Arbeidsbehoefte in land en tuinbouw neemt toe Nieuwe bus voor ZWN Gemeente helpt Delta Sport bij verwerving van gymzaal Vlucht Vergadering commissie financiën en onderwijs Vergadering commissie financiën CDA/PvdA: Huren volgend jaar minder omhoog Jazz-avond Scaldis Kinder ziekenhuis krijgt een miljoen Europees astronomisch centrum in Nederland DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 NR 25254 3 Volgens arbeidsmarktonderzoek land- en tuinbouw Zeeland Bij 930 landbouwbedrijven is volgens het LEI-onderzoek in '92-'93 behoefte aan meer arbeids kracht. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Bij een aantal landbouwbedrijven zal in de toekomst de behoefte aan arbeidskrachten toe nemen terwijl deze in andere landbouwbedrijven zal dalen. Per saldo gaat het echter om een groei van de arbeidsbehoefte. Dat is de belangrijkste conclu sie van het door het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) op initiatief van de drie Zeeuwse land bouworganisaties uitgevoerde arbeidsmarktonder zoek land- en tuinbouw. Gisteren, maandag, tijdens de officiële opening van het asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede trok Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder een ver gelijking tussen de vluchtelin gen nu uit onder meer het voormalig Joegoslavië en de vlucht eeuwen geleden van in hun eigen land vanwege hun overtuiging vervolgde Franse Hugenoten. Vrij vertaald luid de de boodschap van Van Gel der: Zeeland wordt voor een groot deel bewoond door nako melingen van vluchtelingen en het is niet meer dan normaal dat anno 1992 Zeeland een toe vluchtsoord is voor hen die uit hun vaderland verdreven zijn. Van Gelder stak de loftrompet over de gastvrijheid van de Zeeuwen. Hij vergat niet daar bij te vermelden dat ook die Zeeuwen zelf verschillende ke ren in de geschiedenis afhan kelijk waren van de gastvrij heid van anderen. Zij die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt weten waar Van Gelder op doelt. Zij die door het ongekende natuurgeweld in 1953 van huis en haard ver dreven werden en alles achter moesten laten weten hoe een vluchteling zich voelt. Dat mensen vervolgd worden om hun politieke- of geloofsover tuiging is niets nieuws. Dat mensen noodgedwongen vluchten uit hun vaderland he laas ook niet. Hopelijk komt er ooit een dag waarop men kan zeggen dat dergelijke za ken tot het verleden behoren. P.K. NIEUWERKERK - Morgen, woensdag 11 november verga dert de commissie financiën en onderwijs van de gemeente Duiveland. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring het voorstel van het colle ge om een aanvullend krediet van 5384,- beschikbaar te stellen voor de plaatsing van abri's in Oosterland. Verder komt aan de orde de jaarreke ning 1991 van de Intergemeen telijke Sociale Dienst en het voorstel om een bedrag van 7.331,60,- beschikbaar te stel len voor de aanschaf van een nieuwe waterzuiger voor de sportzaal in Oosterland. ZIERIKZEE - De commissie fi nanciën van de gemeente Zie rikzee vergadert donderddg 12 november in het stadhuis over onder meer het vervangen van de pompen van het blusvoer- tuig. Aanvang van deze verga dering: 19.30 uur. Bij een onderhoudsbeurt van het blusvoertuig is gebleken dat de pompinstallatie grote mankementen vertoont. Her stel van deze werkzaamheden kost 15.000,-. Verder spreekt de commissie over de integra tie van het archief van de voor malige dienst gemeentewerken met het bestuurs- en correspon dentie-archief van de secreta rie. Dit gaat de gemeente 27.500,- kosten. Verder moet de commissie een uitspraak doen over de aanpas sing van verschillende verorde ningen. Een van de uitgangs punten voor de gemeentebegro ting van 1993 is een verhoging van de tarieven met 2%. Daar voor moet een aantal verorde ningen worden bijgesteld. DEN HAAG - CDA en PvdA willen dat de huren volgend jaar minder stijgen dan staats secretaris Heerma van volks huisvesting wil. Dit is maandag gebleken tij dens een overleg over het nieu we huurbeleid van Heerma. CDA en PvdA vrezen dat de hu ren in de particuliere sector an ders de pan uitrijzen. De coali tiepartijen staan achter het principe van het nieuwe huur beleid van Heerma waarbij hij de verhuurders meer vrijheid wil geven in het bepalen van de jaarlijkse huurverhoging. Het onderzoek naar de arbeids markt in de agrarische sector ging begin dit jaar van start en werd onlangs afgerond. Het gaat om een uniek onderzoek. Voor het eerst is de arbeids markt voor de totale land- en tuinbouw op regionaal niveau onderzocht. Het onderzoek brengt de huidige en toekom stige arbeidsbehoefte in de Al geruime tijd leeft bij Delta Sport de wens om de gym nastiekzaal in de Mulockstraat in bezit te krijgen. Die kans is er nu het rijk (de Rijksgebou wendienst) te kennen heeft ge geven het gebouw voor zeven tig mille (taxatiewaarde) af te willen stoten. Daar dat bedrag voor Delta Sport te hoog is en Zeeuwse land- en tuinbouw in beeld. Stijging Volgens' het LEI-onderzoek zal er voor wat betreft de arbeids behoefte bij het.merendeel V£(n de landbouwbedrijven in de toekomst maar weinig jveran= de Rijksgebouwendienst ook geen bezittingen verkoopt aan particulieren is een oplossing hiervoor bedacht. Woningbouw Door de aankoop van de aan grenzende grond en die vervol deren. Op 2390 van de 3850 be drijven zal in 1992/93 de ar beidsbehoefte ten opzichte van 1991 niet veranderen. Op 930 bedrijven verwacht men in 1992/1993 een groeiende en nieuwe arbeidsbehoefte van 60 vaste krachten, 410 losse ar beidskrachten en 980 gelegen heidswerkers. Die toename in de arbeidsbe hoefte hangt volgens het LEI samen met intensivering, om schakeling naar andere teel ten, areaalsuitbreiding of be- d rij fs vergroting. Overigens wil die groei van de arbeidsbe hoefte in de landbouw niet per definitie zeggen c(at de werkge legenheid groeit. ,,Op eenderde van de middelgrote of kleinere bedrijven vangen 'de onderne- rnexsde ^toenamevan de ar- gens weer als bouwgrond te verkopen kan Delta Sport een aanzienlijk deel van de aan koop van de gymnastiekzaal fi nancieren. De gronduitgifte moet de gymnastiekvereniging zo'n zestig mille opleveren. Om deze werkwijze mogelijk te maken is echter een verande ring van het bestemmingsplan beidsbehoefte op door zelf meer uren te maken en het ge zin meer in te schakelen op het bedrijf", aldus een persbericht van het LEI. Tfegenover de bij 930 bedrijven geconstateerde groeiende ar- beidsbehodite staat een afna me van de behoefte aan arbeid bij 450 bedrijven en wel van in totaal 60 losse arbeidskrachten en 115 gelegenheidswerkers. Op tachtig bedrijven zei het be- drijfshoofd geen idee te heb ben over de arbeidsbehoefte in de toekomst. Werving Het werven van personeel in de land- en tuinbouw verloopt volgens het LEI tot nu toe gro tendeels langs informele kana len en weinig via arbeidsbu reaus. ,,In 1991 zijn 200 agra riërs er niet in geslaagd tegen voor hen aanvaardbare kosten voldoende geschikt personeel aan te trekken. Tezamen met de toenemende vraag naar per soneel zijn er dus knelpunten in de arbeidsvoorziening", al dus het LEI. Volgens mevrouw L. Boogerd, voorzitter van Arbeidsvoorzie ning Zeeland, moet de eerste stap dan ook zijn het zo spoe dig mogelijk op gang brengen van sectoroverleg tussen de so ciale partners in de agrarische sector en Arbeidsvoorziening. Arbeidsvoorziening wil en kan met haar dienstverlening in spelen op de behoefte aan om en bijscholing voor agrariërs die - door omstandigheden ge dwongen - uit moeten zien naar aanvullende inkomsten of een andere baan. In aansluiting op het onder zoek is inmiddels een notitie verschenen met beleidsaanbe velingen van de drie Zeeuwse landbouworganisaties, het Landbouwschap en Arbeids voorziening. Daarin wordt aangegeven hoe de onderzoeks resultaten kunnen worden om gezet in beleid. Hiermee is vol gens het LEI een eerste stap ge zet tot een nauwe samenwer king tussen de sector land- en tuinbouw en de Arbeidsvopr- .ziening. C. Legemaate (CDA): huiverig voor verkapte subsidies. nodig omdat voor dit terrein geen woonbestemming geldt. Pas wanneer zeker is dat op de ze grond woningbouw toe gestaan is, zal Delta Sport overgaan tot aankoop. Verkapte subsidie De commissie bleek maandag avond bereid te zijn mee te werken aan deze nieuwe han delwijze, al had de CDA-er C. Legemaate daar aanvankelijk zijn bedenkingen tegen gehad. Hij was van mening dat deze werkwijze veel weg had van een verkapte subsidie en subsi dies moeten, vond hij duidelijk zijn. Tussenpersoon Noch burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs noch de andere drie commissieleden (M. R. de Jong-van Loo (PvdA), J. J. Ge- leijnse (VVD) en W. F. Spren- gelmeijer (RPF/SGP/GPV) deelden die bezwaren. De ge meente is in deze overdracht niet meer dan een „tussenper soon" omdat het rijk niet aan particulieren verkoopt hield Asselbergs de christendemo craat voor. De gemeente is fi nancieel dan ook niet betrok ken bij de transactie, die schuift het gebouw alleen door. De andere commissieleden vonden het zonder meer een uitstekend voorstel, al vroeg Geleijnse wel aandacht voor eventuele geluidsoverlast die het wonen naast een gym nastiekzaal wellicht met zich meebrengt. Voor mevrouw De Jong-van Loo was het ook be langrijk dat diegenen die nu op die grond een tuintje hebben. AMSTERDAM - De korpslei ding van de Amsterdamse poli tie heeft maatregelen getroffen tegen de vijf agenten van het bureau Warmoesstraat, die vo rige week werden geschorst wegens wangedrag. Een van de agenten is ontslagen, de vier anderen worden overgeplaatst naar andere bureaus in de hoofdstad. Vorige maand bleek uit een onderzoek dat de vier mannen en een vrouw hadden gedronken onder diensttijd, en zich onbeschoft hadden gedra gen tegenover het publiek. KERKWERVE - De Schouwen- Duivelandse Scaldis Jazz- and Blues Band (SJBB) viert het éénjarig bestaan met een geza menlijk optreden met het oude stijl Jazz Genootschap Ons Ge noegen uit Breda en de Rotter damse band Saxomaniacs, op vrijdagavond 27 november, in dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve, de vaste Scaldis oefenlokatie. Alle jazz-fans zijn van harte welkom op deze vrij toeganke lijke feestelijke avond, die door de Scaldis musici, onder leiding van Harry Smit uit Noordgouwe, wordt georgani seerd onder het motto van 'een openbare repetitie'. Behalve met enkele eigen num mers treden de acht Schouwse orkestleden ook gezamenlijk op met het oude stijl jazz-or- kest Ons Genoegen, dat zich sinds de oprichting in mei 1976, onder leiding van de cornettist Gijs Touw, steeds meer profi leert in de richting van de oude zwarte jazz. Ons Genoegen nam deel aan vele jazz festivals in binnen- en buitenland, en trad diverse ke ren op met bekende gastmusi- ci, waaronder Peter Schilper- oort, Jean Shy, Joep Peters en Oris Burke. Van deze oude stijl formatie verschenen twee lang speelplaten, in 1984: Mens er ger je niet, en in 1987: Jazzeker. Ons Genoegen onderhoudt in tensieve contacten met de New Black Eagle Jazzband in Boston, (USA). De Saxomaniacs, waarvan on der meer Scaldis-leider Harry Smit (tenorsax) deel uitmaakt, levert een aandeel aan de open bare repetitie met enkele num mers uit het bekende bigg band repertoire. De optredens in het dorpshuis te Kerkwerve beginnen om 20.00 uur, (zaal open vanaf 19.30 uur). tijdig worden ingelicht over de nieuwe bestemming van de grond. Monumenten Nadat de commissie eerder in stemde met het instellen van een monumentencommissie, ging de commissie maandag akkoord met de samenstelling ervan. Deze monumentencom missie, die rechtstreeks ver band houdt met de nieuwe ge meentelijke monumentenver ordening zal zich bezig gaan houden met het beoordelen van plannen voor het veranderen van binnen- en buitenzijde van rijksmonumenten. Om praktische redenen advi seerde de commissie om de twee leden van de Vereniging Dorp, Stad en Land die al via de welstandscommissie be kend zijn met Zierikzee in deze monumentencommissie te be noemen. Als secretaris van de ze monumentencommissie zal een medewerker van het bu reau bouw- en milieuzaken gaan fungeren. In tegenstelling tot de welstandscommissie zul len de leden van de monumen tencommissie voor vier jaar worden benoemd met daarbij het recht tot herbenoeming. Dit zal in een reglement wor den vastgelegd. HATTEM - In het Anton Pieck Museum in Hattem is een uniek boek over deze geliefde tekenaar gepresenteerd. An ton Pieck en zijn werkkamer. Een verhaal tussen 1895 en 1987" heet het in een oplage van 1000 exemplaren versche nen werk. ROTTERDAM - Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotter dam krijgt binnenkort een miljoen gulden uitgereikt door acteurs van de televisieserie Medisch Centrum West. Het geld is ingezameld via een supermarktketen. Een woord voerdervan het Sophia zei vrij dag dat het wordt besteed aan de bouw en inrichting van ka mers waar ouders van opgeno men kinderen kunnen verblij ven. |Verwachting t/m zaterdag 14 novembei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 07.53, onder 16.53 Maan op 17.18, onder 09.14 12 nov. Zon op 07.55, onder 16.52 Maan op 18.11, onder 10.18 Laatste Kwartier: 17 nov. (12.39) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Morgen krijgen we te ma ken met onstuimig herfstweer waar bij ook nog eens veel regen gaat val len. Verantwoordelijk hiervoor is een depressie die vandaag nog ver weg op de Oceaan ligt maar met grote snelheid dichterbij komt. Morgen wordt deze depressie dicht in de buurt van ons land verwacht. De koers die het lagedrukgebied gaat volgen is nog wat onzeker, maar ver moedelijk trekt hij langs onze west kust, over de Waddeneilanden ver der in de richting van Denemarken waar hij dan donderdagnacht moet arriveren. Voor het lagedrukgebied uit gaat de zuidelijke wind al toene men tot krachtig en boven zee tot stormachtig. In de middag draait de wind naar het westen en kan dan eni ge tijd stormkracht bereiken, dat is windkracht 9. Het regengebied dat bij deze depressie hoort bereikt in de vroege ochtend al het zuidwesten van het land. Overdag valt er in het hele land geruime tijd regen en wordt het een graad of 11. DEN HAAG - Het Europees centrum voor radio- astronomie wordt in Neder land gevestigd. Dat heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen maandag mee gedeeld. Met de bouw van de instelling kan begin 1993 wor den gestart. Het nieuwe Europese gaat ge gevens van tien Europese en twee Chinese radiotelescopen verwerken en interpreteren. De bouw ervan is onder meer mogelijk geworden door een bijdrage van 12 miljoen van minister Ritzen. Voorts heeft de Europese Gemeenschap toe gezegd het centrum financieel te ondersteunen. De eerste bij drage zal tussen de 2 en 3 mil joen gulden liggen. Ook zullen verscheidene Europese landen samen minimaal 7 miljoen gul den voor het internationale netwerk opbrengen. ZIERIKZEESCH E ESS NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Tijdens de Autobus-Rai 1992 in Maastricht werd de eerste Mercedes 0408 autobus met gewijzigde stuurpositie en pedaalstand overgedragen aan streekvervoersmaatschappij Zuid-West Nederland (ZWN). Met het verkleinen van het stuurwiel, het veranderen van de positie van het stuur en de stand van de pedalen hoopt de Duitse fabrikant tegemoet te komen aan de wensen van de chauffeurs. Op de foto van links naar rechts drs H. C. R. van de Coolwijk (directeur Divisie Be drijfswagens en Bussen Mercedes-Benz Nederland BV), ing. H W. Nijhoff (Hoofd Technische Dienst ZWN). H. H. Bouma (Hoofd Exploitatie ZWN) en C. IV. Appelman (Account Managet Afdeling Bus sen van Mercedes-Benz Nederland BV). Gemeente Zierikzee als „tussenpersoon ZIERIKZEE - Door het voorbereiden van een bestemmingsplanwijziging voor het terrein bij de gymzaal van Delta Sport in de Mulockstraat en door bij de ver koop als „tussenpersoon" te fungeren gaat de gemeente Zierikzee gymnastiek vereniging Delta Sport helpen bij het verwerven van de gymnastiekzaal. Maan dagavond had de commissie ruimtelijke ordening en industrie daar geen be zwaar tegen. it*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3