GRATIS ADVERTENTIE Jeugdbrandweer Westerschouwen behaalt Zeeuws kampioenschap Wat is de mening van de burger over gemeentelijke herindeling? UW Km VAK SCHOUWEN-DUIVELAND r n 0 Verkeersongevallen zonder gewonden VVV's werken samen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ploeg grossiert in prijzen D66 houdt enquête op Schouwen-Duiveland over hot item dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons besteld en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25253 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een fragment uit de ieugdbrandweerwedstrijden, die zaterdag in Burgh-Haamstede werden gehouden. (Foto: Joop van Houdt). BURGH HAAMSTEDE - Qua hoeveelheid decibels lawaai ontliep het elkaar niet veel; de vreugdekreten waarmee de leden van de jeugdbrandweer Wester schouwen zaterdag in de brandweerkazerne in Haamstede hun overwinning vierden en de gillende sirenes van de brandweerwagens tijdens de ereronde door het dorp. Die herrie was voor een keertje toegestaan, want Zeeuws kampioen worden en daarnaast nog diverse andere prijzen winnen, dat overkomt je als jeugdbrandweerman/vrouw nu eenmaal niet elke dag. Ongeveer honderd jeugdige spuitgasten uit Bruinisse, Vee- re, Goes, Middelburg, Vlissin- gen, Terneuzen en Sint Philips- land waren zaterdag in alle vroegte naar Westerschouwen afgereisd om daar deel te ne men aan de Zeeuwse jeugd- brandweerwedstrijden, die dit jaar voor de zesde achtereen volgende keer werden gehou den. Dit jaar was als locatie hiervoor Westerschouwen uit gekozen, hetgeen voor de jeugdbrandweer en de vrijwil lige brandweer van Wester schouwen menig uurtje voor bereidend werk betekende om op deze dag als organisator een goede beurt te kunnen maken. Theorie Om te bepalen wie zich de beste jeugdbrandweer van Zee land '92 mag noemen stonden voor de deelnemers een hinder- nisbaan, een junioren- of aspi- rantenbaan, een prestatieloop van zo'n 2,5 kilometer op het programma, als ook een theo- rietest. Dit alles werd tussen 8.30 en 17.00 uur afgewerkt on der toeziend ook van wed strijdleider B. Weststrate en as sistent wedstrijdleider B. J. Meddeler. Goede prestaties Dat er door de ploegen hard ge oefend was voor deze dag bleek uit het behoorlijke wedstrijd niveau. Volgens brandweer commandant S. L. de Feiter, deze dag gastheer en R. van de Werfhorst, belast met de lei ding van deze wedstrijd werd over de gehele linie goed ge presteerd. En dat terwijl met name de op dracht voor de aspiranten (jon geren van 16 t/m 18) bijzonder pittig was en volgens Van de Werfhorst bepaald hoger lag dan de landelijke normen die hiervoor gelden. Deze aspiranten, onder wie ook de nationale jeugdbrand- weerkampioenen van vorig jaar uit Sint Philipsland moes ten in de oude boerderij aan de Dapperweg een brand blussen. De indeling van de boerderij maakte dat dit geen eenvoudig karwei was, temeer omdat ook een hond en een kat uit de vuurzee gered moesten wor den. Met name het vinden van dat konijn, dat in een doos zat bleek voor heel wat hoofdbre kens te zorgen. Tbch slaagden alle ploegen er volgens Van de Werfhorst in om binnen de tijd te blijven die voor het blussen van de brand en het redden van de „slachtof fers" beschikbaar was. De ju nioren (de jongeren van 11 tot en met 15 jaar) hadden als op dracht het uitvoeren van een aflegsysteem om zo efficiënt mogelijk het water uit de grond naar de brand te leiden. Hindernis De hindernisbaan, waarbij de deelnemers door het nemen van vier verschillende hinder nissen moesi^r1 bewijzen hoe go^d hun behendigheid, inzicht en teamgeest is stond voor zo wel junioren als aspiranten op het programma, met dat ver schil dat de vierde hindernis voor aspiranten anders was. Ook de prestatieloop over een parcours door Haamstede en het theoriegedeelte stond voor zowel junioren als aspiranten op het programma. Zo rond 17.30 uur had de jury de einduitslag van dit alles ge reed en braken voor de ploegen spannende momenten aan. Wie zou de Ganzetrofee (de beker voor junioren), de Beenhakker trofee (de beker voor aspiran ten) en de nieuwe Schouwse trofee (de beker voor de ploeg met het beste aflegsysteem) mee naar huis mogen nemen? Beoordelingen Voordat die vraag beantwoord werd gaven de juryvoorzitters eerst tekst en uitleg over hoe het allemaal eigenlijk had moeten gebeuren. Die beoorde lingen kregen de deelnemende korpsen ook mee naar huis om daar lering uit te trekken. Dit omdat zo'n wedstrijddag niet alleen bedoeld is om onderling de krachten te meten, maar ook om er iets van op te steken. Zaterdagavond, met een lange rij van bekers op tafel, ging de aandacht echter vooral uit naar de prijswinnaars. Binnen de jeugdbrandweer van Wester schouwen, een groep van zes tien jongens en twéé meisjes in de leeftijd van 11 tot en met 18 jaar bleken zich nogal wat van die goudhaantjes te bevinden. Zo mocht Kenny Landman de beker voor de beste bevelvoer der bij de junioren mee naar huis nemen. Marius Geleijnse en Steffen Costerus bleken de beste op het gebied van de wa terwinning eji ook Bart Jan den Boer en Ilse van Soelen moesten zaterdagavond naar voren komen om hun prijs voor de beste aanvalsploeg bij de ju nioren in ontvangst te nemen. De aspiranten van Wester schouwen, die op de valreep ge confronteerd werden met een wisseling van de pompbedien de droegen ook hun steentje bij in het vergaren van bekers. Sander de Feiter en Arwin van de Zande bleken bij de aspiran ten de beste waterwinploeg. Ploegen wedstrijd De grootste verrassing was wellicht het resultaat van de ploegenwedstrijd. Burgemees ter H. Tees van Westerschou wen voerde de spanning ten top voordat hij bekend maakte dat de jeugdbrandweer Wester schouwen bij de junioren eer ste was geworden met in totaal 1452 punten. De brandweerga rage, toch een solide gebouw schudde bij deze mededeling op zijn grondvesten. Die ver hitte gemoederen maakten op junior-bevelvoerder Landman overigens weinig indruk. Zeer gedecideerd zoals een goed be velvoerder dat doet ging hij even bij de burgemeester langs om de Ganzë-trofee op te halen. Dat hij die vooralsnog voor een jaar in zijn bezit heeft had Ken ny niet durven dromen. ,,We hebben vanaf september wel veel geoefend, maar na de zo mervakantie zijn er nieuwe ge zichten bijgekomen, voor wie het hier de eerste wedstrijd was. Die eerste plaats heeft ons dan wel verbaasd" aldus de jonge bevelvoerder, kort voor dat hij met zijn „manschap pen" aan in een van de brand weerwagens stapte voor een ereronde door het dorp. Met loeiende sirenes uiteraard. Het was deze avond niet alleen vreugde, hier en daar moest ook een stukje teleurstelling worden verwerkt. Zoals bij de ploeg uit Sint Philipsland bij voorbeeld. Vorig jaar nog na tionaal kampioen maar nu door een nieuwe samenstelling van de ploeg „slechts"vijfde bij de aspiranten. Einduitslagen Aspiranten. 1. Goes: 1573 pun ten. 2. Middelburg: 1554 pnt. 3. Vlissingen: 1538 pnt. 4. Wester schouwen: 1420 pnt. 5. Sint Phi lipsland: 1403 pnt. Junioren. 1. Westerschouwen: 1452 punten. 2. Goes: 1389 pnt. 3. Vlissingen: 1374 pnt. 4. Vee- re: 1271 pnt. 5. Bruinisse: 1257 pnt. 6. TErneuzen: 1225 pnt. 7. Middelburg 1: 1194 pnt. 8. Mid delburg 2: 1167 pnt. ZIERIKZEE - Vanaf volgende week houden leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van D66 een telefonische enquête onder de bevolking van het ei land. In een kort telefonisch vraaggesprek wordt de burger zijn/haar mening gevraagd over een mogelij ke samenvoeging van gemeenten op het eiland. J. den Hollander, penningmeester van de afdeling Schouwen-Duiveland van D66: ,,het is een onder werp dat op dit moment leeft onder de bevolking. De gemeentelijke herindeling is in een stroomversnel ling geraakt. De vraag is wat de burger er van vindt". ma die we in iedere gemeente verkondigen. Een stem voor al le gemeenten die eensluidend en duidelijk overkomt", aldus Den Hollander. Zoals bekend bestaat er binnen de verschillende partijen en binnen de verschillende ge meenten op Schouwen- Duiveland een afwijkende me ning over gemeentelijke herin deling. Zo kan het dus voorko men dat bijvoorbeeld het CDA in Bruinisse tegen een gemeen telijke herindeling is terwijl de collega christendemocraten in Middenschouwen voor zijn. „Wij willen als D66 laten zien dat we één afdeling vormen met één verkiezingsprogram- Steekproef Binnen de Democraten 66 is men erg benieuwd hoe de be volking denkt over het item waar met name het afgelopen jaar zo veel over te doen is ge weest. Aan de hand van een vragenlijst met hierop vier vragen probeert men zich een beeld te schetsen. Rob van den Hoek, lid van D66: „het is een anonieme steekproef. Uit het telefoonboek prikken we' een aantal mensen. We gaan net zo lang door totdat we driehon derd meningen hebben. Op een totaal aantal van 30.000 inwo ners krijg je dan een betrouw baar beeld". In totaal worden vier vragen gesteld. De eerste vraag luidt of men geïnteres seerd is in gemeentepolitiek. Vervolgens of men voor een sa menvoegen van gemeenten is. De derde vraag luidt of er na een eventuele gemeentelijke herindeling dorpsraden in de kernen dienen te worden ge vormd. Tbt slot wordt gevraagd of de geënquêteerde vindt dat er oVer dit onderwerp een refe rendum moet worden gehou den. Als alle gegevens van het on derzoek binnen zijn willen de D66-leden dwarsverbanden gaan leggen. „We hopen na tuurlijk dat de meeste mensen het met ons zijn. Daar kunnen we dan gebruik van maken. Zo niet, dan weten we dat nog meer argumenten moeten aan dragen om duidelijk te maken wat de voordelen zijn van een gemeentelijke herindeling", al dus Den Hollander, D66 is dui delijk in haar standpunt. „Voor één gemeente, zeker op Schouwen-Duiveland. Het barst van de gemeenschappe lijke regelingen. De ene ge meente geeft geld Voor iets uit waar de andere dan weer van profiteert. Bovendien krijg je na een herindeling een kwali tatief beter ambtelijk apparaat en heb je als middelgrote stad van 30.000 inwoners ook pro vinciaal wat meer in te bren gen". D66 is ook voor een dorpsraad. Maar alleen als bron van informatie, zeker niet als extra bestuurslaag. Een referendum moet alleen onder bepaalde voorwaarden gehouden worden. Naast de en quête is D66 op dit moment be zig met het opstellen van een partijprogramma waarin dui delijk stellingname wordt ge nomen over bepaalde zaken die op Schouwen-Duiveland leven. Zo is men tegen een verdere uitbreiding van toerisme aan de kust maar moet meer het ac cent worden gelegd op het ach terland en krijgt ook de natuur en het milieu een belangrijke rol toebedeeld. „Uiteraard zijn we ons er van bewust dat wan neer we zetels krijgen binnen een gemeente dat we concessies moeten doen, zonder daarbij teveel afbreuk te doen aan het ingenomen standpunt". Op 8 december wordt de uit slag van de enquête gepresen teerd in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. Hier bij is uitgenodigd de fractie voorzitter van D66 vanuit de provincie. Joke Jorritsma. Mocht blijken dat de enquête een succes is geworden dan wordt overwogen ook andere onderwerpen op deze manier aan bod te laten komen. Twee de, ondergeschikte doel van de* enquête is het werven van nieu we, actieve leden. Het tekort hieraan speelt evenals bij de andere politieke partijen ook bij D66. „We moeten laten zien dat we actief zijn als D66 afde ling Schouwen-Duiveland en dat we op zoek zijn naar men sen die landelijk en provin ciaal hetzelfde denken en nu hun stem niet kwijt kunnen. Die mensen willen we er graag bij hebben". Van winst is de reuk altijd goed. luvenalis Een enkele bui HET WEER Vannacht enige tijd regen. Daarna half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Minimumtemp. omstreeks 7 graden. Middagtemp. ongeveer 11 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust krachtig, 6, vannacht eerst nog hard, 7. 1 3 WOONBELANGEN Adviesgroep woonbelangen wacht nog steeds op sub sidies vanuit de gemeente. 5 VOLKSTUIN De heer H. Pannekoek wint de eerste prijs in volkstuinen-wedstrijd. 8 VOETBAL Zierikzee pakt na zinderende wedstrijd koppositie in de vierde klasse. HANDBAL De handballers van ZHV/Delta Sport verloren hun wedstrijd tegen E en O uit Emmen: 40-26. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE/ MIDDENSCHOUWEN - Zowel in Renes- se als in de gemeente Middenschouwen deed zich de afgelopen dagen een verkeersongeval voor, waarbij geen gewonden te betreuren waren. In Renesse ging het vrijdag middag rond 14.30 uur mis op de kruising Hogezöóm7"Kooij- mansweg. Automobilist B. uit Westerschouwen reed vanaf de Kooijmansweg de Hogezoom op en zou daarbij verzuimd hebben voorrang te verlenen aan V. uit Oud-Beijerland. Bei de voertuigen werden bij de „aanvaring" beschadigd. Zaterdagochtend rond 05.30 uur ging het mis in de gemeen te Middenschouwen. Op de Provinciale weg (de N59) raak te H. uit Westerschouwen met zijn auto in de berm. Daarbij verloor hij de macht over het stuur waardoor hij met auto en al in de sloot terecht kwam~Bij deze ongelukkige manoeuvre werd zijn auto, die door garage bedrijf De Jonge uit de sloot getakeld moest worden, zwaar beschadigd. De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag een alco holcontrole. Elf automobi listen werd het blaaspijpje aangereikt. Een van hen bleek een te hoog alcoholpromillage te hebben. Daarvoor kreeg hij een proces-verbaal. WESTERSCHOUWEN - De 27 VVV's langs de kust gaan geza menlijk de internationale con currentiepositie van het kust gebied verbeteren. Daartoe is een coördinatiebureau opge richt met steun van het minis terie van economische zaken en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Het bu reau begint zijn werkzaamhe den op 1 januari. De oprichting van het bureau is ingegeven door een onder zoek naar de internationale concurrentiepositie van de Ne derlandse kust. Daaruit is ge bleken dat het kusttoerisme onder druk is komen te staan. Het coördinatiebureau, dat wordt gevestigd bij het NBT in Leidschendam, zal zijn activi teiten vooral richten op pro- duktverbetering en -afstem ming. Tbvens zal het bureau dienst doen als belangenbehar tiger en intermediair. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN^j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1