Beschouwingen Zeeuwse statenfracties DONDERDAG 5 NOVEMBER 1Ó92 NR 25251 5 Verkeer en vervoer De RPF maakt zich ook ernstig 'zorgen over de capaciteit van de Zeeuwse wegen. De fractie constateert dat de Zeeuwse we gen gedurende een aantal maanden per jaar, en dan voor al in de weekeinden, overvol zijn. „Capaciteitsgebrek leidt tot vermindering van de veilig heid en door grotere uitstoot van uitlaatgassen ook tot milieu-aantasting. Alle mooie plannen ten spijt zullen we er toch rekening mee moeten hou den dat de groei van het auto verkeer niet wordt gestopt", al dus de RPF. Men tekent daar wel meteen bij aan dat in een provincie als Zeeland met zijn kleine vervoersaantallen en naar verhouding grote afstan den de auto niet meer weg te denken valt". D66 pleit in haar algemene be schouwingen voor verhoging van de parkeergelden op par keerterreinen bij strandover- D66: Blijven pleiten voor éénduidige regeling kamperen bij de boer". Delta Anders: Provinciaal bestuur besteedt te weinig aandacht aan de Zeeuwse landbouw". bestuur de bevolking bewust wordt van de noodzaak om on voorwaardelijke prioriteit te leggen bij de bescherming van onze omgeving. Het is teleurstellend te moeten constateren dat met name de gevolgen van een extra inzet van middelen niet of nauwe lijks zichtbaar is voor de bevol king", aldus Groen Links. De fractie vindt dat meer gedaan moet worden om de bevolking van Zeeland te doordringen van de noodzaak van een goede zorg voor het milieu. Groen Links doet de suggestie om zich als provincie aan te sluiten bij het Klimaatverbond. Ook de VVD komt met kritiek. Deze fractie stelt dat het pro vinciebestuur teveel geld steekt in onderzoeksprojecten en te weinig in uitvoeringsge- richte projecten. „Het lijkt bui tengewoon lastig de doelstel lingen te vertalen in een plan van aanpak dat is gericht op re sultaten die concreet zichtbaar en waarneembaar zijn". Woor den van gelijke strekking in de algemene beschouwingen van D66. „Natuurlijk zijn plannen en procedures nodig en soms zelfs verplicht, maar ze mogen geen belemmering vormen voor een voortvarend, ade quaat en ondogmatisch beleid" en „Een voortdurend aanzwel lende papierstroom over het milieu zal contraproduktief werken". De RPF stelt in haar algemene beschouwingen een principiële keuze van het colle ge ten gunste van het milieu te missen. „Van belang hierbij is de geloofwaardigheid van ons politieke handelen. Wie A zegt moet ook B zeggen. Als we geld willen vinden voor milieusane ring dan kunnen we dat. Mits de prioriteiten maar juist wor den gesteld". Landbouw Delta Anders vindt dat het pro vinciaal bestuur in de begro ting voor 1992 'teleurstellend weinig' aandacht besteed aan de Zeeuwse landbouw. „Er wordt in de begrotingsbrief al leen kortweg verwezen naar de LEI-nota. Dat is toch wel heel magertjes voor deze in Zeeland zo belangrijke tak van bedrij vigheid. Niet alleen belangrijk omdat direct een niet te veron achtzamen deel van de Zeeuw se bevolking er in werkzaam is, maar ook omdat de landbouw letterlijk beeldbepalend is voor het grootste deel van onze provincie", aldus Delta An ders. „Hoewel het landbouwbeleid grotendeels in Brussel bepaald wordt en de mogelijkheden voor provinciaal beleid niet erg groot zijn is onze fractie van mening dat de mogelijkhe den die er wel zijn volledig uit gebuit moeten worden. Dat ge beurt helaas niet". De PvdA stelt in haar algeme ne beschouwingen dat de, nu nog voorzichtige, omschake ling naar een meer duurzame landbouw een ontwikkeling is die met kracht gesteund moet worden. De RPF breekt een lans voor de glastuinbouw. „Willen we alternatieven bie den die de agrarische produk- tie in onze provincie weer meer perspectief kunnen geven dan kunnen we niet voorbij gaan aan de mogelijkheden van glastuinbouw. We krijgen niet de indruk dat er veel vaart zit in de ontwikkelingen". D66 stelt in haar algemene be schouwingen het kamperen bij de boer aan de orde. „De D66- fractie blijft pleiten voor een eenduidige regeling voor het gehele jaar. De discussies in de staten over 10 of 15 plaatsen doen wat surrealistisch aan als de 'gedoogde' aantallen hier en daar sinds jaar en dag 20 of meer bedragen! Controle en handhaving op dit terrein moe ten ons inziens een hoge priori- RPF/GPV: „Blij dat collecfe erkent dat recreatie overlast veroor zaakt". i D66 pleit voor verhoging van parkeergelden. teit hebben. Wat ons ook zor gen baart is de wildgroei van het aantal van deze mini- campings", aldus D66. De de mocraten doen de suggestie om gemeenten te verplichten snel hun bestemmingsplannen bui tengebied te herzien en daarin de noodzakelijke regels op te nemen. De VVD pleit in haar algemene beschouwingen voor duurzame landbouw maar zegt een duidelijke visie in deze van het provinciebestuur te mis sen. De SGP wil, net als de RPF/GPV, meer aandacht voor de mogelijkheden van de glas tuinbouw. Recreatie De RPF pleit in haar algemene beschouwingen voor het afbou wen van provinciale subsidie aan de provinciale VVV. „Elke stap die verder gaat dan voor waardenscheppend beleid lijkt ons een stap te ver", aldus RPF/GPV. „Het college stelt voor om door middel van ge richte maatregelen de overlast van het toerisme te verminde ren. Wij kunnen ons daarbij be trekkelijk weinig voorstellen. We zijn in ieder geval blij dat het college, en dat in tegenstel ling, tot het verleden, erkent dat er overlast is en dat er wat tegen gedaan moet worden". Een heel ander geluid komt van de kant van het CDA. De christen-democraten zeggen dat in hun ogen het grote be lang van deze sector voorop staat. RPF/GPV: Zeeuwse wegen vooral in weekeinden overvol". PvdA: Herstel en versterking natuurwaarden een van de belangrijkste uitdagingen". MIDDELBURG - Niet alleen de plannen, maar ook het functioneren van het provinciaal bestuur wordt door de Zeeuwse statenfracties in hun algemene beschouwingen op de provinciale begroting voor 1993 onder de loep genomen. Opvallend veel aandacht wordt door bijna alle fracties besteed aan bureaucratie en papier berg. „In de dagelijkse praktijk lijkt de voortdurend aanzwellende papierstroom steeds meer het karakter te krijgen van een natuurramp die we gelaten over ons heen laten komen", schrijft D66 in haar algemene beschouwingen. De RPF/GPV-fractie gaat nog een stapje verder. „Nota's van 70 a 80 bladzijden moeten niet meer voorkomen. Aan ambte naren moet de opdracht wor den meegegeven dat een te be handelen beleidspunt moet worden weergegeven in een no ta van optimaal 25 pagina's. Zij die daar geen kans toe zien moeten hun intelligentie dan maar aan andere zaken gaan wijden", aldus de fractie. Men steekt ook de hand in eigen boezem: „Er zal echt meer in houd gegeven moeten worden aan het 'besturen op hoofdlij nen'. De fracties zullen moeten leren zichzelf beperkingen op te leggen. De steeds maar weer te constateren neiging om al lerlei details uitputtend te be spreken zal moeten worden uit gebannen". De VVD houdt het in haar alge mene beschouwingen op 'enor me hoeveelheden papier'. „In de fractie is even met de ge dachte gespeeld dat hier spra ke zou zijn van 'informatieter- reur', die tot doel heeft de sta tenleden te bedelven onder leeswerk met aansluitende ver gaderingen, met als gevolg dat voor de werkelijk belangrijke zaken geen of te weinig tijd overblijft. Voor deze stelling, die van boze opzet uitgaat, is echter geen bewijs voorhan den. Het effect is niettemin on acceptabel. Er treedt fragmen tatie op omdat statenleden ge dwongen worden tot speciali satie. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling", aldus'de libera le fractie. Ook de RPF-fractie signaleert dat gevaar. „De klacht dat ve len geen kans meer zien hun stukken te lezen is in feite ern stig. Het betekent dat het be leid steeds meer uitgemaakt gaat worden door een veel klei nere groep dan de 47 statenle den, namelijk de deskundigen. Ook moet niet uit het oog ver loren worden dat steeds min der mensen bereid zullen wor den gevonden om zo'n groot deel van hun vrije tijd tegen een zeer matige vergoeding in te zetten. Het leidt ook tot een maatschappelijk eenzijdige sa menstelling van provinciale staten. Wij zouden graag zien dat het college dit probleem zeer ernstig neemt". 'De RPF/GPV breekt in haar algemene beschouwingen een lans voor de glastuinbouw. gangen. „Naast het stimuleren van openbaar vervoer en fiets dient het flankerend beleid om het gebruik van de auto af te remmen, voortvarend te wor den aangepakt. Dit kan onder meer door toevoerwegen in de zomermaanden voor niet- bedienend verkeer af te slui ten. Ook parkeerverboden op wegen in het duingebied, met daarop een scherpe controle, dienen overwogen te worden". Het CDA stelt in haar algeme ne beschouwingen dat het pro vinciebestuur in de begroting voor 1993 te weinig aandacht besteed aan maatregelen tot verdere vermindering van de groei van de automobiliteit en het gelijktijdig stimuleren vari het gebruik van het openbaar vervoer. „Dat dit in onze pro vincie lastig is realiseren we ons", aldus het CDA. Groen Links stelt het nog ietsje scherper. „Terugdringing van het autoverkeer is uitgegroeid tot beleidsuitgangspunt. Het is daarom teleurstellend om vast te moeten stellen dat concrete plannen van het provincie bestuur dit beleid niet alleen in de wielen rijden, maar vol strekt tegengestelde gevolgen zullen hebben. De aanleg van de WOV, plan nen voor Neeltje Jans, afschaf fing van de tolheffing op de Zeelandbrug en de aperte on wil om de opcenten op motor rijtuigenbelasting te verhogen zijn er de oorzaak van om niet veel waarde te hechten aan de beleidsvoornemens van gede puteerde staten om mensen uit hun auto te krijgen". De PvdA legt in haar algemene beschou wingen voor wat betreft ver keer en vervoer de nadruk op veiligheid. „De vele, land schappelijk gezien fraaie we gen in Zeeland, zijn wat de ver keersveiligheid betreft niet ideaal", aldus de sociaal-demo craten. „Van deze wegen dient met aangepaste snelheid ge bruik te worden gemaakt. Nog meer dan in het verleden zal de nadruk dan ook moeten liggen op snelheidsbeheersing op de Zeeuwse wegen". Delta Anders schaart zich achter die conclu sie, maar voegt daar aan toe dat voorlichtingscampagnes helaas weinig effect sorteren. „Men dient zich te realiseren dat de vele auto-ongelukken in het Zeeuwse niet worden ver oorzaakt door de wegen maar door de verkeersdeelnemers. Voor kamikaze-piloten die op de provinciale wegen met snel wegsnelheden rijden zijn geen veilige wegen aan te leggen". De SGP wijst op het belang van openbaar vervoer 'op maat'. „De provincie dient dit te stimuleren. Ook de regio taxi zou in Zeeland weieens bruikbaar kunnen zijn". Milieubeheer De SGP dringt in haar algeme ne beschouwingen aan op snel le uitvoering van de plannen zoals die verwoord zijn in het Zeeuwse milieubeleidsplan Kerend Tij. „Onze fractie is van harte overtuigd van de noodzaak tot het onderhouden en bewaren van de schepping. Milieuzaken zijn scheppingsza ken" aldus de SGP. Groen Links komt met kritiek op de provincie waar het gaat om mi lieuzaken. Gesproken wordt van een stiefmoederlijke be handeling van de milieu problematiek. „Het wordt tijd dat door de uitstraling van het beleid van het provincie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5