Tien jaar actief voor Vrienden Hartstichting NATUURSTEEN WD-Westerschouwen geen voorstander van een gemeentelijke herindeling Architect onderscheiden TIMMERMAN NATUURSTEEN B V Drukbezochte forumdiscussie in De Schutse VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 NR 25256 5 BRUINISSE - Terwijl de deurbel aanhoudend rinkelde, druppelden familieleden, vriendinnen en comitéleden van de Vrienden van de Hartstichting in Bruinisse donderdagavond de woning van de familie Jumelet-Van Oeveren aan de O. F. Weisestraat binnen. De vrouw des huizes, Lenie Jumelet- van Oeveren bleek na het opentrekken van de trucendoos met succes uit haar tent te zijn gelokt, om elders verplichtingenna te komen. Toen zij even na acht uur totaal verbouwereerd de huiska mer binnenstapte was de verbazing compleet. De gasten waren uitgenodigd om stil te staan bij het tienjarig jubileum in het plaatselijke afdelingscomité van de Hartstichting. De heer M. P. Brug man, coördinator van de Nederlandse Hartstichting van het rayon Zuidwest-Nederland kwam naar Bruinisse om het zilveren hart aan mevrouw Jumelet uit te reiken. Brugman uitte zijn waar dering voor de vele werkzaamheden die zij belangeloos voor het comité heeft gedaan. Het Bruse comité is volgens de gewestelijke coördinator een hechte club, gezien de zilveren erkenningen die intussen op de revers zijn gespeld. Secretaresse mevrouw M. P. Steketee-de Later viel de eer te beurt de versierselen bij haar jubilerende collega om te hangen. Alvorens mevrouw Jumelet daar voor door de knieën ging, sprak Brugman woorden van dank in de richting van de inwoners van Bruinisse. Met de offervaardigheid voor de Hartstichting zit het in het vissersdorp in vergelijking met het landelijk gemiddelde wel goed. Sinds 1969 werd maar liefst f 57.590-, via huis-aan-huis col lecten opgehaald. ,,Een schitterend resultaat dat neerkomt op f 1,09 per inwoner, teryjijl het lande lijk gemiddelde op 55 cent ligt", verklaarde Brugman. Bovendien zag de Hartstichting ook het on derste regeltje uan de girorekening nog eens met 87 cent per inwoner stijgen. De coördinator be dankte zowel de gevers als de collectanten en sprak de hoop uit nog lang op steun uit het mossel- dorp te mogen rekenen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Verkoping Welfarehandwerken in Borrendamme In de centrale gezelschaps ruimte van verzorgingshuis Borrendamme wordt dinsdag 17 november een verkoping van Welfare-handwerken gehou den. Ook andere zelfgemaakte artikelen zoals pitriet mandjes horen tot het assortiment. De verkoping is van 14.00 tot 16.00 uur en kan door iedere belang stellende worden bezocht. Nieuwe Beaujolais Ter gelegenheid van de nieuwe Beaujolais Primeur, )de beken de Franse wijn.die altijd in no vember op de markt komt wordt het Zierikzeese café De Banjaard ingericht als een Pa rijs café. Een accordeonist zorgt voor het juiste sfeertje en vanaf 19 november krijgt ie dereen die de nieuwe Beaujo lais bestelt daarbij Franse kaas aangeboden. Heren van Gruuthuse Op initiatief van de stichting ZIERIKZEE - Deze week ontving. W. J. Kraamer, architect AVB/ BNA/BNI tijdens de vergadering van de kring Zeeland van de BNA uit handen van ir. C. F. A. Knol, voorzitter van de Konink lijke Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst van Neder landse Architecten BNA, een hoge onderscheiding, de Tecto- troop, voor zijn 20-jarige inzet voor de BNA. Sinds 1989 vervangt deze onderscheiding het erelidmaatschap van de BNA en is be doeld voor leden die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heb ben gemaakt voorde BNA-gemeenschap. Edelsmid Frank Ligte- lijn tekende voor de vormgeving van de Tectotroop. Kraamer kreeg de onderscheiding voor zijn 7-jarig secretarisschap van de Kring Rijnmond, zijn 7-jarig secretarisschap van de Kring Zee land. zijn lidmaatschap van de eerste redactieraad van de Neder landse Bouw Dokumentatie en zijn acht jaar arbiter zijn in het tuchtcollege van de BNA: het College van Toezicht. De uitreiking vond plaats in een ambiance van eigen hand, de Hostellerie Schuddebeurs, waar hij zowel architect als interieurarchitect is geweest. Oude Zeeuwse Kerken wordt op zaterdag 21 november een excursie gehouden naar het pa- leis van de Heren van Gruuthu se,in het Belgische Brugge. Öet uit 1425 daterende paleis is een van de grootste gotische privé- woningen in Europa. Het werd onder andere bewoond door Lodewijk van Gruuthuse die als raadgever van Maria van Bourgondië een grote invloed had. Het paleis wordt thans ge bruikt als museum. Er zijn kunstwerken, handschriften en documenten uit de vijftien de eeuw en de ontstaansperio de van het Gruuthusepaleis te zien. Belangstellenden voor de excursie kunnen contact opne men via telefoonnummer 01184-14981. NIEUWERKERK Verkoping lingerie Op woensdag 18 november wordt in de kerkzaal van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stati onstraat te Nieuwerkerk een lingerieverkoping gehouden. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor de stichting Adullam die zich inzet voor ge handicaptenzorg. Behalve lin gerie wordt tijdens de verko ping ook keukentextiel en nachtkleding aangeboden. Het evenement is van 19.30 tot 21.00 OOSTERLAND Verkoping Op dinsdag 17 november wordt in de woning van de familie De Bruine aan de Lage Maireweg 14 te Oosterland een verkoping gehouden ten bate van De Schutse, de organisatie die zich inzet voor gehandicaptenzorg. Bij de verkoping wordt linnen goed, ondergoed, huishoudelij ke artikelen, klompen en zelf gemaakte babykleding en sok ken aangeboden. De verkoping is van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. GOES Kerstmarkt voor Joegoslavië Van donderdag 17 tot en met za terdag 19 november wordt in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes een kerstmarkt gehou den ten bate van een kinder project in Joegoslavië. De kerstmarkt zal naar verwach ting zo'n dertig kramen omvat ten. De openingstijden zijn donderdag van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. House party Op zaterdag 28 november wordt in de Zeelandliallen in Goes een grote houseparty ge houden. Het betreft een initia tief van de organisatie Twi light Zone. Tijdens het evene ment wordt housemuziek ge maakt door Robin Albers, Mac de Hey en Nivo van de Góldfin- ger uit Rosmalen. Op diverse danspodia treden professione le danseressen op. Verder wordt gebruik gemaakt van al lerlei lichteffecten. De party duurt van 21.30 tot 04.00 uur. BIEZELINGE Mantelzorg Mantelzorg-, meer dankorg. On der dit thema wordt op donder dag 26 november in Biezelinge een thema-bijeenkomst gehou den voor belangstellenden uit De Bevelanden, Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland. Het betreft een initia tief van het gewest Zeelapd van de Protestants Christelijke Ou deren Bond en de provinciale diaconale organen van de Ne derlands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken gn de Christelijke Gereformeerde Kerken. Het thema, mantel zorg; de langdurige zorg voor ouderen die nog zelfstandig wonen, wordt ingeleid door drs J. M. G. van den Hul. Ely is ook gelegenheid om vragen te stel len en stellingen over mantel zorg worden in groepjes be sproken. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG Schroebrug buiten gebruik Maandag 23 november vanaf 22.00 uur is de Middelburgse Schroebrug over het Kanaal door Walcheren gedurende vier a vijf uur afgesloten vóór het wegverkeer. Dit in verband met controle- en onderhouds werkzaamheden. Hét verkeer wordt omgeleid via' dé' Stati- onsbrug. Strafzaak economisch delict; Op dinsdag 17 november wordt in het restaurant van de Abdij te Middelburg een thema avond gehouden over het on derwerp strafzaak ;over een economisch delict. Het-gaat om een initiatief van de organisa tie Link waarin ondernemers zijn verenigd. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Belang stellenden die de theitta-avond willen bijwonen dienén zich te voren aan te melden via 01180- 12243. Natuursteen is een van de mooiste produkten die de natuur ons van zichzelf geeft. Wij bewerken het tot schitterende eindprodukten als; stoepen dorpels vensterbanken tafelbladen vloerengedenkstenen p". NjfiÜWERKERK (ZLD) - VIERBANNENSTRAAT 1 TEL. 01114-1798 ROTTE|gAM - WALENBURGEKWEG 83 - TEL. 01O46603Ó8/466316I 1 amnamesmm Workshop personeelsbeleid in de. detailhandel Op initiatief van de Kamer van Koophandel wordt op woens dag 18 november in hotel Arne- ville te Middelburg een work shop gehouden waarbij het personeelsbeleid in de detail handel centraal staat. Het on derwerp wordt ingeleid door de directeur van het Arbeids bureau Walcheren, J. Vermeu len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden via telefoonnum mer 01180-73500. Gespreksgroep alleenstaande ouders Op initiatief van Fiom-Ze'eland wordt in Middelburg een ge spreksgroep voor alleenstaan de moeders en vaders gestart. De groep gaat op donderdag 3 december van start en komt tien keer bijeen. Daarbij be staat de mogelijkheid tot het leggen van contacten, het uit wisselen van ervaringen en praten over het verleden. The ma's kunnen zijn alleen kinde ren opvoeden, kinderopvang, eenzaamheid, opnieuw begin nen, relaties, contacten en om gangsregeling. Belangstellen den kunnen voor opgave of na dere informatie telefoneren via 01180-27311. VLISSINGEN LAVA In Zeeland is sinds medio okto ber een nieuwe organisatie ac tief voor lesbische en andere vrouwen. Déze nieuwe organi satie die de naam LAVA draagt wil vrouwen de ruimte bieden om elkaar te ontmoeten. Daar voor wil LAVA jaarlijks, ver spreid over de provincie een aantal grotere .evenementen voor vrouwen organiseren. Daarnaast staan ook activitei ten speciaal voor lesbische vrouwen op het programma. Een eerste activiteit van LAVA is gepland voor zondag 22 no vember. In het Vestzaktheater in Vlissingen treedt dan vanaf 16.00 uur Els Austmann op met haar programma Grote liefde. Dit programma is speciaal voor deze gelegenheid samen gesteld en bestaat uit oud en nieuw repertoire. Voor dit pro gramma kunnen vrouwen tele fonisch reserveren via tele foonnummer 01180-16301 en wel op maandag 16 november tussen 17.00 en 19.00 uur en op donderdag 19 november tussen 17.00 en'19:00 uur. Via een re gelmatig verschijnend rond schrijven, dat de naam Lopend Vuurtje draagt wil'LAVA vrou wen informeren over de activi teiten van LAVA. „Het inwonertal van een ge meente is wat dat betreft niet zo relevant als vaak gedacht wordt. Het gaat erom dat een gemeente haar primaire taken naar behoren uitvoert. En wat dat betreft zijn er volgens mij in de gemeente Westerschou- wen geen knelpunten. Een gro tere omvang van een gemeente is geen garantie voor verbete ring van de kwaliteit van de ge meentelijke zorg". HAAMSTEDE - De VVD-fractie binnen de gemeen teraad van Westerschouwen heeft nog geen stand punt ingenomen over een eventuele gemeentelijke herindeling, maar binnen de afdeling Westerschou wen van de liberale partij gaan de gedachten toch eerder uit naar handhaving van Westerschouwen als zelfstandige gemeente dan naar een samengaan met andere gemeenten. Dat hleek gisteravond, donder dag, tijdens een door de afdeling Westerschouwen van de VVD georganiseerde forumdiscussie over ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. De forumdiscussie in dorpshuis De Schutse werd druk bezocht. ten om vervolgens te bezien of die knelpunten door gemeente lijke herindeling kunnen wor den opgelost. Volgens Veer- hoek is dat laatste spoor het spoor waar de provincie Zee land momenteel op zit. Hij stelde, in het spoor van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG) dat herindeling niet per definitie een verbetering betekent. „Wat men wil is schaalvergro ting en dat kan ook door een betere intergemeentelijke sa menwerking", aldus Veerhoek. Niet zonder chauvinisme stel de hij dat binnen de gemeente Westerschouwen in zijn ogen geen sprake is van echte knel punten. „De gemeente kan de maatschappelijke ontwikke lingen goed volgen en op een aantal gebieden lopen we zelfs voorop", aldus Veerhoek. Een ander argument voor gemeen telijke herindeling is dat het de bestuurskracht zou vergroten. Ook dat argument veegde Veer hoek van tafel. Afdelingsvoorzitter D. Mooij- aart stelde in een korte inlei ding dat er naar zijn idee in veel gemeenten nog onvoldoen de nagedacht wordt over de voors en tegens van gemeente lijke herindeling op Schouwen- Duiveland. Hij sprak verder zijn twijfels uit over het nut van het initiatief van D66 om onder de inwoners van Schou wen-Duiveland een enquête te houden. „Het resultaat van zo'n enquête is sterk afhanke lijk van de manier waarop de vragen gesteld worden en de inhoud van die vragen", aldus Mooijaart. Knelpunten VVD-wethouder ir. C. W. Veer hoek dook in zijn inleiding over het fenomeen gemeentelij ke herindeling allereerst in de geschiedenis. Hij stelde dat de indeling van Nederland in ge meenten indertijd werd inge geven door de verscheidenheid in lokaal bestuur. Dat herinde ling bepaald niets nieuws is mag békend worden veron dersteld. In 1843 zei de staats man Thorbecke al dat men diende te streven naar gemeen ten van niet te geringe omvang. „Er zijn in Nederland ook al een hoop gemeenten verdwe nen", aldus Veerhoek. Hij legde vervolgens uit dat er verschillende manieren zijn om herindeling door te voeren. Men kan systematisch per streek te werk gaan. maar ook bestaat de mogelijkheid om te kijken waar de knelpunten zit- Belastingklimaat „Ik denk dat het best wel mee valt met de bestuurskracht van de gemeente Westerschouwen", aldus de wethouder. Als voor deel van een kleine gemeente noemen hij de korte lijnen tus sen bestuurder en burger. „Die afstand zal bij een ge meentelijke herindeling alleen maar groter worden en bij sa menvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland zal er een slechter belastingklimaat ontstaan", voorspelde Veer hoek. „We weten allemaal dat we nu in Westerschouwen een mild belastingklimaat hebben, maar dat zou dan wel eens kun nen veranderen". De eindcon clusie van Veerhoek; „Ik ben voor handhaving van de status quo". VVD-raadsnestor dr. H. J. van Zuylen ging in zijn inleiding in op de mogelijkheden, voor- en nadelen van het vormen van één gemeente Schouwen waar in dan de gemeenten Wester- en Middenschouwen en Brouwers haven samengevoegd zouden worden. „Politiek gezien zou dat niet tot grote verschillen leiden", aldus Van Zuylen. „Ook in Middenschouwen en Brouwershaven is veel recrea tie". Van Zuylen voegde daar aan toe dat een dergelijke ge meente voor wat betreft de ruimtelijke indeling ook aan trekkelijk zou kunnen zijn. Hij doelde daarmee met name op de verhouding tussen de opper vlaktes die benut worden voor recreatie en de percelen grond die gebruikt worden voor de landbouw. Eén gemeente Schouwen zou volgens Van Zuylen ook in so ciaal opzicht een goede keus kunnen zijn. Hij stelde dat er daarentegen een duidelijk ver schil in structuur en karakter is tussen Westerschouwen en bijvoorbeeld Zierikzee. Van Zuylen liet verder weten abso luut geen voorstander te zijn van een herindeling van zes ge meenten op Schouwen-Duive land naar één gemeente Schouwen-Duiveland. „Dat zou te rigoreus zijn. Als het toch tot een herindeling zou moeten komen dan denk ik dat de vorming van één gemeente Schouwen voor ons de beste oplossing zou zijn". F. C. G. E. Greijn, oud-gemeen tesecretaris van Oldenzaal en sinds een aantal jaren inwoner van de gemeente Westerschou wen stelde in zijn inleiding dat het te ver gaat om gemeentelij ke herindeling onder het hoofdstuk bestuurlijke ver nieuwing te rangschikken. Hij toonde zich geen voorstander van gemeentelijke herindeling. Discussie De op de inleidingen volgende discussie leverde een paar aar dige vragen op. Zoals bijvoor beeld de vraag of van ambtena ren wel een objectief advies richting college verwacht kan worden. Men loopt immers de kans de poten onder de eigen stoel weg te zagen. De forumle den lieten echter weten alle vertrouwen te hebben in de in tegriteit en objectiviteit van het ambtenarenkorps. Op de vraag of een gemeentelijke herindeling de dan ontstane gemeente meer geld op zou le veren antwoordde Veerhoek met een volmondig ja.. „Maar ook meer problemen. Zierikzee bijvoorbeeld heeft de zorg over een groot aantal monumenten. De overheid draait de subsidie kraan dicht. Je mag niet ver wachten dat men de monumen ten laat verkommeren, maar dat geld zal wel ergens van daan moeten komen", aldus Veerhoek. Greijn, die zelf een gemeente lijke herindeling heeft meege maakt, voegde daar aan toe dat een herindeling vaak niet goedkoper is. Een andere inwo ner van Westerschouwen, D. M. Meulblok, liet aansluitend daarop weten weinig heil te zien in een gemeentelijke her indeling. „Vroeger woonde ik in Wolphaartsdijk en dat werd op gegeven moment ingelijfd bij Goes. Goes is een prachtige stad geworden, maar aan de dorpen er omheen zijn ze nog niet toegekomen", aldus Meul blok. Tbgen de klok van elven zette afdelingsvoorzitter D. Mooijaart een punt achter de discussie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5