Adviesgroep Woonbelangen wacht nog steeds op gemeente-subsidie Firma Wandel viert honderdste jaardag in versierd dorpshuis Asielzoekers exposeren in De Schutse zierikzeesche nieuwsbodeü „Sluiting verzorgingshuizen is heilloze weg „Wens dat Wandelklok ook in de toekomst blijft tikken MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 NR 25253 in Brouwershaven en Nieuwer- kerk, het plan voor een com plex seniorenwoningen in de Manhuisstraat; het zijn allerlei planhen waarbij de advies groep betrokken is geweest. Verwijt Veel van dat werk gebeurt aéh- ter de schermen. ,,We zijn im mers geen actiegroep maar een groep die adviezen geeft" geeft Van Wezel aan. Die rol achter de schermen wordt niet altijd naar waarde geschat, zoals on langs duidelijk bleek tijdens de vergadering van de Zierik- zeese ANBO. Daar kreeg Van Wezel het verwijt dat de ad viesgroep te weinig initiatief had ontplooid bij het plan Manhuisstraat. Een niet te recht verwijt, blijkt uit de woorden vap Van Wezel. Mede door toedoen van de ad viezen van de adviesgroep is het eerste bouwplan afgewezen en ook het tweede bouwplan is na enkele opmerkingen van de adviesgroep aangepast. Die opmerkingen hadden be trekking op zaken als de grote hoeveelheid heipalen onder het servicegebouw en de zwevende balkons. Met het oog op de kos ten - de huurprijzen moeten voor ouderen betaalbaar blij ven - vond de adviesgroep dat geen goede oplossing. Wat dat betreft kan Van Wezel niet an ders concluderen dat de advies groep wel degelijk een behoor lijke inbreng heeft gehad. Bij het geven van die adviezen speelt steeds de verhouding prijs-kwaliteit een rol en dat is weieens een moeilijk dilemma omdat het streven naar zo laag mogelijke kosten niet ten koste mag gaan van het wooncom fort. Het project in de Man huisstraat is niet het enige pro ject waarbij de adviesgroep in spraak heeft gehad, ook bij het woonzorgproject in Nieuwer- kerk, waarvoor de eerste bouwwerkzaamheden zijn be gonnen is de stem van de ad viesgroep gehoord. Heilloos In de toekomst wordt dat alle maal wellicht wat moeilijker. De inhoud van de nota Oude renbeleid '93- '96 geeft immers te denken. Zes verzorgingshui zen in Zeeland zullen hun deu ren sluiten, terwijl daarvoor niet naar goede alternatieven zijn gezocht. Van Wezel die naast voorzitter van de advies-, groep ook gewestelijk voorzit ter van de" ANBO is vindt de voorgenomen sluiting van de verzorgingshuizen dan ook „een heilloze weg". Behoefte In plaats van eerst die verzor gingstehuizen af te breken en dan te gaan kijken wat men met die ouderen aanmoet zou den er eerst woonzorgprojecten voor ouderen moeten komen. Verzorgings- en verpleeghuizen voorzien in een behoefte en die zullen ook in de toekomst no dig blijven. Vuist maken Daarom is het volgens de vroe gere beleidsadviseur woonza- ken van de gemeente Rotter dam, belangrijk dat ook de verzorgingshuizen op Schou- wen-Duiveland zich tegen deze plannen van de provincie te weer stellen. Schouwen- Duiveland komt er in deze be zuinigingsoperatie -zo be schouwt Van Wezel de inhoud van de ouderennota - welis waar goed van af, maar in een volgende ronde kunnen ook hier klappen vallen. Van Wezel heeft op dat punt weinig op met de provincie; „Die moet zich schamen want opnieuw leggen ouderen het ei, terwijl zij geen machtsmiddelen heb ben om zich tegen overheids besluiten te keren". Dat doet het POSO, het provinciaal overkoepelend orgaan van de drie ouderenbonden wel. Die overweegt momenteel om een AROB-procedure tegen de pro vincie te beginnen. Wellicht ook dat deze zich zal beroepen op de wet Huurbescherming. Gemeenten Niet alleen de provincie en het rijk zijn verkeerd bezig, ook op de handelwijze van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland heeft Van Wezel kritiek. Gezien de kosten van de leden van de adviesgroep is in februari dit jaar bij de gemeenten Duive land, Brouwershaven en Zie- rikzee subsidie aangevraagd, omdat voor deze gemeenten bouwplannen voor senioren huisvesting zijn of worden uit gevoerd. Tbt nu toe verkeert de advies groep echter in het ongewisse over de beoordeling van het verzoek. Alleen heeft Van We zel via een zijns inziens hoop gevend telefoontje te horen ge kregen dat het verzoek binnen het portefeuillehoudersoverleg zal worden besproken. De bestedingen voor 1993 liggen inmiddels al voor het grootste gedeelte vast, zodat Van Wezel niet verwacht volgend jaar subsidie te krijgen. Dat is een bittere pil ómdat bekend is dat de' gemeenten via het rijk geld voor dergelijke inspraak- activiteiten van woonconsu menten krijgen. Van Wezel heeft dan ook geen goed woord over voor de handelwijze van de gemeenten, temeer omdat het geld er gewoon is. „Ik er vaar het als een miskenning van het werk dat we doen". Verwachting t/m vrijdag 13 november| WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 8 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 7 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 07.51, onder 16.55 Maan op 16.38, onder 08.04 Volle Maan: 10 nov. (10.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht pas seert een koufront ons land met re gen. Hierachter klaart het op, maar in de loop van de dag neemt de kans op een bui weer toe. Vannacht wordt het niet kouder dan 7 graden en morgenmiddag is het ongeveer 11 graden. De zuidwestenwind is matig, aan de kust en op het IJssel- meer krachtig, maar vannacht eerst nog hard. Op de Atlantische Oceaan ontwikkelt zich morgen een stormdepressie. Deze trekt woens dag over de Britse Eilanden ten noorden van de Waddeneilanden naar het noordoosten en komt don derdagmiddag boven het zuiden van Zweden aan. Bij ons trekt de zuidwestenwind woensdag langs de kust mogelijk aan tot storm. Ook achter het laag blijft het op donder dag nog flink waaien. De dagen hierna neemt de wind af, maar het weer blijft wisselvallig en de mid- dagtemperatuur wordt niet hoger dan een graad of 9. DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft een gespecialiseerd ad viesbureau opdracht gegeven de giftigheid van de 2.352 ton lood in het wrak van het vrachtschip Nordfrakt te on derzoeken. Dat heeft woord voerder J. Huisman zaterdag meegedeeld. Het schip verging twee weken geleden op 50 kilo meter uit de kust van Egmond aan Zee. DEN HAAG - In de bioscoop Metropole aan de Carnegielaan in Den Haag is zondagavond een overval gepleegd. In de pauze van de avondfilm kwa men twee mannen met nylon kousen over het hoofd het kan toortje van de beheerder bin nen en dwongen hem met een vuurwapen de kluis te openen. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS wel vaststellen dat het Duive- landse gemeentebestuur blij is dat binnen de gemeente een on derneming als de firma Wandel is gevestigd, een firma die een aantal opdrachten van de ge meente naar volle tevreden heid heeft uitgevoerd. Kwaliteitszorg In een situatie waarin volgens burgemeester Bergshoeff wei nig Nederlandse ondernemin gen zich realiseren hoe belang rijk een integrale kwaliteits zorg, levert de firma Wandel kwaliteit. Ook de gemeente houdt zich via het participeren in de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Noord-Zee land bezig met kwaliteitsver betering, door ernaar te stre ven het ondernemersklimaat op Schouwen-Duiveland te ver beteren. Maar ook op eigen grondgebied doet de gemeente Duiveland via het inrichten van bedrijfsterreinen moeite om bedrijven goede vesti gingsmogelijkheden aan te kunnen bieden Historische nevelen Het voor de familie Wandel magische jaar 1892 bleef voor de Duivèlandse burgemeester in historische nevelen gehuld. Tijdgebrek - de speech was op het laatste moment geschreven - had het hem onmogelijk ge maakt om historisch speur werk te verrichten. Zijn blik in het verleden ging dan ook niet verder tot 1942, het jaar voor dat W. Wandel bij zijn vader in dienst trad. Redelijke prijs Voor de honderdjarige had Bergshóeff nog twee adviezen: „Blijf kwaliteit tegen een rede lijke prijs leveren en zorg voor goed gemotiveerde werkne mers". Een derde advies was voor Wandel sr. Hoewel deze of ficieel volgend jaar een punt zet achter zijn werkzaamheden als aannemer/transporteur nam hij nu, bij de viering van het honderdjarig bestaan van zijn bedrijf al afscheid. Twee feestjes, zo kort achter elkaar vond hij wat overdreven. Voor Bergshoeff, die blijkbaar een duik in het spreukenboek had gedaan, zijn feestjes echter es sentieel, want oreerde hij „een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleister plaats". Gouden plak Namens de afdeling Zuid van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers ging voorzitter J. A. G. Hermans kort in op de rol die de firma Wandel tot nu toe binnen deze belangenver eniging heeft gespeeld. Het Nieuwerkerkse bedrijf is al 33 jaar lid en heeft zich in die ja ren een meelevend lid getoond. De vijftig jaar dat Wandel sr het bedrijf heeft geleid was voor Hermans aanleiding om de Nieuwerkerker een gouden plak te geven en ook Wandel jr mocht van Hermans niet met lege handen het podium af. Als laatste beklom Wandel sr het spreekgestoelte. Behalve een kort overzicht van wat er in die honderd jaar is veranderd maakte hij de vele aanwezigen - de zaal van het dorpshuis zat vol - er fijntjes op attent dat nieuwe opdrachten bij de fir ma Wandel nog altijd welkom zijn. Contuïteit van het werk is 'belangrijk, omdat meerdere gezinnen er hun boterham mee verdienen en daar het bedrijf op zijn beurt niet zonder goed gemotiveerde werknemers kan bedankte Wandel sr hen nog eens apart. BURGH-HAAMSTEDE - Vori ge week vrijdag stond in de Zierikzeesche Nieuwsbode een interview met vier kunste naars uit het asielzoekerscen trum Burgh-Haamstcdc die een expositie houden in het dorpshuis De Schutse. In dit artikel is een foutje geslopen. Bij het foto-onderschrift en in het artikel werd de naam Esad Ernjic vermeld. Hiervoor, moet gelezen worden Senad Alic. Laatstgenoemde is degene die in ieder geval niet meer terug wil naar Joegoslavië. Esad Er njic zou te zijner tijd wel graag terug willen. St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. In Nieuwerkerk is een begin gemaakt met de bouw van een servicecomplex voor ouderen. Bij de totstandkoming van het bouwplan heeft de Adviesgroep zijn zegje kunnen doen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - „Het geld ervoor is er via een speciale rijksregeling, maar tot nu toe is de reactie van de gemeenten beperkt gebleven tot een telefoontje dat ons subsidieverzoek intergemeentelijk (via het portefeuillehoudersoverleg) zou worden besproken. Dat betekent dat we ook in 1993 nog geen subsidie zullen krijgen". Voorzitter J. van Wezel van de Adviesgroep Woonbelangen Senioren op Schouwen-Duiveland is duidelijk teleurgesteld in de houding van de gemeen ten. „Ik vind het onfatsoenlijk van hen om niet te reageren". Van Wezel is niet de man die ga rant staat voor pittige, keihar de uitspraken. Veel liever kiest hij voor tact. In het geval van het zijns inziens traag reageren van de gemeenten laat hij er echter geen gras over groeien: het geld voor subsidie aan de adviesgroep is er via de Rijks regeling Subsidie voor Woon consumenten bij inspraak in bouwprojecten, waarom dan zo lang wachten met het behande len van de subsidie-aanvraag van de adviesgroep. Deze Adviesgroep Woonbelan gen Senioren is anderhalf jaar geleden opgericht, als uitvloei sel van de eerder gehouden cur sus Over Wonen voor Ouderen Gesproken. Om met het geleer de aan de slag te gaan werd de adviesgroep in het leven geroe pen. Deze adviesgroep, waarin de ouderenbonden (ANBO, PCOB), vakbeweging (FNV, CNV), VAC (Vrouwen Advies Commissie) Humanitas.en de Stichting Welzijn Ouderen zijn vertegenwoordigd, zou zich moeten bezighouden met het geven van adviezen aan zowel ouderen als woningbouwver enigingen en gemeenten op het gebied van ouderenhuis vesting. Vroeg stadium Om die functie naar behoren te kunnen vervullen werden ge meenten en woningbouwcorpo raties, Beter Wonen en de Christelijke Woningbouwver eniging in Bruinisse gevraagd om de Adviesgroep Woonbelan gen Senioren al in een vroeg stadium te betrekken bij bouwplannen, zodat deze nog kunnen worden aangepast, in dien dat nodig mocht blijken. De reacties op dit verzoek, wa ren volgens Van Wezel hoopvol. Beter Wonen en.de Christelijke Woningbouwvereniging willig den het verzoek in en Beter Wo nen stelde zelfs gratis verga derruimte beschikbaar voor de groep. Ook de gemeenten en dan met name Duiveland ble ken niet afwijzend jegens het verzoek van de adviesgroep te staan. Soms moest deze daar voor wel aandringen, zoals in het geval van Zierikzee, Wes- terschouwen en' Bruinisse. Van Brouwershaven - en Midden- schouwen moet de reactie op dat verzoék nog^ altijd binnen komen. Door de medewerking van de woningbouwverenigingen in de regio en van sommige ge meenten heeft de adviesgroep in de anderhalf jaar dat ze be staat geen duimen hoeven draaien. Het woonzorgproject op Schouwen-Duiveland. Des alniettemin moesten vader en zoon 'Wandel vrijdagmiddag toch enkele geschenken uit pakken. Vertrouwen Het feit dat Willem Wandel en zijn nazaten taaie doorzetters zijn is niet de enige reden waarom hun bedrijf al honderd jaar „aan de weg timmert". Daarvoor is meer nodig, zoals Wandel jr het aangaf. Van meet af aan hebben begrippen als kwaliteit, service en kennis een stempel gedrukt op de be drijfsvoering. Maar ook het wederzijdse vertrouwen van opdrachtgever en uitvoerder en de inzet van de werknemers hebben hierbij meegespeeld. Is de bedrijfsfilosofie van de firma Wandel is in een eeuw tijd weinig veranderd. De ma nier van werken nu is niet meer te vergelijken met de be ginjaren, toen Wandel en zijn maat vanuit Bruinisse en Nieu werkerk naar het- werk in Haamstede liepen. Spa en kruiwagen hebben allang plaats moeten maken voor mo derne machines, maar ook het werkveld van de firma heeft zich uitgebreid. Begonnen als aannemersbedrijf heeft de fir ma Wandel zich de laatste jaren ook toegelegd op het verzorgen van transporten en het verhu ren van containers maar ook het verwerken van bouwafval behoort tot haar taken. Die groei is niet alleen het werk van de familie Wandel. Op drachtgevers, onderaannemers maar vooral ook de werkne mers hebben volgens A. W. Wandel hun bijdrage aan die expansie geleverd. Hoewel burgemeester A. Bergshoeff ruiterlijk toegaf op het gebied van de weg-, grond en waterbouw weinig kennis van zaken te hebben kon hij NIEUWERKERK - Voor wie niet helemaal op de hoogte was leek het gezien alle groen/witte vlaggen wel wat op een CDA-bijeenkomst. Het groen/wit waarmee het dorpshuis van Nieuwerkerk vrijdagmiddag was opgefleurd was echter be doeld voor een zeer krasse honderdjarige: de firma Wandel. Die vierde zo op ge paste wijze het feit dat Willem Wandel in 1892 de basis voor dit familiebedrijf in Nieuwerkerk legde, maar ook werd vrijdagmiddag afscheid genomen van W. Wandel die na vijftig jaar het bedrijf overlaat aan zijn zoon A. W. Wandel. De Wandels zijn mensen met een lange adem. Dat bleek vrij dagmiddag maar eens te meer. W. Wandel, die in 1943 als vijf tienjarige jongen in het bedrijf van zijn vader aan de slag ging is met zijn lange staat van dienst - vijftig jaar - geen uit zondering in de famile. De grondlegger van het bedrijf, Willem Wandel hield het zo'n vijfenveertig jaar vol, terwijl zijn zoon A. W. Wandel onge veer zestig jaar ondernemer was. Dat laatste is des te op merkelijker omdat hij multi ple sclerose had. Dankzij zijn enorme wilskracht en de goede verzorging van zijn echtgenote kon hij het ondanks zijn ziekte zo lang volhouden. Deze ach tergrondinformatie van W. Wandel, die zich geleidelijk aan uit de zaak gaat terugtrek ken, leverde vrijdagmiddag het antwoord op de vraag waarom de firma voor het hon derdjarig bestaan geen ca deaus wilde maar giften voor de Multiple Sclerose Stichting Van harte geluk gewenst! Dat kregen W. Wandel (rechts op de voorgrond) en zijn zoon A. W. Wandel (midden) vrijdagmiddag heel wat keertjes te horen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3