Veerhoek legde daarop uit dat het niet de be doeling is om een wijziging van detailhandel op voorhand onmogelijk te maken. Als dat zich zou voordoen is wel toe stemming van de gemeente, ge hoord de gemeenteraad, daar voor nodig. Dat antwoord stel de Padmos gerust. LEEUWARDEN - Het Leeu warder gerechtshof heeft dins dag alle schadeclaims die 69 krakers van het voormalige Wolters-Noordhoffcomplex in Groningen hadden ingediend afgewezen. De krakers hadden in totaal tussen de 450.000 en 500.000 gulden schadevergoe ding geëist voor het feit dat ze ten onrechte in voorarrest heb ben gezeten. De krakers en sympathisanten werden 26 november vorig jaar door het Leeuwarder gerechts hof vrijgesproken van openlij ke geweldpleging bij de ontrui ming van het complex op 26 mei 1990. De meesten hadden 35 tot veertig dagen in voorar rest gezeten en eisten hiervoor een vergoeding van honderd tot 250 gulden per dag per per- Tijden en standen volgens gelijdefafel Hydro-mefeocenfrum Zeeland f.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSF WEMELDINGE Doodtij: 19 november 18 november 19 november Hoogwater tijd stand 09.00 21.50 10.15 23.05 07.55 20.30 09.00 21.45 09.15 22.00 10.20 23.05 127 153 124 154 123 148 121 149 137 166 136 165 Laagwater tijd stand 02.45 - 107 15.15 -141 04.00 -104 16.30 -139 01.35 -101 14.10 -135 02.45 - 96 15.20 -132 02.40 -116 15.10 -149 18 november 09.10 134 21.55 161 19 november 10.20 132 23.10 162 02.40 15.15 03.55 16.30 -113 - 146 - 108 - 143 DEN HAAG - Er moet een aparte regeling komen voor het steeds groter wordende „grijze gebied" tus sen zelfstandige huisvesting van bejaarden ener zijds en verpleeghuizen en bejaardenoorden aan de andere kant. Dit blijkt uit een nieuwe „visie op hoofdlijnen" die minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur mede namens de staats secretarissen Heerma (volkshuisvesting) en Simons (volksgezondheid) naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De laatste jaren ontstaan over al woon-zorg centra die varië ren van gezamenlijk wonen met een beetje hulp tot „zorg- huizen" waar ook verpleeg huiszorg beschikbaar is. Het gaat vaak om plaatselijke ini tiatieven die uit allerlei potjes worden gefinancierd: volks huisvestingssubsidies, geld uit de Wet op de Bejaardenoorden, subsidies van provincies of ge meenten, particuliere fondsen en geld uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Door de sterke groei dreigt dit „tussengebied" onbeheersbaar te worden. Het is onduidelijk geworden waar de verantwopr- delijkheden en bevoegdheden liggen. Het kabinet vreest ook aanzienlijke kosten, en een on doelmatig gebruik van be schikbare middelen. Overigens beoordeelt de overheid, net als de bewoners van .de woon-zorg complexen, de nieuwe ontwik kelingen positief. De nieuwe woon- en verblijfsvormen vol doen aan een duidelijke be hoefte. Uitgangspunten van het nieuwe -nóg.'nader uit te werken- beleid zijn dan ook dat de maatschappelijke ont wikkelingen niet moge'n wor den geblokkeerd', maar dat ze wel betaalbaar en voor ieder een toegankelijk moeten blij ven. Het is de bedoeling dat het mi nisterie van "VRQM in de toe komst verantwoordelijk blijft voor het zelfstandig wonen van ouderen. Het zal moeten zor gen voor voldoende passende woningen. De zorg in bejaarden- en verpleeghuizen blijft helemaal onder de AWBZ (dus het ministerie van WVC) vallen. Voor de woon zorg cen tra komt er een aparte rege- ling.'Het moet dan gaan om be woners die niet zelfstandig kunnen wonen, maar die ook weer niet de intensieve verzor ging nodig hebben die ver pleeg- en bejaardenhuizen bie den. De bewindslieden zien de ze „indicatie" als een voor waarde om in een woon-zorg centrum te mogen wonen. Ze willen ook een aparte finan ciering voor de centra. In eerste instantie zal daarvoor geld worden gebruikt dat VROM en WVC nu al op dit terrein uitge ven. Geleidelijk zouden oude ren die nu nog naar een bejaar denoord gaan, in plaats daar van naar een woon-zorg cen trum kunnen (dat geldt overi gens niet voor de huidige bewo ners van bejaardenhuizen). Het geld dat daardoor wordt bespaard op het wonen in be jaardenoorden kan dan voor de woon-zorg centra worden ge bruikt. Naast deze financie ring van het verblijf wordt de geboden zorg gewoon via de AWBZ en de zorgverzekering betaald. Er is nog nader beraad nodig over de bronnen en de verde ling van het benodigde geld. De bewindslieden zijn het er over eens dat de huur die in de woon-zorg centra moet worden betaald in overeenstemming moet zijn met de eigen bijdra gen die worden gevraagd in bejaarden- en verpleeghuizen. Dit om de keuze voor een be paalde vorm van zorg niet door financiële overwegingen te la ten beïnvloeden. Op provinciaal of regionaal ni veau zouden door het rijk ver schafte budgetten kunnen wor den ingezet voor het huisvesten van woon-zorg complexen. Ini tiatieven voor zo'n centrum kunnen wat het kabinet betreft zowel door de overheid als door particulieren worden geno men. Bij de exploitatie ervan zien ze een belangrijke rol weg gelegd voor de woningbouw corporaties. Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Minister Kok van financiën sluit niet uit dat ons land na de huidige kabinetsperiode stapsgewijs toegaat naar reële ontwikkelingshulp van één procent van het bruto nationaal produkt. Het percentage bedraagt nu 0,82 en zal in de rest van de huidige kabinetsperiode verder oplopen naar iets onder de 0,9. Maar bij de mogelijke één procent is wel inbegrepen de inspanningverplichting die Ne derland eerder dit jaar in Rio de Janeiro is aange gaan tot uitvoering van het internationaal milieube leid voor ontwikkelingslanden. De minister van financiën liét zich maandag tegenover de Tweede Karper evenwel niet verleiden tot een uitspraak welk bodempercentage er vol gens hem uit de bus moet rol len voor zuivere ontwikke lingshulp. Dat zal bovendien ook afhangen welke categoriën uitgaven in de komende jaren onder het begrip internationa le samenwerking komen te val len. Vervuiling Premier Lubbers sloot zich bij die redenering aan. Maar voor de bewindsman van financiën is wel duidelijk dat we „een x- percentage moeten blijven besteden aan zuivere ontwik kelingshulp". Kok kon zich tij dens de behandeling van de no ta buitenlanduitgaven van het kabinet vinden in de opvatting van de Kamer dat er een einde moet komen aan de steeds ver dergaande vervuiling van het budget voor ontwikkelingssa menwerking. Daarvoor is nu jaarlijks 1,5 procent van het netto nationaal inkomen voor beschikbaar. Maar door de ja ren heen is dat geld volgens de kamer steeds meer besteed aan oneigenlijke posten, asielzoe kers, vluchtelingen tot zelfs geld voor de lerarensalarissen, in plaats Van louter zuivère hulp aan de arj«ste landen. In de nota buitenlanduitgaven ge ven Kok en premier Lubbers een overzicht van de uitgaven die met het buitenland te ma ken hebben. Tot de categorie buitenlanduitgaven rekent het kabinet afdrachten aan de Eu ropese Gemeenschap, delen van Defensie, het budget voor ontwikkelingssamenwerking, bijdragen aan het nieuwe Oost- Europa en bepaalde kosten voor asielzoekers, migranten en vluchtelingen. Draagvlak CDA-woordvoerder Aarts voer de aan dat het maatschappe lijk draagvlak in Nederland om bij te dragen aan ontwikke lingshulp mogelijk wordt ge schaad door de 'vervuilende' elementen. Hij verwees naar krantenkoppen als „Jan Pronks geld gaat naar de lera ren", „Openlijk graaien bij Pronk is begonnen" en "Kabi net graait weer in ontwikke lingspot". De gehele Kamer wil daarom na deze regeerperiode maar liever af van de norm van anderhalf procent van het net to nationaal inkomen. Maar de fracties verschillen van me ning hoe hoog dat percentage voor zuivere hulp dan uit moet vallen. CDA-woordvoerder Aarts stelde dat zijn fractie daar nog geen duidelijk stand punt over heeft. De PvdA'er Melkert en D66-woordvoerder willen dat er vanaf 1994 wordt toegewerkt naar een „harde norm" van één procent van het bruto nationaal produkt. De WD'er Weisglas daarentegen wil niet verder gaan dan de in ternationaal afgesproken norm van 0,7 procent van dat BNP. Aarts noemde de ambi ties van PvdA en D66 politiek gezien irreëel, daar een norm van één procent op. termijn zou neerkomen op zo'n miljard gul den extra. Schoonheidsprijs Minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking verklaar de maandag voor de Veronica- microfoon „zeer gelukkig" te zijn als het percentage voor ontwikkelingshulp inderdaad vastgelegd zou worden op 0,9 BNP. Hij zei te betreuren dat de be zuinigingen van dit kabinet niet aan ontwikkelingssamen werking voorbij zijn gegaan. De vervuiling van zijn budget met kosten zoals voor de op vang van asielzoekers, ver dient volgens hem geen schoon heidsprijs. „We kunnen niet doorgaan iedere keer ontwik kelingssamenwerking de last te laten dragen van de oplos sing voor Nederlandse proble men", aldus Pronk. „Dat neemt langzamerhand bizarre vormen aan", zo zei hij, doe lend op de verplichtingenstop die sinds vorige week donder dag na het bezuinigingsdebat in de Tweede Kamer voor alle departementen geldt. Het ge volg is dat zijn plannen voor noodhulp aan Joegoslavië en aan de Kurden in Noord-Irak niet kunnen doorgaan. Pronk verklaarde voor zichzelf wel een grens te hebben getrokken voor wat betreft aanslagen op zijn budget. Indien nodig zal hij die grenzen deze week tij dens de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer bekend maken, zo zei hij. Over de be zuinigingen op Defensie zei Kok dat dit departement bij de laatste ronde naar verhouding niet voor meer is aangeslagen dan andere ministeries. Pre mier Lubbers vindt de structu rele bezuiniging van 180 mil joen gulden die minister Tbr Beek te slikken kreeg maar be perkt als je deze afzet tegen zijn begroting van veertien miljard gulden, zo liet hij blij ken. Tijdens de onderhandelin gen in het kabinet heeft Ter Beek volgens Lubbers „gevoch- ten als een leeuw" om de bezui nigingen binnen de perken te houden, maar de premier ont kende dat Tbr Beek zijn porte feuille op tafel heeft gelegd.,, Daar loopt hij veel te lang voor mee", aldus Lubbers. Ervaringen Op dit moment is hij geen voor stander van de suggestie van CDA-woordvoerder Aarts om één bewindspersoon te belas ten met de coördinatie van het regeringsbeleid ten aanzien van migranten, vluchtelingen en asielzoekers. Op grond van zijn eigen ervaringen in een taakgroep die zich met deze problemen bezighoudt en die elke twee maanden bijeen komt, zei de premier zo'n oplossing niet als produktief te beschouwen. De PvdA-er Mel kert wil dat minister D'Ancona van WVC op weg naar een beter coördinatiebeleid nog deze ka binetsperiode met een voorbe reidend discussiestuk komt. GOES - CDA-fractieleider Brinkman wijst het pleidooi van minister Pronk om van Nederland weer een immigra tieland te maken van de hand als een „te algemene formule" om het vreemdelingen vraagstuk op te lossen. Brink man wil geen nieuwe regels, maar een strengere uitvoering van de bestaande. De CDA-fractieleider zei maan dagavond in Goes dat al aan de grens een scherpe beoordeling moet worden gemaakt van bin nenkomende vreemdelingen. „We moeten deze mensen niet laten zwerven met een aantal valse verwachtingen". Volgens Brinkman kan Nederland be-, ter hulp bieden in de landen van herkomst en moeten in ei gen land de regels worden toe gepast „zoals ze bedoeld zijn". „We moeten het overheidsloket sluiten voor wie geen recht heeft op voorzieningen". Brinkman verwacht de komen de weken van het kabinet een goede invulling van de voorge nomen bezuinigingen („eerst zien, dan geloven"), maar liet blijken dat hij niet uit is op een harde politieke confrontatie over dit onderwerp. „We kopen niks voor ruzie met het kabi net. We moeten de zaak niet in een oorlogszuchtige stemming bespreken. Het is geen gezel schapsspelletje wie de meeste bezuinigingen kan bedenken. We moeten oplossingen zoeken die het beste de werkgelegen heid dienen". door Mare Legendre Dinsdag 17 november Zierikzee Koopochtend voor ouderen en gehandicapten. Binnenstad. Vanaf 09.30 uur. Verkoping Welfarehandwer- ken. Centrale gemeenschaps ruimte Borrendamme. 14.00- 16.00 uur. Bijeenkomst CPB. Zaal Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ro. Ge meentehuis. 19.30 uur. Noordwelle Bijeenkomst afdeling Noord welle en omstreken NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Welfare. Verenigingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Dorps- huis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tessel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Kreaclub voor kinderen 6 tot 10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.30-15.00 uur. Mini-instuif kinderen vijf tot en met zeven jaar. De Drie hoek. 14.00 tot 16.00 uur. Viering 45-jarig bestaan NCVB in Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Confessionele Vereniging. Hervormd Vereni gingsgebouw. 19.45 üur. Donderdag 19 november Zierikzee ANBO themamiddag over pa tiëntenrecht in Paternoster. 14.00 uur. PCOB themamiddag dieetvoe ding. Driehoek. 14.00 uur. Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive- land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp. Café Storm. 20.00 uur. Sirjansland Lezing Reformatorisch Con tact. Kerkzaal. 19.45 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee Thema-avond zuivere koffie in Parochiecentrum. Vanaf 19.30 uur. Uit op Schouwen-Duiveland voorstelling (Brutale Winterbe- kentenissen), toneel. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt/bazar. Kerkge bouw. 14.00 tot 16.00 uur en '19.00 tot 21.00 uur. Intocht Sinterklaas. Dorps- ring. 18.30 uur. Nieuwerkerk Vogelshow Zang en Kleur. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 13.00 uur. Ledenvergadering, georgani seerd door Actiegroep kinder boerderij De Punt, in 't Schot se Wapen. 15.00 uur. Concert A girl called Johnny. Brogum. 23.00 uur. Burghsluis Aankomst Sinterklaas. Haven. 14.00 uur. Renesse Intocht Sinterklaas. Vanaf par keerterrein Laone. 14.00 uur. EUemeet Toneeluitvoering Postorderfo bie. Dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Intocht Sinterklaas. Vanaf eind Bogerdweg. 13.30 uur. Ouwerkerk Romelmarkt/bazar. Kerkge bouw. 10.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Vogelshow. Zang en Kleur. Dorpshuis. 13.00-22.30 uur. Bruinisse Zangavond werkgroep Ont wikkelingssamenwerking in dorpshuis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2