Bijlmerbewoners kampen met psychische problemen na ramp Minder ontslagaanvragen: minder uitstoot naar wao Meer echtscheidingen en soms zelfdoding Burger wil meer praktische daadkracht van de bestuurders Philips Terneuzen: 100 banen weg Gas 2,6 cent goedkoper 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stress bij politie: DN HAAG - Politiemensen scheiden vaker en meer plegen zelfmoord dan het gemiddelde. Dit is het gevolg van de stress in hun baan. Dit constateert J. Kaiser, trainer stresshantering van het Zuid-Nederlands Instituut voor ge meentepolitie in Heerlen. Hij deed onderzoek onder cursisten. Kaser constateerde dat de uitkomsten van een Ameri kaans onderzoek, ook voor Zuid-Nederland opgingen. In de afgelopen zeven jaar pleegden zes politiemensen in Limburg zelfmoord. Het echtscheidingspercentage bleek volgens Kaiser ook hoog te liggen. Om politie mensen beter met hun span ningen te laten omgaan, heeft het ministerie van binnenlandse zaken een trainingspakket „stress hantering" ontwikkeld. Dat wordt woensdag tijdens de werkconferentie „Voor koming van stress in de po litiepraktijk" in Lelystad gepresenteerd. Aan het Zuid-Nederlandse Instituut voor gemeentepolitie in Heerlen worden sinds de be ginjaren tachtig anti-stress trainingen aan aankomen de en ervaren politiemen sen gegeven. Volgens stresstrainer Kaiser is de oorzaak van het stresspro bleem bij politiemensen te rug te voeren op de specifie ke spanningen waarmee zij in hun werk te maken krij gen en de invloed van de be roepscultuur. De meeste spanning ervaren politie mensen volgens hem in ge weldssituaties en bij slecht - nieuws-gesprekken: als zij iemand het overlijden van een familielid moeten over brengen. Uit Kaisers onder zoek bleek ook dat het ge brek aan geestelijke onder steuning en begrip door chefs als stressversterkend werd ervaren. „Als een agent van een do delijke steekpartij komt, mag hij niet zonder enig ge sprek naar een geluidsover- last-zaakje worden ge stuurd", meent Kaiser, „Maar dat gebeurt wel." CDA-fractievoorzitter Brinkman: DEN HAAG - De kloof tussen de politiek en de bur gers kan verkleind worden als bestuurders er voor zorgen dat ze meer praktische daadkracht tonen. De sfeer van deze tijd, waarin de aandacht meer gelegd wordt op de individuele verantwoordelijkheid, vraagt dat. Dat zei CDA-fractievoorzitter Brinkman tijdens een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Volgens Brinkman is het"höo*g tijd voor „een afrekening met. de resten van de jaren zestig Hij doelde in dat verband op de vele vormen van inspraak en medezeggenschap die in die ja ren in hun oorsprong vonden. Hij doelde daarbij op in spraakprocedures, medezeg genschapsorganen en dergelij ke. Deze nieuwe verschijnings vormen van de democratie heb ben niet meer tevredenheid bij de burger veroorzaakt, zo stel de Brinkman. Brinkman noemde in dat verband ook het referendum. Hoewel hij on langs tijdens de algemene be schouwingen de CDA-blokka- de tegen verdere studie van de OTTERLO - In het Rijksmu seum Kröller-Müller in Otterlo vindt van 21 november tot 7 fe bruari de tentoonstelling „De Kröllers en hun architecten" plaats. Zij bestaat onder meer uit een reconstructie van de plattegrond van het door Hen ry van de Velde in de jaren twintig ontworpen „grote mu seum". Het echtpaar Kröller- Müller heeft zo'n dertig lang (1910-1940) gewerkt aan de tot standkoming an een breed seal aan soorten gebouwen. Zij de den dat in samenwerking met zes architecten. fenomeen wegnam, is hét en thousiasme bij Brinkman voor het referendum minimaal. „Ik vraag me af of we het over heidsbestuur niet te fraai heb ben opgetuigd. Het gaat in de politiek toch om concrete kwesties als criminaliteit, het milieu en de mestproblema tiek". Burgers verlangen vol gens hem meer concreet beleid op dit soort punten. Brinkman vindt ook dat krachtig het mes gezet moet worden in allerlei langdurige inspraakprocedu res rond planologische beslis singen, waarbij betrokkenen ook nog eens achteraf de moge lijkheid tot de gang naar de rechter wordt geboden. De po sitie van gemeenteraden en provinciale staten in dit soort kwesties moet volgens hem juist versterkt worden. De be sluitvorming moet meer ge bundeld worden, want nu weet vaak niemand meer wie er ei genlijk aan zet is. Opmerkelijk was het pleidooi van Brinkman om de positie van de Tweede Kamer tegen over het kabinet te versterken. Door het toenemende monis me, waarbij de coalitie dik wijls op voorhand al gebonden is aan kabinetsbeslissingen, is het zicht van de burger op de besluitvorming afgenomen, zo meent de CDA-fractievoorzit ter. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 november 05.40 159 11.25 - 137 18.00 172 23.50 - 125 15 november 06.15 152 12.15 - 142 18.45 169 - 16 november 07.00 144 00.40 - 120 19.35 164 13.10 - 144 14 november 04.00 173 10.15 - 139 16.20 190 22.35 - 126 15 november 04.40 162 11.00 - 142 17.05 181 23.25 - 118 16 november 05.35 147 11.55 - 142 18.00 168 - 14 november 05.05 169 11.35 - 147 17.30 183 23.50 - 135 15 november 05.50 163 12.20 - 152 18.15 177 - 16 november 06.35 152 00.40 - 130 19.55 171 13.10 - 154 14 november 05.20 165 11.30 - 144 17.45 178 23.50 - 131 15 november 06.00 158 12.15 - 148 18.35 175 - 16 november 06.50 149 00.45 - 126 19.45 170 13.05 150 WEMELDINGE Doodtij: 19 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 'Als ik een vliegtuig hoor wil ik vluchten' AMSTERDAM - „Telkens als ik een vliegtuig hoor overkomen, heb ik de neiging uit de flat te vluchten. Vervolgens móet ik naar het raam toe om te kijken waar dat ding is. Dan blijf ik net zolang kijken tot dat het toestel zo ver weg is dat het niet meer op onze flat kan vallen". Mevrouw C. Hermsen (65) doet nerveus haar relaas in de spreekkamer van haar huis arts. Sinds het vliegtuigonge luk in de Bijlmermeer heeft ze last van psychische en lichame lijke problemen, terwijl ze daarvoor nooit ergens last van had. Nu ze plotseling mank loopt moet ze naar de fysiothe rapeut. Ook staat ze inmiddels onder behandeling van het Ri- agg in Amsterdam zuid-oost. Kwalen Ze is niet de enige buurtbewo ner met allerlei kwalen die ontstonden na het neerstorten van het El Al-vrachtvliegtuig op de flats Kruitberg en Groe- neveen op 4 oktober. Veel meer mensen die vanuit de omrin gende flats het ongeluk hebben zien of horen gebeuren, onder vinden last hiervan. Met name het geluid van overvliegende vliegtuigen veroorzaakt bij ve len een soort schrikreactie. Uit angst duiken ze onder het bed of gaan ze voor het raam staan kijken, sommigen rennen de flat uit en blijven op het bal kon staan totdat „het gevaar" is geweken. Ook op straat blij ven mensen soms staan kijken tot het motorgeluid weer we gebt. Op drukke dagen komt om de paar minuten een vlieg tuig over het zuidoostelijk deel van de hoofdstad, zowel stij gende als landende toestellen. Het grootste bezwaar van de Bijlmerbewoners is dat de vliegtuigen erg laag vliegen zo dat het motorgeluid duidelijk is te horen. „Vaak kunnen we de nummers op de toestellen zien. Mensen die hoog wonen zeggen dat ze soms zelfs de be manning in de cockpit zien zit ten", zegt een geplaagde buurt bewoonster. Kort geding- De psychische problemen zijn opgepikt door huisarts A.M.N. Makdoembaks, die zijn prak tijk in de Bijlmer heeft. Na mens twaalf van zijn patiënten heeft de Amsterdamse advo caat mr. drs. A.R. Haakmat een kort geding aangespannen te gen de Staat om een vliegver bod boven de Bijlmermeer te krijgen voor de duur van ten minste zes maanden. Het ge ding dient donderdag in Den Haag. De juridische procedure is aan gespannen namens twaalf mensen, maar de lijst met per sonen met medisch-psychische klachten is inmiddels gegroeid tot 82 namen. Allen vinden de opschorting van acht dagen van vluchten boven het ramp gebied te kort. Zij kregen pas medische klachten nadat de vluchten hervat waren en wil len een langere periode om bij te komen van deze ervaring. Mevrouw Hermsen woont op de tiende etage van Klieverink, een flatgebouw met 18 woonla gen, dat op ongeveer 300 meter van de plek staat waar het toe stel is neergekomen. Elke dag wordt ze herinnerd aan de ramp omdat ze vanuit haar huiskamer uitkijkt op het ga pende gat in de flats, waar nu sloopwerkzaamheden plaats vinden. Op de bewuste avond hoorde mevrouw Hermsen „een steeds harder wordend ge luid van motoren. Meteen voel de ik dat er iets vreselijks ging gebeuren. Vlak daarop zagex^ we het toestel vlak langs de flat en over de metrobaan sche ren en zich in de flat boren. Ik durfde niet meer naar buiten te kijken en kroop achter de bank. Daarna vluchtte ik de flat uit omdat ik bang was dat we werden geraakt door brokstukken." Beelden Zoals meer ooggetuigen zag ze de eerste dagen na het ongeluk de beelden van het ongeluk steeds voor zich. Maar behalve wat geïrriteerdheid had ze geen bijzondere moeilijkhe den. Totdat de luchthaven Schiphol na een week de vluch ten boven het gebied hervatte. „Vooral in de avond hoor je elk geluid en raakte ik al in paniek als de wasmachine ging centri fugeren. 's Nachts begon ik de vliegtuigen te tellen. Het is echt een telmanie geworden. Gisternacht heb ik 29 toestel len over horen vliegen. En als ik uiteindelijk wel in slaap val, heb ik nachtmerries en word schreeuwend wakker." Om de toch al niet beste gezondheids toestand van haar man te spa ren, slapen ze nu in aparte ka mers. Dit soort klachten van omwo nenden komt de behandelend huisarts, Makdoembaks, in zijn praktijk nu dagelijks te gen: „Alle psychische en daar uit voortvloeiende lichamelij ke problemen worden veroor zaakt door een enorm angstge voel. Dat uit zich onder meer in slapeloosheid, hyperventilatie, hoofdpijn, diarree, maagklach ten, depressiviteit en zelf moordgedachten. Kinderen be ginnen opeens te stotteren. Ver der ontstaan door alle spannin gen in een gezin relatieproble men. Hele levens zijn ont wricht geraakt." Volgens Makdoembaks is de terugval bij zijn patiënten, nu ruim vijf weken na de ramp, enorm. „Ze hebben toch weer het gevoel in een achtergestelde buurt te wo nen en dat ze niet serieus wor den genomen. De buitenwereld denkt dat het wel meevalt. De eerste fase van medeleven is voorbij, nu begint de fasè van isolatie en ontmoediging." Zo verklaart de huisarts dan ook dat de omwonenden als „randslachtoffers van de ramp" pas nu in de knel komen en hulp zoeken. Hulpvragen Bij het Riagg in Amsterdam zuid-oost zijn tot nu toe 270 hulpaanvragen voor nazorg binnengekomen. Volgens een woordvoerster kan een deel van de hulpvragers na enkele gesprekken op eigen kracht verder, maar komt een nog on bekend aantal mensen in aan merking voor verdere behan deling. Riagg-directeur A.M. Stuyfzand ondersteunt dan ook de eis tot een vliegverbod, omdat „de overvliegende toestellen het psychisch lijden van de cliënten verergeren". Er is ook steun van twee gezag hebbende psychiaters van het Academische Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam, prof. B.P.R. Gersons en dr. P.F. Briët die in het medische team voor de nazorg zitten. Ze vin den een tijdelijk vliegverbod wenselijk omdat het lawaai van vliegtuigen de psychische schade kan verhevigen. De Bijlmerbewoners moeten vol gens hen de kans krijgen volle dig tot rust te komen. Gebeurt dat niet, dan zouden op langere termijn vele honderden omwo nenden chronisch ziek kunnen worden als gevolg van een post traumatische stress-stoornis. Staatssecretaris Ter Veld: DEN HAAG - In het tweede kwartaal van 1992 lag het aantal ontslagaanvragen 14 procent onder het ni veau van een jaar daarvoor. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid vat dit op als een indicatie dat de maatregelen om werkne mers die (deels) zijn of dreigen te worden afgekeurd aan het werk te houden al een preventief effect heb ben. Bij de jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) in Den Haag zei de staatssecretaris dat er meer hoopgevende sig nalen zijn. Zo lag het ziektever zuim in het tweede kwartaal van dit jaar met 7,7 procent een half procent onder het niveau van een jaar daarvoor, neemt de groei van het aantal arbeids ongeschikten af en worden veel meer mensen slechts gedeelte lijk afgekeurd. Onderzoeken Desondanks zijn „hoe graag ik het ook anders had willen zien" de doelstellingen van het kabinet nog niet gehaald, con stateerde Tbr Veld. Zij verwees naar twee onderzoeken die bin nenkort naar het parlement zullen gaan. De Dienst collec tieve arbeidsvoorwaarden heeft 110 cao's die 95'procent van de werkenden bestrijken doorgelicht op afspraken over terugdringing van ziektever zuim en preventie van arbeids ongeschiktheid. In 10 procent van de cao's is in weerwil van afspraken in de Stichting van de Arbeid (najaar 1990) nog niets geregeld. Plaatsing en herplaatsing van mensen die deels of geheel zijn afgekeurd blijft in de uitvoeringssfeer vaak steken in intenties. Gun stige uitzonderingen vormen de agrarische sector en de bouwnijverheid. „Als dit maatgevend is", is er reden tot grote zorg," aldus Tbr Veld. Stimulansen Uit een nog te publiceren on derzoek van het NIA (onder zoeksinstituut op het gebied van arbeidsomstandigheden) blijkt dat circa 10 procent van de bedrijven enigerlei vorm van prikkels en stimulansen kent om ziekteverzuim tegen te gaan. In 81 procent van de ge vallen gaat het uitsluitend om „negatieve" prikkels. Boven dien zijn de maatregelen vaak te individueel gericht, terwijl afdelingen met een te hoog ver zuim daarop niet collectief worden aangesproken. Werk nemers houden te vaak hun mond als er klachten zijn over arbeidsomstandigheden die voor verbetering vatbaar zijn. Ondernemingsraden zullen ac tiever moeten optreden, aldus Tbr Veld. EINDHOVEN - Bij Philips Lighting in Terneuzen ver dwijnen op korte termijn hon derd van de achthonderd ar beidsplaatsen. Een aantal tij delijke werknemérscontracten zal niet verlengd worden. Daarnaast sluit het bedrijf ge dwongen ontslagen niet uit. Dit alles is het gevolg van het voornemen de handmatige as semblage van energiezuinige SL-lampen in 1993 te verplaat sen van Tbrneuzen naar het Poolse Pila. Volgens woord voerder J. Reemers van Philips in Eindhoven is de verplaat sing nodig om de kostprijs van de energiezuinige lamp te kun nen verlagen. Automatisering van de produktie van Philips Lighting ook arbeidsplaatsen kosten. Het bedrijf wil het aan tal medewerkers verminderen door een aantal tijdelijke con tracten niet te verlengen. Ver der zal worden geprobeerd door intensief bemiddelen mensen in andere functies bin nen of buiten Philips te krij gen. De vestiging in Tbrneuzen begint volgend jaar met de ge mechaniseerde vervaardiging van een nieuw type starter voor fluorescentielampen. Ver dere investeringen in produk tie van onderdelen voor SL- lampen en van elektronische spaarlampen in Zeeuws- Vlaanderen kunnen volgens Reemers op termijn weer ar beidsplaatsen opleveren. „We wekken niet de suggestie dat het nu de komende 100 jaar het zelfde blijft. We hebben nu een maal te maken met concurren tie", aldus Reemers. Met het oog op verlaging van kosten is Philips ook van plan de vestigingen van Philips Lighting in Roosendaal en Tbr neuzen op bestuurlijk niveau te integreren. De sociale conse quenties hiervan zullen in het voorjaar van 1993 duidelijk worden. ARNHEM - De gasprijs voor kleinverbruikers gaat op 1 ja nuari 1993 met 2,6 cent per ku bieke meter (inclusief btw) omlaag. De verlaging, die een gemiddeld gezin enkele tient jes oplevert op jaarbasis, is een gevolg van de ontwikkeling van de gasolieprijs en de dol larkoers gedurende het afgelo pen half jaar. Per 1 juli volgend jaar wordt een nieuwe prijs van kracht. Dat heeft EnergieNed, de ver eniging van Energiedistribu tiebedrijven in Nederland, dinsdag bekendgemaakt. door Mare Legendre Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. La Game Marésienne, Ars Mu- sica, muziek Nederlandse com ponisten met medewerking van Liesbeth Franken, zang. Lutherse kerk. 20.00 uur. Tbneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Renesse Onderling solistenconcours Luctor et Emergo. Dorpshuis. 17.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 18.30 uur. Bijeenkomst Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoop handwerkartielen Welfare. De Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare. Groene Kruisgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 17 november Zierikzee Koopochtend voor ouderen en gehandicapten. Binnenstad. Vanaf 09.30 uur. Dreischor Welfare. Verenigingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tbssel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Viering 45-jarig bestaan NCVB in Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 19 november Zierikzee ANBO themamiddag over pa tiëntenrecht in Paternoster. 14.00 uur. PCOB themamiddag dieetvoe ding. Driehoek- 14.00 uur.. Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp. Café Storm. 20.00 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee Thema-avond zuivere koffie in Parochiecentrum. Vanaf 19.30 uur. Uit op Schouwen-Duiveland voorstelling (Brutale Win terbe kentenissen), toneel. Concert zaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Intocht Sinterklaas. Dorps- ring. 18.30 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 13.00 uur. Ledenvergadering, georgani seerd door Actiegroep kinder boerderij De Punt, in 't Schot se Wapen. 15.00 uur. Burghsluis Aankomst Sinterklaas. Haven. 14.00 uur. Renesse Intocht Sinterklaas. Vanaf par keerterrein Laone. 14.00 uur. Ellcmeet Tbneeluitvoering Postorderfo bie. Dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Intocht Sinterklaas. Vanaf eind Bogerdweg. 13.30 uur. Bruinisse Intocht Sinterklaas. Vanaf Vis sershaven. 14.00 uur. Zangavond werkgroep Ont wikkelingssamenwerking in dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 24 november Kerkwervc Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 26 november Zierikzee De Berini's, cabaret. Concert zaal. 20.00 uur. Vrijdag 27 november Burgh-Haamstede Uitvoering gemengd koor Nu met Hope. De Schutse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2