'Welfare is nog een van de weinige adressen voor zelfgebreide sokken' 'Ik was niet dronken, maar het eten viel verkeerd' TOSHIBA „Vol ken I Kan toni ZLM en twee andere landbouw organisaties gaan samenwerken Stadswacht Inbraak in auto's in Zierikzee Auto rijdt tegen aanhang wagen Eerste in reeks verkopingen Welfare-handwerken Voor betere belangenbehartiging boeren en tuinders Herdenking Watersnood ramp met ten toonstelling f 110,- boete voor openbare dronkenschap Open huis in de Gerefor meerde kerk Leerlingen bezoeken groen- bedrijven Centrale in Borssele tijdelijk buiten werking VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 NR 25256 3 Als alles volgens de planning verloopt wordt Duiveland de derde gemeente op Schouwen- Duiveland met een eigen stadswacht. In Zierikzee en Brouwershaven heeft men de parkeerwacht/controleambte- naarDuiveland wilom het gebrek aan politietoezicht te ondervangeneen eigen stads wacht. Het is de bedoeling dat van de activiteiten van stads wacht/parkeer wacht/controle-ambtenaar een preventieve werking uit gaat. De oplossing die de drie regio-gemeenten hebben ge vonden lijkt zeker geen slechte te zijn. In ieder geval kan daar mee voorkomen worden dat mensen in een bepaald dorp of een bepaalde buurt het recht in eigen hand nemen en een ei gen buurtwacht of dorpswacht vormen. Aan de andere kant is en blijft het aanstellen van een stadswacht een lapmiddel. Een onontkoombare stap, want de pogingen van de Schouwen-Duivelandse burge meesters om een structurele uitbreiding van het politie korps in de regio te realiseren zijn keer op keer stukgelopen. Gebrek aan inzet kan de Schouwse burgemeesters ze ker niet verweten worden. Ge brek aan inzicht in de proble matiek van het platteland waar recreatie een belangrijke rol speelt kan de rijksoverheid verweten worden. Maar dat Haagse bestuurderen niet of nauwelijks weten wat er in de provincies speelt is niets nieuws. Helaas. P.K. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag wer den in Zierikzee twee inbraken in auto's gepleegd. Donderdag tussen 00.30 en 19.45 uur werd de bedrijfsauto van de firma W. uit Roosendaal opengebroken. Het voertuig wordt gebruikt door de heer J. uit Zierikzee die het had gepar keerd aan de Oude Haven te Zierikzee. Uit de auto wordt niets vermist, wel werd schade door braak aangericht. Dat was ook het geval bij de perso nenauto van de heer A. uit Zie rikzee. Zijn auto stond op de parkeerplaats Scheepstimmer- dijk toen hij werd opengebro ken. Mevrouw V. uit Brouwers haven werd het slachtoffer van onbekenden die haar auto met een scherp voorwerp bescha digden. KERKWERVE - Donderdag om ongeveer 19.30 uur vond op de Heuvelsweg nabij Kerkwer- ve een aanrijding plaats waar bij een personenauto tegen de aanhangwagen van een vracht wagen reed. Beide voertuigen werden daarbij beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.30 uu# toen de heer Van de S. uit de gemeente Mid- denschouwen met zijn perso nenauto over de Heuvelsweg reed. In het donker had hij niet tijdig in de gaten dat de heer G. uit Kruiningen met zijn vrachtauto vanuit de inrit van perceel 12 achteruit de weg aan het opdraaien was. De vracht wagen stond nog op de rechter- weghelft, de aanhangwagen reeds op de linkerweghelft. De heer Van de S. zag het gevaarte op zijn weghelft niet en reed er in volle vaart tegenaan. Door de klap gleed zijn auto door en kwam ondersteboven in de sloot terecht. Ondanks het feit dat beide voertuigen behoor lijk werden beschadigd werd geen van de inzittenden noe menswaardig gewond. Advertentie KOPIEREN ZONDER KUREN Me«r dan 9 modellen. Vaste kopieprijs per model. Rerhte papierdoor voer. J~ - - Professionele ;&ÏS? service en onderhoud. MELKMARKT 2- 4301 HB ZIERIKZEE POSTBUS 141 4300 AC TELEFOON 01110-16100 TELEFAX 01110-16047 Tijdens de verkoping van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis Zierikzee was een grote keuze aan zelfgebreide truien en sokken. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE -„Zelfgebreide truien en sokken. Die vliegen weg. Daar hebben we zo onze vaste klanten voor, vooral voor sokken, want de Welfare is een van de weinige adressen waar die nog te koop zijn". Coördinatrice van de vrijwilligers van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis Zierikzee, mevrouw A. Kouwer was een van de mensen die donderdagmiddag in verzorgingshuis De Wieken hand werken aan de man bracht. Dat gebeurde tijdens de eerste van een reeks verko pingen van Welfare-handwerken die deze maand op Schouwen-Duiveland wor den gehouden. Er zijn op Schouwen-Duive land vijf Welfare-afdelingen (Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse, Duiveland en Wes- terschouwen). Groepen vrij willigsters die onder de mantel van de Rode Kruisafdelingen actief zijn met handwerken. Zij komen maandelijks bijeen om samen te handwerken en lei den in de verzorgingshuizen groepjes ouderen die zowel sa men als in hun eigen kamer handwerken voor de Welfare. Op die manier worden vele werkstukken gemaakt die via stands bij evenementen en via de jaarlijkse verkoping aan de man worden gebracht. Mevrouw Kouwer vertelde dat van de opbrengst van die ver koop in eerste instantie mate riaal wordt gekocht voor nieu we handwerken en een present je dat de vrijwilligsters met Kerstmis krijgen. Wat er daar na overblijft gaat naar het Ro de Kruis. Tijdens de verkoping in De Wieken hingen veel zelf gemaakte kindertruien en la gen geborduurde tafelkleden, schortjes en sokken. Hoewel de verkoop donderdag goed liep, gebeurt het volgens mevrouw Kouwer wel eens dat bepaalde handwerken lang blijven lig gen. ,,Na enkele jaren gaan ze dan naar Polen of Roemenië". Sjoelcompetitie De Welfareverkoping in De Wieken omvatte ook een stand waar zelfgebreide poppen, be ren en kabouters te koop wer den aangeboden. En een stand waar men pitriet mandjes en met lucifers beplakte doosjes verkocht. Verder konden de be zoekers deelnemen aan een sjoelcompetitie en werden kaarsen, stukjes zeep, (Rode Kruis)autootjes en oliebollen verkocht. Die laatste werden gebakken door de kok van De Wieken. Ook hiervan was de opbrengst bestemd voor de Welfare-afdeling. Op maandag. 16 november wordt een verkoping van Wel- farehandwerken gehouden in het woonzorgcentrum Poor tershof te Brouwershaven en het Groene Kruisgebouw te Zonnemaire. Dinsdag 17 no vember zijn Welfare-handwer ken te koop in het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme en het Verenigingsgebouw te Dreischor. ZIERIKZEE - De Stuurgroep Integratie Geldersche Mij van Landbouw (GMvL), Utrechts Landbouw Genootschap (ULG) en Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) heeft overeenstemming bereikt over het eindrapport. Het rapport zal aan de ledenraden van de GMvL en de ZLM en aan de algemene vergadering van het ULG worden voorgelegd. Deze nemen dan op 1 december een besluit over de samenwerking van de drie organisaties. De integratie heeft tot doel een meer efficiënte en effectieve belangenbehartiging en dienstverlening ten behoeve van de aangesloten boeren en tuinders. Indien de ledenra den/algemene vergadering zich positief uitspreken over het in- tegratievoorstel, ontstaat er een nieuwe landbouworganisa tie van ruim 18.000 leden. Het werkgebied zal bestaan uit de provincies Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. Op 1 januari 1994 of zoveel- eerder als mogelijk is zal de nieuwe organisatie gaan functioneren. Na verkennende besprekingen tussen de Geldersche Mij en de ZLM, waarbij zich later ook het ULG aansloot, werd in de cember 1991 een Stuurgroep in het leven geroepen, bestaande uit vertegenwoordigers van ge noemde maatschappijen. Deze Suurgroep kreeg de opdracht de mogelijkheden te onderzoe ken voor samenvoegingsvor- men, leidend tot een organisa tie met eenheid in beleirtlsaan- sturing en één management voor de uitvoering. Een van de uitgangspunten van de samen voeging zou moeten zijn: be houd en versterking van de provinciale banden. Het proces werd begeleid door het'onder zoeksbureau Agriment te De venter. In mei 1992 bracht de Stuur groep een tussenrapport uit aan de besturen van de drie or ganisaties. In oktober 1992 volgde het concept-eindrap port, waarin doelstelling en opbouw van de nieuwe organi saties werden beschreven. Re cent heeft de Stuurgroep te vens de concept-meerjarenbe groting voor de nieuw te vor men organisatie vastgesteld. Dit vormde het sluitstuk van het eindrapport. Eindrapport toegezonden Binnen enkele dagen wordt het eindrapport aan de ledenraden en het personeel van de drie or ganisaties toegezonden. KERKWERVE - Het Oranjeco mité Kerkwerve heeft aan de gemeente Middenschouwen een subsidie van 2500 gulden gevraagd in verband met acti viteiten die men wil organise ren ter herdenking van de Wa tersnoodramp die in februari 1993 veertig jaar geleden heeft plaatsgevonden. Het Kerkwerfse Oranjecomité wil de ramp herdenken met een tentoonstelling met foto's over de Watersnoodramp die afkomstig zijn uit particulier bezit. De presentatie van een videofilm en diverse materia len die verband houden met de Watersnoodramp en een ten toonstelling van werkstukken die scholieren maakten over het onderwerp. Tijdens de ge meenteraadsvergadering die op donderdag 19 november wordt gehouden in het gemeen tehuis te Scharendijke zal de gemeenteraad beslissen of men de gevraagde subsidie beschik baar stelt. ZIERIKZEE - ,,Het is helemaal niet bewezen dat ik dronken was. Ik had slecht gegeten en ik werd opeens niet lekker". Dat betoogde C. J. van W. uit Spijkenisse gisteren, donderdag, tegenover kanton rechter mr. A. L. R. Melens tijdens de maandelijkse zitting van het kantongerecht. Zowel officier van justitie mr. L. W. Boogert als kantonrechter mr. Me lens oordeelden anders. Van W. werd veroordeeld tot een boete van 110,-. Het proces-verbaal van de poli tie toonde een heel ander beeld dan Van W. schetste. Volgens dat proces-verbaal zat Van W. op een bankje in Renesse en moest hij zich voortdurend vastgrijpen om er niet af te val len, viel hij vervolgens al bra kend van het bankje en rook zijn adem zelfs nadat hij zo juist had overgegeven nog naar alcohol. Niet bewezen Van W. bleef tijdens de zitting van het kantongerecht volhou den dat niet bewezen was dat hij die bewuste dag, in augus tus 1991, dronken was geweest. ,,Ik mocht na een kwartier al weer weg. Dat doen ze toch niet als je echt dronken bent". Van W. stelde dat hij niet teveel ge dronken had, maar dat zijn eten verkeerd gevallen was. Mr. Melens stelde daarop vast dat Van W. zich destijds tegenover de politie anders had uitgela ten. „Tbgen de politie zei u: 'Ik geloof dat ik teveel gedronken heb'. Het verhaal van Van W. maakte weinig indruk op officier van justitie mr. Boogert. Hij achtte het wel bewezen dat Van W. zich schuldig had gemaakt aan openbare dronkenschap. Hij eiste een boete van 110,- Kantonrechter mr. Melens von niste conform de eis. Een heel ander verhaal was dat van W. L. uit Leerdam. Hij parkeerde vorig jaar in Renesse op een parkeerplaats voor invaliden. Zijn auto werd weggesleept. L. legde uit dat hij een meisje dat op dezelfde camping als hem bivakkeerde en in glas had ge trapt naar de apotheek had ge bracht. ,,En dat was de enige parkeerplaats vlakbij de apo theek die nog vrij was". Officier van justitie mr. Boo gert achtte wel bewezen dat L. had geparkeerd op een plaats waar dat niet mocht, maar toonde begrip voor de omstan digheden. Hij eiste schuldig verklaring zonder oplegging van straf. ,,U hebt de kosten van het wegslepen al moeten betalen en ik wilde het maar bij die 'straf' laten aldus mr. Boogert. Kantonrechter Mr. Melens had daar geen enkele moeite mee en vonniste, tot te vredenheid van L. conform de eis. Baldadigheid W. van der T. uit Ouderkerk aan den Amstel kreeg vorig jaar een proces-verbaal wegens baldadig springen op een poli- tiebusje. Hij kreeg ter plaatse in het kader van het lik-op- stuk-beleid een schikking van 90 gulden aangeboden, maar weigerde die te betalen. Van der T. hulde zich tijdens de zit ting van het kantongerecht in stilzwijgen. Zijn raadsvrouwe, mr. Steenbergen, deed het woord. Zij stelde dat in haar ogen niet bewezen was dat Van der T. op een politiewagen zou hebben staan springen. „Want in het proces-verbaal staat ook dat er geen schade was aan de politiewagen. Hoe kan dat nou als je er op hebt staan sprin gen". Het betoog van mr. Steenber gen maakte weinig indruk op officier van justitie mr. Boo gert. Hij stelde dat de vraag of er al dan niet schade was toege bracht in deze niet van door slaggevend belang was. ,,Het gaat om de vraag of de daad al dan niet is gepleegd en voor mij is wettelijk en overtuigend bewezen dat die daad is ge pleegd". aldus mr. Boogert. Hij eiste een boete van 110,-, Kan tonrechter mr. Melens vonniste conform de eis. L. uit Boxtel verscheen voor de kantonrechter om zich te ver antwoorden voor zijn rijge drag. Hij werd door de politiè gesnapt toen hij in plaats van de toegestane 50 kilometer per uur met een snelheid van .75 ki lometer per uur over de Stoof- weg bij Renesse reed. Hij legde uit dat hij zo hard had gereden omdat ze van de eigenaar van de camping waar de jongere broer van L. bivakkeerde had den gehoord dat die jongere broer mishandeld zou zijn. Kantonrechter Mr. Melens stel de daarop dat een dergelijke si tuatie geen vrijbrief is voor te hard rijden. Hij veroordeelde conform de eis van de officier L. tot het betalen van een boete van 155,-. BRUINISSE - De afgelopen weken heeft een aantal vrij willigers kans gezien om het interieur van de Gereformeer de kerk aan de Noorddijk in Bruinisse een ware metamor fose te laten ondergaan. Mor gen (zaterdagmiddag) tussen 14.30 en 17.00 uur wordt ieder een in de gelegenheid gesteld om de resultaten van de ver bouwing met eigen ogen te aanschouwen. Om 15.00 uur wordt een kort officieel ge deelte ingelast om een aantal mensen te bedanken. Vijf weken lang was een klein, maar vastberaden bouwteam onder leiding van ouderling Ab Verschoor in de kerk aan het werk. In eerste instantie was het alleen de bedoeling om nieuwe gordijnen aan te schaf fen en het plafond een schilder beurt te geven. Tben de renova tie eenmaal was begonnen kwam van het een al snel het ander. Verbazing was er toen vanachter de bruingebeitste latjes van de preekstoel een prachtig oud-wit geschilderd preekstoeltje te voorschijn kwam. De kerkeraad en de vrijwilligers wisten snel wat hiermee te doen. Deze histori sche preekstoel werd helemaal teruggebracht in de oude staat. Rondom de wanden werd een lambrizering aangebracht waarachter de elektrische lei dingen voor de ringleiding en de verlichting verdween. Om ook anderen in de grote blijdschap en dankbaarheid te laten delen zullen morgenmid dag in de consistorie van de kerk vertegenwoordigers aan wezig zijn van Unicef, Wereld winkel, Amnesty Internatio nal en de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Bruinis se (WOB). De kerkeraad wil de ze organisaties graag in de ge legenheid stellen om zaken te doen voor het goede doel. In de ochtenduren zullen da mes van de Leefmee-groep in een plaatselijke bakkerij olie bollen bakken, die door de kin deren aan de man of vrouw worden gebracht. Tijdens de openstelling zal het orgel bespeeld worden door onder andere Arjen Hofland en domi nee Arie Gootjes. Samiel Deur- loo zal pianomuziek ten gehore brengen. Met ingang van zondag zal de Gereformeerde kerk weer in gebruik zijn voor de,wekelijk se erediensten. Zes weken lang mocht gebruik worden ge maakt van het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. De kerkeraad Van de Gerefor meerde Kerk is de Hervormde gemeente daar zeer erkentelijk voor. Men hoopt dat velen hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en komen kijken in het vernieuwde kerkje 'onder den diek'. ZIERIKZEE/ZONNEMAI- RE/NIEUVVERKERK - Op za terdag 14 november stellen vier bedrijven in de groene sec tor op Schouwen-Duiveland hun deuren open voor leerlin gen van het VBO (Voorberei dend Beroeps Onderwijs). Men wil de leerlingen op die manier kennis laten maken met de werkzaamheden in die sector. De bedrijven die hun deuren open stellen zijn Bra- ber Groenvoorziening aan de Banninklaan te Zierikzee (van 09.30 tot 10.30 uur), het Dieren asiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg te Zierikzee (van 10.45 tot 11.45 uur), Akker bouwbedrijf C. H. Kuiper aan de Kruisweg 2 te Zonnemaire (van 12.15 tot 13.15 uur) en P. Flikweert aan de Sluisweg 1 te Nieuwerkerk. BORSSELE - De kolen- en kernenergie-eenheden van de centrale in Borssele zijn woensdag aan het eind van de middag uit bedrijf genomen. Een grote hoeveelheid vuil, als gevolg van de hoge waterstand en de noordwesterstorm, be lemmerde de koclwatcrinlaat vanuit de Wcsterscheldc. De NV Elcktriciteits Produktie- maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) heeft dit donderdagmi- dag meegedeeld. De afschakeling van beide een heden is geheel volgens de daarvoor geldende procedures verlopen, aldus EPZ. Van de kernenergie-eenheid behoef den de nucleaire veiligheids systemen niet in bedrijf te ko men. Verwachting t/m dinsdag 17 novembe WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov.Zon op 07,58, onder 16.49 Maan op 20.29, onder 11.56 15 nov.Zon op 08.00, onder 16.47 Maan op 21.48, onder 12.30 16 nov.Zon op 08.02, onder 16.46 Maan op 23.09, onder 12.58 Kwartier: 17 nov. (12.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een rug van hogedruk, af komstig van Ierland, beweegt naar het oosten en wordt morgen boven ons land verwacht. Voor ons bete kent dit dat de buien in aantal en in tensiteit afnemen, hoewel er in het noordelijk kustgebied tot morgen in de ochtenduren nog een buitje mo gelijk is. Omdat de lucht die over on ze omgeving is gestroomd nogal koud is zal komende nacht in het binnenland tijdens opklaringen en bij weinig wind de temperatuur on der nul komen. Alleen aan zee daalt het kwik niet onder een graad of 5. Tevens kan er dan een enkele mist bank ontstaan. Morgenoverdag laat de zon zich regelmatig zien en blijft het vrijwel overal droog, maar de temperatuur loopt niet veel verder op dan tot ongeveer 7 graden. De wind draait van noordwest in de loop van de dag naar het zuiden en is matig, rond kracht 3. In het noor delijk kustgebied is de wind eerst nog af en toe krachtig, 6. Zondag krijgt een oceaanstoring weer greep op ons weer. Er is dan meer bewol king waaruit later regen valt. 'DEN HAAG - Schiphol moet het aantal nachtvluchten via de Zwanenburgbaan terug brengen. Ook moet er een nachtelijke geluidsnorm voor Schiphol komen. Dat eisten de Stichting Natuur en Milieu, de Milieufederatie Noord- Holland en het Platform Leef milieu Regio Schiphol donder dag bij het gerechtshof in Den Haag van de Staat en Schiphol. De organisaties hebben een kóH gedin'g in hoger beroep aangespannen: Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHÉES) NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. f 45.00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusiel 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11,30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3