Burgemeester Asselbergs huldigt brandweermannen van Zierikzee Geslaagd solistenconcours van Luctor et Emergo Diploma's, jubilea en een afscheid In dorpshuis Renesse Opbrengst Woord en Daad collecte Achterstand vrouwen in hoge functies MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 NR 25258 3 Na 22 jaar nam L. Braai (uiterst rechts) afscheid. Hij werd toegesproken door brandweercommandant H. Fierens (midden) en burge meester mr. J. J. P. M. Asselbergs. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het was feest, zaterdagavond, in de kazerne van de vrijwillige brandweer Zierikzee. Tij dens deze avond werden vier brandweerlieden gefe liciteerd met hun behaalde diploma's en drie man schappen werden gehuldigd omdat zij zich de laatste twaalf en een half jaar met hart en ziel hebben inge zet voor de brandweer. Toch was het niet voor ieder een een even feestelijke avond. Voor Leo Braai viel zaterdag definitief het doek nadat hij 22 jaar als chauffeur/pompbediende bij de brandweer werk zaam is geweest. Niet leeftijd is hiervoor de reden, maar een tweede 'hobby': zijn eigen bedrijf. Het officieze afscheid voor Leo Braai'van de brandweer viel ei genlijk al begin januari van dit jaar. „Werkzaamheden en va kantie zorgde er telekens voor dat ik niet beschikbaar was voor een afscheidsfeestje. En nu was het ook maar weer op het nippertje; ik ben gisteren pas van vakntie teruggeko men", vertelt de scheidende ga ragehouder. Het was geen mak kelijke beslissing voor Leo Braai. De hoofdreden voor zijn vertrek noemt hij het tijdro vende van zijn eigen bedrijf. „Daarnaast heb ik nog diverse baantjes en bezigheden zodat ik gewoon niet meer voldoende tijd kon vrijmaken voor de brandweer". Braai was 24 toen hij besloot om bij de brandweer te gaan. Reden daarvoor noemt hij 'en thousiasme voor het werk'. „De eerste twaalf jaar draaide ik heel fanatiek mee. Daarna ben ik verhuisd naar Poortam bacht waar ik mijn bedrijf had gebouwd. Iben ging er zoveel tijd zitten in dat bedrijf dat ik de laatste tien jaar steeds min der tijd over had voor het werk van de brandweer. Vandaar dat ik toen gezegd heb ermee te stoppen", aldus Leo Braai. Terugkijkend op de laatste 22 jaar zegt hij: „Het is echt een hele mooie tijd geweest. Afge zien van het menselijk leed vind je als brandweer een goe de brand best mooi. Maar waar ik met het meeste plezier aan terug denk is de bijzondere sfeermet de brandweerman nen onderling. Door het span nende werk groeit de band on derling; een band zoals je die niet vindt bij andere verenigin gen". De eisen zijn volgens de ver trekkende brandweerman te genwoordig wel veel hoger. „Vroeger was het: „Wil je erbij, kom maar". Tegenwoordig moeten ze veel meer studies volgen. Tterecht natuurlijk. Als brandweerman kom je vaak in gevaarlijke situaties terecht en dan is het belangrijk dat je van elkaar op aan kunt". Diploma's Zaterdagavond stond ook in het teken van brandweerlieden die zich door de,zware studies niet tegen laten- houden. Vol- gens^burgemeester Asselbergs iets waar zeker waardering voor getoond mag worden. Niets dan lovende woorden dus voor het viertal dat deze avond uit handen van de burgemees ter hun pas verworven diploma in ontvangst mochten nemen. Marco van de Sluis behaalde het diploma Brandwacht. Teun Bouwman, die niet aanwezig was, behaalde net als Ben Schot het diploma Brandwacht eerste klasse. Kees Stoutjes- dijk behaalde het aanbeden briefje voor Hoofd Brand wacht. Allen kregen hoge cij fers voor de onderdelen van het Bij het officiële gedeelte van de avond hoorde ook een drie tal jubilea. Drie mannen uit Zierikzee die 12,5 jaar terug, om precies te zijn op 1 april 1980, deel uit gingen maken van het Zierikzeese brand weerkorps kregen uit handen van de burgemeester een lintje voor hun bewezen diensten. Deze jubilarissen zijn Gerard Collignon, Gerrie ter Riet en Adrie Heijboer. Alledrie zijn ze eigenlijk door hun dagelijkse werk bij de brandweer geko men. Gerrie ter Riet werkte ten tijde van zijn 'toetreden' bij Leo Braai; Gerard Collignon werkt bij een bedrijf waar zijn baas en een collega bij de brandweer zit en de werkgever van Adrie Heijboer was toen brandweercommandant van Zierikzee. Briefje Gerrie ter Riet schreef destijds een briefje aan de commandant met het verzoek bij de brand weer te mogen. „Mijn motiva tie was toen dat ik graag iets voor de medemens wil doen. Daarnaast leek het me ook leuk. Dat is nog steeds zo. Te genwoordig bestaat ongeveer de helft van het werk uit hulp verlening. Dat is niet altijd makkelijk. Je maakt dingen mee die je ook mee naar huis neemt. We praten er wel onder ling over. Natuurlijk is hulp verlening veelomvattend. Het betekend zowel een kat uit de boom halen als bij een ongeval hulp bieden". Ter Riet is in het dagelijks leven wegenwacht. Met hart en ziel Daardoor is hij niet altijd be schikbaar, maar dat weerhoudt hem er toch niet van de tijden dat hij wel thuis is zich met hart en ziel voor het werk in te zetten. „Als ik gezond mag blijven wil ik er nog wel 12,5 jaar aan vast knopen". Hoewel nog eens 12,5 jaar er voor Gerard Collignon er door zijn leeftijd hiet in zit draait hij momenteel nog actief mee. „Ik ben er bij gekomen nadat er bij ons naast de deur een brand was. Tben ik zag hoe ac curaat de groep werkte dacht ik bij mezelf: „Dat wil ik ook wel". Ik was al eens gevraagd, maar toen zei ik nee. Maar na die brand naast ons heb ik me zelf ook opgegeven". Iets waar hij naar eigen zeggen nog steeds geen spijt van heeft; hoewel het af en toe wel moei lijk is als er hulp geboden moet worden bij een ernstig onge luk. „Maar ja, dat is menselijk, niet waar? Of je moet zo'n ijs- konijn zijn Kader Extra hulde van de burgemees ter ging uit naar de derde jubi laris, Adrie Heijboer. Hij is in de 12,5 jaar van brandweer zijn ook nog eens toegetreden tot het kader van het korps. Hij heeft er dan ook veel voor over, vertelt hij zelf. „Vroeger voet balde ik, daar ben ik mee ge stopt om me helemaal op de brandweer te kunnen concen treren. „Mijn hobby is nu de brandweer", aldus Heijboer. „Is dat niet meer zo dan stop ik er direkt mee". Net als de ande ren heeft Adrie Heijboer veel tijd moeten investeren in leren. „De laatste vijf, zes jaar zijn er veel taken bijgekomen. Daar om moet je veel leren, wil je mee kunnen komen. Hoewel het werk vrijwillig is, is het echte vrijwillige er een beetje af. Je moet dat willen". Heij boer is dat blijkbaar, dat mag blijken uit het volgende: „Nog eens 12,5 jaar? Nou, als mijn gezondheid het toe laat kan ik in totaal 34 jaar bij de brand weer blijven, dus ik heb nog even te gaan". De scheidende Leo Braai ging deze avond ook niet met lege handen naar huis. Uit handen van de burgemeester mocht hij een mooie prent van de Dikke Tb ren in ontvangst nemen. Hoewel wij normaal aan af scheidnemende brandweerlie den een beeldje cadeau geven maken we deze keer een uitzon dering. In overleg met de vrouw van Leo Braai hebben we gekozen voor deze prent. Hij keek vroeger, voordat hij in Poortambacht ging wonen, altijd uit op de Dikke Tbren. Een passend cadeautje, dus", aldus burgemeester Assel bergs. Daarbij kreeg Braai ook een oorkonde met daarop de vermelding van 22 dienstvolle jaren. Uit handen van brand weercommandant H. Fierens kreeg de voormalige chauf feur/pompbediende een tinnen schaal met daarin een ged enk tekst. Van de overgebleven bradnweerlieden en hun part ners kreeg Leo Braai ook een cadeautje. Dit ging vergezeld van de tekst: „Een cadeautje ten behoeve van je tweede hoo- by". Uit de verpakking kwam: een leren ataché-koffer. Limonade Na een toespraak van brand weercommandant Fierens en adscheidswoorden van Leo Braai ging het inofficiële ge deelte van de avond van start. Voordat het zover was werd eerst verteld wie er dienst had die avond. „Zij die dienst heb ben; èen beetje rustig met de, zullen we zeggen 'limonade', jongens". Waarna het feest van start ging. RENESSE - Zaterdagavond werd in het dorpshuis van Renesse met succes het 19de Onderlinge So listenconcours gehouden door het fanfarekorps Luc tor et Emergo. In totaal waren 22 optredens te be luisteren, waarbij 27 leden van het korps in actie kwamen. De categorie jeugd telde negen optredens, waarvan in het laatste de hele jeugdgroep voor het voetlicht trad als ensemble, met een uitvoering van A Starter Collection van Cees Vlak. Na de pauze kwamen de seniorleden aan bod. In deze categorie waren er dertien optredens, zes solisten en zeven groepjes. De jurering was in handen van ziekwereld geen onbekende is. de heer M. Kramer uit Goes, De pianobegeleiding van de so- die in de Zeeuwse amateur mu- listen werd, zoals inmiddels gebruikelijk is geworden, ver zorgd door mevr. E. Vos- Simons uit Haamstede. Stimulans Het concours is opgezet als een stimulans voor een betere mu ziekbeoefening. Het blijft ook in het 19de concours toch altijd nog een hele stap om als solist of als deelnemer in een klein groepje het podium op te stap pen. Ook dit jaar speelden de zenuwen sommige deelnemers parten. Dat neemt niet weg dat alle deelnemers samen een aantrekkelijk zeer gevarieerd Mark van Soest speelde tijdens het solistenconcours The young genius op zijn bugel. (Foto: Joop van Houdt).' muzikaal programma brach ten, dat zowel de deelnemers als de toeschouwers bijna vier uur in spanning hield. Zenuwen Om zeven uur werd de avond door voorzitter A. J. Padmos geoopend. Na een welkomst woord wenste hij de deelne mers veel succes en kon de mu zikale avond beginnen. Om streeks 11.00 uur werd door animator van het concours, Luctor et Emergo-dirigent Henk Blom, de prijsuitreiking verricht. Hij stelde dat hier en daar de zenuwen hoorbaar door de kelen gierden, maar dat het dan ook nogal wat is om zo alleen of in een klein groepje voor het voetlicht te treden. De groepsprijs voor blazers werd gewonnen door de groep van Johan v. d. Vaate, Gerard Goedegebuure en Arjan van 't Veer (die op het laatst nog in viel voor Annie Plandsoen) al len op bugel met de uitvoering van Sint bij Amadeus van H. van Lijnschooten. Zij behaal den met hun optreden 48,5 pun ten. De groepsprijs voor tam boers ging naar Wim Veerhoek, Joop Wandel, Daan Hooger- werf en Gerard Goedegebuure. Zij speelden Gamelan van Fons Coenen en scoorden 49 punten. Jeugdprijs De jeugdprijs werd behaald door de titelverdedigster van vorig jaar, Judith Cabboort. Op bugel speelde zij Air for Cornet van H. Vincent wat haar 48,5 punten opleverde. Gi- sela de Ruiter nam bij de senio ren de wissel beker over van Ri- ni de Looze. Op sopraansax speelde zij Concert in g van Da vid Bennett wat haar 51 punten opleverde en de jury opmer king ontlokte: ,,'k Heb stik ge noten". Titelverdediger Rini de Looze, die vorig jaar de wissel- prijs overnam van Gisela, kwam met zijn uitvoering op cornet van Still so Gently van Donizetti een arrangement van Rimmer net 1 punje te kort. Tbt slot werd door de voorzitter de winnaar var d^ pu blieksprijs bekendgemaakt. De publieksprijs werd vorig jaar ingesteld. Via een briefje kon iedereen uit het publiek het nummer van zijn voorkeur bekend maken. Tbt groot en thousiasme van veel van de aanwezigen werd deze prijs ge wonnen door de juniorengroep, die onder leiding van Gerard Goedegebuure hard gewerkt had op de uitvoering van de Starter Collection van Kees Vlak. Diploma Alle deelnemers ontvingen naast het juryrapport een di ploma. Voor degenen die hun wisselprijs moesten inleveren was er een herinnering en voor jurylid Kramer en begeleidster mevrouw Vos waren er bloe men en een attentie. SCHOUWEN-DUIVELAND - De opbrengsten van de on langs gehouden collectes voor de Stichting Woord en Daad op Schouwen-Duiveland zijn ge teld. De uitkomst was het volgende: Haamstede 970 gulden; Mid- denschouwen 1057,45 gulden; Brouwershaven 465 gulden; Noordgouwe en Schuddebeurs 238,85 gulden; Zonnemaire 38,95 gulden; Dreischor 201,95 gulden; Zierikzee 2221.35 gul den; Nieuwerkerk 1152,35 gul den; Ouwerkerk 214,10 gulden; Oosterland 949,20 gulden; Sir- jansland 73,50 gulden en Brui- nisse 1170,60 gulden. De op brengst wordt besteed aan het dorpsontwikkelingsproject in Burkina Faso, dat als doel heeft het verbeteren van de le vensomstandigheden van deze zeer arme bevolking. De geza menlijke comité's van de Stich ting Woord en Daad in de pro vincie voeren hiervoor de actie. Zeeland Helpt Burkina Faso. MIDDELBURG - Het Bureau Positieve Actie heeft via een brief aan de fracties van pro vinciale staten van Zeeland ge protesteerd tegen het staten besluit om af te zien van een benoemingsbeleid waarmee meer vrouwen in hogere func ties bij de provincie Zeeland worden benoemd. Via zo'n beleid (dat wordt voor gestaan door de rijksoverheid) kan de achterstand van vrou wen in hogere functies worden weggewerkt. Het Bureau Posi tieve Actie vindt dat de provin ciale politiek hiermee een be leid lijkt voor te staan dat geen recht doet aan de maatschappe lijke werkelijkheid en niet in speelt op de sociaal-economi sche ontwikkelingen in de na bije toekomst. ,,Er zijn belang rijke maatschappelijke veran deringen gaande in de arbeids verdeling tussen mannen en vrouwen", aldus de brief. Het Bureau baseert haar mening op het feit dat de sociale zeker heidswetgeving steeds meer wordt toegesneden op ar beidsplicht voor vrouwen en de onderzoeksresultaten over de door werknemers gewenste ar beidsverdeling tussen mannen en vrouwen. „De OESO geeft daarbij aan dat structurele ver anderingen in de economie moeten leiden tot structurele maatregelen voor de herverde ling van taken tussen mannen en vrouwen". AMSTERDAM - In het prenten kabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam zijn vanaf zater dag ongeveer honderd clair- obscurhoutsneden te zien, waaronder alle houtsneden van Henrick Goltzius (1558- 1617). Het is voor het eerst dat alle clair-obscurhoutsneden van Goltzius worden getoond in verschillende kleurcombina ties. Dit vertelde G. Luijten, hoofd prenten van het Rijksprentenkabinet, vrijdag tijdens een bijeenkomst in het Verwachting t/m vrijdag 20 november WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp, 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 nov. Zon op 08.03, onder 16.45 Maan op onder 13.21 Laatste Kwartier: 17 nov. (12.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende da gen wisselvallig weer. De regen die vanavond in ons land valt, trekt in de loop van de nacht naar Duitsland weg. Morgen vormen buien, afge wisseld met opklaringen, het weer beeld. Sommige van deze buien zijn actief en gaan gepaard met on weer of hagel. Voor de zon is een bescheiden rol weggelegd; slechts af en toe sohijnt ze tussen de buien door. De middagtemperatuur schommelt rontJ.een graad of ze ven, maar tijdens actieve buien zakt het kwik aanzienlijk. De westelijke wind is boven land meest matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard. Het weerbepalend systeem is vandaag een lagedruk gebied met het centrum ten noor den van de Waddeneilanden. Het trekt langzaam richting Polen en neemt daarbij in betekenis af. Haar rol wordt na woensdag overgeno men door een nieuwe depressie die vanaf de Atlantische Oceaan rich ting de Noorse kust koerst. Het zorgt ervoor dat het de komende da gen wisselvallig blijft met middag- temperaturen die aan het eind van de week op het niveau van circa 10 graden liggen. GRONINGEN - De Groningse ex-Gasunie-medewerker die verdacht wordt van fraude met pensioengelden van de Gas unie zal 14 januari voor de rechter moeten verschijnen. Ook komen dan de zaken voor van drie medewerkers van commissionairshuizen die ver dacht worden van betrokken heid bij de fraude. Dat heeft de Groningse persofficiervan justitie mr. M.H. Geerdp vrijr dag bekendgemaakt. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3