Brinkman gaat botsing met kabinet uit de weg Flipperen weer in ffeeeL agenda Stadswacht voor Duiveland EjasaEEBEEEneee 'Kruispunt staat bekend als zeer gevaarlijk' Verrassend gematigde opstelling Aantal kasten neemt met 10 procent toe Gaswinning oorzaak kleine aardbevingen dcccd!eéx>AV6iAl&! WEEKEKUICE1KST DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE weert er op dat de gemeente nauwelijks invloed kan uitoe fenen op het voortbestaan van de school in Sirjansland omdat het aantal leerlingen daarbij bepalend is. „We kunnen de mensen niet verplichten hun kinderen in het eigen dorp naar school te sturen. Er is nu eenmaal vrijheid van onder wijs". Naar aanleiding van opmer kingen over rommel op het ha venplateau van het haventje van Viane zegde burgemeester Bergshoeff toe dat zal worden onderzocht of er mogelijkhe den zijn het havenplateau schoon te maken. „Uit ge sprekken met Rijkswaterstaat en het waterschap die we daar over in het verleden hebben ge voerd bleek dat we de huidige eigenaar daar niet op kunnen aanspreken. Maar ik heb ge ruchten gehoord dat dat inmid dels wel zou kunnen". De bur gemeester zegde toe dat te on derzoeken en een raming te la ten maken van de kosten die het schoonmaken met zich zou meebrengen. De PvdA-fractie drong bij mon de van A. J. Bom aan op het in voeren van een kwijtschel- dingsbeleid voor inwoners van Duiveland die de steeds hoger wordende afvalheffingen niet meer kunnen betalen. Uit de reactie van burgemeester Bergshoeff bleek dat zoiets al leen mogelijk is wanneer de ge meenteraad besluit om het be drag dat wordt kwijtgeschol den uit de gemeentelijke finan ciën te 'subsidiëren'. „De reini gingsdienst moet kostendek kend werken zodat vanuit elke gemeente toch een bepaald to taalbedrag moet komen". Hoewel WD-raadslid G. van den Ouden-Zwart daar diverse keren op terug kwam wilde de burgemeester geen toezeggin gen doen over een aparte rege ling voor vrachtwagens die als 'passant' gebruik willen ma ken van het pas aangelegde parkeerterrein voor vrachtwa gens te Oosterland. „Voor noodgevallen, bijvoorbeeld auto's op doorreis die een man kement krijgen moet een oplossing worden gezocht. Vrachtauto's die in Oosterland komen 'logeren' kunnen beter bij het wegrestaurant gaan staan waar ze ook gebruik kun nen maken van de douche". SGP/ RPF-raadslid L. Meer man kwam met het voorstel de ijsbaan te Oosterland geschikt te maken als parkeerterrein. Dit als alternatief van het ge deeltelijk opheffen van het parkeerverbod langs de Sint Joostdijk. Een en ander wordt actueel in verband met de her inrichting van het centrumge bied van het dorp dat volgend jaar is gepland. VVD-wethou der W. P. Stouten vertelde dat men voor een dergelijk tweede gebruik van de ijsbaan toe stemming nodig heeft van ba ron Sehimmelpenninck-van der Oye die de ijsbaan in ge bruik heeft gegeven voor de Oosterlandse gemeenschap. Dat geldt ook voor het oude sportveld in Oosterland waar de gemeente een servicewonin- gencomplex wil realiseren. „Maar alleen wanneer we de grond daarvoor 'om niet' mo gen gebruiken. Anders worden de servicekosten veel te hoog", aldus de burgemeester. Het college zegde toe voor 1 april 1993 met een definitief voorstel te komen voor het al dan niet beëindigen van de subsidie aan de Stichting Jeugd. Het voorstel van PvdA- raadslid Melieste om een ge meentelijke jeugdbrandweer op te richten werd beoordeeld als 'te duur'. En het verzoek van CDA-raadslid M. Klaas- sen-Meijer om het tranforma- torhuisje aan de Hoge Maire- weg te laten afbreken werd ook afgewezen. Het zou niet moge lijk zijn dat dwingend op te leggen aan de eigenaar. C. M. S. uit Serooskerke. Hij moest zich voor de rechter ver antwoorden wegens het ille gaal vissen op oesters. S. ont kende in alle toonaarden dat van illegale oestervisserij sprake zou zijn geweest. „We waren daar gewoon wat aan het varen", aldus S. Op de vraag wat hij dan met een jute zak en twee emmers in het bootje moest doen bleef S. het antwoord schuldig. Ook voor de aanwezigheid in de boot van een krab en wat nog spartelen de vis kon S. in de ogen van de kantonrechter geen afdoende verklaring geven. „Ik denk dat dat er allemaal al in lag toen wij in dat bootje stapten", verweerde S. zich. De visie van de politieman die S. HARDENBERG - Een 77- jarige vrouw in Burcht (ge meente Hardenberg) is donder dag door blikseminslag ge- wqnd geraakt. De bliksem sloeg volgens de politie in een tv-antenne die naast de woning van de vrouw stond en bereikte het huis via een ondergrondse kabel. De klap waarmee dit'ge- paard ging beschadigde de wo ning zodanig dat deze waar schijnlijk moet worden afge broken. De muren zijn ontzet. Klinkers voor het huis werden 60 meter weggeslingerd. op'dë bon geslingerd had luid de heel anders. Hij had door zijn verrekijker het bootje waargenomen, vond dat de op varenden zich verdacht gedroe gen en voer er naar toe. „En volgens de verbalisant was u plotseling zeer druk in de weer toen u die politieboot zag naderen", aldus kanton rechter mr. Melens. S. herhaal de daarop dat hij niet meer had gedaan dan wat rondgevaren in het bootje. Ongeloofwaardig Officier van justitie mr. Boo- gert bleek niet onder de indruk van het verhaal van S. „Ik vind uw verhaal aanmerkelijk min der geloofwaardig dan dat van de verbalisant. Dat is een man met kennis van zaken en dat is voor mij doorslaggevend. \J had daar niets te zoeken", al dus het oordeel van mr. Boo- gert. Hij eiste een geldboete van 50 gulden voor het vissen zonder geldige visvergunning en een boete van 130 gulden voor het vissen op een lokatie waar dat alleen met toestem ming van de eigenaar, in dit ge val de Staat der Nederlanden, mag. Kantonrechter mr. Me lens schaarde zich achter het oordeel van de officier van justitie en vonniste conform de eis. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 november 05.40 159 11.25 - 137 18.00 172 23.50 - 125 15 november 06.15 152 12.15 - 142 18.45 169 - 16 november 07.00 144 00.40 - 120 19.35 164 13.10 - 144 14 november 04.00 173 10.15 - 139 16.20 190 22.35 - 126 15 november 04.40 162 11.00 - 142 17.05 18! 23.25 - 118 16 ndvembcr 05.35 147 11.55 - 142 18.00 168 - 14 november 05.05 169 11.35 - 147 17.30 183 23.50 - 135 15 november 05.50 163 12.20 - 152 18.15 177 - 16 november 06.35 152 00.40 - 130 19.55 171 13.10 - 154 14 november 05.20 165 11.30 - 144 17.45 178 23.50 - 131 15 november 06.00 158 12.15 - 148 18.35 175 - 16 november 06.50 149 00.45 - 126 19.45 170 13.05 - 150 WEMELDINGE Doodtij: 19 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft zich donderdag in het Kamerdebat over de bijstellingen in de begroting voor volgend jaar ver rassend gematigd opgesteld. Hoewel de afgelopen tijd in de wandelgangen van het voormalige Justi- tiegebouw van het Tweede Kamercomplex, waar de CDA-fractie huist, nogal rauwe geluiden over de ka binetsplannen te vernemen vielen, hanteerde Brink man tijdens het debat een geheel andere toon. „We respecteren de gefaseerde besluitvorming van het kabi net", sprak Brinkman donder dagochtend over het kabinets voornemen om pas volgend voorjaar een besluit te nemen over de invulling van 750 mil joen gulden van het totale pak ket van 2,75 miljard. „Het is in beginsel aanvaardbaar dat het kabinet de helft van het bezui nigingsbedrag met structurele maatregelen wil invullen, maar daar moeten wel goede en gedegen voorstellen voor komen", hoorden zijn collega- Kamerleden en het kabinets trio Lubbers, Kok en De Vries hem zeggen. Daadkracht Bij de algemene beschouwin gen in oktober, toen duidelijk was geworden dat de begroting ingrijpend moest worden bij gesteld, drong het CDA bij monde van Brinkman en diens financieel specialist Terpstra nog aan op daakrachtige be sluitvorming begin november. Een voorstel van de PvdA om de besluitvorming in afwach ting van nieuwe toekomstvef: wachtingen uit te stellen tot volgend voorjaar kon bij het CDA op geen enkele waarde ring rekenen. In de schriftelij ke voorbereiding van het debat werd nog vanuit de CDA- fractie gesuggereerd om bij het vinden van bezuinigingen over te gaan tot volledig structurele maatregelen, dat wil zeggen maatregelen die doorwerken in de jaren na 1993. Bovendien klonk de toonzet ting van Brinkman heel wat anders dan dé ketelmuziek die na het kabinetsbesluit vanuit de CDA-fractie anoniem ten ge hore werd gebracht. „Volstrekt onaanvaardbaar", „blanco che que", „slap pakket" en „te slecht om te steunen, maar te goed om het kabinet voor weg te sturen". Tanden WD-fractievoorzitter Bol- kestein herinnerde Brinkman daar aan tijdens het debat. De CDA-fractievoorzitter reageer de geïrriteerd en zei dat het in die gevallen geen officiële reac ties van zijn fractie betrof. Bol- kestein had afgelopen maan dag nog, tijdens een spreek beurt in het, Drentse Peize, Brinkman opgeroepen zijn tan den te laten zien. Mocht Brink man dat niet doen, dan „staat niet alleen de geloofwaardig heid van het kabinet, maar ook de positie van het CDA op het spel". Bolkestein beloofde zijn Drentse partijgenoten „een spannend debat". Dat werd het echter niet, omdat Brinkman de gewekte verwachtingen niet waarmaakte. Woensdagavond na de fractie vergadering van het CDA werd al duidelijk 'dat er uit het debat over het beleidspakket geen bloed zou vloeien. De CDA- fractie zou op termijn akkoord gaan onder de voorwaarde dat er „een gedegen invulling" werd gegeven aan de ombuigin gen. De PvdA, zo was al eerder gebleken, kon instemmen met de kabinetsvoorstellen. Salarissen Een ander conflict leek echter in het verschiet. Minister Rit- zen van onderwijs en weten schappen maakte in de loop van woensdag bekend dat hij met de onderwijsbonden een raamovereenkomst had geslo ten over het verbeteren van de onderwijssalarissen met een bedrag van in totaal 711 mil joen gulden. Over de wijze waarop dit bedrag zou worden besteed zou nog worden door gepraat. Brinkman reageerde als door een wesp gestoken. Hij formuleerde onmiddellijk een serie schriftelijke vragen aan premier Lubbers, waarin hij zich afvroeg of de actie van Ritzen zich wel verdroeg met de verplichtingenstop die het kabinet had afgekondigd. De minister-president diende er voor te zorgen dat de antwoor den voor het begin van het Ka merdebat binnen waren. In de fractievergadering van het CDA was de algemene opvat ting dat de opstelling van Rit zen „ronduit onaanvaardbaar" was. Door deze ongebruikelij ke actie van Brinkman werd deze kwestie politiek gezien op scherp gezet. Lubbers kwam woensdagavond niet meer aan beantwoording tpe, omdat hij volop bezig was nog iets te red den van het sociaal akkoord tussen werkgevers en werkne mers. Donderdagochtend confereer den Lubbers en Brinkman een uurtje op het? Torentje van de premier aan de Hofvijver. Kort voor aanvang van het debat kwamen de antwoorden van Lubbers, die stelde dat het opstellen van de raamovereen komst over de lerarensalaris sen niet strijdig is met de ver plichtingenstop van het kabi net. Er zijn immers ook nog geen concrete' besluiten over besteding. Verder zal de minis ter van onderwijs en weten schappen gewoon zijn aandeel in de bezuinigingen moeten le veren, zo stelde Lubbers laco niek. Van de woede van Brink man bleek in het debat niet zo veel meer over te zijn. Wel stel- de'hij dat de Kamer de handen vrij moet houden om de af spraak die minister Ritzen met de onderwijsbonden heeft ge maakt in volledige vrijheid te kunnen afwegen tegen de be zuinigingsplannen die hij nog moet presenteren. Minister Kok erkende dat de Kamer die vrijheid heeft. DEN HAAG - Flipperen begint weer ,;ih" te raken. Momenteel telt ons land zo'n 15.000 flipperkasten. Jaarlijks neemt het aantal kasten met tussen de 5 a 10 procent toe. Behalve aan de langzaam groeiende belangstelling is dit te danken aan een afspraak tus sen een aantal gemeenten. Als een amusementshal een kansspel neerzet, moet er nu ook een behendigheidsspel ko men, vertelt woordvoerder R. Korzaan van de Vereniging Au tomatenhandel Nederland (VAN). Zaterdag starten in zes tien plaatsen in ons land de Volgens onderzoekscommissie DEN HAAG - Gaswinning uit het ,,Eleveld" heeft aanleiding gegeven tot de vijf zwakke aardbevingen die sinds april vorig jaar bij het Drentse Eleveld en Geelbroek zijn waargeno men. Naar de oorzaak van de overige aardbe vingen in Noord-Nederland - bij Purmerend, Emmen Roswinkel, Assen, Hooghalen en Mid- delstum wordt het onderzoek onder leiding van het KNMI voortgezet. Dit staat in een voortgangs rapportage van de Begelei dingscommissie Onderzoek Aardbevingen, die donder dag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Minister An- driessen van economische zaken wijst erop dat alle on derzochte bevingen tiendui zend keer minder hevig wa ren dan de aardbeving die in april dit jaar Roermond trof. Kamerleden hadden opheldering gervaagd over de bevingen na berichten dat gaswinning de oorzaak zou zijn. De ministeries van economische zaken en ver keer en waterstaat stelden daarop in oktober vorig jaar de begeleidingscom missie in. Deze begelei dingscommissie moet voor 1 november volgend jaar met een rapport komen. Het gaat om aardbevingen in de periode van 1986 tot en met augustus van dit jaar. De kracht van de bevingen loopt uiteen van 1,6 tot 2,8 op de schaal van Richter. voorrondes van het Flipper- kampioenschap 1992. „Wij ho pen dat er twee keer zoveel mensen meedoen als vorig jaar", aldus A. Philipp, organi sator van het derde kampioen schap. „Toen waren er 700 deel nemers. En dat was een ver dubbeling ten opzichte van 1990." Aanzien Volgens Philipp verbetert flip peren het aanzien van de amu sementshallen. „Veel mensen denken dat je daar alleen maar kunt gokken en veel geld kwijt raakt. Kansspelen doe je daar bij vaak alleen. Flipperen kan je echter samen doen en geeft plezier. Het is een behendig heid waarmee je strategiën kan bedenken. Je kan het met meerdere mensen spelen en bij voorbeeld een kleine mini- competitie opzetten." Het is volgens hem niet meer versla vend dan een kaartspelletje. „Het gaat om de behendigheid. Je wilt steeds beter worden." Flipperde je vroeger op een eenvoudige mechanische kast met toeters en bellen, tegen woordig wordt de flipperaar bij voorbeeld toegesproken door Arnold Schwarzenegger met kreten uit de film The Tér- minator 2. „De machines den ken nu zelf en passen zich aan de moeilijkheidsgraad van de speler aan. Ze beginnen nu ook te praten, hele zinnen. De laat ste kasten hebben zelfs anima tiefilmpjes", aldus Philipp. Video-spelletjes In de jaren '80 ging het slecht met de flipperkasten door de opkomst van allerlei andere video-spelletjes. Deze namen bovendien in een café minder plaats in. De laatste tijd gaat de omzet van de kasten weer omhoog. Philipp schat een ver dubbeling sinds 1985. Veel ge meenten beperken het aantal gokautomaten en daar komen flipperkasten voor in de plaats, verklaart hij. In tiental len gemeenten bestaan al af spraken over het aantal kansspelen iir-relatie tot het aantal behendigheidsspelen. Met ongeveer 75 gemeenten is de "VAN in onderhandeling hierover. Exploitanten nemen ook zelf al initiatieven een evenwichtig aanbod te geven. Gemeenten hanteren vaak het 2-1-0 convenant: twee gokauto maten in de „natte" horeca, één in droge horeca als de snackbar en geen in club- en buurthuizen. In totaal staan er in ons land 15.000 flipper kasten, 75.000 kansspeelauto maten en 30.000 behendig heidsspelen als videospelle tjes, aldus de- VAN. De omzet van de gehele branche be draagt zo'n 1,5 miljard per jaar. De branche is bezig het aanbod uit te breiden en het aanzien te verbeteren, zegt Philipp. De VAN ontwikkelt momenteel een soort sterren-systeem waarbij de exploitanten een certificaat krijgen als ze veel kwaliteit bieden. Flipperaars gaan daarom goede tijden tege moet. Volgend jaar gaat in Lon den de pop-musical Tbmmy op nieuw in produktie, vertelt hij. Zanger Roger Daltrey van The Who speelde daarin destijds een doofstomme, blinde flip- perkampioen en ontketende een ware rage. De finale van het Nederlands kampioen schap is zaterdag 30 januari in Kerkrade. DEN HAAG - De Coorn- hertstichting heeft de Coorn- hertprijs 1992 toegekend aan de Stichting Zwerfkinderen Nederland. Aan de tweejaar lijkse prijs voor sociale ver nieuwing is een bedrag van 100.000 gulden verbonden. Mi nister Dales van binnenlandse zaken reikt de prijs 20 novem ber uit. Dat heeft de stichting donderdagmiddag bekendge maakt in Den Haag. door Mare Legendre Vrijdag 13 november Zierikzee Draagdoek-demonstratie. Schouwenbank 111. 09.30 uur. CJV-kaarsenverkoopactie. Tus sen 15.30 en 21.00 uur. Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. La Game Marésienne, Ars Mu- sica, muziek Nederlandse com ponisten met medewerking van Liesbeth Franken, zang. Lutherse kerk. 20.00 uur. Toneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Renesse Onderling solistenconcours Luctor et Emergo. Dorpshuis. 17.00 uur. Zondag 15 november Zierikzee Optreden Dulle Roeckers. Bro gum. 15.30 uur. Maandag 16 november Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 18.30 uur. Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Vergadering Philatelicavereni- ging. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoop handwerkartielen Welfare. De Poortershof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare. Groene Kruisgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 17 november Zierikzee Koopochtend voor ouderen en gehandicapten. Binnenstad. Vanaf 09.30 uur. Verkoping Welfarehandwer- ken. Centrale gemeenschaps ruimte Borrendamme. 14.00- 16.00 uur. Bijeenkomst CPB.'Zaal Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ro. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dreischor Welfare. Verenigingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tbssel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Kreaclub voor kinderen 6 tot 10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 13.30-15.00 uur. Mini-instuif kinderen vijf tot en met zeven jaar. De Drie hoek. 14.00 tot 16.00 uur. Viering 45-jarig bestaan NCVB in Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Confessionele Vereniging. Hervormd Vereni gingsgebouw. 19.45 uur. Donderdag 19 november Zierikzee ANBO themamiddag over pa tiëntenrecht in Paternoster. 14.00 uur. PCOB themamiddag dieetvoe ding. Driehoek. 14.00 uur. Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp. Café Storm. 20.00 uur Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBDEBEUHS TEL. 0Tn<M6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2