Dorkas Schouwen-Duiveland zet zich in voor geloofsonderdrukten Deur op kier voor soepeler beleid leegkomende agrarische gebouwen Laatste woningen nieuwbouw Poortambaeht Zierikzee verhuurd Provinciale notitie: Verpaupering platteland tegengaan Bazar voor slachtoffers geweld in voormalig Joegoslavië V MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 NR 25258 De hinderwet bijvoorbeeld is bedoeld om gevaar, schade of hinder te voorkomen. Op mini- campings bijvoorbeeld moet er sprake zijn van een bepaalde afstand tussen kampeerstand- plaatsen en het bedrijf. Ook zijn er behoorlijk strenge re gels voor wat betreft bijvoor beeld mestopslag. In het ern stigste geval kan het zijn dat de agrarische bedrijfsvoering ge vaar loopt vanwege de aanwe zigheid van kampeer-stand- plaatsen. Een voormalig bedrijfsgebouw mag onder bepaalde voorwaar den wel gebruikt worden als burgerwoning, maar een schuur gebruiken voor niet- agrarische activiteiten mag niet. Een uitzondering wordt dan weer gemaakt voor de op slag van boten en caravans. ,,De huidige beleidslijn in het streekplan is dat bedrijvigheid anders dan grondgebonden agrarische bedrijvigheid plaats dient te vinden op loka le en regionale bedrijfsterrei nen", aldus de notitie. Als grootste gevaar ziet men de mo gelijkheid dat een eenmaal in een voormalig agrarisch ge bouw gevestigd bedrijf meer dan wenselijk uitbreidt. ,,Met alle negatieve gevolgen van dien", aldus de notitie. Desalniettemin dient er vol gens de opstellers van de noti tie gezocht te worden naar een nuancering van het beleid. Waar volgens hen naar gezocht moet worden zijn gebruiksmo gelijkheden die passen binnen de functies van een gebied en die de kwaliteit van de be staande bebouwing en het ka rakter van het landelijk gebied zoveel mogelijk overeind hou den", aldus de notitie. ,,In een typisch agrarische om geving kunnen dan voor agra rische opstallen extra ge bruiksmogelijkheden worden gezocht in agrarisch aanver wante bedrijfsvormen". Voor wat betreft de kustgebie den zou het dan bijvoorbeeld kunnen gaan om recreatieve gebruiksvormen. Dat zouden bijvoorbeeld kampeerboerde rijen, recreatieve voorzienin gen of expositieruimtes kun nen zijn. Men wil zelfs de reali sering van 'een enkele disco' niet uitsluiten. Men tekent daar wel meteen bij aan dat men in natuurwetenschappe lijk en landschappelijk waar devolle gebieden voorzichtig moet zijn met dergelijke moge lijkheden. „Op beperkte schaal liggen er wellicht moge lijkheden voor gebruik ten be hoeve van extensieve recrea tie", aldus de notitie. Gesteld wordt dat er alles aan geda'an moet worden om ka rakter en cultuurhistorie zo veel mogelijk te beschermen. „Aanvullend moet vorm gege ven worden aan een beleid ge richt op de bescherming van waardevolle agrarische bebou wing, vergelijkbaar met de be scherming stads- en dorpsge zichten in het stedelijk ge bied". Voorgesteld wordt een en ander nader uit te werken bij de evaluatie van het streek plan Zeeland. ZIERIKZEE - Op 19 november aanstaande reikt de woningbouwvereniging Beter Wonen aan de laatste vier bewoners de sleutels uit van hun nieuwe woning aan de Speelmansplaat/Schouwenbank in Poortam bacht. Deze vier woningen maken deel uit van een nieuwbouwplan van 25 woningen. Alle overige wo ningen zijn reeds verhuurd. De nieuwbouw bestaat uit 15 eengezinswonningen en 10 gestapelde huurwoningen. Op vallend is de eigentijdse archi tectuur en de stedebouwkundi- ge samenhang van het plan. Het betreft hier een nieuw wo ningontwerp van Leo de Jonge Architecten uit Rotterdam. Bouwer van de woningen is Bouwbedrijf Boogert uit Oos- terland. Ouderen De eengezinswoningen hebben beneden een hal, woonkamer (26 m2), keuken en toilet. Op de verdieping zijn twee slaapka mers en een badkamer met de mogelijkheid tot het plaatsen van een tweede toilet. Van de gestapelde woningen zijn de onderwoningen bedoeld voor ouderen. De bushalte is nabij. De bovenwoningen zijn be stemd voor overige een- of twee persoonshuishoudens. De inde ling van de woning is hal, woonkamer (26 m2), keuken, (slaap)kamer en badkamer. De bovenwoningen hebben ver der een balkon aan de keuken zijde en een vaste trap naar de zolder waar een extra (slaap)kamer is. De flexibili teit bestaat uit de mogelijk heid om van de ruime woonka mer een kleine logeer/studeer kamer af te scheiden. Het is ook mogelijk om deze ruimte bij de keuken te voegen zodat een grote eetkeuken ontstaat. Alle 25 woningen hebben een buitenberging. Subsidies De huurprijzen van de gesta pelde woningen liggen tussen de 495 en 550 gulden per maand. De huurprijs van de eengezinswoningen bedraagt 655 gulden per maand. Dit huurprijsniveau zal voor toe komstige projecten in uitbrei dingsgebieden hoger liggen. In 1993 worden namelijk door het rijk forse bezuinigingen door gevoerd op de zogenaamde kopkostensubsidies. Dit zijn subsidies voor extra hoge bouwkosten. Zo zullen de toeslagen voor de funderingskosten niet meer worden toegekend voor de bouw van woningen in uitbrei dingsgebieden. De haalbaar heid van nieuwbouw in deze gebieden komt daardoor op de tocht te staan. Deze ontwikke ling is verontrustend omdat de woningbehoefte op Schouwen- Duiveland de afgelopen jaren fors is toegenomen. Momenteel zijn ruim 1000 woningzoeken den bij Beter Wonen ingeschre ven. wordt voorzien in de eerste le vensbehoefte met de bedoeling dat men de winter door kan ko men. „Hoewel het voedsel wordt verdeeld onder kerken is het wel bestemd voor alle vluchte lingen daar. Ongeacht geloofs overtuiging", aldus mevrouw Romijn. De vluchtelingen worden on dergebracht in barakken, leeg staande fabrieken en scholen. Het geld dat overblijft na af trek van de kosten voor het transport wordt gebruikt voor verdere hulp aan de vluchtelin gen. Tijdens de bazar zaterdag konden de klanten op allerlei manieren hun geld besteden. Aan tweedehands spulletjes, tweedehands- en nieuwe boe ken, kaarten, sieraden, allerlei leuke handwerken en overheer lijke zelfgemaakte produkten. „We hebben het geluk dat we in de groepen op Schouwen- Duiveland vrijwilligers heb ben die allemaal een eigen spe cialiteit hebben", zo vertelt A. Romijn. „De één is creatief, de ander bakt graag, weer een an der heeft organisatie talent. Ie dere dinsdagmiddag komt een groep dames bij elkaar bij me vrouw M. Verhagen om daar onder haar leiding te handwer ken. De gemaakte spulletjes verkopen we dan op de bazar". Groepen Momenteel heeft Dorkas Schouwen-Duiveland vier groepen. De eerste was in Scha rendijke, de tweede in Haam stede, de derde in Zierikzee en de vierde en laatste die erbij is gekomen zit in Bruinisse. „De groepen bestaan uit mensen van verschillende gezindten. We hebben mensen van de Ge reformeerde Kerk, van de Christelijke Gereformeerde Kerk, van de Nederlands Her vormde kerk. En dat gaat heel goed. Het gemeenschappelijke doel bindt natuurlijk ook. Daarnaast is het ook iets dat we doen vanuit ons geloof. We gaan dan ook gestaag door met ons werk, want we weten dat het uitwerking zal hebben op den duur". ZIERIKZEE Sinterklaasfeest kinderboerderij De Punt Op zaterdag 28 november wordt in de Zierikzeese kinder boerderij De Punt het Sinter- j klaasfeest gevierd. Het evene ment omvat een poppenkast voorstelling, het zingen van Sinterklaasliedjes en een be zoek van Sinterklaas. De kin deren die aan het feest deelne men worden ook getrakteerd. Die kinderen dienen voor 23 november te worden aange meld via telefoonnummer 01110-17179 (overdag) of 17892 ('s avonds). Het Sinterklaas feest duurt van 14.30 tot onge veer 17.00 uur. NOORDWELLE Bijeenkomst NBvP Onder de titel Kunst en kitsch wordt op dinsdag 17 november in Noordwelle een bijeenkomst gehouden van de afdeling Noordwelle en omstreken van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen (NBvP). Tij dens de bijeenkomst vertellen de heer Borsboom (antiek), me vrouw Tfeuthof (schilderijen) en mevrouw Van de Bijl (siera den) wat over de spulletjes die de leden van de plattelands- vrouwenbond meebrengen. De bijeenkomst vindt plaats in het dorpshuis en begint om 20.00 uur. SCHARENDIJKE Geslaagd Erik Bakker uit Scharendijke is aan het Instituut voor Mid delbaar en Cursorisch Beroeps onderwijs te Middelburg ge slaagd voor het diploma applicatie-ontwikkelaar. DREISCHOR Avond over Saoedi-Arabië Op initiatief van de vereniging Nut en Genoegen uit Dreischor wordt op vrijdag 27 november in het dorpshuis te Dreischor een bijeenkomst gehouden over Saoedi-Arabië. De heer Th. J. de Kuiper uit Haamstede behandelt het onderwerp door middel van een lezing met dia's. Hij refereert daarbij aan de olie die ten tijde van de Golfoorlog in het noordelijk deel van de Perzische Golf werd geloosd en de milieuramp die daaruit voortkwam. Hon derdduizend vogels, vissen en zeezoogdieren dreigden om te komen. Professionele mensen I en vrijwilligers begonnen aan 1de grootste schoonmaakactie (van de eeuw. Daaronder be- vond zich een aantal Nederlan ders die al ervaring hadden met vogels die olieslachtoffer werden, waaronder de heer Kuiper. Belangstellenden die zijn lezing willen bijwonen zijn om 20.00 uur welkom in het dorpshuis. DUIVELAND Collecte ZOA Vluchtelingen Zorg orga niseert deze week, tot en met 21 november, in de gemeente Dui- veland een collecte. Het geld dat met deze collecte wordt op gehaald wordt gebruikt voor zorg en hulp aan Liberiaanse vluchtelingen. Collectanten komen één dezer dagen met de bussen langs de deur. NIEUWERKERK Vogelshow Zang en Kleur Op vrijdag 20 en zaterdag 21 november wordt in het dorps huis te Nieuwerkerk op initia tief van de vogelvereniging Zang en Kleur een vogelshow gehouden. Aan het jaarlijkse evenement nemen dit jaar ook vogelliefhebbers uit België deel. De vogelshow is vrijdag te zien van 19.30 tot 22.30 uur en zaterdag van 13.00 tot 22.30 uur. BRUINISSE Kerstkaartenverkoop Leden van voetbalvereniging Bruse Boys gaan vanavond, maandag, op pad om in Brui nisse kerstkaarten te verko pen. De opbrengst van de kerstkaartenverkoop komt ten goede aan de jeugd-afdeling van VV Bruse Boys. SEROOSKERKE Snelheidsremmende paddestoelen Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) plaatst op dinsdag 17 november verkeersremmendc 'paddestoelen' op lokaties in Serooskerke (Walcheren), Wil helminadorp en Zoutelandc. Het betreft van stippen voor ziene verhogingen in het weg dek die vriendelijk, veilig en stil zouden zijn. De paddestoe len worden geplaatst voor een proefperiode van een jaar. De ROVZ wil via de actie een bij drage leveren aan een veiliger verkeer. Men is van mening dat in Nederland iedereen te veel zijn 'eigen gangetje' gaat wat betreft de snelheid waarmee wordt gereden. De actie wordt ondersteund door het plaatsen van dubbele rijen borden waar op de maximum snelheid staat aangegeven. Daartussen wor den spandoeken opgehangen met de tekst Valt u niets op. Volgens de notitie moet het beleid ten aanzien van vrijkomende agrarische gebouwen genuanceerd worden. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De kans bestaat dat er soepeler regels komen voor de benutting van vrijkomende agrarische gebouwen. Dat blijkt uit een notitie over deze pro blematiek. Aan de ene kant stellen de opstellers van de notitie dat vastgehou den dient te worden aan de algemene beleidslijnen van het streekplan Zeeland. Toch doet men de suggestie wat water bij de wijn te doen. „Gezien echter de aard van de problematiek, het belang van het tegengaan van verpaupering en het leefbaar houden van het platteland kan een nadere nuancering van de be leidslijn overwogen worden" Tijdens de algemene beschou wingen 1992 werd in provincia le staten van Zeeland van ge dachten gewisseld over de pro blematiek van de vrijkomende agrarische bebouwing. Toen werd een motie aangenomen waarin werd verzocht een noti tie over de kwestie op te stel len. Dé nü géprödüceèrde noti tie moet volgens de opstellers ervan gezien worden als een eerste verkenning. Op basis van deze notitie kunnen dan weer verdere beleidslijnen worden uitgezet. Schaalvergroting Steeds vaker krijgt men, ook op Schouwen-Duiveland, te maken met het probleem dat boeren het hoofd niet langer boven water kunnen houden, geen bedrijfsopvolger kunnen vinden en derhalve de boerde rij of delen daarvan verkopen. Volgens de opstellers van de notitie hebben de problemen in de landbouw, die weer de pro blemen van de vrijkomende agrarische geboüwëii vér oorza ken, alles te maken met de schaalvergroting in de land bouw. Volgens de notitie is het aantal wat men noemt hoofdberoeps- bedrijven in de landbouw in Zeeland verminderd met onge veer 45. procent. Per jaar zou het aantal hoofdberoepsbedrij- ven in de landbouw in Zeeland met 1,7 procent afnemen. „In deze ontwikkeling lijkt zich een trendbreuk voor te doen", aldus de notitie. „De Zeeuwse landbouw is voor het grootste deel georiënteerd op de akker bouw. De knelpunten in deze sector zijn bekend. Mede als ge volg daarvan is het percentage agrarische bedrijven met een opvolger ,zger Jlaag".. „Als dit gekoppeld wordt aan de hoge .gemiddelde leeftijd van de bedrijfshoofden is de verwachting gerechtvaardigd dat het aantal bedrijfsbeëindi gingen de komende jaren aan zienlijk hoger zal zijn dan het gemiddelde van de afgelopen jaren", aldus de notitie. Aange haald wordt een rapport van het Landbouw Economisch In stituut (LEI) waarin de ver wachting uitgesproken wordt dat het percentage bedrijfsbe ëindigingen binnen afzienbare tijd zal verdubbelen. Die stij ging van het aantal bedrijfs beëindigingen in de landbouw veroorzaakt veel problemen. Een van de problemen is dat men vaak niet weet wat men met de vrijkomende gebouwen aan moet. Verpaupering- Een van de dingen die men vreest is een mogelijke verpau pering van het platteland. Ook lopen de lahdschappelijke waarden gevaar. De boer im mers onderhoudt het land schap en 'geeft''het vorm. Als dat "werk acfitferwêge blijft heeft dat gevolgen voor het landschap. Daar komt bij dat nu vrij strenge regels gehan teerd worden voor de mogelij ke benutting van vrijkomende agrarische bebouwing. Men mag niet zomaar een bedrijf beginnen in een voormalig agrarisch gebouw. Zo'n bedrijf moet voldoen aan allerlei re gels en als men daar niet aan kan voldoen gaat het feest niet door. kaarten aan stuurden", vertelt A. Romijn verder. „Je moet wel begrijpen dat het in die tijd allemaal een beetje een interne bezigheid was. We traden niet zo naar buiten. De grote omwenteling kwam onge veer twee jaar terug. Dat was voor ons een hele bijzondere tijd. Toen werden mensen die wij al die tijd hadden gesteund in Rusland en Roemenië vrij gelaten uit de gevangenis. Er was een ware vrijheidsgolf in het Oostblok. Een heerlijk ge voel om te merken dat je inzet en gebeden hebben geholpen. Die vrijheid bracht echter ook weer andere problemen met zich mee. Daarna zijn we echter wel meer naar buiten getreden en zijn ons gaan wijden aan projecten. Zo hebben we een arts uit Roemenië financieel gesteund om er voor te zorgen dat ze betere faciliteiten kreeg om haar werk daar te doen. Ook hebben we een gaarkeu ken in Moskou gesteund". Vluchtelingen Deze keer is de aktie bestemd voor vluchtelingen in het voor malige Joegoslavië. Half okto ber werd voor hetzelfde doel een voedsel- en kledingbeurs gehouden. Zodra de VN de rou te veilig acht zullen de trans porten van start gaan. Hoewel Dorkas voornamelijk rust op vrijwilligers moeten dergelij ke transporten wel betaald worden. Een deel van het geld dat zaterdag bijeen is gebracht is bestemd voor deze kosten. In het land aangekomen worden de goederen verdeeld over ker ken in Belgrado, Zagreb en Rij- eka. Deze kerken zijn betrok ken bij de opvang van de grote aantallen vluchtelingen. Er ZIERIKZEE - Zaterdag was de bijzaal van de Chris telijk Gereformeerde kerk in Zierikzee het toneel voor de jaarlijkse bazar van de Dorkas groepen van Schouwen-Duiveland. In oktober hielden deze groe pen een kleding- en voedselaktie waarbij zo'n tien ton aan goederen bijeengezameld werd. Net als de opbrengst van de bazar van dit weekeinde zijn de goederen bestemd voor hulp aan slachtoffers van het geweld in voormalig Joegoslavië. Zo'n acht jaar geleden startte een groepje dames een Dorkas- groep in Scharendijke. A. Ro mijn kan zich dat nog goed her inneren. „Wij zaten bij elkaar aan de koffie toen we in ge sprek raakten over de proble men in de Oostbloklanden. In die tijd was onderdrukking van mensen om hun geloof in die landen aan de orde van de dag. Onderdrukking in de zin van uitstoting en gevange nisstraffen omdat je een ander geloof verkiest. Tijdens dat ge sprek kwamen we op het idee om ons aan te sluiten bij Dor kas". De activiteiten van de groep in Scharendijke waren in het be gin kleinschalig. „We waren nog niet met zoveel mensen. Er zijn intussen wel meer mensen bijgekomen. In het begin richt ten we ons voornamelijk op de christenen in Roemenië. We verleenden hen materiële hulp en organiseerden gebedsbij eenkomsten. Om op die manier te laten blijken dat .we aan hun dachten. Ook stuurden we brieven en kaarten aan mensen die daar in de gevangenis zaten om hun geloof. We kozen dan één iemand uit waar we dan met zijn alleen brieven en De Dorkas-bazar werd druk bezocht. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5