Sinterklaas is in het land! Sinterklaas: onderwerp van talloze legenden 0 1 PUZZEL MEE! J"l c Ni O S'Sfen-O""»"""" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SINTERKLAAS-AKTIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dordrecht dit jaar de plaats van aankomst Waarheid niet of nauwelijks te achterhalen 13 15 SINTERKLAASKWIS JA dé krant van schouwen - duivehnd! RIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25257 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Pakjesboot 12 in de haven van Zierikzee. (Archieffoto). DORDRECHT/ZIERIKZEE - Na een lange tocht arriveert vanmiddag, zaterdag middag, vanuit Spanje de stoomboot met Sint Nicolaas, zijn trouwe schimmel en tientallen zwarte pieten in de haven van Dordrecht. De NOS zendt dit feeste lijk gebeuren uit op Nederland 3 van 12.00 tot 13.10 uur. Uiteraard laat ook de Zierikzeese Nieuwsbode niet verstek gaan. Vandaar deze extra uitgave met on der meer een programma van aankomsten van de Sint op Schouwen-Duiveland, een interview met de Goedheiligman, een artikel over verantwoord speelgoed en het antwoordformulier van een kwis. Een kwis waarmee de lezers van de Nieuwsbode de komende week kans maken op een aantal goed gevulde zakken van Sinterklaas! Alle kinderen hebben er lange tijd naar uitgekeken. De komst van de Goedheiligman. Een tijd van gedichten schrijven, de schoen zetten voor de schoor steen en natuurlijk het maken van een verlanglijstje. Met de grootste spanning wordt echter gedacht aan de vijfde decem ber, de verjaardag van de Sint. Wat zou de Goedheiligman dit jaar hebben meegenomen? Een nieuwe fiets, een schoolboe kentas, een zo vurig gewenste barbie-pop of zou ik me het af gelopen jaar niet zo netjes heb ben gedragen Aankomst Als de Sint vanwege het slechte weer van de afgelopen dagen op zee geen achterstand op het tijdschema heeft opgelopen, wordt zijn stoomboot klokslag 12.00 uur in de haven van Dor drecht verwacht. De burge meester van deze stad, de heer J. Noorlancl hier klaar om de hooggeëerde gast te ont vangen. Aan de haven staan na tuurlijk ook duizenden men sen, jong en oud, die de kans grijpen Sinterklaas in levende lijve te ontmoeten. Camera ploegen van de NOS filmen de ontvangst van Sint Nicolaas. Dit jaar niet alleen vanaf de grond, maar ook vanuit een he likopter zodat een goed over zicht wordt verkregen van de feestelijkheden. De beelden die vanaf 12.00 tot ongeveer 13.10 uur worden uitgezonden op Nederland 3, worden van vakkundig commentaar voor zien door kindervriend Aart Staartjes, onder meer bekend van Sesamstraat en het Klok huis. Staartjes die ook aanwe zig was toen de aankomst van Sinterklaas in Zierikzee in 1988 op televisie werd uitge zonden. Met haar 111.000 inwoners is Dordrecht tot op dit moment de grootste stad waar de lande lijke televisie de aankomst van de Sint op lokatie filmt. Na de aankomst in de haven en als de Sint weer gewend is wat vaste grond onder zijn voeten te voe len wordt een rijtocht door het centrum van de stad gemaakt. Zo wordt ook een kijkje geno men op het Grote Kerkplein dat speciaal voor deze gelegen heid is veranderd in een stukje Hollandse Biesbosch. De ge meente wil hiermee de Sint en zijn pieten ook kennis laten maken met 'het groene stukje van deMerwedestad. Uiteinde lijk komt de stoet uit op het Stadhuisplein waar zo'n 350 kinderen van enkele Dordtse basisscholen, al dan niet met of zonder ouders en leerkrachten, de Sint uit volle borst zullen toezingen. Verwacht wordt dat de Sint hierna de kinderen zal toespreken. Op pad Vervolgens wordt het tijd voor de Sint om op pad te gaan. Hij hoeft namelijk niet alleen in Dordrecht te zijn, maar alle ge meenten in Nederland, klein of groot, krijgen een bezoek van de Goedheiligman. Op Schou wen-Duiveland heeft Ouwer- kerk de eer om Sint-Nicolaas als eerste te ortvangenu Uiter aard worden ook de overige plaatsen niet overgeslagen. Een volledig programma van aankomsten op Schouwen- Duiveland vindt u in deze spe ciale krant op pagina drie. Maar daar blijft het niet bij. De Zierikzeese Nieuwsbode heeft namelijk de Sint op weg naar Nederland bereid gevon den voor een interview waarin hij een aantal opmerkelijke uitspraken doet. Dit exclusieve vraaggesprek staat vermeld op pagina negen; Kwis Niet alleen de Sint geeft ter ere van zijn verjaardag cadeautjes weg, maar ook de Zierikzeese Nieuwsbode wil haar lezers iets geven. U maakt namelijk kans op het winnen van schit terende prijzen. Belangrijk is dat u de komende week zeer zorgvuldig de Zierikzeese Nieuwsbode leest. Per dag na melijk wordt een viertal vra gen gesteld over de inhoud van de Nieuwsbode van die dag. Heeft u aan het eind van de week alle antwoorden gevon den, dan kun u deze invullen op de bon die in deze speciale editie op pagina 15 staat afge drukt. Bewaar deze krant dus goed en maak kans op de hoofdprijs: de zak van Sinterklaas met hierin een prijzenpakket ter waarde van vierhonderd gulden. Als u slim bent leest u trouwens niet alleen de komende week de Zierikzeese Nieuwsbode, maar neemt u een abonnement op de ze krant. Zodoende blijft u op de hoogte van al het nieuws dat zich op Schouwen-Duiveland afspeelt. Wacht niet te lang, maar beslis snel! Als u zich voor komende maandag 17.00 uur opgeeft ontvangt u per di rect de Nieuwsbode, kunt u dus meedingen naar de surprise pakketten en leest u voor slechts een tientje in ieder ge val tot 1 januari 1993 over wat er in uw directe omgeving bij voorbeeld op politiek, cultu reel en sportief gebied gebeurt. Lees voor meer informatie de bonnen op deze pagina. ZIERIKZEE - Over Sint Nicolaas ofwel de Goedhei- ligman doen talloze legenden de ronde. Toch wet nie mand wie hij werkelijk was en of hij zelf ooit een ca deau heeft gegeven. Waarom wordt zijn feest in het ene land niet, maar in andere landen juist wel en bij na uitbundig gevierd? Er zijn vele historische bij zonderheden over hem verhaald, maar de waarheid is niet of nauwelijks te achterhalen. Volgens de legenden moet Sint Nicolaas in de vierde eeuw ge leefd hebben en bijzonder vroom zijn geweest. Hij gaf al les wat hij bezat weg. Maar waar werd hij geboren? Waar leefde hij? De geboorteplaats zou Patara in Lycië zijn ge weest, maar vele andere plaat sen worden eveneens genoemd. Beschermheilige Dat zijn verering heel oud staat wel vast, maar toch is die in on ze streken pas in de Middel eeuwen doorgedrongen. Om dat hij per schip een pel grimstocht naar Palestina ge maakt zou hebben werd hij de schutspatroon van schippers en zeelieden. Daarom is hij ook de beschermheilige van Am sterdam waar een Sint Nico- laaskerk aan hem gewijd is en daarom komt hij officieel nog steeds in deze stad aan. Als bisschop van Myra was hij beroemd en hij moet begraven liggen in Bari. Maar hoe kwam men ertoe zijn verjaardag tot een feest te maken waarbij men elkaar geschenken geeft? En hoe komt men er toch toe hem te paard over daken te la ten rijden? Hoe komt hij aan zijn zwarte knecht die kinde ren een pak rammel wil verko pen? Hoe komt hij aan zijn gard, die diende om onze lie verdjes te straffen? Deze dingen zou men alleen kunnen verklaren door aan te nemen dat onze Sint Nicolaas helemaal geen bisschop maar een gekerstende Wodan is die op zijn achtvoetige ros Sleip- ner het luchtruim doorklieft en die niemand ongestraft mocht aanschouwen. Dan wordt ook duidelijk waarom dit feest juist in de decembermaand ge vierd wordt: het is een ge kerstend midzomerwende- feest, want Wodan zorgde voor de terugkeer van het licht en wel doordat hij de dagen deed lengen. Geen kerstman Zoals bekend is onze Sint Nico laas wel iets heel anders dan de Angelsaksische Santa Claus. Deze heeft alleen de naam met onze heilige gemeen, maar hij is een soort kerstmannetje. En in ons land is het kerstfeest nog steeds het Christusfeest en is het Sinterklaasfeest nog steeds het feest bij uitstek om elkaar cadeautjes te geven. Het echte Sinterklaasfeest wordt alleen op het vasteland van Europa gevierd en in die plaatsen waar lieden uit die landen zich gevestigd hebben en dan nog in hoofdzaak in Ne derland, België en vooral ook Duitsland. In de Romaanse landen is de Sinterklaasdrukte bepaald niet zo hevig als bij ons. In Engeland heeft de Sint nog nimmer een poot aan de grond gekregen. Intussen is het Sinterklaasfeest na 1400 maar heel, heel langzaam op het platteland doorgedrongen. Tbt 1800 vierde geen enkele boer boven de grote rivieren dit feest en ook nu nog zijn er Veluwse boeren die om princi piële redenen deze dag strikt gelijk houden aan de voorgaan de en de volgende. De geschie denis heeft daar heel merk waardige voorbeelden van be waard. In sommige streken is het feest nooit echt doorge drongen of moest men eerst een eeuwenlang durende tegen stand overwinnen. Familiefeest De meeste mensen die het Sint Nicolaasfeest vieren doen dat niet om een heilige te vereren, maar om een gezellig familie feest te houden. De tegenstan ders waren echter van mening dat dit geen pas gaf. Dat kon men doen op een verjaardag van de familie of op een erkend christelijke feestdag, maar niet op een heiligendag. Pas in de vorige eeuw begon de tegen stand te tanen en begon Sint Nicolaas ook bij de boerenbe volking ingang te vinden. Een verhaal uit 1850 dat zich speelt in een Drents dorp af speelt toont aan dat men toen nog bepaald niet ingenomen was met de Sint. Het verhaal handelt over een rechtschapen boerenzoon die verkering had met één van de dochters van de herbergier. De laatste had be halve een gelegenheid om paarden te stallen ook nog eni ge koeien en varkens zodat er wel enige agrarische binding was tussen de twee families. Nu was het in de herbergiersfa milie, er waren daar nogal wat kinderen, al jarenlang de ge woonte om het Sint Nicolaas feest te vieren en dat stond de vader van de jongen niet aan. Zijn vader en ook andere dorpsgenoten waren fel tegen dat 'Paapse gedoe'. De jongen liet zich echter overhalen om op de bewuste avond voor goe de bisschop te spelen. Het kos tuum werd klaargelegd in een schuurtje achter op het erf van de herbergier en er was afge sproken dat de jongeman dat om acht uur zou gaan aantrek ken. Als hij dan even later aan de deur van de herberg ver scheen zou er een zwarte helper aanwezig zijn. Aanval De jongeman durfde thuis niets te vertellen en toen hij van huis ging zei hij dat hij zijn meisje een bezoek ging bren gen. Doch toen hij verkleed als Sint over het donkere erf schreed werd hij aangevallen door drie potige kerels die hem dermate toetakelden dat hij be wusteloos bleef liggen. Pas toen hij een dag later bij ken nis kwam vernam hij dat het zijn eigen broer, zijn eigen va der en een buurman waren ge weest die de onwelkome Sint een lesje hadden willen leren. De jongeman is zijn hele leven ongelukkig blijven lopen en heeft sindsdien geen voet meer gezet op vaders erf. Voor de verbreding van het feest op het platteland hebben tenslotte de scholen, de verenigingen en de talrijker wordende contacten met dorp en stad gezorgd. En uiteraard heeft de immer actie ve middenstand aan die be kendheid van het Sinterklaas feest ook haar steentje bijge dragen Wie geen lieve kinders heeft weet voorwaar niet dat hij leeft. Jacob Cats Buien HET WEER Half- tot zwaar bewolkt en nu en dan buien, sommige met hagel en windstoten. Min.temperatuur rond 5 graden, middagtemp. ongeveer 9 graden. Vrij krachtige westen wind, kracht 5, aan de kust hard of stormachtig, 7 8. PROGRAMMA Sinterklaas komt dit jaar aan in vijftien kernen op Schouwen-Duiveland. Een uitgebreid programma. INTERVIEW Tussen al het werk door wist de Sint ruimte te vinden voor een exclusief interview. VOETBAL John van der Have en Marco Jonker voelen zich thuis bij de eersteklasser Serooskerke. Speciaal voor de lezer in deze uitgave een Sinter- klaaskwis. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's EN MAAK KANS OP ÉÉN VAN DE TIEN SCHITTERENDE SURPRISE-PAKKETTEN. In deze speciale editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode staat een vragenformulier dat u goed moet bewaren om mee te kunnen doen aan onze Sinterklaas- kwis, die vanaf maandag 16 tot en met vrijdag 20 november in de Zierikzeesche Nieuwsbode staat. Op zaterdag 28 november zal Sinterklaas aan de tien gelukkige winnaars de surprise-pakketten overhandigen. Kwis mee en maak kans op één van de tien schitterende surprise-pakketten! Zie het kwis-formulier op pagina 15 Bewaar deze krant! SINTERKLAAS-AANBIEDING VOOR EEN Al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 januari 1993 vier dagen per week bij u in de bus. ik profiteer graag van uw aanbieding en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode tot 1 januari 1993 voor slechts tien gulden. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw be richt af. Ik verplicht mij verder tot niets. naam adres postcodeplaats.... telefoon betaalgegevens: gironrbanknr.. handtekening U kunt zich ook telefonisch aanmelden als abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Vanaf vandaag zaterdag 14 november t/m maandag 16 november tot 17.00 uur. kunt u bellen naar de lezersservice: 01110-17314 U krijgt dan met ingang van maandag NU!16 november de Zierikzeesche Nieuwsbode in de bus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1