DEURLOO Vier generaties Wandel maken samen honderd jaar Wandel bv I^BS Expositie schilderijen van Marja de Lange in Haarlem super kortingen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I- r Je kijkt je ogen uit! GEEN TELEFOON? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE INTER-A/EUBEL Van straatmakers- tot multifunctioneel aannemèrsbedrijf tFoio rrm* FOTO VERSCHOORT Opening door Commissaris der Koningin in Zeeland Zeelandbrug afgesloten Vergadering Stichting Jeugd Straks studeren Kindermiddag in Brogum fdwi 2CO*H/4C vh te>h fl*b4C UlJ&h dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Haringvlietplein 4, Zierikzee, tel.: 01110-12946 Mi i flair->r Vader en zoon Wandel voor één van de vrachtwagens van hun transport-tak van Wandel BV uit Nieuwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Op vrijdag 6 november viert het bedrijf Wandel bv uit Nieuwerkerk haar honderdja rig bestaan. Zij doet dit in een feestelijk aangekleed dorpshuis van Nieuwerkerk. Tijdens deze bijeen komst wordt tevens stilgestaan bij het toekomstige terugtrekken van de huidige Willem Wandel die het bedrijf dan zal overlaten aan zijn zoon A. W. Wandel. Hoewel dit nog even duurt wil Wandel sr. dan niet weer een feest geven. „We doen het op zijn verzoek tegelijkertijd", verklaart zijn zoon. „Mensen die met mijn vader gewerkt hebben de afgelopen jaren kunnen hem, wanneer ze dat willen, deze dag nog eens de hand drukken". Zo'n honderd jaar geleden, in 1892, vestigde zich ene Willem Wandel in het plaatsje Nieu werkerk. Hij begon hier een ei gen bedrijfje als straatmaker. Hoewel zijn vader al enige han del dreef met de gemeente was het de zoon Willem die officieel startte. In het begin bestond zijn werk voornamelijk uit het verrichten van straatwerk te- samen met een paar perso neelsleden. Vier zoons Willem Wandel en zijn vrouw kregen vier zonen. Ook zij ko zen allemaal voor de wegen bouw als toekomst, zij het niet in Nieuwerkerk. Eén van de zo nen vertrok naar Zeeuws- Vlaanderen en de overige drie gingen naar Oosterbeek. Hun vader verkoos Nieuwerkerk boven deze grote plaatsen en bouwde hier verder aan zijn be drijf. Zo legden zijn mensen bijvoorbeeld de weg tussen Zierikzee en Brouwershaven aan. Niet met asfalt, maar steen voor steen. Tegen de tijd dat hij er mee wilde stoppen vroeg hij zijn zonen wie van hen terug wilde komen om het bedrijf voort te zetten. Eigen lijk zagen ze het geen van vie ren zitten, maar uiteindelijk kwam één van hen, A. W. Wan del terug. Uitgebreid Hij nam in 1932 de zaak over van zijn vader. Het bedrijf had toen intussen al wel haar werk zaamheden uitgebreid. Wandel bv was nu ook inzetbaar voor grond- en rioleringswerk, naast het straatwerk waar het bedrijf in begon. Rond 1936 legde het bedrijf onder meer de weg tussen Burgh en Wester- schouwen. Ook A. W. Wandel kreeg een zoon, hij werd vernoemd naar zijn opa, de oprichter, W. Wan del. In 1943 ging hij werken voor zijn vader. Het waren toen geen gemakkelijke jaren, het was immers oorlog, en het werk bestond toen dus ook voornamelijk uit herbestra tings- en opknapwerk van stra ten in en om Nieuwerkerk. Dit omdat er in die tijd ook geen leveranties van de benodigde stenen werden uitgevoerd. Actief bedrijf Na de oorlog ging het Wandel bv steeds voorspoediger. Hoe wel het eigenlijk altijd al een actief bedrijf was geweest. „Maar na de oorlog kwam de mechanisatie en moest er veel herstelwerk gedaan worden. In de jaren van 1946 tot aan de Ramp hebben we heel veel werk aan de weg gehad. Voor namelijk het maken van beton wegen. Zo hebben we bijvoor beeld de betonweg bij Bruinis- se gelegd; een stukje daarvan ligt er nog steeds. En bijna nog net zo als we het destijds heb ben gelegd", aldus Wandel met enige trots. Na 1953 werd het wegwerk minder, maar dat zorgde er niet voor dat Wandel de moed op gaf; integendeel er werd ge woon gezocht naar andere mo gelijkheden. En die werden ook gevonden. De huidige werkzaamheden van het be drijf zijn dan ook zeer veelzij dig. Zo houdt het bedrijf zich tegenwoordig bezig met riole ringswerkzaamheden, uitbrei dingsplannen van de gemeente bestaande uit riolering, grond werk en straatwerk, aanleg en onderhoudswerk, straatwerk en riolering, van terreinen bij grote industriële bedrijven op Schouwen-Duiveland en zo af en toe wordt er ook voor parti culieren gewerkt. In 1978 is de zoon van W. Wandel, A. W. Wan del, in zijn vaders bedrijf gaan werken; de vierde generatie. Met hem is ook zijn vrouw J. H. W. Wandel zeer betrokken bij het bedrijf. Zij verzorgt de administratie, boekhouding en het beantwoorden van de tele foon van het bedrijf. Werkgebied Het werkgebied van Wandel bv ligt hoofdzakelijk op Schou wen-Duiveland. Maar ook steeds vaker wordt gewerkt op Walcheren, Zuid-Beveland en Goeree-Overflakkee. De con currentie is volgens de beide heren Wandel wel groter ge worden de laatste jaren. W. Wandel: „Vroeger waren de ver bindingen nog niet zo goed en was het voor een bedrijf van buitenaf niet aantrekkelijk om hier te gaan werken. Dat is nu anders, ze komen net zo mak kelijk uit Brabant hierheen". En dus wordt de spoeling steeds dunner. Transport-afdeling Reden voor het bedrijf om ook andere takken van werk te zoe ken om ook in de toekomst van werk verzekerd te zijn. Zo heeft Wandel bv sinds kort ook een transport-afdeling. Voor heen had het bedrijf wel een vrachtwagen, maar daar mocht alleen maar voor henzelf mee gewerkt worden. Door er een aparte transport-afdeling van te maken mag men nu ook voor anderen rijden. Bij deze transport-tak hoort ook ver huur van containers. Deze con tainers kunnen weer worden ingezet voor een derde tak: re cycling van oud bouwafval. Hiervoor heeft Wandel bv een puinbreker aangeschaft en sinds kort beschikt men ook over een trommelzeefmachine, deze zeeft grond waarna stenen en ander materiaal eruit wor den gehaald en er 'schone' grond overblijft. Toekomst „Op die manier weten we zeker dat we altijd wel werk houden om onze mensen bezig te hou den", verklaart A. W. Wandel deze stappen. Momenteel heeft men ongeveer vijftien mensen in dienst. „Het wordt steeds moeilijker om mensen in dienst te krijgen, niet iedereen wil straatwerk doen. Velen voelen zich er te goed voor, maar gelukkig hebben we mo menteel een goed team van harde werkers. En daar drijft je bedrijf toch op. Als je goede .plannen hebt, maar niet de ^juiste mensen om ze uit te voe ren kun je nooit groeien. Het personeel is heel erg belang rijk", aldus vader Wandel stel lig. Daarom met dit honderdja rig jubileum ook eer aan hen. Vijftig jaar in bedrijf Honderd jaar Wandel bv. Ei genlijk wilde de directie van het bedrijf het jubileum onge merkt voorbij laten gaan. Ze ker W. Wandel vindt het moei lijk met luide trom te verkon digen dat het familiebedrijf al honderd jaar bestaat. „Je bent er tegenwoordig gewoon niet meer zeker van dat je twee jaar later ook nog bestaat. Daarom ben ik er wat terughoudend over. We bestaan inderdaad 100 jaar, maar om nu te zeggen dat hebben we even gefikst; dat vind ik riskant", aldus W. Wan del. Meneer Wandel wordt in februari 1993 65 jaar. Rond die tijd wil hij zich terugtrekken uit de uitvoerende sector van het bedrijf. Hij heeft dan bijna vijftig jaar in het bedrijf ge werkt. Ook hier wordt bij stil gestaan, vrijdag 6 november. „Natuurlijk zou ik rond die tijd weer een feestje kunnen geven, maar dat vond ik wat overdreven", aldus meneer Wandel. Daarom kunnen men sen die de afgelopen jaren met W. Wandel hebben gewerkt of op andere wijze met hem in contact zijn geweest hem, tij dens het feestelijke stilstaan bij het jubileum, nog eens offi cieel 'de hand schudden'. De re ceptie wordt gehouden van 16.00 tot 17.30 uur. Advertentie ILAARgm P-PI- finkelt1 fotograf fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Advertentie met een auto telefoon van RE-CARS altijd bereikbaar. Nieuwstraat 3 3241 CC Middelharnis 01870-86144 BROUWERSHAVEN - De schilderijen van de kun stenares Marja de Lange uit Brouwershaven zijn tot en met dinsdag 8 december te zien in de reeks Hout pleinexposities in Haarlem. De opening van deze bijzondere expositie wordt verricht door Commissa ris der Koningin in Zeeland en voormalig gedepu teerde voor de provincife NoordHolland, de heer drs W. T. van Gelder. Marja de Lange werd in 1938 in Krabbendijke geboren. Zij volgde haar opleidingen aan de Academie voor Schone Kun sten te Sint-Niklaas in België en aan de Vrije Academie in Rotterdam. Momenteel woont en werkt Marja de Lange in Brouwershaven. Aanvankelijk werkte Marja de Lange in een realistische schil derstijl. De laatste jaren is zij echter vrijer gaan werken. Zelf zegt ze over haar werk: „Het is een intuïtief spel van kleuren en vormen waarin dromen en geheimen het meestal winnen van de realiteit. Zelfs zwaarte kracht is niet meer belang rijk". Een andere in Zeeland woonachtige en werkzame kunstenaar die zijn werk in de Houtplein-exposities ten toonstelt is Ernest Joachim. Hij volgde onder meer oplei dingen aan de Academies van Eeklo, Brugge en Gent. De in spiratiebron voor zijn brons sculpturen haalt hij uit de na tuur. Beide kunstenaars zijn lid van de Zeeuwse Kunst kring. De tentoonstelling wordt op zondag 1 november geopend door de heer Van Gel der. Tijdens de opening wordt een muzikaal intermezzo ver zorgd door het Valcoogh- ensemble, een blokfluitkwar tet uit Renesse. AMSTERDAM - De Stads schouwburg in Amsterdam viert Sinterklaasavond (5 de cember) traditiegetrouw met gepeperde noten van het Wil lem Breuker Kollektief. UTRECHT - Het initiatief om veertig Bosnische vluchtelin gen aan het werk te zetten in het Goois Natuurreservaat komt als een geschenk uit de hemel. Het Rode Kruis, de or ganisatie die de opvang van ontheemden uit het voormali ge Joegoslavië voor zijn reke ning neemt, hoopt dan ook dat meer van dergelijke projecten worden aangeboden. ZIERIKZEE - In de vroege och tend van donderdag 5 en dins dag 10 november is de Zeeland- brug tussen 02.00 en 03.00 uur voor alle verkeer in beide rich tingen afgesloten. In die tijd wordt onderhoud uitgevoerd aan de dwars- krachtdeuvels, de metalen ele menten die de brugdelen op het niveau van het wegdek met el kaar verbinden.Öe deuvels kunnen alleen op juiste hoogte worden gesteld als er helemaal geen verkeer op de brug is. Het verkeer wordt nu al bij de tol huizen op de komende werk zaamheden geattendeerd. Tijdens de stremmingen wordt verwezen naar de route over de Stormvloedkering in de Oos- terschelde. ZIERIKZEE - Op donderdag 5 november wordt in De Drie hoek te Zierikzee een openba re vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het kantoor van de stichting. Op de agenda staat het werk plan 1993. Het dagelijks be stuur van de stichting verzoekt het algemeen bestuur hiermee in te stemmen. Verder komt een aantal ingekomen stukken en mededelingen aan de orde waaruit onder meer blijkt dat de Stichting Welzijn Ouderen een gezamenlijke huisvesting met de Stichting Jeugd voorlo pig in de ijskast heeft gezet. In Ouwerkerk is een groep jonge ren van 13 tot 16 jaar die graag activiteiten willen in hun woonkern. Zoals bekend stelt de Stichting Jeugd zich ten doel om de maatschappelijke, lichamelijke en culturele ont plooiing van de jeugd op Schouwen-Duiveland te bevor deren. Zo zal men ook het voor genoemde groepje jongeren in Ouwerkerk ondersteunen. Advertentie Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877-3733 Advertentie \\j NIEUW IN 'V MIDDELHARNIS •>r - "ifFIRST CHOICE ik ,V voor de mode- j. bewuste vrouw, V 't A de eerste en tV* de beste keus V_.'v KERKEPAD 58 I MIDDELHARNIS Advertentie Ja, maar naar... i Hogeschool Rotterdam Omstreken ZIERIKZEE - In jongerencen trum Brogum wordt op zater dag 7 november een kinder middag gehouden. De organi satie is in handen van de geza menlijke kerken van Zierikzee in samenwerking met het CJV. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is een half uur voor aanvang geopend. Het twee uur durende programma wordt verzorgd door Ben van den Akker uit Mechelen. De middag is bedoeld voor kin deren van de groepen drie tot en met acht van de basisscho len. Ben van den Akker brengt deze middag een gevarieerd kindervariété vol humor en ernst en spanning en spekta kel. Het programma kan met recht afwisselend worden genoemd. Het is uit verschillende onder delen opgebouwd. Begonnen wordt met raadseltijd, waarna het themalied wordt gezongen en er een kwis/spel wordt ge daan. Al schilderend vertelt de veelzijdige entertainer een bij belverhaal. Ook laat hij enkele goocheltrucs zien en treedt hij op met zijn grappige buik- spreekpoppen. De organisatie hoopt net als voorgaande jaren weer een hoop kinderen te mo gen begroeten op zaterdag 7 no vember in Brogum. Advertentie Rotisserie De Trouwe Herder: Combineer de sfeer van een eeuwenoude hofstede met het goede teven van een Franse keuken. Voeg daarbij de ingrediënten van het Zeeuwse land, het wild of de smaak van het zilte schaapsvlees van het Lande van Saefttnghe. Of geniet van versgevangen vis van Zeeuwse vissers. Rotisserie De Trouwe Herder Daleboutsweg 4,4328 PP Burgh Haamstede, tel. 01115 7720 Advertentie bij Frank, op stapels videogames (Nintendo) LANGE REKE 1 RENESSE TEL 01116-2124 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CCS Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1