'Ik geef de angsten weer van mensen in een chaotische tijd' HET HUIS MET GOUDEN MUREN Wayne's World Schilderijen Theo Voorzaat vier dagen te zien in Noordhavenpoort Amsterdam dringt de auto verder terug 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De kunstenaar Theo Voorzaat in gesprek met burgemeester Asselbergs die woensdagavond de expositie Theo Voorzaat schilderijen en litho's officieel opende. (Foto: Joop van Houdt).. ZIERIKZEE - Het manipuleren van de werkelijkheid om de angsten van mensen in een chaotische tijd weer te geven. Zo omschrijft de kunstenaar Theo Voorzaat uit Dreischor de wijze waarop hij schildert. Woensdagavond opende burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs in de Noordhavenpoort te Zierikzee de expositie 'Theo Voorzaat schilderijen en litho's', een overzicht van de olieverfschilderijen en litho's die de, in heel Nederland bekende, kunstenaar in 1991 en 1992 maakte. De expositie is gedurende vier dagen in Zierikzee te zien en verhuist daarna naar galerie Lieve Hemel in Amsterdam, waar de schilderijen van 14 no vember tot en met 19 december worden tentoongesteld. Het was voor het eerst sinds vijf jaar dat Theo Voorzaat zijn werk weer eens op Schouwen- Duiveland presenteerde. ,,De mensen vragen het mij regel matig wanneer ik ze op straat of in de winkel tegenkom en ik vind het leuk om te doen", al dus de kunstenaar. Theo Voorzaat heeft de afgelo pen twintig jaar een grote be kendheid gekregen door de specifieke stijl waarin hij schildert, een sur-realistische combinatie van fantasie en werkelijkheid waarmee de mens als een nietig en angstig wezen is afgebeeld te midden van een technische ontwikke ling die niet meer is bij te be nen. De schilder vertelde dat hij wordt geïnspireerd door alles om hem heen. Zowel de .omge ving van Schouwen^PuiYeland en Dreischor waar hij werkt als beelden die hij op televisie ziet en informatie die hij in kranten en boeken leest. ,,De moderne mens moet door een meedogenloze tijd heen". Als symbool voor die moderne tijd waarin de mens wordt ge confronteerd gebruikt Theo Voorzaat in zijn schilderijen herhaaldelijk de vorm van een bol en rechte hoge zuilen. ..Die zijn net zo clean, glad, onper soonlijk en zakelijk als deze tijd". Als contrast daarmee beeldt de kunstenaar regelma tig vervallen oude gebouwen en dode bomen uit. In dat sur realistische decor van gladde vormen en vervallen gebouwen ziet men de mens soms halsbre kende toeren uithalen of mani puleren met bollen. Burgemeester Asselbergs sprak er zijn vreugde over uit dat de 'echte Voorzaten' weer even live te zien zijn in Zierik zee. Hij herinnerde aan de ex positie vijf jaar geleden in De Eenhoorn. ,,Het was onvoor stelbaar, toen ik anderhalf uur na de opening naar huis ging was driekwart van de schilde rijen al verkocht". De burge meester beschreef de grote be langstelling bij de opening van de expositie woensdagavond in de Noordhavenpoort als sym bolisch voor de aantrekkings kracht die de kunstenaar Theo Voorzaat op een breed publiek heeft. Overigens is het bepaald geen verkoopexpositie die tot en met zondag is te zien in de Noordhavenpoort. De meeste werken werden door de eigena ren in bruikleen afgestaan voor de expositie, een voor waarde die de Dreischorse schilder bij verkoop meestal stelt. Ramp Galeriehouder C. Nieuwendijk vertelde dat de, kunstenaar het dan ook als een ramp be schouwde dat vijf belangrijke schilderijen op de expositie ontbraken omdat de eigenaren niet bereid bleken de schilde rijen beschikbaar te stellen. ,,Dat is voor Theo alsof er vijf kinderen niet komen opda gen". Om de schade zoveel mo gelijk te beperken worden fo to's van de ontbrekende schil derijen getoond. De expositie Theo Voorzaat schilderijen en lito's is donder dag (vandaag) en vrijdag te zien van 12.00 tot 21.00 uur en zaterdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 5 november NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.05 uur Oproep Spoorloos 16.26 uur Heb ik iets gemist? Terugblik op de programma's van de afgelopen week. 16.55 uur Young riders, Ameri kaanse jeugdserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis, infor- i matief kindermagazine. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur Piglet files, Engelse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Spoorloos, program ma waarin vermiste personen worden opgespoord. •21.24 uur Reporter, actualitei ten 21.59 uur Inspector Morse, En gelse misdaadserie. 22.58 uur Een schijn van fat soen, reportage 23.23 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma. 17.03 uur Aktie, magazine over het Jeugd Rode Kruis. 17.32 uur Power play, spelle- t j esprogramma 18.00 uur Journaal. 18.22 uur Candid camera, pro gramma met de verborgen ca mera. 18.46 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 19.13 uur Natte neuzen, pro gramma over honden. 19.44 uur Karaoke, program ma waarin Sjoukje Smit niets vermoedende mensen uitno digt om een liedje te zingen. 20.06 uur TrosKompas TV ster gala, programma waarin de kandidaten voor deze onder scheiding genomineerd wor den. 20.16 uur De leukste thuis, de beste thuisvideo's. 20.42 uur Trekking staatslote rij. 20.47 uur TV dokter 20.54 uur TV Masqué, via de verborgen camera wordt een bijzondere landgenoot in het zonnetje gezet. 21.44 uur TROS tv show op reis, interviews door Ivo Nie- he. 22.34 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 22.44 uur In the heat of the night. Amerikaanse politiese rie. 23.35 uur Geen mens is vol maakt. Australische speelfilm. 01.22 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 5. 09.30 uur Huisje, boompje, beestje, afl. 54. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 8. 11.00 uur School-tv weekjour- naal, afl. 8. 12.00 uur Studio Sport, met de trekking van de halve finale Europacup. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Werken-aan-werk: In het stof, documentaire over stof op de werkplaats. 18.47 uur Zendtijd politieke partijen: Centrum Democraten (CD). 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 20.00 uur Uit het leven gegre pen: Levenslied, film over de maatschappelijke positie van (ex)-psychiatrische patiënten. 21.38 uur Opmaat North Sea Jazz Rock '92, voorproefje van North Sea Jazz Rock '92. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.15 uur Norh Sea Jazz Rock '92. Compilatie van niet eerder uitgezonden nummers. 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Showtime. Afleve ring van een nieuw, actueel magazine over entertainment. 11.45 uur RTL Radio studio live 12.55 uur Ron's tweede jeugds- how, spelprogramma. 14.15 uur De draagmoeder. 14.45 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.00 uur Telekids. Kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.50 uur RTL minispel: Picti- onary. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Eerste af levering van een nieuwe reeks van het spelprogramma waar in twee teams het tegen elkaar opnemen. 21.25 uur Klasgenoten. Eerste aflevering van een nieuwe reeks programma's waarin een bekende Nederlander terug keert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.25 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.20 uur F/X-Murder by illu sion, deel 1. Amerikaanse speelfilm. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur F/X-Murder bij illu sion, deel 2. 01.35 uur Subway. Franse speelfilm. 03.20 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Mission top secret. Australische jeugdfilm. 16.25 uur Samson 17.25 uur Duupje. Kinderserie. 17.30 uur Er was een Amerika, Franse tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 310. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 550. 18.35 uur TV 1 - Top 30, mu ziekprogramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Hollywood stuntma kers, 26-delige Amerikaanse documentaire serie. Afl. 10. 20.25 uur Baraka, spelpro gramma. 21.40 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. Aansl. Boekenbeursnieuws. 23.00 uur Het eenzame harten- buro. Talkshow. 23.30 uur Waar ligt Maas tricht? Engelse serie. 01.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. Engelse humor. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Herover de aarde: Telecom. 2-delige documentai re. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur Affiche. Kunstmaga zine. 22.20 uur Vuurvogel: Klassie ke muziek. Vandaag: Binn- nenskamers: Cleveland Quar tet. Afl. 1. 22.45 uur Boulevard: De Ver enigde Staten. 10-delige docu mentaire. AMSTERDAM - Automobi listen die hun voertuig in de Amsterdamse binnenstad wil len parkeren, zullen over enige tijd op duizenden extra plaat sen moeten betalen en boven dien ook 's avonds. Het college van burgemeester en wethou ders heeft ingestemd met voor stellen daartoe van de gemeen telijke Dienst Parkeerbeheer. Op het ogenblik heeft de ge meentelijke dienst ongeveer negenduizend parkeerplaatsen in beheer. Dat betekent dat voor die plaatsen moet worden betaald. Bij overtreding kan de auto worden weggesleept, wat zo'n 30.000 keer per jaar ge beurt. Het aantal plaatsen voor betaald parkeren zal in de pe riode tot september volgend jaar worden verhoogd met 5125. Een tweede maatregel is een verlenging van het betaald- parkeren tot elf uur 's avonds. Extra avondcontrole zal wor den toegepast op meer dan vierduizend parkeerplaatsen, onder meer in de omgeving van de uitgaanscentra Leidseplein en Rembrandtplein. AMSTERDAM - Het Brabantse attractiepark Land van Ooit in Drunen heeft een financier ge vonden die het aandelenpak ket van 77 procent van MKB In vestments wil overnemen. Zo dra de dochter van de ING- bank haar aandelen overdoet aan de nieuwe financier is het Land van Ooit uit de proble men. Als er voor vrijdag geen oplossing wordt gevonden, is de kans groot dat het park vol gend jaar niet meer opengaat. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 12 Dries weet dat ze zo arm is als een kerkmuis, als huisknecht zie je en vooral hoor je veel, en al zwijg je er over tegen de buitenwacht: hij weet het. Dries weet dat de jonker haar een ruime toelage geeft, maar hij weet ook dat ze daar nooit mee toe kan. Hoe vaak heeft de jonker al niet haar speel schulden betaald, want de barones gokt harder dan de dorpsjongens op zaterdagavond in de herberg. Maar de barones is van 'stand' en daar leeft ze naar. Ze zou met de helft toe kunnen van wat ze krijgt, maar ze heeft dubbel zoveel nodig, dat meubel. En als het nou nog een aardig vrouw mens was, aardig om te zien, dan zou je als man zijnde misschien wat door de vingers zien, maar er is kraak noch smaak aan. Al was ze de laatste vrouw op de wereld, Dries zou haar nog niet willen hebben en als tuinman heb je toch echt zoveel pretenties niet De laatste keer dat de barones hier was, dat zal zowat een maand geleden zijn, is ze verschrikkelijk tegen de jon ker te keer gegaan. Ze verweet hem de komende mesalliance en noemde wel vijf namen van freules die betere par tijen waren. De jonker had zijn tante tot zover laten uitrazen. Maar toen zei de jonker en Dries die in de gang stond te wachten met de thé complet maar niet binnen durfde gaan, had het duidelijk gehoord ja, toen schoot de jonker uit zijn slof en zei: 'Die willen mij niet trouwen, maar mijn geld. Vaatjes zuur bier, ik ken ze allemaal. Beschimmeld. Die ne men mijn tronie op de koop toe. Ze wil len nog wel met me slapen ook, als ik het licht maar niet aan doe. Merci, tan te Melanie, geen roüwbeklag en geen vrouw met opgeschroefd medelijden. Van wie iedereen zegt: Gunst zeg, heb je het gehoord? Dat freuletje zo en zo trouwt met Hasse van Artendael The beauty and the beast de schoonheid en het monster'. Het was een ongewoon lange redevoe ring geweest: de jonker sprak zelden zo veel achter elkaar. Thnte Melanie was met opgestreken zeil vertrokken, razend, beledigd, maar haar cheque had ze niet vergeten. Geld stinkt niet, ook niet als het af komstig is van een bloedverwant die de familie beledigt door een huwelijk aan te gaan met de dochter van een koeienknecht of zulk soort man. Dries weet wel beter. De vader van de jonge mevrouw is veehandelaar die er heel goed bijzit, zij het dan dat het geld in hoofdzaak van zijn vrouw afkomstig is. In vergelijking met de jonker is me neer Ten Have natuurlijk straatarm. maar de rijke tak van de Van Arten- daels is ook zo verschrikkelijk rijk, daar heeft een buitenstaande geen be grip van. Dries weet het wèl en het kan hem niet schelen. De jonker betaalt hem een re delijk loon, heeft af en toe een vriende lijk woord voor hem over en als hij be gint te snauwen, draait Dries zich om en loopt weg. Dat kan hij doen, hij weet wel hoever hij kan gaan met de baas, van wie hij houdt of het zijn ei gen zoon is, een vaak onhebbelijke en onredelijke zoon, maar ook een zoon met een goeie inborst, een jongen die almaar tegen zichzelf loopt te vechten en er niet uit kan komen. Nou heeft-ie een wijfie genomen, en wèt voor een wijfie. Om rauw in te bij ten, dat mag Dries in het fatsoenlijke zeggen. Om aanspraak te hebben? Vast niet, de aanspraak van de jonker zijn zijn honden. Om het bed met hem te delen? Ook niet, want mevrouw slaapt in het huis in de grote logeerkamer en de jon ker nog steeds in de duivenloren. Nou, je hebt steenkouwe voeten voor je bij mekaar bent en dan is de lust om een potje te vrijen wel geweken. Als die lust er al ooit is geweest! (wordt vervolgd) Zaterdag 7 en zondag 8 november in de Concertzaal ZIERIKZEE - In Amerika inmiddels mateloos popu lair, maar ook binnen Europa genieten de komieken Wayne Campbell (Mike Myers) en Garth Algar (Dana Carvey) meer en meer bekendheid. Op zaterdag 7 en zondag 8 november zijn de knotsgekke acteurs te zien in de film Wayne's World, die op deze beide data draait in de Concertzaal Zierikzee. Beide avonden begint de film om 20.00 uur. Wayne Campbell en Garth Al- gar hebben op het lokale net van het plaatsje Aurora hun ei gen talkshow. Ze zijn met deze grappige en melige show heel succesvol, maar ze verdienen er geen cent mee. Want Wayne en Garth zijn net even té gek. Want wie laat er nou een de monstratie geven met de nieu we uitvinding suck-out? Wie zegt er nou voortdurend 'excel lent' en 'party on'? Juist, Way ne en Garth. Het is dus geen wonder dat de adverteerders niet staan te trappelen om hun geld in het programma te steken. Maar Wayne zou zo graag die Fender- gitaar willen kopen en Garth? Ach, Garth wil alleen maar verliefd zijn op zijn droom vrouw. Dan worden Wayne en Garth ontdekt door een zekere Benjamin Kane, een gladde jongen van een commercieel tv- station. Hij ziet wel brood in Wayne's World, die gekke show. In de ogen van de jongens krij gen ze een waanzinnig bedrag, maar liefst 5000 gulden! Wat ze niet beseffen is dat ze alles heb ben overgedaan aan Kane, die kan dus ook zonder hen door gaan met de show. Gelukkig hebben de jongens dat niet door. Wayne koopt zijn gitaar en Garth gaat met hernieuwd zelfvertrouwen op zoek naar zijn droomvrouw. Ook Wayne krijgt een vriendin: Cassan dra, de getalenteerde zangeres van een hardrockband. Maar ja, op een gegeven moment moet het spaak lopen. En dat doet het ook. Hoog tijd voor Wayne <^n Garth het heft weer in eigen handen te nemen... LOON OP ZAND - De Vereni ging Natuurmonumenten gaat op de grens van Loon op Zand en Tilburg 60 hectare land bouwgrond afgraven, met de i bedoeling dat de oorspronke lijke flora en fauna in het ge bied terugkeren. De plannen, die in 1995 moeten zijn gereali seerd, werden woensdag op lo- katie door Natuurmonumen ten ontvouwd. TERDAM - LPG (autogas) wordt donderdag 1 cent per li ter duurder. De adviesprijs wordt 57,9 cent. Dit heeft marktleider BK Gas woensdag meegedeeld.De verhoging is het gevolg van prijsstijgingen op de internationale produk- tenmarkt, aldus BK Gas. UTRECHT - Het recht op een studie aan universiteit of hoge school moet beperkt worden tot zes jaar. Wie langer wil stu deren, moet daar fors voor be talen. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 7 no\20.00 uur zondag 0 uo\. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4