Boeing wil praten over een schikkingsvoorstel Skinheads vernielen café en verwonden bezoekers ffeeec SINTERKLAAS-KWIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ernstige vervuiling bedrijfsterreinen Zeeuwse aannemer Dienstverlening geëist wegens verduistering dé krant van schouwen - duiveland! Boerenbond: anti-aardappel actie irritant en stom Advocaten slachtoffers Bijlmerramp: Lijk aangespoeld Tien duizenden op de been voor de Sint Vier extreem-rechtse jongeren gearresteerd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De vier vragen uit de krant van vandaag, maandag 16 november 1992. Vraag 1 Wie nam zaterdag afscheid van de Zierikzeese brandweer? Vraag 2 Hoeveel mensen deden mee aan de open dag van bedrijven in de Groene Sector? Vraag 3 Wie won de jeugdprijs tijdens het onder ling solistenconcours van Luctor et Emergo? Vraag 4 Wie maakte voor ZHV-Delta Sport in de wedstrijd tegen Schoonderbeek Esca de meeste doelpunten? De antwoorden invullen op het kwis-formulier dat vermeld staat in de speciale zaterdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode van afgelopen zaterdag 14 november. Mocht u dit formulier kwijt zijn dan kunt u een exemplaar van deze zaterdagkrant alsnog afhalen op ons kantoor. DEN HAAG - De Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) noemt de actie van Mi lieudefensie tegen enkele Ne derlandse aardappelrassen „ontzettend irritant en enorm stom". Een dergelijke ongenu anceerde actie komt het draag vlak onder de boeren voor mi lieumaatregelen niet ten goe de, aldus de boerenorganisatie. Milieudefensie startte vrijdag samen met een Duitse zusteror ganisatie een campagne tegen de teelt van enkele aardappel rassen omdat daarbij te veel bestrijdingsmiddelen zouden worden gebruikt. Volgens se cretaris A. Stokkers van -de- CBTB komt de actie op een bij zonder slecht moment. De in komens in de akkerbouw staan momenteel zwaar onder druk als gevolg van de lage aardap pelprijzen. Bovendien zijn door de aardappelziekte dit jaar veel percelen verloren ge gaan. Voor een campagne die Controle op bedrijfsterreinen MIDDELBURG - Bij een controle op twee be drijfsterreinen en in een timmerwerkplaats van een aannemersbedrijf in Gapinge is ernsti ge milieuvervuiling geconstateerd. De Middel burgse persofficier mr. J. van Gelder heeft dit bekendgemaakt. Op een van de bedrijfster reinen troffen ambtenaren illegale terreinverharding aan en op ongeveer twee meter diepte een omvangrij ke dump van vermoedelijk oliehoudende materialen als drums en oliefilters. De sloot achter het andere be drijfsterrein bleek sterk vervuild met olie en andere chemische afvalprodukten. Het bedrijf loosde recht streeks op het oppervlakte water. Op beide terreinen stonden autowrakken en er was sprake van onjuiste op slag van olie- en andere che mische produkten en afval produkten. Het Openbaar Ministerie in Middelburg sluit niet uit dat op de ter reinen nog meer verontrei niging wordt gevonden. Twintig ambtenaren van provincie, gemeente, watèr- schap en milieu-inspectie namen uitgebreide monsters van vloeistoffen en materialen, water en wa terbodem en van de bodem van de terreinen. De verde re strafrechtelijke afhande ling is mede afhankelijk van de analyses van de ge nomen monsters. Ook is de administratie van het be drijf in beslag genomen. De directeur van het bedrijf is proces-verbaal aangezegd, omdat hij ook na herhaald verzoek weigerde de volle dige administratie over te leggen. AMSTERDAM - De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing is bereid om met de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer te praten over een schik kingsvoorstel. Dat is de indruk die het advocaten- collectief Bijlmermeer en het Amerikaanse kantoor Spieser, Krause, Madole en Nolan hebben gekregen tijdens een gesprek met één van de advocaten van Boeing, K. Gerard. De inspanningen van beide par tijen zijn erop gericht een gang naar de rechter te voorkomen. Ongeveer 190 van de 250 slacht offers van de vliegramp die zich juridisch laten vertegen woordigen door het Bijlmerad- vocatencollectief, hebben in middels contracten met het kantoor van Spieser en Krause ondertekend. De Amerikanen rekenen 25 procent op no-cure- no-paybasis. Dat betekent dat de Nederlandse cliënten niets hoeven te betalen als de Ameri kanen geen resultaten boeken. Worden er wel schadeclaims gehonoreerd, dan moeten de slachtoffers een kwart van de opbrengst plus 2 procent kos ten afstaan. Het Bijlmeradvo- de afzet van aardappelen nega tief kan beïnvloeden, bestaat niet veel begrip, waarschuwt Stokkers. „Wij zijn momenteel druk in de weer om het Meerja renplan Gewasbescherming uit te voeren, waarbij het gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt gehalveerd. Daarbij is het belangrijk dat er voldoen de draagvlak onder de akker- tfbuw bestaat. Een dergelijke actie op dit moment werkt dan alleen maar contraproduk- tief." AMSTERDAM - De gezamen lijke oplage van de Nederland se dagbladen bedraagt 4.628.610 stuks. Het positieve verschil met vorig jaar is niet meer dan 36 exemplaren, zo meldde maandag het Centraal Bureau voor Courantenpublici teit van de Nederlandse Dag bladpers, Cebuco. catencollectief krijgt daarvan 5 procent. Strategie Volgens mr. P. Radhakishun is gekozen voor het kantoor van Spieser en Krause „omdat het de beste is". „Je kunt als FC Bijlmer wel tegen Ajax voet ballen, maar beter is het om een AC Milan of een Barcelona in te schakelen." De oprichters Spieser en Krause hebben 40 jaar ervaring in de behande ling van vliegrampzaken en hebben beloofd deze zaak per soonlijk te zullen behandelen. De Amerikanen vertegenwoor digden onder meer slachtoffers van de vliegrampen in Locker bie en op Tfenerife. Woordvoer der A. Ballen van Spieser en Krause wilde nog geen nadere mededelingen doen over de te volgen strategie. Ook over het tijdsbeslag kon hij weinig zeggen. „In de Pan Am-zaak heeft het vijf jaar geduurd, bij de Lauda Aircrash was het binnen 60 dagen gere geld." Over de schadevergoe dingen die mogelijk binnen te slepen zijn wilde Ballen even min uitspraken doen. Volgens mr. Radhakishun is er in ieder geval een grotere kans op forse vergoedingen dan wanneer men zich tot procederen in Ne derland zou beperken. De ver houding tussen Nederlandse en Amerikaanse schadevergoe dingen is er een van een staat tot honderd zegt hij. Volgens Radhakishun hebben de 250 cliënten van het Collec tief moeten ervaren hoe de sympathie van vlak na de ramp is omgeslagen in „antipa thie". Zo hebben diverse men sen problemen gehad met de gemeentelijke dienst herhuis vesting en met de sociale dienst. De verschillende vesti gingen van de sociale dienst blijken allemaal een andere uitleg te geven aan de regelin gen voor de slachtoffers, aldus Radhakishun. Het Collectief overweegt een spoedprocedure aan te spannen om duidelijke schriftelijke richtlijnen af te dwingen. Ook over het El-Al-noodfonds zijn klachten binnengekomen. Het is niet duidelijk welke cri teria de Israëlische vliegmaat schappij hanteert bij het toe kennen van uitkeringen. El Al heeft het Advocatencollectief desgevraagd laten weten dat uitkeringen uit het noodfonds een „gunst" zijn en geen recht. Er wordt volgens interne richt lijnen gewerkt, waarop men sen zich niet kunnen beroepen, zo valt te lezen in een brief die El Al aan het Collectief stuur de. MIDDELBURG - Op het strand de Banjaard in Kam perland, ter hoogte van de aan zet van de stormvloedkering in de Oosterschelde, is zaterdag het stoffelijk overschot aange troffen van een onbekende vrouw. De rijkspolitie in Mid delburg heeft dit zondagmid dag bekendgemaakt. Het is niet bekend ho» lang het lichaam in het water heeft gele gen. Er zijn geen sporen van een misdrijf gevonden. Het gaat om een blanke vrouw met een lengte van ongeveer 1.80 meter met een vermoedelijke leeftijd tussen de 17 en 40 jaar. De rijkspolitie te water en de landgroep Noord-Beveland hebben de zaak in onderzoek. DORDRECHT - Onder grote belangstelling is zaterdag in Dordrecht Sint Nicolaas bin nengehaald. Langs de route in de binnenstad stonden naar schatting 50.000 mensen. De intocht werd door de NOS rechtstreeks uitgezonden op televisie. Tégen half een 's middags arri veerde de stoomboot in de Wol- wevershaven, waarna Sint Ni colaas te paard een rondrit in de stad maakte. Daarna werd hij ontvangen door burgemees ter J. Noorland op het stad huis. ROTTERDAM - In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie van Rotterdam vier extreem-rechtse jongeren gearresteerd, die met enkele handlangers het interieur van een café in het centrum hadden vernield en diverse bezoekers hadden verwond. Dat heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie zondagochtend desgevraagd bevestigd. Het incident en de arrestaties vonden plaats rond vier uur, kort nadat een groepje jonge ren op het Eendrachtsplein was aangevallen dgor twee kaalge schoren belagers. Tben de jon gens zich verdedigden, trok een van de skinheads een mes. De belaagden vluchtten daar op een café (Rhythem) aan de Oude Binnenweg in, waarmee het incident voorbij scheen te zijn. Hoge laarzen Enige tijd later drongen vol gens de politie „acht of negen jongeren, door hun kale kop pen en hoge laarzen op skin heads lijkend" het café binnen. De eigenaar sommeerde hen de zaak te verlaten, maar de ski- inheads weigerden. Ze begon nen daarentegen bezoekers lastig te vallen en glaswerk ka pot te gooien. Toen ook een bin nenmuur van het café en de voorruit waren gesneuveld, wisten de cafébezoekers hun belagers tenslotte te verjagen. Op dat moment arriveerde de politie - het bureau Een drachtsplein is ongeveer hon derd meter verder - en konden vier skinheads worden aan houden. Het betreft twee Rot terdammers en twee inwoners van Ridderkerk, respectieve lijk J. W. de V. (23) en M. ,C. (24), alsmede J. J. H. (22) en M. J. (17). Twee andere betrokkenen hebben aangifte van vernieling en mishandeling tegen deze vier gedaan. Schermutselingen Korte tijd later dreigden de schermutselingen zich voort te zetten op de afdeling spoedei sende hulp van ziekenhuis Dijkzigt. Drie cafébezoekers die zich daar voor behandeling meldden, dreigden opnieuw slaags te raken met een aantal skinheads, dat ook naar de EH BO wilde. Volgens de dienst doende nachtarts Post hebben bewakers van het ziekenhuis daarop een confrontatie tussen de twee groepjes voorkomen, door de skinheads de toegang tot het 'ziekenhuis te ontzeg gen. Dr. Post zegt dat „de weg gestuurde groep later alsnog is behandeld, nadat een van hen telefonisch toestemming had gevraagd." Volgens Post vielen de verwon dingen aan beide kanten overi gens mee. Een ooggetuige van de schermutselingen zegt dat in de weekeinden de laatste tijd regelmatig skinheads naar het centrum van Rotterdam ko men en proberen daar vecht partijen uit te lokken. In de omgeving van het Een drachtsplein zóu een café zijn, dat door skinheads wordt bestierd en een ontmoe tingspunt voor extreem rechtse jongeren vormt. Onrustig In de nacht van vrijdag op za terdag was het ook al onrustig in Rotterdam. Op de Lijnbaan, in de buitenwijk Zevenkamp en op diverse metrostations hadden groepjes jongeren zich verzameld en revanche zochten na een kermisruzie, een week eerder in Zevenkamp. In de chaos werd omstreeks tien uur op de Lijnbaan een 14-jarige Antilliaanse jongen doodgesto ken. De politie meldde later dat deze dramatische steekpar tij niets met de eerdere oploop jes te maken had, maar het ge volg van een ruzie tussen twee jongens om een meisje was. De dader is aangehouden. Tegen 32-jarige inwoner St. Philipsland MIDDELBURG - De officier van justitie in Middel burg heeft vrijdag tegen de 32-jarige M. van den B. uit St. Philipsland 240 uur dienstverlening plus zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist wegens verduistering van een bedrag, variërend van zes tot acht ton van de Nederlandse Middenstands Spaarbank (dochter NMB-bank). De vrouw, die op 20-jarige leef tijd plotseling het agentschap van die bank van haar vader moest overnemen, beschikte volgens haar raadsman over een veel te groot hart in plaats van wat haar op haar tanden. Dat, plus een administratieve chaos, omdat zij het werk niet aankon, zorgden ervoor dat zij over een periode van tien jaar geld van spaarrekeningen kon afhalen om die vervolgens te gebruiken voor cliënten die op de een of andere manier een le ning werd geweigerd. Mensen die om een lening kwamen, kregen van haar het geld op voorhand. Als later bleek dat het hoofdkantoor of een andere maatschappij geen lening wil de verstrekken, werd een en ander via valse handtekenin gen op kasopnames van vette rekeningen afgehaald. Met ver zekeringspremies die zij moest innen ging het dezelfde kant uit: als haar cliënten niet be taalden, deed zij dat door weer geld van andere rekeningen af te halen. Zo werd het ene gat met het andere gedicht en op die manier werd er - volgens de Nederlandse Middenstands Spaarbank althans - voor zeker acht ton verduisterd. Verdachte schatte zelf dat het om een dik ke zes ton ging. Zelf was zij van de hele verduistering geen cent wijzer geworden. Dat de frau de ondanks talloze controles door het hoofdkantoor niet aan het licht was gekomen kwam doordat alleen de saldi werden gecontroleerd en die klopten altijd. Uiteindelijk viel zij bij een controle toch door de mand. Volgens de raadsman van de vrouw, mr. W. Lensink, ging het hier om een trieste zaak, waarbij ook de Neder landse Middenstands Spaar bank het nodige viel te verwij ten. Deze had toch op zijn minst de vrouw de nodige on dersteuning kunnen geven toen zij er plotseling alleen voor stond en had de controles beter moeten uitvoeren. Uitspraak 27 november. door Mare Legendre Tijden en standen volgens gelijdclafel Hydro-metcoccnlrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 november 07.55 135 01.40 - 114 20.40 158 14.10 -144 ROOMPOT BUITEN 17 november 06.40 132 00.25 -109 19.20 155 13.00 - 139 BRUINISSE 17 november 08.05 141 01.35 - 123 20.55 169 14.05 -153 WEMELDINGE 17 november 08.00 140 01.35 -119 20.45 165 14.10 - 150 Doodtij: 19 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Maandag 16 november Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 18.30 uur. Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Vergadering Philatelicavereni- ging. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoop handwerkartielen Welfare. De Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare. Groene Kruisgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 17 november Zierikzee Koopochtend voor ouderen en gehandicapten. Binnenstad. Vanaf 09.30 uur. Verkoping Welfarehandwer- ken. Centrale gemeenschaps ruimte Borrendamme. 14.00- 16.00 uur. Bijeenkomst CPB. Zaal Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ro. Ge meentehuis. 19.30 uur. Noord welle Bijeenkomst afdeling Noord- welle en omstreken NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Welfare. Verenigingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tessel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Kreaclub voor kinderen 6 tot 10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.30-15.00 uur. Mini-instuif kinderen vijf tot en met zeven jaar. De Drie hoek. 14.00 tot 16.00 uur. Viering 45-jarig bestaan NCVB in Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Confessionele Vereniging. Hervormd Vereni gingsgebouw. 19.45 uur. Donderdag 19 november Zierikzee ANBO themamiddag over pa tiëntenrecht in Paternoster. 14.00 uur. PCOB themamiddag dieetvoe ding. Driehoek. 14.00 uur. Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp. Café Storm. 20.00 uur. Sirjansland Lezing Reformatorisch Con tact. Kerkzaal. 19.45 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee Thema-avond zuivere koffie in Parochiecentrum. Vanaf 19.30 uur. Uit op Schouwen-Duiveland voorstelling (Brutale Winterbe- kentenissen), toneel. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt/bazar. Kerkge bouw. 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Intocht Sinterklaas. Dorps- ring. 18.30 uur. Nieuwerkerk Vogelshow Zang en Kleur. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 13.00 uur. Ledenvergadering, georgani seerd door Actiegroep kinder boerderij De Punt. in 't Schot se Wapen. 15.00 uur. Burghsluis Aankomst Sinterklaas. Haven. 14.00 uur. Ren esse Intocht Sinterklaas. Vanaf par keerterrein Laone. 14.00 uur. Ellemcet Tbneeluitvoering Postorderfo- bie. Dorpshuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2