'Goede zaak dat ook in Zeeland asielzoekers geborgenheid vinden' 1 GRATIS ADVERTENTIE UIHI KRANT VAN SCHOIIWEN-BUIVELANB Actiegroep kinderboerderij belegt ledenvergadering r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede officieel geopend Forse kritiek op wethouder Vermoedelijk polio bij baby 3 ARBEIDSKRACHTEN 0 3 GYMNASTIEKZAAL 7 HOCKEYTEAM Diefstal benzine Auto beschadigd in Renesse Autodief aangehouden Proef met plaiitaardige dieselolie ■=1 dé krant van schouwen-duiveland! j i RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25254 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Na de officiële opening werden de gasten rondgeleid door bewoners. Op de foto v.l.n.r.: Commissaris der Koningin drs. W. T. van Gel der, een bewoner van het asielzoekerscentrum, AZC-directeur P. Weezenberg en burgemeester H. Tees van Westerschouwen. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - „Het gaat hier om een plicht van alle tijd, de opvang van mensen die uit hun vaderland verdreven zijn". Dat zei drs. W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, gisteren, maandag in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van het Asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede. „Het is een bijzonder goede zaak dat ook in Zeeland plaatsen zijn waar asielzoekers geborgenheid kunnen vinden", aldus Van Gelder. vond dat de gemeente Wester schouwen krachtig en duide lijk moest kiezen voor een hu maan beleid ten aanzien van vluchtelingen. Die keuze bracht binnen de gemeente de nodige discussie op gang. „Be grip en onbegrip gingen hand in hand", aldus Tees. Ondertussen werd door ge meente en WVC hard gewerkt aan de totstandkoming van een bestuurlijk convenant. ,,Dat had de nodige voeten in de aar de", aldus Tees. „Er valt ten slotte heel wat te regelen; on derwijs, personeel, financiën". Tfees stelde dat de komst van het asielzoekerscentrum aan vankelijk voor onrust zorgde Het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede is het derde en voorlopig laatste asielzoe kerscentrum in het Zeeuwse. In augustus dit jaar kwamen de eerste asielzoekers in het voor malige congrescentrum wonen. Inmiddels wordt het asielzoe kerscentrum bevolkt door 277 mensen uit verschillende lan den. „En ik zeg met enige trots dat het goed op zijn taak bere kend is", stelde directeur P. Weezenberg in een kort wel komstwoord. Voortvarend Burgemeester H. Tees van Wes terschouwen schetste in zijn toespraak de voorgeschiedenis. „Binnen het college werd in eerste instantie wat gereser veerd gereageerd op de vraag van het ministerie van welzijn volksgezondheid en cultuur (WVC) of wij als gemeente mee wilden werken aan de realise ring van een asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede. Wij wisten niet wat wij op ons dak kregen", aldus Tees. Na ampele overwegingen be sloot het college in zee te gaan met WVC, na eerst de gemeen teraad te hebben ingelicht over de kwestie. „Gelukkig schaar de de raad zich unaniem achter het college", aldus Tees. Ook zij onder een aantal inwoners van Westerschouwen. „Er waren een aantal negatieve klanken, maar die zijn overgegaan in po sitieve geluiden", aldus Tëes. Hij besloot zijn toespraak met de hoop op een goede toekomst voor het asielzoekerscentrum" en haar bewoners uit te spre ken. Waardig Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gel der, stelde in zijn toespraak dat Zeeland haar taak in de vluch telingenopvang op waardige wijze heeft opgepakt. „Ik ben er trots op 'dat zowel de ge meenteraad als de bevolking van Westerschouwen het asiel zoekerscentrum en haar bewo ners accepteert". Van Gelder vervolgde zijn toespraak met de opmerking dat opvang van vluchtelingen niet bepaald iets nieuws is. „De Zeeuwen zelf hebben ook herhaaldelijk een beroep moeten doen op de gast vrijheid van anderen", aldus Van Gelder. Hij doelde daar mee op de evacuatie van veel Zeeuwen tijdens de Tweede We reldoorlog en ten tijde van de Watersnoodramp in 1 j53. „En ook de opvang van vluch telingen in Zeeland is niet van vandaag", aldus Van Gelder. Hij doelde daarmee op het feit dat wie het telefoonboek van Zeeland ter hand neemt veel van oorsprong Franse namen zal tegen komen. „Duizenden van elders vluchtten naar Zee land", aldus Van Gelder. „De Zeeuwen hebben veel voorva deren van over de grens". Van Gelder stak tot slot van zijn toespraak de loftrompet over het functioneren van het asiel zoekerscentrum en de inzet van zowel vrijwilligers als betaal de medewerkers. Met assisten tie van Weezenberg onthulde Van Gelder een schilderij van het asielzoekerscentrum van de hand van de in het asielzoe kerscentrum verblijvende kun stenaar Senad Alic. Als laatste betrad H. van Gel der, directeur van de Inte rimstichting Opvang Asielzoe kers het spreekgestoelte. Hij stelde dat voor hem iedere ope ning van een asielzoekerscen trum een feest is. „Maar ik zie ook een groot aantal proble men. Wat dat betreft is er een merkwaardige paradox tussen de discussie die vaak aan de komst van asielzoekers vooraf gaat en de hartelijkheid waar mee zij vervolgens ontvangen worden". Werk Volgens Van Gelder wordt één probleem vaak over het hoofd gezien. „Asielzoekers die lan gere tijd in een asielzoekers centrum verblijven hebben vaak dezelfde rechten en plich ten als iedere Nederlander. Maar hij zit als het ware te ver kommeren in het asielzoeker scentrum omdat het voor hem heel moeilijk is om aan werk te komen. Het is moeilijk die mensen perspectief te bieden. Van Gelder toonde zich zeer po sitief over de wijze waarop het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede functioneert. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat vriendelijkheid en hartelijkheid in deze heel be langrijk is. „Want als hier de samenleving vijandig tegen over hen zou staan is voor hen hun verblijf hier net zo erg als de vlucht uit het vaderland". Het gebrek aan nederigheid in critici is iets wonderlijks. Helps ZIERIKZEE - De Actiegroep Kinderboerderij De Punt heeft voor zaterdag 21 november een extra le denvergadering belegd. Tijdens deze vergadering die vanaf 15.00 uur in visrestaurant 't Schotse Wa pen aan de Engelse kade in Zierikzee wordt gehou den staat de toekomst van de kinderboerderij De Punt centraal. De actiegroep is van mening dat De Punt zelfstandig moet blijven. De actiegroep is na de laatste, nogal tumultueus verlopen le denvergadering eind juli opge richt met het doel een plan op te stellen voor het voortbe staan van de in financiële moeilijkheden verkerende kin derboerderij. Met het principe akkoord voor een overname door Brugzicht, dat vorige week in een gesprek met beide besturen en wethouder P. de Rijke werd bereikt, wordt vol gens de actiegroep wel erg ge makkelijk voorbij gegaan aan alle inspanningen van de actie groep. In een paar maanden tijd heeft de actiegroep haars inziens alles in het werk ge steld om de financiële proble men op te lossen en het „be schadigde imago" van De Punt te herstellen. rond de jaarwisseling weer veel zal zijn rechtgezet. Sterker nog. Schot garandeert de leden en donateurs van de kinder boerderij dat de financiële te korten begin volgend jaar zijn weggewerkt. Dit op grond van alle ontwikkelingen van de laatste maanden. Zo wordt op dit moment hard gewerkt aan het aanleggen van tegelpaden, waardoor de kinderboerderij ook toegankelijk wordt voor rolstoelers. De tegels voor deze paden zijn tegen vervoerkosten beschikbaar gesteld door de firma Voogd uit Grijpskerkc. Tegelpaden Volgens W. K. Schot van de ac tiegroep staat het vast dat er Kritiek Fikse kritiek heeft de actie groep op dc dubbelfunctie van wethouder P. de Rijke. Die is naast wethouder jeugd en jon gerenwerk op persoonlijke ti tel adviseur van de kinder boerderij. Vorige week fun geerde De Rijke in het gesprek met de besturen van Brugzicht en De Punt als bemiddelaar. Die dubbelfunctie heeft vol gens de adviesgroep de zaak in het verleden ook al negatief beïnvloed. De actiegroep rept in dit verband over „flagrante leugens, waardoor in feite groen licht werd gegeven voor het wanbeleid dat tot de huidi ge problemen heeft geleid". Ledenvergadering Volgens de actiegroep heeft de wethouder nu de weg van de minste weerstand gekozen door aan te dringen op de over name van de kinderboerderij door Brugzicht. De actiegroep spreek zelfs over het „laconiek verpatsen van de kinderboer derij". Daar in deze ook de le den gehoord moeten worden, heeft de actiegroep voor zater dag 21 november een ledenver gadering belegd. Deze vergade ring wordt gehouden in vis restaurant 't Schotse Wapen. Bestuur vervangen? Tijdens deze vergadering wordt dc leden gevraagd of de ze van mening zijn dat het hui dige bestuur vervangen moet worden door een bestuur dat volgens de actiegroep meer op komt voor de belangen van de boerderij. Ook wordt stil gestaan bij de toekomst van de kinderboerderij. De actiegroep blijkt voorstander te zijn een zelfstandige kinderboerderij. Dat betekent niet dat er niet langer contacten met het aan grenzende Brugzicht kunnen zijn. De actiegroep vindt dat de bewoners van Brugzicht wel degelijk betrokken kunnen worden bij het reilen en zeilen van de kinderboerderij. Dit is echter ook zonder overname mogelijk. Oneigenlijk Wethouder De Rijke is het met de beschuldigingen van de ac tiegroep bepaald oneens. Ster ker nog, de wethouder die op persoonlijke titel enkele jaren als adviseur van de kinder boerderij is opgetreden vindt dat de actiegroep oneigenlijke kritiek spuit. „Ze weten niet waarover ze praten" geeft de wethouder in een telefonische reactie toe. Als adviseur van de kinderboerderij, een functie die De Rijke op persoonlijke ti tel vervult, heeft hij de afgelo pen twee jaar meermalen ge waarschuwd voor de gang van zaken op de kinderboerderij. „Van een dubbelrol is nooit sprake geweest. Pas vorige week donderdag heb ik me voor het eerst als wethouder jeugd- en jongerenwerk met de zaak bemoeid". Dat de actie groep nu via dc krant een be schuldigende vinger in de rich ting van de wethouder steekt, kan De Rijke niet waarderen. „Ik had die kritiek liever in een persoonlijk gesprek ge hoord dan deze uit de krant te moeten vernemen" vindt hij. Illegaal Ook hij heeft wel wat aan te merken op de handelwijze van de actiegroep. Nu de vergun ning verlopen is, is de kinder boerderij op dit moment in fei te illegaal. Volgens De Rijke is al twee jaar geleden voorge steld om via een bestem mingsplanwijziging de bouw sels legaal te maken. Van de kant van De Punt is van die mogelijkheid echter geen ge bruik gemaakt. LUNTEREN - In Lunteren is ccn vermoedelijk geval van po lio geconstateerd bij een acht maanden oude baby. Het kind is in ccn ziekenhuis in Wagc- ningen opgenomen. Om princi piële redenen was zij niet ge vaccineerd tegen polio, aldus dc GG en GD Wcst-Veluwe- Vallci. Hiermee komt het aantal poli opatiënten in de regio van deze GG en GD op drie. De GG en GD zal contactonderzoek doen en mensen uit de omgeving van de patiënt actief benaderen om zich alsnog te laten vaccineren. Het totale aantal aangemelde gevallen van (vermoedelijke) polio komt hiermee op 28. Kans op storm HET WEER Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemp. ±11 graden. Zuidelijke wind, toenemend tot krachtig 6, aan de kust tot hard of stormachtig 7 8. In de middag aan de kust mogelijk enige tijd storm, windkracht 9. De behoefte aan arbeidskrachten in de Zeeuwse land en tuinbouw neemt toe. De gemeente helpt Delta Sport bij het verwerven van een gymnastiekzaal. 17E EEUWSE COMPONISTEN Op initiatief van Ars Musica wordt een concert gehou den van muziek van 17e eeuwse componisten. De HSD-dames speelden gelijk tegen het dameshoc keyteam uit Gilze-Rijen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Mevrouw Van D. uit Zierikzee deed bij de poli tie aangifte van diefstal van benzine uit haar personenauto- De benzine werd gestolen tus sen 7 en 9 november terwijl de auto stond geparkeerd op het parkeeïterrein aan de Gast huisboomgaard. De omvang van de schade is niet bekend. RENESSE - De heer Van H. uit de gemeente Westerschouwen werd de dupe van vandalen die zijn auto beschadigden. De vernieling vond maandag 9 november plaats om ongeveer 11.00 uur terwijl de auto even stond geparkeerd op de Hoge- zoom in Renesse. Onbekenden brachten met een scherp voor werp krassen aan op het ach terscherm en het portier van de auto. De schade bedraagt onge veer duizend gulden. BERGEN - Het Nederlands Studenten Orkest gaat weer op toernee. Het begint op 17 ja nuari in de Petruskerk in Ber gen met de 41ste tocht door het land. De opbengst is zoals ge bruikelijk voor de gehandicap te mede-studenten. BURGH-HAAMSTEDE Maandag 9 november werd de heer H. uit Den Haag aange houden, dit in verband met diefstal van een personenauto die in de afgelopen zomer werd gepleegd in Haamstede. Tijdens het verhoor bekende de Hagenaar ook een auto te heb ben gestolen in Leiden. Hij wordt vandaag (dinsdag) voor geleid aan de officier van justi tie'. ROTTERDAM - Drie bussen en een metrolocomotief van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET rijden de komende maanden op plant aardige dieselolie die uit kool zaad wordt geproduceerd. Het gaat volgens de RET om de eer ste proef met deze brandstof in het Nederlandse stadsvervoer. Onderzoek en vergelijkbare proeven in landen als Zwitser land, Italië en Oostenrijk heb ben volgens het Rotterdamse openbaar-vervoerbedrijf aan getoond dat Diesel-Bi, zoals de brandstof in produktvorm heet, veel minder milieube lastende stoffen uitstoot dan „gewone" fossiele diesel. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierjkzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, Ik wil een, kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— O jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~1 adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1