„Er gaat gewoon niets boven groente uit je eigen tuin" Ben van den Akker vermaakt Zierikzees kindervolkje Initiatief gezamenlijke kerken en CJV Samen Verder slaat aan Vijfde woning asielzoekers Kennis makings bijeenkomst nieuwe inwoners van Zierikzee Moestuin van H. Pannekoek de beste van allemaal in Zierikzee Verdubbelen subsidie aan het Buró Slachtofferhulp Kamperen bij Kerkwerve moet beperkt blijven! MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 NR 25253 5 Welke letter is dit? Zo begon de Mechelaar Ben van den Akker zijn variétéprogramma in Brogum. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE „Ik ben blij dat jullie gekomen zijn, anders zou je er niet bij zijn". Een niet te be twisten waarheid waarmee de Mechelaar Ben van den Akker zaterdagmiddag het Zierikzeese kinder volkje in Brogum toesprak. Dat welkom was het be gin van een twee uur durend programma, georgani seerd door de gezamenlijke kerken en het CJV Sa men Verder. Eenmaal per jaar iets leuks or ganiseren voor kerkelijke én niet-kerkelijke jongeren rhet het doel hen met elkaar in con tact te brengen en hen op „luchtige" wijzen te laten zien wat geloven nu eigenlijk in houdt. Met dat doel voor ogen willen de gezamenlijke kerken in Zierikzee samen het CJV Sa men Verder eens per jaar een activiteit organiseren. Nadat de jeugd werkgroep, waarin de roomskatholieken, hervorm den (rechtzinnigen en vrijzin nigen), gereformeerden, chris telijk gereformeerden, Leger des Heils en Pinkstergemeente vertegenwoordigd zijn, eerder poppenspeler Aad Peter naar Zierikzee haalde, had deze nu een beroep gedaan op de Me chelaar Ben van den Akker. Een man die al meer dan tien jaar lang kindertoneel met een boodschap brengt. Nippertje Daarvoor waren heel wat Zie rikzeese kinderen zaterdag al vroeg naar Brogum gekomen om toch maar vooral zo dicht mogelijk bij het podium te kunnen zitten, want wie klein is moet er vroeg bij zijn om iets te kunnen zien. Zo tegen kwart voor twee zat Brogum dan ook al bijna bomvol met een zeer le vendig publiek. Dat publiek moest wel het nodige geduld hebben van de man om wie het allemaal draaide, Ben van den Akker arriveerde op het nip pertje, maar gelukkig nog net op tijd om het inmiddels roeri ge publiek weer in het gareel te krijgen. Raadselspelletje Dat lukte Van den Akker vrij eenvoudig met een raadselspel letje waarbij de aanwezigen de betekenis van bepaalde afbeel dingen mochten raden. Dat bleek nog een hele klus, want om in een rechte lijn met in het midden een bubbel een dikke meneer die op rug zwemt te herkennen daar moet je b'ijna een bolleboos voor zijn. Dat raadsel, waarmee Van den Akker alle aandacht trok was het begin van een gevarieerd programma met zang, spelle tjes, goochelen, buikspreken en het vertellen van een bijbels verhaal. Want die bijbelse boodschap liep als een rode draad door dit kindervariété heen en wel op zo'n uitgekien de manier dat het het program ma niet ging domineren. De zaal genoot dan ook met volle teugen van Van den Akker en zijn grappen en grollen, waar aan ook zijn Sjoefke een be- j hoorlijke bijdrage leverde. En i dat moet voor de werkgroep j een mooie opsteker zijn voor het organiseren van meer van j dergelijke ontmoetings- evene- j menten, waarvoor zelfs al het idee is geopperd om voor de j oudere jeugd in het voorjaar J van '93 een survival tocht te or- i ganiseren. i VOORHOUT - Door nog onbe- i kende oorzaak is zondag in de j gemeente Voorhout een groot- i handel in bloembollen in j vlammen opgegaan. ZIERIKZEE - In Zierikzee wordt deze maand een vijfde woning ingericht voor de op vang van asielzoekers in het kader van de ROA-regeling. Het betreft hier een woning in de Kapellestraat. In het kader van de ROA-rege ling vraagt het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de gemeenten om asiel- j zoekers op te nemen. Daarbij wordt uitgegaan van twee pro- j mille van het aantal inwoners. Voor Zierikzee komt dat neer op twintig asielzoekers. Nadat een paar jaar geleden een eer ste woning voor asielzoekers in de Haringvlietstraat werd in gericht, zijn in de afgelopen ja ren ook woningen voor asiel zoekers vrijgemaakt in Wevers- hoek, de Mulockstraat en de Varremarkt. Dit.bestand wordt nu uitgebreid met een woning in de Kapellestraat. Deze wo ning is bestemd voor een Sy- risch echtpaar met drie kinde ren. Voor de opvang van de asielzoekers in Zierikzee zor gen de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening Noord- Zeeland, dat hiervoor een spe ciaal hulpverleningsteam heeft en de Intergemeentelijke So ciale Dienst, i ZIERIKZEE - Maandag 23 no vember biedt het gemeentebe stuur van Zierikzee nieuwe in woners de mogelijkheid om kennis te maken met de ge meentebestuurders en de ge meentesecretaris. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Zo'n kennismakingsbijeen komst, die de gemeente eens in de zoveel tijd organiseert, is bedoeld voor hen die zich de af gelopen twaalf maanden (okto ber '91-oktober '92) in Zierik zee hebben gevestigd. De bij eenkomst van maandag 23 no vember begint met een kopje koffie, waarna burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs een welkomstwoordje zal spreken en de wethouders iets over hun portefeuilles zullen vertellen. Ook is er de mogelijkheid om hen vragen te stellen. Na onge veer een uurtje komt Zierikzee in beeld in de diaserie Zierik zee stad vol geheimen. Daarna kan men wat in de verschillen de vertrekken van het stadhuis en het stadhuismuseum rond snuffelen. DIESSEN - Een nog onbekende man is zondagmorgen vroeg na een achtervolging door de rijkspolitie met z'n auto in het Wilhelminakanaal terechtge komen en verdronken. Een tweede man wist zwemmend de overkant te bereiken en te ontsnappen. Beide mannen re den in een gestolen auto, voor zien van valse kentekenplaten. Dat heeft de rijkspolitie van Hilvarenbeek bekendge maakt. EDAM - De bescherming van het IJsselmeer is nog altijd on volledig, te versnipperd over teveel plannen en over teveel verschillende overheden. Dat zei voorzitter N. Papineau Salm van de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer zater dag tijdens de jaarvergadering in Edam. De vereniging viert er het 20-jarig bestaan. De ac tiegroep werd destijds ook in Edam opgericht. ZIERIKZEE - Iedere eerste vrijdag van november wordt de pacht geïnd voor de tuinen van de Stich ting Nutstuingrondverhuur. Ook dit jaar was daar geen uitzondering op. Afgelopen vrijdagavond kon men de pacht voor een ander jaar van verse, eigen ge teelde groenten voldoen. Tijdens deze gelegenheid werden ook de prijzen uitgereikt voor de zogenaam de 'beste tuin'; een prijs die elk jaar door het be stuur van de stichting wordt uitgereikt. Dit jaar ging de eerste prijs naar H. Pannekoek uit Zierikzee. Naast hem kregen nog zes anderen een prijs. Alle prijzen werden uitgereikt door voorzitter Van der Zande. „De stichting heeft in totaal zo'n zeventig percelen die wor den gebruikt voor het groeien van groenten en fruit. Momen teel zijn er ongeveer 65 ver huurd. We kunnen er dus nog een stuk of vijf verhuren. Som mige mensen hebben met zijn tweeën één perceel omdat het grote stlikken zijn", vertelt de voorzitter van de stichting des gevraagd. „Persoonlijk vind ik ze aan de grote kant, maar ze met zijn tweeën te huren kan een oplossing zijn". Jonge mensen De voorzitter betreurt het dat er nog zoveel percelen onver- huurd lqij liggen. „In de eerste plaats omdat ze daardoor ver wilderen en de stichting ze dus bij moet houden; spuiten tegen onkruid enzo. Normaal moet de huurder dat uiteraard bij houden door wieden en derge lijke. Dat is veel beter voor het milieu dan spuiten. Daarnaast vind ik het jammer omdat het betekent dat er minder mensen interesse hebben in een eigen tuin", verklaart voorzitter Van der Zande, met enige spijt in zijn stem. „Jonge mensen van tegenwoordig verbouwen lie ver niet meer hun eigen groen ten. Die hebben daar het ge duld niet meer voor, maar ko pen het liever kant en klaar ge sneden in de winkel. Jonge mensen stellen andere eisen. Alles moet snel gaan, het vlees moet snel gaar zijn en de groen te zo makkelijk mogelijk". Toch bedoelt Van der Zande de ze woorden niet wrang. „Wel nee, de mentaliteit van de men sen verandert gewoon. Ik ben er niet boos om, maar ik vind het wel jammer. Je ziet weinig jongeren meer onder huurders. De meesten zijn al gepensio neerd; je ziet er geen meer van rond de vijftig". De voorzitter De man met de mooiste volkstuinH. Pannekoek (rechts). (Foto: Joop van Houdt). vertelt verder dat bijna alle huurders erg hun best doen om hun tuin er zo goed mogelijk uit te laten zien en er zo veel mogelijk groenten vanaf te krijgen. „Jammer genoeg zijn niet alle huurders zo en daar moeten we dan als stichting weer achteraan. Maar over het algemeen zijn de huurders erg met hun tuin begaan". Tuinenverkiezing Om ervoor te zorgen dat de pachters van de volkstuinen hun tuin mooi houden en daar bij ook nog iets er mee kunnen winnen is de stichting jaren ge leden begonnen met het hou den van eén zogenaamde 'tui nenverkiezing'. Het bestuur van de stichting bezoekt enke le keren per jaar het volkstui nencomplex en bekijkt dan hoe de tuinen erbij liggen. Aan het einde van het pacht jaar, de eer ste vrijdag van november, wordt dan bekend gemaakt wie is uitgeroepen tot winnaar. Afgelopen vrijdag was het weer zover. In totaal kregen ze ven volkstuinhouders een prijs. De eerste prijs ging dit jaar naar H. Pannekoek uit Zierik zee; hij is pachter van perceel 14. Het is niet voor het eerst dat meneer Pannekoek een prijs wint met zijn volkstuin. „Twee jaar terug ben ik tweede ge worden. Vorig jaar heb ik niets gewonnen. En nu dus de eerste prijs. Waarom nu ineens de eer ste? Ik weet het niet, hoor. Ik heb het precies zo gedaan als andere jaren", vertelt de Zie rikzeese volkstuinhouder la chend. „Natuurlijk is zo'n prijs wel een opstekertje en een ex tra motivatie". Lovende woorden Niet alleen de prijs zal een opstekertje geweest zijn voor meneer Pannekoek ook de lo vende woorden van voorzitter Van der Zande tijdens de uit reiking zullen hem vast goed gedaan hebben. „De heer Pan nekoek kweekt van alles in zijn tuin en in 2ijn kasje. Tij dens onze tochten langs de tui nen mochten we zelfs proeven van zijn druiven. Ze waren om van te watertanden", aldus de voorzitter. Meneer Pannekoek is zelf ook wel trots op zijn druiven. „Ze waren inderdaad weer goed dit jaar", reageert hij op het compliment van de voorzitter H. Pannekoek kweekt van alles gedurende het grootste deel van het jaar. „Ik begin zo rond februari met het planten van zaadjes en der gelijke in de kas, daarna wordt alles geplant in de tuin en dan eten we tot november groenten uit eigen tuin" Naast de kas heeft meneer Pan nekoek ook nog een 'tunnel' in zijn volkstuin. „Hierin kweek ik komkommers en tomaten. Druiven en veel groenten Druiven heb ik in de kas en in de tuin zo veel groenten als maar gaat. Mijn vrouw en ik kunnen het niet allemaal al leen op dus geven we ook nog al eens weg aan onze drie kin deren, aan de buurman of aan een nicht. Ik vind het veel te zonde om de groente weg te gooien". Voordat er echter zo veel groenten in de tuin groei en moet meneer Pannekoek er wel heel wat tijd in steken. „Ik ben er elke voormiddag, maan dag tot en met vrijdag, 's Mid dags ben ik nooit in de tuin; ten eerste vind mijn vrouw dat niet goed en ten tweede houd ik dat niet vol". De ochtend uren zijn echter voldoende om het nodige in de tuin te kunnen doen zodat er weer voldoende verse groenten zijn om van te genieten. „Want", zo zegt H. Pannekoek, „Er is niets beter dan groente uit je eigen tuin. 's Morgens vers gesneden en 's middags of 's avonds vers op ta fel". Overige winnaars Naast de eerste prijs van 35 gulden die werd gewonnen door H. Pannekoek gingen de overige zes prijs naar: 2) W. Snijders van perceel 20. Hij won 25 gulden. 3) N. van Herp van perceel 17; hij won 20 gul den. 4) H. G. Vermeule van per ceel 66a; hij won 15 gulden. 5) J. Berrevoets van perceel 41; hij won 10 gulden. 6) H. Gilden van perceel 31; hij won 10 gul den en 7) P. Beekmans van per ceel 6; hij won 10 gulden. Voor informatie over het huren van een volkstuin kan men terecht bij de secretaris van de stich ting; F. K. Vos zijn telefoon nummer is 01110 - 16844. B en w Westerschouwen: WESTERSCHOUWEN - Maak van die 12,5 cent per inwoner maar een kwartje. Daarmee kan het Buro Slachtofferhulp het werk op verantwoorde wijze blijven doen. Dat verzoek legt het college van b en w Westerschouwen aan de raadsleden voor. Die zullen hierover maandag 16 november tijdens de maande lijkse raadsvergadering een besluit nemen. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het gemeente huis in Haamstede. De 12,5 cent subsidie die Wes- terschouwen aan het Buro Slachtofferhulpp geeft is door de toename van het aantal hulpvragen en de daardoor noodzakelijke uitbreiding van het aantal vrijwilligers niet meer voldoende. Met een kwartje subsidie kan het bu reau beter uit de voeten. B en w willen dat kwartje ook be schikbaar stellen met daaraan gekoppeld de voorwaarde dat het Buro Slachtofferhulp voor de komende jaren een reëele begroting zal opstellen, zodat niet elke keer een aanpassing van het subsidiebedrag nodig Milieuplan In de raadsvergadering van maandag komen ook de kosten van het gemeentelijk milieube leidsplan aan de orde. In eerste instantie was het de bedoeling om dit plan zelf op te stellen. Door de stijgende werkdruk blijkt dat echter niet haalbaar te zijn. Daarom stelt het colle ge voor om het milieu adviesbureau Ecoplan uit Arn hem in te schakelen. Dit bu reau heeft de nodige ervaring met het opstellen van dergelij ke plannen voor de gemeenten. Inmiddels heeft Ecoplan vrij blijvend een projectvoorstel met offerte opgesteld. Uit dit voorstel blijkt volgens b en w dat het bureau precies heeft aangevoeld op welke manier de gemeente Westerschouwen het milieubeleidsplan wil invul len. Als dit plan door Ecoplan moet worden uitgewerkt tot een ge meentelijk milieubeleidsplan gaat dit de gemeente zo'n 94.000 gulden (inclusief BTW) kosten. De meerderheid bin nen de commissies financiën en openbare werken heeft zich inmiddels hiervoor uitgespro ken. Inrichting Op grond van de ruimtelijke analyse voor de kern van Haamstede is een plan voor de inrichting van de hoek Ring/Weststraat opgesteld. Dit plan gaat uit van de plaatsing van een eenvoudige beuze en een kunstwerk, geschonken door aannemersbedrijf Geluk bv. Voor het plaatsen van dit kunstwerk en de beuze en de afwerking van de westelijke gevelwand worden de kosten geraamd op zo'n 46.000,-. B en w willen voorts de grond prijzen in Burgh op het zelfde niveau handhaven. Behoudens dan de bijdrage die nodig is voor het aanbrengen van bo- venwijkse voorzieningen. Een en ander houdt in dat voor grond die nodig is voor de bouw van eenvoudige eenge zinswoningen een bedrag van 60,11 m2 (exclusief BTW) wordt gevraagd. Voor de bouw van half vrijstaande woningen in de vrije sector geldt een grondprijs van 121,53 per m2 (exclusief BTW), terwijl voor de bouw van vrijstaande wo ningen in de vrije sector een bedrag van 135,44 per m2 geldt. Standpunt b en w Middenschouwen: MIDDENSCHOUWEN - De kampeermogrelijkheden bij Kerkwerve zijn op dit moment voldoende. Aan het verzoek van L. J. den Boer uit Kerkwerve om zijn camping tot 35 kampeereenheden uit te mogen breiden wil het college van Middenschouwen dan ook geen gehoor geven. Het kamperen bij Kerkwer ve komt donderdag 19 november ter sprake in de ge meenteraadsvergadering die om 19.30 in het ge meentehuis in Scharendijke begint. Wat op het gebied van kampe ren nu wel en niet is toegestaan bij Kerkwerve heeft het college op verzoek van de gemeente-- raad nader uitgewerkt. Voor de raadsleden bleek de Recrea tiestructuurschets op dat punt niet klip en klaar te zijn. Vol gens die schets, die medio '89 is vastgesteld wordt er een onder scheid gemaakt in drie zones (Damaanzet Brouwersdam met de kuststrook Ellemeet/Scha rendijke; landelijk gebied en kustlandschap Oosterschelde). Kerkwerve valt voor het groot ste gedeelte in de zone lande lijk gebied en kan daardoor worden gerekend tot meer be sloten randgebied. VNG een model-bewijs heeft ontworpen, dan moet de ge meenteraad akkorrd gaan met de standaard-verordening. Omwille van de uniformiteit kan die standaard-verordening niet naar believen worden aan gepast aan de plaatselijke om standigheden. Die uniformi teit kan bijdragen, schrijven b en w tot het maatschappelijk accepteren van zo'n kaart waarvoor de burger 30.50 moet gaan betalen. Advertentie Dit betekent dat wat de ver- blijfsrecreatie betreft alleen kleinschalig kamperen en kamperen bij de boer mogelijk zijn. Het struikelblok tot nu toe was de precieze betekenis van het begrip kleinschalig. Daardoor moest elke aanvraag hiervoor aan de raad moest worden voorgelegd. Na een nadere bestudering van het begrip kleinschalig kampe ren is het college van mening dat het kamperen bij Kerkwer ve beperkt moet blijven tot de huidige mogelijkheden. Dat betekent in concreto dat kam peren bij de boer ook in de toe komst mogelijk moet blijven. Daarnaast moet ook kleinscha lig kamperen op camping De Hoogte mogelijk blijven en is het wellicht in de toekomst mo gelijk om ook bij B. Post klein schalig kamperen toe te staan. Dit op grond van eerdere geda ne toezeggingen. Mocht dorps- uitbreiding in de toekomst dit onmogelijk maken dan wordt hiervoor geen ander alterna tief gezocht. Het verzoek van L. J. den Boer aan de gemeente om zijn camping uit te mogen breiden tot 35 kampeereenhe den wil het college op grond van de constatering dat er mo menteel voldoende kampeer- mogelijkheden zijn afwijzen. De veelbesproken identiteits kaart komt donderdagavond ook ter sprake. Willen inwo ners van Middenschouwen in de toekomst gebruik kunnen maken van een gemeentelijke identiteitskaart, waarvoor de Is dit voor u nog een wensdroom? Met een matras aangepast aan uw bedbodem én lichaams bouw, kan die droom verwezenlijkt worden. Kom voor een persoonlijk avies naar Deurloo. uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5