m Koninklijk goud voor scheidend Rabo-voorzitter M. K. Krepel Bouwplan mét bouwkundige kennis vanuit gezichtspunt vrouw bekijken 'Ik heb niet het idee dat ik iets bijzonders gedaan heb' Commissie openbare werken vergadert Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw bijna twintig jaar actief op Schouwen-Duiveland Inbraken in auto's Dronken achter stuur Arnemuider visser dodelijk verongelukt DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 NR 25251 Verwachting tJm maan dag 9 nov.| 2\ GEHANDICAPTEN ZEELAND ADVIESBUREAU ZEELAND (G.A.Z.) Het G A.2. (vrijwilligers organisa tie) adviseert en begeleidt ge handicapten kosteloos, bij aan vragen voor: woningaanpassing, hulpmiddelen, voorzieningen enz. Op werkdagen bereikbaar van 9-12 uur en van 14-16 uur Herengracht 52. Middelburg, Tel 01180-23592 ZlERIKZEESCHEfêfï NIEUWSBODE Ba Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauweh Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45.00 Per jaar 1 179.00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BRUINISSE - „Je doet alles maar gewoon. Ik heb niet het idee dat ik iets bijzonders heb gedaan. Maar ik ben er wel erg erkentelijk voor.". Dat was de reac tie van M. K. Krepel toen hij deze week uit handen van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse de ere medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt kreeg. Krepel nam na zich 26 jaar te hebben ingezet voor de Rabo-organisatie, af scheid. De statuten en reglementen zijn onverbiddelijk, zo consta teerde burgemeester Vogelaar. ,,En hoewel die leeftijd u eigen lijk nog niet aan te zien is en u qua vitaliteit zeker in staat moet worden geacht om nog en kele ronden in functie als voor zitter van de Rabo-bank Oost- Duiveland mee te maken ont komt u niet aan de valbijl die in dit geval gevormd wordt door de reglementen". Boer Volgens de Bruse eerste burger was het afscljeid van Krepel een goede gelegenheid om eens de balans op te maken van de door Krepel ten dienste van de gemeenschap bedreven activi teiten. ,,Deze balans - een pas sende term bij een bank - ver toont een fors saldo aan acti va", aldus Vogelaar. Hij gaf vervolgens een opsomming van de activiteiten en functies van Krepel. In de allereerste plaats, zo stel de Vogelaar, is Krepel boer. „Met hart en ziel en op een zeer succesvolle manier", aldus Vo gelaar. „Ondanks de belemme ringen die door EG-maatrege len steeds meer op de agrari sche bedrijfstak zijn gaan rusten. Het zal u als vader on getwijfeld bijzonder veel ple zier doen dat uw drie zoons in dezelfde bedrijfstak zijn te recht gekomen". „Maar behalve dat u zich op een uitstekende manier voor uw eigen bedrijf inzette, deed u meer, nam u bredere verant woordelijkheden". aldus Voge laar. Zo maakte Krepel 22 jaar lang deel uit van het bestuur van landbouwvereniging Alge meen Belang. Van 1984 tot 1989 was hij voorzitter van deze be langenvereniging. Verder was Krepel lid van het Kring- bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) en tevens voorzitter van de afdeling Bruinisse van de ZLM. „Ja, men wist u te vin den. Men kende uw kwalitei ten", aldus Vogelaar. Vogelaar kenschetste Krepel als iemand die beschikt over een gemoedelijkheid die ande ren tijdig tot relativeren aanzet en trouw uitstraalt. „Uw so ciaal maatschappelijke betrok kenheid is groot en breed ge weest", aldus Vogelaar. Hij ver telde dat Krepel ook actief be zig was met politiek. Hij deed actief mee aan de activiteiten van Algemeen Belang en maakte zelfs enkele maanden als invaller deel uit van de Bru se gemeenteraad. „Al deed u dat altijd op een bescheiden, haast onopvallende wijze, toch stond u er steeds, bereid om de handen uit de mouwen te ste-4 ken". Vogelaar besloot zijn opsom ming van de functies van Kre pel met diens inspanningen voor de Rabo-organisatie. Van 28 december 1966 tot maart 1970 was Krepel lid van de Raad van Tbezicht. Van 1970 tot 1972 was Krepel lid van het be stuur van de Rabobank Brui nisse en na de fusie met Ooster- land vervulde Krepel de func tie van lid van de raad van be stuur van de Rabo-bank Oost- Duiveland. In 1990 volgde hij de heer De Jonge op als voor zitter van het bestuur. „De Rabo-organisatie heeft u van avond welverdiende lof toege zwaaid. Respect en waardering verdient u van de Bruse ge meenschap in haar totaliteit", aldus Vogelaar. In een kort dankwoord dook Krepel in de geschiedenis. Hij stelde dat de Rabo-bank anno 1992 absoluut niet meer te ver gelijken valt met de Boeren leenbank destijds. „Dan kwam Jumelet op z'n fiets met de stukken", aldus Krepel. „Er is heel wat veranderd". Uit han den van J. L. Spoormaker, lid van de regio-directie van de Rabo-bank in Bergen op Zoom kreeg Krepel de Zilveren orga nisatie onderscheiding. Een zelfde onderscheiding werd uitgereikt aan L. W. Boogert. Hij heeft zich 23 jaar ingezet voor de Rabo-organisatie. M. K. Krepel kreeg de ere-medaille in goud. (Foto: Joop van Houdt). ben beoordeeld zijn gereali- i seerd, gaan vrouwen van de VAC bij de bewoners langs voor een zogenaamd woongerief- onderzoek. „Via gesprekken met de bewoners gaan we dan na of we indertijd alle prakti sche ongemakken hebben ge signaleerd. Zo kunnen we ons zelf corrigeren wanneer dat niet het geval blijkt te zijn", al dus de dames Paauwe en De Leeuw. Behalve met het beoordelen van bouwplannen houdt de VAC zich ook bezig met de kwa liteit van de hele woonom geving. „Wij letten er altijd op of men vanuit het woonkamer- raam op straat kan kijken. Dat is van belang voor de veilig heid op straat". Regelmatig stappen de twaalf vrouwen van de VAC op de fiets om de socia le veiligheid in een bepaald ge bied onder de loep te nemen. Men let daarbij onder meer op de hoeveelheid en de plaats van lantaarnpalen, de hoogte van de bebossing langs de weg en mogelijke bijgebouwen die so ciale onveiligheid op straat kunnen veroorzaken. Naar aanleiding van die fietstochten kan de VAC de betreffende ge meente benaderen met verzoe ken en tips om de sociale vei ligheid te verbeteren. Ook heeft men alle gemeenten op Schouwen-Duiveland ge vraagd een meldpunt in te stel len zodat ook inwoners zelf on veilige situaties kunnen aan melden. De gemeenten nemen ook zelf het initiatief om het VAC in te schakelen. Zo hebben de vrouwen pas geleden het verlichtingsplan Noordgouwe beoordeeld voor de gemeente Brouwershaven. „We zijn met het plan in de hand de kern doorgefietst om na te gaan of de plaatsen waar men een lan taarnpaal wil neerzetten ook inderdaad goed gekozen wa ren". Volgens mevrouw Paauwe en mevrouw De Leeuw is het, twintig jaar na-de oprichting van de VAC op Schouwen- Duiveland, nog steeds van groot belang dat er een onaf hankelijk groepje is dat bouw plannen en plannen voor de woonomgeving kritisch be kijkt. „Er is de laatste jaren' steeds minder geld beschik baar zodat die plannen steeds meer worden geknepen". ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie openbare werken vergadert woensdag 11 novem ber vanaf 19.00 uur in het stad huis. Op de agenda staat een krediet voor de aanleg van groenvoorzieningen in het be stemmingsplan Poortambacht 8 (eerste gedeelte), tussen Schouwenbank en Volke- rakstraat. Nu de woningbouw in het eer ste gedeelte van het bestem mingsplan van Poortambacht 8 nagenoeg is voltooid moet de nieuwe woonwijk borden voorzien van het nodige groen en enkele andere „accessoires", zoals een speelgelegenheid en wat voetpaden. Hoe dat er uit moet komen te zien vermeldt het groenstructuurplan Poort- ambacht 8. De kosten voor dit alles zijn geraamd op 102.315,- exclusief btw. DEN HAAG - Het is ontoelaat baar om vrouwen en meisjes in Nederland onvrijwillig te la ten besnijden en hen op die ma nier lichamelijk letsel toe te brengen. Leden van Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw bekijken een bouwtekening. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Deuren die zodanig zijn geplaatst of opendraaien dat het niet praktisch is. Een te laag aanrecht. Winkels en bushaltes die ver van een woning liggen. Een ongelukkige lokatie van het toilet. Het zijn allemaal dingen waarop de leden van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw Schouwen-Duiveland letten wanneer ze zich over een bouwtekening buigen. En dat doen zij regelmatig, want zowel de woningbouwvereniging Beter Wonen als de Christelijke Woningbouwvereniging Bruinisse legt al haar bouwtekeningen voor woningen in de sociale woningbouw ter beoordeling voor aan de vrijwil ligsters, die al bijna twintig jaar vorm geven aan de VAC Schouwen-Duiveland. „Wij beoordelen een bouwplan vanuit het gezichtspunt van een huisvrouw, mét de bouwkundige vakkennis van een deskundige", aldus mevrouw C. M. Paauwe- van der Maale uit Zierikzee en mevrouw M. de Leeuw-Montagne uit Noordgou we. Sinds ongeveer zes jaar zijn zij lid van de VAC Schouwen- Duiveland, mevrouw Paauwe sinds twee jaar als voorzitter. „Ik kom uit het onderwijs en zag dit vrijwilligerswerk als een nieuwe uitdaging. Het is heel leuk om te ervaren dat de woningbouwvereniging en ar chitect wat doen met je advies. Je krijgt daarvan het gevoel dat je iets zinnigs kunt bijdra gen aan de bouw van goede en praktische woningen op Schouwen-Duiveland". De VAC Schouwen-Duiveland maakt onderdeel uit van een landelijk netwerk van vrou wenadviescommissies voor de woningbouw. De eerste VAC ontstond in 1949 in Rotterdam vanuit de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. „Na de Tweede Wereldoorlog werden in Nederland vanwege de wo ningnood in korte tijd heel veel woningen gebouwd. Al gauw bleek dat in die massabouw veel gebreken en onpraktische elementen zaten. De Vereni ging van Huisvrouwen vroeg daarom of zij eens naar de bouwplannen mocht kijken en wat adviezen geven". Aanvankelijk werd in de bouw wereld, waar (nog steeds) voor al mannen werkzaam zijn, wat vreemd tegen de bemoeienis van vrouwen aangekeken. En nog steeds moeten vrouwenad viescommissies, die pas begin nen, een bepaalde scepsis door breken. Tbt nu toe is dat altijd gelukt omdat de leden van de VAC de bouwtekeningen pas beoordelen wanneer zij zich de nodige bouwkundige vakken nis eigen hebben gemaakt. Via cursussen leert men bouwteke ningen lezen en krijgt kennis van bouwmaterialen en be stemmingsplannen. Ook wordt men getraind in het ontdekken van fouten in bouwtekeningen. „Door die kennis zijn we een volwaardige gesprekspartner van woningbouwverenigingen, architecten en aannemers". De VAC Schouwen-Duiveland, die in 1973 met haar activitei ten begon, is inmiddels volle dig geaccepteerd door de wo ningbouwverenigingen en ge meenten op Schouwen-Duive land. „We zijn een groep waar men niet omheen kan en wil". Dat betekent in de praktijk dat men elke bouwtekening van een nieuw woningbouwproject op het gebied van de sociale woningbouw naar het VAC toe stuurt ter beoordeling. „Dan zitten we enkele middagen met vijf a zes vrouwen om de tafel om de bouwtekening te bestu deren en te toetsen". Dat ge beurt onder meer aan de hand van toetslijsten die landelijk door de vrouwenadviescom missies wordén gebruikt. Uiteraard speelt ook de eigen ervaring en kennis een grote rol bij het beoordelen van een bouwtekening.',vBij het bekij ken van een tekening uit een bepaalde gemeënte zetten we altijd de VAC-lddeh in die zelf in die gemeente wonen. Die kennen namelijk de omgeving waar de huizen zijn gepland". De VAC Schouwen-Duiveland telt twaalf vrouwen, ongeveer twee uit elk van de zes gemeen ten op Schouwetï-Duiveland. De adviezen die 'naar aanlei ding van het bestuderen van de bouwtekening, worden opgeT steld, worden vérvolgens be sproken- met de woningbouw vereniging, de architect en de aannemer en daarna al dan niet gerealiseerd. „Dat hangt er meestal van af of het extra geld kost". Dat men een flinke vinger in de pap heeft blijkt uit het feit dat een bouwproject eens hele maal is afgeblazen op advies van de VAC. „De Woningen wa ren zo klein en erig opgezet dat we vonden dat ze maar beter niet gebouwd konden worden. Er zat bijvoorbeeld een slaap kamertje in waarvan een wand niet langer was van 1,80 meter, te kort om een bed tegenaan te zetten. Mede vanwege de kri tiek die wij hadden zijn die huizen inderdaad niet ge bouwd. De architect heeft een nieuw plan ontworpen met minder, maar iets grotere wo ningen". Ongeveer twee jaar nadat de woningen die zij op papier heb- WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 6 noy. Zon op 07.44, onder 17.01 Maan op 15.04, onder 03.21 Volle Maan: 10 november (10.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is zacht en vrij rustig herfstweer. Boven Frankrijk ligt een hogedrukgebied, dat zich morgen nog wat verder versterkt. De actieve lagedrukgebieden boven de Atlanti sche Oceaan volgen een erg noor delijke koers over IJsland naar het noorden van Scandinavië. Dat bete kent echter niet dat wij de zon erg vaak te zien krijgen. In een niet al te sterke stroming uit het zuidwesten wordt vrij zachte, maar door de lan ge weg over de Oceaan vooral ook erg vochtige, lucht van zuidelijke oorsprong aangevoerd. Vannacht wordt het niet koud. De temperatuur daalt niet verder dan een graad of 9. Bovendien kan er op een aantal plaatsen mist ontstaan, vooral in de zuidoostelijke provincies. Die mist lost morgen weer op. Maar het blijft dan een overwegend bewolkte en wat nevelige dag. Er zou hier en daar, en dat geldt ook nog voor de komende nacht, een spat motregen kunnen vallen. Maar de hoeveelhe den zijn zeker niet groot. Misschien is er morgenmiddag hier en daar nog even een waterig zonnetje te zien. De kans op wat zon is dan nog het grootst in het zuidoosten. De zuidwesten wind is in het algemeen zwak tot matig. ENSCHEDE - Base Airlines hervat 9 november de luchtlijn Twente- Schiphol. Een woord voerder heeft dit woensdag be kendgemaakt namens de Twentse bedrijven die de we dergeboorte, van de verbinding financieel rffogelijk maken. Op 26 oktober stopte Base Airlines de luchtverbinding voor onbe paalde tijd omdat deze niet rendabel bleek. Advertentie RENESSE/WESTENSCHOU- WEN - Dinsdagmiddag werd aan de Rampweg te Renesse de personenauto van de heer L. uit Zierikzee opengebroken. In Westenschouwen werd een po ging tot auto-inbraak gedaan. De inbraak aan de Rampweg vond plaats om ongeveer 17.00 uur. Uit de auto werd een auto radio, een fotocamera en een aantal CD's ontvreemd. Op de zelfde lokatie werden nog twee andere auto's opengebroken. De benadeelden zijn de heer O. uit Zwolle en de heer H„ even eens uit Zwolle. Uit hun auto's werden twee tassen met in houd gestolen. Aan de Steen weg te Westenschouwen werd geprobeerd de auto van de heer E. uit Heerle open te breken. Het bleef daar bij een poging. NIEUWERKERK - De Rijks politie Schouwen-Duiveland hield woensdagmiddag de heer B. uit de gemeente Duiveland aan vanwege rijden onder in vloed. De man bestuurde een perso nenauto terwijl uit de adema nalysetest bleek dat hij 2,8 pro mille alcohol in zijn lichaam had. De politie maakte proces verbaal tegen hem op, legde een rijverbod op en vorderde B. zijn rijbewijs in. Woensdag tus sen 23.00 en 02.00 uur hield de politie een alcoholcontrole waarbij bij geen enkele auto mobilist de blaastest positief uitviel. ARNEMUIDEN - Aan boord van de Thoolse boomkorkotter TH 43 Maria is afgelopen maandagmiddag de 47-jarige Leen Blaas uit Arnemuiden bij het binnenhalen van de kuil ernstig gewond geraakt en la ter aan zijn verwondingen overleden. Een reddingsheli kopter van vliegveld Kokszij de heeft kenhuis in het Belgische Brug ge overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de kotter van schipper Adrie Bijl in de buurt van het lichtschip Westhinder lag te vissen. Bij het binnenhalen van een van de netten kwam Blaas ten val waarbij hij ernstig gewond werd omdat hij met zijn hoofd op een scharnierpen van een visstortput terecht kwam. De helikopter die binnen een kwartier ter plaatse was, bracht de Arnemuider visser over naar het Academisch zie kenhuis in Brugge. Vlak na aankomst in Brugge is de vis serman aan zijn verwondingen overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3