Duiveland probeert via banenpool een eigen stadswacht te krijgen 0 1 ■=1 GRATIS ADVERTENTIE 'Tot in België staat dat kruispunt bekend als gevaarlijk kruispunt' SPIEGELGLAD UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IMS Om tekort aan politietoezicht op te vangen Tweehonderd gulden boete voor verkeersovertreding 5 HERINDELING Koningin naar Nieuwerkerk FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK l dé krant van schouwen - duiveland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25256 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Burgemeester A. Bergshoeff: ,,Ik kan geen blik agenten open trekken". (Archieffoto). NIEUWERKERK - „Ik kan geen blik agenten opentrekken. Maar we hebben ons als gemeente aangemeld om via de banenpool (project om werkzoekenden ar beidservaring te laten opdoen, red.) een stadswacht in dienst te krijgen". Dat zei de burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff tijdens de begrotingsraadsver gadering die donderdagavond werd gehouden in het gemeentehuis in Nieuwer kerk. De burgemeester reageerde daarmee op opmerkingen waaruit bleek dat alle vier de politieke fracties in de gemeenteraad zich ernstige zorgen maken over het gebrek aan politietoezicht in de gemeente. Een ongerustheid waarvoor het college van burgemeester en wethouders wel begrip had, maar die door burgemeester Bergshoeff toch werd omschre ven als 'najagen van wind'. „We hebben er echt heel veel aan ge daan om in Zeeland meer poli tie te krijgen. Maar ik zie geen kans om dat voor elkaar te krijgen en dat zien we rnet zijn allen niet. Zeeland is door de rijksoverheid zelfs aangewezen als een „krimpkorps". De burgemeester vertelde dat van het aanstellen van een 'stadswacht' een preventieve werking kan uitgaan. „Zo ie mand heeft zelf geen opspo ringsbevoegdheid, maar kan signalen afgeven waardoor de politie zo snel mogelijk ter plaatse komt". Het als gemeente aangaan van een vriendschapsband; een ju- melage met een Oost-Europese gemeente speelde ook een be langrijke rol tijdens de discus sie die vooraf ging aan het vaststellen van de begroting 1993; de plannen en het beleid dat men volgend jaar wil gaan volgen. Zoals bekend wil de Duive- landse raad het liefste samen met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland een vriendschapsband aangaan met een Oost-Europese ge meente. Uit de reactie van bur gemeester Bergshoeff bleek dat de gemeenten tijdens on- derling overleg daarover posi tief reageerden. „Maar toch komt er niets van de grond". De CDA- en de SGP/RPF-frac- ties stelden voor om dan maar als gemeente Duiveland con tact te zoeken met een Oost- Europese gemeente voor het opzetten van een jumelage. Men noemde daarbij de stad in Polen waarheen vanuit de be volking in Nieuwerkerk regel matig voedsel- en kledingpak- ketten worden gebracht. De PvdA-fractie bleef (evenals het college van b en w) van mening dat men een jumelage moet op zetten samen met andere ge meenten op Schouwen-Duive land. Burgemeester Bergshoeff stelde gis compromis voor dat het college overleg zou kunnen voeren met de mensen uit Nieuwerkerk die de hulp aan Poolse dorpen organiseren. „Wellicht kan de gemeente daarbij ook een rol spelen". Bij de behandeling van de be groting haalde de PvdA-fractie (als oppositiepartij) fel uit naar burgemeester en wethou ders. Men verweet het college opnieuw visie en draagkracht en noemde de beantwoording van de algemene beschouwin gen van de politieke partijen oppervlakkig. „U heeft niet de intentie echt antwoord te ge ven. U komt niet met nieuw be leid". Fractiewoordvoerder A. J. C. Melieste motiveerde dat onder meer door de afwachten de houding die het college zou aannemen ten opzichte van het realiseren van een bedrijven terrein bij Nieuwerkerk, het aantrekken van glastuinbouw in het poldergebied en Ket be houd van de Openbare Basis school in Sirjansland. De heer Bergshoeff zei niet on der de indruk te zijn van de be schuldigingen. Hij wees er op dat niet alles wat men wil rea liseren snel af te dwingen is. „Dat heeft ook alles te maken met factoren van buitenaf. Zo worden we ten aanzien van het bedrijventerrein geconfron teerd met beroepsprocedures van de omwonenden en in de glastuinbouw is een malaise opgetreden". Als wethouder van onderwijs wees C. Flik- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - „Ik had die andere auto niet gezien, maar die reed ook niet bepaald zoetjes. Anders was het ongeluk misschien niet gebeurd". Dat zei A. C. F. van T. uit het Belgische Essen gisteren, donderdag, tegen kantonrechter mr. A. L. R. Melens. Van T. moest zich voor de kantonrechter verantwoorden voor zijn aandeel in een ongeluk dat op 15 augustus 1991 gebeurde op de kruising van de Philipsdam met de Grevelingendam. Volgens de politie zou Van T. destijds geen voorrang hebben verleend, hetgeen een aanrijding veroorzaakte. Van T. terzijde gestaan door raadsvrouwe mr. T. A. H. C. Muller-van der Slikke, legde de kantonrechter en de officier van justitie uit wat er ruim een jaar geleden gebeurd was. Vol gens zijn verhaal wilde Van T. de kruising oversteken. „Er kwam 'wel een vrachtwagen, maar die reed heel langzaam. Ik kon er makkelijk nog voor oversteken", aldus Van T. De vrachtwagen leverde geen pro bleem op, maar de auto be stuurd door S. komende uit de richting Steenbergen werd door Van T. over het hoofd ge zien. Gevaarlijk kruispunt Volgens de lezing van Van T. gaf S. na het ongeluk onmid dellijk toe dat hij te hard gere den had en derhalve ook in overtreding was. Van T. voerde verder aan dat het kruispunt in kwestie in zijn ogen zeer on overzichtelijk is. „Tot in België staat dat kruispunt bekend als een gevaarlijk kruispunt", al dus Van T. Zijn raadsvrouwe ging vervolgens nader in op de vermeende onoverzichtelijk heid van het kruispunt. Vol gens haar zouden'niet alleen een huis en een aantal bomen, maar ook een verkeersbord het goede zicht op de kruising ont nemen aan hen die vanuit een bepaalde richting het kruis punt naderen. „Als je van de andere kant komt heb je wel een goed uitzicht". Kantonrechter mr. Melens haalde de verklaring van S., de andere betrokkene bij het on geluk erbij. „Hij zei gezien te hebben dat u eerst stopt, maar toen vlak voordat hij de krui sing opreed voor hem de weg opkwam. Hij femde uit alle macht, maar kon een aanrij ding niet meer voorkomen", al dus mr. Melens. Volgens de kantonrechter had Van T. des tijds tegenover de politie ver klaard dat hij teveel op de vrachtwagen en te weinig op het overige verkeer had gelet. Van T. reageerde daarop met de opmerking dat hij zich die uit spraak niet kon herinneren. „Maar ik heb wel degelijk naar rechts gekeken", aldus Van T. Zijn raadsvrouwe herhaalde nog eens dat de kruising waar het ongeluk gebeurde voor Van T. op dat moment onoverzichte lijk was. Ook benadrukte zij dat als de andere betrokkene wat minder hard gereden had het ongeluk misschien voorko men had kunnen worden. Vol gens haar zou uit de remsporen onomstotelijk blijken dat de andere partij te hard zou heb ben gereden. Zij voerde verder aan dat haar cliënt een ervaren en voorzichtig chauffeur is. „Voor dat ongeluk had hij nooit eerder schade gereden", aldus mr. Muller. Verkeerde inschatting Officier van justitie mr. Boo- gert dacht, zo bleek tijdens de zitting van het kantongerecht, heel anders over de schuld dan- wel onschuld van Van T. ,,U zegt dat het een gevaarlijke kruising is, maar het is ook een ruime kruising met voldoende uitwijkmogelijkheden. U had zelfs met te hard rijdende auto's rekening moeten houden en in mijn ogen hebt u dan ook een grote inschattingsfout ge maakt. Mr. Boogert koppelde daar de opmerking aan vast dat zowel Van T. als diens raadsvrouwe wel erg zwaar til den aan het vermeende te hard rijden van S. Kantonrechter Mr. Melens sloot zich daarbij aan. „Als S. echt zo hard had gereden was er veel meer gebeurd. Het is nu ongelooflijk goed afgelopen", aldus de kantonrechter. Mr. Me lens veroordeelde Van T. con form de eis van de officier tot het betalen van een geldboete van 200,-. „Tbrwijl voor dit soort overtredingen normaal een boete van zo'n 500 a 600 gul den staat", aldus mr. Melens. Om een heel andere overtre ding ging het in het geval van Het gevaar komt sneller als het geminacht wordt. Publilius Syrus Af en toe zon HET WEER Vannacht een enkele mistbank en min. temp. van 5 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnen land. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemp. 7 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuid, kracht 3. WELFARE-VERKOPING In verzorgingshuis De Wieken vond de eerste in een reeks verkopingen van Welfare-handwerken plaats. KANTONGERECHT In Zierikzee hield kantonrechter mr. Melens een zit ting. De VVD-Westerschouwen wil de gemeente Wester- schouwen handhaven. ZAALVOETBAL Via een overwinning op Toren Boys blijft Nola Boys lei der in de eerste klas zaalvoetbal. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NIEUWERKERK - Hare Ko ninklijke Hoogheid Koningin Beatrix komt op 1 februari 1993 naar Nieuwerkerk. De koningin zal daarbij de her denkingsplechtigheid bijwo nen die wordt gehouden ter herdenking van de Waters noodramp die veertig jaar gele den op 1 februari 1953 plaats vond. Een en ander werd don derdagavond door burgemees ter A. Bergshoeff bekend ge maakt tijdens de begrotings raadsvergadering die werd gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Advertentie Kantonrechter mr. A. L. R. Melens: ,,Ook rekening houden met snelle rijders". (Archieffoto). vervolg pagina 2 Schuren van grof tot fijn; tot in de kleinste hoekjes. Ook dat is noodzakelijk om uw auto na een schade weer in perfecte staat te brengen. Voor Van Lint Autoschade spreekt dat vanzelf. Wij herstellen iedere autoschade snel en vakkundig; alles met de modernste apparatuur. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement k f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement k f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: aS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I-'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1