Bevriezing van loonmaatregel Algemene Zeeuwse Centraal akkoord met sociale partners op losse schroeven FNV-bond wil in 1993 kwart procentuele loonsverhoging &ee&. Z6& -fbfuüie V&J* jij m. zat fr eéKrr?/ MijHMcePBRZ' agenda PvdA en D66 op de bres voor gemeente Utrecht Koningschap niet in geding bij Maastricht Man na wilde achtervolging verdronken Tram controleur neergestoken Geen verlaging van de tandarts tarieven DEURLOO B.V. 2 d- ZIERIKZEESCHE NIE UWS BODE Advertentie ZEEl'WS ZEKER verzekeringen i Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 DEN HAAG - PvdA en D66 zijn donderdag tijdens de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken op de bres gesprongen voor de gemeente Utrecht. Waarom krijgt de in geldnood verkerende gemeente Den Haag wel een tegemoetkoming van het kabinet en de gemeente Utrecht niet, vroegen de kamerleden De Cloe (PvdA) en Wolffensperger (D66) aan staats secretaris De Graaff-Nauta. Volgens de staatssecretaris is Den Haag tegemoetgekomen met tweemaal 35 miljoen voor 1993 en 1994 met eventueel nog eens 35 miljoen voor 1995, om dat de gemeente met oude te korten (175 miljoen) zat. Het ging volgens De Graaff-Nauta duidelijk om een tijdelijke ver storing van het financiële be leid. Bovendien heeft volgens haar meegespeeld dat Den Haag regeringsstad is. Voor de gemeente Utrecht (tekort 200 miljoen) is volgens de staatsse cretaris het wachten op een on derzoeksrapport naar de arti kel 12 gemeente. Ongelijkheid Volgens Wolffensperger beter.-- kent het niet tegemoetkomen, van Utrecht echter rechtsonge lijkheid. Utrecht heeft volgens hem geen opvallend hoog voor zieningenniveau, maar wel een DEN HAAG - Er is geen sprake van dat het Nederlandse ko ningsschap aan erosie onder hevig is wanneer Nederland delen van de eigen souvereini- teit prijsgeeft in het kader van het Verdrag van Maastricht. Premier Lubbers heeft dit vrij dag verzekerd aan het einde van het kamerdebat over de ra tificatie van het Verdrag. Met name het RPF-Kamerlid Leerling had zijn zorg geuit over de gevolgen van een Vere nigd Europa voor de positie DEN HAAG - In 1995, vijftig jaar na de bevrijding van Ne derland, moet er een „Bevrij dingscarillon" spelen op het Binnenhof. Dat vindt het Co mité Nationaal Vrijheidscaril lon. Het maakte de plannen ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 november 01.10 149 07.20 110 13.25 138 19.35 - 137 8 november 01.55 159 08.00 - 115 14.05 148 20.15 - 137 9 november 02.30 165 08.30 - 118 14.50 157 20.45 - 136 7 november 12.10 135 06.05 - 102 18.25 - 130 8 november 00.35 159 06.40 - 109 12.40 150 19.00 - 133 9 november 01.10 170 07.15 - 116 13.15 162 19.25 - 135 7 november 01.10 162 07.15 116 13.30 151 19.35 - 144 8 november 01.55 170 08.00 - 123 14.10 160 20.15 - 145 9 november 02.40 176 08.30 - 128 14.55 166 20.50 - 146 7 november 01.15 157 07.15 - 114 13.25 146 19.35 - 141 8 november 02.00 167 08.00 - 120 14.15 156 20.15 - 142 9 november 02.35 173 08.30 - 124 14.55 164 20.50 - 142 WEMELDINGE Springtij 12 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 hoge belastingdruk. De Cloe wees de staatssecretaris op de vorig jaar november door de kamer gesteunde motie, die een oplossing voor de financië le problemen van Den Haag én Utrecht en een herverdeling uit het gemeentefonds eiste. De Graaff wil echter wachten op het onderzoeksrapport en niet op de zaak vooruitlopen. De Cloe vroeg daarnaast mede namens de VVD in een motie, om de bijdragen aan de stads vernieuwing van de gemeente Amsterdam niet uit het ge meentefonds te betalen, maar uit het fonds voor de oude te korten van Amsterdam. Een bijdrage uit het gemeentefonds zou de uitkering aan alle ande re. gemeenten volgens De Cloe ten onrechte drukken. De Graaff-Nauta liet echter weten een nog verdere verlenging van de oude regeling voor Amster dam ongewenst te vinden. van het koningshuis. De posi tie van de koning is volgens de premier evenwel niet in het ge ding. Met bundeling in Europa van mogelijkheden om zaken samen te doen is het algemeen belang gediend. Bij iedere troonsbestijging weerklinkt dat de koning het belang van het volk zal dienen. „Als het inleveren van soeve reiniteit het volk dient, vloeit daar uit voort dat dat geen af breuk doet aan het konings schap", concludeerde de pre mier. donderdag in Den Haag be kend. Het comité hoopt dat het carillon straks op zijn minst drie keer per jaar bespeeld zal worden: op 5 mei, op 15 augus tus en op de Derde Dinsdag in september. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG - Het kabinet wil volgend jaar ongeveer drie mil jard gulden bezuinigen. Dat doel moet voor de helft worden bereikt door de departementen voorlopig geen nieuwe ver plichtingen te laten aangaan. Verder worden er allerlei sub sidieregelingen tegen het licht gehouden. Het kabinet gaat hierbij uit van een loonstop in de eerste helft van 1993. MAASTRICHT - De rechtbank in Maastricht heeft donderdag het bezoekerscentrum Primosa in Gulpen failliet verklaard. ROTTERDAM - De bestuurder van een personenauto is don derdagavond in de Parkhaven in Rotterdam verdronken na een wilde achtervolging door de politie. Volgens een woord voerder van de politie reed de auto met 100 kilometer per uur door de openstaande brug over de Parksluizen. De wagen schoot over een binnenschip dat de sluis passeerde en boor de zich aan de overkant van de sluis in de kademuur. Twee passagiers van de auto, een 16- en 17-jarige Rotterdam mer, konden zwemmend het binnenschip bereiken. Zij heb ben tegenover de politie ver klaard dat zij de auto eerder op de avond hadden gestolen. De wagen had de aandacht van politieagenten in een surveil lancewagen getrokken, omdat het slot in het linker portier ontbrak. Hierop werd de ach tervolging ingezet. ROTTERDAM - Een controleur van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET is donder dagavond neergestoken. Dit gebeurde op de Boezemweg in een tram van lijn 7. Dit heeft de Rotterdamse politie meege deeld. De controleur had met twee collega's de plaatsbewijzen ge controleerd. Hij maakte op merkingen over het feit dat een passagier zijn voeten op een bank had gelegd. Toen de pas sagier de tram wilde verlaten stak hij de controleur in de on derbuik. De man is met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht waar hij is geope reerd. Zijn toestand is stabiel. De dader wist te ontkomen. Het incident is voor de mede zeggenschapscommissie van de RET aanleiding om het veilig-, heidsbeleid vrijdagochtend in een vergadering aan de orde te stellen. De controleurs willen dat de plannen die enkele maanden geleden aan de ge meenteraad zijn gepresenteerd om het openbaar vervoer veili ger te maken, nu versneld wor den uitgevoerd. DEN HAAG - Het centraal akkoord met werkgevers en werknemers dat het kabinet graag wil sluiten, is op losse schroeven komen te staan. De vakbeweging heeft donderdag verontwaardigd gereageerd op het voornemen van het kabinet zonodig via een loon maatregel bevriezing van de lonen af te dwingen. Zowel FNV als CNV dreigen het overleg met het ka binet de rug toe te keren. Voortzetting van het ge sprek met de sociale partners staat voor maandag op de agenda. De loonstop vormt een belang rijk onderdeel van het be leidspakket dat premier Lub bers en de ministers Kok en De Vries vrijdag aan het kabinet voorleggen om de problemen rond de begroting voor volgend jaar op te lossen. Het kabinet wil volgend jaar ongeveer drie miljard gulden bezuinigen. Inleveren Een flink deel kan volgens de drie bewindslieden worden binnengehaald door departe menten het geld dat zij op hun begroting overhouden te laten inleveren bij Kok. Ook willen zij dat de departementen voor lopig geen nieuwe verplichtin gen aangaan. Verder worden er allerlei subsidieregelingen te gen het licht gehouden. De be zuinigingen zijn noodzakelijk omdat de overheid door de stagnerende wereldeconomie en de gevolgen van de valuta crisis in 1993 met een tekort van twee miljard kampt. Bo vendien zou de collectieve lastendruk (de som van belas tingen en premies) volgend jaar b(&en het in het regeerak koord afgesproken niveau uit komen. Met de beoogde bezui nigingen worden financie ringstekort en lastendruk in het gareel gehouden. De rem op nieuwe uitgaven raakt voor al de departementen van De fensie, Verkeer en Waterstaat, VROM en Landbouw. Bij De fensie gaat het om enige hon derden miljoenen. Het kabinet wil de uitgaven die gunstig zijn voor de werkgelegenheid ont zien. Zo wordt er niet gesnoeid op woning- of wegenbouw. Voorts wil het kabinet de stof kam halen door subsidierege lingen waarvan het doel net zo goed met dwingende over- heidsbepalingen kan worden bereikt. Ook door het trager invullen van vacatures denkt het kabinet geld te besparen. De koopkracht wordt door de bezuinigingen en de beoogde loonstop niet aangetast. Door dat er ook lastenverlichting plaatsvindt gaan veel werkne mers er zelfs nog licht op voor uit. UTRECHT - In een eventueel centraal akkoord tus sen het kabinet en de sociale partners moet ruimte zijn voor een reële loonsverhoging van 0,25 procent. Voor afspraken over arbeidstijden, werkgelegen heid en arbeidsomstandigheden dient in dat ak koord driekwart procent van de totale ruimte te worden gereserveerd. Dat schrijft de Vervoersbond FNV in een brief aan de leden van zijn bondsraad, die op 20 november de inzet in de cao onderhandelingen voor 1993 vaststelt. De voorzitter van de vervoers bond, W. Waleson, blijkt het in een toelichting op de brief eens met zijn collega van de In dustriebond FNV, B. van der Weg. Net als hem vindt Wale son dat er voor de datum van de bondsraad, het 'parlement' van de bond, een centraal ak koord moet zijn. Zo niet, dan zal de vervoersbond zijn eisen aanzienlijk, aanscherpen. De looneisen'zullen dan 0,75 tot 1 procent bovenhet inflatiepeil komen te liggen, aldus Wale son, waardoor van loonmati ging weinig terecht komt. Komt er wel een centraal ak koord, dan wil de vervoers bond de automatische prijs compensatie (apc) in ere her stellen in cao's waaruit die is verdwenen (NS, het streekver voer en één van de twee wegvervoer-cao's). Ook de Bouw- en Houtbond FNV brak onlangs een lans voor herstel van de apc. Als de werkgevers daar niet aan willen, dan moet er een „nacalculatie" komen op de 2,5 procent inflatie waar van nu wordt uitgegaan. Werk nemers lopen zo niet het risico erop achteruit te gaan als de in flatie onverhoopt hoger is dan dat percentage. Blijkt ook dat niet te kunnen, dan zullen de looneisen „voor alle zeker heid" boven de 2,5 procent ko men te liggen. Werkgelegen- heidsafspraken moeten zich vooral op verdergaande ar beidstijdverkorting richten. Uit de ledenraadplegingen van de vervoersbond is gebleken dat het gros van de leden veel voelt voor invoering van de vierdaagse werkweek voor werknemers van 50 jaar en ou der. Ingrepen in lopende cao's worden door de bond verwor pen. De brief bevat ook voor stellen voor het geval het kabi net en de sociale partners op centraal niveau niet tot afspra ken komen. In dat geval gaat de vervoersbond uit van een onderhandelingsruimte van 4,75 procent: 2,5 procent prijs compensatie en 2,25 procent produktivitëiTsstijging. Per bedrijfstak zullen de leden dan kiezen hoe die veronderstelde ruimte moet worden verdeeld. UTRECHT - Het kabinet zal voorstellen alle loons verbeteringen per 1 januari gedurende zes maanden achterwege te laten. Gaan werkgevers en werkne mers daar niet vrijwillig mee akkoord, dan zal het kabinet zo'n bevriezing per loonmaatregel opleggen. Dat kan worden afgeleid uit een toespraak die mi nister De Vries (sociale zaken) donderdag hield voor de jaarvergadering van de metaalwerkgevers (FME) in Utrecht. Daarin schetste hij opnieuw het „dramatisch verslechte rend economische perspectief", vooral voor wat betreft de werkgelegenheid. De Vries wil een soort adempauze om tot „evenwichtige afspraken" te komen om de problemen te lijf te gaan. Wanneer de komende tijd (maandag wordt er weer overlegd tussen kabinet en so ciale partners) geen gezamen lijke lijn kan worden gekozen, „komen we voor de vraag te staan of de overheid niet voor de wal moet spelen om het schip te keren," aldus De Vries. Loonstop De Vries bepleitte na afloop van zijn rede een totale loonstop. Dat betekent dat ver beteringen uit tweejarige cao's die doorlopen in 1994, noch de overloop uit cao's voor 1993, noch incidentele verhogingen (dienstjaren, promoties) in zo'n adempauze tot uitbetaling ko men. De werkgevers voelen wel voor zo'n pauze (die ze afgelo pen maandag zelf ook voorstel den), maar de vakbeweging wil de zekerheid dat werkgevers in die periode ook bereid zijn af spraken over werkgelegenheid te maken. De Vries pleitte er voor de ruimte die er bestaat voor zo'n tijdelijke bevriezing te benutten. Als de bruto-lonen in januari 1993 precies gelijk zijn aan die in december van dit jaar, stijgen de gemiddelde netto-lonen als gevolg van lastenverlichtingen toch met 40 gulden in de maand, zo zei De Vries. BOLSWARD - De drie Friese veehouders die eind vorige maand het proces tegen de ver plichte oormerkplicht voor hun dieren verloren, gaan in hoger beroep. DEN HAAG - Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft besloten geen aanwijzing uit te vaardigen waardoor de tandartsen verplicht worden hun tarieven met ingang van 1 januari te verlagen. De door Simons nagestreefde kosten besparing wordt volgens hem voldoende gerealiseerd door een alternatief voorstel (fat de tandartsen gezamenlijk heb ben uitgewerkt. Simons zei dit donderdag in de Tweede Kamer tijdens een overleg met fractiespecialisten over zijn besluit diverse medi sche beroepsgroepen via een aanwijzing te verplichten hun tarieven volgend jaar te verla gen. Naast de tandartsen gaat het daarbij om fysiotherapeu ten en specialisten. Ook wil hij aanpassing van de budgetten van ziekenhuizen. In' totaal gaat het om een bedrag van 240 miljoen gulden. Simons zei „niet geheel pessimistisch" te zijn over de kans dat er van de kant van de medische specia listen nog alternatieven op ta fel komen die voor hem aan vaardbaar zijn. Om echter de datum van 1 januari te kunnen halen zal de procedure rond het komen tot een aanwijzing 'ge woon worden doorgezet. door Mare Legendre Vrijdag 6 november Zierikzee Vijfde algemene ledenvergade ring Volkstuinvereniging Kaaskenshof. Huis van Nas sau. 19.30 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o- theek. 10.00 tot 12.00 uur. Kindervariété gezamenlijke kerken en CJV, met optreden van Ben van den Akker. Jonge rencentrum Brogum. Van 14.00 tot 16.00 uur. Serooskerke Oliebollenactie SV Velocitas., Huis-aan-huis. Vanaf 08.00 uur. Burgh-Haamstede Zeeuwse jeugdbrandweerwed- strijden. Vanaf 08.30 uur. Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Klaverjas wedstrijden. Dorps- •huis De Schutse. Van 10.00 tot 18.00 uur. Optreden Rock and rollforma- tie Crosshead. Asielzoekers centrum. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Dreischor Feestmiddag bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 Zondag 8 november Zierikzee Concert Point Blue. De Vlin der. 15.30 uur. Dinsdag 10 november Zierikzee Vergadering commissie welzijn in stadhuis. 19.30 uur. Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. 08.45 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Opening stand kinderpostze gels. Hal postkantoor Post- straat. 09.00 uur. Vergadering commissie open bare werken in stadhuis. 19.00 uur. Spreekbeurt Ivan Nidijoglow. Pinkstergemeente, Meelstraat 1. 20.00 uur. Donderdag 12 november Zierikzee Verkoping. Verzorgingshuis De Wieken. 14.00-17.00 uur. Ouderavond Theo Thijsseiv school. Gemeenschapsruimte. 20.00 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Zierikzee Draagdoek-demonstratie. Schouwenbank 111. 09.30 uur. Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. Tbneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 18 november Zierikzee Bazaar fijn handwerk Tbssel- schade Arbeid Adelt. Burger weeshuis. 10.30-15.30 uur. Ouwerkerk Gemeente-avond. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 19 november Zierikzee Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBH5RS. IEL- OIIHMS»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2