GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Protest aantekenen tegen sluiting verzorgingshuizen fl,98 r Vrachtwagen omgewaaid en gedeelte van dak van bedrijf afgewaaid door storm 0 ■=1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE soba Windkracht negen tot elf. Stormvloedkering gesloten Standpunt Zierikzeese welzijnscommissie Inbraken in auto's Dinsdag bijna veertig snelheids over tredingen VLEES I-' dé krant van schouwen-duivelend! j 4^DELBV3^ ERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE. HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25255 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Op de Zeelandbrug werd een vrachtwagen omver geblazen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De storm die woensdag aan het eind van de morgen en begin van de middag met onverwacht grote kracht over Schouwen-Duiveiand trok, was er de oorzaak van dat op de Zeelandbrug een vrachtwagen omwaaide. Op de Vis- sersdijk nabij 't Sas in Zierikzee waaide een gedeelte van het dak van het ban denservicebedrijf van de heer R. R. Vanwege de combinatie van springvloed en westnoordwesterstorm werden de 64 schuiven in de Stormvloedkering gesloten. Stormvloedkering uit voorzo'rg te laten zakken. De schuiven werden om 16.00 uur bij afne mend tij weer opgetrokken. Het was voor de twaalfde keer sinds 1986 dat de schuiven in de Stormvloedkering werden ge sloten. De plantsoenendienst van de gemeente Westerschouwen moest in actie komen voor het opruimen van drie omgewaai de bomen, een aan de Kra- yensteinweg, een achter het ge meentehuis en een aan de Ho- gezoom te Haamstede. Elders op Schouwen-Duiveiand bleek de schade beperkt tot een enke le dakpan die naar beneden kwam. De storm leidde in het hele land tot veel overlast en scha de. Twee mensen kwamen om het leven en ook raakten enke le mensen gewond. In Den Haag vond een 22-jarige fietser de dood nadat zij werd geraakt door brokstukken van een in stortende gevel van een renova- tiepand. In Cadzand overleed een 31-jarige man tijdens het sleutelen onder zijn auto. Ver moedelijk door de harde wind schoot de krik onder de wagen vandaan. De westnoordwesterstorm be reikte uitschieters tot wind kracht elf. Mede door de zware windstoten waaiden overal bo men om. Ook het autoverkeer ondervond veel overlast van de storm. Door het kantelen en scharen van zeker zeven vrachtwagens en een aantal kleine ongelukken ontstonden kilometerslange files. De spoorwegen hadden te kampen met omgewaaide bomen, be schadigde bovenleidingen en hevige bladval op de rails. De vertragingen liepen op tot der tig minuten. In Rotterdam werd de Leuve- haven afgezet wegens de hoge waterstanden. In Hoek van Holland steeg het waterpeil in korte tijd 2,5 meter. Op de Waal moest een schipper zijn vracht schip tussen de kribben vast zetten toen het water maakte. In Zeeland ontstonden als ge volg van de storm lange wacht tijden bij de veerdiensten. Op de Noordzee en IJsselmeer raakten voor zover bekend geen schepen in grote moeilijk heden. Uit de reacties van de diverse brandweercommandanten bleek dat de storm elders op Schouwen-Duiveiand geen of geringe schade veroorzaakte. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveiand woedde de storm ge durende enkele uren met een windkracht van negen tot elf Beaufort. Daarin zaten onver wachte uitschieters. De storm werd veroorzaakt door een kleine, zeer actieve depressie die plaatselijke voor zware windstoten zorgde. De Zierikzeese brandweer en de politie werden om ongeveer half twee opgeroepen vanwege een vrachtwagen met aanhan ger die op de Zeelandbrug was omgekanteld. Het voertuig werd bestuurd door de heer M. uit 's Heer-Hendrikskinderen. Hij reed vanuit Zierikzee in de richting Goes en vertelde daar bij niet harder te hebben dur ven rijden dan 25 kilometer per uur. Halverwege de Zeeland brug kantelde het gevaarte als gevolg van een harde wind stoot toch op zijn linkerkant. De chauffeur wist zich in vei ligheid te brengen door het ruitje van het rechterportier in te slaan en uit de auto te klim men. Doordat de omgevallen auto een rijstrook blokkeerde werd de Zeelandbrug tijdelijk afgesloten. Later kon het ver keer voorzichtig over een rijstrook passeren. Om onge veer 15.30 uur werd de combi natie met een zware kraanwa gen weer op zijn wielen gezet. Direct na het kantelen van de vrachtwagen kwam de mel ding binnen dat' een gedeelte van het dak van het bandenser vicecentrum van de heer R. R. aan de Vissersdijk te Zierikzee was gewaaid. Het betrof het dakgedeelte boven het fnaga- zijn met uitlaten en een gedeel te van de werkplaats. Door de harde storm sloegen de dakpla ten los en vlogen naar beneden. Met behulp van een hijskraan werd het open dakgedeelte pro visorisch afgedekt. Bij de Stormvloedkering werd een waterstand boven 3,15 me ter NAP gemeten. Omdat het ook springtij was en de storm wind westnoordwest stond werd om ongeveer 13.30 uur be sloten om de schuiven in de Een deel van het dak verdween bij een banden-servicecentrum in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Het feit dat hier in de verzorgings huizen twee plaatsen moeten verdwijnen is een te ken aan de wand. Daarom moeten we hiertegen pro test aantekenen". Die suggestie van H. Asma nam de Zierikzeese welzijnscommissie dinsdagavond moei teloos over, zodat wethouder D. van der Wekken nu na moet gaan welke mogelijkheden er voor dat pro test zijn. wethouder Van der Wekken be zien. Levensbeschouwing Niet meer van deze tijd vond Asma het dat de levensbe schouwing een rol speelt bij de spreiding van verzorgingshui zen. ,,Dit wordt anno 1992 ten onrechte gehanteerd" vond hij. Vanaf de publieke tribune bracht directeur A. C. M. Schouw van de Corneliastich- ting naar voren dat de commis sie zich niet blind moet staren op dat ene hoofdstuk van de nota, waarin de sluiting van de verzorgingshuizen staat. In de andere hoofdstukken wordt onder meer het accent gelegd op een nauwere samenwerking tussen eerste en tweede lijns- zorg. ,,Het is voor de gemeente zaak om ook die hoofdstukken te bestuderen" adviseerde Schouw. Die wens om vanuit Zierikzee protest aan te tekenen tegen het drastisch verminderen van het aantal plaatsen in verzor gingshuizen, door onder meer het sluiten van zes verzorgings huizen kwam ter sprake toen bij de ingekomen stukken de naam van de provinciale Oude renzorg '93-'96 viel. Hoewel Schouwen-Duiveiand er in die nota met twee plaat sen minder relatief goed vanaf komt, kon dat de ongerustheid van commissielid H. Asma niet wegnemen. ,,Het is een teken aan de wand, die twee plaatsen die hier verdwijnen zijn voor mij dan ook net zo erg als die veertig andere plaatsen". Asma vond het dan ook essen tieel om ais gemeente hierte gen protest aan te tekenen. Een suggestie waarmee de andere commissieleden stilzwijgend akkoord gingen. Op welke ma nier dit protest vorm krijgt zal Het perspectief voor een regio nale seniorenraad is niet groot. Dat deelde wethouder Van der Wekken mee op grond van de resultaten van een gesprek hierover in het portefeuille- houdersoverleg. Dit gesprek is maandag met de ouderenbon den en ouderenwerkgroepen van de vakbonden gevoerd. Uit dit overleg bleek dat de oude- renorganisaties sterk verdeeld zijn op dit punt. Voorlichtingsproject Het voorlichtingsproject voor ouderen dat door de GGD Zee land in samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wage- ningen is opgezet, treedt in fe bruari '93 in werking, nadat eerder een inventarisatie van voorlichtingsactiviteiten en een enquête onder ouderen over hun behoefte aan voor lichting zijn gehouden. Voor de uitvoerende fase is ongeveer een jaar uitgetrokken, waarna elementen uit het voorlich tingsplan ook in de daarna vol gende jaren gebruikt kunnen worden, met als uiteindelijke doel het versterken van samen werking tussen instellingen. Tijdens de uitvoering van het project wordt volgens B. Ge- leijnse van de GGD steeds ge peild of de desbetreffende voorlichtingsactiviteit aan slaat. Aan de uitvoering van dit plan hangt een prijskaartje van ruim 35.000 gulden, waarvan negenduizend gulden (dertien cent per inwoner) ten laste komt van de gemeenten. Voor Zierikzee geldt een bedrag van drieduizend gulden. Met dit geld kunnen de kosten voor brochures en folders en de the mamiddagen worden be kostigd. Ontwikkelings samenwerking De commissie had geen enkel bezwaar om voor dit doel drie duizend gulden beschikbaar te stellen en ook het verzoek van de werkgroep ontwikkelings samenwerking om een deel van de subsidie voor '92 door te schuiven naar '93 leverde geen problemen op. Dit omdat het adopteren van een project in Thnzania afgelopen jaar niet haalbaar bleek. Daardoor zijn de activiteiten van de werk groep beperkt gebleven tot het opstellen van een werkplan met daarin activiteiten op het gebied van deskundigheidsbe vordering en voorlichting. In middels is bij de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers aange drongen om haast te maken met het uitzoeken van een pro ject. Volgens Van der Wekken is er ook een goede kans dat die projectkoppeling in '93 tot stand komt. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in Zierikzee ingebroken in een personenauto en twee bedrijfs auto's. De personenauto is van de heer B. uit Zierikzee. Het voertuig stond geparkeerd op de Mossel boomgaard toen het werd opengebroken. De schade die werd veroorzaakt door de braak is niet bekend. Voor zo ver bekend is uit de auto niets gestolen. Ook de heer V. uit Zierikzee werd het slachtoffer van autokrakers. Zijn bedrijfs auto stond geparkeerd aan de Hofferstraat toen hij werd opengebroken. Ook in dit ge val werd niets gestolen uit het voertuig. Uiteraard is er wel schade door braak. Tenslotte werd de heer S. uit Zierikzee gedupeerd door een inbraak in zijn bedrijfsauto. Het voertuig stond op het parkeerterrein Mosselboomgaard. Het werd beschadigd door braak en er werd een temperatuurmeter uit gestolen. VOLENDAM - Een 25-jarige man uit Volendam is woensdag door de politie aangehouden verdacht van maandenlange afpersing. Hij wordt ervan ver dacht in de nacht van dinsdag op woensdag een „bom" onder de auto van zijn slachtoffer te hebben geplaatst. Het pakket is onschadelijk gemaakt. Hij vreest niet ijdel, die bij tijdts voor 't uiterst vreest. Vondel Buien en vrij koud HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of on weer. Minimumtemp. 5 graden. Middagtemp. ±8 graden. Wind uit west tot noordwest, kracht 4, aan de kust af en toe hard, 7. In de loop van de dag minder wind. TOERISTENBELASTING De Zierikzeese PvdA-fractie wil toeristenbelasting in- 1 SAMENVOEGING SCHOLEN Zierikzeese VVD-fractie wil RSG en Scholengemeen schap Schouwen-Duiveiand samenvoegen. KINDERPOSTZEGELS De verkoop van kinderpostzegels ging officieel van start in het postkantoor te Zierikzee. VERLIES De volleybaldames Delphi Mevo'80 verloren van het Dordtse Futora. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - Bij een snelheidscontrole die dinsdag op diverse lokaties op Schouwen-Duiveiand werd ge houden met behulp van radar- apparatuur registreerde de Rijkspolitie Schouwen-Duive iand bijna veertig snelheids- overtreders. De controle vond plaats langs de Stoofweg te Dreischor waar 66 passerende voertuigen wer den gecontroleerd. Zeven daar van reden harder dan de maxi maal toegestane snelheid van vijftig kilometer. De hoogst ge meten snelheid was 71 kilome ter. In Brouwershaven contro leerde men langs de Kromwal waar 38 voertuigen passeerden toen de politie daar stond. Twee reden harder dan de toe gestane vijftig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 64 kilometer. Thnslotte stond de politie langs de parallelweg op de Grevelingendam nabij Bruinisse. Daar bleken 28 van de 103 passerende voertuigen te hard te rijden. De hoogst ge meten snelheid was 118 (in plaats van tachtig) kilometer. Alle snelheidsovertreders krij gen binnen enkele weken een proces-verbaal in de brieven bus met bijbehorende accept giro voor betaling van de boete. NIJMEGEN - De zogeheten „anti-zwaartekrachtbroek" die F16-piloten tijdens de vlucht dragen, blijkt nuttig voor dwarslaesie-patriënten. Dat heeft de afdeling fysiologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen ontdekt. De anti- zwaartekrachtbroek, ofwel anti-G-broek, kan opgepompt worden. Advertentie van echt lamsvlees! Mei gratis knoflooksaus. 100 gram VAN VELZEN NATUURLIJK SCHUITHAVEN 15 - ZIERIKZEE TEL. 01110-17878 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveiand, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— O jaarabonnement 1 179,— jaarabonnement met autom. afschr. I 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres ~l plaats: postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1