Muziek en theater in het najaarsprogramma Brogum Subsidie scholing: kadervorming en deskundigheidsbevordering Nancy works on payday in Brogum Playbackshow in De Pul Bruinisse Informatie van provincie Zeeland Raggende Manne komen naar Zierikzee Russische evangelist te gast Verkoopdag Dorkas Extra voorstelling Over de grens bs op °ns WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 7 Wie zich in de vrije tijd inzet op het gebied van welzijn en volksgezondheid kan baat hebben bij specifieke scholing en vorming. Een scout bijvoorbeeld. De provincie Zeeland heeft een regeling waaruit het verzorgen van zulke scholing kan worden gesubsidieerd. (Archieffoto: Joop van Houdt). ZEELAND - Wie zich in de vrije tijd inzet op het ge bied van welzijn en volksgezondheid kan baat heb ben bij specifieke scholing en vorming. Zo kan een scout leren hoe je een kamp van 100 man moet orga niseren. Gastvrouwen en gastheren in een zieken huis kunnen zich eigen maken hoe je mensen tussen de entree en de behandelkamer op hun gemak kunt stellen. Wie een bestuurlijke functie aanvaardt, kan leren hoe je vergaderingen het handigst kunt notule ren of hoe je een ledenadministratie bijhoudt. Deze vormen, van scholing en nog veel meer worden sa mengevat onder de term kadervorming en deskun digheidsbevordering. De provincie Zeeland heeft een regeling waaruit het verzorgen van zulke cursussen kan wor den gesubsidieerd. De regeling geldt ook voor het organiseren van studiedagen, congressen en symposia. Aanvragen voor subsidie kunnen tweemaal per jaar worden ingediend: voor 1 mei en voor 1 oktober. De'rege ling heeft officieel Subsidiere geling kadervorming en des kundigheidsbevordering. Zij geldt alleen voor provinciaal werkende organisaties die vor ming organiseren voor provin ciale, regionale en plaatselijke medewerkers. In dit stuk wordt een samenvatting van de regeling gegeven. Onderwer pen die aan bod komen zij de kosten die wel en niet voor sub sidie-in aanmerking komen, de manier waarop subsidie kan worden aangevraagd en aan welke voorwaarden moet wor den voldaan. Definities Wat kadervorming en deskun digheidsbevordering inhoudt, wordt in de nota beschreven. Er is ook een definitie voor ka der. Onder kader vallen alle personen die zich vrijwillig of beroepsmatig bezig houden met het, leiden o£_ begeleiden van uitvoerend werk in de sec toren welzijn en volksgezond heid. Het gaat dus om mensen die een jeugdsoos organiseren, bijeenkomsten voor vrouwen clubs beleggen of die welfare- werk verzorgen. Ook vrijwilli gers, zoals de mensen die in zie kenhuizen, bejaardenoorden en verpleeghuizen de rijdende winkelvoorziening organise ren, vallen onder het begrip ka der. En dit zijn nog maar een paar voorbeelden. Kadervorming is het verweven van kennis, vaardigheden, hou ding en inzicht door vrijwilli gers, bestuursleden en even tueel beroepskrachten (het ka der) om doelmatig te kunnen functioneren in of voor hun or ganisatie of groep. De vorming van beroepskrachten komt ove rigens alleen voor subsidie in aanmerking als het gaat om nieuwe werkvormen en om het werken met vrijwilligers. De gebruikelijke scholing voor de categorie moet worden betaald door de werkgevers. Daartoe zijn regels gesteld in de collec tieve arbeidsovereenkomst (CAO) voor het welzijn. De provinciale regeling is dus vooral bedoeld voor vrijwilli gers. Deskundigheidsbevorde ring is gericht op het verwer ven van kennis en inzicht om activiteiten die voortkomen uit de doelstelling van een or ganisatie of groep zo goed mo gelijk te kunnen uitvoeren. Procedure De subsidie kan worden aange vraagd door organisaties en groepen die op provinciaal ni veau werken. De activiteiten, waarvoor het geld nodig is, moeten zich minimaal op re gionaal niveau afspelen. Zee land is daartoe in drie regio's ingedeeld. Van noord naar zuid zijn dat Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Phi- lipsland; Walcheren; Zeeuwsch-Vlaanderen. Als het gaat om activiteiten met een experimenteel karak ter of om activiteiten die als voorbeeld kunnen dienen, kan worden volstaan met uitvoe ring in één of enkele gemeen ten. Politieke partijen, werkgevers- en werknemersorganisaties en kerken zijn van de regeling uit gesloten. Het spreekt voor zich dat organisaties en instanties die in strijd handelen met het beleid van het provinciaal be stuur geen bijdrage krijgen. Subsidie volgens de regeling kadervorming en deskundig heidsbevordering blijft ook achterwege als de activiteit al via een andere provinciale re geling wordt gesubsidieerd of voor een subsidie volgens zo'n regeling in aanmerking komt. Wanneer verscheidene organi saties of groepen vrijwel iden tieke subsidieverzoeken indie nen, wordt samenwerking als voorwaarde gesteld. Ook kan samenvoeging van vrijwel de zelfde activiteiten als voor waarde gelden. Op die manier wordt versnippering van tijd en geld voorkomen. Meerdaag se cursussen moeten bij voor keur worden georganiseerd binnen het vormingsinstituut Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. Deskundigheid Bij de ontwikkeling en uitvoe ring van activiteiten moet zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van de deskundig heid van de steunfunctie instellingen in Zeeland, zoals de Zeèuwse Vrouwëhraad of de' Stichting "impuls- (ontstaan door de bundeling van ZOOS en ZIS: de Zeeuwse organisatie ter ondersteuning van het so ciaal cultureel werk en het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk). Deskundigheid die op lande lijk niveau beschikbaar is, wordt alleen bij uitzondering gesubsidieerd. Als dezelfde deskundigheid provinciaal aanwezig is, gaat die voor. Kosten waarvoor subisdie kan worden toegekend zijn: voorbe- reidingskosten tot ten hoogst 2,50,- per deelnemer per ver gadering en de reiskosten die daaruit voortvloeien;; reis kosten van deelnemers en do centen of begeleiders tot maxi maal de kosten van het open baar vervoer. Als gebruik van het openbaar vervoer niet mogelijk is, komt daarvoor in de plaats een kilo metervergoeding van ten hoog ste 49 cent per kilometer; de kosten voor de opvang van kin deren van de deelnemers tot maximaal ƒ15,- per kind per dagdeel; wervingskosten, zoals uitnodigingen en porto-kosten; zaalhuur, mits het aantal deel nemers en de aard van de acti viteit daartoe aanleiding ge ven; kosten van deskundigen en begeleiders voor zover hulp die binnen de eigen organisatie of groep of bij de provincie steunfuncties niet voorhanden zijn: tot ten hoogste 250,- per persoon, per dagdeel, inclusief verblijfkosten. Per dagdeel kunnen niet meer dan twee personen worden gesubsi- .dieerd. Landelijke, professio nele ondersteuning en uitvoe ring worden alleen gesubisi- deerd als ze de kwaliteit van de Zeeuwse ervaring en deskun digheid vergroten; kosten van documentatiemateriaal voor dd deelnemers tot maximaal 15,- per activiteit en per deel nemer; instructie- en hulpma teriaal. Geen subsidie Geen subsidie wordt verleend voor: consumpties en verblijf van deelnemers, tenzij de ka dervorming of deskundig heidsbevordering wordt gege ven in internaatsverband, zo als bij de Volkshogeschool Zee land in Aardenburg; vaste kos ten voor exploitatie en af schrijving; aanschaf van inventaris, apparatuur en an dere duurzame goederen; aan schaf van boeken, abonnemen ten op tijdschriften, periodie ken enz. die tot de gebruikelij ke documentatie van de organi satie of groep horen; onkosten vergoedingen, afkoopsommen en dergelijke zonder dat daar van een specificatie wordt overgelegd; reguliere scholing van beroepskrachten; een post onvoorzien op de begroting voor de activiteit. Vrijwilligersorganisaties kun nen twee keer per jaar subsidie aanvragen: de aanvragen voor de periode januari tot en met juli moeten voor 1 oktober van het jaar daarvoor binnen zijn; die voor de periode augustus tot en met december voor 1 mei van hetzelfde jaar. In uitzonderingsgevallen en voor zovejr er nog geld is, kan tussentijds een subsidiever zoek worden ingediend. In zul ke gevallen moet de aanvraag <jrie maanden voor de activi teit bij de provincie binnen zijn. Een keer per jaar Provinciale steunfunctie instellingen met beroepsfunc tionarissen die al een jaarlijk se subsidie in de exploitatie krijgen, kunnen de subsidie een keer per jaar aanvragen: voor 1 oktober, voorafgaande aan het jaar, waarin de activi teiten worden uitgevoerd. Die regeling geldt ook voor de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. De steunfunctie instellingen en de Volkshoge school moeten bij het verzoek de planning van de cursussen overleggen. Per cursus moeten aard en doel worden uiteenge zet en een begroting ingediend. De Volkshogeschool moet bo vendien aangeven voor welke provinciale organisatie(s) de activiteit wordt uitgevoerd of met welke provinciale organi- satie(s) wordt samengewerkt. Als een organisatie of groep ge bruik maakt van vormings werk in internaatverband ge durende drie aaneengesloten dagdelen, inclusief de over nachting, kan de subsidie rechtstreeks aan het internaat worden verleend. De provin ciale bijdrage bedraagt in die gevallen maximaal 100 procent van de reiskosten voor de deel nemers en ten hoogste 70 pro cent van de eigen bijdrage die de deelnemers moeten betalen. De subsidie wordt rechtstreeks aan het internaat verleend. De hoogte van het bedrag wordt bepaald aan de hand van de dagdeelprijs, die Gedeputeer de Staten jaarlijks vaststellen. Voor de subsidie-aanvragen zijn formulieren beschikbaar bij de provincie. De verzoeken moeten worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Wie het aanvraagformulier vol ledig invult, komt automatisch tegen wat zoal uit de aanvraag moet blijken: welke organisa tie of groep de aanvraag in dient; voor wie de cursus of ac tiviteit is bestemd; welk doel' met de cursus of activiteit wordt gediend; hoe het pro gramma is samengesteld; de datum of data van uitvoering; naam en deskundigheid van noodzakelijk aan te trekken begeleiders of gastdocenten; plaatsen of gemeenten, waarin de activitit wordt gehouden; wat de kosten van de activiteit zijn; daartoe moet een begro ting worden opgesteld met een specificatie van de inkomsten en uitgaven. Elke begro tingspost moet schriftelijk worden toegelicht. De subsidie is ten hoogste 70 procent van de werkelijke kos ten die voor de provincie bij drage in aanmerking komen. Alleen voor reiskosten (per openbaar vervoer) is een volle dige dekking mogelijk. Op het moment dat de subsidie wordt toegekend, is het gebruik dat 80 procent van het totale be drag bij voorschot wordt be taald. Als het uiteindelijk toe te kennen subsidiebedrag min der is dan 250,- wordt de sub sidie niet toegekend. Zodra de cursus of activiteit élehter de rug is, heeft een orga nisatie drie maanden de tijd om de eindafrekening in te die nen bij Gedeputeerde Staten. De rekening moet worden op gemaakt aan de hand van de begroting, die onderdeel is van het aanvraagformulier voor de subsidie. De bewijsstukken, zoals kwitanties moeten daar bij worden gevoegd. Ook wordt een inhoudelijk verslag van de activiteiten gevraagd. Mocht blijkeh dat het voorschot hoger is dan het uiteindelijke subsi diebedrag, dan moet het teveel ontvangene worden terugbe taald. Als de subsidie voor an dere doeleinden wordt ge bruikt dan waarvoor die was aangevraagd, vervalt de toe zegging en moet het bedrag volledig worden teruggestort. Wie in enig jaar subsidie heeft gekregen voor kadervormig of deskundigheidsbevordering en later dezelfde activiteit nog eens ontplooit, moet opnieuw subsidie aanvragen. Het is na melijk niet zo dat een subsidie automatisch recht biedt op bij dragen in vervolgactiviteiten. Voor elke activiteit moet een apart subsidieverzoek worden ingediend. Exemplaren van het informa tieblad „Subsidie scholing, ka dervorming en deskundig heidsbevordering" zijn ver krijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Adbij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. De aanvraagformulieren voor subsidie kadervorming en des kundigheidsbevordering kun nen worden aangevraagd bij Gedeputeerde Staten van Zee land, directie economie, ruim telijke ordening en welzijn, de heer A. H. Coomans, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tele foon 01180-31435. ZIERIKZEE - Op zaterdag 7 november treedt Nancy works on payday, één van de meest talentvolle bands van dit ogenblik, op in het Zierikzeese jongerencentrum Brogum. De Nederlandse band, die ook een titel zou mogen krijgen voor de originele naam, heeft zich in betrekkelijk korte tijd opge werkt tot een karaktervolle podiumact. Ervaring hiervoor heeft ze opgedaan met concerten in ei gen land, maar ook in België, Duitsland en Zwitserland. In het repertoire, bestaande uit eigen num mers en een aantal goed gekozen covers, vermengen invloeden van blues, soul en jazz zich tot een eigentijds geheel.waarin de eigenzinnige zang van Alex Siegers centraal staat. Ook in het hitgebeu- ren timmert Nancy works on payday flink aan de weg. De CD Under the black moon werd bij Ra dio 3 uitgeroepen tot Dag-CD en de single Legendary liar stond wekenlang in de top 100. Nancy works 071 payday bestaat uit Alex Siegers: zang, Bart van Dongen: toetsen, Barend Petersen: sax, Jan Stavenulter: drums, Paul Deneer: gitaar, Gerald van Beuningen: bas en Jeroen de Rijk: percus sie. Het concert in Brogum begint om ongeveer 23.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. ZIERIKZEE - Muziek- en theaterlieflebbers komen dit najaar in het Zierikzeese muziek- en theaterpodi um Brogum aardig aan hun trekken. Op het na jaarsprogramma van Brogum onder meer een optre den van de Raggende Manne. Zaterdag 7 november komt de formatie Nancy works on pay day naar Zierikzee. De band wordt door kenners omschre ven als een van de meest talent volle bands van dit moment. In het repertoire, dat bestaat uit eigen nummers en een aantal covers, vermengen invloeden van blues, soul en jazz zich met elkaar tot een eigentijds ge heel. De CD Under the black moon werd bij Radio 3 uitge roepen tot Dag CD. De single Legendary Liar stond weken lang in de top 100. Nancy works on payday bestaat uit Alex Siegers (zang), Bart van Dongen (toetsen), Barend Pe tersen (sax), Jan Stavenulter (drums), Paul Deneer (gitaar), Gerald van Beuningen (bas) en Jeroen de Rijk (percussie) Het concert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Zondag 15 november is het tijd voor theater in Brogum. Het duo De Dulle Roeekers zal dan proberen de zaal te shockeren met veel verbaal geweld en lij felijke intimidatie. Op het Leids Cabaretfestival eindig den Ingrid Dullens en Hilde Roeck tot hun stomme verba zing als tweede. De Dulle Roec- kers noemen hun act geen caba ret. Sketches worden veraf schuwd. ,,Ik denk soms dat we hippies »zijn. We zijn idea listisch en jong", aldus Dul lens. De voorstelling begint om 15.30 uur. De zaal is open vanaf 14.30 uur. Zaterdag 21 november komen de muziekliefhebbers aan hun trekken. Dan speelt in Brogum de formatie A girl called John ny. A girl called Johnny is de nieuwe formatie rond Frédéri- gue Spigt, voorheen zangeres bij I've got the Bullets. Na I've got the Bullets hield Frédéri- que zich voornamelijk bezig met het schrijven van songs. In Powerplay Jan van der Mey vond zij een partner van gelijk waardig kaliber. De muziek van A girl called Johnnie om vat stevige bluesrock en hart verscheurende ballads. A girl called Johnnie bestaat uit Fre- derique Spits (zang), Erwin van Ligten (gitaar), Wil. Sofie (gitaar), Rudi Englebert (bas) en Christiaan Muiser (drums). Het concert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 Het theaterduo Echt Mannen is zaterdag 28 november te gast in Brogum. Volgens de overleve ring was Koning Hendrik VIII van Engeland het prototype van een echte man. Een zelfbe wuste potentaat die in zijn streven naar een zoon aan één - vrouw niet genoeg had. In hun nieuwe voorstelling zet Echte Mannen zijn tanden in deze ko ning. De voorstelling begint om 22.00 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Zaterdag 5 december is het weer tijd voor muziek in Bro gum. Vier door de wol geverfde musici, die zich hebben vere nigd in de formatie Raggende Manne, lappen popmuzikale tradities aan hun laars. Ragge is lucht geven aan woede, on macht en frustratie en dat is precies wat de Raggende Man ne doen. Zij omschrijven hun muziek als 'onontkoombare krachtpop'. Raggende Manne bestaat uit Bob Fosko (zang, trompet), Theo Slagter (gitaar, zang), Louis ter Burg (bas, zang) en Palli Gudrnunsson (drums, zang). In het voorpro gramma van de Raggende Man ne speelt Bonechild. Het con cert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Hip Hop Metal is de omschrij ving van de muziek van de Rot terdamse formatie Doppelgan- gers, waarin een hoofdrol voor rapper Steven enDJ WRK Dougé. In de afgelopen jaren is de formatie uitgegroeid van een regionaal bekende groep tot een gevestigde popband. Het concert van dit illustere gezelschap begint zaterdag 19 december om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Voor tweede kerstdag, zater dag 26 december, staat een dub belconcert op het programma en wel van Wolfclan sister en The Ropers. Wolfclan Sister werd eind 1991 ppgericht door ex-leden van Lace Wing, Fatno- se en Trouble Every Day. De formatie brengt stevige gitaar rock en bestaat uit Paskal Ja- cobsen (zang, gitaar), Robin Verhage (gitaar, zang)Michiel van Saagsvelt (bas en zang) en Chris Hoornick (drums). The Ropers is de enige Zeeuwse band die is doorgedrongen tot de voorrondes van de Grote Prijs van Nederland. De band speelt spetterende Prince-funk en bestaat uit ervaren musici. The Ropers bestaat uit Chris Gotte (drums), Edwin van Huik (bas), Walter Calbo (gi taar, toetsen) en Jacco Lauret (zang). Het concert begint om 23.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Patricia van der Weel uit Onde-Tonge tijdens haar optreden in De Pul. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De organisato ren van jeugdsoos De Pul in Bruinisse hebben bij het stre ven naar meer goodwill inet de playbackshow van afgelopen zaterdgmiddag weer een stap in de goede richting gemaakt. Het optreden van jongeren in de leeftijd van zes tot zestien jaar trok een kleine honderd bezoekers in alle leeftijden. De doelstelling om meer publiek te bereiken is volgens de orga nisatoren van De Pul zeker de moeite waard om dergelijke evenementen in de toekomst te herhalen. Tijdens de optredens hadden de juryleden Edwin Klink, Si- mone de Ronde en Pieter de Keizer de taak een selectie uit de deelnemers te maken. De commissieleden José Hoek man en Elma Klink reikten een gedeelde eerste prijs uit aan Rowena Schenk uit Brou wershaven met I be there van Maria Carsey en haar zus Lydia met Love takes time van dezelf de zangerbs Martine van der Weel en Noortje Wehrmeyer ontvingen na het optreden van Tben ik jou zag van André van Duin de tweede prijs, terwijl Liesbeth van Meurs met het Namenlied van Pinkeltje de derde prijs verdiende. Voor alle deelnemers waren er rozen. ZIERIKZEE - Deze maand is in ons land de uit Kishinev af komstige Russische evangelist 'broeder' Ivan Nidijoglow (35). Samen met zijn vrouw is hij reeds vele jaren werkzaam voor de geheel door Russische christenen geleide evangelisa tiebeweging Goed Nieuws. Op woensdag 11 november geeft Nidijoglow een spreek beurt in de zaal van de Pinkstergemeente aan de Meel- straat in Zierikzee. Broeder Ivan was een persoonlijke vriend en collega van Ivan Mosjejev, in het westen beter bekend geworden onder de naam Vanya. Hij was een jon ge, standvastige christen die als soldaat in het Rode Leger ernstig moest lijden voor zijn geloof in Jezus Christus en uit eindelijk door marteling de dood vond. Broeder Ivan is tot circa 10 december in ons land om te vertellen over zijn erva ringen als evangelist; in Rus land en om diepere contacten te leggen met christenen hier. Graag wil hij doorgeven hoe Gods werk in Rusland groeit en bloeit. Voor vertaling in het Nederlands wordt tijdens de avonden gezorgd. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Dorkas werkgroep wordt op zaterdag 14 november in Zie rikzee een verkoopdag gehou den. Het evenement wordt gehou den in de Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevenge- tijstraat. De verkoopdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De op brengst is bestemd voor de ac tiviteiten van de Dorkasgroep die financiële en materiële hulp verleent in landen waar mensen armoede lijden. ZIERIKZEE - Voor al diegenen die het toneelstuk Over de grens van Lodewijk de Boer door de Amateur Comedie Zie rikzee begin oktober in de Concertzaal gemist hebben, is er nog een kans. De Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) heeft een extra voorstelling ingelast op zaterdag 14 november om 20.00 uur in Podium voor Mu ziek en Theater Brogum in Zie rikzee. De spelers zijn Marleen Vierge ver, René Plu en John Meul- dijk, de regie is in handen van Marijke Reuser. Het verjiaal gaat over een han delaar die een ongeluk krijgt en komt vast t'e zitten in de wil dernis. Hij ontmoet daar een andere man, die al vele jaren in dat gebied leeft. Tenslotte duikt er een derde persoon op, een zwangere vrouw. Vanaf dat moment bevinden deze drie mensen zich in een situatie die en afhankelijk van elkaar maakt. Het wordt duidelijk dat zij niet zijn wie zij voorge ven te zijn. Elk van hen heeft een geheim. Zij blijken op een bepaald gebied van de mense lijkheid een grens te hebben overschreden. Maar is de wer kelijkheid dat wat je ziet, of dat wat je veronderstelt? Over de grens is ook nog te zien in het Minitheater in Middelburg op zaterdag 12 december om 20.30 uur en zondag 13 decem ber om 14.30 uur (matinee). Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 Advertentie Qwaiwnhuis in mm uo I loKliss en bben 40% K0RT1HG 1 dingsrefc WARCNHUIS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7