Kabinet houdt niet vast aan bevriezing van lonen Kabinet bereikt akkoord over 2,75 miljard bezuinigingen in 1993 PvdA tevreden over bezuinigingspakket waterstanden Aanslagambtenaren tegen volledige automatisering Ghanese gemeenschap herdenkt slachtoffers van Bijlmerramp agenda Toename van zeepiraterij 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De PvdA heeft zondag inet instem ming gereageerd op het pakket extra bezuinigings maatregelen waarover het kabinet het zaterdag eens is geworden. Coalititiepartner CDA zal zijn menig pas kenbaar maken in het debat dat hierover don derdag in de Tweede Kamer wordt gevoerd. Financieel specialist A. Mel- kert van de PvdA noemt de voorstellen van het kabinet „daadkrachtig en evenwichtig en een goede aanzet voor een succesvol overleg met de socia le partners". Voorbehoud Melkert maakt wel een voorbe houd over de mate waarin in vesteringsuitgaven voor bij voorbeeld woning- en wegen bouw onder druk kunnen ko men te staan. De departemen ten van VROM en Verkeer en Waterstaat moeten fors inleve ren van het kabinet, maar het is nog niet duidelijk op welke posten ze zullen bezuinigen. De ministers mogen dat zelf invul len. Melkert hoopt dat de in vesteringen zoveel mogelijk buiten schot blijven, omdat an ders de werkgelegenheid in de knel komt. Het PvdA- Kamerlid vindt het verstandig dat het kabinet „voorzichtig" is met blijvende bezuinigin gen. Dat is volgens hem gun stig voor de „investeringsge- voelige uitgaven". Blijvende maatregelen maken maar voor ruim de helft deel uit van het pakket. De rest wordt ingevuld met tijdelijke bezuinigingen. Dat het kabinet een bezuini ging van 600 tot 700 miljoen heeft doorgeschoven naar het voorjaar is volgens Melkert „geen probleem". „Die marge is ruimschoots binnen wat nor maal bij de voorjaarsnota moet worden opgelost". Melkert denkt dat, nu het kabinet „or de op zaken" heeft gesteld, de sociale partners ook bereid zul len zijn hun bijdrage te leveren via een loonpauze. Hij wijst er op dat die in het belang is van iedereen. Melkert verwacht niet dat het tot een wettelijke loonmaatregel hoeft te komen. Zorgvuldig- De woordvoerder van CDA- fractieleider Brinkman deelt mee dat de christen democraten de voorstellen van het kabinet „zorgvuldig zullen bestuderen en in de fractie be spreken". Inhoudelijk wil hij verder niets kwijt. De afgelo pen weken heeft Brinkman het kabinet herhaaldelijk opgeroe pen tot krachtige bezuinigings maatregelen. In Den Haag wordt er rekening mee gehou den dat het CDA de voorstellen van het kabinet niet ver genoeg vindt gaan. DEN HAAG - De lonen hoeven volgend jaar niet he lemaal gelijk te blijven. Het kabinet zet in zijn on derhandelingen met werkgevers en werknemers maandag weliswaar in op een bevriezing van de lo nen i,n de eerste helft van 1993, maar zal daar niet keihard aan vasthouden. Automatisch verwerken bete kent dat de aanslagambtenaar (die dan behandelfunctionaris gaat heten) geen aangifte meer „regelt", maar de aangifte in toetst. Het systeem geeft aan als een telling verkeerd is toe gepast, of wanneer een kosten post ten onrechte in mindering is gebracht. „Op de inventiviteit, de intuï tie en ervaring van de aansla gambtenaar wordt vanaf dat moment geen prijs meer ge steld. Logisch, want je kunt na uren beeldschermstaren niet verwachten dat iemand zich af vraagt of er misschien wel min der rente is aangegeven ten op- DEN HAAG - De Nederlandse zeevaartorganisaties hebben de noodklok geluid over de dramatische toename van pi raterij op de wereldzeeën. „Dit dreigt het jaar te worden van een kaping per dag," zei woordvoerder A. Mudde van de Rotterdamse rivierpolitie zondagavond in KRO's Brand punt. Samen met andere maritieme organisaties heeft de Rotter damse rivierpolitie dit week einde het initiatief genomen om gevallen van zeepiraterij centraal te registreren. Er wordt gestreefd naar een mel dingsplicht voor zeevarenden. „Zodat we een beeld krijgen van alle criminele activiteiten waarmee bemanningen wor den geconfronteerd," aldus Mudde. De afgelopen jaren is het aantal gevallen van zeerool ieder jaar verdubbeld. In 1991 werden 150 gevallen van pirate- Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 november 03.10 169 09.05 -121 15.25 163 21.20 -135 ROOMPOT BUITEN 10 november 01.40 178 07.45 -122 13.50 174 20.05 -137 BRUINISSE 10 november 03.20 178 09.10 -132 15.25 170 21.25 -145 WEMELDINGE 10 november 03.15 176 09.05 -127 15.25 170 •21.25 - 141 „We hebben liever een akkoord j dat wat afwijkt van de idealen van het kabinet, dan iets dat van bovenaf wordt opgelegd. Met afdwingen maak je vaak veel kapot", aldus vice- j premier Kok. Kok z^i dit zater- dagavond na afloop van een ka- I binetsberaad waarin de minis- ters het eens werden over een j pakket aanvullende bezuini- gingen voor volgend jaar. i Lastendruk Die extra ombuigingen zijn no dig omdat door de stagnerende wereldeconomie en de valuta crisis het tekort van de over heid dreigt op te lopen en de lastendruk toeneemt. Om de economie en de werkgelegheid te stimuleren zouden de lonen tijdelijk bevroren moeten wor den, vindt het kabinet. Dat kan met behoud van koopkracht voor vrijwel iedereen. In totaal willen de ministers volgend jaar voor 2,75 miljard ombui gen. Voor 1,5 miljard gaat het om blijvende maatregelen. Daarnaast moeten de departe menten binnen enkele weken WAGENINGEN - De aanslagambtenaren bij de be lastingdienst verzetten zich tegen de volledig auto matische verwerking van de aangiftebiljetten inkomsten- en vermogensbelasting. Wij zijn voor snelheid, maar niet ten koste van alles, aldus voor zitter Van Amsterdam van hun vakorganisatie VCAC maandag op de ledenvergadering in Wagenin- gen. Hij vreest dat opbrengst en het voorkomen van fraude eronder zullen lijden. zichte van vorig jaar, of dat er een gedeelte van het vermogen opeens is verdwenen," aldus de VCAC-v'oorzitter. Het enige dat volgens hem nog wordt ver wacht is „snelheid". „Maar niet ten koste van alles. Con trole dient een wezenlijk on derdeel te blijven van de be lastingdienst en kan niet wij ken voor een politieke doelstel ling, om een zo breed mogelijk draagvlak voor de belasting dienst te scheppen." Van Amsterdam vroeg zich af wat zo'n breed draagvlak waard is, als opbrengst en het voorkomen van'onjuiste aan giften er onder lijden. rij geregistreerd, maar ver moedelijk is dat nog maar het topje van de ijsberg, aldus re derij Lloyds in Londen. Vooral in de wateren van Zuidoost- Azië, West-Afrika en rond Latijns-Amerika worden sche pen met grote regelmaat over vallen door gewapende bendes. Dit jaar gebeurde dat met naar schatting tien Nederlandse schepen. De kapingen gaan veelal gepaard met grof geweld waarbij doden en gewonden vallen. Een sprekend voor beeld vormde in 1990 de kaping van het Nederlandse schip de „Marta" dat in de buurt van Cambodja met ongekende bru taliteit werd gekaapt. Beman ningsleden werden mishan deld, het schip werd met be hulp van hijskranen van de la ding ontdaan en de Nederland se kapitein werd op een onbe woonde kuststreek achtergela ten. voor 600 miljoen aan tijdelijke bezuinigingen vinden. Tot die tijd mogen, ze geen nieuwe uit gaven doen. In het voorjaar wil het kabinet een besluit nemen over de 600 tot 700 miljoen die dan nog rest. Dat bedrag moet gevonden worden door het ver werven van extra inkomsten, zonder dat de lastendruk om hoog gaat. Uit een brief die zondag aan de Tweede Kamer is gestuurd, blijkt dat de mini steries van Onderwijs, Defen sie, VROM en Verkeer en Wa terstaat het meeste moeten in leveren. In totaal raken deze departementen volgend jaar respectievelijk 340, 420, 400 en 160 miljoen kwijt. Ook de provincies en gemeen ten moeten het volgend jaar met minder geld doen. Bij het invullen van de bezuinigingen zullen uitgaven voor criminali teitsbestrijding en de aanleg van nieuwe verbindingen gro tendeels buiten schot blijven. De ministers zullen zoveel mo gelijk proberen te besnoeien door een grotere soberheid te betrachten en door subsidiere gelingen kritisch te bekijken. De tijdelijke bevriezing van de lonen zal ook gelden voor de salarissen van de ambtenaren. Het kabinet wil yprder terug komen op een eerder gemaakte afspraak over een loonsverho ging van 3 procent voor verple gend en verzorgend personeel. De minima moeten eveneens pas op de plaats maken. Daar naast dient minister Ritzen (onderwijs) het bedrag van 240 miljoen dat hij eerder kreeg om de lerarensalarissen te ver beteren, voorlopig op zak te houden. Desondanks krijgt bij na iedereen er volgend jaar netto nog een beetje bij. Uit de brief aan de Kamer blijkt dat de sociale minima er in januari nog 20 gulden per maand op vooruitgaan en de modale werknemers 40 gulden. Alleen modale ambtenaren lijden een licht koopkrachtverlies. Deze ontwikkeling is mogelijk door een eerder afgesproken be lastingverlaging en doordat de prijzen minder stijgen dan eer der voorzien. Bovendien zal een aantal eerdere afgekondig de belastingen wegens kritiek van de Kamer worden uitge steld. Het gaat onder meer om een heffing op grondwater en afval en om het bestrijden van het misbruik van grijze kente kens voor auto's via een fiscale maatregel. In het voorjaar wil het kabinet de situatie opnieuw bekijken aan de hand van nieuwe bere keningen van het Centraal Planbureau. Daarbij zal voor uit worden gekeken naar 1994. In dat jaar dreigt een tekort van zes miljard. Trekken eco nomie en werkgelegeheid aan dan kan de bevriezing van de lonen in het voorjaar van tafel. Maar bij een tegenvallende ontwikkeling zou die ook na juli moeten worden voortgezet, aldus minister De Vries van so ciale zaken. Kok en De Vries maakten zaterdag duidelijk dat het kabinet niet aanstuurt op het afwingen van een loonstop via een wettelijke maatregel. Volgens De Vries zou dat „buitengewoon onver standig" zijn. Niettemin sluit het kabinet een loonmaatregel „als sluitstuk" van de onder handelingen niet helemaal uit, aldus Kok. Om de vakbewe ging over de streep te trekken moeten ook de wao- maatregelen van het kabinet in de besprekingen met de sociale partners worden betrokken, al dus Kok. De bonden zijn fel te gen de voorgenomen bevrie zing van lopende wao- uitkeringen. De wao wordt weliswaar niet genoemd in de. brief aan de Kamer, maar vol gens Kok zou bij „een verstan dige aanpak de wao onderdeel van het pakket moeten zijn". Hij voegde er echter aan toe dat eerst het parlement aan zet is. Dat spreekt binnen enkele weken over de wao-voorstellen. DEN HAAG - Het kabinet heeft zaterdag overeen stemming bereikt over een extra pakket bezuinigin gen voor 1993 van 2,75 miljard gulden. Verder zet hét kabinet alles op alles om met werkgevers en vakbon den tot de afspraak te komen dat de lonen volgend jaar in elk geval tot 1 juli niet zullen stijgen. Nie mand gaat er in zijn koopkracht op achteruit door dat een al eerder aangekondigde lastenverlichting ieders inkomen op peil houdt. Vice-premier Kok heeft dit na afloop van het kabinetsberaad meege deeld. De bezuinigingen zijn nodig omdat door de tegenvallende internationale economie het overheidstekort dreigt op te lo pen en de collectieve lasten druk (som van belastingen en premies) te hoog wordt. Met de bevriezing van lonen hoopt het kabinet de werkgelegenheid te stimuleren. Maatregelen Het bezuinigingspakket be staat voor 1,5 miljard uit blij vende maatregelen. Alle mini steries moeten daaraan hun steentje bijdragen. Verder moeten de departementen bin nen enkele weken voor 600 mil joen aan tijdelijke bezuinigin gen invullen. Tbt die tijd mo gen ze geen nieuwe uitgaven doen. In het voorjaar wil de mi nisterraad een besluit nemen over de 600 tot 700 miljoen die dan nog rest. Dat bedrag moet gevonden worden door het ver werven van extra inkomsten, zonder dat de lastendruk om hoog gaat. Minister De Vries van sociale zaken heeft laten weten dat het kabinet er niet op uit is om via een wettelijke maatregel de lonen te bevrie zen. „Een loonmaatregèl zou buitengewoon onverstandig zijn". Hij hoopt het met werk gevers en werknemers eens te worden over de noodzaak van een loonstop. Vandaag, maan dag, spreekt het kabinet met de sociale partners. Volgens de Vries hoeven dan nog niet noodzakelijkerwijs knopen te worden doorgehakt. De Vries wil blijven praten tot de partij en het eens zijn. Speculeren Minister De Vries wilde zater dag niet. speculeren over de vraag wat het kabinet gaat doen als het overleg met de vakbonden en de werkgevers uiteindelijk niéts oplevert. Kok denkt dat die situatie zich niet zal voordoen, omdat het kabinet kan garanderen dat niemand in Nederland hoeft in te leveren. De Vries maakte wel duidelijk dat als de econo mische situatie in het voorjaar nog steeds slecht is, de lonen voor geheel 1993 op de nullijn moeten blijven. Bij de bezuini gingen blijven de eerder afge sproken nieuwe uitgaven voor de bestrijding van criminali teit en fraude met uitkeringen. uitbreiding van het aantal cel len, alsmede voor de infra structuur (wegen, tunnels, openbaar vervoer) buiten schot. Kok zei zaterdag dat het ministerie van defensie vol gend jaar ruim 400 miljoen gul den moet inleveren en Ontwik kelingssamenwerking ruim honderd miljoen. Een brief s waarin de bezuinigingsmaatre gelen worden gespecificeerd, gaat zondag naar de Kamer. Als de inkomens volgend jaar daadwerkelijk*niet zullen stij gen, betekent dat ook dat het extra geld voor de lerarensala rissen in 1993 (240 miljoen) blijft liggen, althans tot 1 juli. Vice-premier Kok maakte zaterdagavond duidelijk dat hij niet wil morrelen aan het pakket WAO-maatregelen om de vakbeweging maandag over de streep te krijgen. „Het par lement is nu aan zet met het wetsvoorstel voor de WAO", al dus Kok. Hij is wel bereid om de WAO in de discussie met de sociale partners te betrekken. De vakbeweging wil dat de WAO-plannen drastisch wor den verzacht. AMSTERDAM - Naar schatting vijfhonderd mensen hebben zaterdagavond in de Bijlmersporthal in Amsterdam-zuidoost deelgenomen aan een traditio nele rouwdienst van de Ghanese gemeenschap. De bijeenkomst was georganiseerd door het Ghana Coordinating Committee „Bijlmercrash" in samen werking met de Ghanese ambassade in Brussel, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer. De plechtigheid werd bijge woond door de Ghanese am bassadeur, nabestaanden van de slachtoffers en diverse dele gaties uit Duitsland, Frank rijk, Engeland en België, voor het merendeel in traditionele, rode en zwarte kledij. Rood en zwart zijn de officiële rouw- kleuren van Ghana. Een aantal naaste familieleden droeg zwart-witte kledij. De plechtigheid werd officieel geopend door Ampoma- Nketiah, voorzitter van het co mité, die in zijn toespraak in het Engels, Nederlands en Ghanees het officiële aantal geïdentificeerde Ghanese slachtoffers memoreerde: vijf tien. Hun foto's stonden op een speciale tafel naast het spreek gestoelte. Voor de niet ingewij de aanwezigen werd in de sporthal een folder uitgedeeld met daarop een toelichting op de rouwrite. Zonder de traditi onele rouwactiviteit kan de ziel van de slachtoffers niet in vrede rusten en is de laatste reis naar de voorvaderen on mogelijk. Na de officiële ope ning was er drum- en fluitspel en kwamen diverse sprekers aan het woord. Gedans Naarmate de avond vorderde steeg het aantal bezoekers tot rond de duizend en barstte het gedans in alle hevigheid los. Eerst nog summier, maar rond middernacht bestond de dans vloer uit een deinende massa mensen. De traditionele dans werd begeleid door gezang en tromgeroffel. In de sporthal werden ook cassettebandjes verkocht, opgedragen aan de slachtoffers van de 4de okto- berramp. Op de omslag staat de bekende foto van de twee ge troffen flats in een zee van vuur afgebeeld. De muziek werd kort na het vliegtuigon geluk gecomponeerd door Agya Wusy. De opbrengst komt ten goede aan de nabestaanden van de ramp. DEN HAAG - De Nederlandse regering betreurt het overlij den van Alexander Dubcec. In een verklaring wordt Dubcec zondag een markante politicus genoemd, die door zijn streven naar communisme met een menselijk gezicht voor velen symbool heeft gestaan voor de hoop op meer vrijheid en de mocratie in Tsjechoslowakije. 'Dubcec heeft hiervoor ook in zijn persoonlijk leven een prijs moeten betalen', aldus de ver klaring van de Nederlandse re gering. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Springtij 12 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 uav ttstecs, m/aj tM(&3SO cfU&ai£AJ, je a<a# Her to £ék vier eevevtrev, of vev wver/ door Mare Legendre -fë/o ibPeecfiec&j.'4ues maz, Aas uie ma# cHi&jveee ti/#.' uh/# uaaj upucHTW.o.ie-i ü#10 luMfiov vier', hjaj ovueuip ?aui, ofrtdW oariü6L!/M44e (/AWttlf&s!s BW SCtiAWe Z6S mMPoAJ vier ue-reeu uaaj ui# Dinsdag 10 november Zierikzee Vergadering commissie welzijn in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. 08.45 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Opening stand kinderpostze gels. Hal postkantoor Post- straat. 09.00 uur. Vergadering commissie open bare werken in stadhuis. 19.00 uur. Spreekbeurt Ivan Nidijoglow. Pinkstergemeente, Meelstraat 1. 20.00 uur. Donderdag 12 november Zierikzee Verkoping. Verzorgingshuis De Wieken. 14.00-17.00 uur. Ouderavond Theo Thijssen- school. Gemeenschapsruimte. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Forumdiscussie WD over ge meentelijke herindeling in De Schutse. 20.30 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Zierikzee Draagdoek-demonstratie. Schouwenbank 111. 09.30 uur. CJV-kaarsenverkoopactie. Tus sen 15.30 en 21.00 uur. Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. La Game Marésienne, Ars Mu- sica, muziek Nederlandse com ponisten met medewerking van Liesbeth Franken, zang. Lutherse kerk. 20.00 uur. Tbneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tessel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 19 november Zierikzee ANBO themamiddag over pa tiëntenrecht in Paternoster. 14.00 uur. Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering varkenshou dersvereniging Onderlinge Hulp. Café Storm. 20.00 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee Thema-avond zuivere koffie in Parochiecentrum. Vanaf 19.30 uur. Uit op Schouwen-Duiveland voorstelling (Brutale Winterbe- kentenissen), toneel. Concert zaal. 20.00 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Intocht Sinterklaas. Oude Ha ven. 13.00 uur. Ledenvergadering, georgani seerd door Actiegroep kinder boerderij De Punt, in 't Schot se Wapen. 15.00 uur. Bruinisse Zangavond werkgroep Ont wikkelingssamenwerking in dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 24 november Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 25 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 26 november Zierikzee De Berini's, cabaret. Concert zaal. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2