Meer recreatie rond Ouwerkerk met ecopark, bos en kanoroute 'Kunst en cultuur bestaat niet meer in Joegoslavië' Tankauto lekt olie Papierberg Over handiging boek Zeeuwen en West- Indische Compagnie Geen extra geld voor infrastructuur liQvansQ Adviesbureau presenteert ontwikkelingsvisie voor de toekomst Kunstenaars uit asielzoekerscentrum exposeren in De Schutse VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 I NR 25252 „Vrije kunst bestaat niet meer in Joegoslavië. De cultuur is volledig verwoest", aldus Vi- dakovic. Hij, en met hem de an dere kunstenaars die hun werk tonen in De Schutse, uit zijn ge voelens in zijn werk. „Ik denk wel dat de mensen die mijn werk zien, begrijpen wat ik wil zeggen. De taal van kunst is in ternationaal", aldus Vidako- vic. Vlinder Het werk van de vier kunste naars varieert van schilderijen vol symboliek tot werken die de kijker onmiddellijk duide lijk maken waar het om draait. In één van de schilderijen ver vult een vlinder de hoofdrol. Op de vraag of die vlinder staat voor vrijheid antwoordt Stanko Vidakovic ontkennend. „Die vlinder staat eerder voor een kort leven. De vrijheid zul len we zelf moeten vinden". Toen de kunstenaars in Neder land arriveerden hadden zij praktisch niets meer. Alles werd achtergelaten in het land van herkomst. Stanko Vidako vic en Esad Hrnjic willen in ie der geval niet meer terug naar hun vaderland. Nog afgezien van de vraag of een terugkeer mogelijk zou zijn. Zij willen proberen in Nederland een be staan als beeldend kunstenaar op te bouwen. Stanko heeft zich inmiddels gemeld bij de International Artists Associa tion in Amsterdam. Deze orga nisatie probeert artiesten te helpen en zo mogelijk tot el kaar te brengen. In het asielzoekerscentrum wordt er" ook alles aan gedaan om de kunstenaars de kans te geven bezig te zijn met hun werk en hun ontwikkeling als kunstenaar. Drijvende kracht De vier kunstenaars zelf noe men naast het asielzoekerscen trum beeldend kunstenaar Ma- rinus van Dijke als één van de drijvende krachten achter de expositie: Hij voelt zich als kunstenaar betrokken bij zijn vakbroeders en zusters uit an dere landen. „Zij komen in een voor hen volledig vreemde we reld. Ik denk dat het heel zin nig is om hen een beetje op weg te helpen", aldus Van Dijke. „Het belangrijkste is voor hen dat ze in staat worden gesteld om bezig te zijn met hun werk. Ik denk zelf dat hun kunst voor hen ook een manier is om los te kómen aan de situatie in hun vaderland". In dat gebied zouden de ko mende 25 jaar honderd a 140 woningen kunnen worden ge bouwd. Het moeilijkste pro bleem daarbij was volgens de heren Van Hogendorp en Bak ker het uitkienen van de ont sluitingsroute. Die heeft men gepland via de Molenweg. De adviescommissie algemene za ken had weinig kritiek op het plan. Men gaf het unaniem een positief advies. Dat was ook het geval met het voorstel van het college van b en w om een parkeerverorde- ning en parkeergeldverorde- ning in te stellen. Beide veror deningen zijn nodig om een fi nanciële bijdrage te kunnen vorderen voor het gebruik van het parkeerterrein voor vracht wagens dat pas is gerealiseerd in Oosterland. Op zaterdag 21 november wordt een hoorzit ting gehouden om de chauf feurs en bedrijfseigenaren over een en ander te informeren. Tfenslotte kwam tijdens de commissievergadering de klacht aan de orde van mensen die aan de Laan der Wereldve teranen in Ouwerkerk wonen. Hun huizen zouden zijn gaan scheuren door de vrachtwa gens die door de straat rijden. Hoofd dienst gemeentewerken D. A. Haak vertelde dat de klachten uitsluitend voorko men bij de huizen die op een plaatfundering staan. „Wonin gen die zijn onderheid hebben geen last van scheuren". Burge meester A. Bergshoeff stelde de commissie voor hierover een brief te schrijven naar de heer Weekhout die namens de om wonenden optrad naar de ge meente toe. EELDE - Op de A28 (Groningen-Utrecht) is vrij dagmorgen ter hoogte van Vries een tankauto geladen met dieselolie op een perso nenauto gebotst. De tankauto is daarbij lekgeslagen, waar door het wegdek is vol gestroomd met olie. Volgens de rijkspolitie is het ongeluk ontstaan nadat zich een file had gevormd door een eerder ongeluk ter hoogte van Eelde waarbij een personenau to in de sloot belandde. De chauffeur van de tankauto be merkte de file te laat op. Tbr plekke is sprake van een weg versmalling door werkzaamhe den. De brandweer is ter plaat se om het wegdek te reinigen. Verwachting t/m dinsdag 10 novembe WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 20% Kaps op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuid 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov.Zon op 07.46, onder 17.00 Maan op 15.21, onder 04.29 8 nov.Zon op 07.47, onder 16.58 Maan op 15.42, onder 05.40 9 nov.Zon op 07.49, onder 16.56 Maan op 16.06, onder 06.52 Volle Maan: 10 nov. (10.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vrij zachte en vochtige lucht waarin we ons nu bevinden, wordt morgen later op de dag ver dreven door droge en wat koudere lucht. Vannacht komt in het zuiden van het land nog plaatselijk mist voor. Overigens is er veel bewolking en in de loop van de dag valt er van het noorden uit nu en dan regen. Vannacht wordt het niet kouder dan 9 graden en morgenmiddag wordt het ca. 12 graden. De wind waait uit zuidwest tot west en is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig. In de avond draait de wind naar het noordwesten. De regen van morgen hangt samen met een kou front dat tegen de ochtend de Wad deneilanden bereikt en vervolgens langzaam naar het zuiden trekt. Zondag zorgt een passerend hoge- drukgebied voor een droge dag en waarschijnlijk ook wat zon. Ook maandag blijft het nog droog, maar vanaf dinsdag neemt de kans op re gen en wind weer toe. SCHIPHOL - Nederland zou aan Albanië ontwikkelings hulp moeten geven, met name gericht op verbetering van de landbouw en rehabilitatie van de ex-politieke gevangenen en hun gezinnen. DEN BOSCH - Bij de recht bank in Den Bosch is donder dag zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 28-jarige J. v.d. L. (Van der Linden) uit Eindho ven. Hij wordt verdacht van twee gewapende overvallen op PTT-kantoren in juni in Eind hoven én in Ilpendam en van een serie inbraken. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHERSJ NIEUWSBODES» Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. De Zeeuwse statenfracties wa ren het uiteraard in hun be schouwingen niet op alle pun ten eens. Aan één onderwerp werd echter verdacht veel aan dacht besteed. De bergen pa pier in de vorm van rapporten waarmee de fractieleden wor den overstelpt is hen een doorn in het oog. Termen als een 'aan zwellende papierstroom' en 'informatieterreur', die door de verschillende fracties wor den gebruikt, wijzen er op dat het hier wel degelijk een ern stig probleem betreft. Op zich natuurlijk geen kwaad woord over de ambtenaren die zich urenlang met het zweet op het voorhoofd en met uiterste zorgvuldigheid werpen op het uittypen van plannen. Pro bleem is echter wel dat door dat alles tot in de kleinste de tails wordt uitgewerkt, de hoofdlijnen verloren gaan. Te recht werd daarom opgemerkt dat rapporten van zo'n 80 pagi na's dik, niet of slechts opper vlakkig of alleen door bepaal de mensen gelezen wordt die wel de tijd hebben zich door de papierbrij heen te worstelen. Gevolg, het uiteindelijke doel waarmee het rapport is ge schreven wordt uit het oog ver loren en het beleid wordt be paald door de selecte groep die wel volledig op de hoogte is van hetgeen in het rapport te lezen staat. Positief is dat door de fracties niet alleen met het vingertje naar anderen wordt gewezen, maar ook de hand in eigen boezem wordt gestoken. Zelf moet men er ook voor wa ken niet alles tot in details uit te willen spreken en maar urenlange vergaderingen te beleggen. Nee, to the point en recht op het hoofddoel af. Des noods moeten zaken van on dergeschikt belang dan maar wat langer blijven liggen. Want ook hier geldt het spreekwoord: als je iets doet, doe het dan goed. Daarbij speelt mee dat je natuurlijk niet geloofwaardig overkomt als je in ellenlange rapporten waarvoor een massa papier moet worden gebruikt, rept over een goede zorg voor het milieu. P.S. MIDDELBURG - Op maandag 9 november wordt in Middel burg het eerste exemplaar van het boek Zeeuwen en de West- Indische Compagnie overhan dig aan de Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder. Het boek werd geschreven door Doeke Roos. De officiële aan bieding van het eerste exem plaar vindt plaats in de Abdij op het Abdijplein te Middel burg om 19.30 uur. DEN HAAG - Als de dollar koers op het huidige niveau van 1,80 gulden blijft, kan het aardgasbatenfonds niet opera tioneel worden in 1994. Dat be tekent dat er in dat jaar geen extra geld is voor investerin gen in de infrastructuur, zoals wegen en openbaar vervoer. Minister Andriessen (Economi sche Zaken) heeft dat donder dag geschreven aan de Tweede Kamer. In het debat over de be groting van Andriessen voor volgend jaar had de VVD ge vraagd of het aardgasfonds niet bij voorbaat al verdampt is. gezien de economische ont wikkelingen in de wereld. Dat dreigt volgens Andriessen het geval te worden. Bij de hui dige dollarkoers ontvangt de Staat minder inkomsten uit de buitenlandse verkoop van aardgas dan geraamd. Het aardgasbatenfonds zou worden gevoed met geld dat boven de normale inkomstenraming de Schatkist in zou vloeien. Dat geld wilde het kabinet gebrui ken voor de infrastructuur. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Drie van de vier exposerende kunstenaars, v.l.n.r. Stanko Vidakovic, Lada Zakharova en Esad Ernjic. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Een vrouw, in het decor van een verwoeste straat, heft in wanhoop de handen ten hemel. Een man zit, dik ing-epakt, op een bankje. Sfeerbeelden uit een door oorlog" g-eteisterd Joegoslavië, te zien op een expositie van werk van uit Joegoslavië gevluchte kunstenaars in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. De expositie is tot en met 18 november dagelijks te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Op de expositie is werk te zien van Senad Alic en Esad Hrnjic uit Bosnië, Stanko Vidakovic uit Joegoslavië en Lada Zakha rova uit Rusland. Eén ding hebben ze gemeen en dat is dat ze allemaal gevlucht zijn uit hun vaderland naar veiliger oorden. De situatie in hun ge boorteland speelt duidelijk een-rol in hun werk. Stanko Vidakovic vluchtte an derhalf jaar geleden uit Joe goslavië. Hij vertelt over de haat tussen de verschillende bevolkingsgroepen in Joe goslavië en hoe die aangewak kerd wordt door de politiek. Hij zag buren die voorheen vreedzaam samenleeefden ver anderen in vijanden van elkaar en hij proefde de angst die on: der de mensen heerst. Angst voor elkaar, angst- voor het ge weld dat Joegoslavië teistert. Volgens zijn verhaal viert de corruptie hoogtij in het land. Geld opent deuren. Wie geld heeft kan veel gedaan krijgen en wie geen geld heeft staat machteloos.' Dé haat tussen de verschillende bevolkingsgroe pen, zo stelt de jonge kunste naar, wordt aangewakkerd door politici die uit zijn op macht. Wie kritisch is moet op z'n tellen passen, en dat geldt ook voor de kunstuitingen. Wie in de kunst de machtheb bers of de oorlog die zij veroor zaakt hebben hekelt kan-maar beter maken dat hij weg komt. creatie rondom Ouwerkerk in stand te houden. In de ontwikkelingsvisie is het opknappen en verder uitbou wen van het haventje van Via- ne opgenomen, het verbeteren van visstekken en de aanleg van een trailerhelling voor kleine visboten. Verder is de aanleg van een kano-route door de Vierbannenpolder ingete kend. De route zou moeten worden gerealiseerd door ge bruik te maken van bestaande sloten en vaarten. Wandelrou tes en ruiterpaden zouden moe ten worden aangelegd of verbe terd door het opknappen van paden en aanbrengen van be wegwijzering. Tenslotte wor den natuurexcursies en fiets verhuur genoemd in het plan. Namens het college van b en w liet commissievoorzitter A. Bergshoeff weten dat men de aanleg van een parkachtig bos gebied dat het RBOI had inge tekend langs de Vissersweg niet zag zitten. Een mening die werd gedeeld door de leden van de adviescommissie. Uit de reacties bleek dat een meerder heid van de commissieleden de beleidsvisie wel zag zitten. Alleen de heer K. Hendrikse (SGP/RPF) wilde geen positief advies geven. „Als dit plan wordt gerealiseerd gaat een stuk agrarisch gebied er aan. We zijn hier met een stuk pro motie bezig die precies past in de visie van het provinciaal be stuur. De kust is vol, dus moe ten de recreanten maar naar Ouwerkerk gaan". Tijdens de vergadering presen teerden de heren van het RBOI ook hun visie op de richting waarin de woningbouw in Oos terland in de komende twintig a 25 jaar zou moeten worden uitgebreid. Aan de noordzijde van het dorp, waar nu plan Leeuwenburg wordt gereali seerd, zijn de mogelijkheden uitgeput. Uit de toelichting bleek dat de volgende reeks nieuwe woningen het beste aan de westzijde van het dorp kan komen; het gebied naast de Molenweg beginnend ter hoog te van de molen tot 'achter de wallen' zoals men het in Oos terland uitdrukt. OUWERKERK - Uitbreiding van de bestaande campings via het creëren van grotere lokaties per tent of caravan. Het realiseren van een ecopark aan de Zwa- nenburgseweg/Stelweg. Het opknappen en uitbouwen van het haventje van Via- ne en het creëren van een kanoroute door de Vierbannenpolder via de bestaande sloten en vaarten. Het staat allemaal in de concept-ontwikkelingsvisie die het adviesbureau RBOI (Ruimtelijk Beleid Ontwikkeling en Inrichting) op verzoek van de gemeente Duiveland opstelde. Aanleiding voor dat verzoek is het feit dat het gebied rondom Ouwerkerk in het provinciale Streekplan Zeeland is aange wezen als recreatieconcentra tie. Dat houdt in dat de be staande recreatie verder uitge bouwd mag worden. Omdat het gemeentebestuur van Dui veland graag een leidraad wil over de manier waarop dat op de beste manier zou kunnen ge beuren liet men een öntwikke- lingsvisie opstellen door des kundigen. Tijdens de openbare vergade ring van de gemeentelijke ad viescommissie algemene zaken in het gemeentehuis te Duive land presenteerden RBOI- medewerkers drs G. F. van Ho gendorp en ir R. J. Bakker hun bevindingen. Zij vertelden gekozen te heb ben voor de verdere uitbouw van natuurlijk recreëren op en bij het water. Daarbij stelt men voor de verblijfsrecreatie te ontwikkelen door uitbreiding van de twee bestaande cam pings mogelijk te maken. Uit breiding die vooral gebruikt zou moeten worden voor het groter maken van de plaatsen voor een camping of tent, kwa liteitsverbetering dus. De ont wikkelingsvisie voorziet niet in de aanleg van nieuwe cam pings. Wel biedt het plan de mogelijk heid voor de aanleg van een ecopark aan de Zwanenburgse- weg, een plan voor een milieu vriendelijk woningpark dat door een inwoner van Ouwer kerk al enkele jaren wordt ge koesterd en ontwikkeld. De he ren van het RBOI waren van mening dat dit initiatief prima aansluit bij het streven het evenwicht tussen natuur en re- Op zaterdag 21 november wordt een hoorzitting gehouden waarbij het gemeentebestutr van Duive land voorlichting geeft over het plan om vrachtwagenchauffeurs te laten betalen voof het pas aan gelegde parkeerterrein voor vrachtwagens te Oosterland. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3