Zierikzee wil eilandelijke aanpak sluitingstijd horeca UW KRANT VAN SCHOUWEN-BUIVELAND GRATIS ADVERTENTIE 'Wat milieu betreft is gemeente Westerschouwen een witte raaf' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE g| 3 JUBILEUMBOEK 3 TOESPRAAK 5 RENOVATIE 7 SCHAKEN Afrikaanse dans en percussie Vergadering commissie OW Wester schouwen dé krant van schouwen -duiveland! j Tot zolang ontheffingsregeling tot 04.00 uur handhaven Westerschouwen trekt 94 mille uit voor opstellen gemeentelijk milieubeleidsplan DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25259 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZÜRIKZEESCHE NIEUWSBODE drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De uren lellen is eerst recht tijd verknoeien. Rabelais Directeur Koelemij van de ZWN ontving het eerste exemplaar van het jubileumboek 65 jaar Van Oeveren, Commissaris van Koningin hield in Zierikzee toespraak over Samenwerking als economische uitdaging. Een team van vrijwilligers heeft de Bruse Gerefor meerde kerk gerenoveerd. Schaakvereniging Zierikzee boekte op fortuinlijke wij ze winst op Groothoofd uit Dordrecht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Vandaag, dins dag 17 november, start in de openbare basisschool 't Kof schip een cursus Afrikaanse dans. De cursus wordt gegeven door de uit Ivoorkust afkom stige N'da Kouame. N'da is door zijn afkomst be kend met zowel traditionele als moderne dansvormen. De cur sus is voor iedereen toeganke lijk, dus zowel voor beginners als voor mensen die reeds be kend zijn met de Afrikaanse dans. Bij voldoende belangstelling zal ook begonnen worden met een cursus Afrikaanse percus sie voor beginners op de Djem- be, een traditionele en op dit moment de meëst populaire Afrikaanse trommel. De lessen beginnen om 20.00 uur in Openbare Basisschool 't Kof schip aan de Scheldestraat 9 in Zierikzee. DEN HAAG - Het kabinet over weegt om huishoudens die een bepaald percentage weten te besparen op hun energiever bruik te belonen met honderd gulden. De minister van econo mische zaken kondigde het plan met de „besparingssnip" aan nadat de PvdA had gesug gereerd om huishoudens die er niet in slagen om hun energie verbruik met 20 procent te ver minderen, extra aan te slaan. VENLO - Het aantal klachten over drugsoverlast in Venlo is zo groot dat de politie besloten heeft een speciale klachten telefoonlijn in bedrijf te stel len. Daardoor kan de telefoon centrale van het politiebureau worden ontlast. In de strijd te gen de drugsoverlast treedt het gemeentebestuur streng op te gen koffieshops. Daarvan is reeds een groot aantal gesloten met als gevolg verplaatsing van de handel in verdovende middelen naar diverse woon wijken. Mede als gevolg hier van is het aantal klachten sterk toegenomen. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 19 november vergadert de commissie openbare wer ken van de gemeente Wester schouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer verkeersvoor- zieningen aan de Hogeweg en de aanschaf van drie boten ten behoeve van de strandred- dingsbrigade. Ook de kermis in Haamstede en Renesse komt tijdens de vergadering aan de orde. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./rnevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Witte raaf Wethouder ir. C. W. Veerhoek reageerde op het commentaar vanuit de raad met de opmer king dat voor hem duidelijk is dat andere gemeenten, door verschillende oorzaken, nog lang niet zo ver zijn als de ge meente Westerschouwen. kers na sluitingstijd op straat komen. En ik ben bang dat in de toekomst ook andere bedrij ven overlast als bij Vanity zul len veroorzaken. Daarom moe ten we het aandurven om de sluitingstijd te vervroegen". De overige drie commissiele den waren wel van mening dat de sluitingstijden op den duur eilandelijk op elkaar moeten worden afgestemd, maar be twijfelden of zelfs dan voor één sluitinguur moet worden geko zen. Men adviseerde om sa menwerking te zoeken met de overige gemeenten en voorals nog de huidige ontheffingsver gunningen te verlengen. Het schaamrood op de kaken. Dat zei voorzitter Asselbergs te krijgen van het falen van het eilandelijk overleg inzake een gezamenlijke aansluiting bij het HALT-project; het project voor de aanpak van veel voor komende criminaliteit. Nu de zes gemeenten na bijna zeven maanden overleg nog geen overeenstemming hebben be reikt over de financiële bijdra ge, adviseerde de commissie unaniem om als gemeente Zie rikzee met ingang van 1 janua ri 1993 aan te sluiten bij het HALT-bureau De Bevelanden- Tholen. We willen wel een Gemeente dag, maar niet vlak na de Open Monumentendag. Dat was de teneur van de discussie die werd gevoerd naar aanleiding van een voorstel van mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal. Zij pleitte er voor om ook in Zie rikzee om de drie vier jaar een Gemeentedag te organise ren waarbij de burgers worden geïnformeerd over de werk zaamheden die een gemeente doet. ..Met de manier waarop men dit jaar in Westerschou wen een Gemeentedag heeft ge houden heeft men goede pro motie gemaakt". Alle commis sieleden vielen echter over de datum waarop het evenement landelijk wordt gehouden; een week na de Open Monumenten dag in september. ,,We zien het wel zitten, maar dan in april. Het moet organisatorisch en ook financieel te doen zijn". HET WEER In de loop van de dag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Minimum- temp. ±3 graden, middagtemp. ±7 graden. Wind uit richtingen tussen west en zuid, matig kracht 4, aan de kust hard, 6 7. reau Ecoplan exact heeft aan?" gevoeld op welke wijze wij in houd willen geven aan het milieubeleidsplan", aldus het college in een toelichting op haar voorstel om het bureau aan het werk te zetten en daar 94 mille in te investeren. CDA-vertegenwoordiger H. J. Klatter liet in een eerste reac tie weten enige moeite te heb ben met het collegevoorstel. „Niet vanwege het feit dat ho ge prioriteit wordt gegeven aan het milieu, integendeel", haastte de christen-democraat zich te zeggen. Waar het CDA, zo bleek uit het verhaal van Klatter, moeite mee heeft is dat de gemeente Westerschouwen op eigen houtje met een milieu beleid aan de slag gaat. Het CDA zou liever zien dat ge werkt wordt aan een regionaal milieubeleidsplan. „Niettemin gaan wij akkoord met uw voor stel. Wij zullen u kritisch blij ven volgen", aldus Klatter. WD-woordvoerder C. A. Hoorweg stelde dat zijn fractie zich helemaal kan vinden in het voorstel van het college. Wel bleek de liberale raads fractie enige moeite te hebben met het feit dat slechts aan één adviesbureau offerte is ge vraagd. „Maar wij vinden het wel heel goed dat de gemeente Westerschouwen hiermee aan de slag gaat", aldus Hoorweg. Het is terecht dat wij het voor touw nemen en niet wachten op andere gemeenten". Dat het CDA zich ondanks haar bedenkingen toch achter het collegevoorstel schaarde baarde bij de wethouder geen opzien. „Ik zou het al heel vreemd vinden als ze dat niet hadden gedaan. Het CDA- verkiezingsprogramma is zo groen als gras", aldus Veer hoek. Hij verdedigde de keuze voor Ecoplan met verve. „Wat zij doen sluit exact aan bij onze visie", aldus de wethouder. „En de kwaliteit van het mi lieu is niet af te wegen tegen geld. Daarom willen wij liefst zo snel mogelijk beginnen". Ook geen enkele moeite had de vervolg pagina 2 Later regen Voor inrichting van de hoek Weststraat-Ring iverd 46.000 gulden beschikbaar gesteld. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen ging de gemeenteraad van Westerschouwen gisteren, maandag, akkoord met het voorstel van het college van b en w om 94.000,- uit te trekken voor het (laten) opstellen van een gemeentelijk milieubeleidsplan. ,,Wat het milieu betreft is Westerschouwen helaas een witte raaf", stelde wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteren tijdens de raadsvergadering in reactie op opmer kingen vanuit de raad. ,,Wij willen niet wachten tot andere gemeenten ook zo ver zijn". In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1992 van de ge meente Westerschouwen werd al aangekondigd dat er ge streefd zou worden naar het op zo kort mogelijke termijn opstellen van een gemeentelijk milieubeleidsplan voor Wester schouwen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een derge lijk plan in eigen beheer opge steld zou worden. Dat is in de praktijk niet haalbaar geble ken. Het college beeft nu milieu-adviesbureau Ecoplan uit Arnhem in de arm geno men. Het bureau in kwestie heeft volgens het college de nodige ervaring in het opstellen van milieubeleidsplannen voor ge meenten. De plannen zijn vol gens het college geheel toege sneden op de lokale behoefte. Inmiddels ligt er al een project voorstel, compleet met begro ting. „Ons is^gebleken dat bu- ZIERIKZEE - Eén eilandelijke regeling waarbij de sluitingstijden van de horecabedrijven op elkaar worden afgestemd en via een ontheffingsregeling strenge eisen kunnen worden gesteld aan disco's en café's die enkele uren langer mogen openblijven. Dat is het streven van de gemeente Zierikzee, zo bleek tijdens de openbare vergadering van de Zie- rikzeese adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken maandagavond in het stadhuis. Zo lang het nog niet zo ver is wil de commissie de sluitingstijd van zeven horecabedrijven in de stad handhaven op 04.00 uur. Met uitzondering van RU- commissielid W. F. Sprengel- meijer adviseerde men de ont heffingsvergunning, waarmee de discotheek Vanity, de café's De Vlinder, de Gekroonde Sui kerbiet, 't Sloepje, Old Dutch, De Egelantier en het jongeren- podium voor theater en muziek Brogum tot vier uur 's nachts open mogen zijn, voor het jaar 1993 te verlengen. De motivatie daarbij was dat de horecagelegenheden het af gelopen jaar weinig nachtelij ke overlast hebben veroor zaakt. Dit op een aantal con flicten bij discotheek Vanity na. Maar daarbij kon op basis van de ontheffingsvergunning streng Worden opgetreden. De eigenaar van de discotheek kreeg in juli van dit jaar een of ficiële waarschuwing en toen zich in augustus in en voor het bedrijf opnieuw een aantal in cidenten zich voordeden werd het bedrijf in september en ok tober op initiatief van het col lege van burgemeester en wet houders vijf weken gesloten. Commissievoorzitter burge meester mr J. J. P. M. Assel bergs benadrukte dat sinds dien bij de disco geen overlast is gesignaleerd. De mogelijkheid om via de ont heffingsvergunning strenge ei sen te stellen en hard in te grij pen, was voor de commissie aanleiding om te adviseren het sluitingsuur via zo'n vergun ning op 04.00 uur te handha ven. CDA-commissielid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal bena drukte dat het van groot be lang is dat burgers, die worden geconfronteerd met nachtelijke overlast, de moeite nemen om de politie te waarschuwen. „Want alleen op basis van een proces-verbaal van de politie kunnen we als gemeente via de ontheffingsvergunning van een horecabedrijf ingrijpen". Zij sprak de vrees uit dat bij mensen een zekere berusting en gewenning aan nachtelijke overlast kan ontstaan waar door men de politie niet (meer) waarschuwt. „Dat moet men wel blijven doen". Een andere motivatie om het sluitingsuur in Zierikzee te handhaven was de praktische overweging dat de horecabedrijven in Renesse om 02.00 uur dicht gaan. „De politie kan niet overal gelijk zijn en heeft na sluitingstijd in Renesse zeker een uur nodig om alles in redelijke banen te leiden". Alleen commissielid Sprengel- meijer (RU) pleitte voor een wijziging via het invoeren van één eilandelijk sluitingsuur: 02.00 uur. „Het geeft toch altijd overlast wanneer cafébezoe- Op basis van klachten die via de politic binnenkwamen en de ontheffingsvergunning werd de disco Vanity in september/okto ber vijf weken gesloten. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1