Gezelligheid troef in dorpshuis Dreischor 'Milieu-educatie moet vaste plaats krijgen in onderwijs' HET HUIS MET GOUDEN MUREN 1 Dit weekeinde diverse inbraken uit auto's Konsulentschap Natuur- en milieu-educatie: 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DREISCHOR - In het dorsphuis van Dreischor ontmoetten senioren uit Brouwershaven elkaar za terdagmiddag, tijdens een gezellige middag, georganiseerd door de bejaardensoos van Dreischor. Nadat soosvoorzitter J. A. Dorst iedereen welkom had geheten ging het doek op voor de Comedian- ten. De Bruse tonelisten vermaakten de senioren met het spel Opa ziet spoken. Deze klucht in drie bedrijven viel, omdat er zo goed werd gespeeld, bijzonder in de smaak. Dat gold ook voor het Bruse Visserskoor dat in de pauze optrad. Onder leiding van dirigent Jaap Knuist zong het koor een aan tal mooie liederen uit de oude doos. Natuurlijk ontbrak ook de verloting, nodig voor het dekken van de kosten, niet op het programma. Het resultaat ervan stemde de organisatie tot tevredenheid. Aan het einde van deze gezellige seniorenmiddag had voorzitter Dorst dan ook alle reden om ieder een die aan deze middag had meegewerkt te bedanken terwijl hij voor de tonelisten een mooie bos bloemen had. Dorst wees de aanwezigen terloops op de mogelijkheid 0171 lid van de soos te worden, want nieuwe leden zijn nog altijd welkom. Wie lid is van de soos kan elke woensdagmiddag naar het dorsphuis komen voor de wekelijkse bijeenkomst. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Natuur- en milieu-educatie moet vol gens het Konsulentschap Natuur- en milieu-educatie een vaste plaats krijgen in het onderwijs. „De prak tijk nu leert dat natuur en milieu vaak injosse pro jecten wordt aangeboden.^ Leerlingen en leerkrach ten zien vaak door de bomen het hós niét meér'Val- dus het Konsulentschap in een persbericht. Om daar verandering in te brengen wordt onder auspiciën van het Konsulentschap in Zeeland een groot aantal activiteiten ondernomen. Dit in het kader van het landelijk project Natuur- en Milieu-educatie en on derwijs. steed aan het voortgezet onderr wijs. Voor beide sectoren wer den in 1992 projectvoorstellen ingediend met een looptijd van drie jaar. In 1989 werd in de Tweede Ka mer een motie aangenomen die tot doel had om natuur- en milieu-educatie in het onder wijs een structurele plaats te geven. De uitvoering van deze motie heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Bij de operatie waren zeven ministeries be trokken en samenwerking tus sen ministeries vergt blijkbaar nogal wat tijd. Begin dit jaar kwam er echter schot in de zaak. Er werden sectormana gers aangesteld die tot taak kregen de uitvoering van het onderwijs-NME project ter hand te nemen. Basisonderwijs In het werk van het NME- netwerk in Zeeland neemt het basisonderwijs de voornaam ste plaats in. De laatste jaren wordt ook meer aandacht be- Voor beide projecten werd con tact gezocnt met de onderwijs verzorgingsstructuur. Voor het basisonderwijs was dat het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) en voor het voortgezet onderwijs met de Hogeschool Rotterdam en om streken. Inmiddels is het acti viteitenplan van de sectorma nagers voor het jaar 1992 be kend gemaakt. Voor zowel het basis- als het voortgezet onder wijs worden zogenaamde Pilot-projecten uitgevoerd in Zeeland. Voor wat betreft het basison derwijs gaat het daarbij om de organisatie van een bijscho- lingsweek voor leerkrachten, het ontwikkelen van een checklist/milieulij st op school en het ontwikkelen van een mi lieuroute. In het kader van het pilotproj eet "voor het voortge-. zet onderwijs wordt onderzoek gedaan naar de stand van za- ken in de scholen en wordt hun behoefte aan hulp bij de struc turele invoering van natuur- en milieu-educatie gepeild. Netwerk Alles bij elkaar is met de pro jecten een bedrag van ruim 220.000,- gemoeid. Deze ont wikkelingen hebben volgens het Konsulentschap conse quenties voor het natuur- en milieu-educatief netwerk. „Verwacht mag worden dat de vraag van de scholen naar con crete hulp en ondersteuning groter wordt, dat die vraag dui delijker en meer toegespitst zal worden en dat er meer con tinuïteit zal worden gevraagd", aldus het Konsulentschap. De projecten zijn erop gericht om natuur- en milieu-educatie in het onderwijs ingevoerd te krijgen om van daaruit de re- - gionale Milieu Educatieve Cen tra in staat te stellen om de daaruit voortvloeiende taken te kunnen behartigen. „Dat proces moet, gelet op de loop tijd van de projecten begin 1995 worden afgerond. Op dat mo ment zullen we het weer op ei gen kracht moeten doen", al dus het Konsulentschap. SCHARENDIJKE/RENESSE/SEROOSKERKE - Op drie plaatsen in de regio zijn de afgelopen dagen auto's opengebroken. De schade hiervan loopt uit een van zo'n negenhonderd tot tweeduizend gulden. De auto van S. uit Krefeld, die geparkeerd stond op de Brou- wersdam bij Scharendijke werd vrijdag tussen 14.00 en 15.00 uur opengebroken. Uit de auto werd een tas met waarde papieren en kleding ont vreemd. De schade hiervan be draagt zo'n 1700,-. Kleding gestolen Zijn landgenoot R. zal er spijt van hebben dat hij zijn auto aan de Rampweg heeft gepar keerd. Tijdens zijn afwezigheid werd zijn auto opengebroken waarna de dieven met tassen met kleding aan de haal gin gen. Dit moet vrijdag tussen 14.00 en 16.00 uur zijn gebeurd. Zaterdagmiddag werd S. uit Westerschouwen in Renesse op winkeldiefstal betrapt. Hij had uit een winkel een paar schoenen van zo'n vierhonderd gulden meegenomen zonder deze te betalen. Diezelfde za terdag werd tussen 12.30 en 15.00 uur de auto van A. uit Etten-Leur opengebroken. De ze stond geparkeerd op een parkeerplaats bij de Schelp- hoek. De gedupeerde miste bij terugkeer een aantal hengels ter waarde van negenhonderd gulden. ZIERIKZEE Oliebollenactie Gymnastiekvereniging Delta Sport bakt ze vrijdag 13 en za terdag 14 november behoorlijk bruin. Die dagen gaan leden van deze vereniging huis aan huis met zakken oliebollen. Deze bollen kunnen ook wor den besteld via ,de telefoon nummers 01110- 14458 en 01110- 13797 (alleen zaterdag). Vrij dagavond vanaf 19.00 uur kun nen de bollen ook worden afge haald op het adres Mu- lockstraat 68. BURGH-HAAMSTEDE Forumdiscussie De VVD in Westerschouwen houdt donderdag 12 november zijn ledenvergadering met aan sluitend daarop een forumdis cussie over de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Dui- veland. De vergadering die in de Schutse in Burgh-Haamste- de wordt gehouden begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 20.15 uur. Behalve een aantal mededelingen kunnen leden ook voorstellen indienen voor de Algemene Jaarlijkse Verga dering in 1993. Na een korte pauze begint om 20.30 uur de forumdiscussie waarin wet houder ir C. W. Veerhoek, dr H. J. van Zuijlen, VVD-raadslid en F. C. G. E. Greijn, oud- gemeentesecretaris van de ge meente Oldenzaal hun zegje zullen doen over een gemeente lijke herindeling. Na een pauze kunnen de aanwezigen de spre kers vragen voorleggen. GOES Europaconferentie Onlangs werd in de plaats Sar- var in Hongarije de derde Eu ropaconferentie gehouden van de Internationale Organisatie voor Volkskunst (IOV). Voor Nederland werd deze conferen tie bijgewoond door mevrouw M. Gubbels en de heer G. van Damme uit Goes. Op speciaal verzoek van de conferentie commissie presenteerden de Zeeuwen zich in authentieke klederdracht. Uit alle landen van Europa waren vertegen woordigers aanwezig. Het the ma van de conferentie was: De Europese volksgroepen en hun Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 14 Ze heeft even de tijd om de ronde te doen. Hasse heeft nooit de moeite ge nomen haar de inrichting en indeling van het huis te beschrijven. Ze loopt door een doolhof van gangen, waarop de kamers sommige bijna zalen uitkomen. Zeker tien logeerkamers telt ze, prachtige kamers, maar in lan ge tijd niet gelucht en met vochtige bedden. Straks zal ze de ramen open zetten en ze zal Hasse vragen of ze een werkster kan nemen, een potige vrouw liefst, met wie ze het grote huis kan schoonmaken. In de eetkamer met zijn zware donkere meubelen moet gewre ven worden en voor alles zal ze er bloe men neerzetten, veel bloemen, en ze zal vragen of er geen vrolijker overgordij nen mogen hangen. De tranen schieten haar in de ogen, misschien tranen van spijt om wat ze begonnen is, maar bovenal tranen van medelijden, medelijden met Hasse, die de moed mist zijn lot te dragen en met de mogelijkheden die hij nog heeft van zijn leven te maken wat er van te ma ken is. Dat kan hier toch wel anders worden meent ze, het moet toch mogelijk zijn door het pantser dat haar man draagt heen te breken? Ze moet dat doen, dat voelt ze als haar plicht. Ze probeert te bidden, ze heeft immers zelf nu zoveel steun nodig, maar, ze kan de juiste woorden niet vinden, haar gebed lijkt haar zo pover, zo nietszeggend Ze gaat terug naar de ontbijtkeuken. Het water in de grote zakketel kookt lustig, ze is nèt op tijd. Verbeten begint ze aan haar tak, ze werkt vlug maar grondig en een half uur later kijkt ze voldaan rond. Straks hier in de vensterbank ook een bloeme tje en op de witgeschuurde keukenta fel een vrolijk kleedje. Ze haalt de schouders op. Waar haalt ze dat van daan? Op de linnenkamer heeft ze een paar kasten geopend. Ze heeft even met haar ogen staan knipperen, daarna de fijnheid van het linnen, de kostbaar heid van het damast bewonderd. Ze heeft over het ingeweven wapen van de Van Artendaels met de zinspreuk 'Uitermate waecksaem' gestreken. Uitermate waakzaam Dat is Hasse, waakzaam, wantrouwend, doodsbang om zijn innerlijk te tonen, in zichzelf levend en om zichzelf lijdend. Vrolijke eenvoudige kleedjes heeft ze niet ge vonden en ze kan toch moeilijk een van de persjes, die riekend naar de kamer opgetast laten'in een antieke deken kist, op een keukentafel leggen. Ze zal maar een kleedje kopen; ze heeft van vader genoeg geld meegekregen. Hasse heeft met haar een financiële re geling getroffen. Ze heeft haar eigen bankrekening en giro gekregen. Hij heeft geen limiet gesteld, blijkbaar er van overtuigd dat ze geen kromme sprongen zal maken. De vraag 'huis houdgeld' bleef feitelijk onbesproken; de leveranciers sturen hun maandreke ning. Hasse maakt het geld over of laat Dries betalen. Ze wil ook hierover met Hasse praten. Als hij haar dan niet als vrouw wil, als échte vrouw, moet hij haar toch gunnen huishoudster te zijn. Met die rol zal ze genoegen nemen, het is niet anders Ze heeft de handelsgeest van vader geërfd en van moeder heeft ze geleerd dat niet alle leveranciers correct zijn, vooral niet wanneer ze op rekening le veren. Ze voelt zich tegenover Hasse niet verantwoord wanneer ze alles maar langs zich heen laat gaan, ze wil toch wót doen, en het minste is wel dat ze let op de inkopen en ervoor zorgt dat Hasse niet meer betaalt dan nodig is. Ze wil kunnen beschikken over de huishoudportemonnee, zo en niet an ders Verdraaid nog aan toe, Jericho is ook niet bij de eerste bazuinstoot gevallen; daar waren zeven voor nodig en zij heeft nog nauwelijks een zuchtje gege ven (wordt vervolgd) cultureel erfgoed. Op natio naal niveau was deze bijeen komst interessant omdat er veel wordt gedaan aan inter culturele vorming op velerlei terreinen. Men probeert steeds meer de Nederlander in con tact te brengen met de cultuur van minderheden. Vandaar dat de aspecten van de invloed van zigeunermuziek en de histori sche ontwikkeling van de volksmuziek in zijn geheel op boeiende wijze werden uiteen gezet. De Zeeuwse vertegen woordiging heeft duidelijk la ten blijken dat Nederland meer te bieden heeft dan alleen maar tulpen en klompen. Mo menteel verblijven enkele volkskunstbeoefenaars uit het Walcherse in Szeged, Honga rije waar een internationaal Volkskunst Festival wordt ge houden. MIDDELBURG En de leerling kiest Het Zeeuws Ontwikkelirigsbu- ro voor Vrouwenemancipatie ZOE presenteert donderdag 26 november een boekje over de keuzebegeleiding in het onder wijs. Dit gebeurt tussen 16.00 en 17.00 uur in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. Voor dit boekje dat de titel En die leerling kiest interviewde ZOE verschillende mensen in Zee land die beroepshalve te ma ken hebben met de begeleiding van jongeren op het moment dat zij binnen het onderwijs een keuze moeten maken. Ge let op de noodzaak dat zowel meisjes als jongens voor zich zelf en hun omgeving kunnen zorgen is die onderwijskeuze van het grootste belang. Met de presentatie van het boekje wil ZOE keuzebegeleiders stimule ren zelf eens stil te staan bij de vraag wat hun toekomstvisie betekent voor de aanpak van de keuzebegeleiding. De bij eenkomst donderdag wordt om 16.00 uur door Corry Verburg- Abrahamse van ZOE geopend, waarna Anja van Vlerken, emancipatiewerkster een korte inleiding zal houden. Rond 16.40 uur wordt het eerste exemplaar van de bundel over handigd aan Sjaak de Reu, van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en Jo Neve van de Stichting Keuzebegelei ding Onderwijs- Arbeid (SKOA). Ook de geïnterview den krijgen een bundel aange boden. VLISSINGEN Een tweede boek van Quite, Willem Ruys Duizenden exemplaren van het boek Barsten in de fles van Piet Quite hebben inmiddels hun weg gevonden naar de Zeeuwse lezer, maar ook het landelijk publiek. Een tweede boek van Quite, Willem Ruys; verhalen van de 214, het vlag- geschip van de Lloyd, loopt eerstdaags van stapel. Op vrij dag 13 november om 11.00 uur wordt het eerste exemplaar van Willem Ruys overhandigd aan de burgemeester van Vlis- singen, drs J. C. Th. van der Doef. De bijeenkomst vindt plaats in het Vlissingse stad huis en wordt bijgewoond door uiteraard de schrijver zelf en een aantal genodigden die be trokken waren bij de totstand koming van het boek. Willem Ruys gaat in eerste instantie over de bouw van het passa giersschip met dezelfde naam. Daarnaast belicht Quite een aantal factoren die hebben ge leid tot de bouw. Zo komen aan de orde de overgang van zeil vaart naar stoomvaart, de gro te oceaanstomers, vlootverge- lijkingen van verschillende re derijen, de concurrerende rol van de burgerluchtvaart en ui teraard het Vlissingen van vlak voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Dinsdag 10 november NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Land in zicht, toe ristische zoektocht naar ons verleden. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur De hoogste versnel ling, automagazine. 19.29 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie. Afl. 7. 21.19 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 21.59 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.32 uur Rondom Tien, thema tisch praatprogramma. 23.15 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.42 uur Hoe groeit geld? In formatief magazine over spa ren en beleggen. 00.08 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Samson, Belgisch kinderprogramma. 16.50 uur Zorro, jeugdserie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto magazine. 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie. 19.20 uur Veronica film&video, filmmagazine. 19^50 uur De Staatsloterij show, spelshow. 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedy. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur De resultaten van 35 jaar ruimtevaart, voorlich tingsprogramma. 23.30 uur Frans voor bedrijf en beroep, les 6. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uür Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaai, afl. 2. 10.30 uur Alcohol, afl 2. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 8. 11.30 uur Nederlandse Antil len en Aruba, afl. 2. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur Hollands tuig, repor tage over het jongerenhuis Hoederloo. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Uit het leven gegre pen, documentaireserie. 21.20 uur Suite 215, serie. 21.50 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sportjournaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag 21.19 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 11.10 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.35 uur Geldwijzer, afleve ring van een reeks informatie ve programma's over geld en geldzaken. 11.50 uur RTL radio en text 12.55 uur Je eigen huis, doe- het-zelf programma. 13.25 uur Lief en leed, afleve ring van dit praatprogramma waarin geprobeerd wordt de relatieproblemen van paren op te lossen. 14.20 uur Carol company, co medyserie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 23.00 uur Favourite son, Deel een van deze Amerikaanse mi niserie in zes delen. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.10 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.40 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.25 uur The man with the x- ray eyes, Amerikaanse film. 04.45 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur Fred Astaire-cyclus: Top hat, Amerikaanse muzika le filmkomedie. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 314. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. Aansl. regeringsmededeling 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.40 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.05 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.35 uur Vandaag en Sport 23.00 uur Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-omroep. 00.00 uur Sport extra: Tennis, samenvatting van het ECC- toernooi in het sportpaleis van Antwerpen. 00.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Decors, 4-delig inte rieurmagazine. 20.30 uur Kijk uit? Ver- keerstips. 20.35 uur Shisha Pangma, 2- delige documentaire over de Belgische Tibet-expeditie Shis ha Pangma '91. Deel 2. 21.30 uur Journaal en sport. Aansl. Baraka-trekking. 22.05 uur Hoofdverdachte, deel 2. 23.40 uur Dear America, Ame rikaanse vredesfilm. Advertentie Een diner voor twee... Of een bruiloft voor tweehonderd? De Trouwe Herder Burgh Haamstede. lel. 01115 73!» 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4