Paul Haenens brutale winterbekentenissen HET HUIS MET GOUDEN MUREN Muziek 17e-eeuwse componisten Historama Abdij Middelburg kijkt terug op goed seizoen Volkshuisvesting vordert onrechte huursubsidie terug 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MIDDELBURG - Historama Abdij Middelburg heeft een goed seizoen achter de rug. In de periode van 16 april tot en met 31 oktober jongstleden pas seerden 34.041 bezoekers de kassa. Daarmee is de prognose voor dit eerste seizoen, liggend tussen de 30.000 en 35.000 betalende bezoekers, royaal ge haald. ZIERIKZEE - Muziek van 17e-eeuwse componisten stond centraal tijdens het Ars Musica concert dat afgelopen zaterdag werd gehouden in de Lutherse kerk in Zierikzee. Het programma werd ver zorgd door het harokensemble La Gamme Maresienne uit Brabant en ook de Zierikzeese alt Lies- beth Franken werkte aan de uitvoering mee. Men speelde onder meer muziek van de Zierikzeese 17e-eeuwse componist Jean Snep, die tevens componist en amateur-gambist was. Van hem werd een suite voor gamba<en basso continuo uitgevoerd. Verder omvatte het programma psalmen uit de Pa- thodia Sacra van'C. Huygens, variaties blokfluit op Caccini's Amarilli en een aantal rimes francoi- ses en italiennes van J. P. Sweelinck door werden uitgevoerd door blokfluit en zangstem. Liesbeth Franken voerde samen met het ensemble in volledige bezetting een aantal liederen van W. de Fesch uit. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Ton Lutz, Ann Hasekamp, Ingeborg Elzevier, Frank Houtappels en Tessa du Mée zijn vrijdag 20 november in Zierikzee te zien in de komedie Bru tale Winterbekentenissen van Paul Haenen. Deze voorstelling, die om 20.00 uur in de Concertzaal begint maakt deel uit van het theaterprogramma van Uit op Schouwen-Duiveland. Brutale Winterbekentenissen ging in januari in première, waarna de acteurs en actrices deze komedife op de meest uit eenlopende plaatsen in Neder land hebben opgevoerd. In Zee land is deze komedie alleen in Zierikzee te zien. Het stuk, dat geregisseerd wordt door Pieter Kramer schetst het leven van twee lustige vrouwen, een wat flegmatieke man, een avon tuurlijke jongen- en een. le venslustig meisje. Sqmen vor men zij een soort gezin, waar binnen ze een harmonieus le ven leiden. En dat terwijl er al lerlei relaties tussen deze per sonen bestaan die weieens aanleiding tot problemen zou den kunnen geven. Dat harmonieuze leven waar bij iedereen zich behoorlijk to lerant opstelt wordt op den duur toch een beetje saai. Daarom besluiten ze met el kaar om ook de schaduwzijde van hun persoonlijkheid te la ten zien. Daardoor ontaarden deze rustige, over-beschaafde mensen in- gemene intriganten met slechts één doel voor ogen: de ander in verwarring bren gen. De onthullingen en bekentenis sen liegen er niet om. Het ver leden wordt opgerakeld om ha.rde confrontaties uit te lok ken. Aanvankelijk behouden ze in deze situatie hun gevoel voor humor, maar gaandeweg lijkt het niet langer spel te zijn en dreigen deze onthullingen dat hun band te troubleren. Als dit tot hen doordringt is het Ton Lutz en Ingeborg Elzevier zijn vrijdag 20 november in Zierik- nog maar de vraag of ze uit dat zee te zien in de komedie Brutale Winterbekentenissen. (Foto: zelfverkozen dal omhoog kun- André Beekman). nen klimmen. In de vakantiemaanden juli en augustus heeft Historama de meeste mensen getrokken. En kele topdagen in deze maanden leverden gemiddeld tussen de 400 en 500 bezoekers per dag op. Verder is opvallend dat ook in het voor- en het naseizoen het cultuurhistorische- en edu catieve project een stroom van belangstellenden heeft getrok ken. Dat Historama kan wor den aangemerkt als een elk- weer-voorziening bewijzen de bezoekcijfers. Bij donker weer en op regendagen meldden zich meer bezoekers dan op zonnige dagen en bij strandweer, hoe wel ook op hete zomerse dagen over de belangstelling bepaald niet te klagen viel. Veel buitenlanders Het aantal buitenlandse bezoe kers kan worden gesteld op on geveer dertig procent van het totaal. Zij kwamen uit vele landen: België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië, Spanje, de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Rusland, Polen, Hongarije, Roemenië en de Scandinavische landen. Vele dagtochten per bus brachten groepen naar Historama, maar ook grote aantallen dag jesmensen en verblijfsrecrean- ten wisten, met vele Zeeuwen, de weg naar Historama te vin den. Van de bezoekers behoorde 77,4 procent tot de leeftijdsgroep 12 tot 65 jaar. Het percentage 65- plussers lag op 14,2, dat van kinderen van 4 tot 11 jaar op 8,4. Om nog enkele cijfers te noe men: 12,8 procent van de gasten behoorde tot de groepsbezoe- kers, 3,8 procent kwam op een kaartje van de NS-Dagtocht. Volgend jaar zet de NS de dag tocht voort. Vanaf 15 juni kon den de Historama-bezoekers zonder bijbetaling de presenta tie van het Roosevelt Studie Centrum in cle nabijgelegen Kapittelzaal bekijken. Onge veer 10.000 personen hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt. Reacties positief De reacties van de bezoekers waren op enkele uitzonderin gen na positief en in het alge meen zelfs lovend. Verreweg de meesten vonden dat de film en de opstellingen tesamen een goede indruk geven van de ge schiedenis en de lotgevallen van de Middelburgse Abdij. Enkelen zouden nog wat meer informatie op prijs hebben ge steld of hadden voor bepaalde aspecten wat uitgebreider toe lichting gezien. Voor de komen de jaren zal met wensen op dit punt zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Opmerkin gen als zou de presentatie historisch gezien niet of niet geheel verantwoord zijn wer den niet gehoord. Opvallend is verder dat veel bezoekers niet alleen belang stelling hadden voor het pro ject Historama, maar ook voor' de ruimten waarin het is on dergebracht, namelijk de cryp ten en de kloostergang. In 1993 zullen bezoekers van Historama vanaf 1 maart weer welkom zijn. In de komende maanden worden alle onderde len weggenomen om elders te worden nagelopen en gecontro leerd. Voor het nieuwe seizoen staan enkele toevoegingen op het programma. Zo zullen bij het bètreden van de verschillende ruimten op aantrekkelijke wij ze de vroegere bestemmingen worden aangegeven. Ook zul len de bezoekers kennis kun nen nemen van de wijze waar op dichters en prozaschrijvers in de loop van de tijd aan hun gevoelens over de Abdij uiting hebben gegeven. Daarnaast staan enkele plan nen op stapel om de bezoekers actiever bij de Abdij te betrek ken door het laten verrichten van bepaalde handelingen en dergelijke. Zelfde tarieven Omdat in 1993 het seizoen van Historama anderhalve maand eerder begint dan dit jaar en omdat de werving van groepen (waaronder scholen) in het tweede jaar beter op gang zal komen is de prognose van het aantal bezoekers op 45.000 tot 50.000 gesteld. De tarieven voor 1993 blijven ongewijzigd. Er wordt gewerkt aan een les brief voor de scholen en aan een publikatie die in .kort bestek de geschiedenis van de Abdij weergeeft, met een wat uitgebreidere toelichting op de diverse onderdelen van Histo rama. Tenslotte zullen de mogelijkhe den worden onderzocht van een combinatieticket voor Histora ma, de Abdijkerken en de Lan ge Jan en een soortgelijke com binatiemogelijkheid met het Zeeuwse Museum. UTRECHT - De stichting Ne derlandse Hartpatiënten gaat nog deze maand beginnen met een maandelijkse inventarisa tie van de wachttijden voor dotterbehandelingen en open hartoperaties. Met die cijfers kunnen cardiologen hun pa tiënten gericht doorverwijzen naar een hartcentrum waar op dat moment de minst lange wachttijden bestaan. Doel is de wachttijd door heel Nederland meer te spreiden. Dat heeft voorzitter J. van Overveld van de stichting zaterdag meege deeld. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 18 Suikerzoet is haar toon als ze kwij nend zegt: 'Maar in onze kringen' is Frans converseren iets heel gewoons, Frans is altijd de taal van de aristocra tie geweest, van de adel Rieneke zoekt naar een antwoord, maar vóór ze het heeft gevonden, ver volgt de barones: 'Dus jij bent Rieneke. Sorry dat ik je daarstraks voor een werkster aanzag. Nu ja, in de meer ge wone milieus is de werkster ook niet van de mevrouw te onderscheiden, hè'. Alweer zo'n steek! In de 'gewone milieus' waar zij, Riene ke, dus uit stamt. Ze zou deze vrouw hier kunnen vernielen. Dat praat maar met een fluwelen tong en je kunt geen vat op haar krijgen. Je kunt beginnen te schelden, ja zeker. Dat zou haar va der doen, dwars er tegenin, zo grof mo gelijk. Maar daar verlaag je jezelf mee, dat wil ze niet. Ze staat hulpeloos: te gen deze manier van converseren kan ze niet op, ze zwijgt dus maar liever. Dries weer in zijn roodgestreept jas je rolt het wagentje met het koffie- servies binnen. Hij heeft een ongewone kleur en schijnt ergens mee te zitten. Hij geeft Rieneke een wenk, maar die durft niet van tafel op te staan. Hasse merkt de ongedurigheid van zijn factotum. 'Zeg het maar. Dries', noodt hij. Het valt Rieneke op hoe heel an ders zijn toon is dan wanneer hij tegen haar of tegen zijn tante praat, veel menselijker, niet met die cynische on dertoon. 'Ekskezeer, jonker, het was eigenlijk voor mevrouw. Ik moest zeggen dat meneer der vader er was'. Jonker Hasse vliegt overeind. 'Zeg hem dat we niet ontvangen, is-ie nou een haartje bedonderd', valt hij uit. Het is al te laat. De vader van Rieneke, Gerrit ten Have, de veehandelaar, komt al binnen. Met één oogopslag ziet Rieneke dat het alweer zo laat is. Echt dronken kan haar vader niet meer wor den, maar hij heeft toch veel meer ge had dan goed voor hem is. 'Nog meer ellende', denkt Rieneke, 'nog meer ellende'. Want ze kent haar vader. Als die een borrel te veel heeft gedronken, zoals nu, zegt hij al les wat hem voor zijn mond komt. Dan reeft Gerrit ten Have voor niemand, ook niet voor jonker Van Artendael en zeker niet voor tante Melanie, de baro- Gerrit ten Have is in dat stadium van zijn dronkenschap, dat hij de hele we reld zijn vriend noemt, maar van die wereld verlangt dat het omgekeerd ook zo is. Hij knikt vriendelijk naar tante Melanie, zegt: 'Dag dame, aangenaam', en stevent op zijn schoonzoon af, ken nelijk met de bedoeling hem uitbundig de hand te schudden, zo van: ouwe jon gens die allebei van de gestampte pot zijn en wel weten waar Abraham de mosterd haalt. De honden van Hasse beletten het hem, de ene pakt hem bij een Jiiel, de andere gaat tussen hem en Hasse in staan. Nog één stap en ze zullen toebijten. Gerrit ten Have is te ver heen om op deze waarschuwing te letten. Hij geeft Black die voor hem staat een schop, maar dan heeft de andere hond, White, hem meteen te pakken. Grommend zet die zijn tanden in het been van Riene- kes vader, en vóór Hasse hem terug kan roepen, heeft de hond al gebeten. Ra zend van woede en pijn haalt Tbn Have zijn grote vlijmscherpe knipmes uit zijn zak. 'Róthond, ik zèl je 'Dat zou ik niet doen, heer Tfen Have', zegt Hasse koeltjes. 'U loopt kans dat de honden u verscheuren. Lós White'. De honder even onwillig kijkt schuin naar zijn meester, dan sluipt hij terug naar zijn plaats naast de stoel. ..Neem jij meneer mee naar de keuken, Dries', vervolgt Hasse, 'bekijk dat been, doe er wat jodium op en verbind het zo nodig. Geef meneer een kop kof fie, dat heeft hij nodig géén sterke drank, hè?' (wcrdt vervolgd) DEN HAAG - Maandag ver schijnt een nieuwe serie tele foonkaarten met korte strip verhaaltjes. De kaarten zijn ontworpen door striptekenaar Joost Swarte. Het gaat om kaarten met vier, 20, 24 en 115 eenheden. Advertentie Schuimrubber, binnenvering kombispring, polyther? In kombinatie met welke lattenbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 17 november NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur De hoogste versnel ling, automagazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.01 uur Alle dieren tellen mee, dierenmagazine. 19.30 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie. Afl. 7. 21.19 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 21.59 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.31 uur Rondom Tien, thema tisch praatprogramma. 23.15 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.41 uur Hoe groeit geld? In formatief magazine over spa ren en beleggen. 00.07 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Samson, Belgisch kinderprogramma. 16.50 uur Zorro, jeugdserie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Nederland dieren land, dierenmagazine. 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie. 19.20 uur Veronica reisgids, reismagazine. 19.50 uur Married with child ren, comedyserie. 20.20 uur All you nee is love, datingprogramma. 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedy. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Ziekteverzuim, les 1. 23.55 uur Kennissystemen, voorlichtingsprogramma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaai, afl. 3. 10.30 uur Alcohol, afl 3. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 9. 11.30 uur Nederlandse Antil len en Aruba, afl. 3. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur Waar hoor ik thuis, 3- delige serie over allochtone jongeren. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Joodse Amerikanen, documentaire. 21.26 uur Suite 215, serie. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur .Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag 21.15 uur RVU Buitenland: So mething like a war, Brits- Indiase documentaire. 00.07 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 11.10 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.35 uur Geld wijzer, afleve ring van een reeks informatie ve programma's over geld en geldzaken. 11.50 uur RTL radio en text 12.55 uur Je eigen huis, doe- het-zelf programma. 13.25 uur Lief en leed, afleve ring van dit praatprogramma waarin geprobeerd wordt de relatieproblemen van paren op te lossen. 14.20 uur Carol company, co medyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 23.00 uur Favourite son, Deel een van deze Amerikaanse mi niserie in zes delen. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.10 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.40 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.25 uur Goodnight my love, Amerikaanse film. 02.40 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur The lives of a bengal lancer, Amerikaanse avontu renfilm. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 321. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.40 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Liberale Radio- en Televisie Omroep. 23.30 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Decors, 4-delig inte rieurmagazine. 20.30 uur Kijk uit? 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Politiemacht 7, Ame rikaanse politiefilm. DEN HAAG - Enkele duizenden Nederlanders heb ben van het ministerie van volkshuisvesting (VROM) ten onrechte een navordering gekregen om teveel ontvangen huursubsidie terug te betalen. Het ministerie geeft toe dat mogelijk enkele duizenden foute aanslagen zijn verstuurd. De Stichting de Om budsman, die zich inmiddels met de zaak bemoeit, heeft becijferd dat het om een totaalbedrag van en kele miljoenen guldens kan gaan. Dat heeft het KRO-televisie- programma ,,Ook dat nog" zondagavond onthuld. De fout werd ontdekt toen vier aow'ers uit Heemskerk hadden ge klaagd over een forse navorde ring van VROM. Bij onderzoek bleek dat de oorzaak vermoe delijk een fout van de be lastingdienst is: die zou VROM niet het belastbaar inkomen hebben opgegeven, maar het hogere bruto inkomen. Daaruit trok men op het departement de conclusie dat er teveel huur subsidie betaald was. VROM heeft de vier Heems- kerkse klagers inmiddels in het gelijk gesteld. Zij konden hun navordering verscheuren. Mensen die menen dat ook zij een niet terechte navordering hebben gekregen, kunnen een bezwaarschrift indienen. Voor alsnog is niet duidelijk wie ten onrechte een navordering heb ben gekregen. Van ongeveer 60.000 mensen zijn bij VROM nieuwe inkomensgegevens ver werkt. Van hen hebben 14.000 mensen een navordering gekre gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4