Wie kleurt er mee? De natgeregende Pietenpakjes Over de eendagsvliegen en de blijvertjes in speelgoedland Sinterklaas kwam toch nog Ons Sint Nicolaasverhaal „Klant kiest voor kwaliteit en duurzaamheid'>, ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 NR 25257 11 ook bij de kleermakerspieten. Tot op dit moment had nog nie mand aan de Pietenpakken ge dacht. Een van de Pieten liep naar buiten en ademde eens diep de heerlijke frisse lucht in. Op dat moment zag hij het en met een schreeuw ademde hij de lucht weer uit. Verstijfd van schik stond hij daar. De andere Pie ten kwamen op zijn ge schreeuw af en bleven ook stokstijf staan. Aan de lijnen buiten hingen nog steeds de Pietenpakken, maar och, zij waren gekrompen. Ze waren zo klein geworden, dat zelfs een pop er moeite mee zou hebben er een aan te trekken. 'Oooooooo' kreunde de Piet die voorgesteld had de pakken bui ten te hangen. 'Wat zal Sint Ni- colaas boos zijn. Over een paar dagen-moeten wij weg. We heb ben nooit genoeg tijd om alle maal nieuwe pakken te ma ken'. Het kleine Pietje, dat ze ge waarschuwd had, kwam naar voren. 'Ja, dat komt er nu van als je niet naar goede raad wilt luisteren. Dat heb je met die grote Pieten, die altijd denken dat de kleine Pietjes te klein zijn om verstandige dingen te zeggen. Daarom luistert er bij na nooit iemand naar ons'. 'Je hebt gelijk kleine Piet', zei de grote Piet. En bedroefd ging hij zitten. 'Kon ik het maar weer goed maken'. Toen de kleine Piet dit hoorde zei hij: 'Kom mee, ik heb een verrassing voor jullie. Hij nam ze mee naar de grote kleer kasten, hij opende ze en daar hingen alle Pietenpakken keu ren op een rijtje. Ze waren zelfs niet nat. Sprakeloos stonden ze er naar te kijken. 'Toen het be gon te regenen, 'zei kleine Piet' heb ik snel alle pakken binnen gehaald maar omdat ik nog steeds boos was, heb ik een grap met jullie uitgehaald en heb ik allemaal poppepieten- pakjes buiten gehangen'. De grote Pieten waren te opge lucht om boos te zijn en eigen lijk vonden ze dat het kleine Pietje gelijk had. ZIERIKZEE - Het was een heel koude avond. De meeste mensen waren in hun huizen. Ze zaten lekker behaaglijk in hun warme kamer en wachtten daar op Sinterklaas. In veel huiskamers werden Sinter klaasliedjes gezongen. De kinderen mochten wat langer opblijven, want het was per slot Sinterklaas avond. In een klein straatje, vlak om de hoek van een drukke ver keersweg woonde Aarnout. Hij woonde daar samen met zijn mama. Het was een klein maar gezellig huisje. En ook daar was het heerlijk behaaglijk in de kamer. Alleen mama had te gen Aarnout gezegd; ,,Ik weet niet of Sinterklaas wel bij ons zal komen. Ons straatje ligt niet op de route die de Sint ie der jaar weer rijdt. En ons straatje is kort en smal. Dat valt niet op. En dan nog die drukke verkeersweg. Die steekt de Sint vast niet over om bij ons te kunnen komen". Opstandig Mama ging even naar de keu ken om een kopje koffie te zet ten. Aarnout zat alleen in de kamer. Een beetje treurig en een beetje opstandig. Toen ma ma weer terugkwam in de ka mer zat Aarnout er niet meer! „Aarnout", riep mama, maar ze kreeg geen antwoord. Mama ging eens kijken in de gang en zag toen dat Aarnout zijn jas niet meer aan de kapstok hing. Waar was Aarnout? Ze werd on gerust. Aa'rnout had zijn jas aange trokken en was heel stilletjes de deur uitgeslopen. Hij stak voorzichtig de drukke weg over en liep nu in een brede straat. Er waren niet veel mensen bui ten. In de verte kwamen er een paar aan. Aarnout liep naar ze toe en vroeg of zij Sinterklaas ook hadden gezien. Ja, ze had den hem zien lopen. Twee stra ten verder. Aarnout zette het op een lopen. Hij rende zo hard hij kon naar die straat. Hij liep zo hard dat hij niet eens de tijd nam om goed te kijken. En toen gebeurde het! Sinterklaas kwam juist een huis uit en zou op zijn paard verder rijden, toen...boem! Daar lag Sint pardoes op de straat. Zijn mijter rolde een eind weg en Aarnout raakte verward in de mantel van de Sint. Vier zwarte Pieten hiel pen Sinterklaas weer op de been. Hij had zich gelukkig niet bezeerd. Aarnout stond wat bedremmeld naar Sinter klaas te kijken. Hij wist niet wat hij zeggen moest. Hij had naar de Sint gezocht en nu hij zo onverwacht voor hem stond wilde hij het liefst heel hard weglopen ,,Zo, Aarnout, zei de Sint. „Hoe kom jij zo laat op straat? En waarom liep jij zo hard? En waarom keek je niet uit? En waarom liep je tegen me op". Aarnout zei niets. Hij had een dikke brok in zijn keel. Hij keek de Sint alleen maar aan. „Zocht je misschien naar mij? Was jij soms bang dat ik je ver geten zou? Kom eens heel dicht bij me staan. Vertel het me maar. Ik ben niet boos op je en ik heb me geen pijn gedaan bij mijn val". „Ik ik was bang dat u niet zou komen", stotterde Aar nout. „Mama zei dat u ons mis schien niet zou komen bezoe ken. We wonen aan een drukke verkeersweg en daar zou u mis schien niet komen. Daarom ging ik stilletjes de deur uit om u te zoeken". „Zo, zo, dacht je mama dat ik niet zou komen? Daar zal ik dan even iets aan moeten doen. Piet, kom eens hier. Ga jij maar alvast met Aarnout naar zijn huis. Pas op met oversteken en zeg tegen Aamout z'n mama dat ik zo kom". Een half uurtje later zat Sinter klaas in het gezellige kamertje bij Aarnout en z'n mama. Sin terklaas vertelde aan mama dat hij kinderen in kleine straatjes en kleine kamertjes niet vergat. Sinterklaas vertel de dat hij altijd overal en bij ie dereen kwam. Daar deed een drukke verkeersweg niets aan. Daar deden smalle straatjes ook niets aan. Mama keek Sin terklaas verlegen aan. Ze had een beetje getwijfeld aan Sin terklaas en dat hoorde niet. Dat had ze wel begrepen. Maar mama zat er ook erg blij bij, want Aarnout was weer thuis en nu zat Sinterklaas zelfs bij haar een lekker kopje koffie te drinken. Aarnout kreeg een hele mooie speelgoedauto van de Sint. Ma ma kreeg een doos zeep en eau de cologne. En de Sint? Hij kreeg van Aarnout een mooie tekening! Sinterklaas was dus toch gekomen. Natuurlijk! Sin terklaas komt altijd bij ieder kind en daar hoort Aarnout ook bij Hallo jongens en meisjes, zijn jullie ook zo nieuwsgierig wat de Sint dit jaar allemaal voor ons in petto heeft. Laten we maar hopen dat hij met veel leuke cadeautjes aankomt. Om te beginnen is hier een kleurplaat die jullie heel mooi kunnen maken. Denk er maar eens goed over na welke kleuren je gaat gebruiken. Veel plezier hoor Schrik bij de Pieten; de Pietenpakjes zijn flink gekrompen. ZIERIKZEE - Het is een drukte van belang in het paleis van Sint Nicolaas. Het einde van het jaar is weer in zicht. De verjaardag van Sint Nicolaas komt al snel dichterbij. Het hele jaar heelt iedereen hard gewerkt om al die cadeautjes op tijd klaar te krijgen. Even leek het er op dat de pop- penhuizenpieten hun bestellin gen niet klaar zouden krijgen. 'Het lijkt wel of alle meisjes in Nederland een poppenhuis willen hebben' mopperde de Opperpiet. Maar eigenlijk meende hij daar niets van hoor, hij was er maar wat trots op dat de kinderen zijn speelgoed zo mooi vonden. Maar dat was nu allemaal achter de rug, alle cadeautjes waren ingepakt en stonden klaar om ingeladen te worden. Men was bezig de laat ste rommel op te ruimen. Ja het paleis moest netjes en schoon achter blijven, zo was de wens van de Sint. De Pieten van de chocoladelet- terfabriek waren druk bezig met emmers sop de machines schoon te maken. Ze zongen er vrolijke Sinterklaasliedjes bij. Iedereen was even opgewekt en blij. Dat was natuurlijk heel begrijpelijk. Nog een paar da gen en dan zou de grote reis be ginnen. Maar voordat zij konden ver trekken moest er nog iets be langrijks gebeuren. Alle Pie ten van groot tot klein moesten in bad en kregen dan schone kleren. Niet hun gewone dage lijkse plunje, nee een mooie pofbroek, een schitterende bloes en natuurlijk een mooie witte kraag. Al deze kleren werden elk jaar weer opnieuw gemaakt. Want jullie begrijpen zeker wel, dat door al dat klim men op dak^n en glijden in schoorstenen er niet veel over bleef van al die mooie pakken. Daarom werden er voor elke Zwarte Piet drie pakken ge maakt. Eén pak voor de reis naar Nederland, één als ver schoning, als ze eens door erg vieze schoorstenen moesten en nog een voor de terugreis. Dat dit een heel werk is begrijpt ie dereen. De kleermakerspieten waren daarom behoorlijk trots op hun werk. Tben alle zwartepietenpakken klaar waren, zei een kleerma kerpiet: 'Eigenlijk is het zonde om al die mooie pakken in kas ten op te bergen. Laten we ze buiten hangen, in de zon, dan kan iedereen ze bewonderen'. De andere Pieten waren het daar helemaal mee eens. 'Dat doen we, we hebben er toch niet voor niets zo lang aan ge werkt'. Een van de kleinere Pietjes zei: 'Zullen we dat nou wel doen, als het gaat regenen bederven alle pakken, of moeten we op z'n minst weer allemaal strij ken'. Daar moesten de andere Pieten hartelijk om lachen. 'Ach joh, hier in Spanje régent het bijna nooit. Jij hebt trou wens niets te zeggen, jij mag al leen maar knopen aanzetten'. Een beetje beledigd en mok kend liep het kleine Pietje weg. Even later hingen alle Pieten pakken te wapperen in de wind en het moet gezegd worden, het was een geweldig gezicht zoals al die pakjes op de maat van de wind heen en weer zwaaiden. Maar wat was dat? Plotseling werd de lucht donker, bijna zwart zelfs en niet lang daarna vielen dikke regendruppels naar beneden. Alle Pieten ren den zo vlug hun benen hen kon den dragen naar binnen. Snel werden alle ramen en deuren gesloten. Overal hoorde je op gewonden gepraat. Het regen de niet vaak in Spanje en dit was dus wel heel bijzonder en iedereen sprak er druk over. Maar niemand dacht aan die mooie Pietenpakken, buiten in de regen. Klein De regen was net zo snel weer weg als hij gekomen was. Snel gingen alle deuren en ramen weer open. Alle Pieten gingen weer verder met hetgeen ze be zig waren voor de regenbui. Zo van een stuk speelgoed. Maar ook of het kind zelf iets kan doen met het speelgoed speelt een rol in de keuze. Lego, Duplo en Fisherprice maar ook poppen, speelgoed beesten en spellen staan garant voor uren en zelfs jaren speel- plezier. De mogelijkheden van dit speelgoed zijn immers on beperkt. Dat zijn dan ook de blijvertjes in speelgoedland. Iets dat ook gezegd kan worden van de tienerpop Barbie en haar aanhang (Ken en Skip per). Of ook de computerspel letjes met spannende namen als Super Mario, Superman en Operation Wolf blijvertjes zijn, valt niet te zeggen, maar dat ze dit seizoen een absolute topper zijn, daar valt niet aan te twij felen. Op nagenoeg elk ver langlijstje komt zo'n tuuttuut- tuut-apparaat wel voor, als er al niet zo'n apparaat in huis is. Wie jong is en mee wil tellen pronkt immers met zo'n gecom puteriseerd spelletje. Gezelschapsspelen Maar ook voor klassiekers als Monopoly en Risk wordt nog altijd graag de portemonnee opengetrokken. Gezelschaps spelen zijn immers in, met als uitschieters Rummikup en Tri vial Pursuit (triviant). „Die staan denk ik bij zo'n vijftig procent van de mensen in de kast" schat de Zierikzeese on derneemster. Een enkele keer ook raakt een stuk speelgoed op de achtergrond. Dat is voor al het geval met speelgoed ge baseerd op een televisieserie. Op het moment dat die serie draait, wordt het een hele rage om die figuren zoals transfor mers en Turtles in de kast te hebben. Verdwijnt de serie van het scherm dan is de rage vlug over zijn hoogtepunt heen. Duurzaam Veel ouders/verzorgers en grootouders kiezen nog altijd liever voor goed en duurzaam speelgoed dan voor dat trendy spul. Zeker hier op Schouwen- Duiveland is dat, meer dan in verstedelijkte gebieden het ge val, is de ervaring van moeder en zoon Van der Klooster. Ver antwoord speelgoed houdt ove rigens niet automatisch in dat het kind er iets van moet leren. Is dat wel het geval, dan is dat meegenomen, maar een kind moet, vindt Annelies van der Klooster ook gewoon lekker kunnen spelen, zonder daar di rect iets van op te moeten opsteken. Daarvoor is het im mers kind. ZIERIKZEE - Koddige Trollen met knalroze of felgele haren, knuffelberen in al le mogelijke maten, allerliefste poppekinders met allerlei accessoires, bouwdo zen, „gewone" en computerspelen. Dit alles heeft z'n plaats in de speelgoedwin kel; voor het ene stuk speelgoed is dat een vaste stek, voor het andere is dat ver blijf van meer tijdelijke aard. Want ook speelgoedland kent zijn eendagsvliegen en blijvertjes. Speelgoedgeweer Die deskundigen hebben vaak uitgesproken meningen over wat wel en geen goed speelgoed is. Nadat enkele pedagogen eerst Barbie in de ban deden, waren een tijdlang het speel goedgeweer en aanverwante oorlogsattributen taboe. Het zou immers agressieve gevoe lens in het kind opwekken. In verschillende gezinnen werd dat speelgoed dan ook steevast geweerd. Inmiddels zijn ver schillende deskundigen weer teruggekomen van dat idee, omdat uit onderzoeken niets van die agressieve gevoelens bleek. Leuk vinden Tbch zijn het volgens Annelies van der Klooster nog altijd niet de ouders die een speel goedpistool voor hun kind ko pen. „Het zijn vaak ooms en tantes die dat doen omdat ze weten dat het kind het leuk vindt maar het nog niet heeft" is haar ervaring. Dat wat het kind leuk vindt is een belang rijk criterium voor de aanschaf De entree in speelgoedland moet de doorsnee volwassene doen duizelen en doen beseffen dat de tijd waarin kinderen zich vermaakten met knikke ren, ganzeborden, touwtje springen en tollen voorbij is. !n Kind van deze tijd heeft schier onbeperkte keuzemogelijkhe den. Dat gigantische aanbod van poppen, beren, bouwdo zen, auto's, treinen en gezel schapsspelen maakt het voor ouders, grootouders, ooms en tantes en andere gulle kinder vrienden een hele toer om uit dat alles een gerichte keuze te maken. Om hen daarbij een beetje te helpen hebben Anne lies van der Klooster en haar zoon René hun Intertoysspeel- goedwinkel aan de Mol op een duidelijke manier ingedeeld naar sexe, leeftijd en prijs. Dat voorkomt dat klanten zich in een speelgoeddoolhof wanen. Nu Sint Nicolaas de laatste voorbereidingen treft om naar Nederland af te reizen en ook Vadertje Kerst zich klaar maakt voor zijn vertrek van Nederland maken veel volwas senen dankbaar gebruik van de speelgoedcatalogi van de wat grotere speelgoedketens, zoals Intertoys. „Dat boek - bijna honderdveertig pagina's dik - gebruiken velen als lei draad voor hun aankopen" is de ervaring van Annelies van der Klooster en zoon René Ze ker in deze periode van het jaar wordt er gericht maar vooral ook veel gekocht. Ongeveer twee weken voor Sinterklaas is het dan ook topdrukte in speel goedland. Want ondanks dat Sinterklaas meer concurrentie krijgt van de Kerstman stijgen de Sinterklaasaankopen nog steeds. Het is, vinden moeder en zoon Van der Klooster weliswaar een drukke maar tegelijkertijd ook gezellige tijd, omdat de mensen al een beetje in feest stemming geraken. En boven dien, wat is nu leuker dan voor je koter, je kleinkind, je neef of nicht of buurmeisje een aardig heidje kopen. Ontwikkeling De prijs van speelgoed ligt in Nederland weliswaar lager dan in de omringende landen toch geeft de Nederlander ze ker in de decembermaand een aanzienlijk bedrag uit aan speelgoed. Want spelen - en dan vooral met verantwoord speel goed - is nu eenmaal heel be langrijk voor de ontwikkeling van het kind. Deskundigen la ten via de media geen kans on benut om ouders/verzorgers daarop te wijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 11